Mafia trekt op Sicilië nog altijd aan de voornaamste touwtjes Minister Marijnen wil van botertoeslag af Geroofd lijk kwam te voorschijn uit het familiegraf van vermoorde Mafioso Zes weken gevangenisstraf voor diefstal van lood en brons Prins Bernhard reikte zilveren anjers uit „Fotojacht" op met bier ventende melkboeren Vissersboot omgeslagen, 16-jarige jongen vermist Critiek op vaststelling melkprijs Kardinaal Biondi overleden WOENSDAG 13 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Schietpartij Voor de tiende keer Humor Krijgslist Moordaanslag Verrassing Broer van Eisenhower één dag in ons land Kind gestikt in brood Eerste K.L.M.-DC 8 via Montreal naar Mexico-Citv Trein ontspoord bij Geldermalsen Nieuws over Nederlanders in Kongo HAARLEMSE POLITIERECHTER Amerikaans schip door „Elbe" vlotgesleept A mhtenarenstaking in India een mislukking Landbouwvoorstellen EEG goed ontvangen V.S. bereid gegevens over verouderde kernwapens uit te wisselen „Waarde heer Gaetani Antonino. Het i-s droevig u ie moeten meedelen, wat er in Campobello gebeurt. Er is een nieuw genootschap voor misdadige doeleinden opgericht, dat financiële hulp nodig heeft, en, niet ziende waar dat geld vandaan te halen, zijn toevlucht zou moeten nemen tot slechte daden. De raad heeft besloten het lijk van uw schoonvader, Dottore Saeli, te ontvoeren. 7,o is dan een van deze nachten het lijk verdwenen. Het bevindt zich nu op een veilige plaats, bewaakt door jongemannen, die tot alles bereid zijn, ook ten koste van hun leven. Het staat dus aan u om te beslissen of u wilt dat het lijk terugkeert naai de plaats waar het rustte. U moet daartoe een som van 25 miljoen lire deponeren. Verliest geen tijd. Als u ingaat op ons aanbod, doet dan het volgende: gedurende drie achtereenvolgende dagen moet op uw balkon een servet te drogen hangen, ook 's nachts, met ingang van vrijdagochtend tot zondagavond. Is die tijd ver streken zonder antwoord op ons verzoek, dan blijft ons niets anders over dan door middel van een brandstapel de kist en het lijk te vernietigen, zoals geschiedde met wijlen Jeanne d'Arc. Gaat, gij op ons verzoek in, dan zullen wij opnieuw schrijven om vast te stellen hoe het geld moet worden uitgekeerd tegen aflevering van de waar. Zoekt geen bescherming, want in alles is voorzien". (Van onze correspondent) Deze brief werd op 8 september 1957 door de brievenbesteller afgeleverd bij graaf Gaetani, die gehuwd is met een dochter van „dottore" Saeli, een landedel man, die in 1945 door de „Mafiosi" werd vermoord. Die moord was ook al eigen aardig. Giacomo Saeli was een zeer wel gesteld grootgrondbezitter. Hij was een man van zeventig jaar, toen op 4 april 1945, terwijl hij zich met zijn chauffeur ophield op één van zijn landgoederen, een groep goed gewapende bandieten van de bende „Rindone" hem omringden en eisten, dat hij zich zou overgeven. Mensenroof, met het doel de geroofde tegen een hoog losgeld weer vrij te geven, is op Sicilië een vaak voorkomend mis drijf. Het vormt een van de beste bron nen van inkomsten der gerechtelijk ver volgden, die in de „Macchia" leven. Wel te verstaan, die „bandieten" vormen niet de „Mafia", maar in bepaalde gevallen kan de „Mafia" van hun diensten gebruik maken om iemand uit de weg te doen ruimen. Saeli, voor geen kleintje vervaard, trekt zich terug in de hoeve en beant woordt met een revolver de schoten van de bandieten. Zes uur lang heeft die schietpartij geduurd en honderden perso nen waren er getuige van, of hebben het althans gehoord. Maar op Sicilië is in zulke gevallen niemand zo lichtzinnig de politie te waarschuwen. Wie dit zou doen, zou tegelijk zijn doodvonnis tekenen. Toen Saeli, die twee revolvers en veel munitie had, ten slotte niet meer terug kon schieten, wist hij zijn belagers nog met. stenen op een afstand te houden. Ten slotte klommen de bandieten op het dak. rukten de pannen weg en hebben de oude man met handgranaten en mitrailleur- vuur geveld. Hij werd met alle eer bijgezet in het familiegraf, een kleine kerk waar, zoals in Italië gebruikelijk is bij vooraanstaan de families, de doodkisten van zijn voor ouders rij aan rij staan opgesteld. Twaalf jaar later, op Goede Vrijdag van 1957, Prins Bernhard heeft vanochtend, als regent van het fonds dat zijn naam draagt voor de tiende keer de onderscheiding van de zilveren anjer uitgereikt tijdens een bij eenkomst van het bestuur van het fonds in het gebouw der Nederlandse Handel maatschappij te Amsterdam. De zilveren anjer is dit jaar toegekend aan de 75-jarige boekhandelaar-uitgever D. J. Kamminga te Dokkum, de 50-jarige directeur-oprichter van de stichting „Gau- deamus", W. A. F. Maas te Bilthoven en de 62-jarige beeldhouwer Johan G. Wert- heim te Laren, initiatiefnemer en secreta ris der stichting „Openbaar kunstbezit". Sinds in 1950 de zilveren anjer bij net 10-jarig bestaan van het Prins Bernhard Fonds werd ingesteld, zijn 38 culturele werkers met dit huldeblijk voor vrije cul turele arbeid onderscheiden. De heer Kamminga ontving de onder scheiding voor zijn veelzijdige werk ten bate van het plaatselijke en gewestelijke culturele leven. De heer Maas kreeg de zilveren anjer wegens het door hem in 1945 genomen ini tiatief tot de oprichting van de stichting „Gaudeamus" en de door hem sindsdien als directeur met grote toewijding onafge broken verrichte arbeid ter verspreiding en vergroting van de kennis van en het begrip voor de hedendaagse muziek. De zilveren anjer is de heer Wertheim toegekend voor de oorspronkelijkheid, de volharding en het enthousiasme door hem aan de dag gelegd bij de ontwikkeling van zijn plan tot spreiding van de kennis van ons cultuurbezit aan beeldende kunst van vroeger en thans, door de oprichting van de stichting „Openbaar Kunstbezit". De uitreiking van de zilveren anjers werd o.m. bijgewoond door mr. H. J. Rei- nink, directeur-generaal der afdeling Kun sten en buitenlandse culturele betrekkin gen van het ministerie van O. K. en W„ dr. M. J. Prinsen, commissaris der Ko ningin in Noordholland, en wethouder mr. G. van 't Hull van Amsterdam. Prins Bernhard herinnerde er in een toe spraak aan, dat in 1950 de eerste zilve ren anjer werd uitgereikt ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Prins Bernhard Fonds. Het was toen tien jaar geleden dat uit een spontane manifestatie de Anjerdag werd geboren (29 juni 1940). De Prins herinnerde eraan dat een legaat van de Nederlandse militair Thijs Taco nis de financiële basis voor het Prins Bernhard Fonds vormde. Het fonds wil in het culturele leven van ons land de vonk, door anderen gewekt, helpen aanblazen. Dit houdt volgens de Prins de optimisti sche veronderstelling in, dat er in ons land altijd weer mensen zullen zijn uit wier inspiratie de vonk ontstaat. werd dat familiegraf geschonden en de lijkkist van Giacomo Saeli gestolen. In september kreeg de schoonzoon de bo venaangehaalde brief. Daarmee begon een periode van inge wikkelde onderhandelingen met de lijkro- vers. Dat gebeurde in overleg met de po litie. Hoofdcommissaris Tandoy van Agri- gento, die enige maanden geleden op een nog altijd niet opgehelderde wijze midden in zijn stad werd neergeschoten, heeft an derhalf jaar lang zijn krachten gewijd aan het ophelderen van deze zaak. Sommige bijzonderheden zijn niet van humor ontbloot. De familie liet weten dat zij 25 miljoen te veel vond, waarop de „bende" antwoordde (dergelijke brieven zijn steeds samengesteld met uit kranten geknipte losse woorden) dat graaf Gae tani bij de gebruikelijke avondwandeling het Corso van Campobello op en neer moest wandelen: elke keer wanneer hij voorbij kwam, in onverschillig welke rich ting, telde voor één miljoen. De eerste keer ging hij maar drie keer heen en drie keer terug, zes miljoen, een aanbod dat met verontwaardiging en dreigemen ten werd afgewezen. Ten slotte kwam men tot twaalf miljoen. Een boerenarbei der zou het geld op een bepaalde plaats brengen. In werkelijkheid ging er als een boer verklede politieman heen met een groot pak waardeloos papier. De boeven kwa men echter niet opdagen. De dag daar op kwam er een nieuwe dreigbrief. „Wij weten dat het waardeloos papier was en dulden geen verdere grapjes. Degevol gen zijn voor uw rekening. De boerenar beider moet het geld duidelijk zichtbaar en open in een kist leggen, die wij op die en die plaats zullen opstellen". Dit maal ging de politicman er heen met een pak wit papier, bedekt door een aan tal biljetten van tienduizend lire. Hij vond op de aangegeven plaats een lege zeep kist en wachtte. Gelukkig voor hem leg de hij het geld niet in de kist. Had hij dat gedaan, dan zou op dat. zelfde ogen blik 'n hoeveelheid dynamiet zijn ontploft voldoende cm hem en de talrijke cara binieri. die in de nabijheid stonden opge steld, in de lucht te doen vliegen. Dit goedwerkend inlichtingensysteem is on loochenbaar „Mafia". Het schijnt, dat commissaris Tandoy tenslotte op een goed spoor was in deze zaak, een van de talloze zonderlinge zaken waarmee een commissaris van politie op Sicilië wordt geconfronteerd. Maar hij is zo als gezegd, vermoord en men weet er niets van. Het geroofde lijk is dezer dagen op een geheel vreemde wijze aan het licht geko men. Op pinksterzondag werd Antonio Montaperto. een bejaarde man, „een man van respect" der Mafia, een „stuk van negentig", zoals dat in de geheimtaal van het genootschap heet, door een aantal revolverkogels van zwaar kaliber in de rug dodelijk gewond, terwijl hij te paard gezeten van zijn landerijen naar huis terugkeerde. Het lukte hem nog twee kilometer verder te rijden tot het huis van een bekende, aan wie hij zei dat hij van zijn paard gevallen en zich aan een steen ernstig had gestoten. Men bracht hem naar zijn huis. waarna zijn dochter hem naar het ziekenhuis van Agrigento liet overbrengen. Die dochter is waar schijnlijk de enige die weet wat er gebeurd is. Tegen de politie hield de oude man tot het einde vol, ook toen men hem de ko gels toonde die uit zijn rug waren gehaald, dat hij van zijn paard was gevallen. Een Siciliaan zegt nooit iets aan de po litie en zeker niet een „Mafioso" als Mon taperto. Hij behoort tot een tragische fa milie. Zijn oudste zoon, christendemocra tisch vakbond-leider, is door een andere tak van de Mafia vermoord en zijn tweede zoon, Tito, is enkele jaren geleden bij een raadselachtige schietpartij, waarvan men niet weet of het om een meisje ging of om „zaken" (dat is Mafia) om het leven ge komen, zodat alleen de dochter overblijft. De begrafenis van Montaperto was, als elke begrafenis van 'n groot Mafialeider. 'n gebeurtenis van belang. Maar er volgde een grote verrassing. Toen men het fami liegraf van de Montaperti ontsloot, vond men naast de lijkkist van Tito, op de plaats bestemd voor de vader, de verloren ge waande kist van Saeli. Niemand begrijpt er meer iets van. De kist. is geopend, ook de loden binnenkist en het stoffelijk over schot van Saeli, herkenbaar aan zijn be faamde witte hangsnor, werd in uitsteken de staat teruggevonden. Sommigen houden vol, dat Montaperto, die tot een meer con servatieve groep van de christendemocra tische partij behoorde dan de Gaetani's (politiek en „Mafia" gaan hand in hand) indertijd de lijkroof heeft laten plegen, dat het lijk jaren lang door Sicilië heeft gereisd en zes maanden geleden door An tonio Montaperto zelf in zijn familiegraf is gestopt. Anderen beweren, dat Monta perto, bang dat door deze geschiedenis te veel kleine mannetjes van de „Mafia" zouden worden gearresteerd (de groten zijn onaantastbaar en beheersen het gehe le openbare leven van Sicilië) er op had aangedrongen, dat men het lijk zou terug geven, waarop hij een boodschap zou heb ben gekregen: „Als je eenmaal dood bent, zul je het lijk van Saeli vinden op de plaats die voor je zelf bestemd is". Sicilië is wel een wonderlijk land. De grote raad van de „Mafia" zou dezer da gen te Castrelvetrano zijn bijeengekomen en zou doodvonnissen hebben uitgesproken over enkele bekende figuren van de linker vleugel in de Christendemocratische partij. Onder de ten dode opgeschrevenen zou zich La Loggia bevinden, die enkele jaren geleden president was van het ge west Sicilië. Doodvonnissen van de „Ma fia" ontloopt men niet gemakkelijk vooral wie zich met vakbonden bezighoudt, iets waar de grondeigenaars, in wier dienst de „Mafia" staat, niets van willen weten, ver keert steeds in levensgevaar. Het aantal onopgeloste moorden in de laatste tien jaar is meer dan honderdvijftig. Als toerist merkt u van dit alles niets. Of ja, toch wel iets. Als u in een café te Palermo een „coca cola" vraagt zegt men „juist uitverkocht" en schenkt u een glas bier in. Ook dat is „Mafia", de kleine „Mafia" van de markten en het handels leven. Het Bedrijfschap voor de Detailhandel in Alcoholhoudende dranken meent dat bij verkoop van bier, andere zwak-alcoholi- sche dranken en alcoholvrije dranken bui ten deze bedrijfstak om in vele gevallen de Vestigingswet, de Winkelsluitingswet en de Drankwet worden overtreden. Het zal daarop de aandacht vestigen van de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken. De voorzitter van het bedrijfschap, de heer L. J. Platenburg, heeft medegedeeld dat er veel bier na winkelsluitingstijd ver kocht wordt in avondzaken en verder ook in ijszaken, die op zondag geopend mogen zijn. Als deze zaken geen verlof A hebben, betekent dit dat de Vestigingswet, de Win- ke lsluitingswet en de Drankwet worden overtreden. Groenteboeren en bakkers venten bier uit, hoewel dit verboden is. Bier en alcoholvrije dranken worden door de groothandel tegen inkoopsprijs geleverd aan kantoren, fabrieken e.d. De voorzitter vroeg zich af of ook dit niet in strijd is met de vestigingseisen. Een der bestuursleden van het bedrijf schap heeft op een zaterdagmiddag een „fotografische jacht" geopend op met bier ventende melkboeren en vijf overtredin gen op de plaat vastgelegd. Later, toen be trokkenen gewaarschuwd wai'en, werd de melkwagen gevolgd door een bestelwagen met bier. Toen was er geen sprake meer van bier venten, maar van het uitvoeren van bestellingen, zodat de politie niets kon doen. Ook bestellingen voor jenever zijn door melkventers opgenomen en com pleet met factuur uitgevoerd. Een ander bestuurslid merkte nog op dat het in vele kleine plaatsen als normaal wordt beschouwd dat de kruidenier, hoe wel hij geen vergunninghouder is, jenever levert. Hij vond het gewenst, dat daarop de aandacht van de politie wordt geves tigd. Edgar Eisenhower, de broer van de Amerikaanse president, is na een verblijf van één dag in ons land met de „Rotter dam" uit de Maasstad naar de Verenig de Staten vertrokken. De heer Eisenho wer. die advocaat is in Tamoca in de staat Washington, had in Salzburg een congres van advocaten bijgewoond. Tege lijkertijd met Kroesjtsjev was hij in We nen en daar hadden persfotografen dagen lang jacht op hem gemaakt om hem sa men met de Russische premier op één fo to te krijgen. Een hoge deining heeft vanmorgen rampzalige gevolgen gehad voor het vis sersvaartuig BR 9 uit Breskcns, dat om streeks acht uur nabij Vlissingen is omge slagen en gezonken. Schipper Koster en zijn knecht Meijer werden gered door de reddingboot, maai de 16-jarige knecht Krijgers wordt ver mist. De reddingboot heeft geruime tijd naar hem gezocht. Oostende-Radio ver zocht vissersschepen in de omgeving naar de jongen uit te kijken. Het vijfjarig dochtertje van de familie J. aan de Heemskerkerweg te Beverwijk is dinsdag door verstikking om het leven gekomen. Het kind heeft zich verslikt in een stukje brood. Dinsdagmiddag is voor het eerst een DC-8 straalverkeersvliegtuig van de K.L.M. van Schiphol vertrokken naar Houston en Mexico-City. De vlucht wordt gemaakt via Montreal in Canada. Twee van de drie diensten die wekelijks op deze lijn worden uitgevoerd zullen in het ver volg met dit straaltoestel worden gevlo gen. De derde dienst zal de K.L.M. blijven vliegen met DC-7C-machines. Voor deze eerste vlucht van Amsterdam naar Houston had de K.L.M. een aantal journalisten uit die stad uitgenodigd, die reeds vorige week hier waren aangeko men. Zij zijn nu met de DC-8 naar hun woonplaats teruggekeerd. De vluchtduur van Amsterdam naar Houston is door het in gebruik nemen van de DC-8 toestellen bekort van twintig tot twaalf en een half uur. Het was de eerste keer dat drie DC 8 straalmachines van de K.L.M. in normale lijndienst van Amsterdam over de Atlan tische Oceaan naar Amerika vertrokken: twee naar New York en één naar Hous ton en Mexico City. Om tien voor zeven gisteravond is bij Geldermalsen een dieseltreinstel ontspoord. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Tussen Tiel en Geldermalsen moest een pendeldienst met autobussen worden ingesteld. De ontsporing ontstond doordat een wis sel niet op tijd bediend was. Eén rijtuig van het driewagenslel van de trein ont spoorde, waarvan de lijn werd geblok keerd. De Belgische ambassade in Den Haag heeft medegedeeld, dat personen die in lichtingen wensen in te winnen over per sonen in Kongo zich kunnen wenden per briefkaart tot „Infor Congo, 3 Montoyer- straat te Brussel". Zij dienen de naam op te geven van de persoon, het adres en eventueel de maatschappij waarbij die per soon werkzaam was of andere nuttige ge gevens. Het is gewenst, dat per persoon een kaart /.al worden gestuurd. Eventueel kan men ook zijn telefoonnummer opgeven. Op verzoek van de directie van de Sa bena is een zesde KLM-vliegtuig ingelegd voor het. vervoer van evacuees uit Kongo. Dit vliegtuig is hedenmorgen vroeg van Schiphol vertrokken. Het is mogelijk dat het toestel naar Brazzaville zal vliegen, doch het is niet uitgesloten dat de Constel lation naar Leopoldville of naar een an der Kongolees vliegveld zal worden gedi rigeerd. In de omgeving van Stanleystad wordt ook een afstammeling van de Afrikaanse ontdekkingsreiziger Livingstone door de muiters belet naar veiliger oorden te ver trekken. Het is David Livingstone, die met, een wetenschappelijke opdracht in Kongo vertoeft en van wie men reeds enige tijd niets meer heeft vernomen. (Van onze Haagse redacteur) Minister Marijnen vindt de tijd geko men, dat de toeslag van een gulden per kilogram welke de laatste weken werd uit gekeerd uit het zuivelfonds om het binnen landse boterverbruik te stimuleren wordt verminderd of geheel zal vervallen. Dat zal de bewindsman vanmiddag het dage lijks bestuur van het produktschap voor zuivel, dat daartoe de noodzakelijke maat regelen moet treffen, op het hart druk ken. De minister van landbouw is met na me van mening dat in de eerste plaats het binnenlandse boterverbruik in verhou ding tot de alweer dalende produktie vol doende is gestegen en dat in de tweede plaats de exportmarkten voldoende pers pectieven bieden. Maar vooral wil de mi nister de zware druk van de toeslag op het zuivelfonds verlichten. Een en ander leidde ertoe, dat het be stuur van het Produktschap voor Zuivel in zijn vanmorgen gehouden vergadering af zag van een openbare behandeling van het boterbeleid, al was het voorgenomen gesprek met de minister van dat afstel niet de enige reden. Hechtte de voorzit ter, de ANAB-afgevaardigde S. van dei- Ploeg, grote waarde aan een openbare be spreking van het boterbeleid een me ning waarin hij door de vertegenwoordi ger van de christelijke landarbeiders krachtig werd gesteund om daardoor de gelegenheid te hebben een aantal voor al in zuivelbladen gebleken misvattingen te corrigeren, de woordvoerder voor de zuivelverkoopcoöperaties meende dat een dergelijke openbare ciscussie grote geva ren behelsde voor de Nederlandse boter- exportbelangen. Overigens was al open baar geworden, dat met name de boter- exporteurs veel critiek hebben op het be sluit van het produktschap, de verkoop van koelhuisboter tegen inleveringsprijzen stop te zetten en dat men ook de tot twee keer toegepaste verlaging van de export toeslag naar Engeland onjuist vond. Deze bezwaren waren al opgenomen in het ver slag van de bespreking van de botercom- missie van het produktschap. Felle critiek op staatssecretaris Het melkprijsbeleid kwam slechts zijde lings ter sprake, omdat in een vorige ver gadering van het produktschap reeds be sloten was dat over deze ingewikkelde materie door een kleine bestuurscommissie zal worden gerapporteerd. Maar de ver tegenwoordiger van de standaardisatie- bedrijven had thans schriftelijk felle cri tiek geleverd op de staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp die naar zijn ooi-deel de standaardisatie- bedrijven en de slijters tussen hamer en aambeeld van verreken- en straatprijs plaatste. De afgevaardigde van de V.V.Z.M. merk te op, dat het een zonderlinge gewoonte van de staatssecretaris wordt om tot in een tiende cent nauwkeurig uit te rekenen waarvoor de melk aan de consument mag worden verkocht en dat die prijs voor een geheel jaar wordt vastgesteld zonder dat daarover met de belanghebbenden overleg wordt gepleegd. Nog vreemder is het, nog steeds aldus dit bestuurslid van' het produktschap, dat de staatssecretaris in het westen een prijsverhoging voor flessemelk toestaat op voorwaarde dat in niet-gesaneerde gebie den de losse melk in prijs wordt verlaagd. „Dat is hetzelfde als een besluit dat de bakkers in Den Haag de broodprijs mo gen verhogen als die in Groningen haar verlagen", aldus deze spreker, die tevens gewag maakte van een door de V.V.Z.M. ingesteld onderzoek naar het melkprijs beleid. De voorzitter kon deze opmerkingen wel onderschrijven, maar ook al omdat er geen vertegenwoordiger van de minister van economische zaken aanwezig was, kwam het niet tot een gedachtenwisseling over de gewenste grotere vrijheid op ter rein van de consumptiemelkprijzen. Tot zes weken gevangenisstraf met af trek van voorarrest veroordeelde de Haar lemse politierechter mr. N. Smits vanmor gen een 37-jarige dragline-machinist uit Rotterdam wegens diefstal van stukken lood en brons, die toebehoorden aan een firma in Velsen. Het gestolene was in de auto van ver dachte aangetroffen. Aan de politie ver klaarde hij dat hij de stukken lood en brons had weggehaald „om anderen voor diefstal te behoeden". De Rotterdammer gaf het tenlastegeleg- de toe. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, wilde er rekening mee houden dat verdachte nog niet eerder is veroordeeld. Hij eiste acht weken ge vangenisstraf met aftrek. Mr. C. Blankevoort, de raadsman van verdachte, verzocht de duur van de straf gelijk te stellen met de tijd die zijn cliënt in voorarrest heeft doorgebracht. Mr. Smits willigde dit verzoek in en gelastte de onmiddellijke invrijheidsstelling van de verdachte. Een 48-jarige sloper uit Amsterdam, die Het 6736 b.r.t. metende Amerikaanse s.s. „Exchequer", dat donderdag in de Arabische Zee op de rotsen van Cheria Islands strandde, is vlot gesleept door de zeesleepboot „Elbe" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst. Eerst moest echter een deel van de lading in een kust vaarder worden overgeladen en een an der deel naar elders in het schip worden overgebracht. Daardoor werd het achter schip van de „Exchequer" wat verzwaard en kon het voorschip wat worden ontlast. Er is nogal wat bodemschade en lek kage geconstateerd. De bergingsploeg van de „Elbe" heeft de schroef van het Ameri kaanse schip weten vrij te maken, waar door de „Exchequer" nu op eigen kracht Bombay tracht te bereiken. De „Elbe" blijft voor alle zekerheid het schip escor teren. aan de diefstal medeplichtig was geweest, zei dat hij ertoe was gekomen door finan ciële moeilijkheden als gevolg van het te veel kopen op afbetaling. De politierech ter veroordeelde hem overeenkomstig de vordering van de officier van Justitie tot een geldboete van 50 en een voorwaar delijke gevangenisstraf van zes weken met drie jaar proeftijd. Flessetrekkerjj Een 25-jarige loodgieter uit Deventer werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek omdat hij zich schuldig had gemaakt aan flessetrek- kerij. Hij had zich in Zaandijk een motor fiets, rookwaren, kleding en voetbalschoe nen aangeschaft zonder deze te betalen. Verdachte had reeds twee voorwaardelijke veroordelingen op zijn strafblad staan. Mr. H. Luijken, zijn raadsman, vond dat er niet voldoende bewijs was en drong aan op vrijspraak. „Je bent dronken" Een 40-jarige autorij-instructeur uit Haarlem kwam er met een boete van 5 af, nadat de officier van Justitie tegen hem 20 had geëist. De verdachte had in Sant poort onenigheid gehad met een andere automobilist over diens wijze van rijden. In het vuur van het gesprek zou de auto rij-instructeur tegen zijn opponent hebben gezegd „Je bent dronken". Dat nam deze niet. „In geen zeven jaar heb ik een droppel alcohol gedronken, edelachtbare," getuigde hij. De Haarlemmer merkte op dat hij bij de politie in Velsen een aan klacht tegen de getuige had ingediend we gens poging tot doodslag. „Maar in plaats van hem sta ik nu hier als beklaagde," zei hij op verongelijkte toon. „De gebruikelijke ruzie tussen weggebruikers, vond de offi cier van Justitie," omdat ze elkaar slecht kunnen verdragen in het verkeer." De ver dachte zei in zijn laatste woord dat hij slechts was afgegaan op de mededeling van omstanders, dat de beledigde automo bilist te diep in het glaasje had gekeken. Het was niet zijn bedoeling geweest om te beledigen. Op de Riksgraens-Berg in Lapland ligt sneeuw tot augustus en daar wordt dan ook gebruik van gemaakt. Er is dit jaar een zomer-ski-school ingericht waar men, omdat het ter plaatse bij zonder warm is, in badpak kan leren skiën. De foto laat zien hoe ski-leraar Henry Gustavsson (links) les geeft aan Bonni Ericsson uit Stockholm, de heer Sharma uit India en Lotte Bahnson uit Kopenhagen. NEW DELHI. India (UPI) De staking van het regeringspersoneel in India heeft niet tot de chaos geleid, die sommigen ver wachten. Waarschijnlijk heeft slechts een fractie van het overheidspersoneel aan de staking deelgenomen. Naar de regering meedeelde is het trein-, vlieg- en postver keer vrijwel normaal geweest. In de mees te gevallen konden de mensen, die wel aan de staking deelnamen, vervangen worden door noodpersoneel. De enige gewelddadigheid werd gemeld uit Ahmadabad. 275 mijl ten noorden van Bombay, waar de politie na vergeefs gum miknuppels en traangas te hebben ge bruikt, het vuur opende op een menigte, die spoorwegmannen wilde verhinderen naar het weik te gaan. Eén persoon werd gedood en zes werden gewond. In New Delhi bleef het regeringsperso neel met de meeste PTT-employé's aan het werk. De post werd normaal bezorgd. In Bengalen werden een paar treinen tegen gehouden door ijzeren balken, die stakers over de rails hadden gelegd. Elders in het land was het verkeer normaal. De landbouwcommissie van het Euro pese parlement heeft deze week een eer ste besperking aan de definitieve voor stellen van de E.E.G.- commissie voor de gemeenschappenjkke landbouwpolitiek ge wijd en de eerste indruk was er een van tevredenheid over het feit dat in de defi nitieve voorstellen de overgangsfase con creet is uitgewerkt. Voorts constateerden de afgevaardigden met tevredenheid dat de nieuwe voorstellen op verscheidene punten rekening hebben gehouden met de meningen die in het Europese parlement tot uitdrukking zijn gekomen. Dr S.L. Mansholt, de vroegere Neder landse minister van landbouw die als lid van de E.E.G.-commissie een voor naam aandeel in het uitwerken van land bouwvoorstellen heeft gehad heeft de com missie van het parlement een resumé van de voorstellen gegeven. De commissie zal in september de voorstellen nader bespre ken, ter voorbereiding van het landbouw- debat in het Europese parlement dat in oktober zal worden gehouden. ROME (Reuter) Kardinaal Pietro Fumasoni Biondi, prefect van de „Vati caanse congregatie voor de verbreiding van het geloof", is dinsdag na een lang durige ziekte in een ziekenhuis te Rome overleden in de ouderdom van 87 jaar. Kardinaal Fumasoni Biondi kwam kort na zijn priesterwijding in 1897 bij de „proaganda fide". Hij werd in 1933 kardi naal na-apostolisch delegaat in India, Ja pan en de Verenigde Staten te zijn ge weest. Door zijn overlijden is het aantal leden van het college van kardinalen ge daald tot 84, van wie 32 Italianen. De kardinaal werd in de laatste jaren van zijn leven door toenemende blindheid in zijn werk belemmerd. In 1958 werd kardinaal Stritch, aards'oisschop van Chi cago, tot pro-prefect benoemd om hem te assisteren en deze was daardoor de eerste kardinaal van Amerikaanse afkomst, die in de Romeinse curie het centrale be stuur van de r.k. kerk werd opgeno men. Maar kardinaal Stritch overleed voordat hij zijn nieuwe functie had kun nen opnemen en de Armeense kardinaal Agagianian werd later in zijn plaats be noemd. Kardinaal Fumasoni Biondi, die, van wege zijn rode kardinaalsdracht en we reldwijde betekenis van zijn werk voor de missiën, de „rode paus" werd genoemd, heeft het missiewerk gemoderniseerd. Met name bevorderde hij het losmaken van dit werk van de invloed der Europese koloniale mogendheden en de opbouw van een inheemse clerus en hiërarchie in de missielanden. Dat er thans Chinese, Ja panse en neger-bisschoppen en niet-blan- ke kardinalen zijn is voor een groot deel aan zijn werk te danken, aldus wordt ver klaard. Kernproeven-overleg GENEVE (DPA) Op de conferentie in Genève over het staken van kernproeven hebben de V. S. dinsdag voorgesteld de ge heime gegevens van verouderde kernwa pens uit te wisselen. De Verenigde Sta ten, de Sovjet-Unie en Engeland zouden volgens dit voorstel de constructieplannen van verouderde kernwapens in een gemeen schappelijke „pool" moeten onderbrengen. De door de Vex-enigde Staten aangekon digde pi-oefexplosies zullen worden uit gevoerd met dergelijke kex-nwapens, die dus dan aan alle drie de landen bekend zijn. De Amerikaanse gedelegeei-de sprak de hoop uit, dat hierdoor zal zijn tegemoet gekomen aan het verlangen van de Sov jet-Unie. dat bij de nieuwe Amerikaanse proefnemingen geen gebruik zal wor den gemaakt van nieuwe kernwapens.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7