Horen en zien Groen Co. .Een nacht op Santa Craz zonder kringen Pleidooi voor verstedelijking van het Gooi PANDA EN DE LIJFWACHTERS DE REIS VAN KOEN EN LINNIE Verzending van zeepost PROCO I Franco vindt dat Spanje met hem heeft geboft Honderden miljoenen nodig voor waterwegen in West-Duitsland OEES steunt research verkeersveiligheid HOBBY VERLEIDDE WESTDUITSE OOGARTS TOT VALSEMUNTERIJ Hit hp bprlpbpn fij& VRIJDAG 15 JULI 196 0 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Morgen haarwassen met crème shampoo met ei crème shampoo ^adio^M televisie i§18ilfPll AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Boeiend stuk De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma Verwijdert vlekken Centrale Verwarming Oliestook-instaüaties Villa's zullen moeten verdwijnen Droogte bracht het bedrog ongedacht aan het licht Brittens nieuwste opera 42. Ditmaal was het geen meesterschot van de lijfwacht, dat. redding bracht, maar een meertje, dat hun val opving. Vooral Palmer was hier blij mee, want voor deze redding hoefde hij niet te be talen. „Niemand hoeft me hieruit te ha len! Ik kan zwemmen!" riep hij nog haastig, xioor ze in het water plonsden. Na een korte onderdompeling doken Pan da en de lijfwacht rillend uit het koude water op. „Waar is meneer Palmer?" vroeg Panda ongerust, „ik zie hem ner gens!" „Ik ook niet," zei Jut. „Als hij niet gauw boven komt om wat adem te halen, krijgt hij het vast, benauwd". „La ten we gauw eens kijken!" riep Panda, „misschien is hij ergens tussen geklemd en kan hij niet los komen!" Maar toen zij omlaag doken, zagen zij, dat de lang durige onderdompeling van de miljonair een heel a.ndere oorzaak had. De zware zak met stuivers hield hem beneden en de zuinige miljonair kon er niet toe komen, zijn geld los te laten; hij vocht niet. voor zijn leven, maar voor zijn lieve stuiver tjes! Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de 'correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms Alberto. Dodero. 18 juli en ms Brasil Star 21 juli; Australië: ss Almkerk 19 juli en ss Helenus 21 juli; Bra zilië: ss Alhena 19 juli en ms Gaasterland 21 juli; Canada: ss Nieuw Amsterdam 17 juli en ss Waterman 23 juli; Chili, via New York: 17 en 23 juli; Indonesië: ms Diissel- dorf 17 juli: Ned. Antillen: ms Continent 19 juli; Nieuw Zeeland: ss Ruahine 21 juli; Suriname: ms Nestor 20 juli; Unie van Zuid-Afrika en Zuidwest-Afrika: ms Ja gersfontein 19 juli; Brits Oost-Afrika: ss La Bourdonnais 23 juli. Inlichting enbetreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. ADVERTENTIE Kijk in dc spiegel: uw haar lijkt jonger, is jonger en van een ongekende schoonheid. Dat is het geheim van de nieuwe Proco Crème shampoo in tube. Een totaal nieuwe shampoo voor gezond en golvend haar. PROCO met el Extra voordelig] Voldoende voor ca. 8 wassingen 'h Pndent frod-M, dm primp! Anderhalf uur kijkgenot betekende don derdagavond de opvoering van Rosemary Casey's stuk ,,De fluwelen handschoen" in het K.R.O.-programma, een voortreffelijk speelstuk waarin Mimi Boesnach de glans rol van een moeder-overste van een kloos ter in de staat New York vervulde, die het met fluwelen handschoenen opneemt tegen een jonge nogal onbesuisde bisschop. De kwestie waarom deze omzichtig ge voerde strijd draaide was in het stuk ove rigens maar met een half woord gegeven, namelijk de communistenjacht, waarvan een leraar in de congregatie het aas is geworden. De bisschop wil hem. mede op aandrang van een reactionaire geldschie ter doen ontslaan wegens een paar uit spraken die direct uit het communistisch manifest lijken te komen maar. ontleend blijken te zijn aan een pauselijke rede. Op de achtergronden van dergelijke ver warringen wordt in dit stuk nauwelijks in gegaan wij zeiden al: het is in de eer ste plaats een speelstuk en de lieftallige intriges tegen de bisschop, over wie en tot wie tegelijkertijd met diepe eerbied wordt, gesproken, zijn voor de schrijfster belangrijker geweest, dan de theorieën. Daarmee worden lange dialogen verme den, maar tegelijk verliest de figuur van de vervolgde leraar erdoor aan reliëf. Cas Baas, die hem weergaf, liep daardoor nog al schooljongensachtig door de hele bedoe ning heen. De ernst van de zaak kwam niet voldoende tot uiting, omdat hij er eenvoudig te Weinig over te zeggen kreeg. Men voelde die overigens wel door de sterk gespeelde bezorgdheid van de moe der-overste en de felle reactie van zuster Monica, uitstekend gekenmerkt door Jen ny van Maerlant. Een prettige openhartigheid over het klooster-leven was ook de wereldvreemd heid van zuster Lucy en zuster Athana- sius, respectievelijk gespeeld door Hedda van der Linde en Katja Ernst, vooral de eerste was hartveroverend. Haar gesprek met de markante deken mgr. Burke (Phi lippe de la Chapelle) waarin rijpe en on rijpe vroomheid met elkaar stoeiden, was onvergetelijk. Kortom, een sympathiek stuk, waarvan de aanleiding wel wat meer uit de verf had kunnen komen, maar dat van het be gin tot het eind boeide. Het voorafgaande Vademecum, waar van deze keer Thor Heyerdahls tocht naai en onderzoekingen op liet Paaseiland het onderwerp vormden, werd weinig levendig gebracht en vermocht daardoor de nieuws gierigheid niet te prikkelen. Maar de eer ste van de zes documentaires over kerk bouw van C. Peters verdient zeker het predikaat, „kort en goed". Becldschermcr HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 10.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 3.00 Nieuws. 8.18 Gram. 3.30 Voor de .icugd. 8.50 Voor u en uw gezin, lezing. 0.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Fragm. uit progr. van deze of vorige week. 11.35 Kamermuz. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Orgelspel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de teenagers. 14.15 Voor de jeugd. 14.50 Mannenkoor. 15.05 Geen vaart, geen wélvaart!, lezing. 15.20 Filharm.orkest en solist. 16.15 Roekbespr. 16.35 Voor de toeristen. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nieuws en comment. 18.20 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Kunstact. VPRO: 19 30 Binnen en buiten de grenzen, lezing. 19.40 Christus, zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze we,ek, lezing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muziek. 21.25 Soc. comm. 21.40 Cabaret. 22.05 Sportuitzcnd. 22.30 Nieuws. 22.40 Zang met interviews. 23.10 Gram. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Programma voor de oudere luis teraars. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Chansons. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. (Om 12.30 12.33 Land- en tuinb.meded.). 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platcnnieuws. 13.30 Lichte muz. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Gemengd koor. 14.20 Kunstkron. 14.50 Gregoriaanse'zang. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Metropolc-ork. en solist. 16.30 Lichte muz. 16.50 Sportact. 17.00 Voor de kinderen. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Lichte muziek. 18.50 Tour de France. 19.00 Nieuws. 19.10 Actual. 19.25 Memojandum. 19.30 Tour de France. 19.40 Lichtbaken, lezing. 19.50 Uitslag Bijstand III. 21.00 De knipperbol. pol. praatje. 21.10 Gevat", progr. 22.25 Bockbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Jong - oud - eeuwig, gesprekken. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws en weerber. 13.15 Muzikale kaleidoskoop. 14.50 Journaal. 15.00 Accordeonspel. 15.15 Gram. 15.45 Accordeonspel (vervolg). 16.00 Lichte muziek. 16.45 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 en 17.45 Gram. 18.00 Pianorecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Ork.conc. 21.00 Gram. 21.15 Amus.muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz.- programma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Gram. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekoverz. AVRO: 20.30 De toestand in de wereld, lezing. 20.45 Filmprogr. 21.00 Progr. over de Koninklijke Marine. 21.30 Amerikaans amusementsprogramma. VOOR ZATERDAG NTS: 15.00—15.25 Eurovisie: Paardenraces op Ascot. 15.30 Eurovisie: Intern, atletiekkampioen- schappen voor amateurs. NCRV: 17.0017.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Spaans progr. 20.50 Cabaret. 21.25 Ballet. 21.45 Film. 22.10 Dagsluiting. Advertentie MADRID (Reuter) Generaal Franco heeft donderdag in Madrid een standbeeld onthuld voor Calvo Sotelo, wiens dood de aanleiding was tot het uitbreken van de burgeroorlog. José Calvo Sotelo werd op 13 juli 1936 op straat vermoord, vijf da gen later brak de burgeroorlog uit. Franco zeide dat zowel het republikein se als het monarchistische regime een mis lukking zijn gebleken. Onder de monarchie van 1900 tot 1923 waren er 56 politieke cri ses, dat is twee a drie per jaar en de grondwettelijke vrijheden waren geduren de 3.384 dagen opgeschort. Onder de re publiek van 1931 tot 1936 traden 42 regeringen, op en waren de grondwettelij ke vrijheden 800 dagen opgeschort. ,.Uit deze cijfers blijkt dat het niet mo gelijk was op deze wijze door te gaan. In vele landen wordt de bevolking zich het ontbreken van efficiency van het oude stelsel Ipewust en zij zoekt haar toevlucht tot sterke staatshoofden, generaals, die door hun gezag, eerlijkheid en bestuursbe- kwaamheid de problemen hel hoofd kun nen bieden," aldus Franco. „Spanje heeft door twintig jaar vrede, ontwikkeling en vooruitgang getoond, dat tussen de Sovjets en de democratie doeltreffender oplossin gen bestaan." Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 BONN (DPA) De verbetering van de Moezel tot een waterweg voor de grote scheepvaart voor schepen tot 1.500 ton. is volgens een door de Westduitse minister van verkeer Seebohm op een persconfe rentie in Bonn gedane verklaring het be langrijkste internationale object van het vierjarenplan van Bonn. Voor de verbete ring van de Westduitse waterwegen zul len in het kader van dit in 1962 aflopende plan investeringen van ongeveer 600 mil joen mark gezocht worden. De zwaarte punten van het plan zijn gelegen in de kanalisering van Moezel. Midden-Wezer, en neckar en de verbetering van Rijn, Main, Donau. Eems, Wezer, Jade en Be- neden-Elbe. Door deze maatregelen zullen de industriecentra van West-Duitsland een betere verbinding met de zeehavens krij gen. Bovendien zullen de zeehavens dan grotere schepen kunnen ontvangen. De verbetering van de Moezel zou eind 1963 gereed - moeten zijn, dat is echter slechts mogelijk wanneer Rijnland-Palts tijdig de aanvullende plannen gereed heeft. In de Rijn zal volgens de huidige plan nen de vaargeul tussen St-Goar en Mann heim van 1,70 tot 2,10 meter uitgediept worden. De installaties daarvoor zullen vijf miljoen mark kosten. Het „Binger Loch" levert een bijzonder probleem op. De radicaalste oplossing daarvan zou 160 miljoen mark kosten. Bij de toekomstige ontwikkeling van het Gooi dient het ontstaan van een werke lijke stad met een uitgesproken centrum te worden bevorderd. Hilversum komt hiervoor het meest in aanmerking. Dc consequenties van de reeds aanzienlijke ver stedelijking zal men moeten aanvaarden, o.a. door het tegengaan van de nog steeds ruime bebouwing en een beperkte aantasting van natuur- en recreatieterreinen, als mede van het agrarisch gebied. Tot deze conclusies komt de heer D. H. Franssens uit Den Haag, adjunct-secretaris van de commissie grondgebruik van het landbouw schap in een artikel over de ruimtelijke ordening van het Gooi in het tijdschrift „Economisch-Statistische Berichten" van deze week. De heer Franssens geeft als zijn mening te kennen dat de bewoner van het Gooi al lang niet meer buiten woont, maar in een stad. „Men zal zich dat dienen te rea liseren en men zal meer dan tot nu toe, de consequentie daarvan moeten aan vaarden", zo schrijft de heer Franssens, die deze verstedelijking onder meer toeschrijft aan de in betekenis toegenomen industrie. De zes Gooise gemeenten die in 1957 on geveer 183.000 inwoners telden, zullen vol gens de schrijver in 1980 een inwonertal van 300.000 hebben. Buiten de natuur- en recreatiegebieden zijn er volgens de heer Franssens weinig bouwterreinen over. Hij schat dat voor de naaste toekomst niet meer dan dan circa 500 ha. beschikbaar zijn waarop globaal 8000 woningen kun nen worden gebouwd, die tezamen huis vesting bieden aan 25.000 a 30.000 bewo ners. Dit betekent dat er bij te verwach ten toeneming van de bevolking voor 80.000 inwoners geen ruimte beschikbaar zal zijn. Bij de tot nu toe gevolgde bouw wijze betekent dit een tekort van bijna 1000 ha bouwterrein zo meent de heer Franssens. 16:17. Hè, ja! lachte Linnie. Maak jij daar muziek mee, dan ga ik dansen! Koen pakte de zwengel van de muziekdoos en begon te draaien. Er klonk een leuke muziek van fijne toontjes uit het ding. En op de maat van het aardige wijsje danste Linnie sierlijk in 't rond. Goed zo! lachte Koen. Je danst heel aardig, Linnie. Ga maar door, ik zal wel draaien! Zo hadden die twee daar veel plezier. Maar toen werd Linnie toch wel een beetje moe van het dansen en ze hield er mee op. Opeens keek Koen verrast op Hij is van mening dat deze bouwwijze is ontleend aan het oude vestigingspatroon van landhuizen en villa's later gevolgd door eenvoudiger woningtypen. Êen en ander stoelt volgens hem op het beginsel van .buiten wonen", temidden van bos en heide, maar dit principe begint volgens de schrijver hoe langer hoe meer een anachro nisme te worden. Daarom pleit hij voor vervanging van de verouderde en onge- riefelijke villa's door moderne, stedelijke woonhuizen, waardoor een groter aantal mensen binnen het reeds bebouwde ge bied kan worden ondergebracht. Bij de te verwachten grote bevolkings toeneming acht de heer Franssens het voorts onontkoombaar ,dat slechts enkele landelijke stukken (o.m. omgeving Blari- cum) in de „Gooistad" behouden kunnen blijven. „Men zal zich er van de zijde van natuurbescherming en recreatie van bewust moeten zijn .dat een al te starre defensieve houding zal gaan ten koste van een harmonische ontwikkeling van de ste delijke agglomeratie van het Gooi en mo gelijk ook van de veiligheid van tien duizenden van onze medeburgers" zo ver volgt de heer Franssens zijn artikel. De bouw van satellietsteden in Zuidelijk Fle voland acht hij met het oog op de veilig heid minder gewenst. Hij geeft de voor keur aan de aanleg van een compenserend heideveld, in de nieuwe polder. De wetenschappelijke research op het gebied van de veiligheid op de weg en de internationale samenwerking op dit ge bied zullen worden besproken door des kundigen uit twaalf Europese landen en uit de Verenigde Staten tijdens een bij eenkomst, die van 12 tot 15 juli te Langley in Engeland wordt gehouden en die ge organiseerd is door het'Europese produk- tiviteits centrum van de O.E.E.S. Deze nieuwe benaderingswijze voor de research op het gebied van de veiligheid op de weg is voortgekomen uit het groei end aantal ongelukken op de Europese wegen. In 1959 werden meer dan veer tigduizend personen gedood bij ongeluk ken op de weg in West-Europa en dit aantal neemt nog steeds toe. Het aantal dodelijke ongelukken is in de laatste twintig jaar in de meeste landen met vijftig tot honderdvijftig percent toegeno men. De economische verliezen ten ge volge van deze ongelukken bedroegen in 1958 alleen al in het Verenigd Koninkrijk ongeveer 133 miljoen pond sterling. Vijftig vooraanstaande deskundigen op dit gebied uit dertien landen, waarbij Ne derland, zullen de voornaamste aspecten van de wetenschappelijke research op dit terrein bespreken. Deze aspecten omvat ten een statistische analyse van ongeluk ken op de weg; soort en onderhoud van het motorvoertuig; wegtracering en-op pervlakte; verkeerscontrole; de voorlich ting over en de toepassing van wettelijke maatregelen; het gedrag van de wegge bruikers; de verwondingen ten gevolge van botsingen en de medische aspecten van de veiligheid op de weg. De bijeenkomst zal besloten worden met het opstellen van aanbevelingen die erop gericht zijn de research op het ge bied van de veiligheid op de weg in in ternationaal verband te intensiveren en te verzekeren dat de resultaten ter be schikking komen, opdat alle landen ze in de praktijk kunnen brengen. (Van onze correspondent) In de Westduitse hoofdstad Bonn is de zer dagen een oogarts gearresteerd die aan zijn praktijk en een hobby niet ge noeg had: hij vervaardigde in zijn vrije tijd namelijk valse gouden munten, die hij door zijn zuster in allerlei grote steden in de Bondsrepubliek liet verkopen. Het toe val wilde dat een scheepsjongen van een Rijnaak een ontdekking deed die deze onoirbare praktijken aan het licht bracht, de zestienjarige scheepsjongen vond on langs aan de oever van de Rijn in Bonn diverse stempels en metalen platen, vlak Charles Exbrayat Vertaling: Margot Bakker 1) Ik zou de gelukkigste man ter wereld zijn geweest als Ruth naast mij had gezeten en Alonso, haar echt genoot en mijn beste vriend, achter ons, kankerend op de slechte veren van Franse wagens „made in U.S.A." Weliswaar is Alonso geboren in een dorpje dicht bij Santa Fé als zoon van Mexicaanse ouders, maar hij voelt zich meer Amerikaan dan zijn vrouw, die in Chi cago het eerste levenslicht heeft aanschouwd. Ruth zou op datzelfde ogenblik vermoedelijk bezig zijn de klei ne Josè. haar zoontje en mijn petekind, zijn havermout pap te voeren. Alonso zou op ons kantoor geen oog meer van de klok af hebben en zonder mankeren de minuten tellen die hem nog scheidden van het ogen blik. waarop de Staat hem als elke avond toestemming zou geven naar vrouw en kind thuis terug te keren. Ja, Ruth, Alonso, José en mijn kamers in de 12e Straat zijn wel heel' ver weg. Toch kan ik niet ontken nen dat ik me hier thuis voel. Ik heb Montoro juist achter de rug. Nog eens een half uurtje en ik zal Cor dova binnenrijden. Ik zou beslist wel vlugger kunnen opschieten. De grote Citroën, waarmee ik Parijs heb verlaten, zou mij gemakkelijk in staat stellen alle wa gens in te halen, die ik liever niet voor mij op de weg zag. Maar ik wil zoveel mogelijk van deze ogenblikken, die ik waarschijnlijk geen tweede keer in mijn leven zal doormaken, genieten. Nadat ik de Guadalquivir te ruggezien heb, voel ik me een ander mens, of liever, ik voel me weer de kwajongen, die ik een goede twintig jaar geleden was. Als ik te Cordova niet iemand moest spreken zou ik de plaats laten liggen. Ik kan nauwelijks afwachten tot ik Sevilla heb bereikt. Daar ben ik ge boren en ik heb de stad eigenlijk nooit kunnen verge ten. Ze hebben me vaak uitgelachen, die collega's van mij, als ik lyrisch werd over de Barrio de Santa Cruz, over de Giralda, de Maestranza, waar ik de weergaloze Belmonte stieren heb zien bevechten of wanneer ik hun een beschrijving trachtte te geven van de vallende avond boven Triana. Dat. zij lachten kwam omdat zij mij niet konden volgen. En hoe zouden zij dat ook heb ben gekund? Je moet in Sevilla geboren zijn om levens lang de herinnering te kunnen bewaren aan een stad waar het leven licht en weldadig was. Welke toerist zou niet toegeven dat de Sierpès de mooiste straat ter wereld is, ofschoon de auto's er zelfs niet de ruimte hebben te keren? Ja, ze hebben me vaak venijnig ge plaagd met wat zij mijn Spaanse bezetenheid noemden. •Harry Murchison zei altijd dat ik vrijgezel was geble ven, omdat ik een stad in mijn bloed had en er dus voor een vrouw geen plaats meer was. Ik heb hem la ten praten. Wat ging' het hem aan, dat ik de vrouw van wie ik hield, niet heb kunnen trouwen, omdat een ander mij voor was? Ruth heb ik ontmoet op een zondag, toen ik op mijn eentje rondslenterde langs de oever van de Potomac. Zij liep ook met haar ziel onder haar arm. Zij werkte destijds op een van de departementen. Wij zijn her haaldelijk samen uitgeweest. Alles ging van een leien dakje en ik had al eens uitgerekend hoeveel dollars ik van mijn bankrekening moest opnemen om met haar te kunnen trouwen en een huwelijksreis naar de Niagava- watervallen te maken. Kort daarna kwam ik op de on zalige gedachte haar aan Alonso voor te stellen, die zich in Europa bevond toen ik Ruth leerde kennen. Mijn collega Alonso Muaquil is een knappe jongen en hij kleedt zich volgens de laatste mode. Hij verdient geen cent meer dan ik. maar hij speelt. Hij doet het met overleg en als ik hem moet geloven maakt hij op die manier een extra inkomen, dat even groot is als zijn traktement. Ik had geen schijn van kans tegen Alonso. Hij maakt indruk op vrouwen en zodra ik had gezien op welke manier Ruth naar hem keek, werd het mij duidelijk dat ik mijn banksaldo in het geheel niet zou hoeven aan te spreken. Wij hebben de zaak als vrien den afgewikkeld en van liegen en bedriegen was geen sprake. Op een avond bleef Muaquil na sluitingstijd op mij wachten en vertelde mij ronduit, dat hij Ruth liever niet meer wilde ontmoeten omdat hij verliefd op haar geworden was. Ik was op mijn hoede en hield mij alsof ik begrip voor zijn standpunt had. Het meisje, dat ik op dat ogenblik nog als mijn toekomstige vrouw kon beschouwen, keek me verbluft aan, toen ik alleen kwam opdagen. We hadden namelijk afgesproken met Alonso te gaan eten in een Mexicaans restaurant, de Poblano, waar hij ons met alle geweld bonen met varkensvlees wilde laten proeven, die wij met een glas wijn zouden besproeien. Ik weet niet precies meer welke verklaring ik Ruth voor de afwezigheid van onze vriend heb gegeven. Ik heb haar wel verzekerd, dat hij stellig nog zou komen. Terwijl wij daar in de Poblano zaten aan de tafel, die Alonso voor ons had laten reserveren, en een kelner die sprekend op Pancho Villa leek ons twee glazen brandewijn had gebracht, begon ik Ruth aan de tand te voelen over onze afwezige vriend. Zij had daarop niet gerekend en viel dadelijk door de mand. Het is een meisje met een betrouwbaar karakter, een van de vrouwen, die je zonder vrees of achterdocht tot je echtgenote kunt maken en ook zij gaf mij te kennen dat zij redenen had om Alonso liever niet meer te ontmoeten. Meer had ik niet willen weten. Ruth ver telde ik, dat ik noodzakelijk mijn kantoor moest op bellen, zodat zij mij een ogenblik zou moeten veront schuldigen. Ik kon ongeveer vermoeden waar Alonso zou uithangen en ik kreeg hem te pakken. Ik verzocht hem dadelijk naar de Poblano te komen, wanneer hij althans onze avond niet wilde bederven. Daarna nam ik onopvallend mijn hoed van Pancho Villa in ont vangst en ik verliet het café zonder -afscheid van Ruth te nemen. Ik probeerde me te troosten met de ge dachte dat Alonso en ik in de toekomst vrienden door dik en dun zouden zijn en dat geen enkele verliefd heid goed beschouwd tegen een hechte vriendschap op woog. Desondanks voelde ik mij ongelukkig en een zaam. Ik hield veel van Ruth. Toen Alonso de volgende morgen op kantoor kwam ben ik opgestaan. Wij keken elkaar doordringend aan en zeiden geen van beiden iets. Misschien voelden we ons een beetje belachelijk. Opeens sloeg hij mij krach tig op de schouder en daarbij lieten wij het. Dat is nu vijf jaar geleden. Ik ben nog niet getrouwd, want de liefde voor Ruth wil maar niet voorbij gaan. Zij en Alonso zijn de enigen die ik op de wereld heb en ik ben nog meer aan hen gehecht geraakt na de ge boorte van José, die zij naar mij hebben genoemd. Ik heb dan nu dus een zuster en een broer en bo vendien een petekind, dat ik als mijn neef beschouw. Hij noemt mij trouwens „tio, pépé". Ik neem aan dat er in deze toestand geen verandering meer komt. Als ik onder de collega's mij te buiten ging aan lof zangen op Sevilla was er altijd wel één bij, die mij welwillend onder het oog bracht dat ik beter in mijn geboortestad had kunnen blijven als het daar zoveel beter was dan overal elders. Ik wist best dat zij mij ertussen probeerden te nemen, maar elke keer vloog ik er weer in en legde uitvoerig uit, dat niet ik, maar mijn ouders uit Sevilla waren weggegaan, omdat zij er omkwamen van de honger. Andalusië is de mooiste streek die je je kunt voorstellen, vooropgesteld, dat je over geld beschikt. En dat was bij ons thuis niet het geval. Mijn vader, Rafaël, kon nauwelijks lezen en schrijven en mijn moeder, Dolorès, was er nog erger aan toe. Haar kennis beperkte zich tot de gebeden, die zij tot de heilige Macarena, de schutspatrones van Sevilla, richtte en een stuk of zes flamenco's, die zij met haar hese stem uitgalmde, terwijl zij de was deed of het eten kookte. Tegen de helling van de El Carpio herkende ik het kasteel van de hertog van Alva. Ik had het ter ge legenheid van mijn eerste communie bezichtigd. Het was een beloning van de aartsbisschop van Sevilla voor de beste catechisanten uit alle wijken van de stad, dit uitstapje. Nog dertig kilometer tot Cordova. Een entwintig jaar was het geleden dat ik uit Spanje was vertrokken. Twaalf jaar was ik, toen wij emigreerden en nu word ik drieëndertig. Zou ik het vroegere Sevilla nog terugvinden? Steden veranderen van gezicht, niet minder dan mensen. Na mijn vertrek uit Parijs heb ik haast aan een stuk doorgereden. Aan de grens be gonnen de douanebeambten Spaans tegen mij te spre ken, zodra zij mijn paspoort hadden ontcijferd. José Luis Moralès, vertegenwoordiger van de firma Bigeard en Co, 127 rue des Plantes. Ik kreeg haast tranen in de ogen van ontroering. „Parijs!" zeiden zij tegen me, met het 'bekende knipoogje. Andere autoriteiten waren minder voorkomend. Iemand vroeg mij waarom ik de Franse nationaliteit had aangenomen. (Wordt vervolgd) bij de woning van de oogarts. Het is nogal droog in het Rijngebied en daardoor kon het gebeuren dat een deel van de Rijnoe ver droog was gekomen. De scheepsjongen bracht zijn zonderlinge vondst naar de po litie en deze deed een inval bij de oogarts. Daarbij kwam aan het licht dat in de wo ning van de medicus diverse koperen pla ten waren van het zelfde soort en dezelfde grootte als die door de scheepsjongen wa ren gevonden. Uit die platen had de arts ronde stukken gesneden ter grootte van een gouden tien mark stuk. De arts legde al spoedig een bekentenis af. Er was voor hem geen ontkomen meer aan, te minder omdat zijn zuster tevoren reeds te Osnabrück was gearresteerd. De ze zuster een niet onbemiddelde dame heeft tweeduizend gouden munten ver kocht aan allerlei banken in Hamburg, München en andere steden. Ze reisde het gehele land door met de valse munten in haar handtasje. In Osnabrück werd een oplettende bankbediende haar, en tenslot te ook haar broer, noodlottig. De valse munten bleken wel de hoeveelheid goud van de oude tienmarkstukken, waarvoor ze moesten, doorgaan, te bevatten. Het bleek voorts dat de oogarts niet een valse munter uit geldzucht was: al jaren was zijn hobby het verzamelen van vreemde en oude munten. Die hobby is hem nood lottig geworden, want hij ging valse gou den munten maken om zijn verzameling te vergroten. Toen deze poging succes had, produceerde hij een serie die hij zijn zuster liet verkopen. Toen de arts hoorde dat zijn zuster was gearresteerd, en dat de politie wist, dat hij zich voor munten interesseerde werd hij bang, en gooide zijn werktuigen in de Rijn. Toen de oever evenwel droog viel, vond de scheepsjongen de instrumenten en de koperen platen tus sen de stenen. Het bekende blijspel van Shakespeare, „A midsummernight's dream" heeft de stof geleverd voor de gelijknamige opera in drie akten, die Benjamin Britten en Peter Pears hebben samengesteld. Een groot aan tal solisten, onder wie Peter Paers zelf, heeft met versterking van The English Opera Group en het Opera Group Orches tra onder directie van George Malcolm deze opera uitgevoerd in de Stadsschouw burg te Hilversum in het kader van het Holland Festival. Opnamen van deze uitvoering worden uitgezonden in het KRO-programma van dinsdag 19 juli 20.30 uur. Opregte Donderdagsche Haarlemsche Courant van 2 Aug. 1860 PARIJS 31 Julij. De agenten van Garibaldi lebben te Londen een deugdelijk stoomvaartuig aangekocht, waarvan de Britsche Regering zich ge durende de oorlog in de Krim voor bijzondere expe- ditiën heeft bediend. Gari baldi betaalt 100.000 fr. voor dien bodem, aan welken de naam van den dictator zal worden gegeven.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13