Negentien miljoen gulden voor nieuwe trams en autobussen Schoth Cijfers van de minister over de tunnelbouw zijn onjuist Kort en bondig Meer zon, minder regen Paraplyies Regenmantels Man bekent aanslag op dienstmeisje Overstroming in Tuindorp kost Amsterdam 8 miljoen 't Silver Sioepke Te weinig loon betaald, 'f 15,000,- boete Geen rooskleurige toekomst voor landbouw Roomsen en protestanten samen naar Rome Woningnood in Velsen gestegen Prof. C. de Vries over de affaire-Smirnof ZATERDAG 9 JULI 1960 2 Souteneurs veroordeeld B. EN W. VAN AMSTERDAM: Hierom hebben «de kleinere FIATS geruisloze motor, die ook boven 60 km snelheid nog pittig en prettig accelereert de voorkeur GEBR. BEEKMAN AUTOMOBIELBEDRIJVEN AMSTERDAMS ALLERLEI Collectieve cultuurtocht Haarlemse predikanten in aanbevelingscomité Vakantiewerkers bij Hoogovens ÏJmuiden De 26-jarige Amster damse boekhouder J. B. die gisteren by de grens post Zundert werd aan gehouden, heeft bekend de dader te zijn van de aanslag op het 21-jarige dienstmeisje C. A. Flip- se in een woning aan het Minervaplein te Am sterdam. Bij zijn verhoor ver klaarde hij, van plan te zijn geweest in te bre ken in de woning aan het Minervaplein. Daar toe had hij een nijptang en een schroevedraaier meegenomen. Hij meen de dat er niemand thuis was, maar om daarover zekerheid te krijgen bel de hij aan. Tot zijn schrik bleek het dienst meisje thuis te zijn. Met de-nijptang heeft hij mej. Flipse enkele slagen op haar hoofd ge geven. Hij heeft de nijp tang op zijn vlucht weg gegooid. Omdat hij geen geld bij zich had heeft hij volgens zijn verkla ring de hele weg naar de grens te voet afge legd. Hij is gistermiddag per trein naar Amster dam overgebracht en in het politiebureau opge sloten. Het herstel van de schade veroorzaakt door de overstroming Tuindorp-Oostzaan kost de gemeente Amsterdam 8 miljoen gulden waarvan nog niet vaststaat in hoe verre van het rijk enige tegemoetkoming is te verwachten. Het geld is nodig voor het herstel aan woningen, bestratingen, rioleringen en beplantingen en voorts voor het aanleggen van een slaperdijk die het risico voor de bevolking van het tuindorp in de toekomst zal moeten beperken. Deze 8 miljoen gulden betreft de scha de in de zogenaamde publiekrechtelijke sfeer. De materiële schade in de persoon lijke sfeer is vergoed door het Nationaal Rampenfonds. Het is B. en W. gebleken dat de schade in de publiekrechtelijke sfeer niet op het Rampenfonds kan worden verhaald even min als op het rijk. De medewerking van de rijksoverheid komt neer op het toepassen van de nor male regeling voor schade aan de woning wetwoningen. Deze schade dient echter eerst geheel te zijn hersteld eer een bij drage van de kant van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid kan worden aangevraagd. B. en W. zijn voornemens voor de 8 miljoen gulden een lening aan te gaan. 'Advertentie IN HET .ZWEETKAMERTJE' denkt de examenkandi daat enkel aan zijn vuur proef. Gedachten, ver mengd met zorg en angst over de uitslag. En als hij dan gelukkig is geslaagd heeft hij zeker wel iets moois verdiend. Speciaal voor jeugdige afgestudeer den hebben wij een schitterende collectie JEUGD-HORLOGES waarmee u uw pasge- slaagde zoon of dochter beslist DOL gelukkig maakt. helpt u met uw keuze. Het huis met 't Carillon Grote Houtstraat 49 Telefoon 20049 De economische politierechter te 's Her togenbosch heeft een aantal zaken behan deld tegen een inwoner van Vught, die gedagvaard was, omdat hij aan 10 ser veersters, die bij hem in dienst waren, over de eerste helft van 1959 totaal ƒ21.000 te weinig loon had betaald. Verdachte was reeds eerder wegens soortgelijke feiten veroordeeld. In zijn horeca-zaken, die in negen plaatsen in Nederland gevestigd zijn, wordt geen bedieningsgeld berekend. In een dergelijk geval schrijft de C.A.O. voor het horecapersoneel voor, dat het loon gebaseerd wordt op 12V2 pet van de omzet. Die had, blijkens de controle, in dat half jaar ƒ350.000 bedragen. Na af trek van hetgeen aan loon was uitgekeerd bleek ƒ21.000 te weinig te zijn betaald. Zowel de politierechter als de officier van Justitie sprak van een hoogst laak bare en a-sociale houding. Volgens de po litierechter had de verdachte het geld, dat aan zijn personeel toekwam, in eigen zak gestoken. De politierechter voelde er veel voor de zaken te sluiten, maar dan zouden de serveersters op straat komen te staan. De officier van Justitie eiste tien maal 1500.- boete. De raadsman van de verdachte, mr. T. Scheer, zei dat het bedrijf van zijn cliënt is aangewezen op bediening door serveer sters en het niet-berekenen van bedienings geld. Proeven met. aanstelling van kelners hebben uitgewezeh, dat-"daardoor de om zet terstond verminderde. Uitbetaling van de serveerster volgens de voorschriften heeft intern de grootste moeilijkheden ver oorzaakt met het keukenpersoneel, dat in feite uit hetzelfde genre meisjes bestaat van dezelfde leeftijd, terwijl de werkzaam heden dikwijls ook niet scherp te schei den zijn. Wegens deze omstandigheden meende hij de inbreuk op de maatschappe lijke orde niet zo scherp te mogen zieri als de officier van Justitie. Hij vroeg een aanzienlijk lagere boete. De politierechter veroordeelde de verdachte tot een boete van 15.000, subsidiair een half jaar hech tenis. De rechtbank te Amsterdam heeft drie Amsterdammers wegens souteneurschap veroordeeld. Een 27-jarige verwarmings monteur kreeg twaalf dagen hechtenis, evenals een 25-jarige matroos, aan wie voorts de omgang met een met name in het vonnis genoemde vrouw werd ver boden. Een 23-jarige Surinaamse monteur kreeg ook twaalf dagen hechtenis. Hij gaat bovendien een jaar naar een rijkswerkin richting. Een 59-jarige pensionhouder, die terechtstond wegens het opzettelijk bevor deren van ontucht door het verhuren van kamers aan prostituees, kreeg zes maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaarde lijk. Gedurende de proeftijd mag hij geen kamers verhuren aan vrouwen (Van onze Amsterdamse redacteur In een memorandum, dat het gemeen tebestuur van Amsterdam vanmorgen aan de beide Kamers der Staten-Generaal heeft gezonden, heeft het getracht de be langrijkste argumenten, die de minister van Verkeer en Waterstaat heeft aange voerd tegen de verdere bouw van de IJ- tunnel te ontzenuwen, in de hoop dat de volksvertegenwoordiging het regeringsbe sluit inzake de tunnels alsnog verwerpt. De minister heeft de nadruk gelegd op de investeringen, die voor de Coen-tunnel aanzienlijk lager zouden zijn dan voor de voor de IJ-tunnel en 94 miljoen gulden voor de Coen-tunnel becijferd. De gemeente de Coen-tunnel becijferd. De gemeente Amsterdam heeft evenwel geraamd dat voor de voltooing van de IJ-tunnel als lokale verbinding inclusief de wijziging van het marine-etablissement nog 120 miljoen gulden moet worden geinvesteerd, voor de aansluiting naar de Zaanstreek 43 mil joen gulden, totaal dus 163 miljoen gul den. Naar de overtuiging van de gemeen te Amsterdam zijn de bedragen, die door de minister voor de Coen-tunnel zijn ge noemd, te laag, mede omdat deze bedra gen betrekking hebben op een project met een zo sterk vereenvoudigde technische outillage dat daardoor de noodzakelijke verkeers-capaciteit niet kan worden be reikt. De kosten van de Coen-tunnelver- binding inclusief de aansluiting aan de Zaanstreek doch zonder stadsdoorbraken aan de zuidzijde dienen te worden gesteld op 148 miljoen gulden. Naar aanleiding van de opvatting van de minister, dat bij de uitvoering van de beide tunnels tegelijk het benodigde aan tal gespecialiseerde arbeidskrachten niet beschikbaar zou zijn, merkt het gemeen tebestuur op dat het aantal specialisten op werken van deze soort relatief zeer gering is. Het interlokale verkeer door de IJ-tun nel kan ten zuiden van het IJ gemakke lijk naar de grote verkeerswegen worden geleid dank zij de brede in het wederop bouw thans in aanleg zijnde wegen. Deze laatste geven tevens een goede sprei dingsmogelijkheid aan het voor de stad zelf bestemde verkeer, aldus B. en W. van Amsterdam. De minister legde in de Eerste Kamer ten aanzien van de Coentunnel de nadruk op het doorgaande verkeer, dat naar zijn mening via de hoofdweg en via wegen in Amsterdam-Zuid zou kunnen worden geleid. De in aanmerking komende wegen zijn echter drukke stadsstraten, die ge deeltelijk reeds zijn overbelast. Voor een redelijke afwikkeling van het Coentunnel- verkeer is de onmiddellijke aanleg van een ringweg tot tenminste de rijksweg naar Den Haag noodzakelijk. Voorts merken B. en W. op dat voor de bouw van de IJtunnel de terreinen op de noordelijke IJ-oever reeds zijn ont ruimd en de werken voor de aansluitende wegen op de zuidelijke oever in volle uit voering zijn. Ten aanzien van de Coentun nel kan dit niet worden gezegd. De IJtun nel is reeds aanbesteed en voor directe uitvoering gereed. Tenslotte merken B. en W. op dat prin cipiële overeenstemming tussen de staats secretaris van Marine en de burgemeester van Amsterdam bestaat over de gedeelte lijke verplaatsing van het marine-etablis sement. Bij huidige bedrijfsgrootte Bij het Landbouw-Economisch Instituut is een publikatie verschenen, getiteld „Eco nomische aspecten van het bedrijfsgroot- tevraagstuk als onderdeel van het struc tuurprobleem in de landbouw". Daarin wordt de verwachting uitgesproken dat de landbouw bij behoud van het huidig be- drijfsgroottepatroon geen rooskleurige toe komst tegemoet gaat. De vraag naar land- bouwprodukten is inelastisch en wordt am per vergroot door sterke prijsdalingen of inkomensstijgingen. Er is een neiging tot sterke uitbreiding van de produktie door een beter gebruik te maken van de be staande technische mogelijkheden (rassen- keuze, veeverbetering, bemesting, ziekten- bestrijding e.d.), door nieuwe mechanisa- tiemogelijkheden en door cultuurtechnisch werken. Een belangrijke mogelijkheid tot het verlagen van de produktiekosten is het verminderen van de arbeidsbezetting, die leidt tot mechanisatie. De afvloeiing van arbeidskrachten wordt echter door ver schillende factoren geremd. De publikatie houdt zich bezig met de vraag in hoeverre bedrijfsvergroting bij draagt tot de gewenste structuurwijziging in de landbouw, ten einde de inkomensont wikkeling te verbeteren. Daarbij wordt de bedrijfsgrootte gemeten aan de nettobij- drage tot de nationale produktie. Gesteld wordt dat areaalvergroting bij weide- en akkerbouwbedrijven leidt tot een relatieve daling van het arbeidsverbruik. Deze da ling wordt in de hand gewerkt, doordat areaalvergroting tevens een verdex-gaande mechanisatie mogelijk maakt. Verder zal areaalvergroting gepaard kunnen gaan met extensivering van het grondgebruik, het geen mogelijk de prijzen van landbouw- produkten gunstig zal beïnvloeden. Dwarsgezeten. Kommiezen van de centrale velddienstpost Axel hebben van daag hun dienstauto dwars op de weg gezet langs het kanaal GentTerneuzen nabij Sas van Gent en daardoor een smokkelauto tot staan kunnen brengen. De auto ver voerde 700 kg boter voor smokkel naar België, voor een waarde van 2650. vDe chauffeur heeft echter kans gezien te ontsnappen. Advertentie Kl|k en rijd bij Uw Flat - dealer snel. sportief en toch hypercom- fortabel door de gedetailleerde, zorgvuldige afwerking snelle service door heel Europa Sterk in prijs verlaagd I Thans FIAT 500 f3760.- FIAT 600 f4599.- Agent voorHaarlem e.o. Haarlem: Wagenweg 72 Te!. 02500-I4I60 Bloemendaal: Bloemendaalseweg 52 Tel. 02500-54601 (Van onze Amsterdamse redacteur) Het gemeentelijk vervoerbedrijf te Am sterdam is beslist geen rijkmakerijtje voor het stadsbestuur. Niettegenstaande dat zijn B. en W. van mening dat een goed functionei-end vervoersapparaat on misbaar is in een grote stad. Óm de bewo ners van de buitenwijken te gerieven zijn vaak zeer lange en dus onrendabele tram- en buslijnen nodig. B. en W. stellen zich voor de komende drie jaar ƒ19,- miljoen in het vervoersbedrijf te investeren voor uitbreiding -an de lijnen en de aanschaf fing van tramwagens en bussen. Over drie jaar zal men van het Centraal Station af per tram naar de verre tuinstad Osdox-p, naar tuinstad Buitenveldert en zelfs naar Amstelveen kunnen rijden. Het gemeente bestuur meent, dat nieuwe verhogingen van het tramtarief de reizigers zullen weg jagen. Een sectietax-ief, zoals andere ste den kennen, wordt onbruikbaar geacht, omdat controle hierop in de nieuwe trams, waar de conducteur in een „kindeirstoel" zit, vrijwel onmogelijk is. Zo zal men straks in Amstex-dam voor 35 cent (of voor een kwartje bij gebruik van een ritten- kaart) een afstand kunnen afleggen gelijk aan die van Amsterdam tot Haarlem. Tram of bus Jarenlang is in de hoofdstad gedebat teerd over de vraag of het openbaar ver voer met bussen of met tx-ams moet wor den uitgevoerd. Trams zo zeggen de tegenstanders van dit vervoermiddel zijn gebonden aan rails, waardoor bij on gevallen en vex-keersopstoppingen enorme vertragingen optreden. Bussen zeggen de tramliefhebbers zijn minder gerief lijk en bieden minder ruimte. Beide pax-- tijen hebben gelijk en daarom wil het gemeentebestuur een gemengd vervoers bedrijf van bussen en trams handhaven. Zou men alle trams door bussen vervan gen dan zou men bijvoorbeeld op het Damrak de moeilijke situatie krijgen, dat er zeven bussen tegelijk aan de halte plaatsen moeten staan. De tram blijft dus. De nieuwe typen zijn snel en 's winters verwarmd. Daarnaast zullen de bussen rij den op minder drukke lijnen en in speciale snelbusdiensten tussen binnenstad naar buitenwijken, speciaal tijdens de spits uren. Willekeurige nummers Men moet jaren in Amsterdam hebben gewoond om geheel op de hoogte te zijn met de nummering en lettering van bus sen en trams. In sommige steden, bijvoor beeld in Rotterdam, is die nummering logisch, zodat zelfs een niet-Rotterdam- mer zonder al te veel vragen weet welke lijn hij naar een bepaald stadsgedeelte moet nemen. In Amstex-daii. schijnt een volkomen willekeurig systeem te worden gevolgd. Het is eigenlijk helemaal geen systeem, maar een toevalligheid dat men bus E. heeft en bus 23, dat tramlijn 9 en 10 niets met elkaar gemeen hebben be halve één enkel snijpunt, dat lijn 6 en lijn 8 niet bestaan en dat de bus naar het Amsterdamse Bos helemaal geen nummer heeft, maar eenvoudig bosbus heet. Een nieuwe nummering zou echter niet alleen alle Amsterdammers in de war brengen, maar bovendien aan kosten voor vervan ging van halteborden en andere aanduidin gen dertigduizend gulden kosten. En dan zou men over enkele jaren opnieuw moe ten beginnen, want Amsterdam is een levende stad, waar wijzigingen in 't ver voerplan steeds nodig zullen zijn. Minder valse brandmeldingen De actie tegen de valse bx-andmeldingen in Amstex-dam is een groot succes gewor den. Van januari tot mei werden er ge middeld 58 ruitjes van brandmelders per dag ingeslagen. Dat aantal is thans ver minderd tot gemiddeld 20 per dag. De slagzin „Wees niet laf, blijf er af", die op aanplakbiljetten en strooibiljetten de jeugd waarschuwde, heeft zijn uitwerking niet gemist. De brandweer is echter nog niet helemaal tevx-eden. Niet alleen is twintigmaal vals alarm per dag een nog steeds te hoog aantal, maar bovendien duurt de actie tegen de baldadigheid nog te kort om nu reeds een definitief oordeel uit te spreken. Het ziet er echter naar uit, dat de openbax-e brandmelders in Amstex-- dam gehandhaafd zullen blijven. Wel zal het aantal waarschijnlijk van 415 op rond 200 worden teruggebracht. Hierdoor zal tevens de baldadigheid worden terugge drongen,. Gebleken is dat er aan. melders op straat steeds minder behoefte bestaat doordat vrijwel ovei-al telefoonaansluitin gen, zijn. Eigen „badplaats" Amsterdam heeft zijn eigen badplaats. Vroeger was dat Zandvoort, maar sinds dit oord door de Duitsers op de hoofd stedelingen is veroverd, zoekt een deel van de Amstex-dammers de strandgeneug- ten op het kunstmatige strand aan de Sloterplas, het recx-eatiegebied in het cen- ti'um van de nieuwe tuinsteden. Er zijn weekends, dat er 35.000 bezoekers komen. Maar Sloterplas is nog geen Zandvoox-t. Ex- zijn geen cafés en restaurants en er zijn vrijwel geen kleedgelegenheden. Voor de overheid is de Slotex-plas nog steeds een zorgenkind dat nog enorme sommen gelds zal vergen eer het tot een volwassen recreatieoord zal zijn uitgegroeid. Een belangwekkend initiatief in de toe nemende reeks gesprekken en ontmoetingen tussen rooms-katholieken en protestanten heeft ertoe geleid, dat er dit najaar een collectieve cultuurtocht naar Rome wordt georganiseerd. In een comité van aanbe veling hiervoor hebben ook twee bekende Haarlemse predikanten zitting genomen, namelyk de hervormde predikant ds. W. M. van Asperén en de gereformeerde predikant ds. Okke Jager. De rooms-katholieken in het comité zijn twee Franciscaner paters, namelijk dr. L. Engelbrecht en dr. A. Fio- let, welke laatste als een kenner geldt van het Nederlandse protestantisme. De belangstelling voor deze tocht is nu reeds zeer groot. De organisatox-en hebben deze tocht opgezet als „een bx-oederlijk samenkomen bij de oudste christelijke mo numenten". Iedere avond van de 10 dagen dux-ende tocht, die per trein wordt gemaakt en op 6 oktober op het Arnhems station be gint, zullen de deelnemers een gedachten- wisseling hebben en zal het bekende, ook door de Wereldraad aanbevolen, gebed om de eenheid van abbé Couturier, worden gebeden. De groep zal een audiëntie bij Paus Joannes hebben, een bezoek brengen aan de Catacomben, de geboorteplaats van Franciscus van Assisi en historische en christelijke gebouwen in de eeuwige stad bezichtigen. Er zullen rooms-katholieke en Waldenzenkerken worden bezocht. De leden van het comité van aanbeveling zullen de tocht meemaken. Het hele gezelschap woont zondag 9 oktober een protestantse (Walden zen) dienst en een x-ooms-katholieke dienst bij. Ongeveer 125 vakantiewerkex-s zullen in de maanden juli en augustus op diverse bedrijven van Hoogovens ÏJmuiden komen werken. Het zijn voornamelijk scholieren van muio's en hbs-en. Zij zullen op ver schillende afdelingen, hoofdzakelijk voor administratieve werkzaamheden, worden ingeschakeld. Er werden in 1959 207 woningen minder voltooid dan het jaar daarvoor. Omdat het aantal woningzoekenden in Velsen con stant blijft is dus de woningnood gestegen. Blijkens het jaarverslag over 1959 van de gemeentelijke dienst voor de volkshuis vesting stonden aan het eind van het vo rig jaar in de gehele gemeente Velsen 17.007 woningen. In dit aantal is het aan tal van 132 noodwoningen, grotendeels in Velsen-Noord, niet inbegrepen. De gemiddelde woningbezetting liep in 1959 vex-der terug tot 3,75 personen. Er werden 593 nieuwe woningen in gebruik genomen en 22 woningen móesten worden afgebroken. Van deze nieuwe huizen wa ren 180 woningwetwoningen. Van de bevrijding af tot en met 1959 is in Velsen voor 8.092 gezinnen nieuwe woonruimte geschapen. Plannen De dienst voor volkshuisvesting heeft plannen in voorbereiding voor 90 etage woningen aan het Pleiadenplantsoen; 66 etagewoningen aan de Boelenstraat en- omgeving; 43 etagewoningen aan de Grote Beërstraat; 8 bejaardenwoningen aan de Gx-ote Beerstraat; 142 etagewoningen en eventueel 72 maisonettes in de Giden te Velsen-Noord; 10 winkelwoningen aan de Breesaperhof in Velsen-Noox-d en uitbrei ding van het W.F.Vissershuis. Op 31 december 1959 waren in de ge meente Velsen in aanbouw 298 woningen. Daarvan voor rekening van de gemeente 180 woningen en in de particuliex-e sector 118 woningen. Ip uitvoer zijn de volgende plannen: door particulieren 184 woningen, waarvan 6 herbouw oox-logsschade, 172 premiebouw en 6 vrije sector; van gemeentewege to taal 180 woningen, waarvan 72 etage woningen in Santpoort, 60 etagewoningen aan het Pleiadenplantsoen, 6 bejaarden woningen aan de Schutterstraat en 42 eta gewoningen aan de Ox-anjestraat. Veghel in de V.S. De Amerikaanse Airborne-divisie, die ten nauwste betx-ok- ken is geweest bij de geallieerde luchtlan dingen) op 17 september 1944 tussen Eind hoven en Nijmegen, heeft bij haar hoofd kwartier in Fort Campbell (Kentucky) ver scheidene nieuwe oefenterreinen aange legd. Twee van deze velden hebben namen gekregen van twee Nederlandse gemeen ten, Veghel en Son. Bij deze plaatsen land de de Aix-borne-divisie in 1944. Afscheidscollege. Prof. mr. dr. L. J. C. Beaufox-t O.F.M., hoogleraar in het volken recht aan de r.-k. universiteit, lid van de Eerste Kamer en gedelegeerde van Neder land in de Europese conventie, heeft in de aula van de r.-k. universiteit in Nijmegen voor een select gehoor zijn afscheidsrede gehouden. De 70-jarige hoogleraar wijdde zijn laatste college aan de geschiedenis van het moderne volkenrecht en schetste de ontwikkeling van het volkenrecht in de laatste halve eeuw. Geld uit brieven gestolen. Een ge vangenisstraf van acht maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk, eiste de of ficier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank tegen een 40-jarige ex-sorteer- der bij de P.T.T., die geld uit brieven had gestolen. Totaal, zo gaf hij toe, had hij tachtig a negentig gulden bemachtigd. Hij was ertoe gekomen, omdat zijn vrouw schulden had gemaakt. De P.T.T. heeft hem ontslagen. Transacties. In de eerste maand, dat daartoe de gelegenheid bestond, zijn er in Den Haag bijna 2100 politiële transacties afgesloten voor overtredingen in het ver keer. Met voetgangers en wielrijders wer den 307 transacties afgesloten, met brom fietsers en motorrijders 266 en met auto mobilisten 1508. De politiële transactie is de gelegenheid een verkeersovertreding direct af te handelen door de boete te vol doen aan de bekeurende agent. Er zijn drie tarieven naar de ernst van de over treding 2.50, 5.— en 7.50. Tijdens een bijeenkomst in het voorma lig paleis Nooi-deinde in Den Haag is het achtste academisch jaar van het „Institute of Social Studies" afgesloten. Daarbij heeft de rector van het instituut, prof. C. de Vries, een toespraak gehouden tot de studenten, waarin hij ook enkele woorden wijdde aan „de droeve zaak van een van de deelnemers aan de cursus sociale we tenschappen", (de Russische student Smirnof). „Deze affaire heeft smart en diepe teleurstelling over ons allen ge bracht", aldus prof. De Vries. „Toen het bekend werd, dat Smirnof gearresteerd was, onder verdenking van activiteiten tegen de veiligheid van Neder land, stond onze studentengemeenschap perplex. Na enige dagen veranderde de stemming in verachting en verontwaardi ging, toen bleek dat pogingen tot weten schappelijke integratie voor verwerpelijke doeleinden konden zijn aangewend. Er was nogal veel ongerustheid door een en ander veroorzaakt, voornamelijk ook door de veronderstellingen dat Smirnof zijn infprmatigs, verkregen door middel van cursussen van het instituut en door om gang met mede-studenten, zou hebben ge bruikt voor onwettige doeleinden. De mi nister van Binnenlandse Zaken verstrekte volledige inlichtingen, die de voorzorgs maatregelen van de regering rechtvaardi gen en die iedere ongerustheid onder de cursisten en leiders van de verschillende internationale leergangen wegnamen. „De activiteiten van Smirnof stonden, volgens verklaringen van de regering, in generlei betrekking tot zijn status als stu dent van dit instituut" zei prof. De Vries met nadruk. Advertentie DAM. in de nieuwste modetinten. BIG-BEN DAMES EN HEREN SPECIAALZAAK Grote Houtstraat 47 - Telefoon 18036 REPARATIES Het K.N.M.I. deelt mede: De met onstabiele lucht gevulde storing, die gistex-ochtend boven het Engelse Kanaal lag, is over ons land getrokken en bereikte vanochtend Zuid-Zweden. Ze heeft vooral in Nederland aanzienlijke hoeveelheden regen gebracht. De meeste neerslag werd afgetapt in Den Helder (59 mm). In Deelen viel 57, in Eelde 42 mm. Weinig regen minder dan 10 mm kreeg de kuststrook van Zuid-Holland en Zeeland. Intussen is boven Ierland een zwakke rug van hogedruk tot ontwikkeling geko men. Deze beweegt in oostelijke richting en brengt bij ons flinke opklaringen. De rug wordt echter gevolgd door een nieuwe depressie, waarvan het warmtefront zon dagmiddag in de buurt van ons land komt te liggen. Het is daarom waarschijnlijk dat in de loop van morgen de zon weer achter een uit het westen opkomend wolkendek verdwijnt. De regenkansen blijven echter tot aan de avond klein. De wind gaat ge leidelijk krimpen naar zuidwest tot zuid. WEERRAPPORTEN Zondag 10 juli Zon op 4.32 uur, onder 20.58 uur. Maan op 21.53 uur, onder 6.45 uur. Maandag 11 juli Zon op 4.33 uur, onder 20.57 uur. Maan op 22.27 uur, onder 8.03 uur. Maanstanden 15 juli 16.43 uur Laatste kwartier. 23 juli 19.31 uur Nieuwe maan. 31 juli 13.39 uur Eerste kwartier. Hoog en laag water in ÏJmuiden Zaterdag 9 jul! Hoog water 3.36 en 16.07 uur. Laag water 11.43 en uur. Zondag 10 juli Hoog water 4.22 en 16.55 uur. Laag water 0.09 en 12.31 uur. Maandag 11 juli Hoog water 5.11 en 17.44 uur. Laag water 0.54 en 13.21 uur. Temperaturen; bulten en binnenlandheden ot BS ■3d morgen 7 uur. Neerslag: «3 d laatste 24 uur i a's O SE S aS Den Helder geheel bew, nw 17 53 Ypenburg zwaar bew. wnw 17 11 Vlissingen zwaar bew. wnw 18 4 Eelde regen nw 19 42 De Bilt geheel bew. wnw 18 26 Twente regenbui w 18 11 Eindhoven zwaar bew. wnw 18 23 Zd-Limburg geheel bew. w 18 20 Helsinki licht bew. windst. 21 0 Stockholm zwaar bew. O 20 0 Oslo geheel bew. windst. 18 Kopenhagen regen ono 21 23 Aberdeen zwaar bew. windst. 16 5 Londen zwaar bew. wzw 17 7 Amsterdam zwaar bew. wnw 19 20 Brussel half bew. w 18 8 Luxemburg regen w 15 3 Parijs geheel bew. w 18 0 Bordeaux half bew. wnw 20 7 Grenoble geheel bew. no 24 4 Nice onbewolkt n 27 0 Berlijn licht bew. zw 25 18 Frankfort regenbui zzw 20 8 München zwaar bew. zw 18 7 Zürich zwaar bew. w 15 21 Genève regen zzw 21 9 Locarno licht bew. ono 21 50 Wenen regen nw 28 1 Innsbruck regenbui w 24 9 Belgrado zwaar bew. z 32 0 Athene onbewolkt windst. 32 0 Rome zwaar bew. windst. 32 1 Ajaccio regenbui w 27 2 Madrid onbewolkt windst. 20 0 Mallorca onbewolkt wzw 28 04 Lissabon onbewolkt n 23 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2