Perzische luchtvaart legt contact met de westerse wereld Perzië wil ook internationaal zijn eigen boontjes doppen Montreal, hard en zakelijk maar ook een vleugje Europa FOTO ENGEL Westduitse auto-industrie trekt naar Roergebied VAT 69 VLUCHTIG BEZOEK AAN CANADA VRIJDAG 15 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Nationalisme Kort bezoek Emancipatie Hervormingen Kort nieuws NA OPEL THANS OOK FORD er is geen incognito Tempo Zakelijk Als een mokerslag Canada TEHERAN, juli. Mademoiselle Babayan heeft mij het ontbijt gebracht, met een glimlach, die dc dag meteen goedmaakt. Beneden, ruim vijf kilometer lager, is Istanboel onder ons doorgeschoven de zon had een gat in het wolken dek gepriemd om ons daarvan getuige te doen zijn. De wolken blijven tot Ankara, de Turkse hoofdstad. En dan kondigt zich het röodgèschroeide en slechts door zoutmeren onderbroken steppenlandschap aan, in eentonige her haling totdat Teheran zal zijn bereikt. De vertegenwoordiger van de Persian Air Services (PAS) te Brussel was zeer geestdriftig geweest: „Dit is een geheel nieuwe Perzische maatschappij. Wij vliegen driemaal per weck op Europa. U moet beslist een van onze eerste vluchten meemaken." Wij hebben die trots aanvankelijk niet goed begrepen. Toen die enthousiaste meneer nog in de wieg lag, vlogen onze KLM-pioniers al met toestelletjes van hout en linnen een geregelde dienst op Indië. En in deze tijd van straalvliegtuigen, nu de afstand Schiphol-New York tot zeven vlieguren is gereduceerd, doet de DC-7C van de PAS toch altijd nog twaalf vlieguren over het traject Brussel-Genèvg-Teheran, vertragingen niet meegerekend. Wij hadden acht uren vertraging. De vier motoren trekken ons met een wijde boog om de 5100 meter lïoge Ara rat heen. Stewardess Babayan, de enige inheemse tussen een Belgische bemanning wijst ons op die bezienswaardigheid met een gracieus gebaar. Beneden is de dorre kaalheid van het Armeense deel van Tur kije overgegaan in de kale dorheid van Perzië. De trots van de Brusselse PAS- meneer glimt nu ook in de ogen van de mademoiselle Babayan. Zij is de dochter van een achtergebleven gebied, een land, waar ruim tachtig percent van de bevol king analfabeet is. Minder ontwikkeld, heet het tegenwoordig en wij vergeten dan maar, dat de Perzen al een hoogstaande cultuur hadden in de tijd, dat onze voor ouders nog in dierenvellen gekleed de knots zwaaiden. Perzië heeft langzaam door de eeuwen geleefd. Eeuwen, waar in weinig plaats ivas voor rust en geluk. Als een volk, dat woont in een gebied, dat de brug vormt tussen de Turkse en Arabische wereld ener- en het onmetelijke Aziatisch gebied anderszijds, is het mee gesleurd in tal van oorlogën. Tussen die oorlogen in was Perzië hel slachtoffer van het touwtrekken van buitenlandse mach ten, dat vele bloedige binnenlandse onlus ten tot gevolg heeft gehad. De rijkdom aan olie heeft Perzië de afgelopen decen nia tot een speelbal tussen oost en west gemaakt, inaar de boortorens werkten te vens als injectienaalden, die het volk de den ontwaken. De Perzen hebben het oos terse leven in de tweede versnelling ge schakeld. De machine loopt nog wat stroef maar het toerental is hoog opgevoerd. Per zië heeft op vele punten een achterstand van eeuwen in te halen op het Westen. het Verre Oosten en zelfs naar Amerika. Voorlopig nog geen supersnelle straalvlieg tuigen. Perzië beperkt zich vooralsnog tot de DC-7C, welk type heeft bewezen veilig en betrouwbaar te zijn en is tevens het snelste vliegtuig met zuigermotoren. De PAS-toestellen geven in Teheran aanslui ting op de binnenlandse lijnen van Iran Air. Voor een snel vervoer in het uitge strekte Perzië met zijn onherbergzame steppen en woestijnen, zijn eindeloze, vaak slecht geplaveide wegen en zijn onvol doende spoorwegnet, is de welvarende rei ziger op het luchtverkeer aangewezen. Perzië wil eigen baas zijn in de lucht, zoals het baas wil blijven in eigen huis. In de lucht heerst vrije concurrentie, op de grond spreken meer factoren mee. Even als alle oosterse landen betaalt Perzië zijn tol aan de groeiende politieke ontwaking der bredere volkslagen, welke ook hier ge paard gaat aan een steeds krachtiger wor dend nationalisme. Binnen en buitenland se verwikkelingen kunnen niet altijd wor den vermeden. Men denke slechts aan de nationalisatie van de Anglo-Iranian Oil Cy, enkele jaren geleden en de geruchtmaken de rol, die de toenmalige oppositieleider Mossadeq daarin speelde. Perzië worstelt om een plaats in de (Westerse) wereld. Het is een gevecht, dat is begonnen door Riza Sjah Pahlevi, de vader van de huidige Sjah, die tal van hei-vormingen trachtte door te voe ren. Aan hem heeft Perzië zijn leerplicht wet te danken. Desondanks kon de em ployé van de bagageafdeling van het vlieg veld voor ons geen naam opzoeken in het telefoonboek. Voor een leerplichtwet zijn scholen nodig en scholen en onder wijzers zijn er nog te weinig in het land. Uit dezelfde tijd stamt de opheffing van het sluiergebod voor vrouwen. Maar bui ten Teheran zijn de sluiers grotendeels gebleven. Een eeuwenoude traditie, die bovendien stoelt op een diep in het leven ingrijpende godsdienst laat zich niet een voudig uitroeien. Deze maand heeft een nieuw op gerichte Perzische maatschappij, de „Persian Air Services' een luchtlijn Teheran-Europa (driemaal per week) geopend. Onze speciale verslaggever vloog van Brussel uit met het eerste lijntoesiel mee en bracht, een kort bezoek aan de Perzische steden Teheran en Isfahan, waarvan hij hierbij verslag doet. Michele, de gidse, die de toeristen in drie talen over de wetenswaardigheden van de Perzische hoofdstad kan vertel len, is een sprekend voorbeeld van de emancipatie der Perzische vrouw. Zij heeft letteren gestudeerd aan de universiteit van Teheran en zij vertelde, dat daar op iedere vier mannelijke studenten een meisje is. Teheran heeft bovendien een landbouwhogeschool, die als de beste van het Nabije Oosten wordt beschouwd. De kranten op de leestafel in het hotel „The Tehran Journal", „Kayhan Interna tional" en „Journal de Tehran" vertellen over het moderne Perzië:.... De oliepro- duktie heeft, een record van 1.065.000 va ten per dag bereikt.... de regering heeft een campagne ingezet om de kosten van levensonderhoud te verlagener is een wetsontwerp gereedgekomen, dat de boeren en andere bevolkingsgroepen met lage inkomens zal vrijstellen van belas tingbetaling...het economisch planbu reau heeft met klem geadviseerd de over heidsinvesteringen in de industrieën te beëindigen ten gunste van particulieren.. De bus,die. ons van het vliegveld af haalde, reed langs de muur, waarachter zich het keizerlijk paleis bevindt, en waar de schildwachten even onbeweeglijk staan als voor de woonsteden van ieder staats hoofd, waar ook ter wereld. Voor het westen is de Sjah vaak niet meer dan de man met huwelijksproblemen en zorgen over een mannelijk nakomelingschap. Voor de Perzen is hij de man, die in de voet sporen van zijn vader is getreden bij het Perzië is een lancl vol tegenstellingen. In de hoofdstraten bewegen de karretjes en pakezels zich tussen het moderne verkeer. Op een steenworp afstand gaat de asfaltweg met zijn moderne straatverlichting over in nauwe, bochtige, ongeplaveide en onverlichte zijstraatjes. (Van onze correspondent) BONN In de Westduitse industrie be gint zich de bijna revolutionaire ontwikke ling af te tekenen wat de vestiging van nieuwe bedrijven aangaat. Twee grote autofabrieken willen zich namelijk, voor het eerst in de geschiedenis der Duitse industrie, in het Roergebied, tot dusver het domein van kolenmijnen en metaalbe drijven, gaan vestigen. Onlangs gaf Opel hier reeds de stoot toe, nu wil ook Ford naar de „Kohlenpott", zoals men dit ge bied noemt. De Adam Opel A.G. te Rüs- selsheim, die de laatste jaren met haar „Rekord" veel succes heeft geboekt, wil in Bochum een bedrijf vestigen waarin niet minder dan 12.000 mensen te werk kunnen worden gesteld. Opel kan in Bochum reke nen op uitstekende verkeersverbindingen en vooral op vrije arbeidskrachten die thans in de Bondsrepubliek niet slechts pe- In Teheran worden dc paleizen en moskeeën overwoekerd, door moderne kantoorgebouwenmaar in andere Perzische steden met hun honderden eeuwenoude bouwwerken zijn de herinneringen aan de hoogstaande cultuur van weleer bewaard gebleven. streven Perzië een onafhankelijke positie te verschaffen in de woelige wereld, waar in Allah dit volk op zo'n geografisch ongunstige plaats heeft gesitueerd. Maar waarschijnlijk meer nog is de Sjahinsjah, de „koning der koningen" de man, die vooraan staat in de strijd tegen de feodale toestanden in zijn land ten gunste van het volk, dat eeuwenlang heeft gebukt on der de invloed en de macht van de rijke grondbezitters. Het was ook de Sjahin sjah, die de stoot gaf tot de grote land hervorming door zijn koninklijk grondbe zit aan de boeren af te staan. Ongewenst-. Langs de Fins-Noorse grens is een 530 km. lange heining aangelegd om het overschrijden van de grens door rendieren tegen te gaan. Er is zeven jaar lang aan gewerkt. Namaak-Big Ben in Ottawa. platteland. Maar de eerste generatie van immigranten mag dan wel met Canada vertrouwd raken en een materieel goed bestaan opbouwen, pas de tweede gene- ratio raakt hier geheel ingeburgerd. Het onafhankelijke Canada is nog geen honderd jaar oud. Er zijn vele eerste en tweede generaties uit de oude wereld, die helpen deze jonge reus tot volwassenheid te brengen. Een willekeurige greep uit de telefoongids van Montreal: Janoff, Janoky, Janosch, Janovich, Janoviez, Jans, Janse, Jansenhet is moeilijk van „de" Ca nadees te spreken. Dat wordt steeds moei lijker naarmate men meer naar het westen komt, naar de prairie-provincies, waar vele Canadezen zich nog hun eigen immi gratie herinneren. „Moeten wij eigenlijk niet ophouden van „New Canadians" te spreken?" opperde laatst een groot dag blad, „We zijn allemaal nog zo nieuw hier...." Zo doet zich dit jonge land voor aan iemand, die de eerste keer met wijd open ogen rondgaat: in volle ontwikkeling, cos- mopolitisch,'energiek. Een gigant, die zich de eerste eeuw van zijn staatkundig be staan meer bekommeren moest om het scheppen van levenskansen dan van cul tuur. Een land ook boordevol problemen: een kwetsbare, al te eenzijdig op de Ver enigde Staten gerichte economie, onder bevolking èn werkloosheid, een te harde dollar, een omstreden immigratiebeleid, vormgeving aan een eigen cultuur. „Schrijf er maar gerust over. Na twee weken weet je er alles van" zei ergens in Ontario een landgenoot. „Na twee maan den weet je niets meer en dan na twee jaar begin je, héél langzaam, iets van dit alles te begrijpen." Advertentie voor de man die weet wat hij wil en een goede smaak heeft. U herkent hem direct aan zijn vaste gewoonte Het blauwe PAS-vliegtuig hangt nu op duizend meter hoogte in de warme lucht laag boven Teheran. Het zwenkt naar links en de stad buigt zich naar ons over. Hier klopt het hart van het moderne Per zië. Hier heeft het oosten aansluiting op het Westen gevonden. Hier torenen fabrie ken en grote kantoren uit boven de palei zen en moskeeën, die de stad eens heb ben gekenmerkt. Het leven in Teheran heeft het tempo gekregen van dat in Lon den of Frankfort. Het verkeer jaagt in bre de stromen door de straten, waar vracht auto's, taxi's en dubbeldeks bussen nau welijks ruimte laten voor de zwaarbcpak- te ezels en paardjes, die hun plaats nog niet hebben willen opgeven. Mehrabad Airport is met zijn ruime stationsgebouwen en hangars een lucht haven, die een moderne stad zich niet be ter zou kunnen wensen. Twaalf buitenland se luchtvaartmaatschappijen hebben Tehe ran thans in hun luchtnet opgenomen en zorgen voor rechtstreekse verbindingen met alle belangrijke steden ter wereld. Voor de hoge ramen van het restaurant staat de heer Dzjavik met de handen op de rug te kijken naar de debarkatie van de passagiers uit het nieuwe lijntoestel van de dertiende maatschappij, de Persian Air Services. Hij is een zwager van de Sjah en een der vooraanstaande mensen van het moderne Perzië. Men heeft hem kunnen zien als een der sprookjesfiguren in de kleurenfilm van het huwelijk tussen de keizer en Farah Diba, die in iedere bioscoop ter wereld heeft gedraaid. Het was een mooie film, maar ze gaf ook een onwaarachtig beeld, zomin als Iran kan worden gepersonificeerd door de invalide bedelaar op de Takhte Jamsjid. De heer Dzjavik is een moderne zaken man. Hij is onder meer president-direc teur van de Iran Air en van de Persian Air Services. Met zichtbaar welgevallen slaat hij de aankomst van het eerste PAS- lijntoestel gade. De PAS is een Perzische maatschappij, opgericht met Perzisch geld, zegt hij. Er zijn op het ogenblik drie viermotorige vrachtvliegtuigen, die een geregelde dienst op Europa vliegen. Zij brengen er fruit, tapijten en kunstnijver- heidsartikelen heen en komen terug met radiotoestellen uit Nederland en koelkasten uit West-Duitsland. De passagiersdienst Teheran-Gencve-Parijs - Londen-Brussel- Genève-Teheran wordt nu nog zij het dan driemaal per week door een DC- 7C gevlogen. De vloot wordt binnenkort uitgebreid met nog een tiental, van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena overgenomen toestellen van dit type. De heer Dzjavik heeft plannen nog meer lij nen uit te gooien: naar de andere gebie den van het Nabije Oosten, naar India en Advertentie Laat uw FILM bijzonder goed ontwikkelen bij ANEGANG 32 - TEL. 16246 KLEVERPARKWEG 7 - TEL. 61669 perduur maar ook., zeer zeldzaam begin nen te worden. Ford, die met Opel thans vooral om de Westduitse middenstandsmarkt meer welvaart een grotere wagen! een hard gevecht levert voerde dezer dagen onderhandelingen om een fabriek voor 6000 arbeiders te stichten aan het Rijn- Hernekanaal bij de Roerstad Herten in de nabijheid van Recklinghausen. Ook met andere Roersteden staan de Ford- werke, die hun centrale te Keulen hebben, in verbinding. Amerikaanse methoden Zowel Opel als Ford zijn dochtermaat schappijen van Amerikaanse ondernemin gen, respectievelijk van de General Mo tors en van Ford Detroit. Beide concerns willen er toe overgaan, hoewel hun Ame rikaanse bedrijven niet eens geheel op vol le toeren draaien, juist hun Duitse produk- tie uit te breiden. Zij willen beide met Amerikaanse methoden tegen lage Euro pese kosten gaan produceren) beide zul len binnenkort, zoals gemeld, weer nieuwe modellen op de markt brengen tegen prij zen die voor de gehele Westeuropese mid denstand aantrekkelijk geacht worden. Stijgende welvaart in de Bondsrepubliek en de gestage voortgang bij de vorming van de Europese gemeenschappelijke markt spreken hierbij een hartig woordje mee. Verzet Er is geen twijfel aan dat beide vesti gingen symptomen zijn van een verande ring van de structuur van de zogenaamde Kohlenpott van het Roergebied dus dat nu al decennia lang kolen- en metaalin dustriecentrum is. De kolenmijnen zitten met het structurele probleem van de on verkoopbare kolenvoorraden (thans circa 15 miljoen ton), dat heeft geleid tot slui ting van bedrijven, ontslaan of vrijwillig wegtrekken van mijnwerkers en omscha keling van arbeiders op een ander beroep. Rond Essen is dit proces al tien jaar lang aan de gang: het is hier ook waar de elektro-industrie haar kans met succes ge waagd heeft. Ook textielfabrieken hebben een „drang" naar .de Kohlenpott. Door dit alles verandert stelselmatig de voor 1945 eenzijdige industriële structuur van het Roergebied. Zowel de mijnwerkersvak bond als de mijnondernemers hebben pro testen laten horen tegen de plannen van Opel en Ford. Zij spreken van een fou tieve conceptie, waardoor het probleem der arbeidskrachten nog meer onoplosbaar zou worden dan het reeds is. Zij vrezen dat aan de mijnen speciaal bankwerkers en elektriciens zullen worden onttrokken. Dit verzet wordt gesteund door de auto riteiten van de deelstaat Noordrijn-West- falen. Deze rekenen op een groei der Roer bevolking van thans 5,5 miljoen tot 8 mil joen over enige jaren. Zij geloven dat in het gebied bij de Lippe een nieuwe mijn en chemische industrie zal kunnen ont staan. En om dit alles menen zij dat de vestiging van autofabrieken een gezonde ontwikkelingsfactor is: zij schept variatie en verhoogt de welvaart. Het eigenaardi ge van de Westduitse auto-industrie is, dat zij zich juist nimmer in het Roerge bied heeft willen of kunnen vestigen: Daimler Benz hield het bij Stuttgart, BMW bleef in Beieren, Volkswagen in Wolfsburg in Neder-Saksen, Opel in Rüs- selsheim bij Frankfort en Ford te Keulen. Aan deze decentralisatie wordt nu, wat Ford en Opel ten minste aangaat, ge knaagd. FINEST SCOTCH WHISKY Canada, 280 maal Nedeland, is een reus en de ledenmaten zijn naar verhouding. Eén van die ledenmaten is Montreal - een stad, die in het „jet"-tijdperk nog maar zeven uur en een paar minuten van Amsterdam af ligt. Dat is een belangrijk stuk vooruitgang, waarover ons vreugde past. Maar je hebt nauwelijks meer tijd om je vertrouwd te maken met het idee, dat je op weg bent naar een nieuwe wereld, niet alleen nieuw, maar reusachtig en volstrekt anders. Misschien is het maar goed, dat Montreals vliegveld Dorval, verouderd en nog niet aangepast aan de eisen van het straalverkcer, zorgt voor ruime vertraging. De pas aangekomen passagiers staan er, op weinig vierkante meters bijeengedrongen, lang te wachten, terwijl immigratie-ambtenaren formulieren invullen, vriendelijk en gron dig. Eerst komen de Canadezen, daarna andere Britse burgers, tenslotte de rest. Ja, het is wel goed zo. De overgang zou anders voor velen, „non-immigrants" zowel als blijvers, al te bruusk zijn. Montreal valt als een mokerslag op je neer. De stad, op één na grootste Frans sprekende plaats ter wereld, lacht, grijnst., schreeuwt je tegemoet uit tienduizenden flitsende lichtreclames, de teksten vaak Frans, maar overigens volkomen a l'Amé- ricaine: op restaurants en warenhuizen, bij de kermisachtige uitstallingen van tweede hands auto's, op de ontelbare bank gebouwen, in hun quasi-klassiek vertoon Dominion Square in Montreal met het pompeuze mausoleum van de Sunlife Insurance Cy., het grootste gebouw in het Britse gemenebest. van dorische zuilen en marmeren trappen nog lei ijker dan de rest. Een soort Parijs, hebben ze Montreal ge noemd. En op weg van Dorval naar de binnenstad tracht je verbouwereerd pun ten van overeenkomst te vinden. Tussen Dominion Square met het pompeuze mau soleum van de Sunlife Insurance Cy (grootste gebouw van het gemenebest) en zijn wolkenkrabber-hotels enerzijds, de harmonie van een Place de la Concorde aan de andere kant, tussen het eindeloos neon-geklater van St. Catherine Street (25 km lang) en de bekoorlijke statigheid van een Rue de Rivolvi. Zelfst het Frans klinkt er anders, trager, minder scherp gearticu leerd, onverstaanbaar voor een Westeuro peaan. Deze stad, dit Montreal Frans, Europees? Het kost je nu weing moeite je te verplaat sen in de gevoelens van nieuwe immi granten. Gevoelens van verlatenheid en een besef, dat je ontworteld staat in een vreemde wereld van „tough guys", harde zakengewoonten en zeer grote, zeer haas tige automobielen. Later, als je het stijf Engelse Toronto hebt bezocht met zijn centrum vol toren hoge kontoorgebouwen, waar de straten 's avonds en op zondagen één grote geeuw zijn, en het nog stillere Ottawa met op een heuvel zijn namaak-gothische parlement aan de voet van een namaak-Big Ben.... ja, later ben je grif bereid Montreal anders te zien. Dan blijkt deze stad, naar de ma ten van dit jonge land gemeten, al iets van een historisch patina te bezitten en, ondanks de zakelijkheid van haar voor komen, Europees aandoende gezelligheid uit te stralen, die het ontbreken van ar chitectonisch schoon vergoedt. Dan zie je op Dominion Square óók het park met de banken, waarop oude man- Ter gelegenheid van de ingebruikstel ling van DC 8-straalvliegtuigen op d.e KLM-lijn Amsterdam.-Montreal heeft onze verslaggever Ewout Janse een be zoek gebracht aan Canada. Hij heeft verblijf gehouden in Montreal, Toronto en Ottawa en gesprekken gevoerd met verschillende regeringsfunctionarissen en vele Nederlandse emigranten. Van zijn ervaringen en indrukken zal hij vertellen in enige reportages. nen duiven voeren en 's avonds jonge pa ren vrijen. Je ontdekt in Downtown-Mont real hier en daar een schuchter terras, je vindt een schouwburgje, waar een Frans talig gezelschap „Fin de Partie" opvoert. Opeens is er dan wat van die „Old World atmosphere", waarnaar toch ook de Ca nadezen haken, getuige het feit, dat deze atmosfeer vaak restaurants en hotels tot verkoopsargument dient. De menselijke omgang kent er weinig omhaal, „s.v.p.-please" staat er op een bordje in de grasvelden der stadsparken. „Don't bother", maak je niet druk, is de slagzin van veel winkelpersoneel. „Huuh", zegt koraf de chef de reception in het grote hotel als je een kamer komt betrekken. Maar een glimlacht breekt zijn zakelijke air, als je Nederland noemt. „Niks in the winkel, alles under the toonbenk", grinnikt hij. En dan volgt zijn verhaal van zijn veldtocht voor de bevrijding van Neder land, toen er inderdaad „niks in the win kel" was. Tijdens ons korte verblijf zouden vele „New Canadians" van Nederlandse af komst ons,' met variaties, dit verha'al doen: Een mooi land met grote mogelijkheden. Ook zijn de Canadezen op de keper be schouwd wel geschikt. Als ze zien dat je werken wilt, helpen ze je wel, zeker op het

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11