Duitse minister protesteert tegen verkorting werktijd Critiek der V.S. op Westduitse hulp aan ontwikkelingslanden De beurs Vooronderzoek tegen Powers afgesloten SCHEEPVAARTBERICHTEN Westduitse officier naar Oost-Duitsland gevlucht Bewoners van eiland gevlucht voor erupties Afzonderlijke regerings organen voor Algerije? 8 Overmaat van orders en kwaliteitsvermindering Euromarkt en invoerrechten Financieringsmaatschappij voor investeringen opgericht Sobsi eist naasting van Amerikaanse bedrijven Sartono: nationalisatie van de olie onvermijdelijk Bonn durft welvaart niet „af te romen" Dividenden Singkep Tin Nasser kondigt bouw van straalvliegtuigen aan Reeds 56 arrestaties in Kenya Radio-Moskou: doodstraf mogelijk Herbegrafenis slachtoffers van vliegtuigramp Majoor zegtmijn geweten, maar Bonn: zijn schulden Vrijwilligerskorps in Ghana voor Algerije en Afrika Vrouw maakt aanspraak op „troon van West-Irian" Twee bewakers van kamp Mauthausen vrijgesproken Soedanese order voor Alkmaar r 137.— MAANDAG 11 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent) De Westduitse minister van Economische Zaken prof. Ludwig Erhard tekende het afgelopen weekeinde protest aan tegen een vrijdag gesloten overeenkomst over de ar beidstijd in de metaalindustrie. Volgens dit accoord tussen de metaalarbeidersbond en de metaalindustrie zal op 1 juli 1965 de 40-urige werkweek in de Bondsrepu bliek een feit moeten zijn. Dit accoord had een precedent: in Beie ren waren werknemers en werkgevers don derdag tot eenzelfde besluit uitsluitend voor Beieren gekomen. Daarop beëindigde men te Homburg de al geruime tijd durende onderhandelingen over de werkweek voor de metaalarbeiders in de rest van de Bondsrepubliek bijzonder snel. Men be sloot namelijk de huidige werkweek van 44,5 uur, die werd ingevoerd in 1956 toen de 48-urige werkweek nog gold, p,er 15 januari 1962 terug te brengen tot 42,5 uur, per 1 januari 1964 tot 41% uur en per 1 juli 1965 op 40 uur. Dat zal dus neerko men op de invoering in de grote Westduitse industrie van de 5-daagse werkweek, voor zover deze al niet bestaat. Tegelijkertijd kwamen werkgevers en werknemers tot een opzienbarend accooi'd over de lonen. Men besloot namelijk ver uit te gaan boven het advies van de cen trale bank, de Bundesbank te Fx-ankfort, die onlangs in een overzicht met het oog op 's lands conjunctux-ele toestand had aanbevolen toch vooral niet meer dan 4 pet loonsverhoging toe te staan. De me taalindustrie voert per 1 juli jl. een ver hoging in van niet minder dan 8.5 pet en daarna per 1 juli 1961 nog eens 5 pet. Met dit alles is voor het eerst na 1945 tussen werkgevers en werknemers in de Westduitse metaalindustrie een overeen komst op lange termijn tot stand geko men. Van werkgeverszijde was men zo gewillig met het oog op de dikke stroom orders die men nauwelijks aankan en de precaire situatie op de arbeidsmarkt waar een ware noodtoestand heerst. Erhard liet zaterdagavond verklaren: „Het is onbegrijpelijk, dat uitgerekend nu de werktijd wordt verkort. De Westduitse economie schaadt zichzelf daarmee. Zij is namelijk niét in staat op de binnenlandse en op de exportmarkt te voldoen aan de vraag, die straks helemaal niet meer be antwoord kan worden". Erhard waarschuw- de nog eens extra met het oog op een ander punt van kritiek: in het buitenland heeft men de laatste anderhalf jaar voort durend klachten kunnen horen over de Onder de titel „een zonderling bericht" geeft de „Consumentengids" een beschou wing over de handelspolitiek der Neder- landese regering in verband met de Euro- markt, die belangwekkend genoeg is om in beknopte vorm te worden geciteerd. Het blad schrijft: Dat Nederland is toegetreden tot de Euromarkt, mag zo langzamerhand als genoegzaam bekend worden veronder steld. En wanneer we ons goed herinne ren, werd ons indertijd van verschillendo zijden te verstaan gegeven, dat als gevolg van de oprichting van dit soort internatio nale economische gemeenschappen de handelsbelemmerende invoerrechten, dooi de diverse staten als om strijd op de meest uiteenlopende produkten geheven, zij het dan geleidelijk, zouden vex-dwijnen. Met weer als gevolg stijging van de wel vaart. We hebben de zaak in den beginne der- halve optimistisch aangezien. En toen be kend werd, dat de binnentarieven (invoer rechten, geheven aan de grenzen tussen de deelnemers onderling) op 1 januari 1959 met 10 pet. verlaagd zouden worden, meenden wij dat wij met de dichter Hooft konden zeggen: „ziet, de dag breekt aan!" Groot was echter onze ontnuchtering toen, zonder enige motivering van over- heidszijde, gelijktijdig met de verlaging der invoeri'echten, een verhoging van de invoerbelasting werd afgekondigd, die be doelde vei'laging dermate compenseerde, dat de invloed op de consumentenprijzen precies nihil werd. Nu is per 1 juli 1960 weer een vei'laging der invoerrechten verplicht geworden. En op het moment waarop wij dit schrijven is het weer wa xrschijnlijk dat de consu ment hier van niets zal bemerken, weder om door een compenserende verhoging der invoerbelasting. Men achtte het in Den Haag echter blijkbaar iets te gortig om dit voor de tweede maal zonder motive ring te doen en daarom verscheen er naar aanleiding van enkele vragen van Kamer leden een persberichtje, waarin de rede nen van deze handelwijze tei'loops werden „uiteengezet". Een en ander moest dan zo geschieden om „door gelijkheid van belas tingdruk de importeurs niet te bevoox-delen boven de binnenlandse fabrikanten". We hebben even onze ogen uitgewx-even! Deze motivering hadden wij wel het aller minst verwacht! Immers wat is het geval? Zolang er invoex-rechten wox-den geheven, profiteren binnenlandse fabrikanten van prijsverschillen, zonder welke het hun in vele gevallen onmogelijk zou zijn, tegen hun buitenlandse confraters te concurre- ren. Ja, zelfs worden industrieën gesticht, waarvan van te voren vaststaat, dat ze zich alleen bij de gratie van bestaande invoerrechten kunnen handhaven. Nu werd na de ooi'log een nieuwe belas ting ingesteld, de z.g. omzetbelasting. De techniek van de heffing bij deze belasting was inderdaad zo, dat hierdoor een onge lijke belastingdx-uk zou kunnen ontstaan tussen in het binnenland voortgebrachte en uit het buitenland geïmporteerde goe deren. Daarom werd bij invoer, naast het invoerrecht, ook een invoerbelasting gehe ven, die dus als equivalent van de om zetbelasting moet worden beschouwd. De ze belasting is echter bedoeld als een procentuele x-echttrekking van de belas tingdruk. Gaat men haar gebruiken om tot een constante belastingdruk in guldens te komen, dan lijkt dit vei'dacht veel op iets wat we wel eens „détournement de pouvoir" hebben horen noemen. Sommige regeringen (de onze is niet de enige!) zijn er nu in geslaagd deze in voerbelasting buiten de Euromarktver- plichting te houden. Vandaar de tranen! De Eui'omarkt, kan nu verlagen wat hij wil, de consumenten zullen er niets van bemerken. achteruitgaande kwaliteit van het West duitse pi'odukt. Men gelooft algemeen dat deze kwaliteit, waarover vroeger zo ge roemd wex-d. minder wordt in vei'gelijking met de buitenlandse kwaliteit. Dat acht men onder meer het gevolg van de ver- mindei'ing in vakbekwaamheid van de ge middelde Westduitse ai'beider en van de verminderde algemene zoi'g voor de eigen produktie. De Rotterdamsche Bank N.V. heeft in sa menwerking met de Nationale Levensver zekering-bank, de Nillmij. de Nederlan den van 1845 en het bedrijfspensioenfonds voor dc Landbouw opgericht de Financie ringsmaatschappij voor Investeringen N.V. met een geplaatst kapitaal van 10.000.000, waarop gestort 1.000.000. Directeur is de heer J. de Vries. De vennootschap heeft ten doen het ad ministreren en beheren van vermogens waarden, het verstrekken van leningen en ki'edieten ter financiering van de produk- tie en de aan- en verkoop van kapitaal goederen, het stellen van borgtochten en garanties, het al dan niet tijdelijk deelne men in andere ondernemingen, het optre den als trustee, een en ander zowel voor eigen i'ekening als voor x'ekening van der- den, het verlenen van bemiddeling bij een en ander, alsmede het verrichten van al hetgeen tot het doel bevoi'dei'lijk kan zijn, alles in de ruimste zin genomen. DJAKARTA (Reuter) Het Indonesi sche verbond van vakverenigingen de Sobsi heeft er zaterdag bij de regering op aangedrongen, alle Amerikaanse onder nemingen in Indonesië te naasten als pro- test tegen de Amerikaanse goedkeuring van de Nedei'landse militaire maatregelen in Westelijk Nieuw-Guinea, aldus meldt het pei'sbureau Antax-a. Volgens de Sobsi is het bewezen, dat deze militaire provo caties van de Nederlandei's de goedkeuring hebben van het Amerikaanse impei'ialisme, dat belemmering beoogt van de rechtvaar- dige strijd van het Indonesische volk en de arbeidersklasse tegen het Nedei'landse im perialisme en ter bevrijding van West- Irian. DJAKARTA (UPI) De vooi'malige voorzitter van het vroegere Indonesische parlement, dx*. Sartono, heeft vandaag verklaard dat Indonesië in de toekomst ge dwongen zal zijn alle buitenlandse olie maatschappijen in het land te nationalise ren. Dr. Sartono, een der topfunctiona rissen van de nationale partij, verklaarde dat de concessies der buitenlandse maat schappijen eens zullen verlopen omdat „het opbouwen van een eenvormige eco nomische structuur niet kan gebeuren door het initiatief aan particuliere bedrij ven over te laten." „Alleen de staat zou het kunnen doen." voegde hij ei'aan toe, en hiervoor moet de staat de economie conlrolei-en." „Wij zullen de geldigheid van hun con cessies nog respecteren,,' verzekerde Sar tono, die tijdens een van Sukai'no's buiten landse x-eizen, plaatsvervangend president was geweest. De drie gi'ote buitenlandse oliemaat schappijen in Indonesië zijn de Shell, Stan- dai'd-Vacuum (Stanvac) en California- Texas. (Van onze correspondent in Bonn) Tijdens het te Bonn plaats vindende amb telijke ovei'leg tussen een reeks staten over de coördinatie van de westelijke hulp aan de ontwikkelingslanden, is van Amerikaan se kant kritiek geleverd op de houding van de Bondsrepubliek. De Amei'ikanen eisen namelijk, dat de Westduitsei's meer zul len doen om de Verenigde Staten te ont lasten van de zware last, die de hulp aan de onderontwikkelde gebieden voor Wash ington vormt. Van Westduitse zijde heeft minister van economische zaken Erhard vei'klaard dat zijn land wel bereid is tot hulpverlening. Bonn wil dan ook offers bi'engen. maar is op dit moment niet in st'aat tot'grote pres taties. -Allereerst omdat men „pas" twaalf jaar bezig is met de eigen opbouw en ont wikkeling. Voorts, en dat weegt het zwaarst, maken het de naderende Bonds dagverkiezingen van 1961 de i'egering Adenauer volslagen onmogelijk van de be lastingbetaler, in welke vorm ook, geld af 1tappen dat voor de ontwikkelingsgebieden zou moeten worden gebruikt. Een verho ging van de vennootschaps- de inkomsten- of een andere belasting is op dit ogenblik in de Bondsrepubliek niet te „verkopen"- juist in vei'band met die naderende ver kiezingen. Bonn laat dan ook thans de Amerikaanse kritiek rustig over zich heen gaan. „Niet alles opeten" Erhard zelf heeft dezer dagen in cv Bonds dag verklaard dat het voor de Westelijke wei'eld moreel, sociaal en politiek nood zakelijk is om de pi'oduktiviteit van de landbouw in de ontwikkelingslanden te ver hogen opdat „de mensen daar eens zat kunnen worden", en om de industrialisa tie daar ter hand te nemen. Een miljard mensen in de wereld hebben nu eenmaal op het ogenblik nog geen hondei'd dollar jaar- inkomen. In India leven 400 miljoen men sen met een jaarinkomen van 65 dollar. De wereld, aldus Ex'hard, kan gevoeglijk van ons verwachten dat wij de bij ons be- i'eikte vooruitgang niet helemaal zullen op eten. Daarnaast staat Bonn voor het dilem ma dat het om zuiver politieke redenen in Azië en Afrika moet concurreren met com munistisch Oost-Duitsland, dat overal poogt politiek erkenning te vinden. Om methoden tot coördinatie van al deze hulp te vinden heeft de atlantische econo mische conferentie in januari een gi'oep voor ontwikkelingshulp opgericht. Hierin hebben zitting ambtelijke vertegenwoordi gers van België, Franki'ijk, Duitsland. Ca nada, Italië, Japan, Portugal, Engeland, de Vei'enigde Staten en de O. E. E. S. Het is deze gi'oep die thans te Bonn ver gadert. In de op 23 augustus a.s. te houden al gemene vergadering van aandeelhouders van de n.v. Singkep Tin Maatschappij zal ten aanzien van het boekjaar 1959-'60 wor den voox-gesteld voor de gewone aandelen een dividend van 10Va percent (v.j. 8 per cent) en voor de preferente- en prioriteits- aandelen een dividend van 4 percent (onv.) vast te stellen. Verder zal worden voorge steld aan houders van oprichtersbewijzen 8.50 4) per oprichtersbewijs te betalen. Deze vooi'stellen zullen worden gedaan on der het voorbehoud, dat de algemene ver gadering van aandeelhouders van de n.v. Billiton maatschappij, te houden op 2 aug. a.s., het dividend over 1959 zal vaststellen overeenkomstig het door directie en com- missai'issen van deze vennootschap gedane voorstel. In januari j.l. werd op alle cate gorieën van aandelen reeds een interim dividend van 4 percent uitgekeerd. CAIRO (Reuter) President Nasser van de V.A.R. heeft zatei'dag in een toespraak gezegd, dat de V.A.R. voor het eerst straal vliegtuigen heeft gebouwd. Er zouden vol doende toestellen kunnen worden gemaakt voor opleidingsdoeleinden ten behoeve van de V.A.R. en andere Arabische landen. Voorts prees de president de Sovjet-Unie wegens haar hulp bij de bouw van de As- soeandam en de steun in de strijd tegen het impei'ialisme. Hij betreui'de het, dat de V.A.R. niet die medewerking van de V.S. had gekregen, waarop zij gehoopt had, om dat de politiek van de Verenigde Staten was gebonden aan de imperialistische lan den en het intex-nationale zionisme. NAIROBI, Kenya (UPI) De regering van Kenya heeft zondag meegedeeld, dat zich thans 56 Afrikanen in hechtenis be vinden, verdacht van lidmaatschap van de verboden Mau-Mau-organisatie. De arrestaties zijn verricht in het kader van de operatie „Miltown". De minister van Handel van Kenya, di\ Gikonyo Kiano vex-klaarde zondag dat de geheime eden van de Mau-Mau beweging de vrijheid niet zullen versnellen, maar veeleer verti'agen. LONDEN (Reuter) De Mau-Mau, die zowel de blanke als de Afrikaanse bevol king van Kenya jarenlang heeft geterro riseerd, heeft een nieuwe gedaante gevon den in de „G.M.K.", aldus de leider van een Kenyase delegatie die momenteel in Londen vertoeft, de oud-vooi'zitter van het parlement Sir Ferdinand Cavendish Ben- tinck. De doelstellingen van de G.M.K. die vooi'namelijk door vroegex-e leiders van de Mau-Mau wordt georganiseerd en bestuurd komen in grote trekken overeen met die van de Mau-Mau: de vermindering van de Europese en „loyale Afrikaanse" invloeden en onteigening van Eui'opees gi'ondbezit. Bovendien ijvert de G.M.K. voor vrijlating van Jomo Kenyatta, de vroegere Mau-Mau leider, die thans in ballingschap in een on herbergzaam deel van Kenya verblijft. MOSKOU (AFP). De Russische staats- veiligheiascommissie heeft de instructie in de zaak van de Amerikaanse spion Francis Gary Powers, die op 1 mei 1960 met een vliegtuig van het type U-2 het Russische luchtruim binnendrong om inlichtingen te verzamelen en foto's te nemen van indus triële en militaire objecten, gesloten, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Radio-Moskou heeft gezegd, dat de straf voor de van spionage beschuldigde Ameri kaanse piloot Powers de doodstx-af kan zijn. De radiocommentator merkte op dat Po wers in staat van beschuldiging is gesteld krachlens artikel twee van de wet op cri minele verantwoordelijkheid voor misda den tegen de staat. Tass zegt verder, dat Powers ook andere inlichtingen heeft bemachtigd. Hij werd neergeschoten door een raket toen hij zich op 20.000 meter hoogte bevond. Volgens Tass is de tenlastelegging goedgekeurd door de procureur-generaal van de Sovjet- Unie en het dossier aan het militaire col lege van het hooggerechtshof overhandigd, dat de zaak zal behandelen. (UPI) Op vei'zoek van familieleden zullen de stoffelijke resten van twee slachtoffers, die zijn omgekomen bij de ramp met het K.L.M.-vliegtuig dat in augustus 1958 in de Ierse Zee stortte, in hun vadei'la.nd worden hei'begx'aven. Het zijn de stoffelijke x-esten van de ste- wai'dess van het verongelukte toestel, me juffrouw H. W. Hamel uit Haai'lem en van een Amerikaanse passagiere, mevrouw E. Cuvelier. Twee maanden geleden zijn reeds vier andere lichamen voor een her begrafenis in het vaderland uit het ge meenschappelijke graf in Gal way verwij derd. Acliilles 11 v. Puerto Limon n. Curacao. Adonis 11 te Willemstad verwacht. Akkrumdijk 10 v. Panamakanaal n. Los Angeles. Alca 10 110 m. z.z.o. Monrovia n. Abidjan. Alchiba 10 te Hamburg v. Bremen. Alioth 10 290 m. z. Kp. Race n. Londen. Alkaid 10 310 m. w.n.w. Alexandrië n. IJmuidcn. Alkes 10 650 m. w. Landsend n. Boston. Alphacca 10 151 m. w.n.w. Napels n. Port Said. Alwaki 10 536 m. w. Rome n. Port Said. Amerskerk 12 te Geelong verwacht. Ammon 9 165 m. o. Hatteras n. Willemstad. Amsteldiep 10 v. Suez n. Aden. Amstelhoek 10 v. Suez n. Aden. Amstellaan 10 360 m. z. Lombok n. Shimonoseki. Amstelmolen 10 1100 m. z. Finisterre n. Emden. Amstelsluis 10 130 m. w.z.w.Makassar n.Seishinko. Andijk 10 ^90 m. o. Bermutio n. Havana. Annenkerk 11 te Port Elisabeth verwacht. Ar-pingcdijk 10 te Bremen v. Rotterdam. Area 11 te Lourenco Marques verw. v. Durban. Arendskerk 10 te Aden verwacht. Argos 10 27 m. n.o. Bone n. Tunis. Artemis 10 ten anker Caracoi. Asmidiske 10 560 m. n.w. Flores n. Amsterdam. Attis 10 19 m. n.n.o. Port of Spain n. Paramaribo. Baarn 10 te Bremen verwacht v. Rotterdam. Ealticborg 9 v. Rotterdam n. Delfzijl. Banggai 10 v. Tandjong Priok te Semarang verw. Barendrecht 10 130 m. z.z.w. Suez n. Mena. Batjan 10 40 m. n.o. Bone n. Halifax. Batu 10 v. Singapore n. Port Swettenham. Rswean 11 te Port Said. Bengkalis 10 v. Manokwari n. Hollandia. Bintang 10 85 m. z. Ouessant n. Amsterdam. Blitar 10 te Le Havre v. Antwerpen. Bonita 10 te New Orleans verw. v. Pto. Barrios. Borneo 11 v. Amsterdam n. Philippijnen. Breda 11 te Ciudad Bolivar verwacht. Calt. Amstcrd. 10 400 m. o. Mombassa n. Bahrein. Calt. Arnhem 10 86 m. z.w. Beachyhcad n. Pernis. Caltex Delft 10 v. East-London n. Bahrein. Caltex Gorinehem 10 v. Brunsbüttel n. Pernis. Caltex Nederland 10 250 m. z.o. Malta n. Londen. Caltex Pernis 10 100 m. z. Masira n. Bahrein. Calt. Rotterd. 10 100 m. o. P. Sudan n. Rastanura. Camerounkust pass. 10 Ouessant n. Bordeaux. Carrillo 9 te Rotterdam. Cartago 10 te Cortes verwacht v. Mobile. Ceres 10 v. Balboa n. Buena Ventura. Charis 9 v. Fuikbay n. New Orleans. Chiron 9 v. Amsterdam n. Madeira. Clavella 10 te Rotterdam. Concepcion pass. 7 Dover n. Demerara. Cradle of Liberty 10 te Philadelphia verwacht. Dr.home.vkust 10 100 m. n.n.o. Las Palmas naar Duinkerken. Daphnis 8 v. New York n. Curacao. Dc Eerens 10 te Port Sudan verwacht. Delft 9. v. Amsterdam n. Barbados. Diloma 10 v. Punta Cardon n. Monrovia. Diogenes 10 te Pimentel v. Paita. Dongedijk 10 te Vancouver verwacht v. Portland. Dordrecht 10 360 m. n.o. Belem n. Point, a Pitre. Dorestad 8 120 m. o. Trinidad n. Curagao. Drente 10 300 m. z. Colombo n. Aden. Duivendrecht 10 v. Liverpool n. Londen. Eenhoorn 10 v. Istanbul n. Constanza. Foresthill pass. 10 Lissabon n. Banias. Fravizo 11 te Svendsborg. Gaasterkcrk 11 te Djibouti verw. v. Port Said. Gaasterland 9 te Rotterdam. Gabonkust 10 tc Amsterdam. Geestland 10 v. Dominica n. Uk. Gicssenkerk pass. 10 Gibraltar n. Antwerpen. Grootekerk 10 te Antwerpen verw. v. Vlissingen. Guineekust pass. 8 Las Palmas n. Amsterdam. Hathor 10 200 m. z.o. Malta n. Alexandrië. Hecuba 10 te Grenada verwacht v. Port of Spain. Heemskerk 10 te Amsterdam. Helicon 8 v. Mobile n. Houston. Hera 10 15 m. n.o. Dover n. San Juan. Hersilia 8 v. Nickerie n. Paramaribo. Hilversum 10 200 m. z.z.o. Bermuda n. Houston. Ittersum 9 v. Savannah n. Le Havre. Ivoorkust 10 te Hamburg v. Amsterdam. Jacob Verolme 11 te La Salina. Japara 10 te Bremen v. Rotterdam. Java 10 te Melbourne verw. v. Adelaide. Joseph Frering pass. 11 Las Palmas n. I-Jmuiden. Kalydon 10 60 m. van Muscat n. Singapore. Kara 10 v. Port Said n. Landsend. Karimata 10 te Bangkok verw. v. Tandjong Mani. Karimun 10 v. Djibouti n. Singapore. Karossa 10 te Fak Fak. Katelvsia 10 285 m. z. Bermuda n. Cornubrook. Kelletia 10 v. Punta Cardon n. Accra. Kenia pass. 11 Kp. Guardafui n. Mombassa. Kennemerland 10 te Amsterdam. Kinderdijk 10 te Pto. Mexico verw. v. Vera Cruz. Kloosterdijk 10 te Bremen v. Antwerpen. Kopionella 10 40 m. o.z.o. Kp. St. Vine. n. Turku. Korendijk pass. 11 Wight n. St. John. Korovina 10 230 m. z.z.o. Salvador n. Suragao. Krebsia 10 v. Rotterdam n. Oldkillpatrick. Kreeft 10 v. Rotterdam n. Narvik. Kryptos 11 v. Oldkillpatrick n. Curagao. Kylix 10 v. Willemstad n. Shellhaven. Laarderkerk pass. 11 Ras Al Hadd n. Kuwait. Lc-iderkerk 10 ten anker Kuwait. Leuvekerk 10 te Bremen verwacht v. Hamburg. Lib. Bell 10 200 m. o.n.o. Socotra n. B. Mashur. Lissekerk 10 11 m. n.w. Bizerta n. Port Said. Loenerkerk 10 v. Aden n. Suez. Lombok 10 te Suez. Loosdrecht 10 29 m. n.n.o. Malta n. Port Said. Maasdam 10 v. Le Havre n. Rotterdam. Maaslloyd 8 te Coatzachalcos verwacht. Madisonlloyd 10 v. Suez n. Aden. Meerdrecht 19 860 m w.z.w. L'end n. Zeebrugge. Meerkerk 10 v. Amsterdam n. Marseille. Mentor 10 te Beyrouth verwacht v. Alexandrië. Minos 10 v. Rotterdam n. Helsingfors. Mitra 10 v. Willemstad n. Punta Cardon. Molenkerk 10 te Rotterdam. Moordrecht 10 340 m. z.w. Fastnet n. Finnart. Munttoren 10 te Hamble v. Trinidad. Musi 10 v. Sorong n. Manokwari. Naess Lion 10 450 m. z.w. Bombay n. Rastanura. Neder-Weser 10 75 m. z.z.w. Ho Ilo n. New York. Neverita 10 v. Lagos n. Curagao. Nieuwe Tonge 10 780 m. n.n.o. Az. n. Sev. Islands Noordam 11 te Rotterdam. Noordwijk 10 te Monrovia. Notos 8 dw. Kp. De Gata n. Antwerpen. Niikerk pass. 10 Dover n. Genua. Oldekerk 10 240 m. z.o. Hainan n. Aden. Ommenkerk 10 v. Mombassa n. Aden. Oostkerk 10 840 m. w. Cocos eil. n. Adelaide. Oranje 11 te Southampton. Oranjefontein 9 te Kaapstad verwacht. Oranje Nassau 8 200 m. n.o, Barbad. n. Plymouth. Ossendrecht 9 v. Bone n. Rotterdam. Ouwerkerk 11 te Shanghai verwacht v. Takubar. Philippia 10 275 in. o.n.o. Aden n. Levera. Pieter S pass. 10 Dover n. Swansea. Prinses Irene 9 v. Chicago n. Sarnia. Prins Willem III v Londen n. Glasgow. Prins Willem George Frederik 10 Belle Isle gep. naar Montreal. Prins Willem van Oranje 10 1060 m. n.o. Belle Isle naar Montreal. Poseidon 10 600 m. w. Oporto n. Amsterdam. Pr. Joh. Willem Friso 10 v. Montreal n. Le Havre. Provenierssingel 11 te Yokohama. Purmercnd 10 150 m. n.o. Sokotra n. Mombassa. Pygmalion 10 180 m. n.o. Kp. Finisterre n. Antw. Raki 10 v. Calcutta n. Penang. P.empang 10 v. Livorno n. Genua. Reza Shah The Great 10 v. Mena n. La Spezia. Riouw 10 70 m. n.n.o. Finisterre n. Duinkerken. Roggeveen 11 te Shanghai verwacht v. Hongkong. Rondo 10 v. Port Said n. Genua. Rossum 11 v. Willemshaven n. Bordeaux. Rotti 10 20 m. o. Mozambique n. Durban. Riindam 11 te Southampton. Salouf 11 te Dakar verwacht v. Casablanca. Sarpedon 10 v. Curagao n. Port of Spain. Schie pass. 10 Dover n. Algiers. Siaoe 9 v. Phnompenh n. Singapore. Sloterdijk 9 v. New York n. Rotterdam. Soestdijk 11 te New York verwacht. Solon 10 tc Puerto Cabello verwacht. Sommelsdijk 10 tc Antwerpen v. New York. Stad Alkmaar 10 55 m. w. Oporto n. Savona. Stad Dordrecht 10 30 m. z.o. Z.-Quarken n. Oulu. Stad Maastricht 10 50 m. z.w. Anticosti n. R'dam. Stad Rotterdam 10 30 m. n.w. Finist. n. R'dam. Stad Schiedam 10 150 m. n. Trondheim n. Gent. Stanvac Adventure 10 te Bangkok v, Tj. Uban. Stanvac Djirak 10 v. Sungeigerong n. Singapore. Stanvac Lirik 10 v. Buatan n. Sungeigerong. Stanvac Sumba 1! te Sungeigerong verwacht. Stanvac Talangakar 10 in monding Siak n. Uban. Straat Malakka 10 v. Buenos Aires n. Montevideo. Sumatra 12 tc Dumaguete verwacht. Tahama 10 te Willemshaven. Tara 10 te Santos v. Bpenos Aires. Telamon 9 640 m. w.z.w. Flores n. St. Thomas. Tero 10 v. Calcutta n. Chittagong. Texelstroom 10 te Amsterdam. Thurcdrecht 10 85 m. w. Algiers n. Triëst. Tjibodas 11 te Lindi verwacht v. Dar Es Salaam. Tjitarum 14 te Singapore verw v. Brisbane. Triton 10 v. Georgetown n. Rotterdam. Utrecht 10 op Three Rivers verwacht v Montreal. Van Heemskerk 10 v. Pt. Swettenh. n. Sngapore Van Riebeeck 11 te Muscat verwacht. Van Spilbergen 10 600 m. n.o. Maurit. n. Kaapstad. Waal 10 v. Piraeus n. Gibraltar. Waikelo 11 te Assab v Makalla. W. Alton Jones 10 165 m. n.n.vv. Socotra n. Mena. Waterman pass. 10 Kp. Race n. Quebec. Westland pss. 10 Finisterre n. Amsterdam. Willemstad 11 tc Georgetown verwacht Witmarsum 10 v. Amsterdam. 11 te Bremen. Woltersum 10 v. Galveston te BeBaumont verw. Wonorato 10 v. Cebu n. Singapore. Wonosari 10 500 m. o.z.o. Kp. Guardafui n. Aden. KLEINE VAART Alcetas 8 v. Rotterdam n. Oran. Areas 10 20 m. z.w. Cadiz n. Faro. Ardeas 8 v. Triëst n. Rijeka. Atlas 0 te Kp. Sileiro n. Lissabon. Flcvo 9 v. Rotterdam nè Kopenhagen. Elsa 8 te Vestervik v. Bergkvara. Insp.MellemalO 50 m. w. Hanstholm n. Hartlepool. Julia Mary verm. 9 of 11 v. Leixous n. Dover. Kaap Falga 10 dw. Den Helder n. Amsterdam. Manto 10 30 m. n.n.o. Villano n. Roterdam Mare Liberum 9 tc Candelariapoint n. Bordeaux. Plato 10 30 m. in de Golf Vigo n. Holland. Ponza 8 v. Vasteras n. Köping. Thaletas 9 50 m. o.n.o. Casquets n. Rotterdam. Tilly 8 te Alholmen v. Sundsvall. Westerdok 10 50 m. z.o. Smitsknoll n. Kingslynn. SLEEPVAART Gele Zee 9 v. Rotterdam n. zee en terug. Schelde 6 v. Bahrein. (Van onze correspondent) De uit West-Duitsland verdwenen 47- jarige luchtmachtofficier, de majoor voor perszaken Bruno Winzer, is naar Oost- Duitsland gevlucht. Vorige week verklaar de hij op een persconferentie belegd door de staatsveiligheiddienst te Oost-Berlijn. „Bonn is bezig met de voorbereiding van een „Blitzkrieg" tegen het Oosten. Mijn geweten dwong mij tenslotte de Bondsre publiek te verlaten...." Te Bonn noemde men Winzer's verkla ring dom en dwaas. De man is niet ge vlucht omdat zijn geweten hem knelde, maar omdat hij werd geplaagd door schuldeisers. De ex-majoor heeft in de Bondsrepubliek een schuld achtergelaten van 22 duizend mark. En wat de zoge naamde „Blitzkrieg" aangaat: reeds maanden lang hamert de Oostduitse pro paganda op dit onderwerp. ^Vie, zo werd vanwege het Westduitse ministerie van De fensie te Bonn meegedeeld, ook maar enigszins de westelijke militaire verhou ding kent, weet dat Bonn op haar eentje onmogelijk een oorlog kan beginnen. West- Duitsland volgt met zijn partners in de Noordatlantische Verdragsorganisatie een militair beleid dat niet te Bonn maar door het NAVO-hoofdkwartier wordt voorge schreven. Majoor Winzer was op 27 april met ver lof gegaan. Na drie weken keerde hij niet bij zijn troep terug: met hem waren zijn vrouw en zijn eenjarige zoon verdwenen. Een officier had kort na de 27ste april een verhuiswagen voor de woning van Winzer gezien, die werd volgeladen. Deze officier liet zich toen afschepen met de verklaring dat „de majoor naar Hamburg was overgeplaatst en dat zijn meubels voorlopig bij zijn schoonvader werden on dergebracht." Daarna kreeg de Westduitse militaire inlichtingendienst al spoedig de overtui ging dat Winzer was gevlucht. De man was een roekeloze en gepassioneerde spe ler en zat diep in de schulden. Zijn door verliezen op speelbanken veroorzaakte te korten vulde hij steeds weer aan met le ningen die hij nimmer kon terugbetalen. De vraag is thans of Winzer militaire geheimen in de handen van de Oostduit sers heeft gespeeld. Het gerucht wil dat hij een bandapparaat met opnamen van een bijeenkomst van persofficieren van de Zuidduitse luchtmachtgroep heeft meege nomen. NOUMEA (Nieuw-Kaledonië) (Reuter) Alle bewoners van Le Lopevi, een eilandje van de Nieuwe Hebriden, hebben zich in de loop van de nacht in veiligheid kunnen stellen, nadat zondagmiddag een vulkaan, die reeds lang als uitgedoofd werd be schouwd, actief was geworden. Drie kratci's1'Stoten'lava en' wolken a.s uit èn het noordwestelijk deel van het eiland is gëfieél vérbrand. Engelse en Franse piloten hebben geconstateerd dat gloeiende as tot 2.000 meter wordt opge worpen. ACCRA (AFP) Bkena Akabi, een oud-soldaat van de strijdkrachten van de Goudkust en thans leider van het „Alge rijnse vrijwilligerskorps", dat in Accra wordt gevormd, heeft meegedeeld, dat in Ghana 1.350 vrijwilligers worden opgeleid voor de strijd in Algerije. I-Iij voegde hieraan toe, dat deze vrijwilligers niet alleen voor de strijd in Algerije zijn aan geworven, doch ook voor optreden „in al le andere delen van Afrika, die nog niet bevrijd zijn". De vrijwilligers omvatten voor het me rendeel Ghanese onderdanen, doch zijn anderdeels uit Togo en Nigeria afkomstig. Voorlopig beperkt de opleiding zich tot exercities zonder wapens. DJAKARTA, (UPI) Een papoea-lid in het Indonesische parlement heeft zich smalend uitgelaten over de aanspraken, die zekere prinses Emiria Sunassa doet gelden op de „troon van West-Irian". De afgevaardigde H. L. Roemaseoe trok haar koninklijke afkomst in twijfel. „Volgens beschikbare bewijzen is mevr. Sunassa in werkelijkheid afkomstig uit Menado of de Minahassa (Noord-Celebes) en werd zij geboren in Kema, een dorp in Menado. „Zij groeide op in Halmahera. in het district Obi," aldus Roemaseoe. Het eiland Obi is een van de eilanden die ten Westen van Nieuw-Guinea gelegen zijn. De huidige sultan van Tidore, Abidin Sjah, thans „gouverneur van West-Irian", wierp nog meer twijfel op prinses Sunas- sa's aanspraken. „Zij zal meer bewijzen moeten overleg gen, onder meer schriftelijke bewijzen dat haar geboorteplaats hier was", zei hij, „Bovendien, waarom komt zij niet in In donesië om de kwestie te regelen met de regering, die haar aanspraken verdedigt, als zij van mening is dat zij recht heeft op het koningschap van West-Irian". De Prinses bevindt zich op het ogenblik in Singapore, kennelijk haar tijd afwach tend tot de situatie betreffende „West- Irian" tussen Indonesië en Nederland is opgelost, alvorens haar aanspraken aan de UNO voor te leggen KEMPTEN (W.-Duitsland) (DPA) Het gerecht van het Westduitse plaatsje Kemp ten heeft twee vroegere bewakers van het concentratiekamp Mauthausen, Joseph Schöps en Adolf Stumpf, conform de eis vrijgesproken van moord op 600 Russen. Beiden werden in 1939 als politieke ge vangenen in Mauthausen opgesloten. In 1941 was Schöps gepromoveerd tot leider van het Russen-kamp. Stumpf was na twee jaar blokoudste geworden. De openbare aanklager had vrijspraak wegens gebrek aan bewijs gevraagd. Zijns inziens was geen der 68 getuigenverklarin gen overtuigend. LE HAVRE (Frankrijk) (Reuter-UPI) - Een correspondent van Reuter vernam uit goede bron, dat president De Gaulle in een openhartig gesprek te Rouaan met de parlementaire vertegenwoordigers van Normandië heeft medegedeeld, dat het Franse vredesplan voor Algerije beoogt: de instelling van een Algerijnse rechter lijke macht, waarin elke ethnologische be volkingsgroep in Algerije naar verhouding vertegenwoordigd zal zijn. President De Gaulle verklaarde tegenover de afgevaar digden, dat het geen nut heeft om voor het Algerijnse probleem oplossingen te zoeken, die uit de tijd zijn. De enig moge lijke oplossing is een Algerijns Algerije. Dit was de eerste maal, dat De Gaulle openlijk sprak over afzonderlijke rege ringsorganen voor Algerije. „Vertrouwensvotum" De Gaulle beëindigde zondag zijn vijf daagse reis door Normandië, welke hem, naar de mening der politieke waarnemers een „vertrouwensvotum" voor zijn Alge rijnse politiek heeft bezorgd. De grote me nigten die zijn redevoeringen hebben be luisterd, betuigden grote instemming, tel kenmale wanneer hij zijn plannen voor vrede in Algerije besprak. In politieke kringen in Parijs heerst de opvatting, dat De Gaulle zijn positie heeft versterkt te genover het verzet der rechtse elementen in Frankrijk en de Europese kolonisten (en mogelijk ook een deel van het leger) in Algerije. De n.v. Machinefabriek „Alkmaar" te Alkmaar heeft van de Soendanese spoor wegen de opdracht ontvangen voor het vervaardigen van de beveiligingsinstalla- tie voor een zestiental spoorwegstations in de Soedan. Deze order betekent een jaar werk voor de machinefabriek in Alkmaar VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U533—538 534 Kon. Olie137.10—137.50 gl 137. Philips 1170—1184 1179 Unilever 970—982 975 Hoogövens 790—793 792 DE STEMMING VAN HEDEN BIJ DE OPENING. FLAUW De nieuwe week werd niet opgewekt aan het Damrak ingezet. De vrijdagavondbeurs was met uitzondering van Kon. Olie nog vast geweest. Olies verloren terrein onder invloed van de koersdaling in Wall Street van 5/8 dollar voor Royal Dutch. Vanmor gen echter werd al dadelijk gedrukt be gonnen, \yaarna de koersen verder afbrok kelden. Vanmiddag, bij opening van de officiële handel, waren de verschillen ta melijk groot. De berichten op internatio naal politiek terrein, die tijdens het week einde bekend waren geworden, hadden roet in het eten gegooid. Vooral Cuba en Kongo wèrdën ter beurze druk besproken. Wat Cuba betreft waren de verwachtingen voor de ontwikkeling van Wall Street van van daag niet hoog gespannen. Bovendien wa ren de Westduitse beurzen flauw gestemd en was er van die zijde vrijwel geen be langstelling. Opvallend was het echter dat de handel zeer rustig verliep. De bedrijvig heid was ogenschijnlijk belangrijk inge krompen bij vrijdag vergeleken. AKU zette 18 p. lager in. Hoogovens verloor 16 p. Phi lips en Unilever gaven wat grotere ver schillen te zien met dalingen van resp. 21 en 24 p. Kon. Olie opende 3.40 lager en bleef 1.30 beneden Newyorkse pariteit. K.L.M. werd onveranderd 107 geadvi seerd. De scheepvaartsector was lusteloos. Cultures brokkelden af. De staatsfondsen- markt gaf verdere verbetering te zien. Vorige Advieskoer slot koers heden 13.45 Amsterd. Bank 358 358 Ned. Handel Mij. 293% 294 Rotterd. Bank 308'/» 307 Twentsche Bank. 286 286 A.K.U 549 531 Albert Heijn 442 442 526 A 520 Billiton Mij. II 410 425 Bols 593'/z 595 Bührmann Papier 507 505 Deli Mij 190.— f 139.— Dordtsche Olie 669 659 465 465 Heineken's 704'/z 700 Hoogenbosch Sch. 285 288 Hoogovens 808 791 4 H.V.A 164% 160'/2 4 490 485 498 495 K.L.M 107.— 107.— Kon. Ned. Zout 935 Kon. Olie I 139.80 f 136.50 4 Müller Nat. Bezit 435 432 Nederl. Ford 620 620 Ned. Gist- en Sp. 415 418 Ned. Kabelfabr. 608 Philips Gem. Bez. 1202 117772 Philips Pref 315% 312 A'dam Rubber. 116 115% 4 Sikkens Groep 785 Stokvis R.S 262 262 Thomassen Dr. 725 Unilever 995% 972 Van Berkel's Pat. 329 328 Van Gelder Pap. 320 320 Van der Heem 305' /s 305 Ver. Machinefabr. 250 250 Wessanen 300 300 Wilton Fijenoord 216 217 Zwanenberg-Org. 799 795 Tnterunie 217.50 f 216.— 241.— f 239.50 500.50 f 501.— Ver. Bezit v. 1894 f 136.50 H.A.L 139% 138 K.N.S.M 1827z 181 N. Scheepv. Unie 145 1437s 4 Ommeren v °70% 271 Stoomv. Mij Ned. 167% 167 Anaconda 50 50% Kennecott Copper 77 76% Aluminium Ltd.. 31 Bethlehem Steel. 45% 46 U.S. Steel 81'A 82 Republic Steel 63% 637z American Motors ?3s/« 23% General Motors. 44% 45 Cities Service 43% 43% Shell Oil 66 67% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 8