Raadsel voor Kelly's testament spot met alle juristerij PANDA EN DE LIJFWACHTERS Vreemde dingen Je het kabouterdorp Kodak fototip nr. 3 15 Verleden zaken De radio geeft vrijdag T el evisieprogramma Mr. Scholten over het kijkgeld Programma van het O penluchttheater Teek ió het zo Metereo- logisch archief J v. DUIVENBODEN Sigaretten en longkanker 'I Silver Sloepke mmt Vervolgverhaal door M. G. Eberhart Nieuw vaccin tegen mazelen Radio-activiteit neemt af niet zo.... maar zo! Rode hond gevraagd DONDERDAG 30 JUNI 1960 29. Terwijl Palmer zorgelijk over zijn schouder toekeek, scheef Jut een rekening uit: Opgehaald: 1 hoed uit 1 afgrond. 2 tientjes. Gered: 1 miljonair uit 1 ge vaar. .1 tientjes. Gearresteerd: 2 rovers voor 1 ontvoering.2 tientjes. „Dat is afzetterij!" riep Palmer, „je re kent 2 tientjes voor het halen van 1 hoed!" „U hebt zelf gezegd, dat u een dubbele prijs zou betalen, als we die hoed von den", antwoordde Jut stug. „Ja, dat is zo!" viel Panda hein bij, „eerlijk is eer lijk!" „Baheerlijk", bromde de zui nige miljonair, „afzetterij is het, klinkklare roof!" Mokkend keek hij de nota verder door, tot hij opeens iets ontdekte, wat hij helemaal misplaatst vond. „2 tientjes voor het arresteren van 2 rovers?!" riep hij uit, „dat nooit! Dat betaal ik niet!" „Vastgestelde prijzen", zei Jut kortaf. „Maar ik heb je niet gevraagd, ze te ar resteren!" riep Palmer. „Laat dat aan de politie over! Je mag ze arresteren, als je dat graag wilt, maar niet op mijn kosten! Voor mijn part laat je ze vrij H" Ofschoon het niet in de bedoeling lag werd er woensdagavond heel wat meer op de televisie gepraat dan wenselijk is. Zo verscheen in de rubriek „Televizier" in stede van de BBC met haar nieuwe studio's de heer Gomperts op ons scherm, criticus van professie, kortelings onderscheiden met de Baylé-prijs. Hij schetste het beeld van de toneelcriticus in zijn meest ideale vorm. Het bleek niet moeilijk om er zich mee te verenigen, al was het wel moeilijk de spreker los te denken van zijn tekst. Datzelfde gold ook voor staatssecretaris mr. Y. Scholten, die de verhoging van het kijkgeld kwam toelichten. Alleen de op lettende luisteraar werd er wijzer van. De illustratie bij zijn betoog was onvolledig en onoverzichtelijk. Wij vroegen ons voorts bij de presentatie van de rubriek „Sport- panorama" af of het nu nodig was er zo veel in te laten „kwekken", nog afgezien van het feit, dat het thema van de komen de Olympische Spelen al eens eerder was behandeld. De afdeling wielrennen maakte er dezelfde onbeduidende en ordinaire in druk in. Nee, de aandacht voor de sport groeit uit tot een nationaal ziektever schijnsel. Hoeveel van de zendtijd wordt daaraan besteed? De sport lijkt wel de enige actualiteit van onze dagen Een fraai filmpje, dat al menige bekro ning verwierf „Paleonthologie" van Han van Gelder en de Perry Como-show vormden de overige bestanddelen van dit programma. Een avond, zo gevuld met film en telerecording, kan moeilijk de indruk wegnemen, dat de televisie langzamerhand een ministerie is geworden van Verleden Zaken. Ze worden ons gepresenteerd alsof ze nu gebeuren, maar dat is bedrog! Beeldschermer Advertentie HILVERSUM. I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Postzegelorganisatie, gesprek. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Rep. Bezoek president van Argentinië. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Viool en piano. 11.40 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz Uitz. voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. Beursber. 14.00 Cello en piano. 14.25 Boekbespr. 14.45 Clavecimbelrecital. 15.05 Gevar. progr. 15.50 Rep. Wimbledon. VARA: (De nu volgende pro gramma's kunnen worden onderbroken voor een rechtstreekse reportage van de Tour de France). 16.00 Muzikale lezing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Gram. 17.20 Voor de touristen. 17.45 Actual. 18.00 Nieuws. 18.15 Pol. lezing 18.25 Tour de France (herh.). 18.35 Lichte muz. 18.55 De puntjes op de i, lezing. 19.05 Voor de kinderen. 19.15 Lichte muziek. VPRO: 19.30 De stad nu, lezing. 19.45 Op bezoek bij anderen, lezing. 20.00 Nieuws 20.05 Een oude dorpskerk in herstel, rep. 20.10 Boekbespr. 20.15 Concertgebouw-ork. en soliste. 20.35 De mens en zijn werk, lezing. 20.50 Nederlanders in intern, technische bijstand, lezing. VARA: 21.00 Tour de France. 21.10 Licht progr. 22.05 Tour de France. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23 00 Social, nieuws in Esperanto. 23.10 Gram. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Voor de oudere luisteraars. 12.00 Klarinet en piano. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Report, bezoek president v. Argentinië. 13.00 Nieuws 13.15 Lich te muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Omr.- ork. 15.25 Voordr. 15.45 Gram. 16.00 Lezing. 16.15 Vocal ens. 16.35 Pianorecital. 17.00 Voordr. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 I-Iarmo- nie-muz. 18.20 Gram. 18.35 Koorzang. 18.50 Rege- ringsuitzend.: Amerikanen werken in Nederland. Een gesprek van mej. dr. J. J. van Dullemen, di rectrice van de U.S. Educational Foundation, met enkele Amerikaanse studenten. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Huismuziek. 19.30 Radiokrant. 19.50 Amus.muz. 20.15 Een kopje koffie voor oom Hans, hoorsp. 21.05 Gram. 21.15 Omr.ork. en solist. 21.50 Kunstrubr. 22.10 Lichte muziek. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Kunstbeschouwing. 23.20 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws en weerber. 13.15 Orgel spel. 14.00 Gram. 15.30 Gram. 16.00 Koersen. Tus sen 16.00 en 17.00 Tour de France). 16.06 Gram. 16.15 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.20 Lichte muziek. 17.45 Duitse les. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Voordracht. 18.20 Voor de soldaten. 18.45 Tour de France. 19.00 Nieuws. 19.40 Pianorecital. 19.45 Kron. van de Bond van Grote Gezinnen. 20.00 Orkestconcert. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Der Wildschütz, opera. 22.30 Dagsluiting. NTS: Eventueel filmverslag Ronde van Frankrijk. VOOR VRIJDAG NTS: Eurovisie: 14.30 Report. Wimbledon. 20.00 Royal Tournament. VARA: Act. 21.00 Kamermuz. 21.20 Filmdocum. 21.50 Avonturenfilm. NTS: Ev. filmverslag Ronde van Frankrijk. In zijn rede voor de televisie over de verhoging der kijkgelden heeft staatssecre taris Y. Scholten woensdagavond het be sluit der regering geargumenteerd. Hij be toogde dat „twee kopjes koffie" nu eenmaal meer kosten dan een. Voor een verantwoord programmabeleid is geld nodig. Dit beleid omvat ook het onderhoud en de uitbreiding der technische apparatuur, de salariëring onlangs kreeg het personeel der NTS een noodzakelijke loonsverhoging van vijf percent de studiobouw en het risico element, dat programma's soms duurder doet uitvallen dan voorzien, terwijl de tjte- neming in het aantal bezitters van t.v.-toe- stellen van vele onzekere factoren afhanke lijk is. Overigens is Nederland nog aan de lage kant met zijn kijkgeld. Engeland vraagt de minste bijdrage. Daarna volgt ons land. Oostenrijk staat aan de spits met 89 per jaar. Ook Italië en Zweden vragen zeer hoge kijkgelden. Nieuwe Japanse scheepvaartlijn. De Japanse scheepvaartmaatschappij Nippon Yusen Kaisja Line zal in augustus een nieuwe maandelijkse passagiersdienst tus sen Japan en Europa openen, waarbij Ba- likpapan, Makassar, Surabaja, Semarang, Djakarta, Singopore, Belawan, Suez, Genua, Marseille, Antwerpen, Rotterdam, Ham burg, Bremen en Londen zullen worden aangedaan. In het Holland Festival hebben in het Openluchttheater te Bloemendaal de vol gende voorstellingen plaats. Donderdag 30 juni de Little Ballet Troupe from Bombay met „Panchatantra"; zondag 3 juli: Het Spaanse ballet, onder leiding van Pilar Lopez; maandag 11 juli: Het Nederlands Ballet, met medewerking van het Neder lands Kamerorkest. De uitvoeringen die naast deze festival voorstellingen gegeven worden, zijn: vrij dag 8 juli Dutch Swing College Band; zaterdag 16 juli De Stichting Zuid-Neder landse Opera met de operette „Die Fleder- maus"; zaterdag 23 juli Papa Bue's Viking Jazz band; zaterdag 30 juli Hongaarse dansgroep; zondag 31 juli toneelgroep „Arena" met „Spel der vergissingen"; don derdag 4 augustus Internationaal Jeugd Kunst Festival, onder regie van Hetty Blok; zaterdag 6 augustus toneelgroep ,,'t Masker" met „De barbier van Sevilla"; zondag 14 augustus De Hoofdstad Operette met „Sissi"; zaterdag 20 augustus Het Am sterdams Ballet; zondag 21 augustus Spaanse dansen door Susana y José. Alle kindervoorstellingen gedurende dit seizoen worden op een woensdag gegeven, aanvang 14.30 uur. Woensdag 13 juli Dik Troms nieuwe avonturen; woensdag 27 juli Brave Bobbertje Bibberwang; woens dag 3 augustus Bulletje Bloedworst;woens- dag 10 augustus Tom Poes en Olie B. Bom mel; woensdag 17 augustus Carrousel. OVERAL, waar jaarlijks meer sneeuw valt dan er wegsmelt of verdampt, ont staat landijs. De jaarlijks overblijvende sneeuw hoopt zich op en verandert door druk en door ontdooien en weer bevriezen, in grofkorrelige sneeuw, die op haar beurt in land- of gletsjerijs verandert, een grof korrelige ijsvariëteit, waarvan de korrel grootte wel tot 10 cm kan oplopen. Hoe grof de structuur van het landijs in de bovenste lagen ook mag zijn, op grote diepten is het door de heer- 5ende druk in elkaar geperst tot een vaste, compacte ijs massa. Hier rusten de sneeuw lagen die eeuwen misschien wel duizenden jaren ge leden werden afgezet. Doordat lan de oppervlakte jaarlijks steeds weer nieuwe lagen werden opgestapeldzijn deze onderste lagen in elkaar geperst tot een onwrikbare substantie. Maar hoe stevig het ijs ook mag aanvoelen, door de wijze waarop het is ontstaan, zit het vol met luchtbelletjes. Deze blaasjes lucht zijn uiteraard niet al len even groot en variëren van 0,05 cm op grote diepte tot 0,3 cm in de hogere lagen. Dat de luchtbelletjes op grote diepte kleiner zijn, is ook gemakkelijk te ver klaren, want daar heerst immers een gro tere druk, waardoor de oorspronkelijk wat grotere blaasjes tot een kleiner volume in elkaar werden geperst. In de ijskappen van de Zuidpool en van Groenland heeft men tot een diepte van ruim 400 m geboord om ijs, voorzien van deze luchtblaasjes naar de oppervlakte te brengen. Op een dergelijke diepte heeft men immers ijs te pakken dat eeuwen geleden gevormd werd. Dit ijs bevat dus antieke lucht als we het zo eens mogen uitdrukken en deze lucht willen de deskundigen analyseren. Dat is een subtiel en tijdrovend werkje, waardoor naar men hoopt aan het licht zal treden of de moderne industrieën de atmosfeer met koolzuur hebben veront reinigd. De in het poolijs gevangen lucht zou dan een ander gehalte moeten aanwijzen dan de tegenwoordige atmosfeer be zit. Bovendien hoopt men uit de lucht van dit oude ijs nog andere conclusies te kun nen trekken ten aanzien van ie veranderingen welke de itmosfeer sedertdien wellicht heeft ondergaan. Merkwaardig moet het in ieder geval worden genoemd, dat de ijs- monsters van de Zuidpool en van Groen land bij nauwkeurig onderzoek in het ge heel geen bacteriën bleken te bevatten, noch enig ander biologisch materiaal, of resten daarvan, terwijl de meeste lucht monsters van de normale atmosfeer toch altijd enige sporen daarvan vertonen. Nu we het toch over onze atmosfeer hebben, kunnen we ook wel eens spreken over het in- en uitademen van waterstof gas door de aardatmosfeer. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). Advertentie aluminium laiousiettn De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 -110 - Haarlem Telefoon 17165 In het jaarrapport van de „Vereniging voor strijd tegen de kanker in het Britse Gemenebest" wordt geconstateerd dat er een nauw verband bestaat tussen het aan tal mannen, dat in de afgelopen kwart eeuw in de zestien landen aan longkanker is overleden en het aantal sigaretten, dat in die periode in deze landen werd gerookt. De Verenigde Staten vormen een uit zondering in die zin, dat het aantal aldaar overleden mannelijke lijders aan longkan ker lager ligt dan op grond van het aantal geconsumeerde sigaretten zou worden ver wacht. De samenstellers van het rapport, dr. M. Lyons en de heer J. Spence, die beiden verbonden zijn aan het „Royal Bea ton Memorial-ziekenhuis te Glasgow, schrijven dit toe aan de Amerikaanse ge woonte om betrekkelijk grote einden van sigaretten weg te gooien. Wetenschappe lijk is namelijk vastgesteld dat de sigaret tenrook gevaarlijker wordt naarmate de sigaret verder wordt opgerookt. Advertentie Ogenblikken die je nooit vergeet dat zijn de uren die je doorbrengt onder de vorsende blikken der Examinatoren. Ogenblikken, die je evenmin vergeet, zijn die, waarin je na een geslaagd examen zo'n fraai JEUGD-HORLOGE van je ouders krijgt. Reeds vanaf 19.25 brengen wij een oer sterk jongenshorloge. Een zeer mooi meisjes horloge vanaf 31.50 U vindt het bij het huis met het carillon Gr. Houtstr. 49, tel. 20049 'Mm- IA# :'r» 5051. Maar het was ook wel vervelend... als de kabouters van hun akkertjes terugkwamen naar het dorp, zagen ze al uit de verte hun lelijke, zwarte huisjes staan. En dat was toch heus géén gezicht. Ze praatten er ook altijd over, en dat hoorde Ponko. Hij wist precies, hoe ze over hem dachten. Als hij bij zijn huisje was, glipte hij maar gauw beschaamd naar binnen. Van een babbeltje bij 't hek, na het avondeten, kwam voor hem ook niets meer. De andere kabouters wilden immers niet meer met hem praten Het was 'n slechte tijd voor de arme Ponko. PHILADELPHIA (UPI) Het testa ment van John B. Kelly, vader van prin ses Grace van Monaco, blijkt vol te staan met geestige, gezonde adviezen aan zijn nabestaanden. De miljonair, sportsman, aannemer en schoonvader van de prins van Monaco had zijn vrouw en vier kin deren toestemming gegeven het testament te lezen, voor hij op 20 juni aan kanker overleed. Hij werd vorige week begraven. „Ik Kan me niets afschuwelij kers voor stellen dan de erfgenamen te zien zitten, luisterend naar de een of andere verte genwoordiger die een testament voor leest", schreef Kelly, „zij doen me altijd denken aan aasvogels, wachtend op de laatste ademtocht van de gevallene". Aan zijn weduwe, Margaret, liet hij eenderde na van zijn miljoenen-nalatenschap, en de rest, gelijkelijk te verdelen aan de vier kinderen: „Keil, Baba, Grace en Liz". Kelly voorzag zijn testament van een inleiding waarin hij een loopje nam met de juristerij die „ik nimmer heb kunnen begrijpen". Hij zei dat hij zijn eigen tes tament had geschreven „in de hoop dat het begrijpelijk en wettig zal zijn". „Kinderen zullen „kinderen" worden ge noemd en niet „nakomeling" en het zal niet vol staan met „partijen van het eer ste deel", „levenslange lijfrenten", „te getuigen" en een heleboel andere termen die, naar ik zeker weet, slechts gebruikt worden om degenen tot wier voordeel zij werden geschreven in verwarring te bren gen". Kelly bepaalde dat zijn schoonzoons niet zouden delen in de nalatenschap na de dood van hun respectieve echtgenotes Hij legde er echter de nadruk op dat hij niet de indruk wilde vestigen alsof hij te gen schoonzoons was. „Indien zij van het goede soort zijn zo schreef hij, „zullen zij voor zich en hun gezinnen zorgen en wat ik mijn doch ters kan geven zal bijdragen in het be talen van de rekeningen voor kleren, die als zij voortgaan zoals zij begonnen zijn onder de kundige voogdijschap van hun moeder, vrij aanzienlijk zullen zijn". Zijn sporttrofeeën en persoonlijke juwe len aan zijn zoon John B. (Keil) Kelly jr. nalatend, schreef hij zijn dassen, over hemden, truien en sokken daarvan uit te sluiten „daar het onnodig schijnt hem iets 39) Het was smoorheet op het smalle paadje tussen de bamboes; er was daar geen zuchtje wind. De aanleg plaats was klein alleen maar wat korte planken op vier grote palen, die verweerd waren en een zilver achtige kleur hadden. Johns bootje dobberde traag op de lichte deining van het meer. De bamboes wier pen nu nog hun schaduw over de aanlegplaats, straks, als de zon hoger stond, zou er geen schaduw meer zijn. De riemen waren nog steeds vochtig; ze zouden droog worden als de zon ze bereikt had. Hij dacht aan Dodie en de flauwe, donkere schaduw onder haar ogen. Ze had de hele nacht wakker ge legen om te trachten er achter te komen wat het onbeduidende voorval dat haar te binnen geschoten was, kon betekenen. Hij mocht Dodie niet haasten, hij moest geduld hebben. Hij hoorde Luke's auto puffend en kreunend aankomen op de hobbelige weg achter Johns huisje en liep hem tegemoet. „Is John nog niet komen opdagen?" Cayce schudde het hoofd. Luke zette zijn hoed af en veegdè zijn warme gezicht af. „Grappig", zei hij. „Ik ben maar een districtssheriff natuurlijk. Niet op de hoogte van al die wetenschappelijke politiedingen. Maar ik weet wel dat ze zeggen dat een van de moeilijkste dingen is, de getuige van een moord te beschermen". Plet onbehaaglijke gevoel van de donkerte en stilte van de voorafgaande nacht kwam weer terug en werk te op Cayce's zenuwen. De sheriff zei: „Niet dat ik denk da^ er iets met John gebeurd is. Ik bedoel zo iets als moord. Maar een feit is dat hij de rechter gevonden heeft. Misschien heeft hij me alles verteld wat hij wist of gezien heeft, maar misschien ook niet. Als hij me niet alles verteld heeft, dan weet degene die de rechter vermoord heeft, dat welHij zweeg en keek Cayce lange tijd op een vreemde manier aan. ,Ik wil niet zeggen dat John vermoord is. Ik ga eens in het huisje kijken". HOOFDSTUK XVII Er was niet veel tijd voor nodig. „Zijn auto is hier", zei Luke, terwijl hij met een zucht in een van de rotanstoelen ging zitten. „Zijn boot is hier. Je zegt dat de riemen gisteravond nat waren. Bedoel je nat, of alleen maar vochtig?" „Nat. Hij had de boot gebruikt nog na het voor lopig onderzoek." „Hij had hem gebruikt," zei Luke somber, „of iemand anders had hem gebruikt." De brief van de man die over het kopen van het land geschreven had lag op tafel; Cayce gaf hem aan Luke, die hem aandachtig doorlas. John had me dat wel kunnen vertellen, toen ik hem ondervroeg. Maar ik geloof dat "het er niet veel toe doet. Heeft de rechter je gevraagd of je dat stuk land al dan niet wilde verkopen?" „Nee." „Misschien heeft de rechter je daarvoor gevraagd te komen." „Ik betwijfel het. Die brief is bijna twee maanden oud." Ineens zei Luke: „Draai die lamp uit, wil je. Ik vind het vreselijk al die dode beesten daar." Cayce draaide de knop weer om. Luke zei: „Zijn kleren zijn nog hier. Zijn scheerapparaat ook. Misschien heeft hij iets meegenomen ik zou niet weten of al zijn kleren hier zijn. Een ander scheerapparaat kan hij altijd kopen." Hij liep naar de muskietendeur en keek naar buiten, over het meer. „De moeilijkheid is, dat het zo gemakkelijk is je hier ergens van iemand te ontdoen." Hij knikte vaag in de richting van het meer. „Dat daarginds. Achter het meer ligt moeras, helemaal tot het land van Burke. Er zou daar iemand kunnen liggen en in het moeras wegzinken, overdekt met takken en planten- en niemand zou zelfs ook maar zijn geraamte vinden." „O, houd op!" riep Cayce. Luke doorboorde hem met een blik zo scherp als staal. „Je bent volwassen Cayce. Een beetje flinker. Je hebt heel wat ruzie met de rechter gehad toen je een jongen was. En je hebt er nooit iets tegen gedaan. Nu ik weet het niet. Ik beschuldig je niet van moord. Maar ik geloof dat je de rechter had kunnen vermoorden als je tot de conclusie was geko men dat het moest. Aan de andere kant geloof ik niet dat je je van John zou hebben ontdaan." ver volgde hij zijn gedachtengang. „Kom, laten we hier weggaan." Maar toen ze op de open plaats waren gekomen, onderzocht Luke Johns auto nauwkeurig. „Het ziet er naar uit dat John is thuisgekomen van het voorlopig onderzoek, iets heeft gedronken, even later zijn boot heeft genomen, de boot heeft teruggebracht en ver dwenen is." Hij stapte in zijn wagen en startte de motor. „Ik geloof dat ik eens met Zack ga praten." „Luke, hoe staat het met de voetafdrukken? De af druk die je gisteren hebt genomen? Heb je het rapport al ontvangen?" „Jazeker. Ongeveer wat ik verwacht had. Niets bij zonders. Als Dodie niet aan die voetsporen aan het pad geveegd had, zouden we misschien iets ter identi ficatie hebben. Zoals het nu is, kan bijna iedereen dat ene voetspoor hebben gemaakt. Het lijkt me wat te breed om van een vrouw te zijn, maar dat is zowat alles wat er van te zeggen valt." „Zit het litteken op dezelfde plaats als dat aan mijn voet?" „Och, nee," zei Luke. „Dan heeft iemand het eraan gemaakt, een vals spoor! Dat is het bewijs!" „Er is nergens een bewijs van." Luke keek achter zich naar het lage, met wingerd begroeide huisje en zei onverwachts: „Er is iets aan die plaats dat me niet aanstaat. Ik had gedacht dat ik geen zenuwen had, maarHij zuchtte en zette zijn hoed weer op. „Tot ziens, Cayce" Cayce keek hem na terwijl zijn auto om een groepje krachtige, donkere eiken vol Spaans mos heen reed en verdween. Toen wandelde hij terug over het pad door de boomgaard. Even voor drieën bracht hij de auto van de rechter buiten en reed met Blanche naar Val Roja en het witte kerkje, met de wingerd, de hibiscus haag met de helder rode kelken en de witte, ranke toren. Er stonden al een heleboel auto's voor de kerk en om de hoek geparkeerd. Roddy stond op hen te wachten en kwam, ernstig en bezadigd, zijn moeder uit de auto helpen. Allebei droegen ze, zoals Cayce half geamuseerd en half ont roerd opmerkte, opvallende rouwkledij, alsof er iets van de invloed van de Spaanse Velidas op hen was overge gaan. Blanche droeg haar zwarte jurk en het aardige zwarte hoedje; ze knoopte nu voor ze uit de auto stapte, tersluiks een dichte zwarte sluier over haar hoed. Hij was bijna zo lang als haar rok en zo dik dat haar bleke trekken verdoezeld werden. Het moest om te stikken zijn, op zo'n warme dag. Cayce wist vaag dat Spaanse rouwgebruiken heel streng en lang durig waren, hij vroeg zich af of Blanche een heel jaar zware rouw zou dragen. Roddy was ook in het zwart, Cayce vroeg zich af waar hij dat zware zwarte pak vandaan gehaald had, dat Roddy met zijn lange, smalle bouw helemaal niet paste. Misschien had hij het geleend van de een of andere neef Velidas. Het was vreemd, maar gedurende de dienst, die heel kort was, begon hij aan de rechter te denken, niet met droefheid of boosheid, maar met een soort mede lijden. Hij zou hem zo'n dood niet toegewenst hebben en de rechter had nooit bereikt wat hij eigenlijk van het leven gewenst had, namelijk macht en geld. De surrogaten daarvan, had hij uit Blanchaard gegrist geld en zijn onbetekende macht over Roddy, Blanche en Cayce, totdat Cayce hem was ontsnapt. Maar Cayce twijfelde eraan of de rechter ooit een gelukkig man was geweest. De kleine geestelijke had het moeilijk; hij zei heel weinig van de rechter zelf en zijn eerlijke, blauwe ogen keken verlegen. Dodie en Midge zaten dicht bij hen; Midge had haar ogen zedig neergeslagen. Dodie staarde recht voor zich uit en Cayce geloofde niet dat ze luisterde. De kerk was vol bloemen en hun geur was zwaar en vreemd exotisch. Toen het afgelopen was, zag Cayce, die achter Blanche en Roddy naar buiten ging. dat het. kerkje zo vol was. dat de mensen achterin stonden. Hij wist dat hij scherp werd opgenomen; hoevelen van hen zouden denken dat hij de moord op de rechter op zijn geweten had? (Wordt vervolgd) te geven waarvan hij reeds bezit heeft genomen". Kelly waarschuwde zijn erfgenamen hun financiën verstandig te beheren. „In de loop der jaren zullen jullie enkele vrij goede verkopers ontmoeten die zullen trachten jullie van alles te verkopen, van aandelen in een koper- of goudmijn tot het een of andere patent, die volgens hen, miljoenen zullen opbrengen. Maar bedenk dat voor elke dollar op deze wijze gemaakt, miljoenen zijn verloren. Kelly schreef dat hij zijn testament in een luchtige toon had opgesteld omdat „testamenten zo ontstellend saai zijn. Ik zie er geen reden voor, zeker niet in mijn geval". DENVER (UPI) Volgens dr. C. Kem- pe, hoofd van de afdeling kindergenees kunde van de universiteitskliniek van Co lorado, (V.S.), is een nieuw vaccin ont wikkeld ter bestrijding van de mazelen. Dr. Kempe zei dat het vaccin gedurende twee jaar niet in de V.S. verkrijgbaar zal zijn, omdat men tijd nodig heeft voor standaardisering, het vinden van firma's voor de produktie in licentie. Proeven met het vaccin op 97 kinderen waren voor een hoog percentage werkzaam gebleken. Aangenomen kan worden, dat de in de laatste jaren toegenomen radio-activiteit in Nederland tegen het eind van het jaar weer het natuurlijke niveau zal hebben bereikt. Dit is de conclusie van het over zicht van de metingen naar de graad van radio-activiteit van bodem, water en lucht in ons land in 1959 door de farmaceuti sche hoofdinspecteur van de Volksgezond heid. Het overzicht is de leden van de Tweede Kamer vertrouwelijk ter kennis neming toegezonden. Uit de toelichting op het rapport mag blijen, zo deelt de mi nister vart Sociale Zaken en Volksgezond heid de Kamer mee, dat de daling van de radio-activiteit, die reeds in de eerste maanden van 1959 te bespeuren viel, zich in de daarop volgende maanden heeft voortgezet. Advertentie Uw hele aandacht in de zoeker! Het voorkomt halve hoofden. Nóg een goede tip: Gebruik iClÊ?. STELLENBOSCH (ANP) De 24-jarige Jouna Retief en haar verloofde, Izak Rust, lector in de geologie aan de univer siteit van Stellenbosch in Zuid-Afrika, die gelezen hadden over het gevaar dat een ongeboren kind kan lopen wanneer de aanstaande moeder met „rode hond" wordt besmet, begonnen drie maanden geleden te zoeken naar iemand van wie de aanstaande bruid deze, overigens als wei nig gevaarlijk beschouwde ziekte, zou kunnen „overnemen" teneinde later daar tegen geïmmuniseerd tc zijn. Het paar adverteerde in de twee grootste Kaapse dagbladen tot dit doel. Een meisje in Stel lenbosch, dat vermoedelijk rode hond had, reflecteerde erop en Jouna Retief ging haar intrek bij haar nemen. Het hielp echter niet: Jouna kreeg geen rode hond. Het paar is nu toch maar, onder grote belangstelling van studenten en collega's, in Stellenbosch in het huwelijk getreden, nu in de hoop dat de gebleken onvatbaar heid van Jouna in de toekomst bestendigd moge blijven. Burgemeester. Tot burgemeester der gemeente Zuidland is benoemd de heer N. P. Kremer te Enschede. De heer Kremer is thans ter secretarie van Enschede werk zaam als hoofdcommies op het gebied van de taakanalyse en beoordeling. Hij is 43 jaar, gereformeerd en lid van de A.R.- partij.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 15