Kroesjtsjev preekt in de Oostenrijkse provincie r Gerucht over verraad in SPD- fractie in Bonn ontkend WERELDNIEUWS Handtastelijkheden tussen politie en journalisten bedierven de zondag De lasten van de onafhankelijkheid Nieuwe betogingen in Tokio <~Praatótoel Bevans toestand is weer critiek 3 Van dag tot dag Cuba Ludwig Hahn, verdacht van massamoord op Joden, gearresteerd Ongeregeldheden in Genua Deutsche Partei zal voor haar bestaan vechten Regeringscrisis in Neder- Saksen lijkt eerste doel Oostenrijkse vergoeding voor de r.-k.-kerk Fotografen in staking Dit weekeinde bijna 300 verkeersdoden in V.S. Vincent Auriol verlaat Constitutionele Raad Protest tegen schending van de Franse grondwet Vertrouwelijk debat bekend in Oost-Duitsland Verkiezingszege voor de liberale regeringspartij Bonn ontkent rekrutering in West-Berlijn Op de MAANDAG 4 JULI 196 0 De wilde koers die Cuba onder het re gime van Fidel Castro vaart, kenmerkt zich ondanks haar wildheid loch door een vaste lijn: de lijn die het suiker- en olie eiland verwijdert van de Verenigde Sta ten en meer en meer doet naderen tot Moskou. De reacties over en weer op een ontwikkeling, die zich vooral doet kennen als een ontworsteling van Cuba aan de Amerikaanse economische greep, wijzen op een verbittering aan weerskanten die het ergste doet vrezen van de afloop van deze ruzie. Een burenruzie" is het zeker niet met die aanduiding zou men de complicaties tussen de beide landen te zeer bagatelliseren. Het tempo van de represailles over en weer versnelt zich, maar bergaf ging het reeds geruime tijd in de Amerikaanse be trekkingen met Cuba. Amerika heeft pas dezer dagen officieel medegedeeld aan de 21 landen tellende organisatie van Ameri kaanse staten, dat zijn politiek van ge duld en verdraagzaamheid gefaald had, maar eigenlijk reeds sedert Eisenhowers reis naar Zuid-Amerika is men te Wash ington veel scherper geworden in zijn critiek ten aanzien van Cuba. Kennelijk had men Eisenhower en Herter in andere Zuidamerikaanse staten aangemoedigd om niet al te geduldig met Castro te zijn. Aanvankelijk had Castro, zowel in de Verenigde Staten als in de vooruitstreven de landen van Latijns-Amerika. vrij grote sympathie. De agrarische hervormingen die Castro voorstond en de democratische beginselen die hij leek te belijden, maak ten bij velen een goede indruk. Naarmate het regime te Havana echter meer dicta toriaal werd en naarmate men meer flirt te met het communisme, daalde de sym pathie voor Castro op het westelijk half rond. Maar zelfs nu blijft het voor de Ver enigde Staten een wat hachelijke onderne ming om Cuba met economische midde len dwars te zitten. Castro zelf zegt in zijn steeds langere en wildere redevoe ringen, dat hij een gewapende overval ver wacht uit de Verenigde Staten, maar daar denkt men in Washington zeker niet aan. Castro associeert zich meer en meer met Moskou. Hoe nauw en hoe officieel die band zal worden, hangt, in hoofdzaak van de Russen af. Te Washington is men wel eens beducht voor een Russische mi litaire basis op Cuba (de Amerikanen heb ben een vlootbasis daar aan Guantanamo Bay). Men kan zich voorstellen, dat de Russen wel eens aan de Amerikanen zou den willen tonen, dat ook zij in staat zijn bases te openen in de nabijheid van hun grote opponent. Daar tégenover staat ech ter, dat de communisten, met het oog op de gevoelens in andere Zuidamerikaanse staten, er waarschijnlijk verstandiger aan doen achter de schermen op te treden. Misschien moet men de situatie op Cuba daarom vergelijken met die in Irak, waar de communisten eveneens zo subtiel mo gelijk moeten optreden. Maar, officieel of officieus, de invloed van de communisten groeit snel op Cuba. Voor de Amerikanen is dit eiland van vakantie-luxe en nacht- clubvermaak veel meer een bron van donkere zorgen geworden. BONN, (DPA/Reuter) De politie van Hamburg heeft de vroegere kolonel van de S.S. (Standartenführer), dr. Ludwig Hahn gearresteerd, verdacht van massamoord op Joden in het ghetto van Warschau en het vernietigingskamp Trcblinka. Naar ver luidt is Hahn ook enige lijd hoofd van de veiligheidspolitie in Warschau geweest. Hahn was tol voor kort procuratiehouder bij een verzekeringsbedrijf in Hamburg. Enkele dagen geleden verdween hij. Het is niet bekend waar hij is gearresteerd. De arrestatie is verricht op grond van inlichtingen van Israëlische zijde- De ,.Jad-Wa-Schem" in Jeruzalem, een docu- mentatie-centrum voor nazi-misdaden te gen hef Joodse volk, heeft meermalen via de Israëlische radio de overlevenden van het ghetto van Warschau verzocht gegevens over Hahn te verstrekken. LAGOS (U.P.I.) Met de onafhanke lijkheid in het vooruitzicht heeft de rege ring van Nigeria een beroep gedaan op een deel van de negerbevolking om, alsje blieft. kleren te gaan dragen. Een be stuursambtenaar van de provincie Akba- kaliki zei, dat het niet van waardigheid zou getuigen indien de natuurmensen van Nigeria in onafhankelijkheid zouden dra gen, wat zij onder Brits bestuur droegen helemaal niets. Negers in andere streken hebben hun oude zeden en gewoonten afgelegd en kle ren aangetrokken. Maar in Abakaliki willen ze er niet aan. Nu is het hun van bovenaf bevolen. In negentig dagen wordt Nigeria onafhankelijk, de negers van Aba- liki moeten kleren aan hebben in dertig dagen. Wordt één van hen na 1 augustus in de oude staat aangetroffen, dan stelt hij zich aan vervolging bloot. Op de andere wél-geklede Nigerianen is een beroep gedaan afgedragen kleding naar Abakaliki te sturen. Duizend stuks zijn al binnengekomen, maar wie ze aan trekken, niet de Abakaliki. In 1943 werden ze ook al eens aange spoord om zich te bedekken, maar het haalde niets uit. s (Van onze correspondent in Wenen) LINZ AM DONAU De Russische chef van het protocol had de geruststelling ge geven, dat premier Kroes,jtsjev als gast van de Oostenrijkse regering zijn boekje niet te buiten zou gaan, maar zaterdag avond kwam hij toch ver aan de uiterste grens, toen hij in de grote zaal van de nieuwe Hofburg te Wenen een toespraak hield voor een duizendtal communisten. Deze toespraak werd door middel van luidsprekers uitgezonden naar de Helden- plalz. waar zich een vijfduizend mensen bevonden. Kroesjtsjev moet wel hebben gemerkt, dat ten minste de helft hiervan nieuwsgierigen waren, want alleen in de eerste rijen werd geklapt en geroepen. Dit applaus nam toe, toen Kroesjtsjev ten slotte op het balkon verscheen. Zijn toespraken worden intussen langer en eentoniger, met dit verschil dat hij nu zijn tegenstanders met naam en toenaam duidelijk noemt. Amerika is een land, vol gens hem, van provocateurs, terwijl de politiek van Adenauer geen ander doel heeft dan revanche. Wanneer Kroesjtsjev improviseert, en hij doet dit dikwijls, be gint hij eerst te stotteren en zoekt dan naar zijn woorden, doch wanneer hij een maal op dreef is, spreekt hij vlot, dik wijls met een kwinkslag en soms met een voorbeeld uit de bijbel. Om bij voorbeeld de coëxistentie te illustreren, beriep hij zich in zijn rede op Noach, die reine en onreine dieren in de ark had meegeno men. Deze dieren moesten ook vreedzaam coëxisteren, zoals de mensen, zei Kroesjt sjev. Hij is een volkstribuun, die de kunst van de demagogie verstaat en vooral van de propaganda. Gecompliceerde vraag stukken zoals de ontwapening en de be- wapeningsëonlrole doet hij af met een voorstelling, die bewust simpel en popu lair is, waarbij hij gebruik maakt van een eenvoudig voorbeeld. Voorts zorgt hij dat hij de lachers op zijn hand krijgt. De ge wone mensen onder de communisten von den het prachtig, toen Kroesjtsjev kanse lier Raab tegelijkertijd zijn vriend en een kapitalist noemde, zij het dan ook een kleine. Zaterdag heeft de Russische premier in de Nationale Bibliotheek een tentoonstel ling geopend die een overzicht geeft van de politieke, economische en culturele be trekkingen tussen Oostenrijk en de Sovjet- Unie in de laatste vierhonderd jaar. Gis teren begon Kroesjtsjev zijn reis door de Oostenrijkse provincie waar de boerenbe volking zich al even weinig geestdriftig toonde als de inwoners van de hoofdstad. In Linz echter stonden er meer mensen langs de straten dan in heel Wenen ge durende de afgelopen drie dagen. Plet weer was mooi en de mensen wuifden vriendelijk, alles was in goede stemming, ook Kroesjtsjev. Maar de zondag verliep verder in felle conflicten tussen de Oos tenrijkse politie en de' internationale pers. De politie wilde de journalisten niet toe laten toen Kroesjtsjev de sluizen in de Donau bij Ybbs-Persenbeug bezichtigde. Daarop legden de persfotografen demon stratief hun camera's op de straat, waar Kroesjtsjev later voorbij zou komen. Door zijn interventie konden de fotoreporters kort daarop hun opnamen maken, maar zij waren solidair en eisten dat ook de „schrijvende journalisten" zouden wor den doorgelaten. Na vijf minuten beraad met het hoofd van de Russische veilig heidspolitie Zaeharov werden de journalis- Een opname tijdens de gevechten tus sen politie en betogers, die in Genua protesteerden tegen liet. plan van de Italiaanse neo-fascistische partij om haar nationale congres in de stad te houden. De betogers trokken aan hét langste eind: het congres is niet doorgegaan. ten ten slotte niet meer gehinderd. Later, in Mauthausen, kwam het tot handtastelijkheden tussen politie en pers. In dit vroegere concentratiekamp, waar ook 32.000 Russen zijn omgekomen, heeft Kroesjtsjev een lange redevoering gehou den, waarin hij rijkelijk gelegenheid vond om van leer te trekken tegen „militaire, wraakzuchtige en neo-fascistische organi saties in West-Duitsland. waar de leiders steeds actiever worden. In de Westduitse regering zitten zelfs mensen zoals de ge vaarlijke nazi en misdadiger Oberlander". Voor het overige echter was de toespraak van Kroesjtsjev waardig en gematigd van loon. Vandaag bezoekt Kroesjtsjev de ijzer- en staalfabrieken in Linz en morgen het nieuwe Festspielhaus te Salzburg. Bonn beducht Na de Amerikaanse presidentsverkie zingen in november zullen de Russen een nieuwe crisis om Berlijn ontketenen, al dus de conclusie die volgens onze corres pondent te Bonn wordt getrokken uit de redevoeringen van Kroesjtsjev in Oosten rijk. Het Westen, aldus de Westduitse ge dachten, staat opnieuw voor een termijn van vijf tot zes maanden, waarmee de Sovjet-Unie de wereld sedert november 1958 in spanning houdt, waar het de kwes- tie-Berlijn aangaat. Steeds weer dreigen de Russen dat zij hun rechten in Berlijn zullen overdragen aan de Oostduitse rege ring. Een dergelijke overdracht zal met zich brengen, dat de Oostduitsers, onder moer via een afzonderlijk vredesverdrag met Moskou, het westelijke verkeer naar West-Berlijn kunnen lamleggen. Zij zou den dan het westelijke militaire vervoer naar West-Berlijn kunnen controleren, het geen voor de Verenigde Staten, Groot- Brit tannië en Frankrijk, die geen van drieën Oost-Duitsland wensen te erkennen onaanvaardbaar zal zijn. Verbazing is te Bonn geuit over het feit. dat Kroesjtsjev zich in Oostenrijk op nieuw te buiten is gegaan aan persoonlij ke aanvallen op bondskanselier Adenauer. Daarmee tast hij de onafhankelijkheid van de neutrale staat Oostenrijk aan, te meer daar er tussen Wenen en Bonn vriendschappelijke betrekkingen bestaan. Overigens is Adenauer niet van plan te antwoorden op Kroesjtsjevs boude bewe ringen van de afgelopen dagen. (Van onze correspondent in Bonn) Het bestuur van de kleine rechtse Deut sche Partei, die het afgelopen weekeinde zwaar werd getroffen door het overlopen van negen van haar vijftien Bondsdagle den n&'ar de C.D.U., heeft besloten „ver der te vechten". Men wenst niet op te gaan in welke partij ook en beschouwt daarmee de crisis van vorige week als beëindigd. Volgens voorzitter Hellwege behoeft de D.P. niet met stemverliezen tijdens de Bondsdagverkiezingen in 1961 te rekenen. Overigens moest hij wel bekennen dat de positie van zijn partij op het ogenblik niet erg rooskleurig is. De fractievoorzitter Schneider wil met de overgebleven vijf D.P.-Bondsdagleden een groep vormen. Van een nieuwe D.P.-fractie kan echter geen sprake zijn omdat het reglement van de Bondsdag tenminste vijf zetels voor schrijft voor de vorming van een fractie. De kans is overigens groot dat het over lopen der negen, onder wie de ministers Seebohm en Von Merkatz, zal leiden tot een regeringscrisis in de deelstaat Neder- Saksen. Op het ogenblik wordt, deze deel staat geregeerd door een coalitie onder leiding van de socialist Kopf, waaraan de S P D de Vluchtelingenpartij B H E en de Liberale FDP deelnemen. Thans gaat het gerucht dat de D P die in Neder-Sak- scn vrij sterk is, juist in deze deelstaat wil samengaan met de F D P op voor waarde dat de liberale partij uit de rege ring Kopf zal treden. Men zou dan een nieuwe regering zonder socialisten krijgen bestaande uit de CDU, de DP en de FDP hetgeen bondskanselier Adenauer bijzonder aantrekkelijk zou vinden. De kan selier slaat dan twee vliegen in één klap: ten eerste heeft hij te Bonn geen last meer van de totdusver kleine, maar veeleisende D P en voorts kan zijn partij in Neder-Sak- sen, vlak voor de grote verkiezingscampag ne voor 1961, weer hoog te paard komen te zitten. WENEN (APA). Tussen de rooms- katholieke kerk in Oostenrijk en de staat is een overeenkomst tot stand gekomen waarbij kwesties van vermogensrechte lijke aard,«die jarenlang strijdvragen vorm den, geregeld zijn. De republiek Oostenrijk verplicht zich tot een jaarlijkse betaling van honderd miljoen schilling als vergoe ding voor de inbeslagneming in 1938-'39 van kerkelijke eigendommen. Uit protest tegen de strenge veilig heidsmaatregelen bij het bezoek van Kroesjtsjev legden de persfotografen hun camera's en flitsers op de grond. De fotografen zijn erbij gaan zitten en laten zich niets gelegen liggen aan Kroesjtsjev, die tussen dikke hagen politie (onder de witte pijl) langs wandelt. Telefoto NEW YOR K(Reuter) Gedurende het driedaagse weekeinde van onafhankelijk heidsdag in de Verenigde Staten zijn, voor zover thans bekend, 297 personen ten ge volge van verkeersongelukken om het le ven gekomen. Dit cijfer zal waarschijnlijk nog stijgen. In totaal verloren ten minste 450 mensen bij ongevallen het leven. De eerste president der vierde repu bliek, de socialist Vincent Auriol, heeft in een brief aan de voorzitter van de Constitutionele Raad zijn ontslag als lid van dit orgaan aangezegd. De Constitutio nele Raad is een nieuw orgaan, dat in de grondwet der vijfde republiek werd opgenomen om het staatshoofd van ad vies te dienen inzake belangrijke proble men van staatsrechterlijke aard. Het staatshoofd en de voorzitters der beide Kamers wijzen ieder drie leden van dit orgaan aan, waarin verder de beide pre sidenten der vierde republiek Vincent Auriol en René Coty zitting hadden. Auriol geeft in zijn brief, gedateerd 25 mei te kennen, dat hij zijn ontslag als een protest wil zien opgevat. Hij beschul digt het staatshoofd Charles De Gaulle van ongrondwettelijk optreden in drie geval len, waarvan hij de niet-bijeenroeping van het parlement, ondanks de wens der meer derheid wel het ernstigste acht. Doch ook de recente grondwetsherziening met het oog op de ontwikkeling van de Frans- Afrikaanse Gemeenschap en de hervor ming der onderwijs-wetten zijn volgens Auriol ongrondwettig. Het vroegere staats hoofd, dat wegens meningsverschillen met de secretaris-generaal Guv Mollet onge veer een jaar tevoren ook al uit de so cialistische partij was getreden, heeft nu deze zeer hoge en zeer hoog bezoldig de functie neergelegd, omdat zijn de mocratisch geweten zich blijkbaar verzet, tegen de ontwikkeling van het regime, die hij in tegenspraak met de letter en de geest van de nieuwe grondwet acht. In politieke kringen te Parijs wordt over het algemeen gemeend, dat het aanzien van de Constitutionele Raad door het vrijwil lig aftreden van Auriol een niet onbedenke lijke deuk heeft gekregen. (Van onze correspondent in Bonn) Het opzienbarende gerucht deed het af gelopen weekeinde te Bonn de ronde, dat onder de leden of het personeel van de Bondsdagfractie van de Westduitse Soci aal-Democratische Partij, een communis tische verrader zou zitten. De S.P.D.-frac tie sprak dit gerucht gisteravond ener giek tegen. Men wijst erop dat het orgaan van de Oostduitse communistische partij, Neu- es Deutschland de afgelopen week tot tweemaal toe zeer uitvoerig mededelingen deed over redevoeringen, die in vertrouwe lijke bijeenkomsten van de S.P.D.-fractie en van de werkcommissie voor buiten landse politiek van deze fractie zijn ge houden. Het blad zou deze mededelingen hebben gekregen via haar correspondent te Bonn, die zou zijn ingelicht door, het- TOKIO (Reuter) Naar schatting 37.000 personen hebben zaterdag voor het parlementsgebouw in Tokio ordelijk ge demonstreerd tegen het veiligheidsver drag met de Verenigde Staten. Het par lementsgebouw, de ambtswoning van pre mier Kisji en het hoofdbureau van poli tie werden door ongeveer vijfduizend agenten bewaakt. De demonstratie was georganiseerd door de „Volksraad voor verzet tegen het veiligheidsverdrag", waar in studentenorganisaties en bepaalde vak bonden samenwerken. Opvolging Het bestuur van de liberale democrati sche regeringpartij heeft besloten op 13 juli een nationaal congres ter vervanging van Noboesoeke Kisji bijeen te roepen. Dit congres zal een nieuwe partijvoorzit ter en premier kiezen. De voornaamste kandidaten zijn Hajato Ikeda, Mitsoejiro Isji en Bamboke Sjo. Bij de verkiezingen om de gouver neurszetels in twee prefecturen zijn de kandidaten der liberale regeringspartij met grote meerderheid herkozen. Het voornaamste strijdpunt van deze verkie zingen was het Japans-Amerikaanse vei ligheidsverdrag. Een regeringsfunctiona ris merkte op, dat deze liberale overwin ning wijst op een stemming van vertrou wen in dit verdrag. Blauwboek Het Japanse ministerie van Buitenland se Zaken heeft in een „blauwboek" te kennen gegeven, dat Japan moet streven naar een verbetering van de betrekkingen met communistisch China en Zuid-Korea. Voorts wordt de wens uitgesproken, dat de U.N.O. spoedig ten volle Japans vei ligheid zal kunnen waarborgen. De functie van de Volkenorganisatie is op dit punt echter beperkt en de toestand is nog niet voldoende gestabiliseerd, zo wordt hieraan toegevoegd. BONN (UPI) De Westduitse regering heeft de Russische beschuldiging, dat zij aanwervingsbureaus voor rekruten in West- Berlijn zou hebben opgericht, verworpen als „volkomen ongegrond". Een woordvoer der wees er op dat de militaire wetten van de Bondsrepubliek zich niet tot West-Ber lijn uitstrekken. Deze stad die nog steeds onder beheer van de vier grote mogend heden staat, levert alleen vrijwilligers. Het Westduitse ministerie van Defensie heeft meegedeeld dat het Westduitse leger einde juni 269.000 man sterk was. In de komende dagen zullen 35.000 dienstplichti gen worden opgeroepen, onder wie zes duizend vrijwilligers. Het Westduitse ministerie van Defensie wil tegen 1963 een staand leger hebben van 350.000 man. zij een ontevreden S.P.D.-Bondsdaglid, het zij een lid van het personeel van de frac tie. Het blad zou daardoor in staat zijn geweest nog voor het buitenlandse debat, dat woensdag in de Bondsdag is gehou den, een nieuwe buitenlandse koers van de S.P.D. te beschrijven. „Belachelijk" Speciaal zou het hierbij gaan om rede voeringen waarin in fractievergaderingen critiek door bepaalde S.P.D.-ers is geuit op de opmerkelijke rede. die de vice-voorzit- ter van de S.P.D. Herbert Wehner woens dag heeft gehouden. De S.P.D.-fractie heeft de geruchten belachelijk genoemd. Overigens staat wel vast, dat in de S.P.D. niet iedereen het met de door Weh ner nieuw uitgezette buitenlandse beleid van de partij eens.is. Die koers, komt er op neer, dat de S.P.D. op vérgaande wijze aansluiting wil zoeken bij het. regerings standpunt ten aanzien van de Noordatlan- tische verdragsorganisatie, de Europese politiek en dergelijke. De fractieleiding is druk in de weer geweest om allerlei S.P.D.-bondsdagleden die de C.D.U.-spre kers gewoonlijk met interrupties en boe geroep plegen lastig te vallen, tot stil zwijgen te dwingen. Toen woensdag en kele S.P.D.-ers zich toch niet in toom kon den houden en boe wilden roepen, waren er dadelijk vele van de eigen fractieleden bij de hand om hen tot zwijgen te brengen. Zelfs moest op een gegeven ogenblik het lid Heinemann zijn partijgenoot Mommers, toen deze wilde opspringen om te protes teren tegen een CDU-spreker, op zijn stoel drukken .De grap doet in de SPD-frac- tie de ronde, dat het verschil tussen de bei de SPD-fractie-aanvoerders Erler en de ex-communist Wehner het volgende is: Er- ler brult zowel tegen de C D U als tegen zijn eigen fractie, Wehner brult alleen nog maar tegen zijn eigen fractiegenoten. Pedagogie Buurvrouw is een reuze pedagoge. Zij heeft hele plakboeken vol artikelen van dr. Cis Heyster en een zekere „Glim.- wormpje"ivelk laatste biologische pseu doniem een gedesillusioneerde aspirant moeder verbergt, die in een damesweek blad week-in-week-uit vertelt hoe zij het gedaan zou hebben, als zij het had moe ten doen. Welnu. Buurvrouw weet er dus alles van en wij laten onze kinderen onbezorgd aan haar over, wanneer zij mei buurvrouws kinderen willen spelen. Zij komen dan thuis met vrome gezichtjes en doen alles héél goed en braaf, tot de psychologie van buurvrouw is uitgewerkt en zij weer in hun natuurlijke zondetjes vervallen. Als er ies is waar buurvrouw een hekel aan heeft, dan is het vieze ivoorden. Zij weigert de theorie te aanvaarden dat deze woorden niet om hun inhoud, doch om hun klankrijkdom en directheid van betekenis een zekere bekoring op het jonge, leer grage gehoor hebben. Misschien is het ook inderdaad een zwakke theorie, uitgevon den door een moedeloze vader die zijn handen in onschuld wilde wassen. Onze gezamenlijke kindertjes speelden winkeltje en een van de onze moest een briefje met boodschappen schrijven. „Een pond ijere, een kiloo kaas, een ons puding- poder, een pakje kustaard, een pak fer- moseli enfin, u kent dat. Maar er stond ook, en dat ivas niet zo mooi: „Een kiloo paardevijge, lekker vers." Het alziend oog van buurvrouw zag het euvel, de machinerie van Cis Heyster en Glimwormpje zette zich in beweging en die kleine van ons werd een half uur lang zacht-pedagogisch toegesproken, waardoor hij volkomen tot inkeer kwam. Hij nam zijn potlood, streepte de laat ste boodschap met afgrijzen door en schreef ervoor in de plaats: „Een halve ons paardevijge, vers hoeft niet." Waaruit men kan concluderen dat de toespraak toch nog nét iets te kort was geweest. R. Agteran (Van onze correspondent in Londen) De toestand van de 62-jarige plaatsver vangende leider van de Labour-oppositie Aneurin Bevan is opnieuw kritiek. Eind december onderging hij een zware inwen dige operatie waarvan hij op zijn boerde rij in Buckinghamshire langzaam herstel lende was. In mei bracht hij enkele weken in de badplaats Brighton door, maar na zijn terugkeer bleek hij te lijden aan trom bose in een been. Kort daarna werd mede gedeeld dat hij gestadig vooruitging. De vorige week echteer kwam er een alge mene instorting van zijn nog wankele ge zondheid. Zaterdagavond onderbraken de televisie programma's van de B.B.C. en haar com merciële net de reportages van de tennis kampioenschappen in Wimbledon met het alarmerende nieuws over zijn toestand. Zijn vrouw, het Lagerhuislid Jennie Lee zei dat de patiënt voor zijn leven vecht. Met zijn grote wilskracht overwon hij ook de eerste crisis welke hem eind januari overviel. De „Daily Mail" bericht dat Bevan op het partijcongres in oktober te Scarbo rough zijn besluit kenbaar zal maken de politiek te. verlaten. Het blad noemt drie mogelijke plaats vervangers: Harold Wilson, minister van Financiën in Labours schaduwkabinet, George Brown, een der opstellers van het nieuwe defensieprogramma van Labour en James Callaghan, minister van Koloniën in het schaduwkabinet. Het blad geeft Brown de grootste kans en beschouwt Wilson als Brown's belang rijkste rivaal. Onkwetsbaar. Op Cape Canaveral is zater- Leerlingen. Een groep Russische school dagmorgen een Atlasraket gelanceerd met een geleidesysteem dat onkwets baar is voor storing door de vijand. Het was de vierde Atlas, die binnen twee weken op geslaagde wijze gelanceerd werd. De proeven hebben tot doel na te gaan of raket en lading het opstij gen, de vlucht op grote hoogte en het terugvallen in de dampkring goed kun nen doorstaan. Drilstudie. De Indonesische premier Djuanda, en zijn gezelschap hebben vandaag de olievelden van Bakoe in de republiek Azerbeidsjan bezocht, aldus bericht het Russische persbureau Tass. De Indonesische bezoekers bestudeerden er de methoden van drillen, produktie en transport. Aan de grond. Toeristen en zakenlieden, die zondag trachtten plaatsen te reser veren in vliegtuigen naar Parijs, Nice en Deauville bij de kantoren van de Air France, kregen te horen, dat alle vluchten voor die dag, vandaag en dins dag zijn afgelast. Dit is het gevolg van een staking van de stewards en stewar dessen bij de Air France die een loons verhoging hebben geëist. Van de vier entwintig vluchten konden er zondag slechts vier worden uitgevoerd met toe stellen die voor dat doel bij een andere maatschappij waren gecharterd. Uitzondering De president van de repu bliek Dominica, gen. Hector Trujillo. heeft heden het besluit van het parle ment de uitzonderingstoestand in te voe ren, officieel bekrachtigd. De maatregel hangt, samen met de wrijving tussen de republiek Dominica en Venezuela. Eerst genoemd land wordt er door de Venezo- lanen van beschuldigd de hand te heb ben gehad in de recente aanslag op de Venezolaanse president Betancourt. Op hol. In Spring Green in de Amerikaan se staat Wisconsin zijn zaterdagavond een vader en zijn zes kinderen gedood toen een op hol geslagen paard met wagen op de auto inliep, waarin zij zaten. Blijkens de politie werd de auto opengereten als een conservenblik. De moeder overleefde het ongeval, maar haar toestand is kritiek. kinderen is naar Parijs vertrokken om in het kader van het plan van weder zijdse culturele samenwerking Frans te leren, zo meldde gisteren het persbu reau Tass. De Russische kinderen zul len een maand in Frankrijk blijven en in verschillende steden scholen bezoe ken, aldus Tass. Moeite. Oost-Duitsland heeft de jonge Afri kaanse republiek Somaliland erkend, aldus bericht het Oostduitse persagent schap ADN. President Pieck en pre mier Grotewohl hebben premier Abdul- lahi Issa hun gelukwensen gezonden. Voor niets. Somaliland beschouwt de Bondsregering als de enige en recht matige vertegenwoordigster van het ge hele Duitse volk, aldus hebben presi dent Abdullah Osman Aden en premier Abdullahi Issa de Westduitse gezant in Mogadiscio, dr. Wilhelm Knopf, mede gedeeld. Spionagegroepen. Naar van gezaghebben de zijde te Cairo wordt vernomen, zijn acht personen aangehouden naar aan leiding van de ontdekking van drie Israëlische spionagegroepen. Volgende week zou de tenlastelegging worden bekendgemaakt. De leden van zes andere spionagegroepen staan op het ogenblik terecht voor het hooggerechts hof voor de staatsveiligheid te Cairo. Kaartenoorlog. In Irak is het voortaan ver boden kaarten te bezitten waarop de naam van de staat Israel voorkomt. Toegestaan zijn de benamingen Pales tina (zonder grensaanduiding) bezet Palestina of nog niet bevrijd Palesti na. Initiatief. De uitgevers van alle zeven Westberlijnse dagbladen hebben een te levisiemaatschappij opgericht en om een zendvergunning verzocht. Vijandschap. Koning Hoessein van Jorda nië heeft zaterdag op een politieke mee ting in Amman president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek „Vervalser van het Arabische erfdeel" genoemd. „Onze huidige moeilijkhe den", aldus koning Hoessein, „vloeien voort uit zijn destructieve handelingen, maar de Arabieren overal doorzien zijn verraderlijkheid".

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3