FILATELIE Veel middelmatigheid op de Berlinale PUZZEL NUMMER 39 Wereldcongres van baptisten ontharing depilan Meeuw in inlaat, straaljager verongelukt KERKELIJK LEVEN MAAGKLACHTEN? K. van K. Amsterdam diep teleurgesteld En te veel films Nat begin van feest in Purmerend Bolsward is kwaad op P.T.T. Arbeidsbureau hielp scholieren aan werk in de vakantie Botersmokkelaars na een wilde jacht gegrepen Twee auto's en 800 kilo boter in beslag genomen ZATERDAG 9 JULI 1960 Op de afgelopen zondag vond te Rio de Janeiro de o'peningszitting plaats van het tiende Baptisten Wereldcongres. Deze con gressen worden om de vijf jaar gehouden; in 1955 was Londen de plaats van samen komst. Nu waren cr uit zeventig landen twintigduizend vertegenwoordigers aan wezig. De voorzitter van het congres is dr. Th. F. Adams, van Richmond (Verenigde Staten), de president van de Baptisten Wereld Alliantie. Het hoofdthema van het congres is: .Jezus Christus is Heer". De organisatoren hebben dit grootste congres dat ooit in Rio de Janeiro gehouden is, een herhaling van het pinkstergebeuren in Jeruzalem genoemd. In de openings ceremonie werd dit onmiddellijk gesym boliseerd, toen vlaggendragers het podium opmarcheerden met haast hen een ver tegenwoordiger van elk aanwezig land. Deze las in zijn eigen taal het thema van het congres voor uit de Brief aan de Philip- pensen: „Opdat alle tong zou belijden: Jezus Christus is Heer, tot eer van God de Vader". Nadat het grote congreskoor van drie duizend zangers gezongen had, gaf dr. Adams een samenvatting van zijn werk. In zijn openingsrede gewaagde hij van de snel groeiende zendings- en evangelisatiearbeid der baptisten over de gehele wereld, waar door er thans in 107 landen 23 miljoen bap tisten gevonden worden. 'Maar niet alleen in het getuigen zoeken de baptisten in deze wereld vol vrees en armoede hun Heer te dienen. Op vele wij zen wordt ook materiële steun verleend door het „Relief-departement". Uitvoerig ging de president in op het streven van de baptisten om elke rassen scheiding in welkè vorm dan ook te be strijden. „De beginselen van de baptisten zijn bij uitstek in staat om de grote pro blemen in de verhouding van mensen en volken te helpen oplossen. Zij wortelen in de bijbel, die Christus als Heer erkent en verkondigt, waarbij ieder individueel mens waarde en verantwoordelijkheid tegenover God heeft. Omdat in verscheidene landen, zoals bijvoorbeeld in Spanje en Columbia, de baptisten moeilijkheden ondervinden in het vrij belijden van hun geloof, is ook de godsdienstvrijheid een belangrijk punt in het werkprogramma van de Baptisten We reld Alliantie. Ieder heeft het recht wel of niet gelovig te zijn, en zó te geloven, als hij persoonlijk goed acht". Dit congres, dat ook door twee Neder landse vertegenwoordigers wordt bijge woond. bevat behalve de plenaire zittingen vele sectie-bijeenkomsten, waarbij over vele en uiteenlopende onderwerpen wordt gesproken. Met bijzondere spanning wordt de rede tegemoet gezien, die gehouden zal worden door ds. Jakov Zjidkov uit Mos kou. Zijn onderwerp is „De Heer des Vre- des" en hij zal daarbij het rapport van de studiecommissie inzake wereldvrede in leiden. De slotbijeenkomst (waarbij men 150.000 bezoekers verwacht) heeft als voor naamste spreker dr. Billy Graham, de be kende Amerikaanse baptisten-evangelist. Vele deelnemers zullen na afloop van liet congres de talrijke zendingsterreinen van de baptisten in geheel Zuid-Amerika be zoeken. De bisschoppen in Kongo In de rooms-katholieke kerken in Kongo is-zondag een herderlijk schrijven voor gelezen van de 34 bisschoppen en hulpbis schoppen en de zeven apostolische prefec ten van Kongo met het oog op de zelf standigwording van het gebied. Van de opstellers van dit schrijven zijn 37 van Bel gische en 4 van Kongolese nationaliteit. Zij zeggen, dat zij zich volkomen aansluiten bij de gevoelens van gerechtvaardigde trots en vreugde der Kongolezen over de ver kregen zelfstandigheid. „In Gods gedachte is inderdaad geen enkel volk bestemd om altijd onder voogdij te blijven", aldus de prelaten. Na hun beste wensen voor de' toekomst van het land te hebben uitgesproken, schrijft het Kongolese Episcopaat voor, dat voortaan iedere zondag in het officiële ge bed der Kerk Gods zegen afgesmeekt zal worden over Kongo en zijn bestuurders. Uitdrukkelijk wijzen zij er echter op, dat de Kerk aan geen land gebonden is. Daar- Advertentie v Nu is er. Een wondermiddelWrijf een weinig Clipp in de nog vochtige huid. Dit voor komt „afwashanden". U merkt 't na één behandeling: de huid blijft gaaf en soepel. Uw handen zijn zacht als fluweel hèt middel tegen afwashanden Op de vliegbasis Leeuwarden is een straaljager van het type Hawker-Hunter tijdens de start verongelukt en in brand gevlogen. De machine, die zou opstijgen voor een nachtvluchtoefening, werd volko men vernield. De piloot, de 25-jarige ser geant-vlieger L. Francois uit Leeuwarden, kreeg zeer ernstige brandwonden en is in een ziekenhuis te Leeuwarden opgenomen. Tijdens de start vloog een meeuw in de motorinlaat. Het toestel bevond zich nog op de grond, toen de vlieger een sterk af wijkend geluid in de motoren hoorde. Hij heeft terstond getracht het vliegtuig af te remmen en zette ook de motor af. Aan het eind van de baan vloog de machine tegen een vangnet, waarbij de brandstof tanks onder de vleugel explodeerden. Het vliegtuig vatte meteen vlam en sergeant Francois moest door de vlammen heen de cockpit verlaten. Hij liep ernstige brand wonden op. Er bestaat geen vrees voor zijn leven om stellen de bisschoppen het op prijs om met nadruk te zeggen, dat zij, zoals zij in het verleden met het Belgische bestuur samenwerkten, deze samenwerking willen voortzetten met de Kongolese regering tot heil der zielen. Zij spreken in verband hiermede de - hoop uit', dat Kongo bij al zijn inspanning voor hét tijdelijk welzijn der bevolking nooit de geestelijke bestem ming van het volk uit het oog zal ver liezen. Het episcopaat besluit niet de wens, dat boven alle meningsverschillen van rassen en stammen Christus' gebod tot liefde wordt nageleefd, en vraagt met aandrang, dat ieder de noodzakelijke gehoorzaamheid aan de wettelijke overheid opbrengt tot behoud van de openbare orde. Wereldraad-comité Op bijeenkomsten te St. Andrews, Schot land, zal het centraal comité van de We reldraad van Kerken in augustus aanstaan de nagaan op welke manieren de pro testantse, anglicaanse en orthodoxe kerken in de wereld zich kunnen bewegen naar een sterkere eenheid. De vergaderingen van 16 tot 24 augustus zijn de jaarlijkse zittingen van het negentig leden tellende centrale comité van de Wereldraad van Kerken, het beleidsorgaan van de Raad, waardoor deze confessies op zoek zijn naar een gemeenschappelijke aan pak om de verdeeldheid ongedaan te ma ken. Behalve de leden van het centrale comité zullen, naar schatting driehonderd andere leidende figuren van de 172 bij de Wereldraad aangesloten kerken in meer dan vijftig landen, de vergaderingen bij wonen. Schotland werd als plaats van de zitting van dit jaar gekozen om daarmee het feit te herdenken dat vijftig jaar geleden te Edinburgh de historische Eerste Wereld Zendings Conferentie is gehouden. Uit deze conferentie heeft zich de internationale zendingsbeweging ontwikkeld, die het op richten van de Wereldraad van Kerken in 1948 tot resultaat heeft gehad. Tot de voornaamste punten waarmee het centraal comité zich gedurende de negen dagen durende zitting zal bezighouden be horen: de x-ol van de Wereldraad bij het bevorderen van de eenheid der kerken en het vraagstuk van de overbevolking. Advertentie AFGELOPEN! Zuurbranden en heftig* oprispingen? AFGELOPEN! door .VENTROLETTEN Deze speciaal bewerkte, onschadelijke maagtabletten heffen direct al die narig heid op; ook dat nare zeuronde-vermoei- ende gevoel In de maagstreek verdwijnt prompt en keert niet terug, li gaat met genoegen aan tafel en hebt weer lust in het leven. Ventroletten brengen blijvende verbetering. Probeer direct een doosje Ventroletten prijs f. 3.75of~neem een radicaalkuur (gelijk aan vier doosjes) prijs f. 12.-. Verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten. Valkhoff's pharmaceutlsche fabriek Postbus 194 - Haarlem Verkoopkantoor; Fa H. ten Herkei N.V. Hilversum De Amsterdamse Kamer van Koophan del is zeer teleurgesteld over de beslissing van de regering waarbij de voortzetting van de bouw van de IJtunnel wordt verbo den. De Kamer heeft een telegram aan de Eerste Kamer gezonden waarin zij zegt: „met diepe teleurstelling kennis ge nomen te hebben van de mededeling in een spoedige totstandkoming van de IJtun nel, welke geen enkel perpectief opent op een spoedig totstandkoming van de IJtun nel, welke in het geheel der stedelijke ont wikkeling van Amsterdam onmisbaar is. Zij betreurt dat evenmin enig uitzicht wordt geopend op een verwezenlijking van de voor de Amsterdamse haven nood zakelijke vervanging van de Hembrug door een spoorwegtunnel. Zij is van oordeel, dat zowel de IJtunnel als de Hem- en de Coentunnel op de kortst mogelijke ter mijn dienen tot stand te komen en meent dat grote Amsterdamse belangen door de beslissing van de raad van ministers op ernstige wijze worden aangetast." Burgemeester komt terug. Het regeringsbesluit inzake de tunnel kwestie en de hieruit gevolgde opschorting der beslissing ten aanzien van de begro ting van het ministerie van Verkeer- en Waterstaat in de Eerste Kamer hebben de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, doen besluiten zijn vakantie in Italië te onderbreken. Mr. Van Hall wordt vandaag terugverwacht. ^liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Jaal-tcviia «UIL. HENK In 't weekprogramma van de V.V.V. Katwijk aan Zee adverteert de bar j= Marina: H „dagelijks aan de vleugel de sjan- sonjee Henk Elsink". Ook met liedjes van zijn collega Mauries Sjevaljee? PARTERRE Deze is uit Het Vaderland H Te huur gevraagd door echtpaar middelbare leeftijd gestoffeerde parterre op lste etage met afzon- derlijke keuken. Brieven no. 22582 Het Vaderland. 1§ Ik weet er een. Met de kelder op zolder. NOGAL Nkroemahs optimistische eenwor- dingsproces i§ „heeft nogal wat schipbreuk ge- leden" lees ik in Haarlems Dagblad. Ik heb wel eens gehoord van schip- breuk lijden en ik begrijp ook wat j= niet schipbreuk lijden is. maar ik kan mij geen voorstelling maken van H „nogal wat" schipbreuk lijden. STOMMELEN Over zolders gesproken. Trouw doet een onthullende mededeling over die van het gébouw van de Tweede Kamer. Het goede blad heeft het over „de verhouding van de vloer en het gewicht der olifanten". Ik dacht, op de publieke tribune, al wel eens: wat is dat toch voor ge stommel boven m'n hoofd. WEL Ik liet deze, uit de Haagse Cou rant, aan een mij niet-onbekende dame zien: Wendt u tot het speciale Haar- Huis voor een onzichtbare dames pruik. Wrong-, vlecht-, ball-pruik en de speciale heren-toupet. Vraagt, inlichtingen over het ge wenste. Bemohaar, Rumpener- straat 23. Maar ze zei: „de mijne moet juist wél zichtbaar zijn, anders kan ik even goed immekalekoppie blijven lopen". Talarius II# WESTBERLIJN. Prof. dr. Joachim Tiburtius, de Westberlijnse senator voor volksopvoeding, zèi in zijn sluitingswoord op de Berlinale, dat de critiek op de in het festival vertoonde films er niet voldoende rekening mee hield, dat het bij de Berlinale niet gaat om de vertoning van series meesterwerken, maar om zoveel mogelijk landen, die Berlijn na staan, in een wedstrijd te betrekken en te laten tonen, wat typisch is voor hun land. Daarmee greep hij terug op het verleden. De Berlinale is destijds begonnen als een meer politieke dan artistieke manifestatie en zij gold toen vooral als bewijs van de verbondenheid met de landen, die de westelijke politiek inzake deze stad steunen. In de loop van de jaren echter was dat karakter zoveer veranderd, dat men er zelfs toe overging, de Sovjetunie tot deelneming uit te nodigen. Dat deze niet op die uit nodiging is ingegaan, noch vorig jaar, noch dit jaar, doet in dit verband niet ter zake. Het zou jammer zijn, als men uit de woorden van de senator zou moeten opmaken, dat men inderdaad bij de Berlinale weer meer op de kwantiteit der deelnemende landen, dan op de kv:aliteit van de vertoonde films acht gaat slaan slechte en middelmatige films kan men overal ter wereld ook zonder festival zien. Er kwamen nu werken uit Argentinië, Nieuw-Zeeland, Brazilië, Griekenland enz. in vertoning, die eigenlijk ronduit slecht waren. Brazilië en Griekenland hebben in het verleden op festivals veel betere wer ken vertoond. Uit Finland, Denemarken, Zweden en Japan kwamen films, die ty pisch tot de middelmaat behoren of nau welijks daartoe reiken, hoewel vooral de laatste drie van deze vier landen herhaal delijk hebben getoond, tot groots werk in staat te zijn. Ik spreek dan nu nog niet over de films uit Zuid-Korea, Thailand. Pakistan. Zuid-Vietnam de Philippijnen, enz., welker kwaliteiten natuurlijk niet met westerse maatstaven mogen worden gemeten en waarvan het in elk geval voor een keer wel eens aardig is, er iets van te zien. Niet zoveel nodig. Het is helemaal niet nodig, tijdens een festival zoveel films te vertonen, dat men aan drie voorstellingen per dag nauwelijks genoeg heeft: op de duur is noch Berlijn noch het publiek, noch de filmwereld Horizontaal: 1. uit gebouwd steigertje in een vaarsloot, 5. lusje, 10. palmboom, 12. nobel, 13. iemand die treitert, 14. voor stad van Baden-Ba- den, 16. tijdrekening, 17. lengtemaat (afk.), 18. gebaar, 20. aard rijkskundige aandui ding (afk.), 21. maand van het jaar, 22. morsdoekje, 24. vrien din (Fr.), 27. gem. in N.H., 29. schuw, 32. boomloot, 33. bier soort, 34. zijtak Do- nau, 36. voegwoord (Fr.), 37: vervoermid del, 38. telwoord, 39. doorweekt, 41. aard soort, 42. gebod, 43. werelddeel. 46. zand- hoogte (gewestelijk), 47. eenmaal, 49. hou ten bakje, 51. voor zetsel, 52. rivier in Italië, 54. korter, 56. lengtemaat (afk.), 57. voor, 59. zandheuvel, 60. zeehond, 61, hoofdwerk dei- oud- noorse letteren, 63. zwakke, 64 bereids, 65. de dondergod bij de Germanen. Verticaal: 1. echt genote van Rem brandt, 2. vervoer middel, 3. aardsoort, 4. voegwoord, 6. mu zieknoot, 7. gem. in Gelderl., 8. Rom. kei zer, 9. afdaling met hindernissen (ski- sport), 11. visje, 14. uitroep, 15. sociëteit (afk.), 18. niet éen, 19. door twee deelbaar, 21. meisjesnaam, 23. vaarwel, 25. in de gedachte, 26. met kennis toegerust, 28. naaste bloedverwanten van vaderszijde, 30. peen (Z.N.), 31. een der voornaamste Banda-eilanden, 32. telwoord, 35. groente, 40 hof, 42 opschik, 44. twee tal, 45. bereide dierenhuid, 46. mannelijk beroep, 48. duister, donker, 50. bosgod, 51. achting, 53. ridderteken, 55. woedend, 56. meisjesnaam, 58. lied, 60. kippenloop, 62. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 63. meisjesnaam. Inzenden voor donderdagochtend, uit sluitend per briefkaart. Prijswinnaars: T. Verwaijen. M. K. Hof stedestraat 6, IJmuiden 7.50. Zr. J. K. Holtzer. Bilderdi.ikstraat 44. Haarlem 5. J. A. Hazewinkel. De Genestetweg 10, Bloemcndaal 2.50. OPLOSSING VORIGE PUZZEL ER.PlTW MlAiD cXü° RITQCO E!UIS_ MIerXO eIXG I 'Dis "HE D I BÜN'E UISXJR E!R TYMTWH R O EÏÏÏba'n tXaIgTéIn t AX&B A'KTE W I LD ETNI Z'ASTÉRI De viering van het 550-jarig bestaan van de stad Purmerend is gisteren triest be gonnen. De gehele dag stroomde de regen. Het grote openingsvuurwerk moest wor den uitgesteld. In de middaguren werd een buitengewo ne raadsvergadering gehouden, waarop de burgemeester, mr. R. Kooiman, sprak over de betekenis van Purmerend door de eeuwen heen. Mr. J. Lieuwen bood hem names de gemeenteraad een nieuwe voor zittershamer aan. Op de receptie kwamen er nog meer geschenken, onder andere een nieuwe ambtsketen, die werd aangeboden namens de Waterlandse gemeenten. De burgerij schonk het stadsbestuur een uit 24 klok ken bestaand carillon, dat een plaats zal krijgen in de stadhuistoren. In de avonduren werd een herdenkings bijeenkomst gehouden in de Nederlands Hervormde Kerk. Prof. mr. P. J. Oud uit Rotterdam, geboren Purmerender, sprak een feestrede uit, waarin ook hij terugzag op het Purmerend van een halve eeuw ge leden. Daarna trokken herauten door 'de stad om het feest te proclameren. Ook werd de feestverlichting ontstoken. Een druk feest werd het echter niet, want daarvoor viel er teveel regen. Scène uit de Spaanse bijdrage. gediend met een festival waar men wel heel veel films vertoont, maar waar de middelmaat overheerst. Er is al enige jaren sprake van, dat men hoger artis tieke eisen aan de toe te laten films zou stellen; tot nu toe is het blijkbaar bij goe de voornemens gebleven. Om nu meteen nog een bezwaar te noe men: het is mij onbegrijpelijk, dat men Italië telkens weer aan het festival laat deelnemen met werken van de oud-fascist Duilio Coletti, die ook neo-fascist is en die sinds jaren films maakt om te „bewij zen", hoe heldhaftig en humaan de Itali anen en Duitsers in de oorlog waren. Ook nu was er weer zoiets, waarin zelfs Jood se vluchtelingen met zorg door de Duitse Kriegsmarine behandeld werden. Terwille van die twee goed behandelde Joden dient men dan blijkbaar te vergeten, dat die correcte Duitsers niettemin de moord op zes miljoen ander Joden op hun geweten hebben. De Italianen menen kennelijk, dat ze de Duitsers eén plezier doen met zulke festivalbijdragen vol valse heldenverering vol leugenachtigheid en valseromantiek, maar tot eer van de Berlijners dient te worden gezegd, dat ze bij de voorstelling van dit fraais allerminst tot geestdrift kwamen. Gelukkig waren er op het festival ook tal van goede en zelfs enkele uitstekende films in vertoning. De met de Gouden Beer, de hoofdprijs bij de speelfilms, be kroonde Spaanse festivalbijdrage „El Lazarillo de Tormes" (Lazarillo van de Tormes) over de jochie, dat met veel schade en schande wijs wordt, was alles zins aantrekkelijk: een goed verhaal, af wisselend, geestig en boeiend, goed gere gisseerd door Cesar Ardavin, van wie nog nooit eerder werk op festivals vertoond is, en goed gespeeld. Een alleraardigste jon gen van een jaar of dertien, Marco Pao- letti. speelde de titelrol met die gemakke lijke natuurlijkheid, die kinderen soms in een film tonen en om hem heen stonden krachten van formaat. Ook in technische zin was er in deze film veel te bewonderen. Uitstekende Duitse films en Nederlands succes Tot het beste van dit festival behoorden voorts de beide Duitse films: „Kirmes" (Kermis) van Wolfgang Staudte, die voort gaat, zijn landgenoten te wijzen op hun fouten of misdaden uit het verleden en die tevens de vinger legt op zwakke plekken in het heden, en Das Glas Wasser (Het glas water), een. zeer bekoorlijke comedie- met-cabaretinslag, door Helmut Kautner geschreven en geregisseerd naar het ge lijknamige blijspel van de negentiende- eeuwse Franse toneelschrijver Scribe. Deze films werden om onnaspeurlijke redenen niet bekroond. Hun regisseurs mag men rekenen onder 's werelds groot ste cineasten, maar ze zijn niet sterk in het winnen van festivalprijzen Wel was er een prijs voor de -jonge Frangaise Juliette Mayniel, die in Staud- te's film de vrouwelijke hoofdrol speelt en De gemeenteraad van Bolsward kwam vrijdagavond in opstand tegen de verho ging van de tarieven voor dienststukken door de P. T. T. B. en W. hadden voorgesteld een frankeer machine aan te schaffen, maar de raad was daar niet voor. Vooral boos was men over het feit dat de P. T. T. een half jaar nadat 1959 is verstreken plotseling bepaalt dat de tarieven voor dienststukken met 100 percent verhoogd moeten worden. Zodoen de zou Bolsward voor elke dienstbrief, die verzonden in 1959, nog eens 16,5 cent moe- was verzonden in 195.9, nog eens 16,5 cent moeten betalen. De heer Mulder van de K.V.P. noemde dit „oplichterij door een staatsbedrijf". De raad wenste de voorgestelde verho ging van de uitgavepost niet goed te keu ren zodat B. en W. deze begrotingswijzi ging terugnamen, evenals het voorstel tot aanschaffing van een frankeermachine. Het gewestelijk arbeidsbureau te Am sterdam heeft bemiddeling verleend bij de plaatsing van 700 scholieren van 16 jaar en ouder, die in de vakantie willen wer ken. Op de aan jongelui verzonden 4000 formulieren hebben 1235 scholieren (8.91 jongens en 344 meisjes) gereageerd. De grootste vraag was naar administratief werk. De meisjes waren kieskeuriger dan de jongens. Deze vragen in de eerste plaats waarmee zij het meeste verdienen. Bij het formulier van het arbeidsbureau was een begeleidende brief van het college van directeuren en rectoren van openbare scholen voor middelbaar onderwijs, waarin dit college het werken in de vakantie niet aanbeval. Ook het arbeidsbureau is deze mening toegedaan. Maar aangezien het toch gebeurt heeft het alleen willen be middelen om ongewenste situaties te voor komen. Advertentie Modern, snel en mild, veilig en reukloos van hamol uit Zwitserland tube 1.50-2.95 nu bekroond werd als de beste actrice van alle in het festival vertoonde films. Fred- richt March werd bekroond als de beste acteur voor zijn rol in „Inherit the Wind" zal wind erven), op welke bekro ning minder critiek werd geuit dan op die van de mooie maar als actrice nog niet opmerkelijke Juliette. Misschien heeft zij die prijs alleen maar gekregen omdat men voelde dat het te gek was als er helemaal niets op tafel kwam voor Kirmes? Nederland heeft op het festival een bes te indruk gemaakt. U weet natuurlijk in middels al, dat de grote kleurcndocumen- taire van Herman van der Horst over Suriname. „Faja Lobbi", de Gouden Ber- lijnse Beer heeft veroverd in de catego rie der lange documentaires. Men heeft de vertoning van die film alle luister bij gezet. Jan Koomen GHANA. Een serie van vier waarden zal op 1 juli in circulatie worden ge bracht ter gelegenheid van de Dag van de republiek, de lste juli. Op de 3 d. ziet men het portret van president dr. Kioame Nkroemah in medaillon, aange bracht op een lint in de nationale kleu ren, op de 1 sh. 3d. de vlag van Ghana, geplant op een zwarte ster, op de 2 sh. een hand met een vlammende toorts en op de 10 sh. het wapen van Ghana op een lint in de nationale kleuren. ITALIë. Naar aanleiding van de Olym pische Spelen te Rome zal binnenkort een serie van acht waarden in circu latie worden gebracht. De 10 lire ver toont het Olympische stadion, de 15 lire een Romeinse consul op weg naar de Spelen, de 25 lire de overdekte wieler baan, de 35 lire de diskuswerper van Myron, de 60 lire het Sportpaleis, de 110 lire een bokser tijdens de rust, de 150 lire het kleine Sportpaleis en de 200 lire een worstelaar. Elke zegel draagt tevens de vijf Olympische ringen. VERENIGDE STATEN. Op de vierde 4 cents-zegel in de serie American Cre do, ivaarop uitspraken van beroemde Amerikanen voorkomen, staan de woor den van de dichter Francis Scott Key 1779-1843uit het Amerikaanse volks lied „The Star-Spangled Banner: „And this be our motto, in God we trust" (En dit zij onze leuze, op God vertrou wen wij". De eerste dag van uitgifte is 14 september. ARGENTINIË. Honderd jaar geleden (in 1859) werd de Argentijnse staats man en minister van buitenlandse zaken dr. Luis Drago (18591921) ge boren. Ter herinnering hieraan zal op 7 juli a.s. een postzegel van 4,20 pesos worden uitgegeven, waarop het por tret van de staatsman is afgebeeld. DENEMARKEN. Voor het tiende con gres van het regionale comité voor Europa van de Wereld Gezondheids organisatie, dat van 16 tot 20 augus tus in Kopenhagen wordt gehouden, verschijnt op 16 augustus een post zegel van 60 öre (blauw). Er op af ge-- beeld is een moeder met een zogende baby. De zegel is ontworpen door de Deen Henry Thelander en gegraveerd door de Fin Birger Ekholm. SAN MARINO. Als propaganda voor de Olympische Spelen te Rome is een serie van veertien stuks in omloop ge bracht: 1 lire kogelstoten, 2 lire gym nastiek, 3 lire afstandmars, 4 lire bok sen, 5 lire schermen, 10 lire weihennen, 15 lire hockey, 20 lire handbal, 25 lire kanoën, 40 lire hoogspringen, 60 lire hardlopen, 80 lire zwemmen, 110 Ure paardesport en 125 lire boogschieten, De 20, 40 en 120 lire zijn bestemd voor de luchtpost. OOSTENRIJK. De Oostenrijkse pos terijen hebben een postzegel van 1,50 s. (bruinrood) het licht doen zien ter her denking van de drie honderdste ge boortedag van de architect uit de tijd der hoogbarak Jokob Prandtauer (1660- 1726). Op de zegel ziet men tegen een achtergrond van het klooster te Melk- het. portret van Prandtauer. Oplage: drie miljoen exemeplaren. BELG1E. Omdat de Kongo onaf hankelijk is geworden hebben de Bel gische posterijen een serie postzegels uitgegeven. Het zijn een 10 c., 40 c., 1 fr. 2 fr., 2,50 fr., 3 fr. 6 fr. en 8 fr. De eerste zes waarden brengen ver schillende activiteiten van de Kongo- ezen in beeld; de 6 fr. symboliseert ie Belgisch-Kongolese vriendschap en ie 8 fr. de onafhankelijkheid van de Kongo. TSJECHOSLOWAKIJE. Ter gelegen heid van de tweede nationale Sparta- fciade is een serie van drie waarden uitgekomen: 30 h. (rood en groen) twee meisjes doen bewegingsoefeningen met ballen, 60 h. (zwart en rood) een man loet bewegingsoefening met een stok in 1 kr. (blauw en oranje) drie jonge vrouwen met hoepels. Leden der mobiele tolbngade Eeklo heb ben in de streek van Zelzate een auto, die met gedoofde lichten uit de richting Nederland kwam, achtervolgd. Op zeker ogenblik waren ze de verdachte wagen op zeer korte afstand genaderd, doch een tweede auto, die blijkbaar de vluchter volgde, sneed de tolbeambten de weg af. Met grote snelheid ging het in de rich ting Gent. Ter hoogte van de Meulestede- brug botsten de wetsdienaars met de schokbrekers tegen de vluchtende smok kelauto. Even verder moest de „blauwer" het uiteindelijk toch opgeven. Hij zette de vlucht in tussen de dichtbebouwde huizen. De wagen die 800 kg. boter bevatte werd in beslag genomen. Terwijl de schattingen nog aan de gang waren, kwam uit een zijstraatje de twee de auto, waarin ook de bestuurder van het smokkelvoertuig werd herkend. De bestuurder, Honoré D„ uit Lokeren, evenals de smokkelaar zelf Petrus D. B.. uit Lokeren, werden aangehouden terwijl ook dit voertuig in beslag genomen werd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5