KONGO ONAFHANKELIJK Sobere plechtigheid in Leopoldstad Nepal protesteert tegen Chinese grensschending OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Kroesjtsjev in Wenen 'N PARKETVLOER, A.N.P. jubileert Het woord is aan Kanker is niet bij voorbaat ongeneeslijk Hebt U dit artikel gemist? Jammer Cuba nationaliseert een Amerikaans oliebedrijf Zelfde temperatuur Aan het strand Texaco weigert Russische olie te raffineren SOLEX DE LUXE J. J. VAN KOOTEN Frankrijk besteedt 9000 miljoen aan kernwapens AUTOVERHUUR Rusland doet mee met Olympische Spelen EDELH0UT VLOEREN In de krant van heden: 74e JAARGANG No 297 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 30 JUNI 1960 Haarlems Dagblad 305e JAARGANG No 145 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie» P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Philemon: Wie anderen openlijk critiseert, vertelt daardoor vaak onbewust de waarheid over zichzelf. Het Algemeen Nederlands Persbureau behoort tot die instellingen, waaromtrent het grootste deel van het publiek wel weet dat ze bestaan, maar niet precies wat ze doen. De initialen ANP zijn velen uitslui tend bekend van de radio, die verscheidene malen per dag verkondigt dat haar nieuws dienst „verzorgd" wordt door het instituut dat achter die initialen schuil gaat. Maar dit ANP dat morgen vijfen twintig jaar bestaat verdient veel meer bekendheid en waardering, niet alleen van radioluisteraars maar bovenal van krante lezers. Want het is een instelling die in de allereerste plaats werkt ten behoeve van de Nederlandse dagbladpers, waaraan zij trouwens ook haar oprichting en instand houding te danken heeft. Dat werk is van uitermate groot belang, zowel in redactio neel als in technisch opzicht, en via zijn krant is elke lezer van een Nederlands dagblad er in hoge mate mee gediend. Om zich dit te kunnen realiseren dient men te weten dat ons land vóór 1 juli 1935, dus vóór de in-bedrijf-stelling van het ANP, over geen enkel op nationale basis georganiseerd orgaan voor de vergaring en overbrenging van nieuws beschikte. Met uitzondering van de heel enkele kranten, die zich konden veroorloven er een grote en kostbare staf van buitenlandse cor respondenten op na te houden, was de Nederlandse pers voor de ontvangst van buitenlands nieuws volkomen afhankelijk van wat buitenlandse persbureaus geschikt en nuttig vonden om naar ons land door te seinen. De Nederlandse bladen waren zelfs niet vrij in de keus van het buiten landse persbureau waarvan zij nieuws wensten te betrekken, want de directies van die bureaus hadden de wereld in dit opzicht bij onderlinge afspraak „verdeeld". Voor het binnenlandse nieuws waren de kranten aangewezen op de diensten van een tweetal particuliere persbureaus die, uiteraard, voornamelijk het maken van winst nastreefden en voor wie zakelijke belangen dus zwaarder wogen dan ideële. Hoe verdienstelijk, voor die tijd, deze pers bureaus hun werk ook deden, het kon dus moeilijk anders of zij schoten tekort wan neer het om kwesties ging waarin de ideële belangen van de pers de doorslag dienden te geven. Op 1 juli 1935 veranderde die toestand echter radicaal, want toen was het de or ganisatie van de Nederlandse dagbladpers zelf, die onder haar toezicht en verant woordelijkheid het vergaren en verspreiden van het nieuws ter hand ging nemen. De binnenlandse nieuwsvergaring werd lan delijk georganiseerd met behulp van een korps van correspondenten dat op het ogenblik ongeveer achthonderd man omvat en tot in de kleinste plaatsen van ons land werkzaam is. Het internationale nieuws wordt geleverd door meerdere buitenlandse persbureaus, en dit nu naar eigen keus van het ANP dat uit de nieuwsdiensten van die bureaus datgene kan kiezen wat nu niet meer volgens buitenlands maar volgens Nederlands oordeel voor Nederland be langrijk is. Bovendien heeft de oprichting van het ANP een einde gemaakt aan de vroeger bestaande wantoestand dat kranten, die dicht bij het hoofdkantoor van een pers bureau waren gevestigd, het nieuws van dat bureau eerder kregen dan bladen in vérder-af gelegen delen van het land, want die laatste kregen de berichten gro tendeels per trein toegezonden. Sedert 1936 is het zo, dat alle dagbladen zijn aange sloten op het telexnet van het ANP, met het gevolg dat het nieuws bij al die bladen, onverschillig waar zij verschijnen, op pre cies hetzelfde ogenblik binnenkomt. Deze en andere vernieuwingen en ver beteringen, zowel op redactioneel als op technisch gebied, hebben er in belangrijke mate toe bijgedragen, de kwaliteit van de Nederlandse dagbladpers in het algemeen en die van de bladen in verre uithoeken van ons land in het bijzonder te ver hogen. Daarvoor verdient het ANP, bij de viering van zijn 25-jarig bestaan, de hulde van allen die ervan profiteren dat nieuws uit gebieden in binnen- en buitenland waar de bladen niet individueel werkzaam of vertegenwoordigd zijn, toch snel en be trouwbaar kan worden ontvangen. Die hulde moge dan tevens uitgaan naar de president-directeur van het bureau, H. H. J. van de Pol, die gedurende het hele bestaan van het ANP de drijvende kracht ervan is geweest en wiens zilveren ju bileum tegelijkertijd zijn afscheid is. Simon Koster De Russische draagvleugelboot „Meteor" heeft de afstand Gorky-Moskou, 900 km, afgelegd in 12 uren 40 minuten. De boot, die 80 km per uur vaart, biedt vlaats aan 150 passagiers. Dit zegt de Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding Wildemansrit Het zal wel moeilijk zijn ooit te ach terhalen, wat de oorzaak is geweest van de wildemansrit, die de koninklijke stoet na de ontvangst op het vliegveld naar de dertig kilometer verder gelegen stad maak te. Nadat het militaire escorte, onmiddel lijk gevolgd door de koninklijke auto, de poorten van het vliegveld was uitgereden, drongen zich honderden auto's tussen de stoet en over alle vier banen van de grote verkeersweg baanden kris-kras door elkaar rijdende voertuigen zich een weg naar Leopoldstad. Auto's van ministers en andere autoriteiten van de jonge staat en zelfs de wagen van gouverneur-generaal Cornelis werden in de berm gedrongen en trachtten zich toeterend naar voren te dringen om de officiële plaats in de stoet in te nemen. Wanhopige Belgische Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien en wei nig verandering in tempera tuur. Langs de kust krachtige tot matige, elders matige tot zwakke noordwestelijke wind. Volledige weerrapportën op pagina twee. Noordwestelijke luchtstroom neemt af, maar blijft nog koele lucht aanvoeren met morgen matig strandweer. Middagtem- peraturen van 15-16 gr. Zee water 16 gr. Vooruitzichten: tegen het weekeinde langzaam beter strandweer, maar nog koel. KATMANDOE (Reuter) Nepal heeft in Peking krachtig geprotesteerd tegen de onverwachte aanval van Chinese troepen op een Nepalese patrouille, waarbij een Nepalese officier werd gedood. De botsing tussen de Chinezen en Nepalezen deed zich maandag voor in het gebied van Moestang in het noordwesten van Nepal, toen de of ficier en een sergeant beiden ongewa pend een onderzoek instelden naar de juistheid van de berichten dat Chinese troepen, die Tibetaanse eenheden bestre den, het grensgebied tussen Tibet en Nepal waren binnengedrongen. De Chinezen ongeveer tweeduizend man sterk beschoten de Nepalese pa trouille vanuifstellingen bij de grens. Toen de Nepalese officier getroffen was, aldus werd in' Katmandoe vernomen, trokken de Chinese soldaten Nepalees gebied binnen. Zij namen de sergeant gevangen en voer den een onverwachte operatie uit in het gebied, waarbij zij nog vijftien Nepalese burgers gevangen namen. De Chinezen zouden voorts het lijk van de officier ge plunderd hebben en hun gevangenen heb ben afgeranseld voor zij hen mee terug namen naar Tibet. De Nepalese patrouille was naar het ge bied van Moestang gezonden toen men ver nomen had dat er Chinese troepen opereer den in de neutrale grensstrook van twintig kilometer. In de protestnota van Nepal wordt de onmiddellijke vrijlating van de gevangen genomen Nepalezen en de terugtrekking van de Chinese troepen uit de neutrale zone geëist. Guerrilla in Tibet DARJEELING (Reuter) Tibetaanse guerrillatroepen, die slechts de beschikking hebben over primitieve wapens, zouden op het ogenblik in grote gebieden van Tibet actief optreden tegen de Chinezen. Van gezaghebbende zijde in het grensgebied tussen India en Tibet is meegedeeld dat de Tibetanen geregeld Chinese kampen over vallen en Chinese verbindingslijnen besto ken. Men meent in het grensgebied dat de onverwachte aanvallen van de Tibetanen geen inleiding vormen tot een nieuwe op stand op grote schaal, doch veeleer een laatste poging van de Kamba's en andere stammen zijn om de Chinezen nog zoveel mogelijk te hinderen bij hun kolonisatie van Tibet. In sommige berichten uit de grensstreek wordt gesproken van 25.000 Tibetanen die in de bergen tussen Noordoost en Centraal Tibet opereren en van 10.000, die in Zuid- oost-Tibet strijden. Onder de verzets strijders zouden zich vele boeren en Lama's bevinden. LEOPOLDSTAD (Reuter, AFP en Belga) Belgisch Kongo is te middernacht de onafhankelijke Republiek Kongo geworden, waarvan de premier, Patrice Loemoemba, telegrafisch toelating tot de UNO heeft verzocht. In aanwezigheid van koning Boudewijn zijn vanmorgen de onafhankelijkheidsfeesten begonnen met een plechtig „Te Deum", een rooms-katholieke eredienst in de kathedraal van Leopoldstad. Tijdens de kerkdienst werd een boodschap van de Paus voor gelezen door de Kongolese bisschop van Leopoldsad, mgr. Maloela. Om elf uur werd in het voormalige paleis van de gouverneur-generaal, thans het Kongolese parlementsgebouw, de onafhankelijkheid geproclameerd. HAVANA (UPI) De Cubaanse rege ring heeft de raffinaderijen van de Ameri kaanse Texaco oliemaatschappij genatio naliseerd. De Texas Company had gewei gerd uit de Sovjet-Unie afkomstige olie te raffineren. Zij acht het Cubaanse verzoek „onwettig en onbehoorlijk". Leden van de arbeidersmilitie hebben het raffinaderijcomplex bezet en de direc tie-kantoren werden verzegeld. Da maat schappij is nog niet officieel in kennis ge steld van het regeringsdecreet waarbij nationalisatie wordt gelast. Premier Fidel Castro zou dit decreet reeds hebben ge tekend. Twee schepen met 25.000 barrels Russische olie zijn vanochtend in de ha ven van Santiago aangekomen. Radio Havana heeft gewaarschuwd dat wanneer de andere Amerikaanse raffina derijen op Cuba weigeren regeringsop drachten uit te voeren, zij ook zullen wor den genationaliseerd. Deze raffinaderijen zijn van de Esso en de Shell. Advertentie DE VEILIGSTE BROMFIETS nu 375.— Houtplein 18-20 - Tel. 16615-12000 (Ook op gemakkelijke betalingscondities). Advertentie WEEKENDTASSEN KOFFERS Een niet alledaags beeld, dat men toch iedere dag bij Heidelberg kan zien. Het verkeer kruist hier de landings baan van een Amerikaans vliegveld. De overwegbomengaan wel honderd keer per dag dicht. WENEN (Reuter, AFP) Premier Kroesjtsjev is vanmorgen uit Moskou op het Weense vliegeveld Schwechat aange komen, waar een grote groep autoriteiten en een erewacht de komst van de hoge gast afwachtten. Kroesjtsjev en zijn vrouw Nina werden verwelkomd door de Oostenrijkse presi dent Adolf Scharf en kanselier dr. Julius Raab, onder het gedreun van 21 saluut schoten. Er zijn in Oostenrijk bijzonder strenge maatregelen genomen, ter berscherming van Kroesjtsjev. Zo moeten de mensen in Klagenfurth die langs de route wonen die de Russische premier bij zijn bezoek aan deze stad zal volgen, de ramen van hun huizen gesloten houden. Er zal die dag in de nieuwbouw niet gewerkt worden. De Oostenrijkse pers heeft critiek ge oefend op deze „overdreven bescher mingsmaatregelen". Volgens welingelich te Weense kringen moet men geen spec taculaire resultaten verwachten van Kroesjtsjevs achtdaags bezoek. PARIJS (Reuter) Op een kabinetsver gadering onder voorzitterschap van presi dent De Gaulle is woensdag een Frans programma voor de vervaardiging van kernwapens in de periode 1961-1964 goed gekeurd. De uitvoering van het program ma kost negenduizend miljoen gulden. Frankrijk, dat twee kernbommen in de Sahara tot ontploffing heeft gebracht, heeft te kennen gegeven dat het in de komende jaren een met kernwapens uitge ruste strijdmacht wil opbouwen. Woensdagmorgen is een trekker met volgwagen van het circus Boltini bij Sittard tegen een boom gereden. De radiator van de sleepwagen barstte, het hete water sloeg in de cabine en ver blindde de chauffeur. Het voertuig schoot over de weg en botste tegen een boom op, die in de cabine drong. Ern stig was ook de schade aan de volg wagen, die het 50 cm kanon, waaruit tijdens voorstellingen een artiest wordt geschoten, vervoerde. Het kanon is geheel vernield. Advertentie Door uitbreiding van ons wagenpark hebben wij weer V.W., Opel. Daf ter beschikking voor zaken en vakantie doeleinden. Spoedige reservering is gewenst. Autobedrijf v.h. „HENGEVELD" Dir. B. P. v. d. Pol ZIJLWEG 328 - TELEFOON 17700 Advertentie ROME (ANP) Enkele uren voor de officiële sluitingsdatum heeft Rusland officieel ingeschreven voor de 17de Olym pische Spelen, die half augustus in Rome beginnen. De inschrijvingstcrmyn eindigt hedenavond. Advertentie dé vloer voor uw leven. Passend in elk interieur. Niets evenaart de huiselijke sfeer en warmte van parket. Leverbaar in fraaie, edele en exotische houtsoorten. Deskundige voorlichting en advies. SHOWROOM Zijlstraat 96 - Haarlem - Tel. 20340 Om half een zaten koning Boudewijn, de Belgische ministers, het Kongolese staats hoofd Kasavoeboe en de Kongolese minis ters aan bij een groot diner en om drie uur had een groot militair défilé plaats onder leiding van de Belgische generaal Janssens, die in de dienst van de Kongo lese regering is overgegaan. Koning Boudewijn zei in een rede voor het Kongolese parlement: „Blijft verenigd en gij zult u de grote rol, welke gij ge roepen zijt te spelen in de geschiedenis van Afrika, waardig tonen". Hij riep de Kongolese leiders de verworvenheden on der het Belgische bestuur en de toekomst niet in gevaar te brengen door overhaaste hervormingen. „Vervang de organen die België iverdraagt, niet eer gij zeker zijt dat gij het beter kunt doen. Afrika en Europa vullen elkaar weder zijds aan en zij zijn, indien zij samenwer ken, tot een schitterende toekomst geroe pen. In de toekomstige organisatie van Eurafrika kunnen Kongo en België een al lergrootste rol spelen op voorwaarde dat zij door wederzijds vertrouwen in een op bouwende, vruchtbare samenwerking ver enigd blijven. De onafhankelijkheidsfeesten krijgen ook een typisch Belgisch kleurtje: zoals in België is ook in Kongo de wieler sport populair geworden en wordt er tus sen de renners van de zes provincies een wedstrijd gehouden. Een optocht van his torische praalwagens en een tuinfeest voor 1500 genodigden besluiten de dag. Rustig welkom Gezeten in een open auto naast presi dent Kasavoeboe is koning Boudewijn woensdagmiddag Leopoldstad binnengere den. De ontvangst, die de Belgische vorst werd bereid, herinnerde in geen enkel op zicht aan de tonelen, die zich een half jaar geleden afspeelden toen duizenden Kongolezen op het vliegveld Ndjili en op de route naar de stad dikwijls met gebal de vuisten onafhankelijkheid eisten. Nu waren het enkele honderden Belgen, wiens „Vive le Roi" op het vliegveld in de wind verwaaide en nog minder Kongolezen, die zelfs nalieten hun eigen president en de leden van de Kongolese regering toe te juichen. De aankomst van de koning kreeg pas luister, toen de open auto met de Be- gische vorst de brede Albert I boulevard opdraaide. Hier stonden de Belgische in woners van de stad rijen dik om met de duizenden Kongolezen te wedijveren, wier toejuichingen vooral uitgingen naar hun staatshoofd met een gescandeerd geroep van „Kasa, Kasa". De Koning, gekleed in een wit uniform, drukte Kasavoeboe en Loemoemba bij zijn aankomst onbewogen de hand en er werd nauwelijks een woord gewisseld. Zonder een zweem van een glimlach liet de ko ning ook door Loemoemba, zoals altijd onberispelijk gekleed, de overige 35 mi nisters en staatssecretarissen van de Kon golese regering, die kennelijk onder de indruk waren en ietwat onwennig de plech tigheid ondergingen, aan zich voorstellen. Advertentie SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES commandanten van de veiligheidstroepen slaagden er eerst enkele kilometers voor de stad in enige orde te scheppen in de chaotische toestand, zodat de Kongolese hoogwaardigheidsbekleders met hun ko ninklijke gast toch nog op enigszins pro- tocolaire wijze hun intrede op de Albert- boulevard konden maken. Sabelincident Bij de inspectie van de troepen, deed zich nog een incident voor. Een Kongolees wist de sabel van de Belgische vorst weg te rukken. Het duurde enkele ogenblikken voordat men besefte wat er gebeurde. De man werd direct gegrepen en in een jeep weggevoerd. Regeringsvertegenwoordigers van België en Kongo hebben gisteren het verdrag van vriendschap, bijstand en technische sa menwerking getekend. vap Weerrapporen 1, 2 Uit het binnenland 2, 11 De Kleine Wereld3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 11 Van Mensen en Dingen5 Uit stad en omgeving5, 7 Agenda van Haarlem en IJmond 11 Film13 Kunst 13 Toch Is Het Zo15 Beeldverhalen 15 Feuilleton 15 Horen en Zien 15 Beurs 17 Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1