Koningin Julianaschool in Oostenrijk opgeheven ROOK MET Actie-comité verliet na felle critiek de Algemene AVRO-vergadering Buiig weer en nog veel wind Packed with Pleasure Negen doden in het verkeer Circusleeuwen wandelder door Geleen Nieuw-Guinea-actie van de P.S.P. Griekse kroonprins terug naar Athene Hulpactie voor emigrant uit Castricum Helikopter haalt een gewonde van Duitse kustvaarder Nederlandse jongen in Frankrijk omgekomen Vijf koeien vergiftigd MAANDAG 11 JULI 1960 EEN GOED BESTEED MILJOEN Kerkelijk Nieuws fl Verkeersonderzoek in Den Haag door Zwitserse hoogleraar Nederland kan meer suiker aan Amerika leveren (Van onze correspondent) WENEN Na de Hongaarse revolutie in 1956 heeft het Nederlandse volk door middel van het Nationale Comité Hulpver lening aan Hongaarse vluchtelingen de ka pitale som van een miljoen gulden ter be schikking gesteld om Hongaarse vluchte lingen in Oostenrijk te steunen. Op initia tief van de Nederlandse ambassade con stitueerde zich een bestuur, bestaande uit Nederlanders, die in Wenen woonachtig waren. In nauw contact met het.nationale comité werd voor dit geld een groot hotel op de Iselsberg aangekocht en als pensio naat ingericht, terwijl er bovendien een afzonderlijk schoolcomplex werd aange bouwd. Van het oorspronkelijke kapitaal is nu nog 180.000 gulden overgebleven, welke som geheel ter beschikking zal wor den gesteld van de vereniging „Vrienden van Iselsberg", de voortzetting van het vroegere nationale comité. Dit geld zal besteed worden voor steun aan Hongaar se leerlingen op middelbare scholen in ons land. Voor de exploitatiekosten van Iselsberg werd het Nederlands grondkapi- taal niet aangesproken. Deze kosten wer den gedekt door subsidies van Oostenrijk se instanties, van de UNO, de Wereldraad van Kerken, het Rockefellerfonds en lief- dadigheidsorgan isaties. Internaat en school hebben drie en half jaar bestaan en nu is het ogenblik geko men om deze school te sluiten, daar het aantal Hongaarse leerlingen steeds klei ner is geworden. Het zou niet te verant woorden zijn om nog voor een klein aan tal internen de hoge exploitatie-kosten uit te geven, vooral ook omdat het mogelijk is gebleken dat de overgebleven leerlin gen in een andere Hongaarse middelbare school te Innsbruck kunnen worden onder gebracht. Deze groep van ongeveer zestig zal ook in Innsbruck op bijzondere wijze door het nog bestaande Nederlandse be stuur worden verzorgd en ondersteund, zo dat ook zij hun examen kunnen afleggen en daarna zijn ze niet aan hun lot over gelaten. Alle vroegere Iselsbergers blijven beschermelingen van het Nederlandse be stuur, totdat zij zich zelfstandig hebben gemaakt. Daarom werd er een afzonder lijk comité voor nazorg in het leven ge roepen. Met het oog op deze nazorg heeft het bestuur op grond van het reglement het volgende besluit genomen: terwijl de nog overgebleven 180.000 gulden van het oor spronkelijke kapitaal aan Nederland zal worden teruggegeven, wil men het school complex met de inventaris verkopen en de opbrengst daarvan besteden voor hulp aan Hongaarse studenten in Oostenrijk, voornamelijk aan hen, die op de Koning in Juliana school hun eindexamen hebben afgelegd en daarna op een Oostenrijkse hogeschool of aan een andere inrichting van voortgezet onderwijs studeren. Het bestuur hoopt dat de verkoop ongeveer 375.000 gulden (2V2 miljoen schilling) zal opbrengen, waarvan dan een steunfonds kan worden gevormd. Bij het opmaken van de morele balans over de afgelopen 3J/s jaar kan men met grote voldoening vaststellen, dat dit werk goede vruchten heeft afgeworpen. Daarbij moet dadelijk verschil worden gemaakt tussen de leerlingen van lagere en van hogere klassen. In de eerste twee jaar Zaterdagavond omstreeks tien uur reden twee Amerikaanse militairen van de vlieg basis Soesterberg in een open sportauto met grote snelheid (getuigen schatten 170 km.) over de rijksweg van Amsterdam naar Utrecht. Terhoogte van Ouderkerk verloor de bestuurder de macht over het stuur. De auto reed eerst de berm in, ramde enkele betonnen paaltjes en botste daarna, nog steeds met grote snelheid, te gen een ook in de richting Utrecht rijdende personenauto. De militairen werden uit de auto geslingerd. De 22-jarige A. E. B. overleed vrij spoedig na het ongeval. Zijn 21-jarige vriend W. W. werd zwaar ge wond naar het Wilhelminagasthuis in Am sterdam overgebracht. De personenauto sloeg over de kop. De vijf inzittenden kwamen er met builen en schrammen af. De auto's werden zwaar beschadigd. Het 18-jarige dienstmeisje J. de Jong uit Amsterdam, dat op haar fiets bij de hoek Stadionweg-Apollolaan in Amsterdam werd aangereden door een vrachtauto met aanhangwagen, is in het Wilhelminagast huis aan de opgelopen verwondingen be zweken. De 75-jarige bromfietser J. L. M. Meijer uit Amsterdam werd zondagmiddag op slag gedood in de Kinkerstraat, toen hij werd overreden door een stadsbus. De 75-jarige bromfietser slipte op de tramrails en kwam met zijn hoofd onder de wielen van de bus. In Boxtel is in de nacht van zaterdag op zondag een personenauto in een bocht van de weg naar Schijndel tegen een boom gereden. De 30-jarige B. W. van der Aa uit Schijndel, die naast de chauffeur zat, werd uit de wagen geslingerd. Hij was op slag dood. De beide andere inzitten den werden niet ernstig gewond. Op een kruispunt bij Ruinen (Dr.) zijn zondagavond twee auto's tegen elkaar ge botst. De 84-jarige heer J. Moes uit Hooge- veen werd daarbij zwaar gewond. Hij overleed enige uren later in het zieken huis te Hoogeveen. De botsing ontstond doordat de zoon van het slachtoffer op het kruispunt met de door hem bestuurde auto geen voorrang gaf aan een van rechts komende auto. In de Grote Marktstraat in Den Haag wilde de 60-jarige heer L. H. Schenken- berg van Nierop hardlopend dwars door het drukke verkeer heen de zijweg over steken. Hij liep tegen een autobus op en werd overreden, waardoor de dood ter stond intrad. In Veldhoven (N.B.) is de 10-jarige F. van der Linde uit Zeelst aangereden door een slippende personenauto. De jongen, die op een fiets reed, was op slag dood. In Tubbergen zwenkte vlak voor een hem inhalende autobus de 6-jarige Jan Wolters per fiets naar links. Het knaapje werd aangereden en ernstig gewond. Het is later in een ziekenhuis overleden. Een ploegbaas der Nederlandse Spoor wegen, J. van der Groep, is vanmorgen op de Vechtbrug te Weesp door een passeren de trein aangereden. Hij was terstond dood De bestuurder van de trein bemerkte het ongeval niet en is doorgereden. De be stuurder van een uit tegengestelde richting komende trein zag het slachtoffer langs de spoorlijn liggen. waren er in Iselsberg ook ongeveer 140 leerlingen van lagere klassen. Deze groep van kinderen tussen 8 en 12 jaar heeft in 1958 de school verlaten, omdat het in de gegeven omstandigheden voor hen be ter was om naar een Oostenrijkse middel bare school over te gaan en zich daar geheel te integreren. Daartegenover ble ven de vier hogere klassen van het ly ceum in Iselsberg, waar ze werden opge voed en opgeleid voor het afleggen van hun eindexamen. In totaal waren dit 330 leerlingen, waarvan 70 zijn geëmigreerd, voornamelijk naar Amerika en Canada. Er blijven er dus 260 over waarvan tot nu toe 207 eindexamen hebben gedaan. De groep van zestig, die nu nog een jaar naar Innsbruck gaat, zal volgend jaar eindexamen doen. Men kan dus zeggen dat ongeveer 270 Hongaarse scholieren op de Koningin Julianaschool de mogelijk heid hebben gekregen om zich op hogere studie voor te bereiden. Van alle Hon gaarse scholen in Oostenrijk heeft Isels berg de beste naam en het daar behaal de diploma eindexamen wordt in Oosten rijk zeer hoog aangeslagen, omdat het on derwijs er buitengewoon goed is geweest. Het grootste deel van de vroegere leer lingen studeert aan de universiteiten van Wenen en Graz. Het is ook in Iselsberg gebleken, dat deze jonge Hongaren met al hun eigen aardige nationale karaktereigenschappen een meer dan gewone intelligentie bezit ten en dat zij eerzuchtig en vlijtig zijn. Op het ogenblik studeren vijf vroegere Iselsbergers aan Nederlandse hogescholen waar zij tot de meest begaafde studenten behoi'en. Niet alleen voor de leerlingen wordt er overigens gezorgd, doch ook voor hun vroegere Hongaarse leraren in Isels berg. Zij worden allen op kosten van het bestuur in de gelegenheid gesteld een cur sus in Oostenrijkse geschiedenis en Duit se taal te volgen, zodat zij binnenkort de mogelijkheid hebben om als leraar aan de Oostenrijkse middelbare school te worden verbonden. Nu wordt de school van Iselsberg ge sloten en niet zonder weemoed hebben de laatste leerlingen afscheid genomen. Zij hebben dit gedaan in de vorm van een afscheidsfeestje, waarbij het bestuur te Wenen alsmede vertegenwoordigers uit Nederland en Oostenrijk aanwezig waren. De directeur en zijn vrouw, de heer en mevrouw Visser-De Jong uit Nijmegen, die van 1958 af deze school hebben ge leid gaan zich in de omgeving van Wenen vestigen, zodat zij de mogelijkheid heb ben om ook in de toekomst hun vroegere leerlingen met raad en daad bij te staan. Het grote kapitaal, dat het Nederland se volk ter beschikking heeft gesteld, werd goed besteed. Wanneer de laatste eind examens zijn afgelegd, zal men kunnen zeggen dat ongeveer 270 Hongaarse leer lingen zulk een opleiding hebben genoten, dat zij hun eigen weg kunnen volgen. Zondagmorgen hebben vroege kerkgan gers in Geleen de schrik van hun leven gekregen toen zij op de rijksweg enkele leeuwen zagen lopen met vier dartelende leeuwenwelpen. Zo snel als ze konden vluchtten zij in de nabije kerk, waarvan ze de deuren op een kier hielden en zo met kloppend hart de loop der gebeurtenissen verder afwachtten. Tegelijkertijd waren twee agenten van de Geleense gemeente politie een ronde begonnen. Ook zij schrok ken toen zij de leeuwen tegenkwamen. De leeuwen trokken zich van de mensen niets aan. *Als grote nieuwsgierige honden liepen zij snuffelend door de straten. Een der agenten begaf zich onmiddellijk naar cir cus Tony Boltini, dat aan de Herenstraat in Gel een zijn standplaats heeft. De andere politieman hield de groep leeuwen in het oog. Het duurde nog even voordat de agent een aantal mensen van het circus had ge wekt en hun duidelijk had gemaakt wat er gaande was. De temmer van het circus haastte zich met enkele circusknechten naar de rijksweg, waar ze een kring vorm den rond de leeuwinnen. Volgens de tem mer waren de dieren ongevaarlijk. Ze lopen bij het circus wel meer vrij rond. Ze zijn pas een jaar oud. Kalm werden de dieren door de Boltini-mensen benaderd en bij de staart gegrepen, waarna het voor het circuspersoneel een klein kunstje bleek te zijn om de drie leeuwinnen in enkele personenauto's van het circus te krijgen. De welpen die het gedoe van de grote mensen waarschijnlijk als een spelletje beschouwden, kropen uit zichzelf bij hun moeders in de wagens. Zo werd het hele gezelschap naar het circusterrein teruggebracht. Bij onder zoek bleek een op het circusterrein uit zijn stal losgebroken paax-d bij een nach telijke wandeling tussen de stallen de af sluiting van het voor de leeuwen ingerich te hok te hebben opengestoten. Zo kregen de leeuwen met hun welpen de gelegen heid wat te gaan rondlopen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's Gravenhage-Loosduinen (6de pred.pl.): W. van Beem te Badhoeve dorp; te Houten (U.): S. de Jong, kand. te Molenaarsgraaf; te Nieuw-Lekkerland (wijk dorp): J. van Rootselaar te Delft; beroepen door het breed moderamen van de Provinciale Kerkvergadering van Noordholland als predikant voor de op bouw van de hervormde gemeenten in het IJmondgebied: N. O. Steenbeek, secr. Raad Jeugdwerk Ned. Herv. Kerk te Amersfoort. Aangenomen naar Oostermeer-Eestrum: dr. K. H. Siccama te Sneek. Bedankt voor Amsterdam: Ph. W. Bergkotte te Ooster- beek. Geref. Kerken Aangenomen naar Appingedam (vac. N. Korenhoff): J. P. Kakes te Makkum. Met de AVRO-vlag marcheert de oppo sitie, vergeefs teruggeroepen door het AVRO-bestuur (op de voorgrond), de Schouwburgzaal in Assen uit waar zaterdag de algemene ledenvergadering van de AVRO werd gehouden. TE ASSEN IS ZATERDAGMIDDAG in de Schouwburgzaal van Bellevue de in brede kring met spanning tegemoet geziene algemene vergadering gehouden van de AVRO. De belangstelling voor deze jaarlijkse vergadering dezer omroep vereniging is doorgaans zeer beperkt, maar thans vulden ongeveer tweehonderd personen de zaal. Dit was zonder twijfel het gevolg van de tevoren gepubli ceerde aankondiging dat in deze vergadering drie sprekers namens het onlangs opgerichte AVRO-actiecomité het woord zouden voeren, om bezwaren tegen het huidige bestuursbeleid kenbaar te maken. Het belangrijkste punt van de gebruikelijke agenda kwam dan ook na de pauze bij de rondvraag, nadat de voorzitter, jhr. Th. Roëll, een uitvoerige openingsrede had uitgesproken, de directeur van het omroepbedrijf, de heer D. Repko, zijn jaarverslag had uit gebracht en diverse huishoudelijke agendapunten onder de hamer waren door gegaan. Toen kregen drie voormannen van het AVRO-actie-comité gelegenheid het woord te voeren. Als eerste spreker trad naar voren de heer A. A. C. Bakker uit Groningen, die dankbaar was door het AVRO-bestuur in de gelegenheid te worden gesteld ter ken nis van dit bestuur te brengen wat er on der vele duizenden AVRO-leden leeft. Hij zei tot zijn spijt de tolk te moeten zijn van deze vele duizenden die met grote bezorgdheid de gang van zaken in dé AVRO aanzien. De AVRO is sterk gedeva lueerd en is niet meer de fiere onafhan kelijke omroep van voox-heen doch een der zuilen van het omroepbestel, aldus de spreker. Toch wensen de AVRO-leden een algemene nationale en vrije omroep in de ware zin van het woord. De heer Bakker deelde mee dat de leden actief wensen deel te nemen aan de hoognodige reorga nisatie. Het actie-comité, zo zei spreker, bestaat niet uit rebellen. De tweede spreker, de heer B. Groen uit Amsterdam, becritiseerde op felle wijze de leiding van het algemeen bestuur, daarbij enkele pei-soonlijke aanvallen rich tend op de voorzitter en op de manier waarop de benoeming van de heer Röell is geschied. Hij hekelde de toon van het jaarverslag en de mening die men daarin heeft over het aantal leden, de samenstel ling van de AVRO-bode, terwijl hij voorts diverse interne aangelegenheden hekelde, waarin hij weer de persoon van de vooi-- zitter betrok. Tenslotte lied deze spreker afkeurende woorden horen ten aanzien van de verkiezing van gewestelijke bestuurs leden. De meest ultimatieve eis kwam van de derde spreker, mr. T. Q. Dekker uit Lei den. Deze vroeg zich af of het bestuur zich wel bewust is van het kritieke stadium waarin de AVRO zich thans bevindt. Namens wie spreekt eigenlijk het alge meen bestuur?, zo vroeg spreker. De hui dige AVRO-leiding is voor duizenden leden een doorn in het oog. De spreker verlang de het onmiddelijk aftreden van de heer Röell als voorzitter en diens vervanging door een op voordracht van het actie-co mité door het bestuur te benoemen capa bele figuur. De spreker zei dat over dit punt een beslissing moet vallen alvorens nadere reorganisatie-voorstellen kunnen worden gedaan. Nadat de voorzitter de uitermate rumoe rige vergadering had medegedeeld dat de diverse gedane voorstellen thans niet in behandeling genomen zouden worden, ver lieten enkele actie-comitéleden met tien tallen aanhangers de zaal. De algemeen secretaris, mr. H. A. Wassenbergh, hield hierna een pleidooi voor het bestuursbe leid en noemde de eisen van het actie comité deels onmogelijk, deels onzinnig. Hij gispte de handelwijze van het comité van actie dat nimmer contact heeft ge zocht met het algemeen of dagelijks be stuur om wensen of bezwaren te bespre ken. Spreker zei niet van plan te zijn aan Advertentie -Hier. Plezier IN PLAIN OF FILTER Ongeveer 150 leden van de Pacifistische Socialistische Partij uit het gehele Land hebben zondagmiddag in de regen drie uur lang voor het gebouw van het minis terie van Defensie gezeten om te demon streren tegen het uitzenden van Neder landse militairen naar Nederlands Nieuw- Guinea. Bij deze demonstratie, waaraan de P.S.P.-Tweede Kamerleden ds. N. van der Veenen de heer H. J. Lankhorst deelnamen, deelden de demonstx-anten aan de voorbijgangers pamfletten uit. In deze pamfletten werd onder meer gezegd, dat de P.S.P. het regeringsbeleid in strijd acht met de rechten van de mens. Nodig is, aldus verklaart het hoofdbestuur van de P.S.P. in het pamflet, dat er overleg gepleegd wordt tussen de bij dit conflict betrokken landen en dat Nederland prin cipieel bereid moet zijn het bestuur over Nieuw-Guinea af te staan. Vandaag heeft de P.S.P. namens de deelnemei-s aan deze protestdemonstratie aan de minister-president een petitie aan geboden, waarin tegen de militaire maat regelen inzake Nieuw-Guinea wordt ge protesteerd en waarin verzocht Wordt de ze ongedaan te maken. het actie-comité, zoals zich dat nu vooi-doet, enige voet te geven. Vervolgens traden enkele sprekers naar voren die naast de felle critiek, positief en constructief geluid lieten hoi-en. De heer Menzo Riedstra uit Groningen speet het in vergadering bijeen te moeten zijn met mensen die nimmer AVRO-lid hadden moeten worden. De heer Keizer, burge meester van Brummen, keurde het optre den van het actie-comité af en pleitte voor het bewaren van de onafhankelijkheid en het peil van de AVRO te vex'hogen. Hij stelde voor een commissie ad-hoc te be noemen die met constructieve voorstellen kan komen ter beoordeling door het alge meen bestuur. Voorzitter Röell zei, dat het algemeen bestuur dit voorstel gaarne in nadere overweging zal nemen. Tenslotte sprak nog het gewestelijk bestuurslid voor Drente, de heer R. Zegering Hadders, die er op wees dat de oude gezellige „AVRO- binding" der leden met het bestuur nooit meer terug kan komen. .,Hoe zou men dat met vierhonderdui- zend leden ook willen". Ook de oude toe standen in het radio-bestel kunnen niet te rugkeren door de sterke binding met diver se zuilen in bepaalde omroepen. Het vech ten hiertegen is vechten voor een bij voor baat verloren zaak, zei spreker. Het ideaal van een vrije nationale omroep mag blijven bestaan, zei de heer Zegering Had- ders, maar daarbij zal het moeten blijven. Met enkele woorden sloot de voorzitter hierna deze bewogen AVRO-vergadering. Na afloop van de AVRO-vergadering in Bellevue te Assen kwamen de actie-comi- téleden met hun aanhangers nog in de Hertekamp bijeen. Daar werd bekend ge maakt dat het in het voornemen ligt een „actiecomité vrienden van de AVRO" op te richten. „Wij zullen alle ontevreden AVRO-leden adviseren lid te blijven, omdat wij syste matisch meer invloed in het AVRO-be stuur zullen krijgen", zei de heer Groen. Dat betekent volgens de heer Bakker dat het comité kandidaten zal stellen voor de vrijgekomen plaatsen van de gewestelijke besturen. De heer Dekker zei tenslotte, dat het aftreden van de heer Röell was geëist,omdat de woordvoerders van het comité de spi'eekbuis waren van de onge veer achtduizend AVRO-leden die adhesie betuigden aan het streven van het comité. Over de in de AVRO gedane positieve voorstellen van dc heer Keizer en de hr Zegering Hadders besloot het comité zich nader te beraden. De 20-jarige Griekse kroonprins Con- stantijn, die in ons land heeft deelgeno men aan de internationale zeilwedstrijden om de Dragon Gold Cup op het IJsel- meer, is vanochtend om 9 uur met het lijntoestel van de Olympic Airways terug gevlogen naar Athene. Hij is gedux-ende zijn yerblijf in Nederland de gast geweest van onze koninklijke familie in paleis Soestdijk. Vanochtend vroeg bracht Prins Bern- hard hem in zijn sportauto van Soestdijk naar Schiphol. De twee begeleiders van de Griekse ki'oonprins, kapitein-tei'-zee S. C. Chassiotis, die zijn adjudant is, en de zoon van de oppercex-emoniemeester van het Griekse hof, de heer D. Levidis, waren tevoren reeds in een auto van de Griekse ambassade op het vliegveld aangekomen. De directie van de Haagse vervoersmaat schappij H.T.M. heeft aan prof. dr. ing. K. Leibbrand te Zürich opdracht gegeven een verkeersonderzoek in te stellen in Den Haag. Deze opdracht houdt in, dat het on derzoek in hoofdzaak gei'icht dient te zijn op de doelmatigheid van het bus- en tram- lijnennet van het vervoersbedrijf en dat daarbij de bestaande toestand in acht moet worden genomen. Daar een dergelijk on derzoek slechts effectief zal kunnen zijn, als daarbij ook het verkeer in meer alge mene zin wordt betrokken, ligt het voor de hand, dat ook d i t verkeer zij het dan zijdelings door de Zwitserse hoog leraar bij zijn studie betrokken zal worden. Begaan met het lot van de Castricumse emigrant A. N. Drakenhof, die vorige week in Nieuw-Zeeland drie weken na zijn huwelijk met de Nederlandse Gerda Blee- ker plotseling overvallen werd door leuke mie en volgens de medici menselijkex-wijs nog slechts enkele weken te leven heeft, organiseert het dagblad „Kennemerland" te Beverwijk in nauwe samenwerking met de stichting „Wij Komen", te Amsterdam een hulpactie die ten doel heeft de over komst van het Castricumse ouderechtpaar naar Nieuw-Zeeland te financieren. De stichting „Wij Komen", die oudex-s en kinderen laat sparen om overtochten te organiseren, heeft hiernaast een fonds gevormd voor noodgevallen. Reeds werd in zeven noodgevallen geholpen en nu is op een spoedvergadering besloten ook hier hulp te verlenen en wel op zeer korte ter mijn, opcTat de ouders tijdig bij hun zieke zoon kunnen zijn. Op postrekening 44 93 80 kunnen onder het motto „actie Nieuw-Zeeland" bijdra gen worden gestort. De kapitein van de 1000 ton metende Duitse kustvaarder „Munster" vroeg za terdag per radio dringend om doktershulp. Door een explosie in de machinekamer was de 24-jarige machinist Frits Tam- browski uit Flensburg gewond geraakt. Van West-Terschelling voer de reddingboot „Brandax-is" uit. Van de vliegbasis Valken- burg vertrok een helikopter met een dok ter aan boord. De helikopter landde midscheeps op de „Muftstex'" en nam Tambrowski aan boord. Via de vliegbasis Leeuwarden werd hij naar een ziekenhuis in de Friese hoofd stad gebracht. De machinist had een stukje staal in de nek gekregen vlak bij een slagadex-. Zijn toestand was niet levens gevaarlijk. De Duitse zeesleper „Wotan" heeft zondagavond de „Munstex-" op sleep touw genomen. Door de explosie in de ma chinekamer kon de motor niet draaien. Projectiel ontplofte Bij de Franse havenstad Le Havre is een Nederlandse jongen om het leven gekomen, toen het projectiel waarmee hij speelde, explodeerde. De jongen, de twaalfjarige Johan Dirk van de familie Prins, speelde samen met zijn broer, de 18-jarige Rudolf, aan het strand. Onder een rots vonden de beide jongens een pro jectiel. Enkele ogenblikken nadat de jon gens het projectiel hadden opgeraapt, kwam het tot ontploffing. De achttienjarige Rudolf werd ernstig gewond. Hij is opgenomen in een zieken huis in het plaatsje Fecamp. Het gezin Prins was met vakantie in Frankrijk. De heer Prins, die douaneambtenaar is, woont met zijn gezin in het Belgische plaatsje Wilrijk. De oudste zoon woont in Amster dam, waar hij economie studeert. Met loodwitverf bespat gras gegeten Een veehouder in Nootdox-p heeft vijf van zijn koeien moeten laten afmaken, omdat de dieren vergiftigd bleken te zijn. Dé koeien graasden in een weiland, waar in lichtmasten staan van het vliegveld Ypenburg. Deze masten zijn pas geschil derd met verf, welke loodwit bevatte. De koeien hebben gegeten van het gras rond om deze masten, dat met verf bespat was. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de schuldvraag in verband met de schadevergoeding. (Van onze correspondent) WASHINGTON Vijf landen met een betrekkelijk laag suikei-quotum voor export naar Amerika zullen terstond profiteren van de veranderde situatie als gevolg van de economische oorlog tussen Amerika en Cuba. Het zijn: Nederland, Haïti, Formo sa, Panama en Costa Rica. Het Neder landse quotum is 3.731 ton en wordt thans 10.000 ton. Een land, dat op de lange duur belangrijk van de wijziging zou kun nen profiteren is Brazilië. Het K.N.M.I. deelt mede: Een van de oceaan afkomstig storingsgebied heeft zich zondag tot een tamelijk diepe depres sie ontwikkeld, waarvan de kern zich lang zaam van Ierland naar Engeland ver plaatste. Aan de zuidzijde ervan werden grote hoeveelheden zeer vochtige lucht van subtropische oorsprong aangevoerd, het geen met een brede regenzone vergezeld ging, welke zondag in Engeland, Frankrijk, België en ons land opnieuw regen bracht. Aan de achterzijde van de depressie stroomde echter al spoedig weer drogere polaire lucht, waarin opklaringen en buien voorkomen, West-Europa binnen. Een rand storing, welke stormachtige winden over Zuid-Engeland bracht, nadex-de maandag morgen ons land. Deze storing zal ons land met buien passeren en ook mox-gen het weer nog beïnvloeden. De wind ruimt dan tijdelijk naar west tot noordwest en wordt weer minder sterk. In het tempe- ratuurverloop komt weinig verandering. Dinsdag 12 juli Zon op 4.34 uur, onder 20.56 uur. Maan op 22.56 uur, onder 9.21 uur. Maanstanden 15 juli 16.43 uur Laatste kwartier. 23 juli 19.31 uur Nieuwe maart-. 31 juli 13.39 uur Eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 11 juli Hoog water 5.11 en 17.44 uur. Laag water 0.54 en 13.21 uur. Dinsdag 12 juli Hoog water 6.01 en 18.30 uur. Laag water 1.45 en 14.09 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRAPPORTEN Temperaturen; buiten GJ) en binnenlandheden 2 morgen 7 uur. Neerslag! jj laatste 24 uur ÏP 6 la Den Helder licht bew. zw 17 8 Ypenburg half bew. zzw 17 7 Vlissingen licht bew. zzw 18 5 Eelde zwaar bew. zzw 19 8 De Bilt zwaar bew. zzw 18 9 Twente regen zzw 19 9 Eindhoven licht bew. zw 17 8 Zd-Limburg zwaar bew. zzw 17 18 Helsinki regen z 24 0,1 Stockholm geheel bew ozo 17 6 Oslo half bew. windst. 15 0,3 Kopenhagen regen z 18 2 Aberdeen regen no 15 0,1 Londen regenbui zw 22 2 Amsterdam zwaar bew. zzw 17 8 Brussel licht bew. zw 18 6 Luxemburg zwaar bew. zw 16 16 Parijs onbewolkt zw 20 12 Bordeaux regenbui w 23 2 Grenoble half bew. windst. 27 0 Nice licht bew. nno 24 0 Berlijn regen z 22 0,1 Frankfoi*t regen zzw 19 .13 München zwaar bew. z 20 0.2 Zürich zwaar bew O 17 4 Genève regen w 22 0,1 Locarno geheel bew ono 23 0 Wenen licht bew. zzo 23 •0 Innsbruck onbewolkt wnw 23 0,1 Athene onbewolkt nno 32 Rome onbewolkt windst. 31 0 Ajaccio onbevolkt no 25 0 Madrid onbewolkt windst. 0 Mallorca onbewolkt nw 31 0 Lissabon half bew. n 27 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2