Reactorcentrum Nederland bestaat thans vijf jaar Warschau en Oost-Berlijn waarschuwen Bonn Kroesjtsjev interpreteert de Oostenrijkse neutraliteit Rebel bij wie het gezonde verstand het altijd won Belangstelling voor „Floriade" groter dan werd verwacht Vier Spaanse prelaten staan pal voor Franco Mijnwerkers slaan advies van Gaitskell in de wind EISENHOWER BEPERKT INVOER VAN CUBAANSE SUIKER Vraag naar personeel nog steeds zeer groot Drie doden in het verkeer Suriname zoekt aan sluiting bij de EEG Levenslang geëist tegen Heinz Pohlmann DONDERDAG 7 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Amerikaans en Westduits protest te Wenen tegen zijn beledigendeaanvallen op het Westen Ondanks protest van 339 Baskische priesters Chinese represailles tegen Indonesische studenten Ook spoorwegpersoneel is voor nationalisaties IN MEMORIAM ANEURIN BEVAN Realist die meesterlijk kon schelden Oder-Neisse grens heeft eeuwigheidswaarde Zestigjarige sloeg jonge vrouw met een bijl Minister Klompé reikte onderscheidingen uit bij Stichting „40-45" Positie volkomen gezond Surinaams minister in ons land (Van onze correspondent in Wenen) Gisteravond heeft de Russische premier een verklaring over de Oostenrijkse neu traliteit afgelegd, die gevaarlijk kan wor den, omdat daaruit blijkt dat hij zich meer en meer met de interne aangelegen heden van Oostenrijk gaat bemoeien en dit land wil gebruiken als middel tegen de Atlantische verdediging. In Klagen- furt, de hoofdstad van de provincie Karin- thië, sprak hij over het bestaan van Ame rikaanse raketsteunpunten in Noord-Italië en hij wees erop, dat „zulke steunpunten inbreuk kunnen betekenen op de Oosten rijkse neutraliteit". Hij zei, dat de Sovjet unie er niet aan denkt de betrekkingen tussen Oostenrijk en Italië te verstoren, in tegendeel „wij zijn zelfs voor een verbe tering van deze betrekkingen, maar Oos tenrijk kan niet onverschillig blijven wan neer er militaire bases aan zijn grenzen worden opgesteld. De neutraliteit is geen bergketen waarmee men zich van de ove rige wereld kan afsluiten. De strijd voor de vrede gaat alle landen aan. Wanneer men in deze strijd neutraal blijft, kan dit leiden tot de ontketening van een ver schrikkelijke catastrofe voor alle landen. Ook Oostenrijk kan als neutraal land veel doen voor de versterking van de vrede in Europa. Zodra echter raket-bases tegen de „socialistische" landen gebruikt wor den, moet men zich volgens Kroesjtsjev aan devolgende regel houden: „Wanneer een buurman met vuur begint te spelen, moet men de moed hebben om hem de raad te geven niet met vuur te spelen". Volgens Kroesjtsjev is de Oostenrijkse neutraliteit geen absolute neutraliteit, doch moet zij rekening houden met de po litiek van de Sovjet-Unie. De Oostenrijkse regering deelt dit standpunt beslist niet, doch voorlopig zal zij daaromtrent geen verklaring afleggen. Volgens Oostenrijkse opvattingen is de neutraliteit van zuiver militaire aard, dat wil zeggen het land zal geen militaire handelingen tegen ande re landen ondernemen en ook niet toela ten dat andere landen op Oostenrijks ge bied steunpunten oprichten. Handelsoverleg stokt Kroesjtsjev is een dag korter in de Oos tenrijkse provincie gebleven en in de Oos tenrijkse hoofdstad teruggekeerd. De be sprekingen in Wenen over een nieuw han delsverdrag zijn vastgelopen en nu zullen Kroesjtsjev en kanselier Raab, die hem de gehele reis heeft begeleid, proberen de besprekingen weer op gang te brengen. Er zijn moeilijkheden ontstaan, omdat de Rus sische commissie wel veel in Oostenrijk wil kopen, doch in plaats van met devie zen met waren wil betalen. Daaronder be vinden zich echter artikelen, waaraan Oos- MADRID (Reuter) Vier Spaanse pre laten hebben het protest van 339 Baski sche priesters tegen het optreden van de Spaanse autoriteiten van de hand gewe zen en hun leedwezen uitgesproken over de publikatie ervan. De aartsbisschop van Pamplona en de bisschoppen van Vitcria, San Sebastiaan en Bilbao schreven woensdag in het offi ciële mededelingenblad van het diocees Vitoria dat de brief hen „niet op een correcte wijze" had bereikt, op het zelfde tijdstip dat hij „op een betreurenswaardi- gen en verdachtmakende wijze door pers en radio in verschillende Europese en Amerikaanse landen werd gepubliceerd". De priesters schreven onder meer, dat door het ontbreken van politieke vrijheden een kloof tussen de gelovigen en de diena ren van de kerk ontstaat en betreurden het optreden van de politie tegen politieke gevangenen. De bisschoppen zeggen de brief niet te kunnen aanvaarden, niet alleen als gevolg van de wijze waarop deze hen bereikte, maar ook omdat zij geen garantie hebben van de authenticiteit van de ondertekenin gen en „vanwege het politieke karakter". „Wij begrijpen niet hoe enkele priesters zich door politieke hartstochten hebben kunnen laten verblinden zelfs wanneer 't een kleine minderheid betreft, veel klei ner dan in het buitenland wordt gezegd dat zij een rol spelen in een groot pro pagandistisch schandaal van duistere her komst en met een troebel doel, met ern stige gevolgen voor de kerk" "Wij ver zoeken katholieke publikaties in het bui tenland zich tot meer verantwoordelijke bronnen te wenden wanneer het voorlich ting over het kerkelijk leven in Spanje betreft", aldus de bischoppen. tenrijk geen behoefte heeft, bij voorbeeld olie en levensmiddelen. (Reuter-UPI) De Amerikaanse en Westduitse ambassadeurs te Wenen, heb ben officieel geprotesteerd bij Oostenrijk tegen het feit dat Kroesjtsjev voor de wes telijke mogendheden beledigende aanval len kon doen zonder dat de aanwezige Oostenrijkse regeringsfunctionarissen hem de vriendschappelijke betrekkingen tussen Oostenrijk en de westelijke landen onder het oog brachten. De Westduitse ambassa deur zal vanavond niet aanwezig zijn op de receptie die Kroesjtsjev op de Russi sche ambassade geeft. Vreemde incidenten (UPI) Toen Kroesjtsjev woensdag zijn hotel te Graz verliet om „het volk te gaan begroeten, ontstond er een begin van pa niek toen er plotseling een leren akten tas met een zwaai uit het publiek werd ge slingerd en voor de voeten van Kroesjt sjev terechtkwam. Een van de Russische lijfwachten, die wellicht dacht dat de tas een bom bevatte, nam een duik, greep de tas en wierp hem in het gezicht van een Oostenrijkse rechercheur in het gezel schap. Deze man, die er ongetwijfeld wei nig voor gevoelde voor Kroesjtsjev de hel dendood te sterven, reageerde bliksemsnel en retourneerde de tas aan zijn Russische collega. Een ander vreemd incident ge beurde in Klagenfurt waar generaal Za- charov door leden van de Oostenrijkse veiligheidsdienst werd vastgehouden. Zij negeerden zijn protesten en hielden hem voor een „verdacht personage. De woeden de Zacharov werd ten slotte onder veel verontschuldigingen van Oostenrijkse zijde vrijgelaten nadat hij zijn legitimatiebewijs had laten zien. DJAKARTA (AFP) Het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft kennis genomen van berichten over de ar restatie om onbekende redenen van een Indonesische student, Harjono, door de politie van Tien Tsjin en over het verbod aan andere Indonesische studenten om de ze stad te verlaten. Dit hebben hoge func tionarissen van dit ministerie donderdag bekendgemaakt. De Indonesische ambas sade in Peking heeft opdracht een onder zoek in te stellen. In gezaghebbende kringen verbergt men niet, dat, indien deze berichten juist zijn, de betrekkingen tussen China en Indone sië, die reeds gespannen zijn, hierdoor nog slechter zouden kunnen worden. LLANDUDNO (Wales) (Reuter) De Britse nationale bond van mijnwerkers heeft met 354.000 tegen 326.000 stemmen het plan van Labourleider Gaitskell om ter zake van nationalisatie van industrieën wat water bij de wijn te doen, verwor pen. De 330.000 leden tellende nationale bond van spoorwegpersoneel heeft het voorstel eveneens afgewezen. Het wordt nu vrijwel zeker geacht, dat Gaitskell in deze kwestie een nederlaag zal lijden op de jaarlijkse conferentie van het congres van vakverenigingen, in septem ber en de partijconventie in oktober. De mijnwerkers namen hun besluit te gen het advies van het bestuur der vak- verniging in. De vakvereniging is lange tijd trouw aan de Labourpolitiek geweest. Het partijbestuur zou nu de bespreking van de nationalisatiekwestie twee jaar willen uitstellen om 'n conflict met de vak beweging te vermijden. Deze week viert het Reactor Centrum Nederland zijn eerste lustrum. In 1955 begon men met een handjevol medewer kers, maar thans bedraagt de totale per soneelssterkte al 301 personen, waarvan 83 academici. Zoals met vele jonge or ganisaties het geval is heeft het R.C.N. ook zijn moeilijkheden bij de opbouw ge had. Desondanks kan thans toch worden gezegd, dat Nederland op het gebied van de vreedzame toepassing van de kernener gie bezig is zich een plaats te verwerven. Een lage flux reactor wordt op het ogen blik in Petten opgebouwd en zal in sep tember in gebruik worden genomen. Hier mee kan onder anderen reeds voorberei dend werk worden verricht voor de hoge flux reactor, aan de bouw waarvan even eens in Petten wordt gewerkt en waarbij helaas enige vertraging is opgetreden. De verwachting is nu dat deze laatste reactor in 1961 kritisch zal worden en dat de bestralingswerkzaamheden dan ter hand kunnen worden genomen. In de afgelopen vijf jaren kon reeds veel voorbereidend werk worden verricht. De opbouw van 'n wetenschappelijk-technisch centrum te Petten werd ter hand geno men. De bij de hoge flux reactor behorende laboratoria en werkruimten kwamen ge reed. evenals een chemiecomplex. Een tij delijk chemiegebouw was reeds ruim een jaar in gebruik. Veel aandacht wordt ook ijesteed aan de bescherming van de ge zondheid. Een onderzoekingsreactor ten behoeve van het instjtuut voor toepassing van atoomenergie in de landbouw werd door het R.C.N. ontworpen, welke reactor door de Nederlandse industrie zal worden ge bouwd. In opdracht van de industrie wordt gewerkt aan een voorstudie voor een ont werp voor een scheepsreactor. (Van onze correspondent in Londen) „Nye" Bevan begon zijn loopbaan als mijnwerker in Wales, een beroep dat hij slechts korte tijd uitoefende. Zijn gaven vielen spoedig op. Hij was een geboren lei der. Aan arbeidersinstituten vermeerder de hij zijn ontwikkeling en hij vormde zich zelf. Hij verwierf een grote kennis van wetenschap en litteratuur en slaagde er in deze in zich op te nemen, niet louter als theorie maar onmiddellijk toegepast op het harde leven om zich heen. Naarmate zijn redenaarstalent zich ontplooide leek hij in het Lagerhuis, dat hij in 1929 be trad. de plaats van Lloyd George, die an dere grote Welshman te gaan innemen. Zodra Bevan het woord nam stroomde de zaal vol. Hij was een groter orator dan Churchill, die zijn redevoeringen, hoe briljant ook, meestal moeizaam opbouw de, daarbij op uitvoerige aantekeningen steunend. Bevan daarentegen werd door aantekeningen gehinderd als hij zich ten volle wilde doen gelden. Hij sprak dan ook altijd zonder geschreven tekst. Helaas kon hij meestal zijn onstuimig temperament niet beheersen en deed hij keer op keer onredelijke uitvallen tegen hen die hem dwars zaten. In de eerste plaats de fel door hem gehate conserva tieven, maar ook de rechterzijde van zijn eigen partij was bijna altijd het doelwit van zijn aanvallen. Bevan kon meesterlijk schelden. Nooit heeft men vergeten dat hij in het Lager huis de Tories eens „minder dan onge dierte" noemde. Desondanks hadden de ze groot respect voor hem. Centrum van controversen De Labourpartij is door haar eigenaar dige samenstelling een federatie van vakbonden, plaatselijke politieke afdelin gen, coöperaties en vrouwenorganisaties een vat vol tegenstellingen. Bevan, die altijd als het geweten van de partij fun geerde, bevond zich voortdurend in het centrum van alle controversen. Hij stond daarbij niet alleen en een van zijn vrien den en beroemde medestrijders van voor de oorlog was wijlen Sir Stafford Cripps, die later, na de oorlog, de Britse econo mie op hardhandige wijze aanpakte en daardoor de basis legde voor het latere herstel. Zowel Cripps als Bevan werd in 1939 gedurende een korte periode uit de partij gezet omdat zij teveel naar links waren uitgeschoten. Clement Attlee, die als partijleider altijd de rol van onpartij dige voorzitter had vervuld en er daardoor in slaagde links en rechts in evenwicht te houden, was zo verstandig om zodra La bour in 1945 de macht veroverde Bevan een verantwoordelijke functie te geven, (Van onze correspondent in Bonn) De minister-presidenten van Polen en Oost- Duitsland Cyrankicwicz en Grotcwohl heb ben te Maagdenburg verklaard, dat de Westduitse regering het niet in haar hoofd moet halen te trachten de Oder-Neisse grens, die Polen en Oost-Duitsland scheidt, te veranderen. Deze grens, zo verklaarden beiden heeft „eeuwigheidswaarde". Op 6 juli 1950 werd te Görlitz tussen Polen en Oost-Duitsland een verdrag on dertekend over de grens tussen beide lan den. Ondertekenaars waren onder meer Grotewohl en de toenmalige Oostduitse mi nister van Buitenlandse Zaken Dertinger, die vier jaar later tot vijftien jaar tucht huis werd veroordeeld wegens „spionage en verraad". Dertinger zit nu al een tien jaar gevangenZijn naam komt niet meer voor onder het verdrag van Görlitz: men heeft zijn handtekening uitgevlakt. Het verdrag van Görlitz moest voor Warschau en Oost-Berlijn de overeenkomst van Potsdam van 1945 buiten werking stellen. In Potsdam hadden de geallieer den en Rusland vastgesteld dat de gebie den ten Oosten van de rivieren Oder en Neisse onder Pools bestuur zouden blij ven tot de uiteindelijke grenzen tussen Polen en Duitsland in zouden zijn geregeld. een vredesverdrag Koele verhouding Ter gelegenheid van het tienjarige be staan van de afspraak van Görlitz brengt een achthonderd man sterke Poolse dele gatie onder leiding van Cyrankiewicz een bezoek aan Oost-Duitsland. Tussen Oost- Berlijn en Warschau bestaat overigens niet de beste verstandhouding. Het lijkt er nu op of de Polen met dit bezoek de door de Oostduitsers in 1950 aangegane ver plichtingen extra willen onderstrepen. Het is te Warschau opgevallen dat van Oost duitse zijde de laatste tijd niet meer ge sproken wordt over „de juiste historische grenzen van Polen". Voorts gaat er over de Oder-Neisse grens niet veel verkeer. Slechts op twee plaatsen zijn er officiële grensovergangen. Van klein grensverkeer is nog geen sprake. zodat hij zijn onmiskenbare talenten op constructieve wijze kon ontplooien, het geen inderdaad ook het geval geweest is. Maar toen Bevan zijn taak, de schepping van de nationale gezondheidsdienst, wel ke het monument is geweest dat hij voor het nageslacht heeft nagelaten, vervuld had, kreeg de rebel in hem weer de over hand. Vooral omdat hij zijn levenswerk in gevaar zag gebracht door de bewape ning, waaraan de Labourregering meer geld besteedde dan Bevan verantwoord achtte, in het bijzonder omdat zulks ging ten koste van verschillende voorzieningen. Omdat Gaitskell als kanselier van de Schat kist tarieven invoerde voor de aanschaf fing van brillen en gebitten, waarmee het beginsel van de kosteloze, hoewel op pre- miéstortfngen berustende gezondheids dienst werd aangetast, trad Bevan ver ontwaardigd uit de regering. Zijn optre den leek toen de partij een dolksteek in de rug te hebben toegebracht, want het door Bevan geleide onderlinge gekrakeel maak te de kiezers, die vlak na de oorlog in zo overweldigende mate op Labour hadden gesteund, kopschuw. De nederlagen welke daarop volgden «werden grotendeels aan Bevan geweten, hoewel ook andere facto ren hun invloed lieten gelden. Dit bleek wel uit het resultaat van de jongste verkiezingen in oktober 1959. Bevan was tot het inzicht gekomen dat als gevolg van de waterstofbom de toekomst van de mensheid op het spel stond en daar om legde hij zich de beperking op de stfijd tegen rechts te staken. Hij bereidde zich er zelfs op voor als minister van Buiten landse Zaken tot overeenstemming met Kroesjtsjev te komen. Bevan matigde zich sterk en niemand twijfelde eraan dat hij staatsmanseigenschappen bezat. Dit kwam reeds tot uiting op het Labourcongres in Brighton van 1958, toen Bevan er niet aan dacht de waterstofbom onmiddellijk op te geven. Hij verklaarde toen dat hij niet naakt in de conferentiezaal zou kunnen verschijnen. Scheuring voorkomen Bevan reisde door de hele wereld en be reidde zich grondig op zijn taak voor. Het was voor hem wel de grootste teleurstel ling dat Labour opnieuw werd verslagen. Maar op het jongste congres in Blackpool Aneurin Bevan was het weer Bevan die de les van het verleden bleek te hebben geleerd. Vooral door zijn toedoen werd een nieuwe scheu ring in de partij voorkomen, hoe onge makkelijk de toestand op het ogenblik ook is. Bevan wer.d altijd beschouwd 'als de exponent van het onvervalste socialisme dat een zo groot mogelijk aantal nationa liseringen voorstaat. Bevan was echter realist genoeg om te erkennen dat in het huidige tijdsgewricht het kapitalisme niet zonder meer kan worden afgeschaft, maar dat een gemengde economie vereist is. Bevans heengaan zal in de partij zeker een verschuiving naar rechts betekenen, vooral nu er in de onmiddellijke omgeving van Gaitskell stemmen opgaan om een deel der traditionele socialistische poli tiek overboord te zetten. Gaitskell zelf verzet zich tegen de kleine minderheid die alles en nog wat zou willen nationaliseren. Uiterst rechts in de partij wordt verwe ten dat zij van nationalisaties niets meer willen weten. Maar hoewel Bevan, als doelbewust socialist in de klassieke bete kenis van het woord, geen rechtstreekse opvolger heeft bestaat de mogelijkheid dat figuren gegroepeerd om het blad „Tribu ne," zoals Michael Foot, zich sterker dan totnutoe zullen doen gelden, zodat de oude wonden weer zullen opengaan. De aanwe zigheid van Bevan was een waarborg dat de partij zonder al teveel ophef zich zou gaan oriënteren op de nieuwe politieke en economische situatie. Het verdwijnen van Bevan zal de inner lijke verwarring zeker vergroten hoewel Gaitskell mans genoeg lijkt om de partij in het gareel te houden, daar het restant van de oude linkervleugel nauwelijks over figuren van kaliber beschikt. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft het voor Cuba voor de Amerikaanse markt vastgestelde invoer contingent 1960 voor suiker verminderd met 700.000 short ton. Na de vermindering zal Cuba dit jaar nog slechts 39.752 ton suiker naar de Verenigde Staten kunnen zenden. De president trof deze maatregel nadat hij de wet had ondertekend, die hem de bevoegdheid geeft een contingent te verminderen, wanneer hij dit in het belang van het land acht. In een verklaring zegt Eisenhower, dat Cuba zich verplicht heeft belangrijke hoe veelheden goederen van de Sovjet-Unie te kopen onder ruilovereenkomsten en op zich genomen heeft met suiker te betalen. Deze suiker zou verhandeld worden tegen prijzen, die lager zijn dan die, welke Cu ba in de Verenigde Staten heeft ontvan gen. „De gevolgtrekking, waaraan niet ontkomen kan worden, is dat Cuba over gegaan is tot een handelwijze, waarbij voor steeds grotere hoeveelheden van zijn suikeroogst verplichtingen voor de handel met het communistische blok worden aan gegaan en dat daarvoor de mogelijkheid voor Cuba om in de toekomst te voorzien in de suikerbehoeften der Verenigde Sta ten steeds onzekerder wordt," aldus Eisenhower. HAVANA (Cuba) (Reuter-UPI) In de Cubaanse hoofdstad wordt verwacht, dat het gevolg van de Amerikaanse stap zal zijn de onteigening van de 37 suikerfabrie ken op Cuba, die Amerikaans eigendom zijn. Een nieuwe wet maakt onteigening zonder beroep mogelijk van alle Ameri kaanse eigendommen op Cuba „ter verde diging van het nationaal belang". Naar verluidt is reeds voor een waarde van een nalf miljard dollar aan Amerikaanse eigendommen op Cuba zonder schadever goeding in beslag genomen. Het totale Amerikaanse bezit op Cuba wordt op een miljard dollar geraamd. Castro beschuldigt Premier Fidel Castro heeft de Verenig de Staten er in een rede van beschuldigd dat zij „Cuba regeren willen" en dat zij betrekkingen onderhouden met de door hem verdreven dictator Batista. Onder wilde bijval zei Castro: „Zij (de Ameri kanen) dachten er niet over om aan Ba tista's oorlogsapparaat de olie te ontne men, toeristen af te raden naar Cuba te gaan, banken te verzoeken hun kredieten in te trekken, in hun pers te vertellen van de gruwelen en de suikerinvoer te beper ken. In plaats daarvan verschaften rij geweren, tanks en bommen om de burger bevolking te vermoorden". De Cubaanse regering noemde de onder tekening door Eisenhower van de nieuwe wet op de suikerinvoer, ..de bekroning van de Noordamerikaanse agressie jegens Cuba". Onassis weigert MONTE CARLO (Monaco) (UPI) Een woordvoerder van de Griekse reder Aristoteles Onassis heeft gezegd dat Onas sis verzocht werd Russische olie naar Cu ba, Japan en andere landen te transpor teren, maar het verzoek heeft afgewezen. De woordvoerder zei dat het voor de gro te tankschepen van Onassis' Compagnie Olympique Maritime moeilijk zou zijn olie in de Russische havens aan de Zwarte Zee in te nemen. Hij zei dat het voor de Rus sen echter niet moeilijk zou zijn de nodige tankschepen voor hun olie-uitvoer te vin den onder de vele particuliere Europese scheepvaartmaatschappijen. Bij de Kema te Arnhem wordt in sa menwerking met het R.C.N. en Euratom een suspensiereactor ontwikkeld en is reeds een modern kernreactorlaboratori um gereedgekomen. In Noorwegen vinden, tezamen met het Noorse instituut voor atoomenergie, stu dies plaats die gecentraliseerd zijn om een uranium-reactor en een installatie voor chemische bewerking van radio-actieve ma terialen. Tot de taak van het R.C.N. behoort het stimuleren van de belangstelling van de Nederlandse industrie voor de kernener gie. Het doet dit door een actieve tech nische voorlichting, waarbij ondermeer wordt getracht het Nederlandse bedrijfs leven in te schakelen bij de internationale onderzoekprojecten. Onlangs verkreeg op deze wijze een bedrijf een belangrijke op dracht van het internationale kernenergie project „Dragon" in Engeland. Waarschijnlijk in een vlaag van waan zin heeft woensdag een 60-jarige Rotter dammer in zijn huis aan de Boezemlaan in Rotterdam een 29-jarige mevrouw, die met haar man bij hem inwoont, met een bijl geslagen. Toen zij de vlucht nam heeft hij haar bovendien nog met een dolkmes gestoken. Hevig bloedend moest de vrouw naar een ziekenhuis worden vervoerd. De 60-jarige is eveneens ter behandeling in een ziekenhuis opgenomen. De minister van maatschappelijk werk, dr. M. Klompé is woensdagmiddag in het Vondelparkpaviljoen te Amsterdam de gast geweest van de hoofdbestuursleden, hun plaatsvervangers, de directie en de top functionarissen va de stichting 1940-45 en enkele vertegenwoordigers van de buitenge wone pensioenraad. Met haa aanwezigheid op deze bijeenkomst heeft de minister de interesse van de regering willen doen blij ken in het werk der genoemde stichting. Zij getuigde van die belangstelling in een rede. waarin zij voorts meedeelde dat het de Koningin heeft behaagd twee hoofdbe stuursleden te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De minis ter reikte de versierselen dezer konink lijke onderscheiding uit aan mevr...J. Drie bergen-Van der Meiden (Blaricum) en de heer K. P. Penning (Honselersdijk). Arbeidsmarkt Noordholland De spanning op de arbeidsmarkt duurt onverminderd voort. In juni daalde het aantal werkloze mannen in Noordholland van 3648 tot 3309. Het aantal openstaande aanvragen van werkgevers steeg van 10109 eind mei tot 11.654 eind juni. Eind juni waren in Noordholland 605 vrouwen werk loos. Daartegenover staan 8881 openstaan de aanvragen van werkgevers. De huidige ontwikkeling van de werk gelegenheid heeft de tewerkstelling van mindergeschikten sterk bevorderd. In juni werden ongeveer 200 van hen in het ar beidsproces opgenomen. Als gevolg van de krappe arbeidsmarkt overweegt men bui tenlandse, inzonderheid Italiaanse, ar beidskrachten aan te trekken. De bijzon der lage stand van de arbeidsreserve in de afgelopen maanden benadert sterk die van het topjaar 1956. Er is een grote vraag naar jeugdige arbeidskrachten. Tegenover een aanbod van 132 arbeidskrachten in de bouwnijverheid staat een vraag van 1707. De cijfers in de metaalnijverheid zijn 168- 3570 en die van kantoorpersoneel 22- 1591 Gewest Haarlem In het gewest Haarlem steeg het aanbod van mannen van 299 tot 386 en de vraag van 991 tot 1669. De aanbod van vrouwelijk personeel daalde in juni nauwelijks, de vraag steeg van 601 tot 767. Er is vooral veel vraag naar vrouwelijke kantoorbe dienden. Van het aanbod van jeugdige van school komende arbeidskrachten is reeds tachtig percent geplaatst of zeker van een betrekking. Ook werkstudenten kunnen vlot worden tewerkgesteld. In het gewest Lisse bedroeg de geregistreerde mannelijke arbeidsreserve eind juni 64 te gen 107 eind mei. Openstaande aanvragen eind juni 699 tegen 613 eind mei. Arbeiders uit Friesland Op initiatief van het Landbouwschap ko men arbeiders uit Friesland werken op verschillende bedrijven in onze streek. Op 4 juli stapten 69 arbeiders in de bus die hen naar de kampen de Lijnden in Haar lemmermeer en Nieuw-Vennep bracht. Een ploeg van 28 man uit de Lijnden werkt bij een tiental bedrijven voorname lijk in Voorhout en Noordwijkerhout; 41 man uit Nieuw-Vennep zijn verdeeld over twaalf bedrijven in Sassenheim, Hillegom, de Zilk en Lisse. Er zijn nog moeilijkhe den wat betreft de voorziening van warm drinken e.d. aan deze mensen, die van 's morgens zes uur af tot 's avonds kwart voor zeven op de bedrijven zijn. De be doeling is dat deze Friese werkkrachten tot 9 september hier blijven. Het aantal bezoekers van de internatio nale tuinbouwtentoonstelling „Floriade" in Rotterdam is groter dan het bestuur heeft geraamd. Als de belangstelling zo blijft als thans het geval is, zal het garantiebe drag van de gemeente Rotterdam niet be hoeven te worden aangesproken. Aldus heeft de voorzitter van de „Floriade", dr. A. J. Verhage, woensdag verklaard. Het ging hierbij tevens in op klachten over de tentoonstelling en op bepaalde ge ruchten welke in Rotterdam de ronde doen. Zowel dr. Verhage als organisator Jac. Kleiboer heeft het gerucht tegenge sproken als zou de tentoonstelling insolva bel zijn. „De positie van de tentoonstel ling is volkomen gezond". Voor de klach ten heeft het bestuur van de „Floriade" een open oog. Deze klachten kwamen vooral in juni veelvuldig voor. Dit is wel begrijpelijk, want bij voorbaat stond het vast dat juni voor de organisatoren de moeilijkste maand zou worden, daar de voorjaars bloemen dan zijn uitgebloeid maar de zo merbloemen nog moeten uitkomen. Deson danks was er in deze tijd voor de bota nische fijnproevers genoeg te bewonderen. Zij moeten zich echter de tijd gunnen de diverse onderdelen van de tentoonstel ling op hun gemak te bekijken. Hoe groot het bezoekersaantal van de „Floriade" tot nu toe is geweest, is alleen te schatten. Het bestuur heeft inderdaad ramingen gemaakt, maar maakt deze niet bekend. Er zal namelijk een prijs vraag worden uitgeschreven, waarbij het publiek moet raden hoeveel het totaal aantal bezoekers zal zijn. Voorts moet men een combinatie van vier letters kiezen uit de woorden „Floriade -tuin bouwtentoonstelling". De gehele opbrengst van de prijsvraag, met een of twee auto's als hoofdprijzen, komt ten goede aan het Koningin Wilhelminafonds voor de kanker bestrijding. Om de tentoonstelling voor een zo groot mogelijk publiek interessant te houden, is het aantal attracties weer uitgebreid. Bij Florahoy zal op het „comboritme-eiland' 's avonds in intieme sfeer dansmuziek worden geproduceerd. Op het verpozings terrein zal nu en dan een „bal champe- tre" worden gehouden. Voorts worden hier volksdansdemonstraties gegeven. Bij het ontspanningsterrein wordt een kleine ten toonstelling gewijd aan Rotterdam. Hier krijgt men een 34 meter lang model van de toekomstige Rotterdamse metro te zien. In Voorschoten is de 84-jarige mej. S. E. van Dalsum uit Haarlem bij het over steken aangereden door een personenauto, bestuurd door iemand uit Wassenaar. Ern stig gewond werd zij naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar bij aankomst bleek dat zij reeds was over leden. De 5-jarige Theo van Hoorn is in Woer den om het leven gekomen toen hij plot seling de weg overstak en door een per sonenauto werd overreden. In het Diaconessenhuis te Hilversum is de 62-jarige gemeentewerkman J. van den Heuvel bezweken aan zijn verwondingen, die hij op 22 juni opliep bij een aanrij ding op de Vreelandseweg te Hilversum. Hij stak toen met zijn fiets aan de hand de rijweg over, werd aangereden door een auto en tegen het wegdek geslingerd. en voorwerpen geven van het vooroorlogse een Rot- Oude foto's „bloemlezing' terdam. Onder het geboomte van de Konings hof zullen 's avonds filmvoorstellingen worden gegeven van onder andere „Rot terdamse mijmeringen" en van „Houen zo". De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, heeft vanmorgen de nieuwe binnententoonstelling geopend. De ze toont honderdduizenden rozen en lathy russen uit negen landen. Ondermeer is er een grote inzending van paleis Soestdijk. In de afgelopen nacht is dr. P. A. M. van Philips, de minister van Economische Zaken van Suriname, met het lijntoestel van de K.L.M. uit Paramaribo op Schip hol aangekomen. Met hem reisde de heer F. A. Ferrier, directeur van Economische Zaken. „Het doel van mijn reis kunt u beschou wen als een kennismaking met mijn Ne derlandse collega," zei de minister na zijn aankomst. Maar daarnaast heeft hij aller lei andere plannen. Met de ministers Kort hals, De Pous en zo mogelijk ook met minister Luns, die vandaag naar Genève vertrekt, hoopt hij de technische proble men te bespreken, die verbonden zijn aan eventuele associatie van de Antillen in Brussel ter sprake. Nederland voert voor de Antillen deze onderhandelingen, aldus de minister. De heer Ferrier gaat als waarnemer voor Suriname deze bespre kingen in Brussel bijwonen. Tijdens zijn verblijf in ons land hoopt minister Van Philips in staat te zijn en kele deskundigen op industrieel terrein als mede voor de departementen van Finan ciën en van Economische Zaken aan te trekken. „Suriname begint met een versneld in dustrieel programma," zo zette hij uiteen. „De stichting ter opvoering van de indus triële ontwikkeling van Suriname wordt thans opgericht. De stukken zijn reeds bij de Staten en het voorlopig verslag is reeds verschenen. Voor de uitvoering van deze versnelling zoeken wij industriële deskundigen in Nederland." Met leidende figuren van de Nederland se departementen van Buitenlandse en van Economische Zaken hoopt hij „globale be sprekingen" te voeren over de buitenland se handelsbetrekkingen van Suriname. Op de terugreis zal hij in Amerika bespre kingen voeren op het gebied van toeris me. Sinds april 1958 beschikt Suriname in New York over een eigen toeristen-bu reau. „Ik hoop in Washington president Eisenhower te ontmoeten," zo besloot hij. „Ik zal hem namens de ministerraad van Suriname een cadeau aanbieden." FRANKFORT (West-Duitsland) De openbare aanklager heeft vandaag levens lange gevangenisstraf geëist tegen handels reiziger Heinz Pohlmann, die in Frankfort terecht staat op verdenking van moord op de prostituee Rosemarie Nitribitt.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9