Kennedy maakt verreweg de beste kans op kandidatuur \faak hoofdpijn?] ZWITSALETTEN ^helpen U eraf WERELDNIEUWS Bondskanselier Adenauer wekt op tot versterking der NAVO Neo-nazistisch congres werd belegerd en bewaakt Franse priester veroordeeld wegens uitlokken van desertie Najaarszitting van Bondsdag in Berlijn op losse schroeven Groeiende overtuiging: slechts hij is een partij voor Nixon 3 DEMOCRATISCHE CONVENTIE BEGONNEN Regenjas, pet en tas van ontvoerde jongen gevonden Licht Goedkoop PARI Oost-Pruisen is een bastion tegen het Westen, houdt hij honderdduizend verdrevenen voor Deutsche Reichspartei kwam ondanks verzet bijeen Europees project voor verkenningsvliegtuig Nederlander in Genua van zijn geld beroofd Kroesjtsjevs dreigen met vredespact met Oostduitsers baart zorgen Op de <~Praat<stoel MAANDAG 11 JULI 1960 Van onze correspondent) WASHINGTON. Senator Kennedy heeft verreweg de beste kans de overwin ning te behalen op de Democratische con ventie, die vandaag te Los Angeles is be gonnen. Woensdagavond worden de eerste stemmingen gehouden om de Democrati sche kandidaat voor het presidentschap te kiezen. De aanhangers van Kennedy doen alles wat: in hun vermogen is tenein de reeds bij de eerste stemming hun man een meerderheid van 761 te verzekeren. Elke dag brengt nieuwe verschuivingen in hun voordeel. Zo verklaarde zondag de katholieke gouverneur van Californië, Brown, dat hij niet langer staatsfavoriet van Californië wenste te zijn en dat daar om de leden van de delegaiie van Califor nië vrij zijn te stemmen zoals zij wilden. Brown zelf sprak zich tot niemands verba zing uit voor Kennedy. Sommige staten geven bij eerste stem ming steun aan de kandidaat van het ei gen gebied. Vaak is de gouverneur zulk een staatsfavoriet, doch bij de tweede stemming acht de delegatie zich meestal ontslagen van deze complimenteuse for maliteit. Brown heeft de delegatie van Californië nu reeds voor de eerste stem ming vrijgelaten en dat zal Kennedy 50 tot 60 extra stemmen opleveren. Indien Lawrence, de gouverneur van Pennsyl vania, ook tot steun aan zijn geloofsge noot Kennedy zou besluiten, zou deze het reeds bij de eerste stemming kunnen halen, maar anders heeft hij een uitstekende kans bij de tweede stemming. Lawrence, die zijn delegatie stevig in de hand heeft liet evenwel nog niets los. Vrijwel alle commentators slaan Kennedy's kansen hoog aan doch willen de mogelijkheid niet uitsluiten dat er toch nog een wonder gebeurt op de conventie. Dat is wel vaker voorgekomen. Doch zelden is een nieuwe kandidaat bij het begin reeds zo dicht bij de overwinning geweest Kennedy's orga nisatie heeft prima gewerkt. Dank zij de vroege start en de wel gevulde geldbuidel heeft de jonge senator overal in Amerika SYDNEY, AUSTRALIë (UPI) Maan dag zijn in een bos ten noorden van de haven van Sydney kledingstukken gevon den van het ontvoerde jongetje Graeme Thorne. Het waren een schoolpet, een plastic regenjas en een plastic schooltas, alles met de naam van het vermiste jon getje. Ook is een uit een schoolboek ge scheurd blad gevonden met vermoedelijk het handschrift van Graeme. Honderden politiemannen zijn naar de streek gediri geerd waar de voorwerpen zijn gevonden. Voorts is de politie van plan tienduizen den schoolkinderen bij het zoeken in te schakelen en ook zouden vandaag nog twee helicopters van de marine komen assisteren. Hedenochtend is in de voor stad Glebe een auto nagejaagd van het type dat gezocht werd met het oog op de ontvoering, doch men raakte in het drukke verkeer het spoor bijster. De politie gelooft dat de kledingstukken binnen de afgelopen 24 uur uit een auto zijn geworpen, daar ze anders stellig al eerder gevonden zouden zijn. In de omge ving van de plek waar de kledingstuk ken zijn gevonden, heeft de politie gips afdrukken genomen van voet- en auto bandsporen. Ook heeft de politie vandaag gezocht te „Bantry Bay", een deel van de haven oever van Sydney, op enkele honderden meters afstand van het bos waar de kle dingstukken waren gevonden. De politie begaf zich naar Bantry Bay als resul taat van een anoniem telefoontje. Er werd echter niets gevonden. In een televisie-uitzending heeft de bur gemeester van Sydney, Harold Jensen, zondagavond een beroep gedaan op de ontvoerder. Jensen beloofde plechtig, dat de kidnapper niet zou worden verraden als hij het kind zou loslaten. Jensen was bereid het kind persoonlijk op te halen. De burgemeester zeide dat hij de hele avond op kantoor zou blijven, in de hoop dat de kidnapper hem zou opbellen. Inmiddels heeft Basil Thorne, de vader van het jongetje, bekend gemaakt dat hij de gevraagde losprijs van 25.000 Austra lische ponden wil betalen. In totaal is al 16.000 pond uitgeloofd in hoofdzaak door Australische kranten voor de brenger van aanwijzingen, die tot oplossing van de ontvoeringszaak zouden leiden. De politie heeft bekend gemaakt dat zij thans over het signalement beschikt van twee man nen, die misschien bij de ontvoering be trokken waren. actie kunnen voeren en daarbij bleek Ken nedy grotg aantrekkingskracht op de mas sa te hebben. De politici raakten hierdoor reeds vroeg overtuigd van het feit dat de Democratische partij in Kennedy een kandidaat zou kunnen hebben die het zou kunnen winnen van Nixon. Dit is de groot ste aanbeveling, die een aspirant op de Democratische conventie kan verwerven. Stevenson liet in een interview voor de televisie zondag duidelijk blijken, dat hij zeer zou ambiëren Amerika's nieuwe mi nister van buitenlandse zaken te worden, indien zijn visie en die van de gekozen pre sident parallel zouden lopen. (UPI) Senator Kennedy werd zondag door een gehoor van 6.000 negers die ga ranties aangaande burgerrechten eisten, met boe-geroep ontvangen. De senator uit Massachusetts liet zich niet van zijn stuk brengen, en aan het slot van zijn betoog ten gunste van burgerrechten, kreeg hij hartelijk applaus. Kennedy beloofde, dat indien hij tot president wordt gekozen, hij krachtig zal opkomen voor burgerrechten voor de negers. Hij steunde hen in hun zitstakingen te gen discriminatie in lunchrooms. Senator Johnson, die eveneens had moeten spre ken, liet zich vertegenwoordigen door de vroegere minister van binnenlandse zaken Chapman. Niet zodra had deze de naam van senator Johnson laten vallen, of een luid boe-geroep brak uit. De dag vóór de opening van de Demo cratische conventie van Los Angeles, staat ook gouverneur Herschel S. Loveless van Iowa al op het punt zich achter Ken nedy te schai-en. Hij zei dat het tijd werd de „zijde van de winnaar" te kiezen. Loveless toetste de kiesmannen van zijn staat en kwam lot de volgende verdeling: 16 stemmen voor Kennedy, 4 Va voor Symington, 2 voor Johnson en 2 voor Stevenson. Gedelegeerden met 1Va stem waren niet aanwezig of stemden niet. Advertentie 20 stuks f. 2.10 10 stuks f. 1.05 In de groene doos (Van onze correspondent) DUSSELDORP In het vroegere Oost- Pruisen bestaat een brede zone waaruit de bevolking verdreven is en die tot een leegte tussen Polen en Rusland is gewor den. Daar heeft de Sovjet-Unie niet slechts tweehonderdduizend soldaten gelegerd, maar zij heeft er ook raketbases en ha vens voor onderzeeboten gevestigd. Dit heeft bondskanselier Adenauer te Dussel- dorp verklaard voor meer dan honderd duizend leden van de „Landmannschaft Ostpreussen", waarin uit Oost-Pruisen verdreven Duitsers zijn verenigd. Het grootste deel van dit gebied behoort volgens de overeenkomst van Potsdam van augustus 1945 tot de Sovjet-Unie: het gaat hier om de stad Koningsbergen, thans Kaliningrad geheten, en omliggend gebied. De Russen hebben de overeen komst van 1945 zo opgevat dat dit gebied voorgoed tot de Sovjet-Unie behoort. Het district Kaliningrad zendt sedert 1955 zes afgevaardigden naar het Russische, parle ment, de Opperste Sovjet. Overzichtskaart van de republiek Kongo. (Van onze correspondent) HILDESHEIM. De neo-nazistische Deut sche Reichs Partei is er het afgelopen weekeinde, ondanks veel verzet van vak bondszijde, toch nog in geslaagd te Hil- desheim haar achtste partijdag te houden. Zij koos als voorzitter de Hamburgse en als extreem rechts bekend staande arts Kunstmann. De DRP won midden vorige week een kort geding tegen de vakbonden die de partijdag wilden verhinderden en het ge meentebestuur van Hildesheim dat het congres wilde verbieden. De rechter zei dat de DRP niet verboden is, en dat een vergadering van een partij of een vereni ging die niet in strijd met de grondwet is, niet willekeurig verboden kan worden. Daarop werd van vakbondszijde verklaard dat men het weekeinde in alle vergader zalen, bijeenkomsten zou houden opdat de DRP niet meer aan bod zou komen. LYON (UPI) Een jonge Franse priester en een student in de muziek zijn door een militaire rechtbank in Lyon tot gevangenisstraffen veroordeeld wegens „het uitlokken van desertie" onder jonge Fransen die als soldaat naar Algerije wor den gezonden. De priester, de 38-jarige Christian Corre, kreeg een jaar, de 25- jarige student Diego Massan-Malkes twee jaar. Zij werden ervan beschuldigd te heb ben behoord tot een organisatie „jong ver zet" (Jeune Résistance) genaamd, die aan zet tot desertie. Kardinaal Achile Liénart had de rechtbank een brief toegezonden waarin hij schreef, dat de jonge priester geen andere bedoeling heeft gehad dan trouw te zijn aan zijn plicht als priester. De oorlog in Algerije „stelt bepaalde jon ge mensen, en soms de besten onder hen, vaak voor veel gewetensvragen", aldus de kardinaal. Corre zelf verklaarde, dal hij naar zijn mening steeds trouw is ge bleven aan de leer van de kerk en even zeer trouw aan zijn land en dat hij ge kweld is door twijfel over de vraag, hoe hij als priester moest staan tegenover het Algerijnse vraagstuk. Bij het vellen van het vonnis zei de president van de rechtbank, dat de pries ter een lichte straf kreeg wegens verzach tende omstandigheden. De advocaat van de student veroorzaak te opschudding in de zaal door te verkla ren, dat het Franse leger een „domme en zinloze oorlog" voert in Algerije en zich schuldig maakt aan het martelen van gevangenen. De rechter beval hem zich te beperken tot het geval van zijn cliënt. Deze tactiek is onlangs in het Ruhrgebied met succes tegen de DRP toegepast. Des ondanks slaagden een goede 550 gedele geerden die tienduizend leden zouden ver tegenwoordigen erin een congres te hou den. Belegerd door een vijfhonderd leden van vakverenigingen, en van de buitenwe reld afgesloten door ongeveer honderd politieagenten. De DRP heeft zich bijzonder gecompro mitteerd doordat degenen die eind 1959 in Keulen de golf van antisemitische wanda den in de Bondsrepubliek veroorzaakten, ex-leden van de DRP waren. Tijdens de laatste Bondsdagverkiezingen van 1957 be haalde zij niet meer dan 430.000 stemmen 1.8 percent van het totaal. Ze kreeg geen zetel in de Bondsdag. In het begin van dit jaar verbood de deelstaat Rijnland-Palts de partij op zijn gebied. Het is buiten kijf dat de DRP een voort zetting is van de in 1959 verboden neo nazi partij de SRP (Sozialistische Reichs Partei). De DRP is voorzichtig in haar uitlatingen: de leiders verbergen achter veel woorden evenwel menig nazistisch trekje. Duidelijk in haar program is de zin: „Wij verzetten ons tegen de ellendige zelfbeschuldiging van waardeloze Duit sers, dat Duitsland aan beide wereldoor logen alleen schuld heeft". Als groep is de DRP dus onbelangrijk, maar als steeds weer op de voorgrond tredende kleine po litieke partij en als een van de vele uiterst rechtse groeperingen is zij een duidelijk symptoom van het blijkbaar niet uit te roeien neo-nazisme in de Bondsrepubliek. BONN (Reuter) Engeland, West- Duitsland, Frankrijk en Italië zullen ge zamenlijk een supersonisch, verticaal op stijgend vliegtuig voor verkennings- en aanvalsdoeleinden ontwikkelen, aldus heeft een woordvoerder van het Bondsministerie van defensie medegedeeld. Van 1965 af zal dit nieuwe vliegtuig, de Fiat G-91. de standaard jagerbommen- werper van de Westduitse luchtmacht, gaan vervangen. Adenauer legde er de nadruk op dat de annexatie van Oost-Pruisen en de ver drijving van het grootste deel der Duitse bevolking daaruit een zwaar onrecht is. Hiermede is het volkenrecht, zei hij, ge schonden. Het is een eis van algemene rechtvaardigheid, volgens Adenauer, dal, in afwachting van het vredesverdrag tus sen de vroegere geallieerden, inclusief Rusland, en de regering van een verenigd Duitsland geen definitieve besluiten over Oost-Pruisen worden genomen. De bondskanselier stelde voorts, dat men tegenover Kroesjtsjevs dreigementen van de laatste weken de westerse eis naar echte vrede dient te plaatsen: „Ik ben niet van plan op dezelfde minderwaardi ge wijze te reageren als Kroesjtsjev ge sproken heeft". Adenauer verklaarde ten slotte dat het bitter noodzakelijk is ge zien de situatie op Cuba en in Japan om de Noordatlantische Verdragsorganisatie te versterken. Moeilijke positie Er is geen twijfel aan dat Adenauer zich tegenover de Oostpruisische vluchtelingen in een moeilijk parket bevond. Men dient zijn uitlatingen over Oost-Pruisen dan ook te zien tegen de achtergrond van de ver kiezingen van 1961, wanneer ook de mil joenmassa van vluchtelingen in West- Duitsland van grote betekenis zal zijn. Minder doorzichtig is voor Bonn nog al tijd Adenauers opwekking van vorige week om het „nationale gevoel van het Duitse volk" te versterken. In commentaren in de bondsrepubliek heeft men er op gewezen dat dit zonder linge woorden waren in de mond van de man die het in de laatste tien jaren Een Nederlander, de 50-jarige heer A. Verhoef uit Sliedrecht, bevond zich vrijdag in Genua met vrouw en dochter in een bus, die hen naar Varazze aan de Itali aanse Rivièra zou brengen, toen de bus werd aangehouden door stakers. Alle pas sagiers werden gedwongen uit te stappen. Even later ontdekte de heer Verhoef, dat zijn zakken waren gerold en dat zijn por tefeuille waarin zijn geld en papieren za ten, was verdwenen. Het geldelijk verlies was 75.000 lire, 10.000 Franse frank, 200 Zwitserse frank, 50 Luxemburgse frank en 110 gulden, totaal ongeveer 900 gulden. De heer Verhoef ging naar de politie om de diefstal aan te geven en om te vragen- wat hem te doen stond. Op het politiebureau kreeg hij 2000 lire (12 gulden) om het gezin in staat te stellen zijn hotel in Varazze te bereiken. De kranten in Genua maakten melding van deze beroving van een buitenlander. Een onbekende Genuces zond daarop 140.000 lire aan de politie met het verzoek dit aan de gedupeerde Nederlander te over handigen en namens zijn stadgenoten zijn verontschuldigingen voor de diefstal aan te bieden. De politie zond een personeels lid van de V.V.V. in Genua naar Varazze, die het geld aan de heer Verhoef heeft overhandigd. zo druk heeft gehad over de Europese geest en wiens houding sedert 1949 veel verried, maar nu juist nimmer enige na tionalistische tendenz. Adenauer zei ook niet waaruit hij heeft opgemaakt dat het de Duitsers thans aan nationaal gevoel ont breekt. Een der dagbladen te Bonn schreef derzer dagen: „Nationaal gevoel is voor de Duitsers eerder een verlangen dan een bezit". Anderen zeiden dat de bondskan selier misschien onder invloed is gekomen van De Gaulle's „Europa der vaderlan den". (Van onze correspondent) BONN. Het dreigement van de Rus sische minister-president Kroesjtsjev voor diens vertrek uit Oostenrijk over een Rus- sisch-Oostduits-vredesverdrag als mogelijk antwoord op een eventuele vergadering van de Westduitse Bondsdag te West-Ber- lijn, heeft Bonn in een ufferst moeilijke positie gebracht. Er is geen twijfel aan dat door dit dreigement het voornemen om eind oktober of begin november aan staande deze vergadering in de oude Duit se hoofdstad te houden op losse schroeven is komen te staan. Kroesjtsjev zei. dat „het een goed idee zou zijn" een vredesverdrag met Pankov te sluiten voordat de Bonds dag in Berlijn bijeen zou komen: dan zou den de Westduitsers gedwongen zijn visa aan te vragen bij de Oostduitse regering en zo zou er contact tussen beide regerin gen ontstaan. Men redeneert in Westduitse regerings kringen thans, zo bleek inmiddels uit een door de regeringsperschef Von Eckardt op de persconferentie afgelegde verklaring als volgt: De positie van het Westen in Berlijn, dus de positie van de Westberlijners zelf is uiterst delicaat. De Sovjets, en niet de westelijke machten kunnen hier aan de touwtjes trekken en het weer eens met een soort blokkade proberen om de Westberlij ners op de knieën te krijgen en te dwingen tol het aanvaarden van de status van de zogenaamde vrije stad. De drie westelijke machten, die in geheel Berlijn met de Rus sen nog altijd de bezetting vormen, zijn dan ook in hel recente verleden steeds uitermate voorzichtig geweest. De Bonds dag zal nu alleen een beslissing nemen na overleg met Frankrijk, de Verenigde Sta ten en Engeland, en met de regering Adenauer en de Weslberlijnse senaat. Dit alles neemt niet weg dat er na Kroesjtsjevs dreigement met het vredes verdrag, dat Oost-Duitsland de kans zal geven alle toegangswegen naar West-Ber- lijn te gaan controleren, van Westelijke zijde door Bonn een positieve daad wordt verlangd. Zou de Bondsdag na overleg met Washington, Parijs en Londen, name lijk toegeven en voor het eerst na tien jaar dit keer niet te Berlijn gaan verga deren, dan zou dit een nieuwe nederlaag voor het gehele Westen, en de zoveelste propaganda zege voor Moskou betekenen. Vandaar dat de Westduitse perschef Von Eckardt met grote nadruk zei: „Wij kunnen dergelijke dreigementen nu een maal niet met een domweg toegeven ho noreren. De Bondsdag zal zelf een beslis sing moeten nemen". Te West-Berlijn werd verklaard: „De bijeenkomst hier moet ten koste van alles doorgaan: dat zal de West-Berlijnse bevolking, die in het centrum van de rode storm staat, een hart onder de riem steken". De sociaal democratische oppositie-partij de S.P.D. liet mededelen: „Een bondsdagvergade ring te West-Berlijn kan geen provocatie zijn. De bijeenkomsten van het zogenaam de parlement van communistisch Oost- Duitsland, de Volkskammer, worden ook steeds te Oost-Berlijn gehouden zonder verzet van de drie Westelijke bezettings machten." De liberale F.D.P. verklaarde: „De Sovjet-Unie heeft zich van 1949 af nog nooit verzet tegen Bondsdagvergade ringen te Berlijn en heeft ook het vorige jaar geen protest aangetekend tegen het houden van de presidentsverkiezingen in Berlijn. (Reuter-AFP) De Oostenrijkse kanse lier dr. Julius Raab heeft zondag een radiotoespraak gehouden, waarin hij heeft medegedeeld aan premier Kroesjtsjev dui delijk te hebben gemaakt, dat hij niet in stemde met enige door de Russische pre mier in Oostenrijk afgelegde verklaringen en dat zijn opmerkingen over dr. Konrad Adenauer „in het bijzonder onaangenaam voor mij waren." De reisgenoot Toen ik mij die avond naar de laatste trein begaf, woog op mijn leden de ver moeidheid waarmee een lange, inspannen de dag mij had beladen. Ik had drie kwar tier te reizen en hoopte deze nuttig te be steden met een klein voorschot op mijn nachtrust. Deze hoop vermengde zich ech ter met de vrees dat ik het tussenstation waar ik moest uitstappen, slapende zou passeren. De trein was bijna leeg, het geen m.ijn voornemen mij eventueel door een medepassagier te laten wekken, niet begunstigde. Op het laatste ogenblik kwam er echter iemand opdagen die tegenover mij plaats nam, blijkbaar voor de gezelligheid. Ik sloeg mijn bezwaarde ogen op en keek in het gezicht van een forse man die rustig een uitgedoofde sigaar weer opstak. Het duurde niet lang of ik ontdekte dat hij over een donkere stem beschikte, met be hulp waarvan hij in langzaam tempo woorden uit zijn mond schoof. Ik kreeg althans de indruk dat hij zich aldus van zijn spraakorgaan bediende. Een einde loos, brommend lint van woorden, een lo pende band, bewoog zich op mij toe, want de man was uiterst mededeelzaam. De zin van zijn mededelingen ontging mij echter grotendeels. Ik bespeurde er een soort wiegelied in en zou mij zeker op het ge combineerde ritme van dit lied. en van de treinwielen in slaap hebben laten zin ken, indien niet een restant van beleefd heid mij op de been had gehouden. Ik kwam zelfs weer zover bij dat ik hem mijn reisdoel noemde met het verzoek mij, indien de geest mij begaf, te porren. Hij beloofde het goedgunstig en voegde eraan toe dat ik op hem kon bouwen, om dat hij nooit in de trein in slaap viel. Hij moest één station verder uitstappen dan ik, dus het kwam alles best voor me kaar. Wat hij nog meer zei, ontsnapte mij volkomen. Er schoven zich wolken tussen mijn reisgenoot en mij. Het wa ren niet alleen de rookivolken van zijn si gaar, maar ook de nevelen van de niet meer terug te dringen slaap. Op zeker ogenblik kwam ik weer bij en icat ik toen zag, ontstelde mij. De nooit, in de trein slapende man tegenover mij was van zijn gedragspatroon afgeweken en zat met het hoofd op de borst te dei nen. Zijn sigaar, die opnieuw was uitge gaan, had een spoor van as op zijn kle ren getekend. Ik had het stellige gevoel dat ik te ver was gereden en reeds een paar minuten later werd dit gevoel beves tigd door een conducteursstem die een stationsnaam riep. Maar niet alleen ik was mijn halte gepasseerd, mijn mede passagier ivas ook al een station te ver. Ik trad in zijn plaats als porder op en we verlieten haastig de wagon. Op het kale verlaten perron stonden we als de bekende kat in een vreemd pak huis. Maar mijn lotgenoot vermande zich. Hij wist dat er in de buurt een garage was. Een minuut of tien later reden we weer, nu in een auto. Mijn metgezel her haalde met tussenpozen van luttele secon den dat hij niet begreep hoe hem zoiets overkomen kon. Hij voelde zich schuldig, hij wilde ook voor mij. betalen. Ondanks mijn tegenwerpingen zou hij dit wellicht hebben gedaan, als hij niet op het mo ment van afrekenen zijn portefeuille had. gemist. Die moest nog in het café liggen waar hij die avond was geweest. Ik reed verder, berustend, in mijn lot dat echter milder bleek te zijn dan ik mocht ver wachten. Toen ik wilde uitstappen, zag ik namelijk de portefeuille op de vloer van de auto liggen. Ik'rekende eerlijk af en gaf het voorwerp aan de chauffeur mee'. De ontknoping kwam de volgende dag, toen mijn voormalige reisgenoot aan mijn deur verscheen. De door mij gevonden portefeuille was niet van hem geweest, maar van een vooralsnog onbekende der de. Zijn eigen geldtas had hij bij zijn thuiskomst in de voering van zijn jasje gevonden. Ik weet niet of de politie nog naar de eigenaar van mijn vondst zoekt, maar mijn metgezel en ik gingen tevre den in het besef van eikaars edelmoedig heid uiteen. U. Mok Activiteit. De attaché van het Israëlische gezantschap in Boekarest, Schlomi Aha ron, is door het communistische regime van Roemenië „persona nongrata" ver klaard wegens „een activiteit die strij dig is met de diplomatieke normen". Lekke pijp. De IJslandse kustwacht heeft meegedeeld, dat een IJslandse kanon neerboot zondag tweemaal door de schoorsteen van een Britse trawler ge schoten heeft, die op minder dan twaalf mijl afstand uit de kust viste. Een vaartuig van de Britse marine had de aanhouding van de trawler verhinderd. Huistoe. President Arturo Frondizi van Argentinië heeft zijn reis aan verschei dene Europese landen afgesloten en is zondagavond per vliegtuig uit Madrid naar Buenos Aires vertrokken. De pre sident werd uitgeleide gedaan door ge neralissimo Franco, diens kabinet en een grote menigte. Hotelbrand. Bij een bx-and in een hotel van twintig kamers in de Amerikaanse stad Bristol zijn zondagmorgen zes per sonen om het leven gekomen. Twee gas ten worden vermist, maar men meent dat zij het hotel zaterdagavond reeds verlaten hadden. In de flank. Een bus met Britse toeristen is in het Oberland van Bern in Zwitser land in botsing gekomen met een berg- spoortrein. Ten minste vijf mensen kwa men om het leven. Acht tot tien men sen werden ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde op een onbewaakte overgang. Het treintje, dat van Luzern naar In- texdaken loopt, trof de bus in de flank. Op weg. De secretaris-genex*aal van de UNO, Hammarskjoeld, is zaterdagavond per vliegtuig uit New York verti-okken voor een reis van vijf weken naar Ge neve, Zuid-Afrika, de x-epublieken So malia en Kongo. In Genève zal Ham marskjoeld de confex-entie van de Eco nomische en Sociale Raad bezoeken. Advertentie 10 TABL. f 0.60 20 TABL. f 1.- 40 TABL. f 1.50 Veldslagen. Na vier weken van hardnek kige gevechten met Tibetaanse verzets strijders hebben de Chinese communis ten Sjekar Dzong, een wegknooppunt van stx-ategisch belang in Tibet op 65 km. ten noox-den van de Nepalese grens, heroverd, zo wordt uit Katman- doe gemeld. Traag. Het orgaan van de Hongaax-se communistische partij „Nepszabadsag" beklaagt r:ch er over dat de arbeiders van de collectieve landbouwbedrijven bij de oogst „niet zoveel ijver betonen als vroeger toen zij nog landeigenaar wa ren". In Hongax-ije is ongeveer 70 per cent van de landbouwgx-ondbij collectie ve bedrijven ondergebx-acht. De land- bouwarbeiders weigeren met zonsop gang te beginnen, zoals zij vx-oeger de den, aldus „Nepszabadsag". Teruggeroepen. De Braziliaanse regering heeft besloten haar ambassadeur in de Dominicaanse republiek voor overleg te rug te x-oepen, als gevolg van een in cident dat zich vi'ijdag in Ciudad Tru- jillo heeft voorgedaan en waarbij twee burgers van de Dominicaanse republiek, die asiel hadden gevx-aagd bij de am bassade van Brazilië, door de Domini caanse politie werden gedood. Goede zaken. In Oostenrijk maken oplich ters goede zaken xnet een middel dat „kosmische stralen absorbeert". Talrij ke goedgelovige lieden hebben zich voor veel geld een eenvoudige met kopex-- di-aad omwonden aluminium ring laten verkopen. Krantenlezers. De inwoners van de Bene lux zijn de ijverigste krantenlezers van West-Eux-opa, aldus heeft een onder zoek van de Westduitse papierfabriek Feldmühle a.g. uitgewezen. Bovenaan staan België en Luxembux-g met een jaarlijkse consumptie kx-antenpapier van 12 kilo per hoofd, gevolgd door Ne derland met 11 kilo. De laatste plaat sen worden ingenomen door Italië en West-Duitsland, met respectievelijk 5 en 9 kilo. Bevolking. Prémier Kroesjtsjev heeft in Moskou meegedeeld, dat de Sovjet-Unie momenteel een bevolking telt van 214.400.000 zielen en het laagste sterfte cijfer ter wereld heeft.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3