Weer een aanslag op de Amsterdamse walletjes President van Argentinië naar Engeland vertrokken Rode-Kruisprojeet voor hulp bij rampen voltooid Koningin Elizabeth nodigt verzetsstrijders uit Iets hogere temperaturen Helikopter bracht hem zondag naar Eindhoven Uitwisseling van vliegers met Noorwegen Men beschikt thans over 11.600 ligplaatsen Voorrangswegen in Velsen aangewezen Surinamers vierden „dag der vrijheden" Poolse heldenherdenking bij 1000-jarig bestaan Gouverneur Van Tilburg terug naar Suriname Journalist kreeg de klappen Graanoverslagbedrijf in Amsterdam wordt nog dit jaar voltooid Bootje omgeslagen jongen verdronken Europees parlement wil spoed met universiteit 2 Lof en geschenken voor scheidende hoogleraar Bouwer J. Dura naar Zwitserland? Aannemer op straat beroofd Ms. „Gaasterdijk" te water gelaten Nijlpaard in Artis geboren Mgr. Van Dodewaard vraagt om eensgezindheid Kort nieuws Loscapaciteit60.000 ton per dag HET WEER?' sl f MAANDAG 4 JULI 1960 President Frondizi en zijn echtgenote zijn met hun gevolg hedenmorgen van Ypenburg naar Londen vertrokken voor 'n officieel bezoek van vier dagen. Dinsdag zal het Argentijnse staatshoofd besprekin gen voeren met premier Macmillan, voor namelijk over financiële en economische kwesties. Dinsdagavond zijn de president en mevrouw Frondizi de gasten op Buc kingham Palace. Het is de eerste keer, dat een Argentijns staatshoofd een offi cieel bezoek aan Engeland brengt. De president van Argentinië en me vrouw Frondizi hebben zaterdagmiddag een bezoek aan Rotterdam gebracht. Bij het gebouw van de roei- en zeilvereniging „De Maas" werd het gezelschap ontvan gen door de burgemeester van Rotterdam mr. G. E. van Walsum, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam, mr. K. P. van der Mandele, en de voorzitter van De Maas, de heer P. J. van der Giessen. Op de Veerkade stond een erewacht opgesteld, gevormd door een detachement van het korps mariniers met vaandel en vaandelwacht en de marinierskapel. Met de „Pieter Caland", het nieuwste schip van de Spidodienst, werd een tocht van ruim twee uur door de havens ge maakt. De Amerikaanse torpedobootjager „Bar ry" bracht de vlaggegroet, terwijl offi cieren en bemanning aan dek het ceremo nieel saluut brachten en de scheepskaoel het Argentijnse volkslied speelde. Om kwart voor drie werd het punt van uitgang weer bereikt. Per auto vertrok ken de president en mevrouw Frondizi met het gevolg naar Den Haag. Des avonds boden zij aan Koningin Juliana, leden van de Nederlandse regering, leden van de hofhouding alsmede aan een honderd tal andere hooggeplaatste genodigden een galadiner in hotel-kasteel Oud-Wassenaar aan. Op de „Piet Hein" Zondagmiddag zijn president Frondizi en zijn echtgenote de gasten geweest van de koninklijke familie op het jacht „Piet Hein". Het gezelschap vertrok uit Muiden en maakte een tocht over het IJselmeer. Daarna vertrokken de Argentijnse pre sident met zijn'echtgenote naar het vlieg veld Valkenburg bij Leiden. Daar stond een Sabena-helikopter gereed om het ge zelschap naar Eindhoven te brengen. Om halfzes arriveerde de helikopter op het vliegveld Welschap. In de woning van ir. F. Philips werd de thee gebruikt. Daar werden enige leden van de raad van be stuur der n.v. Philips aan de Argentijnse president voorgesteld. In de Ela-studio in het Philipscomplex sprak ir. Philips de gasten in het Spaans toe. Hij herinnerde eraan, dat in 1935 de eerste Philipsindus- trie in Argentinië werd gevestigd. Sinds dien hebben de Philips-ondernemingen 1500 miljoen pesos in Argentinië geïn vesteerd. „Wij gaan door met belangrijke nieuwe projecten voor de naaste toekomst" aldus ir. Philips, welke nieuwe investerin gen, zowel aan kapitaal als aan mense lijke energie, zullen meebrengen". Ir. B. Cox gaf vervolgens een beknopte toelichting op het telecommunicatieplan, verwezenlijkt. Eind volgend jaar zal een afstand van ongeveer 3.500 kilometer over brugd zijn met een volautomatisch telex en telefoniesysteem. Om ruim zeven uur vertrok het gezelschap naar Welschap om per helikopter naar Valkenburg terug te keren. Afscheidswoord Voordat de president van Argentinië he denmorgen van Ypenburg vertrok legde hij een verklaring af. Hij zei onder meer dat Nederland en Argentinië diep gewor teld zijn in het verleden en in de recente geschiedenis. Hij bracht hulde aan het scheppingsvermogen van de Nederlanders het vernuft en het doorzettingsvermogen dat zij getoond hebben bij het onderwer pen van de natuur. Door die gesprekken die de president had gevoerd, is komen vast te staan dat Nederland en Argentinië de internationale problemen vanuit een gemeenschappelijk gezichtspunt zien. Bei de landen begrijpen dat zij zullen moeten strijden voor de eenheid en solidariteit van het westen. Het waarborgen van de grondslagen van de westerse beschaving dient de zaak van alle mensen en bete kent een constante opdracht en een door lopende zorg voor de toekomst van de ge hele mensheid. Het begrip dat de Neder landse staatslieden hebben getoond voor de problemen van Latijns Amerika en de noodzaak om deze problemen te betrek ken op het gehele westen, had de presi dent de overtuiging geschonken dat in de toekomst de Latijns-Amerikaanse landen hier weerklank zullen vinden voor hun zor gen en aspiraties. Bij het afscheid waren aanwezig de mi nister-president, prof. dr. J. de Quay en de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns. de grootmeester van het Huis van de Koningin, mr. G. C. D. baron van Hardenbroek, de Argentijnse ambassa deur, dr. Migone, de commandant Lucht verdediging Nederland, commodore A. B. Wolff en de commandant van de vliegba sis Ypenburg, kolonel B. H. Slager. Nederlandse verklaring Over het bezoek van de Argentijnse pre sident werd door het ministerie van Bui tenlandse Zaken een communiqué uit gegeven, waarin wordt verklaard, dat in het bijzonder de vraagstukken betrekking hebbende op de economische samenwer king tussen Europa en Latijns-Amerika zijn besproken. De Nederlandse regering toonde begrip voor het Argentijnse stand- De chef van de luchtmachtstaf, luite nant-generaal H. Schaper, is na zijn be zoek aan de Noorse luchtmacht in Neder land teruggekeerd. Hij heeft in Noorwegen besprekingen gevoerd over de uitwisseling van squadrons van de Noorse en Neder landse luchtmachten in het kader van de bij de NAVO-luchtmachten gebruikelijke oefeningen. Er zal, zo is overeengekomen, een Nederlands squadron F 84 vliegtuigen van de basis Eindhoven van 27 juli tot 6 augustus op de Noorse basis Urlandet wor den geplaatst, 'pleet met grondperso neel. In de laatste helft van augustus zal een Noors squadron voor tien dagen naar Nederland komen. Het zal vermoedelijk oo de basis Eindhoven worden gestationeerd. punt inzake de wenselijkheid over en weer en de noodzakelijkheid, dat de La tijns-Amerikaanse volken, en dus Argenti nië, tezamen met de West-Europese lan den, de Verenigde Staten en Canada deel nemen aan de coördinatie van de econo mieën van het westen, zulks ter bevorde ring in het wederzijds belang van een harmonische en evenwichtige ontwikkeling Beide regeringen zullen het mogelijke doen om de economische samenwerking tussen West-Europa en Latijns-Amerika te ver sterken. Ten aanzien van de landbouw vraagstukken van de landen der E.E.G. bevestigde de Nedei'landse regering haar standpunt ten gunste van de noodzakelijk heid de landbouwpolitiek van de gemeen schap in een multilaterale en non-discri minatoire richting te ontwikkelen. Zij on derschreef het standpunt van de Argentijn se regering omtrent de wenselijkheid van deze politiek voor wat betreft de Latijns- Amerikaanse landen, teneinde niet alleen een groter protectionisme dan thans be staat te voorkomen, maar tevens om een toenemende liberalisatie te bereiken van de handel in landbouwprodukten. De nood zaak werd vastgesteld van vei'meerdering van de handel tussen beide landen. Ook werden migratievraagstukken besproken. (Van onze Amsterdamse redacteur) Het afscheidscollege van prof. mr. dx\ G. van den Bergh (zie ook onze editie van zaterdag j.l.) die sinds 1936 als hoogle raar in het Nederlands staatsrecht aan de Gemeente Universiteit van Amster dam vei'bonden is geweest, is zaterdag middag bijgewoond door tal van hoog waardigheidsbekleders onder wie dr. W. Drees en prof. dr. L. J. M. Beel. De aula van de universiteit was geheel bezet. Na het college van de scheidende hoog leraar bracht de wethouder mr. A. de Roos de dank van het gemeentebestuur over voor hetgeen prof. Van den Bergh voor het hoofdstedelijke universitaire le ven heeft gedaan. Woorden van erkentelijk heid werden voorts gesproken door de rec- tor magnificus pi'of. dx\ J. Kok, door mej. mr. E. Ribbius Peletier namens het col lege van curatoren, door pi-of. mr, A. Pitlo voor de juridische faculteit, en door de heer Boissevain namens de juridische studenten. Px-of. dr. G. A. van Poelje liet zijn woorden vex'gezeld gaan van een bun del verzamelde opstellen over het staats recht en pater P. Dx-esen bood namens oud-leei-lingen en leex-lingen een schilde- rij van de hooggeleerde aan, vervaardigd door Bart Peizel. Aan het eind van de bijeenkomst dankte prof. Van den Bergh met een geestig speechje, dat hij besloot met de woorden: „Kom, dames en heren, aan de arbeid". Onder voorzitterschap van mr. F. H. A. de Graaf, heeft de Vereniging Het Neder- xandse Rode Kruis zaterdag in Middelburg haar algemene ledenvergadering gehou den. Mx\ de Graaf belichtte in een rede de belangrijkste gebeurtenissen van het afge lopen jaax\ In de eerste plaats, dat het Nederlandse Rode Kruis, dankzij de hulp van het Rampenfonds, het project der materiële hulpverlening bij rampspoeden kon voltooien. Daardoor beschikt het Rode Kruis thans over niet minder dan 11.669 ligplaatsen in ons land. In de tweede plaats releverde de voorzitter het in de vaart brengen van het Rode Kruis-hospi- taalschip „J. Henri Dunant". De afde lingen van het Rode Kruis hebben des tijds besloten de kosten van de inventaris van dit schip voor gemeenschappelijke reke ning te nemen. Per ultimo 1959 werd door 352 afdelingen totaal 130.320.93 gulden bij- eengebracht. Vervolgens memoreerde mr. De Gx-aaf dat het Nedei'landse Rode Kruis in het afgelopen jaar goederen, medica menten en levensmiddelen tot een totaal van 155.964.88 gulden voor buitenlandse rampslachtoffers ter beschikking gesteld heeft. Het ledental is gestegen met ruim 31.000 tot 667.285. Gemiddeld 5,84 percent van onze bevolking is nu lie van het Rode Kruis. Friesland heeft het hoogste percen tage te weten 9.15 percent. Zeeland komt op de tweede plaats met 7,65 percent. Subsidies van Rampenfonds De penningmeester-, mr. D. P. C. de Hoop Scheffex-, gaf een uiteenzetting van het financiële beleid. Het tekort over 1959 bedraagt 113.542,91 gulden, dat aan de re serve zal worden onttrokken. Het rampen fonds schonk dit jaar een bedrag van 80.000 gulden en zal dit ook in de komen de jaren doen om de paraatheid van de colonnes te kunnen vergroten en het korps in staat te stellen, bij rampen zo moge lijk nog betere diensten te kunnen verle nen. Eveneens heeft het Nationaal Ram penfonds de bouwkosten ter verdere ver- In het belang van de vrijheid van het verkeer en de veiligheid op de weg hebben B. en W. van Velsen, mede op advies van de Verkeerscommissie, besloten de door gaande routes Pax-kweg-Stationsweg en Bi-ofckbergenlaan-H3gelingex-weg-Van den Vondellaan-Watex-loolaan-Zeeweg (ged.) aan te wijzen als vooiTangswegen. De vereiste goedkeuring van de aanwij zing als voox-rangsweg van de Parkweg en een gedeelte van de Broekbergenlaan is inmiddels door de minister van Verkeer en Waterstaat verleend. B. en W. vx-agen 27.500, voor het plaat sen van borden en bakens. De heer J. Dux-a Dzn., directeur van Dura's aannemingsmaatschappij n.v., zou het voornemen hebben zich in Zwitserland waar hij een vakantiehuis bezit, te gaan vestigen, zo vex-nemen wij. Hij schijnt het wat kalmer aan te willen gaan doen, maar wil zich toch nog, van Zwitsex-land uit met de leiding van zijn bedx-ijf blij ven bezighouden. Zijn verhuizing van Rot terdam naar Zwitsex-land zou tot gevolg hebben, dat hij zal aftx-eden als voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf en zich ook uit diverse andere ox-ganisaties moet terugtrekken. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf deel de ons desgevx-aagd mede dat over het eventueel aftreden van de heer Dura als voorzitter op het ogenblik nog geen besluit is genomen, doch dat deze aangelegenheid in de woensdag te houden vergadex-ing van de raad ter sprake zal worden gebracht. De 52-jarige Amsterdamse aannemer A. V. heeft zatex-dagnacht ervaren wat de zegswijs „stank voor dank" betekent. De man had een café bezocht en was op weg naar een andere gelegenheid toen hij om streeks half twee in de Govert Flinckstraat twee wildvreemde mannen tegenkwam met wie hij een gesprek aanknoopte. Hij bood hun een consumptie aan, haalde zijn portefeuille voor de dag en wilde een van de mannen een gulden geven. De mannen gaven V. enige slagen op z'n hoofd, waar door z'n bril op straat viel, en ontfutselden hem de portefeuille met ongeveer zeven honderd gulden. De palitie heeft later alleen het paspoort van V. teruggevonden. Van de dieven ontbreekt elk spoor. betering van de „J. Henri Dunant", ruim 170.000 gulden boven de raming voor zijn rekening genomen. De exploitatiekos ten van dit eigen modex-ne hospitaalschip zijn aanmerkelijk hoger dan van de des tijds gehuurde „Kasteel Staverden", zo dat de kosten voor rekening van het hoofdbestuur ongeveer 13.000 gulden meer bedx-agen dan de x-aming van 30.000 gul den. Ook voor het jaar 1960 wordt een groter tekort verwacht, dan geraamd op de exploitatiex-ekening. „De liquiditeitspo sitie blijft nog steeds zorgen baren", aldus mr. De Hoop Scheffer, die vervolgens af scheid van de vergadering nam, omdat hij op 1 januari 1961 het penningmees terschap, dat hij meer dan vijftien jax-en heeft vervuld, zal neex'leggen. Tot zijn op volger werd gekozen mr. J. A. Heyse, kringcommissaris Zeeland te Middelburg. De Federatie van Surinaamse vereni gingen in Nedei-land heeft in Amsterdam voor de eerste keer de „dag der vrijhe den" gevierd. De Surinaamse regering heeft in februari j.l. de traditionele eman cipatieherdenking (afschaffing der sla vernij op 1 juli 1863) vervangen door de „dag der vrijheden". In zijn openings woord zeide de ondervoorzitter der Fede ratie, de heer W. van Eer, dat deze avond geboren is uit samenwex-king, na vele ver gaderingen en conflicten, van Sui'ina- mers uit een groot deel van Nedex-land en dat tot een en ander besloten wex-d om te gen alle verschillen van kleur en geeste lijke achtex-gx-ond in een eendrachtige sa- nenwex-king de Surinaamse belangen te behartigen. Na het zingen van het nieuwe Surinaam se volkslied hield de secretaris van de Fe- d era tie, de heer A. Sedoc een historische beschouwing over de emancipatie. „Wij zijn een vrij volk en moeten ons bezinnen wat zich in het verleden heeft afgespeeld. Onze hoop is, dat ons volk in de rij der volken een waardige plaats mag inne men". Als laatste sprak de heer A. Bis- wamitre, over „vrijheid en onafhankelijk heid." „Echte vrijheid kaq pas gedijen als men de vrijheid van het individu erkent. Vrij heid is niet het recht van één gx-oep, na tie of x-as," aldus deze spreker. In de federatie werken de Surinaamse verenigingen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag sainen. Het verdere pro- gramma van de avond omvatte sketches, dansen en negx-o-spirituals, uitgevoerd door leden van de drie verenigingen. Bij de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij is met goed gevolg te water gelaten het m.s. „Gaasterdijk", dat in aanbouw is voor de Holland-Amerika- lijn. De R.D.M. zal ook een zustex-schip van „Gaasterdijk". de „Grotedijk", voor de H.A.L. gaan bouwen. De doopplechtigheid werd ook bijge woond door een twintigtal leex-lingen van de christelijke hbs in Amsterdam, welke school het schip heeft geadopteex-d. De „Gaasterdijk" is ruim 162 meter lang en heeft een draagvermogen van circa 10.000 ton. De dienstsnelheid wordt circa 17 mijlen. Het schip krijgt een bemanning van 55 koppen. In Artis is voor de 25ste maal een nijlpaard geboren. Moeder Ans en doch ter Tanja maken het uitstekend. De heuglijke gebeurtenis geschiedde kort na dat Ax-tis het feit herdacht dat honderd jaar geleden zijn eerste nijlpaarden voet op Amsterdamse bodem zetten. De hoofd stedelijke diex-entuin beschikt nu over vijf van deze kolossen. Er is overigens ook nog een dwergnijlpaard gehuisvest. In de loop van de jaren 1960-1966 zal in Polen het duizendjarige bestaan van de Poolse staat feestelijk worden her dacht. Als ondex-deel van de festiviteiten zullen in de maand juli 1960 in Polen plechtigheden worden gehouden op het slagveld van Grünwald, waar vijfhon- derdvijftig jaar geleden de Polen een gi'o- te overwinning hebben behaald op de aan vallende Duitse ridders. Bij deze plechtigheden zullen in het mu seum van Grünwald urnen worden ge plaatst met aarde van het slagveld en van kerkhoven waar Poolse soldaten zijn be graven, kerkhoven die zich in de gehele wereld bevinden. Op 24 en 25 juni heeft men urnen met aarde van de kerkhoven gevuld waar Poolse soldaten rusten, die gevallen zijn in de veldslagen tegen de nazi's voor de bevrijding van Nederland. Deze aax-de kwam in het bijzonder van de begraafplaatsen in Breda, Oosterhout en Oosterbeek, alsmede van de plek waar het Poolse monument in Dx-iel staat. De burgemeester van Renkum, mr. D. Matzer van Bloois en de secretaris van het kabinet van de burgemeester van Bre- da, de heer C. W. Janssen, vertegenwoor digden bij deze plechtigheid de plaatse lijke autoriteiten. De ambassade van de Poolse volksrepubliek in Den Haag was vertegenwoordigd door haar tweede secre taris, de heer G. Kornaeki. Poolse oud strijders, die in Nederland verblijven na men aan deze plechtigheden deel. Zatei'- dag is een delegatie van de Vereniging van Polen in Nedex-land per vliegtuig naar Polen vertrokken. Deze delegatie heeft de urnen met aarde meegenomen om deze te plaatsen jn het museum van Grünwald. Zatex-dagmiddag heeft de gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, die zijn jaarlijkse bezoek aan Nedex-land heeft gebracht, per K.L.M. de terugreis naar Paramaribo aanvaard. Vóór zijn vertrek van Schiphol sprak hij de hoop uit, dat niet alleen voor de industriële ontwikke ling van Suriname een gunstiger klimaat is ontstaan, maar dat ook de belangstel ling hier te lande voor de ondernemings- landbouw in Suriname zal gx-oeien. Hij zou het van harte toejuichen, indien grote be drijven zich zouden willen inspannen om i Suriname de verbouw van bananen, vezels en oliepalmen te bevorderen. Bodem en klimaat zijn daar geschikt voor, maar nog niemand heeft voor deze landbouw enig initiatief ontplooid. Vol waardering was hij voor de heer Bruynzeel, leider van de industriële mis sie, die vorig jaar een bezoek aan Suri name heeft gebracht. Hij houdt zich nog geregeld bezig met het probleem hoe de industriële ontwikkeling van Suriname kan worden bevox-derd en heeft daartoe ver schillende nieuwe contacten gelegd. Suri name px-ofiteert trouwens ook x-eeds van de toenemende belangstelling, die Cen traal- en Zuid-Amerika in de x-est van de wereld genieten. Vice-px-emier H. A. Korthals, de gevol machtigde minister voor Suriname, mr. dr. R. H. Pos, en de heer L. Lichtveld, voorzitter van de Rekenkamer in Surina- me en adviseur voor culturele aangelegen heden, deden de gouverneur uitgeleide. De nieuwe r.k. bisschop van Haarlem, mgr. dx\ J. A. E. van Dodewaard, heeft zondag in de kathedrale basiliek St. Ba- vo een pontificale h. mis opgedragen, tij dens welke hij een toespx-aak heeft gehou den. In alle kei-ken van het bisdom Haax-- lem werd een brief van de nieuwe bis schop voorgelezen, waarin deze zegt de mensen „met een luistex-end hart" tege moet te zullen treden. „Toen ik twee jaar geleden tot helper van mgr. Huibei-s werd aangewezen, was mijn eerste reactie als die van Mozes: „Ach, Heer, zend toch lie ver een ander". Daarna kwam in de bezin ning en de rust van het gebed de blijd schap weer om de nieuwe tnogelijkheden die zich door deze uitverkiezing voor mij openden." De nieuwe bisschop schx-ijft zich bewust te zijn van de zware verantwoordelijkhe den die op zijn schouders zijn gelegd. „U weet even goed als ik hoe het hele levens patroon van de gelovigen in ons bisdom aan het veranderen is: de industrialisatie, het aantrekken van werkkrachten uit agx-arische streken, het pendelen enz. eisen aanpassing en dikwijls een geheel nieuwe aanpak van de zielzorg. Willen we samen onze opdracht volbrengen en de Haaiiemse kerk niet slechts bewaren maar tot grotere bloei brengen, dan zul len wij moeten doen wat de apostelen en de eerste gelovigen deden: „zij allen ble ven eensgezind volharden in het gebed'' Mgr. Van Dodewaard wijst erop dat een bisschop ook wel „pontifex", bruggenbou wer, wordt genoemd, omdat hij een ver binding tot stand brengt tussen God en de mensen. Op de steun van God kan hij rekenen, aldus de nieuwe bisschop, maar de brug zal dan alleen hecht worden ge slagen, als het volk in liefde eensgezind is en zo de andere pijler vormt. Reünie voor „schrikkeljarigen". Op 12 juli zal in Purmerend een internationale „schrikkeljax-igen reünie" worden gehou den. Het programma vermeldt ondermeer een foto-prijsvraag voor de vei-kiezing van de „schx-ikkelbaby 1960", de huldiging van de oudste schrikkeljax-ige van Nederland en de komst van een twaalfjarig vluchte- lingetje uit een kamp i West-Duitsland. (Van onze correspondent in Londen) Koningin Elizabeth heeft honderd ledexi van de verzetsbeweging uit acht landen, waaronder Nederland, uitgenodigd haar ontvangst in de tuinen van Buckingham Palace op 21 juli bij te wonen. Deze „gar den-party", waar duizenden komen en slechts enkelingen aan de koningin worden voorgesteld, behoren tot het vaste zomer- px-ogramma van de koninklijke familie. De verzetsstrijders brengen als gasten van de Royal Air Force Escaping Society" (Vereniging van ontsnapte vliegers van de Royal Air Force) een bezoek aan Londen. Van 18 tot 22 juli. De Lord Mayor van de City van Londen geeft te hunner ere een receptie in zijn ambtswoning Mansion- House en de Royal Air Force heeft hen uitgenodigd voor een banket. De verzetstrijders, die door hun dapper heid en groot persoonlijk risico honderden geallieerde vliegers in bezet Europa heb ben doen ontsnappen, komen uit Frankrijk België, Nederland, Luxemburg, Noorwe gen, Denemarken, Griekenland en Italië. De Nederlandse gasten zijn W. Steynes (Rotterdam), W. van Boekhold (Venlo), C. van Bijsterveld (Rotterdam), H. Geer- ling (Nijverdal), F. Goudriaan (Oudekerk aan de IJsel), J. Hofman (Rotterdam), W. Hoftijzer (Aalten), M. der Kinderen (Ros malen), C. van Laanen (Dinther), H. Ot- ten (Erp Noord-Brabant), P. Petex-s (Leid- schendam) en W. Wolterink (Enschede). (Van onze Amsterdamse redacteur) De recherche van het bux-eau Warmoes straat te Amsterdam zoekt sinds zaterdag avond naar een jongeman, die in een hotelletje aan de Oude Zijds Achterburg wal 37, de 30-jai-ige prostituee „Doetje" B. heeft mishandeld en haar vervolgens met een nylonkous aan een buis van de waterleiding heeft gebonden. Voox-ts is „Doetje" met een mes in de arm ge stoken. De man had zich voorgedaan als een uit Venlo afkomstige marineman. Hij ont moette de vrouw in het bij het hotel be horende café. Toen beiden overeenkwa men, gezamenlijk de nacht door te brengen vulde hij op het hotelbi-iefje een valse naam in. Het tweetal kreeg in de hotel kamer ruzie. Volgens de vrouw zou de on bekende meer van haar verlangd hebben dan zij wenste. Hoe de daarop volgende vechtpartij zich heeft toegedx-agen is de politie nog niet duidelijk. Vast staat in ieder geval, dat de man tenslotte met een bloedende wond aan de kin is gevlucht. In de haast liet hij zijn overhemd achter. Hij werd achter volgd door personeel van het hotel, maar op het Oudekerksplein raakte men zijn spoor bijstei-. Deze aanslag op de walle tjes kreeg nog een merkwaardig staartje als gevolg waax-van een Amsterdamse journalist thans met een blauw oog x'ond loopt. Deze 30-jarige politieverslaggever van een landelijk ochtendblad ging zondagmid dag in gezelschap van twee collega's van een ander ochtendblad in het bewuste hotelletje poolshoogte nemen. Hij legiti meerde zich tegenover de bai'keeper met een „politiepei'spenning", die door de hoofd commissaris van politie is uitgereikt aan een aantal journalisten, die hiermede toe gang hebben tot o.a. afgezette terreinen. De bai'keeper en de hotelhouder meen den met een politiepenning te doen te heb- (Van onze Amsterdamse redacteur) Een vijftig meter hoog elevatorgebouw in de vlothaven te Amstei'dam toont van verre de plaats waar het nieuwe gi'aan- overslagbedrijf in aanbouw is, van waaruit in de naaste toekomst een gx-oot deel van West-Eui'opa van graan zal worden voorzien. Dezer dagen werd het hoogste punt van dit gebouw bex-eikt. Thans is men bezig met de afbouw van een serie van 24 aansluitende silo's Het complex kan wellicht reeds eind 1960 in gebruik wordën genomen. Het graanoverslagbedrijf bij de op richting waarvan vooi-al van Rotterdamse zijde hevige critiek is geleverd zal tot de modernste ter wereld behoren. Voor een efficiënte bedrijfsvoering is het nodig dat de gx-aanschepen in een minimum van tijd kunnen worden gelost. De instal laties zullen er dan ook op berekend zijn dat schepen van circa 60.000 ton in een dag tijds worden gelost. De 400 meter lange pier die thans in aanbouw is zal straks gelegenheid geven om schepen tot 100.000 ton te ontvangen. Deze mogelijk heid is noodzakelijk in verband met de tendens, het graan transport met steeds grotere schepen te doen plaats hebben. De binnenvaartschepen die het graan landinwaarts zullen transportei'en, vinden een plaats aan de andei'e zijde van de pier. Behalve rechtstreekse ovei'slag zul len de graanvoorx-aden tot een totaal van 53.000 ton kunnen worden opgeslagen in de 24 silo's. Er worden reeds plannen uitge werkt om dit aantal met nog 12 silo's uit te breiden. De bouw van het ovex'slagbedrijf heeft plaats door een n.v., die straks de pieren (riaast de grotere komt nog een kleine pier), de kaden en terreinen van de ge meente Amsterdam in huur neemt. De uit eindelijke huurder is de Internationale Graanovei'slagmaatschappij. Een van de belangrijkste gebruikers van het ovei-slag- bedrijf zal zijn de n.v. Tradax, een im port maatschappij van Amerikaanse eii Canadese graansoorten. ben en gaven de „rechercheur" alle ge wenste inlichtingen. Na dit bezoek begaven de journalisten zich naar een .café op het Oudekerksplein. Na enige tijd trad hier de hotelhouder binnen, die B. verzocht even mee naar buiten te komen. B., die vermoedde nog enkele inlichtingen te krijgen, werd echter onder de woorden „Ik zal je leren voor rechercheurtje te spelen" tegen de grond geslagen. Een tweede xnan, „Utx-echtse Ab", gaf het slachtoffer bovendien nog een trap tegen het achterhoofd. Even later werd de journalist door een politieagent aangehouden en onder de spottende blikken van tal van onderwe reldfiguren naar het bureau Warmoes straat gebracht, waar de agent hem vol gens zijn eigen verklaringen allerlei schampex-e opmerkingen toevoegde. B. heeft ontkend, zich als rechercheur te hebben uitgegeven. Hij stelt, dat op de penning twee maal duidelijk het woord „pers" staat aangegeven. Hij werd drie uur op het bureau vastgehouden. De pers penning is in beslag genomen. De beide andere jouxmalisten zijn ondanks hun aan dringen, in deze affaire als getuige te mogen worden gehoord, niet in staat ge steld verklai'ingen af te leggen. Zondagmiddag is bij Arnhem een zeil bootje omgeslagen. Eén der inzittenden is hierbij verdi'onken. Het zeilbootje was bemand door drie jongens van respectievelijk 15, 16 en 18 jaar, allen uit Arnhem. Alleen de 16-jarige kon een beetje zeilen. Nadat het bootje was omgeslagen is de 18-jarige jongen, die de zwemkunst niet machtig was, ver di'onken. De anderen wisten zwemmende de wal te bereiken. STRAATSBURG (ANP). Het Europese parlement heeft de hoop uitgesproken, dat de ministerraden van de Gemeenschappen spoedig een besluit zullen nemen over de stichting van een Europese universiteit te Florence, zodat deze in het najaar van 1961 haar poorten zal kunnen openen. Het parlement stelde overigens, dat de huidige voor-stellen, waarover de minister raden op 20 juni nog geen overeenstem ming hebben kunnen bereiken, onder an- dei-e door Frans verzet, slechts aanvaard baar zijn als de universiteit op de duur zal uitgroeien tot een volledige universiteit, die alle studievakken omvat en waaraan ook studenten kunnen studeren, die hun universitaire opleiding nog niet elders heb ben voltooid. Naast toegepaste wetenschap pen moet dan ook aandacht aan zuiver wetenschappelijk onderzoek kunnen wor den besteed. De Belg Coppe, vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit, verklaarde, dat de Euro pese universiteit een voorbeeld dient te worden voor de vrije uitwisseling van stu denten. De universiteit zal op de duur niet alleen een volledige universiteit moeten worden, doch ook een voorbeeld voor een zekere harmonisatie van de studieprogram ma's der nationale universiteiten, welke voor de volledig vrije uitwisseling van stu denten onontbeexiijk is. De Franse socialist Vanrullen laakte het verzet van de Franse regering tegen de Europese universiteit, hetgeen volgens hem een gevolg is van de visie der Franse rege ring op de Europese integratie, die niet verder gaat dan een „Eui'opa der vader- landen". Advertentie Luister naar de BigBen-tips elke dag over Radio Luxem burg (208 en 49 meter). Direct na de weerberichten. PLAS TIC REGENJASSEN zo klein, zo licht zo waterdicht Ambasadeur in Canada. Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer A. H. J. Lovink, laatstelijk ambassadeur te Canberra. t.ot ambassadeur te Ottawa. Tijdens het afgelopen weekeinde wex'd met noordwestelijke winden nog voort- dureiid koude lucht var. de Noordzee aan- gevoei'd. De nooi'dwestelijke stroming werd echter geleidelijk minder en hield van daag vrijwel geheel op. In verband daar mee is aan de periode met koud weer een einde gekomen. Eén en ander hangt samen met het naderbij komen van een zwakke rug van hogeluchtdruk, die zich zondag boven Engeland bevond. Verder op de oceaan liggen enkele de- pi'essies, die hun invloed in hoofdzaak naar het zeegebied bij Schotland uitbreiden. Het front van één van deze storingen, dat in Ierland en Zuidwest-Engeland regen veroorzaakte, zal morgen boven de Noord zee komen, maar waarschijnlijk nog geen regen in ons land veroorzaken. Bij de nadering van het front wordt de wind zuidelijk, waardoor de temperatuur iets hoger kan worden. WEERRAPPORTEN Dinsdag 5 juli Zon op 4.27 uur, onder 21.01 uur. Maan op 17.01 uur, onder 1.51 uur. Maanstanden 8 juli 20.37 uur Volle maan. 15 juli 16.43 uur Laatste kwartier. 23 juli 19.31 uur Nieuwe maan. 31 juli 13.39 uur Eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 4 juli Hoog water 11.16 en 23.48 uur. Laag water 6.29 en 19.11 uur. Dinsdag 5 juli Hoog water 12.27 en uur. Laag water 7.32 en 20.26 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot '5 minuten vx'oeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- en binnenland 1 heden- 00 a 2d morgen 7 uur Neerslag: «3 %3 laatste 24 uur c i€ - c Den Helder onbewolkt nw 15 0 Ypenbui'g onbewolkt zw 15 0 Vlissingen zwaai bew zw 16 0 Eelde zwaar bew w 13 0 De Bilt onbewolkt zzw 15 0 Twente zwaar bew w 14 0 Eindhoven half bew. windst. 17 0 Zd-Limburg zwaar bew. z 16 0 Helsinki regen ono 20 7 Stockholm geheel bew nno 15 11 Oslo zwaar bew. nnw 23 1 Kopenhagen regen nw 19 9 Aberdeen zwaar bew. zo 16 0 Londen zwaar bew. zw 21 0 Amsterdam licht bew. wzw 15 0,1 Brussel geheel bew. zw 18 0 Luxemburg zwaar bew. wnw 14 0 Parijs zwaar bew. windst. 20 0 Bordeaux mist windst. 25 0 Grenoble onbewolkt windst. 23 0 Nice onbewolkt nnw 25 3 Berlijn regen w 15 16 Frankfort zwaar bew. w 17 0 München geheel bew. w 18 0 Zürich zwaar bew. zzw 20 0 Genève onbewolkt windst. 23 0 Locarno onbewolkt O 24 0,1 Wenen zwaar bew. wnw 23 0 Innsbruck half bew. windst. 23 0 Belgrado regen nw 22 3 Athene onbewolkt windst. 0 Rome licht bew. windst. 31 1 Ajaccio onbewolkt O 27 0 Madrid licht bew windst. 27 0 Mallorca licht h^\» windst. 28 0 Lissabon onbewolkl n 25 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2