Algerijnse boodschappers hebben Parijs verlaten #1 £1 r WERELDNIEUWS Van dag tot dag J Na twaalf jaar Geen hulp Extremisten beginnen zich te roeren HEEREMAKS en VAN LEUVEN N.V. Dubbele stuks aanbieding weekenders Wereldvluchtelingenjaar is geen succes geworden Tony Stephens' leraar in Londen opgesloten Dp de <~Pracitótoel NUTTIGE ZINNEN 3 Sir Gerald Fitzmaurice kandidaat VAUXHALL IT 90 per 2 stuks \ff DONDERDAG 3 0 JUNI 1960 Eindelijk, na twaalf jaar interdepartemen taal overleg, is de regering dan voor de draad gekomen met het ontwerp voor een nieuwe wet op de dierenbescherming. De basis voor dit wetsontwerp is gelegd door dr. mr. W. Hugenholtz, voorzitter van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren en van de Wereld-federatie voor Dierenbescherming die al in 1948 een door hem opgesteld concept-Dierenwet aan het toenmalige kabinet aanbood. Men is in regeringskringen dus bepaald niet over één nacht ijs gegaan maar wellicht heeft het lange wachten toch zijn goede zijde gehad. Uit de oubollige, met „paardemopjes" doorspekte discussies in de Kamer is gis teren immers duidelijk gebleken, dat de afgevaardigden in het algemeen aan dit wetsontwerp geen grote moeilijkheden in de weg zullen leggen als het volgende week in stemming komt. Een jaar of tien gele den heerste er in het toenmalige parlement een minder tolerante sfeer. Als toen- off the record weieens de wenselijkheid van een betere direnbescherming ter spra ke kwam, kon men uit fracties die vele kiezers ten plattelande vertegenwoordig den, veelvuldig reacties als „malligheid" en „sentimenteel gedoe" beluisteren. Dat standpunt is nu wel overwonnen en dat is een heugelijk verschijnsel. Ook al gaat het thans ter tafel liggende wets ontwerp niet zo ver als dr. Hugenholtz en zijn medestanders gehoopt hadden, er is in elk geval dit gewonnen dat nodeloze kwellingen van dieren thans bij de wet vér boden en strafbaar gesteld zullen worden, zoals dat in het buitenland reeds lang het geval is. Velen zal het overigens een doorn in het oog zijn, dat het wetsontwerp zich ten aan zien der vivisectie nagenoeg op de vlak te houdt. Vvisectie, die wetenschappelijk- verantwoord is en een nuttig doel nastreef wil de regering uitdrukkelijk mogelijk blijven maken. Maar wat is „wetenschap- pelijk-verantwoord," en wat een „nuttig doel?" Valt bijvoorbeeld het .aftappen" van hormoonklieren van levende dieren ten behoeve van de produktie van bepaal de schoonheidsmiddelen, het kweken van sera tegen plantenziekten in het lichaam van proefdieren e.d. daar ook toe? Op zulke vragen kan men als leek uiteraard geen antwoord geven. Maar de regering kan dat wel. Men had van haar mogen ver wachten dat zij, in het kader van dit wets ontwerp, althans een deskundig onderzoek naar de grenzen van de (ethisch en weten schappelijk) toelaatbare vivisectie in het vooruitzicht had gesteld. Dat dit niet gebeurd is, vormt een ernstige lacune in dit overigens tot verheugenis stemmende wetsontwerp. Het resultaat van het Vluchtelingenjaar, dat officieel met het einde van deze maand voorbij zou zijn, is bedroevend slecht. Het bedrag van tenminste 12 miljoen dollar, dat de organisatoren zich hadden voorge steld, is nauwelijks voor de helft binnenge komen en dat ondanks goed geslaagde lokale en nationale acties in diverse landen. Reeds bij de aankondiging van deze internationale hulpactie is van vele zijden grote teleurstelling geuit over het feit, dat zoiets als het Vluchtelingenjaar een beroep op particulieren en particuliere groeperingen nodig was om de slacht offers van een reeds vijftien jaar geleden geëindigde oorlog uit hun ellende te helpen. Aan goede wil van vele ideële, kerkelijke en humanitaire instellingen heeft het dit jaar niet ontbroken, doch voordien heeft het wel degelijk aan goede wil ontbroken bij de regeringen van welvarende landen, die met „Wirtschaftswunder" en snel her stellende economische potentie hun ge heugen voor de veroorzaakte ellende ver loren en de slachtoffers in de kampen aan hun lot overlieten. Een totale oplossing van dit slepende probleem, waarvan onschuldigen en vooral een jonge generatie het slachtoffer werden, had kunnen bereikt worden wanneer de bij de laatste oorlog betrokken landen en de ervan gespaard geblevene de handen in elkaar zouden hebbep geslagen. Het offer van ieder land afzonderlijk zou niet eens hoog behoeven te zijn geweest, gezien de enorme uitgaven waartoe zij in staat zijn gebleken ten behoeve van hun politieke, militaire en economische belangen. Miljarden en miljarden figureren op de nationale begrotingen voor doeleinden, die weliswaar urgent en noodzakelijk worden geacht in verband met de nationale levensbelangen, doch waarvan ook enorme bedragen worden verkwist aan nationale grootdoenerij, nutteloze prestige-drang en politieke gokjes. De goede uitzonderingen daargelaten en wij menen dat Neder land lang niet het slechtste figuur heeft geslagen is de gestegen welvaart van de naoorlogse jaren in geen enkele verhouding toegepast om een ereschuld in te lossen aan degenen, die hun hele bestaansbasis en toekomstkans door de oorlogshandelingen en de consequenties van de afloop ervan hebben verloren. Dat is de bittere overweging, waarmede nu het mislukken van de particuliere hulpactie nog zwaarder gaat wegen. Interval ionaal Gerechtshof LONDEN (Reuter-AFP) De voor naamste juridische adviseur van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken, Sir Gerald Fitzmaurice is gekozen tot kandi daat voor het Internationale Gerechtshof in Den Haag als opvolger van de Britse rechter Sir Hersch Lauterpacht. De Brit se regering steunt deze kandidaatstelling en het is waarschijnlijk dat Sir Gerald ge kozen zal worden. Sir Hersch overleed op 8 mei Advertentie (Van onze correspondent in Parijs) De drie Algerijnse boodschappers zijn, via Orly, uit Frankrijk naar Tunis terug gekeerd, na in Melun by Parijs tijdens vijf zittingen sinds vorige week zaterdag met de Franse regeringsvertegenwoordi ger Roger Moris het terrein voor een mi litaire en ook wel politieke overeenkomst te hebben verkend. Van beide zijden, in Tunis en in Parijs, zijn gistermiddag com muniqués uitgegeven die elkaar in laconie ke nuchterheid weinig toegeven. De eerste fase der besprekingen is geëindigd, zo constateert Parijs, terwijl in Tunis werd gezegd dat mr. Boumendjel zijn collega's van de „voorlopige Algerijnse regering" deze week mondeling verslag over zijn er varingen in Melun zal uitbrengen. Tijdens, of na, die zitting van het F.L.N.-kabinet zal dan worden besloten of Ferhat Abbas met een tweede deputatie de volgende fa se der besprekingen met Frankrijk zal op nemen. Bij de besprekingen hebben de vertegen woordigers van de regering, aldus het of ficiële Franse communiqué, „de afge vaardigden van de externe organisatie van de Algerijnse opstand op de hoogte ge steld van de voorwaarden waaronder on derhandelingen georganiseerd zouden kun nen worden om, overeenkomstig de door generaal De Gaulle gedane voorstellen, een eervol einde te maken aan de zich nog steeds voortslepende gevechten, de be stemming van de wapens te bepalen en de toekomst van de strijders te verzeke ren". Minder hartelijk Dat de hartelijkheid van het beraad de laatste dagen in Melun eerder gedaald dan gestegen is, wordt in Parijs en in Tunis nu wel algemeen aangenomen. Men is het slechts eens geworden over alle punten waarover men wederzijds van mening verschilt. Van uitgesproken ongerustheid, dat de betrekkingen met het vertrek dei- Algerijnse verkenners tussen de nationa listen en Parijs verbroken zouden worden kan niettemin nauwelijks gesproken wor den. Het is een normaal verloop, zo meent men in diplomatieke kringen in Parijs, dat van werkelijke onderhandelingen met loven en bieden, pas in de tweede episode sprake zou zijn. Zonder gevaar is de huidige situatie ech ter evenmin. Het is nu wel zeker dat Frankrijks staatshoofd generaal Charles De Gaulle zich niet, of tenminste nog niet, bereid heeft getoond Ferhat Abbas onmid dellijk na zijn eventuele aankomst in Pa rijs te ontvangen. Die weigering zou onte genzeggelijk koren kunnen laden op de molen van de extremistische elementen in het F.L.N., die Ferhat Abbas een tiental dagen geleden maar met veel moeite kon den bewegen in een verkenningszending van Boumendjel te berusten. En in Parijs zullen de activisten, zo valt te vrezen, evenmin verlegen zijn bij hun pogingen complicaties of incidenten te scheppen waardoor het F.L.N. kopschuw voor ver dere toenadering tot Frankrijk zou kunnen worden. Actie In Parijs doen weer nieuwe geruchten de ronde over komplotten en omwentelin gen die door hoge militairen gesmeed en overwogen zouden worden. Maarschalk Juin heeft zich openlijk uitgesproken te gen de onderhandelingen die nu gaande zijn en de oud-minister Jacques Soustelle zou, volgens een Westduits dagblad dat Advertentie ViCTOR - VELOX - CRESTA vanaf 7.450, AUTOMOBIELBEDRIJF Off. Dealer General Motors Nwe Gracht 78 - Tel. 17588 - Haarlem een vraaggesprek met hem publiceerde, gezinspeeld hebben op een gewelddadig einde van het regime van De Gaulle. Een nog maar recent verleden heeft geleerd dat zulke uitlatingen vaak niet geheel van grond noch van speciale bedoelingen zijn ontbloot. Reactie Die gevaren worden in het bijzonder in politieke kringen te Parijs nu ook wel on derkend en de socialistische oud-premier Guy Mollet heeft alle organisaties en par tijen van liberale en van linkse huize, op de communisten na, uitgenodigd tot een ontmoeting ten einde een gemeenschap pelijke actie tegen rechts-extremistische en militaire ondermijningspogingen van 't Frans-Algerijnse vredesoverleg te be ramen. Men verwacht in Parijs dat de FLN- regering zaterdag zal samenkomen om haar verdere houding te bepalen. Men mag slechts hopen dat het gezonde verstand daar dan terstond mag overwinnen, want met verder tijdverlies worden ongetwijfeld in beide kampen de extremisten alleen maar in de kaart gespeeld. ALGIERS (UPI) De Franse vertegen woordiger in Algerije, Paul Delouvrier, heeft na een verblijf van enkele dagen in de Franse hoofdstad, een nieuwe oproep tot kalmte gedaan. Advertentie Prachtige structuurweefsels In uni tinten. No-iron. O 90 Geldig t/m 9 juli a.s. NEW YORK (Reuter) De Hoge Com missaris van de U.N.O. voor de Vluchte lingen, de Zwitser Auguste Lindt, zegt in een rappart dat de campagne om meer geld voor de vluchtelingen, die Groot-Brit- tannië in het kader van het Vluchtelingen jaar heeft voorgesteld, niet tot de ge stelde doelen heeft geleid. Ruim zes miljoen dollar is bijeenge bracht van de twaalf miljoen die men wilde hebben voor het programma voor dit jaar, met uitzondering van Noord-Afrika. Op 30 april was 8.393.222 dollar bijeen aan stortingen en toezeggingen. Ruim zes miljoen hiervan is bestemd voor het lo pende program, terwijl de rest voor hulp aan vluchtelingen uit Algerije in Tunesië en Marokko en uit China in Hongkong is. Volgens het rapport vallen ongeveer 1,4 miljoen vluchtelingen onder Lindts man daat. Daarenboven zijn er nog ruim 200.000 vluchtelingen in Tunesië en Marokko die hulp nodig hebben, aldus het rapport. U.P.I. verneemt dat Lindt binnenkort voor een belangrijke officiële functie in Zwitserland aangezocht zou worden. LONDEN (Reuter) De 28-jarige Brit se Ieraar Kevin Tracey is woensdagavond op London Airport gearresteerd. Er was een arrestatiebevel tegen hem uitgevaar digd wegens ontvoering van de twaalfja rige Tony Stephens. Vandaag komt hij voor de politierechter. Tony is gisteren met zijn ouders uit Frankfort in Leicester aangekomen. Tony vertelde, dat hij zelf met de onderwij zer was meegegaan, omdat hij zo graag naar Spanje wilde gaan. Bij de ontmoe ting in Frankfort bleek de jongen aanvan kelijk vervreemd te zijn van zijn moeder. Tussen de onderwijzer en Tony bestond een band, die wel beschreven is als een abnormale mystieke relatie. Beiden koes terden een soort priesters-ideaal. Tracy werd gisteravond, vergezeld door een verslaggever van de „Daily Mail" op Schiphol gesignaleerd. Met de Britse jour nalist vertrok de onderwijzer met een K.L.M.-lijntoestel naar Londen. Tracy liet zich op eigen verzoek afzonderen in het bureau van de koninklijke marechaus see, vanwaar hij zich, het hoofd gehuld in een wit servet van het vertrekrestaurant, als eerste aan boord van het toestel be gaf. Dit vreemde tafereel werd door een operateur van de Nederlandse televisie op de filmband vastgelegd. Zakken met vlas en wimpel In het Haagse dagblad Het Vaderland stond een greep int de vragen voor de toelatingsexamens voor de middelbare scholen. Ik ben er met vlag en wimpel voor gezakt. Bepaal G.G.D. en K.G.V. van 231, 315 en 539. Man, ik weet niet wat G.G.D. en K.G.V. is. Gemeentelijke Geneeskundige Dienst? Koninklijk Gymnastiek Verbond? En 32078 X 65704. Zouden de directeuren van de Nederlandse, de Twentse, de Rot terdamse, de Amsterdamse Bank, mitsga ders die van Vlaer Kol dat kunnen? Of zouden ze het even door de rekenmachine laten doen? Welk deel is 3 van 5'/s? Waar om wilt u dat eigenlijk weten? Van een ijzeren kubus zijn de ribben samen 96 cm. Hoeveel cm3 is de inhoud? Mag ik een tegenvraag stellen? Van een ijzeren kwibus zijn de ribben samen 9 m. Hoe kwibusachtig is die kwibus? Wie kwam er tussen de Schone en de Tweede Karei? Geen idee 'ik, u? En een voorbeeld van de triple alliantie? Ik ken er een waar bij ons de hele buurt schande over spreekt. Zij is zijn secretaresse. Maar zo iets vraag je niet aan kinderen. Welke in dustrie ken je in Turijn? Ik dacht; van die mooie verpakte zuurtjes. Is het in Japan vroeger of later dan in Polen? Is dat werkelijk uw zorgBelt u dan even de inlichtingendienst van de K.L.M. op. Die vertellen het u zó, want daar zitten alle maal dames die indertijd door hun toela tingsexamens zijn gekomen. Kunnen die u meteen vertellen hoeveel dagen, uren, mi nuten en seconden 345678 seconden is. Mijn Nederlands was het ergst. Ik weet niet meer wat voltooid tegenwoordige tijd en voltooid verleden tijd is. En ik heb het ontleden verleerd. In geen 42 jaar meer gedaan. Ontleed dit maar 's even? Ga er maar aanslaan! „Jarenlang is mijn oom in Vis vliet, een klein plaatsje, onderwijzer ge weest!" „Ik heb het hem meermalen ver boden". „Door de regen waren de putten overvol". In de eerste plaats (en dat interesseert mij meer dan de hele ontleedkunde) is géén van mijn elf ooms ooit onderwijzer in Visvliet geweest. Ze zouden wel gek zijn. Het is een onmogelijk plaatsje en dan bovendien nog met die overvolle put ten. En als ze het geweest waren zouden zij zich het door mij zo'n neefje toch niet hebben laten verbieden. Kent u mijn elf ooms niet. Ze zouden mij hebben zien aankomen! Enfin, ik ben (zij het een paar jaar vroeger) door mijn toela tingsexamen heengekomen. Dat is in ieder geval één zorg minder. Ik herinner mij daarvan alleen nog dat er één bij was, die op de vraag „Wat komt er van de Lofoden?" antwoordde: „hor loges". Dat was fout, maar hij is tegen woordig commandeur in de Oranje-Nassau en commissaris van 23 N.V.'s, waarvan niet één in horloges. Het zou mij niet verbazen als hij niet wist wat de hoofdstad vcm Birma is. Maar hij bezit een ency clopedie en bovendien zou zijn oom het hem zó hebben kunnen zeggen, als die niet (in Visvliet) in een overvolle put verdron ken was. Gezegend zij ooms naam. En die van alle bedenkers van examenopgaven. Elias D Luchtzuivering. Zuid-Afrika beschikt over een apparaat voor het bestrijden van „rookmist" (smog) in steden. Een Johannesburgse ingenieursfirma heeft een toestel ontworpen dat bij het proef draaien vuile lucht voor 99.9 percent zuiverde. Het toestel zuivert uitlaat gassen van fabrieken met behulp van elektro-statische aantrekkingskracht. Er is een tijd geweest dat wij Nederlanders in het bui tenland een bizonder slechte naam hadden, als gasten zowel als gastheren. Wanneer wij ons in kleine of grotere groe pen buitenslands begaven voor ons louter genoegen, brulden wij vanuit bussen en treinen de argeloze bewoners van het vreemde land met verhitte ge zichten toe, dat wij nog niet naar huis gingen, nog lange niet, en dat wij toffe jongens waren, wat wij zelf best wil den weten en dat wij daarom overal kwamen waar de meis jes waren. Aangezien die buitenlanders onze bloemrijke taal niet machtig waren, klonk dat al les in hun oren als een agres sief Horst-Wessel-lied en dat stemde hen bitter. Nog bitter der stemde hen het feit, dat wij tot in de late nacht over hun pleinen zwierven onder lallende klanken, dat wij de papieren van onze boterham men op hun straten wierpen en ons in hun eetgelegenheden bizonder onwellevend gedroe gen. Als gastheren, wonende in een van huis uit a-toeristisch land, maakten wij er vroeger een gewoonte van vreemde lingen aan en na te gapen, wanneer zij zich door een kleine bizonderheid in kleding of uitrusting als niet-Neder- landers kenmerkten. En daar bleef het vaak niet bij. Onze straatjeugd meende aan haar nationale trouw verplicht te zijft, kennelijke buitenlanders na te jouwen en met stenen te gooien. In sommige pittoreske dorpen kwamen de hooivorken eraan te pas en in het alge meen deden wij ons best de toeristen op pijnlijke wijze duidelijk te maken, dat zij zich waagden in het hol van de Europese Chinezen. Dat is allemaal verleden tijd. Wij zijn een toeristenland geworden, althans, wij nemen de allure aan dat we het zijn en de meeste buitenlandse be zoekers verlaten dan ook te genwoordig ongedeerd ons grondgebied. Als wij zelf naar het buitenland gaan, plegen wij nog wel een bescheiden luidruchtigheid te verspreiden en onze feestmutsen zijn ook nog steeds in de mode, doch men mag aannemen dat wij er langzamerhand in zijn geslaagd onze kwalijke faam te tem peren. De veranderingen in de wis selkoersen zullen daaraan ook niet vreemd zijn geweest, want toen wij indertijd ruim twin tig Belgische franken voor een gulden konden kopen, was zelf beheersing nodig om niet het gevoel van binnentrekkende veroveraar te krijgen als de bus-de grens naar het zuiden overging. Want die twintig" franken waren voldoende voor een luxueus diner in een best restaurant. We zijn dus langzaam opge stegen tot het internationale niveau, en als gastheren be ginnen we zelfs een supra nationale roem te verwerven, doordat wij in vele gevallen de buitenlanders grotere ach ting toedragen dan ons eigen vlees en bloed. In onze affi ches, reclames en advertenties spreken wij tegenwoordig nog slechts de taal van de buiten wereld en de wegaanduidingen naar onze Nederlandse attrac ties geven wij aan in Duits, Duits, Duits en enkele andere talen. Met andere Wörter: on ze eigen landgenoten mogen voor ons part wegblijven. Als dat niet een blijk van toeris tische mindedheid is, dan is er géén te bedenken. Het wekt bij dit alles begrij pelijkerwijs grote bezorgdheid, dat thans plotseling veelvul dige klachten binnenkomen uit andere landen, die een vreemd licht doen schijnen op onze gedragingen als toeristen elders. De klachten komen uit alle landen, speciaal echter uit de Scandinavische, en be togen dat de Nederlander een humeurig, critisch en veel eisend mens is, die een hau taine en geringschattende hou ding aanneemt en steeds on tevreden is over het gebodene, ook al slooft men zich uit om hem als gast alles naar de zin te maken. Het gaat dus weer de ver keerde kant op en hoe komt dat? Er is bij oppervlakkige be schouwing geen verklaring voor te vinden, doch het ver schijnsel is ernstig genoeg om te trachten, de grond ervan op te sporen. Daarom hebben wij rapporten opgevraagd uit het buitenland en speciaal van die zijde, welke meer dan nor maal in directe aanraking komt met de toerist: hotels, restaurants, kappers, conduc teurs, winkeliers, personeel van warenhuizen, V.V.V.'s ga ragehouders, politie, maar ook willekeurige voorbijgangers. Het resultaat was inderdaad ontstellend. Hieronder volgt een kleine bloemlezing van er varingen die men met Neder landers had, waarbij dient te worden opgemerkt dat onze landgenoten hun onaangename bejegingen voor het grootste deel in de vreemde landstaal ten beste gaven, wat dubbel onprettig is. Een kapper uit Oslo schrijft: „De Nederlander kwam bij mij binnen en zei in het Noors: „Ik wil mijn haar laten knip pen, knip het een beetje kort, niet te kort, de scheiding rechts, links, in het midden, knip het wat bij van achteren en bij de oren, geef mij een droge shampoo, ik wens mij te laten scheren, dit mes is niet scherp, knip mijn snor bij, mijn baard, nog wat poeder alstublieft, uw bediende is niet beleefd, ik vind dit te duur." „Nu moet u weten, schrijft de kapper verongelijkt, dat ik niet eens een bediende heb en mijn Nederlandse klant geen snor noch baard droeg. Waar om dreef hij de spot met. mij? Hebben wij dat aan Nederland verdiend?" Neen, zouden wij zeggen. Of: Nei, om het in het Noors te houden. Een kelner uit een groot restaurant in Kopenhagen ver klaart bitter: „Nadat ik mij buigend had uitgesloofd om mijn gasten op hun gemak te stellen, richtte het hoofd van het Nederland se groepje zich in het Deens tot mij en zei: „Ik wens een tafel voor vier personen, ik wil een andere tafel, is er geen tafel vrij bij het raam, jongeman, wilt u snel het raam sluiten, het tocht hier. geef hier dat menu, breng mij een portie, breng mij de wijnkaart, breng mij een fles, een halve, een hele, een kwart, kan ik bier krijgen, ik drink geen alcohol, ik ben geheel onthouder, vegetariër, nog een couvert, alstublieft, wij zijn met ons drieën, ik wil dineren, bedien ons een beetje vlug, wij hebben weinig tijd, het vlees is niet mals, ik wil an dere groente, dit is aange brand. dit bord is niet schoon, ik heb geen lepel, oudbakken brood, ik heb dit niet besteld, is er geen Hollands menu, is die fooi niet wat aan de ruime kant, uw prijzen zijn gepeperd, wij hebben klachten, breng Dns het klachtenboek." „En dan te bedenken, aldus ie kelner in zijn rapoprt, dat te met hun zessen waren...." De kamermeisjes van de lotels hebben ook wat te ver duren. Een ervan schrijft met trillende hand: „Die Nederlander gedroeg zich niet als een gentleman. Hij sprak steeds maar van „ik wil" en hij wilde de gekste dingen. Ik wil een heet, koud bad, breng mij zeep, ik wil een schonere handdoek, ik wil dat u komt als ik bel, roep mij om zoveel uur, is dit laken schoon, ik wil mijn schoenen gepoetst hebben, ik wil de chef spreken. En zo ging dat maar door, ter wijl alles wat hij wilde, al eeuwenlang in orde was. Wij zijn al eeuwenlang toeristen- land, namelijk. Wat zijn dat eigenlijk voor lieden, die Ne derlanders?" Waarom zeggen te niet liever eens: Jeg elske dei? Het vreemde verschijnsel is tenslotte verklaarbaar geble ken. Aangezien het euvel voor namelijk in de Scandinavische landen optrad, welker talen bij ons op school niet worden gedoceerd, richtte het onder zoek zich op de bronnen van taalkennis, die onze Neder landse toeristen in Scandinavië gebruikten. En toen bleek al ras, dat de ellende in de kleine, handige zakboekjes met nut tige zinnetjes gelegen was. Of liever: de zakboekjes zijn uit stekend. maar men moet ze weten te gebruiken. En „Jeg elske dei" staat er helaas niel in Dat is namelijk iets, waar voor nog geen nuttige zakboekjes verschenen zijn. Kernraket. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft bekendge maakt, dat op 8 juli in de woestijn van Nevada een proef zal worden genomen met de reactor van de kernraket Kiwi-a. Het apparaat zal op de grond blijven. Afweer. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft meegedeeld dat inter continentale ,,Atlas"-raketten zullen worden gebruikt als doelwit voor „Nike-Zeus"-raketten. Het leger wil voor deze proeven achttien „Atlas"- raketten van de luchtmacht kopen. De raketten zullen in Californië worden ge lanceerd, terwijl de „Nike-Zeus"- afweerraketten op het eiland Kwajalein in de Stille Oceaan, ongeveer 7.500 kilo meter van de Vandenbergbasis, zullen worden gelanceerd. Brandbom. Een brandbom van hetzelfde type als die welke zondag en maandag in San Sebastian, Madrid en Barcelona tot ontploffing zijn gekomen is woens dag in een bagagedepot van het station Achuri, bij Bilbao, ontploft. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor maar het depot brandde uit. Mislukt. De Amerikaanse luchtmacht heeft woensdag tevergeefs getracht, met behulp van een Thor-Agena-raket een kunstmaan in een baan om de aar de te brengen. De lancering de twaalfde in de „Discoverer"-reeks was in de eerste plaats bedoeld om te trachten, een ruimtecapsule op te van gen of te bergen. Het was de elfde poging die mislukte. Men wil er eerst in slagen, een dergelijke ruimtecapsu le te bergen, voordat men een bemande satelliet lanceert. Ongelukken. Bij een ongeluk met 'n heli kopter in de omgeving van Trento zijn drie personen om het leven gekomen, onder wie de commandant van de vijf de Italiaanse pantserbrigade, generaal Giuseppe di Stefano. Bij Pordenone, in de nabijheid van Triest, is eveneens een helikopter van het Italiaanse leger neergestort. Ook dit ongeluk kostte drie mensen het leven. Anti-semitisme. In het Franse plaatsje Thann, bij Miilhousen, zijn meer dan dertig grafstenen op het Joodse kerkhof door onbekende vandalen van hun plaats gehaald of vernield. Verboden. Een New.yorkse rechtbank heeft de Amerikaanse nazi-leider George L. Rockwall verboden tot 22 augustus enige politieke activiteit te ontplooien. Hen is tevens verboden de naam „Amerikaanse nazi partij" te gebruiken en de swastika (hakenkruis) te dragen. Tienduizend. De Westduitse minister voor zaken die geheel Duitsland betreffen, Ernst Lemmer, heeft meegedeeld, dat naar schatting tienduizend mensen op net ogenblik in Oost-Duitsland worden gevangen gehouden op beschuldigingen van politieke aard. Asiel. De Argentijnse regering heeft asiel verleend aan Sergio Rivas, voorheen ambassadeur van Cuba in Londen, die woensdag zijn toevlucht zocht in de Argentijnse ambassade te Havana.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3