TAXI 13000 „Studeren en reizen houden een mens jong en gezond" Hoogleraar laakt uitblijven van aankoop Dode Zee-rollen Adenauer, een allesbeheersend man van burgemeestersniveau Velsens raad over afscheid burgemeester mr. M. M. Kwint „Inhoud van rollen van grot 11 nog onbekend" Frankrijk moderniseert zijn zeevisserij Generaal Von Hobe wekt argwaan met getuigenverklaring Horens van vechtstieren in Spanje „bijgevijld" Strategische bommen werpers der V.S. zijn nutteloos Reünie „Stockholmers" 17 H. Lamourzondag S5 jaar: Oud-leraar Triniteitslyceum studeert nog dagelijks Spaans en Italiaans Burgerlijke Stand van Haarlem Loco-burgemeester H. de Boer werd onwel Interfrosne werkt samen met Zwanenberg NA ONDERZOEK IN JORDANIË Kerkelijk Nieuws ANALYSE DOOR EEN PARTIJGENOOT: „Kanzier-Demokratie" kan slechts een grote leegte achterlaten Handgranaat in défilé in Constantine, 4 doden en 60 gewonden Philippijnen doen beroep op Den Haag en Djakarta De Duitse ruiterequipe voor Rotterdam DONDERDAG 14 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zondag hoopt de heer J. H. Lamour voor vele Haarlemmers geen onbekende vijfentachtig jaar te worden. Als wij zeggen dat velen de heer Lamour zich nog wel zullen herinneren dan zijn deze in de eerste plaats te vinden in onderwijskrin gen en onder zijn vroegere leerlingen. De heer Lam,our is namelijk voor de tweede wereldoorlog om precies te zijn van 1927 tot 1940 leraar wiskunde en Frans geweest aan hel Triniteitslyceum aan de Zijlweg. Voor zijn leeftijd is hij nog opval lend vitaal. Mogelijk is zijn militaire loop baan daar niet helemaal vreemd aan. Want behalve leraar is de heer Lamour ook vijfentwintig jaar beroepsofficier ge weest. Degenen die de heer Lamour per soonlijk met. zijn verjaardag zouden willen feliciteren zullen, hem echter niet thuis hij woont Prins Hendriklaan 166 in Over- veen vinden, aangezien hij zijn verjaar dag temidden van de familiekring in Maastricht zal vieren. De heer J. H. l,amour is een groot liefhebber van bridge. Wij troffen de heer Lamour aan bij een partijtje bridge in de sociëteit „Vereni ging" aan de Zijlweg, waar hij „vaste klant" is. Naast studeren en reizen is bridge zijn grote liefhebberij. Ondanks zijn hog" leeftijd bekwaamt de heer La mour zie., nog dagelijks in de Spaanse, Italiaanse en Franse taal. Daarop raak je nooit uitgeleerd", meent hij. Zijn favoriete land is Spanje dat hij in alle richtingen heeft doorkruist. De Hollandse winters maken de heer Lamour niets, want als wij hier bij de snorrende kachel zitten koestert hij zich in de warme Spaanse zon. Ook op de Canarische eilanden is de heer Lamour geen vreemde. „Ik ben eigenlijk een import-Haarlemmer, maar niemand merkt dat aan me," vertelt hij met een verstolen blik op zijn bridgevrienden. die intussen voor hem een plaatsvervanger hebben gevonden. Maastricht is zijn ge boorteplaats. Na daar de h.b.s. doorlopen te hebben koos hij de militaire loopbaan. Als jong luitenant studeerde hij in Gro ningen voor de middelbare akten wiskun de en Frans. Tussen 1905 en 1908 was hij in West-Indië gedetacheerd. Terug in het vaderland werd hij leraar bij de officiers opleiding in Amersfoort. Engels bombardement Tijdens de eerste wereldoorlog maakte hij het bombardement van het Zeeuwse plaatsje Sluis door de Engelsen mee. In Harderwijk was hij belast met de leiding van de interneringskampen voor Italiaan se en Engelse soldaten die uit Duitse krijgsgevangenschap waren bevrijd. In 1922 verliet de heer Lamour als kapitein de militaire dienst om „burger"-docent te worden aan de rooms-katholieke h.b.s. in Maastricht, welke betrekking hij in 1927 verwisselde voor een leraarsfunctie aan het Haarlems Triniteitslyceum. In 1940 nam hij wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd afscheid van het onderwijs. De heer Lamour is altijd een groot lief- Advertentie ONDERTROUWD: 13 juli: J. A. Steffers en G. Junghancl. G. L. M. Konings en Chr. C. M. Ebbing. H. de Wilde en I. S. van de Gevel. A. Philippo en B. van Wieringen. M. W. M. Koelcmij en A. L. M. Zwetsloot. F. Th. A. Teklenburg en C. D. Hannen- berg. A. Hallie en C. C. Arens. H. Wijk huizen en M. Wijnalda. B. W. Wijkhuizen en C. W. van Oosten. H. F. van Gils en J. M. Gelaudie. Chr. E. Damave en K. J. A. Vanderbecq. G. W. Mors en H. M. Th. E. Mannaert. H. H. van der Putten en J. J. Boon. J. B. Hulshof en W. Dinkla. GEHUWD: 13 juli: H. Soelaart en E. van Eis. J. Budding en G. F. Hagcboud. C. G. Limmen en M. A. de Jong. P. M. Spee en M. Kroon. A. A. Slenders en E. D. M. Di- vendal. D. van Welt en E. Ch. Horeman. A. P. M. Sleper en H. Blok. Chr. A. Bont en J. G. Konijnenberg. J. Dijkstra en C. Henstra. BEVALLEN van een zoon: 10 juli: E. M. CornelissenMeijer; 11 juli: M. J. van der HelmsSchreuder; 13 juli: G. J. Maaskant Langeveld, H. MulderHemsing. BEVALLEN van een dochter: 11 juli: M. C. W. van Rocsselvan Blokland, J. F. Besselingvan Kraanen: 12 juli: M. M. J. WittkamperVerhaar, H. E. Wieringa •Jonckers, R. Beendersvan den Ooster kamp, M. K. Mctzvan der Wiel; 13 juli: E. A. M. SmeetsRoosemalen. E. Balm Klomp. OVERLEDEN: 10 juli: J. Overtoom, 89 j,. Ilagestraat. M. J. Kroon, 81 j., Kenaupark. 11 juli: M. T. Karpow, 2 m., Leidsevaart.. P. F. van den Bergen. 70 j., Graafschap straat. 12 juli: A. de WeerdBeets, 74 j., Hazepaterslaan. M. FortuinSchlötz. 76 j.. Van Kinsbergenstraat. R. F. Oosterhoff— Hoogslag. 52 j., Engelszstraat. -J. J. Noach Waage, 77 j., Joan Maetsuykerlaan. hebber van de schone kunsten geweest, vooral van de schilderkunst, waarin hij veel heeft: gestudeerd. Na zijn pensione ring bezocht hij vele musea in binnen- en buitenland. Ook was hij een trouw bezoe ker van kunstveilingen in Amsterdam en Haarlem. Over zijn gezondheid is de heer Lamour best te spreken Met talenstudie, wandelen en zijn dagelijks partijtje bridge in de „soos" vult hij zijn dagen. „Een borreltje wil er ook nog altijd wel in", zegt hij het bekende nippende gebaai makend. „Studeren en reizen dat is mijn lust en mijn leven. Dat houdt een mens jong en gezond". Als wij de heer Lamour zo aankijken geloven we graag dat hij in ieder geval bij deze „medicijn" voor een lang leven veel baat heeft gevonden. Ti j d e ns raadszi t/ing Tijdens de woensdagavond gehouden gemeenteraadszitting te Velsen is loco-bur gemeester H. de Boer, nadat een twaalftal agendapunten was behandeld, on wel geworden. De heer De Boer stond van zijn stoel op, om zich, terwijl hij de raad met zachte stem om een pauze verzocht, naar zijn kamer te begeven. Hij viel echter op de grond, nadat hij slechts enkele stap pen had gedaan. De onmiddelijk toegescho ten dokter A.J. van Leusden, raadslid voor de P.v.d.A., deelde na enige minuten mee, dat na een korte pauze, van tien minuten, de heer De Boer wel weer in staat zou zijn de vergadering verder te leiden. Maar het duurde een half uur voordat de loco - burgemeester, doods bleek, weer plaats nam in de voorzitters- stoel. Hij verzocht de raad onmiddelijk het agendapunt betreffende het afscheid van mr M. M. Kwint en de houding van het college in deze, welk punt onderaan de agenda was geplaatst, te behandelen. Loco - burgemeester De Boer leidde daar na de vergadering tot het einde. De gemeenteraad van Velsen heeft woensdagavond een motie aangenomen, waarin, met betrekking tot de kwesties die gerezen zijn naar aanleiding van het aftreden en het „niet-officiële" afscheid van burgemeester M. M. Kwint, gecon stateerd wordt, dat een, van den beginne af, zeer respectabele houding van de Wet houders en van de Raad er toe heeft geleid dat degenen, die zich in deze aan gelegenheid fatsoenlijk hebben gedragen, allerwegen in een verkeerd daglicht zijn gesteld. „De Raad", zo gaat de motie verder, „wil nog steeds zijn standpunt handha ven, dat hij zich bij voorkeur wenst te houden aan eens gegeven beloften; hij wenst echter duidelijk te stipuleren dat dit hem slechts mogelijk zal zijn, indien van alle zijden een eind wordt gemaakt aan de campagnes tegen de loco-burge meester, tegen de wethouders en tegen de overgrote meerderheid van de raads leden. De Raad heeft begrip voor de moei lijke situatie waarin de loco-burgemeester door de recente ontwikkelingen was ge raakt. Nochtans is de Raad van mening, dat de loco-burgemeester een minder ge lukkige methode heeft gekozen om van zijn verontrusting blijk te geven. De raad spreekt overeenkomstig het verzoek van het college uit, dat de plaat selijke overheid, gezien de omstandighe den. niet anders kon en mocht handelen, waarbij de raad uitsluit de tijdens het re cente bezoek van de Duitse gasten dooi de loco-burgemeester gedane uitlating en gaat over tot de orde van de dag." De V.V.D -fractie stemde tegen, doch motiveerde haar standpunt niet. Er bestaan vergevorderde plannen tot een samenwerking tussen Norsk Fros- senfisk A.L. (Frionor) in Oslo en Zwanen- berg's Fabrieken in Oss op het punt van de verkoop en distributie van diepvries- produkten. Norsk Frossenfisk zou de naam van haar daarmee wijzigingen in Frio-Diepvries n.v. waarin dan Zwanenbergs fabrieken een belang zouden krijgen. De op zet daarbij zou zijn dat Frio -Diepvries de Frionor diepvriesvisprodukten van Norsk Frossenfisk in Oslo en alle overige diep- vriesprodukten van Zwanenberg's fabrie ken in Oss gaat distribueren. In een onderhoud met het ANP heeft de Groningse hoqgleraar in de Oud-Testa- mentische wetenschap prof. dr. A. S. van der Wonde verklaard het zeer onaange naam te vinden dat financiële en politie ke moeilijkheden de publikatie van een aantal belangrijke geschriften, gevonden bij de Dode Zee, hebben opgehouden en zullen ophouden, tenzij er spoedig instan ties bereid worden gevonden hun natio naal aandeel in dit werk en voor zo ver het materiaal nog in handen der Be doeïenen is voor het behoud van deze unieke historische documenten te leveren. Prof. Van der Woude is kort geleden teruggekeerd van een studiereis naar Jor danië. Voor deze reis kreeg de hoogleraar een subsidie van de Nederlandse organi satie voor zuiver-wetenschappelijk onder zoek. In het onderhoud vertelde prof. Van der- Woude dat het doel van zijn reis was om zich op de hoogte te stellen van de hui dige toestand der bijbelse archeologie in het heilige land en in het bijzonder om de bekende rollen van de Dode Zee te bestu deren. Ter wille van de tijd had de hoog leraar echter alleen Jordanië bezocht. Wat. de rollen van de Dode Zee betreft, zo vervolgde prof. Van der Woude, kan gezegd worden, dat de uitgave daarvan in het. „Palestine Archeological Museum" (Rockefeller museum) te Jeruzalem steeds voortgang vindt. Het gaat hierbij vooral om een groot aantal fragmenten, voornamelijk van de boeken uit het: oude testament met uitzondering van Esther en van oud-testamentische apocriefen. voornamelijk Henoch, Jubilieeën en To bias. Onder de fragmenten bevinden zich recensies van reeds eerder bekende bui ten-bijbelse geschriften onder andere het Damascus-geschrift, maar ook ge deelten van tot dusverre onbekende tek sten. Het genoemde materiaal zal vooral een belangrijke bijdrage kunnen leveren (Van onze correspondent) PARIJS Tijdens een vergadering in Marseille van deskundigen en afgevaar digden van de vissersvloot van de Mid dellandse Zee heeft de Franse secretaris generaal van de handelsvloot, Gilbert Grandval, bekend gemaakt, dat de rege ring maatregelen overweegt ter moderni sering van de vangst en de verkoop van zeevis. Grandval wil het zogeheten Lam- paro-systeem uitbreiden, een methode, die- in zuidelijke landen als Spanje en Italië veel gevolgd wordt en waarbij van vissers boten af grote projectoren hun lichtbun dels in het water werpen om zo de vis sen de indruk te geven, dat de dageraad is aangebroken waardoor ze gemakkelijk en in overvloedige hoeveelheden aan de zeespiegel gevangen kunnen worden. Dit voornemen van de regering werd in tussen (en niet om redenen van dieren bescherming) door de Middellandse Zee vissers allerminst toegejuicht, zodat de heer Grandval die plannen moest verde digen door een beroep te doen op de eisen van de Europese concurrentie. Aan de hand van deze zelfde overwegingen, dat Frankrijk zijn visprijzen met het oog op de Euromarkt verlagen moet, kondigde de secretaris-generaal maatregelen aan om door verkoop via coöperatieve maga zijnen de lasten in deze sector van de Franse economie in de naaste toekomst aanzienlijk te verlichten. voor de tekstcritiek van het Oude Testa ment. Er zijn namelijk verschillende He breeuwse bijbelfragmenten gevonden, waarvan de tekst recensie als „vorlage van de Septuaginta, de Griekse vertaling van het Oude Testament, mag worden aangezien. De waardering voor de Septuaginta uit tekstcritisch oogpunt zal daardoor zeker stijgen. Behalve de geschiedenis van het latere Jodendom zal ook de tekstcritiek van het Oude Testament herzien dienen te worden. Belangrijk zijn ook de rollen van grot elf, die de hoogleraar bij hoge uitzonde ring werden getoond. Deze omvatten een psalmrol. grote fragmenten van Leviticus, een Job-parafrase, een beschrijving van het nieuwe Jeruzalem en voorts nog tal rijke fragmenten, onder meer van Eze- chiël. Deze rollen zullen evenwel niet gepubli ceerd worden voordat een buitenlandse wetenschappelijke instelling of wie dan ook ze heeft aangekocht. De koper krijgt dan ook het recht van publikatie. Verder bevinden zich nog ge schriften in handen van de Bedoeïenen, waarvan de inhoud onbekend is en die alleen aangekocht kunnen worden als er een groot bedrag op tafel komt. Prof. Van der Woude vond het treurig dat dit nog steeds niet is gebeurd. Wat het archeologische gedeelte van zijn studiereis aangaat, bezocht prof. Van der Woude het moeilijk bereikbare Qum- ran, de plaats van het klooster der Esse- nen, van wie de rollen stammen. Hierna bezocht hij de archeologisch belangrijke plaatsen te Jeruzalem, Bethlehem. Jeri cho. Sichem (Balata), Samaria (Sebas- tije). Deir Alia, waar een Nederlandse ex peditie onder leiding van dr. H. J. Fran ken uit Leiden opgravingen heeft verricht en Bethel. In de laatstgenoemde plaats is een Amerikaanse opgraving onder leiding van prof. Kelso aan de gang met. het doel de tempel van Jerobeam te vinden. Geref. Kerken Beroepen te Berlikum: R. van Reenen te Klundert. Bedankt voor Grijpskerk: A. Corporaal te Edam. (Van onze correspondent) De Wcstduitse minister van defensie Strauss is niet van plan tegen zijn briga de-generaal Cord von Hobe maatregelen te nemen naar aanleiding van diens ge tuigenverklaringen in het Ansbacher pro ces tegen de ex-ss-generaal Simon. Strauss' ministerie deelde gisteren te Bonn mee dat Von Hobe zich in het proces correct heeft gedragen en dat niets in zijn verkla ringen duidt op een nieuw soort „dolkstoot legende". Generaal von Hobe is als gemeld in het proces Simon-verdacht van het laten op hangen van drie burgers in april 1945 door twee uitlatingen opgevallen. Aller eerst heeft hij gezegd, dat in de laatste oorlogsdagen Duitse burgers de Duitse sol daten in de rug hebben aangevallen. Voorts dat „de civiele bevolking pas op de twee de plaats komt, eerst komt het instrument troep". Het ministerie van defensie te Bonn deelde mee dat Von Hobe pertinent geweigerd heeft om als getuige a dechar ge voor Simon op te treden, zoals Simon's advocaat hem had gevraagd. Voorts heeft Von Hobe aldus het ministerie alleen eigen waarnemingen nader verklaard over een terugtocht zoals hij die persoonlijk ziet. In de Wcstduitse pers is men in het geheel niet tevreden met Von Hobe's ge drag en Strauss' verklaringen. Men wijst op de afzichtelijke terechtstelling van de drie burgers door Simon's beulen. Na de executie speelden de 15- en 16-jarige ss jongens, die door een van de burgers waren ontwapend, waarvoor het drietal met telefoondraden werd opgehangen, op een harmonica onder de aan een boom tak slingerende lijken. De jongens trokken daarbij voortdurend aan de voeten van de gehangenen. Een der kritiserende bladen, de Süddeut- sche Zeitung, schrijft over Von Hobe's ge tuigenis: „Het denken in zuiver militaire categorieën, wars van alle eisen van ge weten en menselijkheid, schijnt ons een teken te zijn, dat men 15 jaar na de in eenstorting er reeds weer naar streeft om onrecht met de doorzichtige dekmantel „vervullen van de nationale plicht" te be dekken. De klacht van de generaal over de Duitse bevolking richt zich bovendien tegen de historische waarheid." De Stuttgarter Zeitung merkt over Von Hobe's opmerkingen over „eerst komt de troep" op: „Opgehangen werden burgers destijds alleen maar zolang het Simon behaagde het instrument „troep" te hand haven. Toen hijzelf tenslotte drie dagen na de executies capituleerde, dacht hij er niet aan zichzelf als straf aan de eerst volgende boom op te hangen wat ons vandaag in ieder geval dit proces bespaard zou hebben MADRID, (UPI) De Spaanse regering heeft een stierenfokker, die in geheel Spanje beroemd is, een boete opgelegd van 'twee miljoen pesetas (ongeveer 200.000 gulden) omdat hij zich heeft schuldig ge maakt aan het bijvijlen van de horens van zijn stieren, voordat zij in de arena kwa men. De boete heeft niet alleen de fokker, Antononio Perez de San Fernando, in een kwaad daglicht gesteld, maar ook drie beroemde stierenvechters, Antonio Ordo nez, Antonio Borrero Cham'aco en Diego Puerta. En wat meer is: Men is thans gaan twijfelen aan de echtheid van Spanje's nationale sport. Men vraagt zich af: „hoe veel stierenvechters hebben schatten ver diend door toe te laten, dat er met hun stieren werd geknoeid?" Volgens een officieel communiqué ont dekte de politie, dat vier stieren uit de fokkerij van Perez de San Fernando, die op 25 juni te Ba.jadoz waren uitgekomen, „geschoren" waren. Een stier „scheren" betekent, dat de tippen van zijn horens worden afgezaagd,waardoor het dier eigen lijk beroofd wordt van het enige wa pen, dat hij bezit. Immers, horens, waar van de punten zijn afgezaagd, zijn gevoe lig en een stier zal ze daarom niet graag gebruiken. Bovendien zijn de horens dan korter, waardoor de stier, wanneer hij op zijn tegenstander afstormt, de afstand niet meer precies kan bepalen. Ongeveer hetzelfde zou men bereiken, indien men een stuk van Floyd Pattersons armen zou afsnijden. Het communiqué van de politie zegt, dat gedurende het stierengevecht te Ba- jadoz „de eerste, derde, vierde en vijfde stier duidelijke tekenen vertoonden, dat de vorm van hun horens kunstmatig was veranderd". Spoedig ontdekte men toen ook dat de grote stierenvechter Antonio Ordonez, die door de Amerikaanse schrij ver Ernest Hemingway als de beste stie renvechter van de wereld wordt beschouwd de eerste en vierde stier bevochten had. Het resultaat is, dat het Spaanse publiek zich thans bedrogen begint te voelen. Als onderdeel van haar vakantie- activiteiten organiseerde de speeltuin vereniging Kindervreugduit Haar lem-Oost woensdag een grote viswed strijd in de Fuikvaart. De hengelaar- tjes lieten zich door het minder spelen gunstige weer niet afschrikken. Deze concurrenten hadden zich van het zelfde beste „plekkie" tussen het riet verzekerd. Gespannen turen zij op hum dansende dobbers terwijl gedachten aan „zulke kanjersdoor hun hoofd (Van onze correspondent) „Wij kunnen er zeker van zijn, dat de man, die het politieke gezicht van de Bondsrepubliek heeft bepaald, geen poli tieke traditie zal achterlaten. Ook geen bepaalde politieke leer en ook geen leer lingen. Waarschijnlijk niet eens, zoals Bismarck, zijn „gedachten en herinnerin gen". Deze onverholen, bijna bijtende cri- tiek op dr. Konrad Adenauer, sedert 1949 bondskanselier van de Westduitsc Bonds republiek, is afkomstig van een lid van Adenauers partij, de C.D.U. De schrijver van die woorden, voorkomende in zijn de zer dagen verschenen boek „Das Erbe Adenauers", is geen socialist, geen anti- Adenauer-politicus met hogere aspiraties. Hij heet Riidiger Altmann en is assistent voor culturele politiek bij de „Deutsche Industrie und Handelstag", het overkoepe lende orgaan van de Wcstduitse Kamers van Koophandel. Met het naderen van de Bondsdagver kiezingen in september 1961 en Adenauers 85ste verjaardag op 5 januari wordt steeds dringender de vraag gesteld wat er zal gebeuren als de grijze kanselier er eens niet meer zal zijn. Het is een vraag, die men in de C.D.U. slechts achter zijn hand durft te stellen, want de kwestie is offi cieel taboe. De oude heer in het Palais Schaumburg, ambtsbureau van de kanse lier, wenst er nu eenmaal niet over te pra ten. Dat maakt het probleem er niet min der urgent om. Altmann bewondert. Adenauer om wat hij sedert 1949 voor Duitsland heeft ver richt. Dat belet hem niet een reeks fou ten aan te wijzen: men kan zich bij voor beeld de Bondsrepubliek niet meer zonder Adenauer voorstellen. Hij beheerst èn zijn partij, de C.D.U., èn de meerderheid van de Bondsdag te Bonn. Hij is „primus sine paribus", de eerste zonder gelijken. Men beschouwt hem als het symbool van de Duitse buitenlandse politiek. Erger nog: zonder Adenauer zal het gewicht, dat Bonn thans in Europa tegenover de Verenigde Staten bezit, afnemen. Nimmer heeft de oude heer uit Rhöndorf zijn assistenten de kans gegeven verantwoordelijke politiek te bedrijven. Dit alles leidde er toe, dat het bij de Bondsdagverkiezingen van 1953 en 1957 niet meer ging om bepaalde partijen cn hun programma's. Het ging om vóór of tegen Adenauer. Er ontstond de z.g. „Kanzler-Demokratie", die bepaald in te genstelling staat tot de geest van de West- duitse grondwet. Zo min als begrippen als „kroonprins van een 'kanselier", „diado- chenstrijd om het kanselierschap" en der gelijke overeenkomen met deze geest, ja zelfs in strijd geacht moeten worden met het begrip democratie. Altmann bewondert Adenauer dus wel zeer. Ter andere zijde ziet hij echter bij zonder goed 's mans zwakheden. Hij zegt niet voor niets, dat geen enkele van Ade nauers redevoeringen het waard is ooit nog eens gedrukt te worden. Adenauers biografen zouden bijzonder weinig in d Bndskanselier ontdekt hebben, dat uit gaat boven de rang van de burgemeester van een grote stad. Een vergelijking met De Gaulle, wiens memoires toch alge meen als van grote waarde en qua stijl en qua inhoud worden beschouwd, durft Altmann niet eens te maken: tegenover de stijlvolle generaal met uitgesproken grote staatsmantrekken zou een uiterst burgerlijke kanselier komen te staan. Die evenwel, volgens Altmann. welzeker een man van betekenis is. Méér niet! „Mis schien", aldus Altmann, „kon slechts zo'n grijsaard deze uitgeputte romp van Duits land. die de Bondsrepubliek is. de rust ge ven die het dringender nodig had dan po litiek zelfbewustzijn." Altmanns beoordeling van Adenauer liegt er dus niet om. Hij laadt op hem de machteloosheid als oppositiepartij van de S.P.D. Altmann verwijt de kanselier ook dat deze van de C.D.U. geen rege ringspartij, maar de partij van de rege ring heeft gemaakt. En dat hij straks want eens zal de krasse Adenauer toch afscheid moeten nemen de Bondsrepu bliek als erfenis niets meer dan een leeg te zal overlaten. Een leegte, die als een loodzware last op de Bondsrepubliek zal vallen. De „zwakke" Brentano Daarnaast zet Altmann ook over andere personages te Bonn zijn licht niet onder de korenmaat. Men kan zijn beoordelingen als volgt samenvatten: 1. Een meerderheid in de C.D.U.-meer derheid in de Bondsdag beschouwt hij als politiek ver onder de maat. Zij is trots op de primitiviteit, waarmee Adenauer politiek bedrijft. Zij tracht daarmede haar eigen gebrek aan intellectuele potentie te rechtvaardigen. 2. In de C.D.U. bestaat een groot aan tal opportunisten, voor wie Adenauer een enorme verachting heeft. „Is het geen macaber beeld als de kanselier onder het applaus van zijn fractie, prominente poli tici van zijn partij behandelt, alsof zij zijn creaturen zijn?" vraagt Altmann in dit verband. 3. De beide staatssecretarissen van Ade nauer, Globke en Von Eckardt (perschef) zijn belangrijker dan heel wat ministers. Altmann noemt Von Brentano, de minis ter van buitenlandse zaken, de zwakste van alle kabinetsleden. Het ministerie van buitenlandse zaken zou niets meer zijn dan een dependance van Adenauers kan selarij. 4. Op dit moment heeft, volgens de schrijver, Erhard binnen de C.D.U. nog altijd de beste kansen om Adenauer op te volgen. Maar ook fractievoorzitter Krone, minister van financiën Etzel en de beide sterke mannen Strauss (Defensie) en Schroder (binnenlandse zaken) doen een gooi. Met op het derde plan compromis figuren als Gerstenmaier, Kiesinger, Meyers en Von Hassel. Zo komt de Westduitse interne politiek op zeer intelligente wijze via een publi cist buiten de Bonner kringetjes uit de doeken. Zijn boek geeft geen positief beeld noch van Adenauer noch van wat zich om deze heen afspeelt. Maar mèt Altmann kan men zich afvragen of niet juist zo'n grijsaard na 1945 nodig was om de Duitse romp de rust te geven die het land drin gend nodig had. Men moet er bij voor beeld niet aan denken, wat uit de Bonds republiek geworden ware, als een man van het humeur, de stijl en de mentali teit van een De Gaulle en dan een Duitse De Gaulle! tien. elf jaar lang aan het hoofd van de Westduitse regering had gestaan.. MOSKOU (AFP) De commandant van de Russische luchtafweer maarschalk Sergei Birioezov heeft tegenover een ver slaggever van „Izwestia" een uiteenzet ting gegeven over zijn wapen. De vuur kracht van de Russische luchtafweer be staat uit raketten die van de grond en door vliegtuigen kunnen worden gelan ceerd. De spil waarom de Russische luchtverdediging draait" zijn lanceerin- richtingen met afstandsbediening. „Ver schrikkelijke, onfeilbare wapens" zo voeg de Birioezov hier aan toe. „Het snelvuur van de lanceerinrichtingen heeft niet al leen een einde gemaakt aan de vlucht van de Amerikaanse U-2, maar ook een beslissende slag toegebracht aan de illu sies van de Amerikaanse cammarilla. De theoretici van het Pentagon (het Ameri kaanse ministerie van defensie) baseer den hun aanvalsplannen tegen de Sovjet- Unie en de socialistische landen op het gebruik van bijzonder hoog en snel vlie gende toestellen, die ten koste van hon derden miljoenen dollars zijn vervaardigd. Thans kan een kind begrijpen dat, wan neer wij bij het eerste schot een U-2 neerhalen, wij dit ook met andere toe stellen van dit type kunnen doen". „De leiders van het Pentagon vragen zich thans af hoe zij hun 32 eenheden strategische bommenwerpers, duizenden vliegtuigen in totaal, moeten gebruiken. Daarentegen heeft de nieuwe Russische techniek ertoe geleid, dat de omvang van de luchtafweertroepen aanzienlijk kon wor den verminderd, terwijl hun vuurkracht is vergroot", aldus maarschalk Birioezov. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE CONSTANTINE (AFP) Bi.j een parade van vanmorgen in Constantine, ter viering van het uitbreken van de Franse revolutie, is een aanslag gepleegd met een handgra naat. Volgens de eerste berichten zijn er vier doden en een zestigtal gewonden. MANILLA ((AFP) De Philippijnen hebben op Indonesië en Nederland een beroep gedaan om hun geschil over Wes telijk Nieuw-Guinea op vreedzame wijze te regelen, zo is woensdag in gezagheb bende kring in Manilla meegedeeld. Dit verzoek was vervat in de antwoor den aan beide landen die de Philippijnen benaderd hadden. Indonesië wenste, dat de Philippijnen geen faciliteiten verstrek te aan schepen en vliegtuigen op weg naar Westelijk Nieuw-Guinea. Nederland ver zocht de Philippijnen niet aan dit verzoek te voldoen. Ralph C. Craig (U.S.A.), die in 1912 in Stockholm de 100 m won in 10.8 sec. en de 200 m. in 21.7 sec., heeft zich tot de nationale Olympische comilé's gewend in verband met zijn voornemen om ter ge legenheid van de Olympische Spelen in Rome aldaar een reünie te arrangeren van de deelnemers aan de Olympische Spelen in Stockholm in 1912. Deze reünie zal be staan uit een eenvoudige lunch, waaraan ook de huidige president van het Inter nationaal Olympisch Comité, de heer Avery Brundage .zal aanzitten. Voor wat Nederland betreft gingen 33 atleten naar Stockholm. Ofschoon alle namen niet meer bekend zijn, wordt wel beschikt over de namen van degenen die Olympische prijzen behaalden, t.w. in schermen en voetbal en van degene die een eervol resultaat had in het kleiduiven- schieten. Deze waren: schermen) W. P. Hubert van Blijenburgh, J. Doorman, A. E. W. de Jong. L. Nardus, G. van Rossem, H. de Iongh, D. Scalongne, voor wat be treft voetbal. J. W. Boutmy, P. Bouwman jr., N. J. J. Bouvy, J. G. van Breda Kolff, C. H. ten Cate, C. W. Feith, G. Fortgens, H. F. de Groot, M. J. Göbel J. M. de Kor- ver, D. N. Lotsy, J. v. d. Sluis, D. Wijn- veldt, N. de Wolf, J. Vos, terwijl de klei- duivenschutter wa sde heer E. Jurgens. Het. N.O.C. zal gaarne de namen van de nog in leven zijnde 1912-atleten. die ge durende de Olympische Spelen in Rome zullen vertoeven, doorgeven aan de heer Craig. Aan het internationale concours hippi- que, dat van 3 tot en met 7 augustus in Rotterdam wordt gehouden, zullen de vol gende Duitse springruiters deelnemen: Rolf Bartels met Axel en Markant. Klaus Pade met Fröhlïch en Raubautz, Magnus von Buchwaldt met Servus, Anna Clement met Nico en Danina en Walter Günther met Domherr, Asta en Astrall of Herme- lin. Chef d'equipe is Günther Pfordte, die tevens met Axel aan enkele individuele springconcoursen zal deelnemen, evenals Maria Günther met Adelheid. Duitsland zal in de dressuurwedstrijden vertegen woordigt zijn door Harry Boldt met St. Georg en Brillant. Daar de internationale concoursen hippique van Rotterdam en Dublin dit jaar gelijkertijd zijn. zal er geen Duitse equipe naar Dublin worden afgevaardigd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 17