PANIEK IN LEOPOLDSTAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Belgen vluchten de Kongo over naar Frans gebied HET WEER Toto-hoofdprijs van 50.000; maximum inzet 2- MODEHUIS „JED0" Brussel besluit tot snelle evacuatie Russen alweer tevreden na twee raketproeven Meerderheid van slechts acht stemmen voor regeringsvoorstel „Appie" deed weer van zich spreken Speciale vakantie-aanbieding Belager van dienstmeisje in Zundert gearresteerd Jodrell Bank verliest Pionier V uit „gehoor" In de krant van heden: Later opklaringen Aan het strand Adenauer: Duitsers hebben geen vaderlandse trots KAMER NOODGEDWONGEN AKKOORD Italiaanse regisseur van walletjesfilm in het water geschopt Het woord is aan Ilij probeerde naar België te ontkomen Zoon van loterijwinnaar in Australië ontvoerd Polaris duikelde over proefschip in zee Eichmann mag zelf een verdediger uitkiezen WATERPROOF HORLOGES STUURMALS, COHEN 74e JAARGANG No 304 VRIJDAG 8 JULI 1960 305e JAARGANG No 152 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt. Directiet P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije BRUSSEL (ANP) De Belgische regering heeft vanochtend op een speciale zitting van het kernkabinet besloten een aantal maatregelen te nemen „ter ver zekering van de evacuatie van Europese gezinnen uit Leopoldstad en uit Brazza ville". In deze stad in Frans Congo hebben de afgelopen nacht vele Europese gezinnen een toevlucht gezocht, in paniek na het optreden van Kongolese mili tairen. Het eerste vliegtuig van de Sabena met vluchtelingen uit Brazzaville wordt vanavond laat in Brussel verwacht. In de loop van zaterdag, zullen ongeveer tweehonderd leden van Belgische gezinnen volgen. Twee extra vliegtuigen van de Sabena zijn al naar Brazzaville vertrokken om Europese gezinnen op te halen. Een woordvoerder van de Belgische luchtvaartmaatschappij zei, dat het vliegveld Ndili van Leopoldstad sinds donderdagavond voor alle verkeer is gesloten. De K.L.M., die geen landingsrechten in Leopoldstad heeft, vervoert haar passagiers van en naar Kongo via de luchthaven van Brazzaville, die echter niet geschikt is voor straalverkeersvliegtuigen. De Sabena heeft medegedeeld, dat „alles in het werk wordt gesteld om zoveel mogelijk vliegtuigen te reserveren voor de evacua tie van Europeanen". Om de operaties te versnellen wordt gedacht aan gebruik van het vliegveld van Loanda in Portugees Angola. De verslaggever van de Belgische radio in Brazzaville meldt, dat Leopoldstad door de muitende troepen volkomen van de bui tenwereld is afgesloten. De verbinding met Brazzaville over de Kongo is verbroken. Geschat wordt, dat tot het middaguur on geveer fi.000 Belgische mannen, vrouwen en kinderen uit Leopoldstad hadden kun nen vluchten. Volgens een verslaggever van „Radio- Europe" doorzoeken de muitende Kongo lese militairen Leopoldstad naar Belgische officieren. In de stad heerst een volkomen paniek onder de Europese bevolking. Euro peanen, die trachten te vluchten, worden teruggestuurd en dikwijls worden zij be roofd van alle bezittingen. Volgens deze verslaggever werd hy in de studio bewa'akt door een gewapende muiter. Onder de vluchtelingen, die in de loop van de dag in Brazzaville zyn aan gekomen, bevindt zich ook de echtgenote van de afgetreden commandant van het Kongolese leger, mevrouw Janssens. Zijn indrukken samenvattend zei de Bel gische radioverslaggever, die vrijdagoch tend naar Brazzaville had weten te ont komen: het is in Leopoldstad een gekken huis, een paniek, die is ontaard in een exodus. In een uitzending voordat de verbindin gen tijdelijk werden verbroken zei een ra dioverslaggever van de Belgische om roep, dat in Leopoldstad groepen muiters door de straten trokken op zoek naar hun Belgische officieren „om met hen af te 'Advertentie ïW'MO RRIS "êeforeijou êuy! BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 NYLON REGENJASSEN 49.75 pag. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 4, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5, S Op en om het Binnenhof4 Uit stad en omgeving6, 7, S Agenda van Haarlem en IJ mond 7 Uitgaan in Haarlem11 Kunst 11 Feuilleton13 Horen en Zien 13 Boekenhoekje 13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws 15 Beurs 15 Effecten en Geldmarkt15 Scheepsberichten 15 Sport 1~ Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen regen met kans op onweer. Later en kele opklaringen en matige wind tussen west en noordwest. In het oosten van het land iets lagere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een onweersstoring trekt over ons land naar Duitsland, morgen gevolgd door perioden met zon niger strandweer. Middagtempe- ratuur 17 gr. C. Zeewater 17 gr. C. Vooruitzichten: tijdens week einde vrij koel door zeewind, echter met opklaringen. rekenen." Volgens een bericht van een andere verslaggever hebben de muitende militairen de telexkantoren in de Kongole se hoofdstad en het radiostation bezet. Het Belgische kabinet heeft ook maatre gelen besproken ter verzekering van de veiligheid van de Europese inwoners van Leopoldstad. Het is niet bekend welke taak hierbij de tweeduizend Belgische paratroe pen in Kongo zullen moeten vervullen. Op het koninklijk.paleis in Brussel worden de berichten uit Kongo op de voet gevolgd. Toen hun officieren weigerden munitie te verstrekken bemachtigden zij de sleutels van de wapenkamer van de Leopold II kazerne. In jeeps en te voet trokken de soldaten de Europese en Afrikaanse woon wijken van de stad in. Hier en daar kwam het tot schietpartijen. Gezinnen van de Belgische officieren ver lieten hun woningen in het militaire kamp en zochten een toevlucht in de Belgische ambassade. Met de gebeurtenissen in Thys- stad en Madimba vers in het geheugen kwamen zich in de loop van de nacht verscheidene honderden Belgen met vrou wen en kinderen, hun eigendommen haas tig bijeen gepakt in koffers en pakken, bij de ambassade melden. Om drie uur 's nachts werd officieel door het stadsbestuur van Leopoldstad mede gedeeld, dat met motorboten een extra- dienst was geopend op het aan de over zijde van de rivier Kongo gelegen Brazza ville op Frans gebied. Inmiddels doen hardnekkige geruchten de ronde, dat bepaalde Kongolese groepe ringen plannen hebben om minister-presi dent Loemoemba opzij te zetten. Overwo gen wordt het nog steeds van kracht zijnde uitgaansverbod van acht uur 's avonds tot vijf uur 's ochtends, uit te breiden tot de Europese woonwijken en te verlengen. Voor zover bekend was in de nacht het enige slachtoffer van de opwinding een Belgische automobilist, die licht aan de schouder werd gewond toen hij met ge weerschoten door een patrouille tot stop pen werd gedwongen. De vlucht van Europese bewoners uit het door de muitende Kongolese militairen beheerste gebied van Thysstad is in volle gang. Gistermiddag kwamen de eerste ge zinnen in Leopoldstad aan, verbijsterd dooi de verschrikkingen die zij hadden door staan. „Onmiddellijke repatriëring" is hun enige wens. Een Belgische bestuursambtenaar in het plaatsje Inkisi vertelde: „Woensdagochtend werd de Belgische officier, die het com mando voerde over het detachement in Inkisi, door muitende troepen ontwapend. Munitie werd onder de manschappen rondgedeeld. Een uur later werd op de bestuurspost geschoten en werd de sleutel van de wapenkamer geëist. Alle Europea nen werden opgesloten. De vrouw van een bestuursambtenaar werd meegesleurd in een kamer en daar herhaaldelijk aange rand. Later kwamen twee legerjeeps met nog meer muitende militairen aan, die met andere troepen alle woningen op wapens doorzochten, herhaaldelijk bedreigingen uitend cn op de huizen schietend. Een an dere groep trok naar Madimba waar de muiters later op de dag door een ge pantserde kolonne werden tegengehouden en naar Mbanza Boma. Hier hadden de meeste vrouwen van de bestuursambtena ren een onderkomen gezocht in het kloos ter. Een van haar werd onder bedreigin gen met de dood door vier Kongolezen aan gerand. De overigen werden alleen bedreigd. Later op de avond kwamen zij terug „op zoek naar vrouwen". In het klooster dwon gen zij de zusters twee meisjes uit het pensionaat af te staan. Deze werden uren later in het veld terug gevonden, geheel ontkleed. Op aandringen van Kongolese ambtenaren werden wij donderdagochtend vrijgelaten." MOSKOU (U.P.I.) De Russen hebben donderdag hun serie proeven met raket ten in de Stille Oceaan alweer voltooid en aangekondigd dat „alle nodige gegevens zijn verkregen" voor de volgende stap in de verovering van de ruimte. Het Russi sche persbureau Tass meldde de lancering van een „nieuwe, krachtige, ballisti sche meertrapsraket". De raket legde een afstand af van „ongeveer 13.000 kilo meter" af en kwam precies op het doel gebied neer. Het was de tweede in drie dagen, aldus Tass. „Als resultaat van de lanceringen zijn alle nodige gegevens verkregen voor de voltooiing van de moederraket, die bedoeld is voor de verdere verovering van de kos mische ruimte," aldus Tass. „In verband met de goede resultaten van beide rakellanceringen is het voort zetten der proeven van dit type raket niet langer nodig," voegde Tass eraan toe. Het gebied in de Stille Oceaan, dat gesloten was verklaard voor de scheep- en lucht vaart is thans weer vrijgegeven. De Koningin heeft gisteren de inwij ding bijgewoond van het Amerikaanse oorlogskerkhof Margraten, waar acht duizend gesneuvelde Amerikaanse militairen begraven liggen. Begeleid door de Amerikaanse ambassadeur, de heer Philip Young, betrad de vorstin langs een erewacht van Amerikaanse soldaten en Nederlandse matrozen de begraafplaats. (Zie ook pag. 2) Bad Godesberg (West-Duitsland) (Reu- ter-UPI). Bondskanselier Adenauer van de Duitse Bondsrepubliek heeft op een vergadering van de Westduitse bond van handwerkslieden gezegd ongerust te zijn over het gebrek aan vaderlandse trots on der zijn landgenoten. „In de wereld van vandaag kan een volk zonder nationaal gevoel niet bestaan", zei hij. „Wij moeten allen trots zijn op ons vaderland, de jeugd vooral", aldus dr. Adenauer. t (Van onze parlementaire redacteur) Met hét dreigement dat er na verwerping van het i het regeringsvoorstel niet meer iedere week een voetbaltoto van de KNVB zou kunnen worden gehouden, heeft minister Beerman de meerderheid van de Tweede Kamer ertoe bewogen een hoofdprijs van 50.000 gxden en een maximum-inzet van twee gulden te aan vaarden als het uiterste waartoe de regering zich bereid verklaarde. Het wets ontwerp tot wettelijke regeling van de voetbaltoto werd gisteravond met 76 tegen 68 stemmen aangenomen. Tevoren was met 76 tegen 68 stemmen het amendement voor een onbeperkte hoofdprijs verworpen. Daar hadden voor gestemd P.v.d.A., C.P.N., P.S.P., elf leden van de V.V.D. én zes leden van de K.V.P. Tegen hadden gestemd het overgrote deel van de K.V.P.-fractie, zes leden van de V.V.D. en alle aanwezige leden van de A.R., C.H.U. en S.G.P. Onder de druk van de regering, die politieke spanningen in het vooruitzicht stelde, stemden daarna voor het wetsontwerp de gehele K.V.P.-fractie, de V.V.D. met uitzondering van de heer Geertsema, de C.H.U. met uitzondering van de heren Beernink en Van Mastrigt, en van de A.R. de heer Biesheuvel, die wel be zwaren had tegen een toto, maar niet van dien aard en omvang dat hij zich gedrongen voelde tegen te stemmen. Hij beschouwde het als een taak van de overheid maat regelen te treffen als er iets dreigt mis te gaan en hij achtte het ook zijn taak daar aan medewerking te verlenen. Tegen het wetsontwerp stemden P.v.d.A., S.G.P., C.P.N., A.R., (met uitzondering van de heer Biesheuvel) en de heren Beernink en Van Mastrigt van de C.H.U., alsmede de heer Geertsema van de V.V.D. Nadat minister Beerman in de middag vergadering het wetsontwerp briljant had verdedigd en had gezegd dat bij verwerping de toto van de KNVB niet ongewijzigd zou kunnen worden voortgezet, hadden de Kamerleden hun stem nog niet definitief bepaald. Er werd in de wandelgangen nog steeds „gegokt" op de uitslag. Er bestond na de rede van de minister nog steeds ver zet, ondanks zijn bereidheid, de maximum prijs te verhogen van 25.000 tot 50.000 gul den. Vele Kamerleden wilden de minister nog niet volgen. Mr. Diepenhorst van de C.H.U. vroeg de minister precies te zeggen wat de politieke gevolgen zouden zijn van aanneming van een amendement voor een onbeperkte hoofdprijs of verwerping van het wetsontwerp. Kenmerkend voor de spanning was het in de pauze haastig bij eenkomen van een groot deel van de mi nisterraad in het Kamergebouw. Daarna verklaarde minister Beerman in de avond vergadering: „Naar mijn stellige overtui ging is het niet uitgesloten dat na verwer ping van het wetsontwerp binnen afzien bare tijd een gespannen politieke situatie zal ontstaan. Elk amendement dat verder gaat dan 50.000 gulden, een inzet van twee gulden en meer dan één toto, zal er toe leiden dat de regering het wetsontwei-p intrekt. Dan zal er geen sprake meer zijn van een voetbalpool zoals nu, want dan zouden naast de KNVB ook andere sport bonden aanspraak kunnen maken op een toto en dat gaat niet. De toestand met ver gunningen is als tijdelijk bedoeld geweest. Degenen die met zoveel vuur voor de voet baltoto hebben gepleit, hebben dan hun zwanezang gehouden". Een amendement om naast een sport- toto ook een toto voor liefdadige doelein den toe te staan (zoals nu de Caritaspool) De Amsterdamse onderwereldfiguur „Utrechtse Appie", die zondagmiddag op de walletjes een hoofdstedelijke journalist mishandelde met het resultaat dat niet hij maar de journalist door de politie werd opgebracht, is daardoor blijkbaar over moedig geworden. Hij heeft gisteravond opnieuw opschudding veroorzaakt door dc Italiaanse filmregisseur Luciano Emmer in het water van de Oude Zijds Achter burgwal tfc gooien en de filmopnamen voor „Meisjes achter het raam" in de war te sturen. „Utrechtse Appie", de 32-jarige A. G. B., is wegens poging tot doodslag opgesloten in het politiebureau. Om kwart voor acht, toen de filmopnamen op de Oude Zijds Achterburgwal juist wa ren begonnen wendde Appie, die kenne lijk teveel had gedronken, zich tot een der elektriciens en begon op te spelen over de vergoeding die zijn vrouw „Lange Bep" van de filmmaatschappij kreeg, omdat de opnamen de uitoefening van haar beroep belemmerden. Hij wond zich op omdat hij deze uitkering 90 gulden per avond! te laag vond omdat prostituees die nage noeg geen last van de filmerij ondervin den 50 gulden per avond krijgen wegens „derving van inkomsten". Toen een der buurtbewoners zei dat de elektricien met de vergoeding niets te ma ken had en dat hij daarvoor de regisseur moest hebben, stapte Utrechtse Appie op Luciano Emmer toe en schopte hem on middellijk in het groezelige water van de gracht. Omstanders trokken de Italiaan op het droge. Buurtbewoners verschaften hem droge kleren en daarna werd hij voor onderzoek naar het Binnengasthuis gebracht. Later op de avond nam hij de leiding van de filmopnamen weer in han den. Gebleken is dat „Appie" alvorens hij- Luciano Emmer in het water schopte, ook nog enkele opnametoestellen in het water heeft gegooid. De politie ontving een telefoontje van ee anomem gebleven ge tuige, die zou hebben gezien dat een andere man na het incident een revolver uit de zak van de dronken „Utrechtse Appie" heeft gehaald. Advertentie GEN. CRONJéSTRAAT 48 JAPONNEN, le kwal. v.a16.50 DAMESROKKEN v.a7.50 STRUCTUUR PANT8.95 ZUIVER WOLL. JUMPERS v.a. 7.95 NYLON BLOUSES 3.95 -S- noemde minister Beerman „onaanvaard baar". Het amendement voor een onbeperk te hoofdprijs verklaarde hij „volkomen on aanvaardbaar". De gehele fractie van de V.V.D. was voor een onbeperkte hoofdprijs, zei prof. Oud. Omdat de minister er echter geen twijfel aan had gelaten dat het wetsontwerp zou worden ingetrokken en een wettelijke re geling van de toto noodzakelijk is omdat de moeilijkheden van de laatste jaren juist zijn ontstaan door het achterblijven van de wetgeving bij de ontwikkeling op dit ge bied, stemden zes leden van de V.V.D. toch voor. Het overgrote deel van de K.V.P.- fractie (op zes leden na) stemde tegen het amendement om de voetbaltoto, zoals prof. Romme verklaarde, voor de toekomst te behouden, want aanneming van het amen dement zou het einde van de KNVB-toto betekenen. Het amendement tot het instellen van een charitatieve toto naast een sporttoto werd met 83 tegen 62 stemmen verworpen. Voor stemden P.v.d.A., C.P.N., P.S.P. en Toen de beslissing over de voetbaltoto in de Tweede Kamer was gevallen, drukten tegenstanders elkaar de hand: mr. Maarten Vrolijk van de socialisti sche oppositie feliciteerde minister Beerman met diens overwinning. elf leden van de V.V.D. Tegen stemden K.V.P.A.R., C.H.U. en zes leden van de V.V.D. Caritaspool verdwynt Minister Beerman verklaarde dat als er van charitatieve zijde een brede groep is die wil meewerken aan een speciale pool- organisatie, hij daaraan steun wil verlenen door een administratie met rode en blauwe formulieren in de ene voetbalpool. Het was hem gebleken dat de maatschappelijke organisaties bezwaren hebben tegen een eigen toto. Het is de bedoeling dat de chari tatieve organisaties uit de opbrengst van de sporttoto 25 percent krijgen. Het gevolg van de wettelijke regeling van de voetbal toto is het verdwijnen van de Caritaspool. (Men zie ook pagina 2) Bolland: Geen wijze zegt van zichzelf, dat hij wijs is. In de afgelopen nacht is de vermoede lijke dader van de overval op het Amster damse dienstmeisje bij Zundert gearres teerd. De 26-jarige J. B. is vanochtend op transport gesteld naar Amsterdam. Achter de doorlaatpost bij Zundert ont dekten enkele leden van de Belgische rijkswacht vannacht om half twee een jongeman, die bij het betreden van de Belgische bodem kennelijk niet de offi ciële weg was gevolgd. Zij hielden de man aan en leverden hem over aan hun col lega's van de marechaussee, die de aan gehoudene herkenden als de gezochte J. B. Het is vrijwel zeker dat deze Amster damse boekhouder dinsdag het dienst meisje C. A. Flipse in de woning van haar werkgever aan het Minervaplein heeft overvallen. Hij diende zich aan als ver tegenwoordiger van een stofzuigerfabriek. Toen hij binnen was, probeerde hij het meisje te zoenen. Toen bleek dat zij daar van niet gediend was, sloeg de man het meisje met een hard voorwerp enige ma len op het hoofd. Zij moest worden opge nomen in een ziekenhuis. Het signalement dat zij verstrekte heeft volgens de politie bijgedragen tot de spoedige identificatie van de vermoedelijke dader, wiens foto in het archief van de politie aanwezig was. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft meegedeeld, dat de radiotelescoop van Jodrell Bank in Engeland op 26 juni voor de laatste maal contact heeft gehad met de zon-satelliet „Pionier V". De te lescoop ving toen gedurende zes minuten gegevens van de satelliet op. Op die datum bevond de „Pionier V" zich op een afstand van 36,2 miljoen kilo meter van de aarde, en op woensdag 7 juli 44,2 miljoen km. De zonsatelliet heeft thans ongeveer 290 miljoen kilometer af gelegd of iets meer dan een derde van haar eerste volledige baan om de zon. SYDNEY, Australië (UPI) De gehe- Je politiemacht van Nieuw Zuid-Wales in Australië is in staat van alarm gebracht door de ontvoering van een achtjarige jongen, wiens vader pas 100.000 pond gewonnen heeft in een loterij. De jongen verdween donderdagmorgen toen hij op weg was naar school. Later werd de vader, Basil Thorne, opgebeld door ie mand die zei dat hij een groot bedrag zou moeten betalen om de jongen terug te krijgen. De vader heeft hierop tijdens een televisie-interview verklaard, dat hij al het gewonnen geld wil geven voor de vei lige terugkeer van zijn zoontje. In totaal is een beloning van 15.000 Australische ponden (ongeveer 125.000 gul den) uitgeloofd voor aanwijzingen die kun nen leiden tot het terugvinden van het ont voerde jongetje. De ontvoerders hebben de ouders van de jongen gedreigd, dat zij hem „voor de haaien zullen werpen" als het losgeld niet wordt betaald. CAPE CANAVERAL (Reuter) —Een Polarisprojectiel van de Amerikaanse ma rine is donderdag enkele seconden nadat het was afgeschoten vlak voor het schip, dat het lanceerde in zee gestort en ont ploft. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, het schip bleef onbeschadigd. TEL AVIV, Israel (AFP) Het Israë lische ministerie van Justitie heeft meege deeld, dat juristen uit verscheidene landen, waaronder West-Duitsland, hebben aange boden zich te belasten met de verdedi ging van Adolf Eichmann. Deze aanbie dingen zullen aan Eichmann worden voorgelegd, die dan zelf een keuze zal kunnen doen. Intussen is majoor Selinger, hoofd van de speciale afdeling der Israëlische poli tie, die belast is met het onderzoek in de zaak-Eichmann, naar Europa vertrokken om zoveel mogelijk gegevens te verzame len over het aandeel dat Eichmann heeft gehad in het vermoorden van zes miljoen Joden Advertentie rh&L KOFFERS TASSEN B/0UX BARTELJORISSTR. 16 HAARLEM' KOFFERS en REISARTIKELEN Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1