President De Gaulle is niet inschikkelijk UITSLAG LEXINGTON PRUSVRAAG JUNI-RONDE w m m m LEXINGTON Italiaanse regering wil van geen bestand weten Kroesjtsjev kan best overweg met „bourgeois"-politici NAAIMACHINES Wereldnieuws Van dag tot dag Droevig beeld Twee gezichten Trots 3 BEZOEK AAN OOSTENRIJK LEERDE: Warreling van indrukken samengevat met aanduiding „steppemens" Ferhat Abbas via Zzvitserland naar Nabije Oosten Vlieg met Lexi naar Rome en de Olympische Spelen De 7 hoofdprijs-winnaars DE LAATSTE RONDE BEGON OP 1 JULI Dodencijfer van de onlusten tot negen opgelopen Op de raatótoel v. DUIVENBODEN ZATERDAG 9 JULI 1960 Het is een droevig beeld, dat de Kongo vandaag biedt: een omvangrijk, maar wer keloos federaal gezag, dat de bekwaamheid mist om het land te besturen en bovendien gehandicapt wordt door onderling gekuip en gekonkel. Daarachter het vergezicht op een volk, dat zich laat oplichten door de parvenu's, die uit zijn eigen midden zijn voortgekomen en zich laat meeslepen door losgeslagen primitieven uit het leger. In totaal zijn er op het ogenblik niet min der dan 150 ministers in de nationale re gering en de provinciale besturen van de Kongo. Het politieke leven is een legkaart van lokale, op stamverband steunende, uiterst-gebrekkig georganiseerde politieke partijen. Er zijn 230 afgevaardigden en senatoren, 500 provinciale vertegenwoordi gers en zij zijn er allemaal op uit om hun eigen groepsbelangetjes te behartigen. Hoe zwakker het gezag is, hoe sterker de centrifugale krachten worden zeker nu het leger, het enige bindende element in dit met kunst- en vliegwerk samengebonden geheel, dreigt weg te vallen. Om het hoofd boven water te houden, heeft premier Loe- moemba zich tot nieuwe concessies laten verleiden en niet alleen alle soldaten met één slag in rang verhoogd, maar bovendien het ontslag aangekondigd van alle blanke officieren en onderofficieren. Maar als die blanken inderdaad de laan worden uitge stuurd, is er, afgezien van een handjevol Kongolese adjudanten en sergeants, nie mand meer die deze militaire kolos in de hand kan houden. Hier wreekt zich het gemis van een ster ke, bekwame leiding, die het gezag weet af te dwingen. Wanneer men zich herinnert in welk een chaos het onafhankelijke In donesië, ondanks zijn veel langere bescha ving, is getuimeld, dan is het duidelijk welke toekomst er is weggelegd voor dit door hulpeloze half-intellectuelen geregeer de Kongo. De schuld voor deze terreur van de dom heid valt natuurlijk voor een deel terug op de Belgen, die zich in de laatste jaren, bij de voorbereiding van de onafhankelijkheid, meer hebben laten leiden door de paniek dan door het verstand en die hebben ver zuimd een inheems kader op te bouwen. Als men daarbij Frans-Kongo ter verge lijking beschouwt, valt het verschil in de verhouding tussen blank en zwart, in de intellectuele vorming vooral van de in heemsen, op. In het ultramoderne zieken huis va nBrazzaville (Frans-Kongo) werken tientallen zwarte artsen, in de gehele Bel gische Kongo is er geen enkele. Er zijn inheemse advocaten in Brazzaville en tech nici, die men aan de overkant van de rivier vergeefs zal zoeken. Want de Belgen zijn pas in 1959 begonnen met het toelaten van inheemsen op de universiteiten. De achter stand, die de Belgische Kongo op dit gebied heeft, is werkelijk schrikbarend en be tekent een zware rem op iedere ontplooiing. Dit aan zichzelf overgelaten, plotseling op eigen benen wankelend zwarte volk zal de grootste moeite hebben, zonder catastrofes de zware kinderziekten van zijn politieke jeugd door te komen. •Peking, waar de orthodoxe leer stellingen van het communisme zo princi pieel heten te worden toegepast en waar het gebrek aan internationaal-politieke taktiek wordt gemaskeerd door brute, agressieve uitspraken, heeft met een bij zonder moeilijke kwestie te worstelen. Het is voor de communistische macht hebbers in Peking een onmogelijkheid ge bleken, het ideaal van de „vrijwording der door het westen geknechte volken" te coördineren met het eigen nationale be lang. Ook daar is het hemd nader dan de rok, alle ideologie ten spijt want Peking maakt zich heftig boos over de naasting van Chinese bedrijven in Indo nesië ofschoon die naasting nu eenmaal de consequentie van het liquideren der kolo niale verhoudingen is. Tegelijkertijd echter en in één adem verheugt de Pekingese radio zich over de naasting van Amerikaanse bedrijven op Cuba. Waar het om anderen gaat, is de edele leuze der vrijheid dus wel te hand haven, doch zodra de Chinese belangen in de knel komen, moeten Lenin en Marx wijken voor het Chinese nationalisme. Waaruit een wijze les te trekken valt, namelijk deze: dat er geen ideëel, prin cipieel en rechtlijnig wereldcommunisme bestaat, doch wel een nationaal-commu- nisme dat zich huichelachtig bedient, van holle leuzen. Nationaal-communisme is een ander woord voor dictatoriaal geregeerde en op staatsalmacht gebaseerde nationale overspanning. En dat is de moeite van kennisneming waard. Over nationale overspanning gesproken: dat verschijnsel kan zich overal ter wereld voordoen, ook in democratische landen en juist in die landen zijn de gevolgen ervan vaak nog funester, omdat zij de basis van een vrije samenleving kunnen aantasten. En nu heeft de Westduitse Bondskanselier, dr. Adenauer, dezer dagen iets gezegd dat volkomen ongerijmd en anachronistisch klonk in de Westduitse situatie van van daag, die toch op vrijheid is gebaseerd. „Het Duitse volk heeft een gebrek aan nationale trots", zei deze christen-demo craat en tegenstander van communisme en nationaal-socialisme. „Zonder vaderlandse trots kan een volk niet bestaan". Hij zal het wel goed bedoeld hebben, doch wan neer hij streeft naar een morele weder opbouw van de Duitse natie, dan zal hij het element „nationale trots" toch op de allerlaatste plaats moeten aanbevelen. Want het Duitse nationalisme, de ziekelijke „Heimat-verering", het „Ubermensch"- complex en de leuze „voor Führer (Kaiser) en vaderland" dat alles bij elkaar als stimulans voor een hallucinatie van ..Deutschtum", heeft de rest van de wereld al tweemaal een ellendige kool gestoofd. Wat minder vaderlandse trots', wat meer menselijke nuchterheid en begrip voor dé algemene menselijkheid zonder grenzen zou het Duitse volkskarakter niet schaden. Integendeel, het zou het aanzien van de Duitsers in de wereld van vandaag heel wat meer bevorderen dan het geklop op eigen borst, dat Adenauer adviseert. (Van onze correspondent in Wenen) Wie Kroesjtsjev vijf dagen lang stap voor stap heeft gevolgd, krijgt ten slotte een indruk van deze merkwaardige man, maar men voelt zich onzeker. „Wat. is hij voor een mens?" Deze vraag was het die telkens weer onder de 250 journalisten werd aangesneden, wanneer zij na een „extra voorstelling" hun acht autobussen waren binnengestapt, waarmee zij de Rus sische premier op zijn tochten door Oos tenrijk hebben vergezeld. Telkens weer vertoont zijn gezicht een geheel andere trek, een geheel onverwachte uitdrukking, nu eens een vlaag van vastberadenheid, dan van ernst, van natuurlijke humor en soms van hardheid. Wanneer de persfoto grafen hun werk hebben gedaan, kan men dat gezicht op zijn gemak bestuderen. De eerste indruk is dat hij zich geeft zoals hij is, maar het blijkt dat hij veel weg heeft van een volksacteur met natuurlij ke aanleg. Iedere gelegenheid grijpt hij aan om joviaal te doen en met zijn hoed te zwaaien. Tijdens de indrukwekkende bezichtiging van Mozart's geboortehuis liep hij opeens naar een van de ramen en riep de nieuwsgierigen, die beneden op straat stonden, in het Duits toe „freund- schaft". Dat is waarschijnlijk een van de weinige Duitse woorden die hij kent, maar toch kan hij een conversatie op gang hou den. veel beter dan de stille en weinig spraakzame Raab. Hij is uitstekend inge speeld op zijn tolk Trojanovski. Nauwe lijks heeft deze een kwinkslag in 't. Rus sisch vertaald of Kroesjtsjev heeft een slagvaardig antwoord bij de hand en in alle geval heeft hij het laatste woord. In dit opzicht kent hij geen hoffelijkheid. Met zijn vrouw gaat hij niet al te zachtmoe dig om. Hij beledigt de vrouwen niet, maar hij schijnt ze als mensen van twee de kwaliteit te beschouwen. Ook in de huiselijke kring geeft hij be slist de toon aan, maar toen Nina bij de plechtige herdenking in het concentratie kamp Mauthausen tranen in de ogen kreeg tastte hij met een onvermoed teer ge baar naar haar hand. Hoe leeft nu eigen lijk dit echtpaar? Toen het op bezoek was in het ouderlijk huis van minister Figl kwam het ook in de huiskamer waar heel goed zichtbaar een kruis hing. Kroesjt sjev liep door, maar zijn vrouw sloeg eer biedig een kruis en wel op de oude Russische manier: eerst de rechterschou der aanrakend en dan de linkerschouder. Kroesjtsjev maakt over het algemeen de indruk van natuurlijk te zijn en onge compliceerd. Hij is beslist geen intellec tueel type zoals Lenin en hij wordt ze ker minder door achterdocht geplaagd dan Stalin, maar doorzichtig is hij niet. Hij schijnt zich volkomen zeker te voelen en gelooft aan zijn macht ook in de nog komende jaren. Toen hij Malinovsky in Parijs zijn waakhond noemde, meende hij dat op de meest voor de hand liggende manier en in de meest natuurlijke bete kenis van het woord. De maarschalk be waakt hem werkelijk als een trouwe waakhond en meer behoeft men er niet achter te zoeken. Dit betekent dus ook dat hij hem verdedigt en beschermt tegen alle mogelijke intriges, desnoods ook in het leger. Daar de reis door Oostenrijk een vriendschappelijk karakter heeft en er geen militair vertoon nodig was, bleef Malinovsky thuis. C-romiko echter met zijn zure gezicht en de harde plooi in de rechter mondhoek begeleidt de pre mier. Men vraagt zich af waarom, want ook deze zwijger blijft op de achtergrond. Wij stelden ook een jonge Russische journalist de telkens terugkerende vraag: „Wat is Nikila voor een mens?" Na enig nadenken luidde het antwoord: „Hij is een steppenmens". Waarschijnlijk moet men inderdaad hier beginnen om de vraag te kunnen beantwoorden. Kroesjtsjev is ook voor zijn eigen landgenoten geen slanke wit-Rus maar een Aziatische boer met een goed stel hersens en een flinke dosis na tuurlijke boerensluwheid, maar bovendien is hij een Aziatische fabrieksarbeider, die het tot fabrieksdirecteur wist te brengen, lot een van de hoogste „vrijgestelden" met groot organisatietalent, iemand die niet twijfelt noch aan het systeem noch aan zichzelf. Zonder intellectuele compli caties belooft hij op grond van praktische overwegingen in het communisme, na tuurlijk in dat communisme, zoals hij zich dat voorstelt. Alle wijsgerige bespiegelin gen daarover zijn hem vreemd. Voor hem is het een systeem dat zich in en door het leven ontwikkelt. Voor zover deze ont wikkeling van hem uitgaat of door hem wordt goedgekeurd, is zij goed. De zui vere theorie blijft hierbij sterk op de ach tergrond. Zijn visie op de wereld en de wereldeconomie is uiterst eenvoudig, zelfs simpel: voor hem bestaan er maar twee soorten van politici en van economis ten, de kapitalistische en communistische. Op dit thema varieert hij zijn toespraken en telkens voelt men daarbij dat hij eigen lijk veel beter overweg kan met verte genwoordigers van een burgerlijke volks partij dan met socialisten. Telkens speel de hij hier Raab uit tegen de socialisti sche loco-kanselier Pittermann. Een woe dende Kroesjtsjev heeft men in Oosten rijk niet te zien gekregen zoals op de be ruchte persconferentie in Parijs. Hij is be slist geen psychopaat, geen maniak. Hij kan gevaarlijk worden, maar overijld zal hij niet handelen. Uit de norse onderlip, de korte en krachtige stierennek en voor al uit de zekerheid waarmee hij zich be weegt kan men afleiden dat hij hard kan zijn. Hij is zo zeker van zichzelf dat hij soms een redevoering, die reeds van te voren gestencild was uitgedeeld, hele maal niet houdt en over een geheel ander thema begint te improviseren. Meestal slaat hij dan door, ook met zijn grapjes. Vreest hij ten slotte dat hij te ver is ge gaan, dan zegt hij eenvoudig, zoals aan tafel in Linz: „Wanneer ik iemand door mijn openhartigheid of grappen heb bele digd, vraag ik excuus en wil ik mijn woorden intrekken." Al beweert hij her haaldelijk* dat hij de Duitsers niet haat. toch hoort men duidelijk dat hij hen niet kan uitstaan. Misschien is hij werkelijk bang, maar het is ook mogelijk dat hij een zwart schaap nodig heeft. Het is ech ter absoluut zeker dat hij zich met alle middelen tegen een verenigd Duitsland zal verzetten ook tegen een federatie van twee onafhankelijke Duitse staten. Daarom'zal hij een afzohdérlljkè vrede met Oost-Duitsland sluiten, in de hoop la ter hetzelfde met West-Duitsland te kun nen bereiken. Zijn uitvallen tegen Ameri ka vinden hun diepste verklaring in zijn bewondering voor dit land. dat hij ge woonweg benijdt. Ook kan hij het Eisen hower niet vergeven, dat deze hem door zijn charme heeft ingepalmd. Zelf zou hij natuurlijk op zijn manier eenzelfde rol willen spelen als Eisenhower, dus als de rijke, goedmoedige en soms oubollige oom. Aangezien de Oostenrijkers hom die rol hebben laten spelen en deze extra voorstelling niet bedierven, door de fijne heren uit te hangen, voelde hij zich vol komen op zijn gemak in het land aan de Donau. (Van onze correspondent in Parijs) De president der Franse republiek gene raal Charles De Gaulle zal morgen in Parijs terugkeren van zijn vierdaagse reis door Normandië. Tijdens die oratorische marathon stak hij twintig redevoeringen af in gemeentehuizen, op recepties, en vooral op stads- en dorpspleinen met een toepasselijk woord over lokale problemen of objecten van regionale trots. Overal werd hij weer onstuimig toegejuicht en de „Gorilla's" van zijn persoonlijke lijfwacht hebben het vaak heel zwaar gehad om de generaal te ontzetten, wanneer hij. vol gens zijn gewoonte, spontaan van het po dium of uit zijn auto stapte om onbekende handen te drukken. Buiten zijn Normandisch gehoor ging de belangstelling van het Franse publiek, dat door de radio nauwkeurig op de hoogte werd gehouden, wel in het bijzonder uit naar de passages, die het staatshoofd aan de Algerijnse kwestie wijdde, een onder werp dat hij bij elke toespraak heeft aan geroerd. Uit die passages is in ieder ge val de grote beslistheid gebleken waar mee de generaal opnieuw een spoedig ein de van de oorlog heeft aangekondigd. De onderbreking van de bestandsbesprekin gen heeft dat vertrouwen bijgevolg niet ondermijnd, al stelde hij de Algerijnse ver zetsleiders voor het verbreken of onder breken van het contact aansprakelijk. In de omgeving van de president is men van oordeel, dat veilig kan worden aan genomen, dat De Gaulle de openbare me ning achter zich heeft in zijn streven naar zelfbeschikking voor Algerije en voor de wijze waarop hij de besprekingen over de wapenstilstand met de leiders van de Algerijnse opstandelingen tot stand ge bracht heeft. Een stapje voorwaarts deed De Gaulle door nu voor het eerst van een toekomstige Algerijnse regering te spre ken waarmee het denkbeeld van sde inte gratie een laatste, en overbodige, genade slag werd toegebracht. In Parijs is men van oordeel, dat, nu het mozaïek van die passages over Alge rije uit De Gaulle's Normandische rede voeringen, is samengesteld, het woord weer aan het F.L.N. is. De premier der rebellenregering Ferhat Abbas staat op het punt via Zwitserland een reis naar het Nabije Oosten te ondernemen en voorlo pig kan de dialoog tussen de Fransen en de Algerijnen, die juist twee weken gele den begon, nog niet worden hervat. Het Nationale Front voor een Frans Algerije, een .politieke organisatie in Frankrijk die vijandig staat tegenover de politiek van De Gaulle, is een wervings campagne begonnen. De rechtse afgevaar digde in de Nationale Vergadering Jean- Marie Le Pen. die optrad als woordvoer der voor het front, verklaarde dat men in heel Frankrijk afdelingen van het front wil oprichten. Advertentie De jury beoordeelde alle inzendingen en kende de prijzen toe, onder toe zicht van notaris Mr. P. Donker te Rotterdam. Juryleden: Mevr. Karin Kraaykamp ft-, telcvimc-omrocpater Mevr. J. de Groot rcclamr-deskundipr Dr. Lastpost pu::le-drakurirtige Ted Schaap cartoonist Wandschneider oooretffer Lexi heeft zich reeds persoonlijk gericht tot de vele winnaars van de derde ronde der Lexington prijsvraag. Mevr. Sj. Biesma-Hof, Blauwe Kampwei 9, Nij-Beets A. VingerlingJr.Nijeveldsingel 7". Utrecht Mevr. M. v. Konijnenburg, O- Loosdrechtsew. 80, Hilversu W. M. de Rooy, Straatweg 256, Rotterdam-13 B. Hoving. Oostersingel 148a, Groningen L. G. van der Aa, Noorderstraat 32, Almelo K. M. Veld, Pijlhovestraat 37, Enschede De 100 winnaars van een slof Lexington: I O Nelemon. Anno v Burenloon 12. Zeist - Mej. H. Veen, Riouwitr. 156. Den Hoog R Ouwcion-Oanioorl. Cloviislr. 27. Hoorlem - G C. ligtenberg, Hoge Hom 100. Dongen - A v lien, v Rovoileimlr. 155. Den Hoog H A lichlendahl. Sweden v Zuylcnweg 29, Utrecht Ih. H L. C. Kunlzo, v. Hoeyloon 6. Den Hoog - A J Krook-Geel. Oude IJiclilr. 53. Amilerdom-Z Mevr Fr. Kriller-Ellon, Post weg 3. Schoort. Aogtdorp - Mevr. J Kromer-Hoogiteder Thomjonplein 2. Den Hoog R Koliin. Weill" 13. A«el (Zld.) - J Krob. Reigeri" 31. Den Helder F. A Jorigile. Zoetorwoudiewea 111. Leiden J. Jonien. Brugi" 7, Bodegraven C 6 Hulilijn. Columbun". 21, Den Hoog C Hoogcndi|k. Piel He.nilr 17. Co- pelle old IJssel -AA 'I Hooft. Wcilerlookode 9. Voorburg - J. A R. Hombroek. Segbrocklaon 96. Den Hoog - Mevr. N A Hoflond. Kijkduinicjlr. 912. Den Hoog P van Hcyit. Wolroveniir. 31, Velsen-Noord (post Bcverwi|k) - Mevr C. v d. Heydefoilma. Grote Beer 101. 8illhovcn Mej. B.Herweyer. Mockoyilr. 18, Schie dam Hcrnonder Novarro. I. v. Meorderv 1092, Den Haoa - J A Horlmon, Steen- ncht 17. Den Hoog - F. B v. Hordeveld-Bramilcven. Zondvoorlieioon 133b. Zond- r H Hcnenberg, Admirolcngrocht 210 Amiterdom W - W. Hobetl. Kerkrade L - H. H. Groeneveld. Weit Rruiikooe Só. Rotterdam 3 - •en. Bierweg 27, Bloricum A J. Goudappel. Hoogi". 131. Vtoordingen oppel. Duinrooiloon 1. Bentveld N.H T. H de Gier. Brouwerjkomp 22. - I. J. Giebe'i, Widelonkcn 9BA. Mooslricht - B. Gerritimo, Oppen- huizerwcg 2A, Sneek - Mevr. M. Gerritsen, öodhuiilaon 7. loog Soeren - A B M Gecnon, Hoogenwccrdslr. lOOd, Rotterdom - Mej. A M v Goten, Belie WolHslr. 230, Den Hoog J. Frederis, St. ServooibolwerL 39 Dl. Mooslricht - B. Fr Frors- kemo, Zuiderzcoilr lemmer - Mevr T H M Ferdmondui. Zocherweg 15. Delft F. H Eniinck, Papenweg 17. Maastricht M Duyts, Invoiies" 67. Groningen M. Diesch. Nieuwe Moosstr 130 A. Schiedam - Mej. E. W A Burger. Hoofdslr 188. Sossenhcim Henk K Br.k en Joyce Keoiberry. Busschieters" 11e. Gorinchem M P Bouman. Schoperloon 30. Schiedam - F Ph. Boom. Schenkkode 313. Den Hoog Mej. E Beurskens. Pr. Hendrikloon lo. Helmond A. Barents. Weerdstr 63. Mop- pel 8 v Benihem, Stolionssingel 11. Veenendool H R Bakker Schut, Groot Hoefiizerloon 58. V/ossenoor - P A Bokermons. Nieuwondijk 19. Geldrop N M. de Zwager. Kweektuini" 16. Hoorlem Nrd - G v. 't Zonl. o'b Hr. Ms. Onderzee boot „Zeeleeuw", Onderzeedienst. Woolhoven 50 OZ Rotterdom 1 Wijnberg. Postjeskode 225 Amstordom V/ 3 J R Wolthuis. Dorpsstr. 36. Oude Niedorp - B ten Woldc, Koornmorkl 5. Delft Mevr J Wiebui. 1" Atjchslr. 28, Amslerdom - S Wesselink. linnocusstr. 321. Den Hoog - S 1. P v Vliet, Roelofsstr. 15, Den Hoog - Mevr R Visser Nieman. Burg Kcmpschoorslr 30; "'Monster P" -M. Vernjf. bergen, Zomeriorgêrlaón' 17-21:* Bloemehdoot -* P Verhefsr.-Prms- Bernhordstr. 13." Voikcnswoord - J Cv d Ven. Sporsfr. 59. Utrecht H. Veenhof, Achter 't Hout 26, Gieten P. A. Voder, Duvenvoordeslr. 5. Hoorlem - E l. Tuinzing-Meyer. Hene gouwerplein 2b. Rotterdam - G Tos. Konqalt" 170 h, Amsterdam W Mevr. E. w. Tankink, Min. Aolberse'oon 2. il t. Amsterdam O Mevr G E Aolbersötoon 2. Rijswi|k Z H. B. v. d. Struyf. le v. Swindenslr. il Amsterdam O - Mevr G. E H v. Starrcnburg, Stalenloan 6. Den Haag c G. A Stomer. Proebslerkomp 7. Zulphcn G. Sommerdgk, Em. v. Nonouitr 25, Wijchcn - Mei. E. Snets, Slovante 2. Mooslricht - A. v d. Sluijs-Gunlers, Orloliusstr. 36", Amsterdam W P Slager. Boerhooveslr. 1 b.v Lceuwardon Mei A. A. Sieder». Honedoesstr 32, Oen Hoog - O Seutfer. Ireneitr 59, luje W C. M. Rijpe'" Gorellet'r 36. Hilversum J Ruystenoort, J Comphuijutf 298, Oen Hoog amoekers Kreyns, Aylvolaon 23, Moottrichr - Mevr M C. G Rodemokers- Boumam, p'o Aolsïerweo 223, Eindhoven M Pronk, Pieter Verhogenloon 39. Beverwijk W Persoon, tmmaweg 40, Rofhem-Meerssen L A. Pels. Weissenbruch- stroot 13Ó. Den Hoog Mevr E den Ouden-de Zooyer, v. Raephorjtstr. 15, Hoor lem S. Oslendorp-Boros. Mookseboon 6. Groesbeek - G Ooslerling-Sipkei. v. Soeykloon 5, Doorn - Mevr H. v Onselen, lo Pieïerbvrgsfr 53, Den Hoog Th. Olfers, Mr Goselmaslr 122. Besl H F Odmot. Louernesseslr 13 Amslerdom W C C. Nieuwenbroek-Remmerswool, Veurseslr weg 50, leidschendam 8 Mijn den, Koningsweg 22, Akersloor Th Mulder, Utrechisesirool 58 "i# Amslerdom C - W Molnór. P. C. Borstslr 4 Utrecht - Th H. v d Molen. Petrus Campenmgel 191, Groningen - J. Meyer Jr. Fred Hendriks!' 24 Amsterdam W-l H. Mei- nen, Oronjestr 7, Groningen H. J. v. Mockelenberg. Vermcerslr. 40. Deventer M lijnkomp, Torenlaon 59. Lo ren. Iebt U de advertentie al uitgeknipt voor de laatste ron de van het Lexington-figurenspel? Inzenden voor de laatste ronde tot 31 juli. Zo niet - of hebt U de krant niet meer - vraagt U dpn een afdruk per briefkaart aan: LEXINGTON - Afd. N 27 Postbus 170, Den Haag. Iedereen heeft kans op de hoofdprijzen: 28 reizen per Lexington-vliegtuig naar Rome en de Olympische Spelen en op de verdere prijzen 400 sloffen Lexington-sigaretten. De wedstrijd duurt 4 maanden, april - mei - juni - juli. Elke maand zijn er 7 Rome-reizen en 100 sloffen Lexington voor de origineelste inzendingen beschikbaar. Doe dus mee. En Lexi geeft U de goede raad: STEEK ER EEN LEXINGTON BIJ OP From America's Best Tobaccos ROME, (Reuter, UPI) Bij gevechten tussen politie en ongeveer twintigduizend betogers op bet eiland Sicilië hebben de agenten opnieuw van de vuurwapens ge bruik gemaakt. Het dodental van de rel letjes in Italië is hiermee gestegen tot negen. Een voorstel van de president van de Senaat Meszasora om te komen tot een „wapenstilstand" waarbij de arbei ders zich van betogingen zouden onthou den en de polilieverstcrkingen zouden wor den teruggetrokken is door de regering Tambroni verworpen. Tambroni wil slechts ingaan op een onderdeel van het plan dat voorzag ln het houden van een debat over de moeilijkheden die zijn ontstaan. Dit debat zou echter wel eens de val van zijn zwakke minderheidsregering kunnen bete kenen. De regering weigert te wijken voor het geweld van de communistische betogers, aldus een communiqué. De politie is er in geslaagd te voorkomen dat „de onverant woordelijke demonstraties zich, met alle noodlottige gevolgen van dien, over het gehele land uitbreidden", aldus de x*ege- ringsverklaring. De extra troepen die naar de steden waren gezonden, waar de onlusten het hevigst zijn, zullen op hun posten blijven. Als voorzorgsmaatregel heeft het hoofdkwar tier van de politie in Rome alle demonstra ties voor morgen in de hoofdstad verbo den. Men verwacht echter dat de commu nisten dit verbod zullen negeren omdat Tambroni een „wapenstilstand" heeft af gewezen. De betogingen waren vrijdag bijzonder ernstig in Catania en Palermo beide op Sicilië. In de laatste plaats werden ten minste vijftig personen gewond, van wie enkelen door het vuur van de politie. In Reggio Emilia, waar donderdag vijf per sonen werden gedood verzamelden zich enige duizenden demonstranten die de do den de laatste eer kwamen bewijzen. Een zware politiemacht keek zwijgend toe,' maar er deden zich geen incidenten meer voor. Ook in Florence hadden gisteren botsingen plaats, maar met paarden, jeeps en traangas slaagde de politie er tenslotte in de demonstranten uiteen te drijven. De communisten en de Nenni-socialisten hadden het voorstel tot een bestand aan vaard, op voorwaarde dat de andere par tijen, in het bijzonder de christen-demo craten ermee zouden instemmen. De neo-fascistische Sociale Beweging (MSI) en de monarchistisch-democratische partij waren er tegen, omdat toegeven volgens hen capitulatie van het staatsge- Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE EU n F I GROTE HOUTSTRAAT 181 Bl U b k TEL. 14444 zag tegenover de agitatie van de straat onder leiding van links zou betekenen. Ook het onder communistische leiding staande algemene verbond van vakvere nigingen. dat de staking van vrijdag had afgekondigd, heeft in beginsel het voorge stelde bestand aanvaard maar gezegd, dat intussen de stakingen en de arbeids onrust voortgezet zullen worden en zo nodig in verscherpte mate. Een groot deel van Italië bevond zich vrijdag in de greep van een algemene staking van tien uur. Volgens in Rome ontvangen berichten zou de staking, grotendeels een succes ge weest zijn in gebieden waar het commu nisme krachtig is. Het episcopaat van de Italiaanse pro vincie Benevento bij Napels heeft in een in de „Osservatore romano" zijn omschre- ï-ing de richtlijnen bevestigd die onlangs in de „osservatore romano" zijn omschre ven omtrent de zeggenschap van de kerk over de gelovigen inzake politieke kwes ties „aangezien de politiek niet van de godsdienst gescheiden kan worden". De aartsbisschop en bisschoppen van genoemd gebied verbieden samenwerking met de Nenni-socialisten omdat deze op het ogenblik nauw met het communisme zijn verbonden, niet alleen ideologisch maar ook in anti-christelijk optreden". Lachen in een Jaguar Fran$oise Sagan heejt gezegd„Ik huil liever in een Jaguar dan in een autobus een mooi, gevleugeld woord, waarmee zij als haar overtuiging heeft uitgesproken, dat bezit verzoet en dat het altijd, ond.er iedere omstandigheid plezierig is een cent je op de bank te hebben. U zult het met mij eens zijn, wanneer ik luidkeels uitroep, dat dit een schande lijke, groezelig kapitalistische opvatting is. En u zult het, dacht ik, óók met mij eens zijn, wanneer ik, helemaal onder ons, niet zég, maar denk: 't mens heeft nog gelijk ook. Toch zit er een weeffoutje in Framgoi- ses materialistische gedachtengang. Het is namelijk plezieriger te lachen in een auto bus dan te huilen in een Jaguar en het allerplezierigste van alles is het te lachen in een Jaguar. Zij maakt liier dezelfde gedachtenfout van de lieve mensen, die zichzelf blijmoe dig troosten met de diepzinnige kreet: „beter arm en gezond, dan ziek en rijk." Zij vergeten dan dat gezond en rijk óók een mogelijke situatie is en wel: de pret tigst denkbare. Overigens onze lieve Frangoise heeft haar aforisme de wijde wereld ingezon den naar aanleiding van haar scheiding van echt en de fijngevoelde journalisten- vraag of zij daar verdrietig om is. Nu, om dat verdriet-in-de-Jaguar behoe ven wij ons niet al te diepe zorgen te ma ken, want wie op zulk een delicate vraag zulk eeax delicaat antwoord geeft, hééft geen verdriet. Verdriet denkt niet aan autobus of du re wagen. Verdriet is alleen maar ver driet. Ceterum Censeodat wij ons steeds meer gaan verliezen in andermans pri- vé-omstandigheden. Ik herinner mij nog vagelijk de tijd, dat over echtscheiding slechts fluisterend gesproken kon worden en dan nog: mits de kinderen de kamer uit waren. Tegenwoordig bemoeit Jan-en-alleman zich met de privézaken van mensen in the public eye en J an-en-alleman heeft daar zijn pleziertjes aan. Iedere willekeurige dame, van Rotter dam tot Ruinen, is nauwkeurig op de hoogte van de huiselijke aangelegenheden har er halfgoden. Zij drinkt haar kopje thee met Ónassis en Tina en geniet van haar morgenbakje troost met Bébé, Fram boise en Callas. Met minder doet.zij het niet en vlijtige journalisten voorzien haar, uit alle hoeken der aarde, van stof tot praten met buurvrouw of volle nicht. Zo vluchten wij ieder op zijn wijze en ieder naar haar aard voor onze eigen narigheid naar de narigheden der anderen. Alleen zij die lachen in hun Jaguar be kommeren zich niet om Frangoises peri kelen. Zij behoeven voor haar niet te vluchten. En zij zijn de benijdenswaardigsten onder ons. Althans zolang het duurt... E li-a.s Advertentie UïiXt |aloe*t*«n De beate «ervice bij Oed. Oude Gracht 108 -116 Haarlem Telefoon 17165 Regen. Zware regenval heeft in het Weste lijk deel van Japan aan dertien men sen het leven gekost. Vijf mensen wor den nog vermist. De meeste slachtof fers vielen bij grondverschuivingen. Er is nog meer regenval voorspeld. Onregelmatigheden. Het hooggerechtshof van de Tartaarse autonome Sovjet republiek te Kazan heeft aartsbisschop Vladimir Kresovitsj tot drie jaar ge vangenisstraf en onteigening van bezit tingen veroordeeld wegens onregelma tigheden op fiscaal terrein, aldus heeft radio-Moskou donderdag gemeld, waar door hij de staat een bedrag van bijna twee miljoen gulden zou hebben ont houden. Verboden. De Indische regering heeft vrij dag een ordonnantie uitgegeven, waar in zij de voorgenomen staking van 2.200.000 ambtenaren onwettig ver klaart. De staking, die bedoeld is om eisen voor een betere salariëring kracht bij te zetten, zou maandag be ginnen. Bengaals vuur. Bij ongeregeldheden in de Indische staat Assam zijn vijf mensen om het leven gekomen. Zeshonderd wo ningen werden in de as gelegd. De oor zaak van de incidenten was het streven van een deel van de bevolking om het Assamees tot staatstaal te verheffen, waartegen een groot deel van de Ben- gali-sprekende kolonisten bezwaar heeft. Ongelukkig. Het bestuur van het Inter nationale Verbond van Vrije Vakvereni gingen (I.V.V.V.) heeft in een „verkla ring over Spanje" alle betrokken rege ringen verzocht hun „ongelukkige poli tiek van samenwerking met het bewind van Franco op te geven, die slechts de democratische landen in diskrediet brengt". Als de betrokken regeringen hun houding niet wijzigen, zullen de vrije vakorganisaties zich gedwongen zien zich uit de organisaties waarvan Spanje deel uitmaakt, terug te trekken. Succes. De tentoonstelling, die in het Mos- kouse Gorki-park was gewijd aan het boven Rusland neergeschoten Ameri kaanse U-2spionagevliegtuig is tijdens de zeven weken, dat zij open was, be zocht door ruim 320.000 mensen, zo be richt het Russische persbureau Tass. De tentoonstelling werd op 29 juni ge sloten. Onder de bezoekers bevonden zich ongeveer 1.500 leden van buiten landse delegaties en honderden Ameri kaanse toeristen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3