Economische factoren op de beurzen door politieke verdrongen a LT 1 Pleidooi voor aansluiting van Engeland bij de EEG ii i Ti-Je De beurs Effecten en Geldmarkt Succes van obligatie-uitgiften in een vrij ruime kapitaalmarkt Interunie belegt meer in Europa VERDELING GEZINSUITGAVEN IN DE EUROPESE GEMEENSCHAP VERBRUIKSGEWOONTEN VAN HET EUROPESE GEZIN JU Zorgen over Afrikaanse belangen Het vervoer in de EEG SCHEEPVAARTBERICHTEN DIRECTEUR KONINKLIJKE: In Singapore komt een Shell-raffinaderij Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland vis— J Lindeteves-J acoberg V R IJ D A G 15 JULI 1 9 6 0 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 (Van onze financiële medewerker) De effectenbeurzen hebben zich de laat ste jaren doorgaans aan de invloed van politieke storingen en daarmee verband houdende calamiteiten onttrokken. Dit was een gevolg van het feit dat de revoluties in Zuid-Amerika en de drang naar onaf hankelijkheid van staten en staatjes in Afrika merendeels een niet bloedig verloop hadden. Ook de jongste gebeurtenissen in de Kongo hebben uiteraard wel de Brus selse beurs en de op Kongo betrokken fondsen beroerd en in de wereld ontzetting en afschuw gewekt, maar de internatio nale beurzen hebben er nauwelijks op ge reageerd. Ook het opnieuw neerschieten van een Amerikaans vliegtuig en de door Rusland aan president Castro van Cuba toegezegde steun hebben het antagonisme tussen de beide landen echter sterk toege spitst. Na de scherpe hausse, welke met name op de Europese beurzen heeft plaats ge had, is deze week dan ook een algemene koersdaling op de aandelenmarkten inge treden, al moet hier aanstonds aan worden toegevoegd dat zij geen panische afmetin gen heeft aangenomen en niet met een overstelpend aanbod is gepaard gegaan. Het is duidelijk dat hoe hoger het koersniveau is, des te groter ook de koersverschillen in een neergaande markt zijn, ook al, omdat vele fondsenbezitters ook op verlaagde koersen nog vrij grote koerswinsten kunnen behalen. Dat de verkopen en de koersverliezen tot dusver niet groter zijn, wijst er op dat de aan delen zich voor het merendeel in stevige handen bevinden, waartoe ook de voort durende utibouw van de beleggingsmijen heeft bijgedragen. Evenmin als op de Newyorkse beurs zijn de omzetten in Amsterdam tot dus ver groter geweest dan normaal, waaruit de conclusie mag worden getrokken dat van grote angstverkopen geen sprake is. Ook de koersdaling is in verhouding tot het hoge koersniveau niet omvangrijk geweest. In Amsterdam is het indexcijfer voor de internationale aandelen van 632 op 8 juli tot 614 teruggegaan, dat is min der dan 3 percent, het algemeen index cijfer van 423 tot 414, dat is ruim 2 per cent, wat natuurlijk niet wil zeggen dat als de spanning voortduurt, geen grotere verliezen zullen ontstaan. Krachtig herstel Billiton In elk geval zijn de factoren, die ge woonlijk het koersverloop beïnvloeden, voorlopig uitgeschakeld, zoals bij voor beeld gebleken is uit de teruggang van de aandelen Billiton, die als gevolg van het prachtig jaarverslag op één dag 30 punten opliepen, maar de volgende dagen een groot deel daarvan verloren. Het heeft een verrassende indruk gemaakt dat de Billiton haar geconsolideerde winst van 3,2 miljoen tot 5,3 miljoen heeft kunnen vergroten, waaruit een dividend van 15 percent op de aandelen van de tweede rubriek plus 5 percent als jubileumuitkering wordt betaald. Van niet minder belang is het resultaat van de overeenstemming met de Indonesische regering over de afwikkeling van het Gemeenschappelijk Mijnbouwbedrijf, waardoor de Billiton een bedrag van niet minder dan 34 miljoen toucheerde, zodat haar reserves, na afboeking van alle imma teriële activa, van 72 miljoen tot meer dan 90 miljoen zijn gestegen bij een kapi taal van 22 miljoen. De balanswaarde Het vermogen van de n.v. Internationale Beleggings Unie „Interunie" in Den Haag is in de eerste zes maanden van 1960, naar de directie bericht, gestegen van 190,8 miljoen tot circa f 212,3 miljoen per 1 juli j.I. Het geplaatste kapitaal nam in dezelfde periode toe van 49,9 miljoen tot circa 51.5 miljoen. De intrinsieke waarde der aandelen steeg van 204 tot circa f 217. De geografische verdeling van het ver mogen was per 1 juli j.I. als volgt: Amerika en Canada 34,3 pet. (40,1 pet per uit. 1959), Nederlandse internationale concerns 32,5 pet (30,2 pet), andere Nederlandse aandelen 23,5 pet (21,5 pet), Duitsland 1,8 pet (1,5 pet) en Engeland 1,7 pet (1,3 pet), een totaal voor Europa dus van 59,5 pet (54,5 pet). Voorts bestaat 6,2 pet (5,4 pet) van het vermogen uit liquide middelen. Bij de verdeling naar bedrijfstak nemen de voedings- en zeepindustrie, de elektro technische industrie, openbare nutsbedrij ven, de petroleumindustrie en de chemi sche industrie opnieuw de belangrijkste plaatsen in. Naar de directie verder mede deelt hebben de inkomsten zich in 1960 tot dusver bevredigend ontwikkeld. van het aandeel bedraagt derhalve, onge acht de verborgen reserveringen, die er ongetwijfeld bestaan, meer dan 500 per cent en het is dus geen wonder dat de aan dacht van de belegger op deze aandelen is gevallen. Temeer omdat de directie zich over de toekomstige ontwikkeling van het veelzijdige bedrijf zeer gunstig heeft uitge laten en vooral de sterke oriëntering naar de chemische sector hoopvolle verwach tingen wekt. Het is intussen opmerkelijk dat terwijl in Engeland en West-Duitsland 't disconto is verhoogd, ten onzent de kapitaalmarkt ruim blijft. Dit is wel gebleken uit het groot succes van de 414 pet. lening van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, zo dat slechts een klein percentage van de in schrijvingen kon worden toegewezen. Ter wijl de lening tegen 9914 pet. werd aange boden, noteren de obligaties reeds 99 Y\ pet. overeenkomstig de over het algemeen vaste stemming op de obligatiemarkt. De 414 pets. obligaties van Nederland 1960 II heb ben het reeds tot bijna 101 pet. gebracht en men kan dus van een lichte daling van de rentestand in ons land spreken. Het is dan ook geen wonder dat voor de 5 pets. lening van de K.L.M. veel belangstelling bestaat. Ruime geldmarkt Dat er in ons land nog altijd veel geld ter beschikking komt, blijkt ook wel uit de in leggingen bij de spaarbanken en de toe neming van de deposito's en rekening- courantsaldi bij de handelsbanken. Eind 1959 bedroegen deze in totaal 7,2 miljard, eind mei weinig minder dan, 8 miljard, waarbij het opvalt dat het bedrag van de handelsdebiteuren, van 3,7 miljard uit. 1959 tot 4,1 iljard uit. april gestegen, uit. mei tot ruim 4 miljard is teruggegaan. Dit kan verband houden met het feit dat in het eerste halfjaar van 1960 tal van ondernemingen tot de uitgifte van aan delen of obligaties zijn overgegaan. Aan converteerbare obligaties en aandelen is in het eerste halfjaar voor een bedrag van ruim 200 miljoen uitgegeven, voorts een bedrag van ruim 800 miljoen obligaties, waarvan ƒ800 miljoen door de Nederland se Staat en de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Hierdoor zijn voor dit jaar zowel de be grote kapitaalbehoeften van de Staat als van de Gemeenten (van deze althans tot consolidatie van dc vlottende schuld) ge dekt en de kapitaalmarkt ligt dus voor het tweede halfjaar min of meer vrij voor de dekking van kapitaalsbehoeften van het Nederlandse bedrijfsleven. Het ziet er voorlopig dan ook naar uit dat de rentestand in ons land zich in de buurt van 414 pet. zal blijven bewegen. De Westduitse minister voor Kernenergie prof. S. Balke heeft vandaag te Godorf bij Keulen een nieuwe raffinaderij van de „Deutsche Shell", die gevoed wordt via de nieuwe pijpleiding van Rotterdam naar de Rijn, geopend. De directeur van de n.v. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij, de heer A. Hofland, heeft in een toespraak bij deze plechtigheid hef standpunt van de Shell ten aanzien van de Europese economische integratie uiteen gezet en daarbij onder andere gepleit voor aansluiting van EngelanC bii de EEG. Volgens hem mogen de zes het bestaan van 't Britse Gemenebest niet alleen maar zien als een gemakkelijke uitvlucht voor de Britten om zich niet bij de EEG aan te sluiten. Het Gemeenebest is ook voor het Europese vasteland van groot belang en als het uiteen zou vallen, zou ook de uit voerhandel van het continent daardoor ernstig benadeeld werden. Anderzijds ver klaarde de heer Hofland, dat het Westen zich eenvoudig niet kan veroorloven dat gene wat de zes EEG-landen reeds bereikt hebben, op het spel te zetten. De heer Hofland wijdde uiteraard ook aandacht aan de kwestie van de concur rentie tussen olie en kolen. Als men in Europa een zo groot mogelijke economische vooruitgang en produktiviteitsverhoging wil bereiken, zal men alles moeten vermij den wat de energievoorziening duurder kan maken, zo zei hij. Hij twijfelde dan ook aan de juistheid van de in Duitsland ingevoerde belasting op de stookolie. Dit soort maatregelen beïnvloedt immers de produktiviteitskosten en de concurrentie. Tenslotte voerde de heer Hofland nog enige argumenten aan tegen het in de ver houding kolenolie wel gehoorde argu ment dat olie voor Europa een onzekere energiebron is omdat zij over zee moet worden aangevoerd. De olie-industrie heeft juist in kritieke tijden (zoals na de Suezcrisis in 1956) bewezen dat zij een bij zonder aanpassingsvermogen bezit, zo zei hij. Door snelle maatregelen werd toen voorkomen dat er in Europa een wezenlijk olietekort ontstond. Dankzij de vele uit wijkmogelijkheden was de olie-industrie toen reeds in staat de bevoorrading van De regering in Singapore heeft met de Shell Company een bouwovereenkomst ge sloten voor een olieraffinaderij met een produktiecapaciteit van 20.000 barrels olie- produkten per dag. De kosten bedragen 40 miljoen Malaya-dollars (ongeveer 46,4 miljoen). Voorts heeft de regering een overeen komst aangegaan met een groep Japanse maatschappijen voor de bouw van een raf finaderij met ongeveer dezelfde capaciteit als die van de Shell-raffinaderij op het eiland. VOIDING WONING KLE0L OVERIG tl- UITGAVEN y PtLT|t0704l co- 30—1 20- 10 - 40- 30- 20- 10 - In proctnltn von dt Eggjl totale uitgaven der g|||j arbeidersgezinnen t||p} 10 20- 10 - Aan de hand van de uitkomsten van het onderzoek is voor de arbeiders gezinnen in de Eu ropese Gemeen schap een verde ling opgesteld waarin de beste dingen in 4 hoofd groepen zijn ver deeld. Opmerkelijk is hierbij het hoge oercentage voe ding in Frankrijk en Italië. Nederland, België en Luxemburg daarentegen staan hoog genoteerd voor de post: ove- 'ig verbruik. Hier ;s dus voor de Be- nelux-landen zon der meer een ho gere levensstan daard te zien dan bij de drie andere landen want naast de noodzakelijke uitgave van voeding, woning, kleding blijft van het restant een belangrijk deel over voor ont spanning, duurzame verbruiksgoederen e.d. 10- 10- 30- 20- lO—i 30- 20-, 10 - WDUITSLAND BElGlE FRANKRIJK ITALIË LUXEMBURG NEOERIANO Europa te verzekeren. De ontdekking van nieuwe olievelden op verschillende plaat sen in de wereld heeft deze uitwijkmoge lijkheden daarna nog vergroot. Order voor I.C.H. Townsend Ferries Ltd. heeft bekend gemaakt dat zij een contract van 800.000 pond voor een veerboot op de lijn DoverCalais heeft geplaatst bij de Industriële Handelscombinatie Holland in Nederland. De boot, die een accommodatie krijgt voor 600 passagiers en 120 auto's, moet begin 1962 klaar zijn. De veerboot zal gebouwd worden, zo deelt de I.H.C. Holland desgevraagd mede, bij Werf Gusto in Schiedam, een van de zes firman ten van de exportcombinatie. De overige vijf werven zijn Vcrschure in Amsterdam, L. Smit en Zoon en J. en K. Smit, beide in Kinderdijk, Ccnrad Stork in Haarlem en De Klop in Slie- drecht. V.A.R.-opdracht voor Nederlandse werf. De Hollandse Scheepsbouw Associatie in Am sterdam heeft een opdracht verworven voor de bouw van een bevoorradingsschip voor.de vuur torens en kuststations in de Verenigde Arabische Republiek. Het 87 meter lange vaartuig, waarvan de bouwkosten in de orde van grootte van 6 a t 6.5 miljoen liggen, zal worden gebouwd bij de Zaanlandse Scheepsbouw Maatschappij in Zaan dam. een van de dertien bij deze exportcombina- t.ie aangesloten werven. Opdrachtgever is de Ports and Lighthouses Administration in Alexan- drië. De beroepsbevolking in de V.S. De beroepsbevolking in de V.S. was in juni van dit jaar met 68.579.000 groter dan ooit tevo ren, zo blijkt uit cijfers, die door het Amerikaan se ministerie van Arbeid zijn gepubliceerd. De werkloosheid is echter ook toegenomen en wel tot 4.423.000 of 964.000 meer dan in mei. 160 150 140 130 120 110 100 90 80 70 60 50 40 30 20 10 ITAUE - LUXEMB. BELGIE FRANKR.. LUXEMB. NEDERL. DUITSL. BELGIE FRANKR. DUITSL. ITALIË NEDERL. NEDERLAND LUXEMB. BELGIE DUITSL. FRANKR FRANKR •DUITSL. BELGIE LUXEMB.- NEDERL Gemiddeld yerbruik per Europees gezin per ar- tikel 100 GR A AN PRO- OUKTEN— VLEES EN MELK, 1TALIE_ FRANKR ^NEDERL LUXEMB UITSL. "7D BELGIE GROENTEN EN FRUIT' 160 150 140 130 120 110 100 90 80 70 60 50 40 30 20 10 Bij de cijfers over het levensmidde- enverbruik van arbeides gezinnen in de zes KSG- landen hebben wij ter vereenvoudi ging alle verschil- ende waarden om gerekend in ver houding scijf er s waarbij wij steeds het Europese ge middelde op 100 hebben gesteld. Dp deze manier springt onmiddel- .ijk in het oog het grote graanver- jruik van Italië lat tevens groente en fruit in belang rijke mate consu meert. Nederland staat ils melkdrinkend and op een een zame hoogte. In Italië zijn melk en lardappelen niet bepaald in de gra tie. In vergelijking met ander nieuws valt de toestaand in Kongo voor Lindeteves-Jaco- berg n.v., die middels haar nagenoeg vol ledige dochtermaatschappij de n.v. Nieuwe Afrikaanse Handelsvennootschap over 16 vestigingen in dat land beschikt, mee aldus heeft de directie desgevraagd in de heden gehouden jaarvergadering medege deeld. Beklemtoond werd hierbij dat slechts een momentopname verstrekt kon worden. Twee directieleden zijn naar Kongo ver trokken. Geen enkele employee heeft let sel opgelopen en alle kantoren en voor raden bevinden zich in goede toestamd Vele echtgenoten en kinderen van em ployees zijn echter vertrokken. Een belangrijk aantal van hen is inmid dels in goede welstand in Nederland ge arriveerd. Anderen daarentegen zijn in de Kongo gebleven. De kantoren zijn bezet, doch het werk gaat door. Onder welke om standigheden is de directie onbekend. Niet temin geven de gebeurtenissen de directie grote zorg, omdat niet te voorspellen valt hoe de ontwikkeling in Kongo verder zal zijn. Op verdere vragen van aandeelhouders gaf de directie de volgende antwoorden Met uitzondering van enkele zeer kleine, kwamen in West-Europa in 1959 geen be langrijke uitbreidingen van belangen tot stand. De omzetten waren groter dan in 1958, doch verdere indicaties wenste de directie niet te geven. De reserve diverse belangen ad c.a. 3,3 miljoen, bestaat voornamelijk uit reserveringen voor belas tingen in Nederland en enkele belangrijke dochtermaatschappijen. Verwacht wordt dat het bedrijf een belangrijk bedrag aan belasting terug zal krijgen. Wanneer, is echter onbekend. Onder krediteuren bevin den zich „ettelijke" miljoenen aan stille reserves. In Afrika is een belangrijk be drag geïnvesteerd. Tot de winst over 1959 heeft Afrika niét bijgedragen. De winst op goederen in 1959 ad circa 200.000, ver antwoord in de verlies- en winstrekening, werd behaald door het kantoor in Neder land. Het kantoor Den Haag zal vóór eind 1960 overgebracht worden naar Amster dam. „Over de gemeenschappelijke vervoer- politiek in de E.E.G. wordt straks met meerderheid van stemmen beslist. Als wij door te star vasthouden aan eigen inzicht thans het bereiken van overeenstemming in de weg zouden staan, lopen we het ge vaar dat dan op belangrijke punten met ons inzicht geen rekening wordt gehouden, omdat wij van 1 januari 1964 af kunnen worden overstemd". Deze waarschuwing richtte de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E.G. Stijkel, gisteren in Utrecht tot de in de jaarvergadering van de Nederlandse Internationale Weg- vervoer-organisatie (N.I.W.O.) aanwezige ondernemers in het internationale vracht auto-vervoer. De heer Stijkel herinnerde eraan, dat de onderhandelingen nogal moeilijk zijn, gezien de totaal andere positie welke het vervoer in Nederland in het economisch bestel inneemt, in vergelijking met het omringende buitenland, waar de spoorwe gen vrijwel een monopolie hebben. Maar al bleek de staatssecretaris in te zien, dat een al te star vasthouden aan het eigen stand punt spoedig ontaardt in een vertoon van misplaatste flinkheid, welke slechts tot gevolg heeft dat men met lege handen thuiskomt, hij wenste evenmin dat men daaruit zal afleiden dat hij een overeen stemming tot elke prijs voorstaat. De heer Stijkel zei voorts, dat in het kader van het E.E.G.-verdrag ook de vervoerders hun normale commerciële activiteit moeten kunnen ontplooien. Dat is immers de bestaansreden van de ge meenschappelijke markt en het vervoer mag daarop geen uitzondering vormen. „Wij in Nederland, die op het gebied van het vervoer en zeker van het internationa le vervoer zoveel ervaring hebben opge daan, staan voor de taak dit steeds aan onze partners voor te houden". Dat hiudt in dat eventuele prijsvoorschriften een normaal en gezond marktverkeer niet mogen hinderen en dat ook het ver voer, net als het handelsverkeer, dient te worden geliberaliseerd. De staatssecretaris heeft uiteraard zijn teleurstelling uitgesproken over de Duitse houding in de kwestie van de maten en gewichten van vrachtauto's met aanhang wagens. In dat verband merkte hij op, dat Nederland jaarlijks grote aantallen vrachtauto's van Duitse makelij aan schaft. Aardi.ik 14 te Le Havre. Akbekerk 15 te Suez. Abida 14 v. Rotterdam n. Bergen. Achilles 15 te Puerto Ordaz verwacht. Acila 27 tc Brisbane verwacht. Acmaea 15 te Curacao verwacht. Adonis 15 te Puerta La Cruz verwacht. Akkrumdijk 13 115 m. z. Sadinacruz n. L. Angeles. Alblasserdijk 14 v. Rotterdam n. Bremen. Alca 14 te Accra. Alp.enib 14 v. Antwerpen n. Port Said. Alhena 14 te Hamburg verwacht v. Rotterdam. Alioth 14 850 m. w. Landsend n. Londen. A.lkaid 14 103 m. o.n.o. Algiers n. IJmuiden. Alkmaar 14 te Karachi v. Abadan. Alnati 14 v. Bahia n. Las Palmas. A.lphacca 14 v. Suez n. Port Sudan. Alwaki 14 v. Suezkanaal n. Akaba. Ameland 15 v. Wilmington n. Curacao. Ammon 15 te Maracaibo. Amstelhoek 14 v. Bahrein n. Karachi. Amstelkroon 14 op rede Fremantle v. Geraldton. Amstellaan 14 200 m. z.z.o. Tarak. n. Shimonoseki. Amstelveld 14 te New Orleans. Andijk pass. 14 Miami n. Havana. Angoiakust 15 te Lagos verwacht. Appingedijk 14 v. Hamburg n. Antwerpen. Area 23 te Abadan verwacht. Arendskerk 14 v. Djeddah n. Suez. Argos 14 187 m. w. Kp. Matapan n. Piraeus. Artemis 14 v. Tampa n. Houston. Asmidiske 15 v. Norfolk te Amsterdam verwacht. Aslerope 14 v. Rotterdam n. Norfolk. Attis 14 v. Paramaribo n. Georgetown. Atys 17 te Rotterdam verwacht. Baarn 14 v. Hamburg n. Antwerpen. Bali 14 900 m. o.z.o. Socotra n. Aden. Bantam 14 te Batonrouge verwacht v. Houston. Barendrecht 14 460 m o.n.o. Aden n. Mena. Bawean 14 v. Akaba n. Ummsaid. Bermekom 14 v. Guanta n. Curacao. Borneo 14 55 m. n. Kp. Roca n. Port Said. Breda 14 v. Orinoco-rivier n. Bremen. Bussum te Rio de Janeiro verwacht. Caltex Amsterdam 15 te Rastanura verwacht. Caltex Arnhem 14 115 m. n.o. Ouessant n. P. Said. Caltex Gorinchem 14 v. Holtenau n. Kopenhagen. Caltex Leiden 14 40 m. w.n.w. Sabang n. Bahrein. Caltex Rotterdam 14 55 m. o.n.o. Kuria Muria n. Rastanura. Camerounkust 13 v. Bordeaux n. Dakar. Camitia 18 te Calcutta verwacht. Cartago 14 v. Mobile n. Barrios. Castor 13 v. Antwerpen n. Rotterdam. Ceres 14 v. Buena Ventura n. Guayaquil. Chiron 14 v Funchal n. Paaramaribo. Cinulia 16 te Curacao verwacht. Cities service Valley Forge 13 600 m. o.z.o. Ber muda n. Philadelphia. Dahomeykust 15 te Duinkerken verwacht. Delft 15 te Santa Maria. Diemerdijk 15 te Londen. Diloma 25 te Monrovia verwacht. Diogenes 15 te Matarani verwacht. Dordrecht 14 te Caripito. Dorestad 13 v. Curacao n. Las Palrnas. Duivendrecht 14 v. Hull n. Rotterdam. Kernland 14 te Puerto Alegre v. Rio Grande. Eos 14 voor anker Ormilia v. Saloniki. Esso Amsterdam 14 40 m. z.w. Kuria Muria naar Rastanura. Foresthill 14 50 m. z.o. Sicilië n. Banias. Fravlzo 14 v. Malmö, 14 te IJstad. Friesland KRL 14 v. Nanaimo n. San Francisco. Friesland SSM 15 te Aarhus. Gaasterkerk 14 250 m. o.z.o. Sokotra n. Singapore Gaasterland 15 te Hamburg. Giessenkerk 15 te Rotterdam. Groote Beer pass. 14 Startpoint n. New York. Guineekust'14 te Amsterdam. Hnthor 14 te Beyrouth. Hector 14 220 m. o. Kp. Passero n. Lissabon. Hecuba 15 te Roseau. Helena 15 te Curacao verwacht. Hera 13 320 m. w.z.w. Landsend n. San Juan. Hestia 14 v. Bremen n. Hamburg. Hilversum 15 te Houston verwacht. Hydra 14 t.e St. Thomas. Tttersum 13 360 m. z. Kp. Race n. Le Havre. Jacob Verolme 14 le Cristobal verwacht. Java 14 v. Melbourne n Houston. Joseph Frering pass. 14 Finisterré n. IJmmden. Kaap Hoorn 14 v. Thameshavcn n. Glasgow. Kabylia 15 te Cardon verwacht. Kalinga 17 te Curacao verwacht Kalydon 14 105 m. w. Colombo n. Singapore. Kara 14 570 m. o. Gibraltar n. Landsend. Karimata 13 v. Bangkok n. Singapore Karimun 14 360 m. w. Minicoy n. Singapore. Karossa 14 Sorong n. Fak Fak. Katelysia 14 te Cornerbrook verwacht. Kellia 25 te Buenos Aires verwacht. Kenia 15 te Mombassa. Kerkedijk 14 v. New York n. Antwerpen. Kermia 18 in Suezkanaal verw. n. Port Said Koningswaard 14 v. Liverpool n. Curacao. Kopionella 15 v. Kiel n. Turku. Korendijk 14 620 m. n. Azoren n. St. John. Korenia 14 te Liverpool verwacht. Korovina 18 te Curacao verwacht. Kosicia 22 te Buenos Aires verwacht. Krebsia 14 v. Old Kilpatrick n. Heysham. Kreeft 14 v. Narvik n. Rotterdam. Kryptos 22 te Curacao verwacht. Langkoeas 14 nog rede Meulaboh. Larenberg 15 te Norfolk verwacht. Leersujn 14 te Rotterdam. Lelykerk 14 100 m. z. Kreta n. Rotterdam- Leopoldskerk 14 te Rotterdam. Leuvekerk 14 te Antwerpen v. Bremen. Liberty Bell 15 v. Bandar Mashur n. Philadelphia Lissekerk 14 te Port Said. Loenerkerk 15 te Suez verwacht. Loosdrecht 14 v. Port Said n. Bahrein. Lutterkerk 14 te Damman. Maas 14 v. Bremen n. Hamburg. Maaskerk 14 te Port Said. Maaslloyd 13 70 m. z. Miami n. New York. Maasym N 14 te lie De Yue n. Immingham. Markab 15 te Rotterdam. Maron 14 v. Cardenas n. Antwerpen. Mataram 14 te Bremen. Maureen 14 te Hamburg. Meerdrecht 14 15 m. n. Casquets n. Zeebrugge. Mentor 14 v. Iskenderun n. Alexandrië. Merseylloyd 14 v. Savannah n. New Orleans. Merwede 15 te Rotterdam. Minos 15 te Helsinki. Mississippilloyd 15 te Penang. Modjokerto 14 te Hamburg. Molenkerk pass. 14 Dungeness n. Port Said. Montferland 13 v. Ilheus n. Las Palmas. Moordrecht 14 v. Finnart n. Punta Cardon. Munttoren 14 te Rotterdam. Naess Comm. 14 50 m. w. K. St. Vine. n. Pt. Said. N3ess Lion 14 te Rastanura. Naess Tiger 14 te Puerto La Cruz verwacht. Navicella 29 te Hamburg verwacht. Neder-Ebro 14 te Londen. Neverita 25 te Curacao verwacht. Nieuw Amsterdam 15 te Southampton. Nieuwe Tonge 15 te Seven Islands verwacht. Noordwijk 14 80 m. n.w. Dakar n. Las Palmas. Notos 14 45 m. n.o. Ouessant n. Antwerpen. Nijkerk 15 te Genua verwacht. Ommenkerk 14 v. Aden n. Suez. Oranjefontein 15 te East-London. Oranje Nassau 13 280 m. z.w. Flores n. Plymouth. Ossendrecht 14 100 m. z.z.w. Ouessant n. R'dam. Papendrecht 14 45 m. w.n.w. Oporto n. Wismar. Philidora 15 te Heysham verwacht. Philine 14 220 m. o.n.o. Aden n. Gibraltar. Philippie pass. 14 Suez n. Lavera. Pieter S 14 te Rotterdam. Prinses Irene 14 te Wellandkanaal verwacht. Prins der Nederlanden 14 te Port of Spain verw. Prins Willem van Oranje 14 te Montreal. Purmercnd 14 464 m. n.n.o. Mombasa n. Dar Es Salaam. Pygmalion 15 te Rotterdam. Raki 14 te Penang. Rempang 15 te Marseille. Ridderkerk 14 v. Kaapstad n. Las Palmas. Riouw 14 te Rotterdam v. Bremen. Roepat 14 480 m. z.o. Guardafui n. Djibouti. Roggeveen 14 75 m. n.n.w. Formosa n. Hongkong Rossum 15 te Bordeaux. Rotte 14 v. Kobe n. Manilla. P.uys 15 te Kobe. Poseidon 14 te Amsterdam. Salatiga 14 170 m. o. Minicoy n. Djibouti. Sambas 14 tc Hongkong. Sarpedon 14 te Ciudad Bolivar verwacht. Schie pass. 14 Sint Vincent n. Algiers. Rrhiedijk 15 1e Rotterdam. Senegalkust 14 v. Amsterdam n. Antwerpen. Siberoet 16 te Singapore verwacht. Sigli 14 v. Singapore n. Port Swettcnham. Skadi 14 te Mersey. Skaugum 14 te Halifax verwacht v. Londen. Sc.estdijk 13 v. New York n. Boston. Solon 13 69 m. z. Puerto Rico n. Baltimore. Stad Alkmaar pass. 14 Minorca n. Savona. Stad Arnhem 14 v. Rotterdam n. Reggio Calabria. Stad Dordrecht 14 bij Noorderquarken n. Emden. Stad Gouda 14 410 m. w. Landsend n. Hampt. R. Stad Maassluis 14 70 m. n.n.w L. Palm. n. IJmuid. Stad Schiedam 14 te Gent. Stanvac Adventure 14 120 m. n. Singapore naar Sungeigerong. Stanvac Djirak 15 te Sungeigerong verwacht. Stanvac Malakka 15 te Sungeigerong verwacht. Stanvac Sumba 15 te Penang verwacht. Straat Madura 14 v. Lourenco Marques n. Beira. Straat Mozambique 14 220 m. z.z.o. Mozambique naar Penang. Straat Singapore 15 te Melbourne Straat Soenda 14 dwars AAlbany n. Bunburry. Sunetta 15 v. Willemstad n. Punta Cardon. Taria 14 330 m. w. Sabang n. Abadan. Telamon 14 v St. Thomas n. Stainte Croix. Teucer 13 v. Nagoya n. San Pedro Themis 15 te Point a Pitre verwacht. Thuredrecht 14 te Triëst v. Norfolk. Van Linsehoten 15 te Monrovia verwacht, v. Riemsdijk 14 360 m. z. K. Guardafui n. P. Said, v. Spilbergen 14 47 m. z.w. Madagaskar n. Kaapst. Viana 16 te Mena Al Ahmadi verwacht. Vivipara 14 200 m. z.z.w. Ras Al Hadd n. Algiers. Waterman 14 v. Quebes n. Southampton. Westertoren 14 te Fao. Wieldrecht 14 v. Puerto La Cruz n. Manaus. Woltersum 14 te New Orleans verwacht. Wonogiri 14 v. Rotterdam n. Hamburg. Willemstad 14 te Paramaribo. Witmarsum 14 v. Bremen n. Hamburg. Wonosari 14 v. Aden n. Port Said. Zafra 14 v. Amsterdam n. Mena Al Ahmadi. Zonnekerk 14 v. Beira n. Dar Es Salaam. Zuiderkerk 15 te Beira. KLEINE VAART Aardzburgh pass. 14 JE-6 v. Köping n. Ratterdam. Admiralengracht 14 te Amsterdam. Albatros 14 10 m. w. Goeree n. Rotterdam. Ambiorix 14 10 m. n.w. Goeree n. Amsterdam. Areas 14 160 m. z.w. Ouessant n. Amsterdam. Ardeas 14 60 m. n.o. Bougaroni n Amsterdam. Ardito 14 te Texel n. Gent. Arnhem 14 dwars Guernsey n. Duinkerken. Beyerland 14 40 m. n.w. Hoek v. Holl. n. R'dam. Biak 14 150 m. o.z.o. IJsland n. Reijkjavik. Birmingham 14 te Hoek v. Holland n. Rotterdam. Brouwersgracht 13 te Kaskoe. Canada 14 dw. Schouwenbank n. Rotterdam. Catharina 14 in Washbay n. Klngslynn. Colette 14 10 m. n. Calais n. Rouen. Eddystone 14 dwars Ostende n. Terneuzen. Lisa 14 te Texel n. Zaandam. Eljo 14 v. Londen te Rauma verwacht. Energie 14 dwars Zandvoort n. Rotterdam. Esma B 14 20 m. z. Smithknoll n. Rotterdam. Fiducia 2 14 te LvnwelJ n. Boston. Flevo 13 te Stettin n. Gdynia. Frans W 14 10 m. n. Sandettie n. Bremen. Gronitas 14 Noordhinder gepass. n. Amsterdam. Holwierde 14 20 m. n.o. IJmuiden n. Gent. Heerengracht 14 te Kotka n. Amsterdam. Hinde 14 25 m. w.n.w Hoek v. Holland n. A'dam. Ilias 14 v. Aalborg n. Aarhus. Inspecteur Mellema 12 v. Kemi te W.-Hartlepool. Jans 14 65 m. w. Goeree n. Amsterdam. Julia Mary 14 t e Dungeness n. Dover. Leliegracht 13 v. Mantyluoto. Leuvehavén 14 te Hoek van Holland. Libertas 14 50 m. n.o. Ouessant n. Amsterdam. Lucas Bols 1 14 6 m. n. Ameland n. Mantyluoto. Maartje 14 dwars Borkum n. Londen. Marie Sophie 14 25 m. z.w. Texel n. Helsinki. Merwestad 14 10 m. z.w. Goeree n. Gent. Midas 13 v. Lissabon n Cadiz. Phidias 13 v. Sevilla n. Rotterdam. Quo Vadis 13 90 m. n. Landsend n. Liverpool. Setas 14 dw. Shipwash n. Ipswich. Spaarnestroom 14 dw. Folkestone n. Amsterdam Stella Prima 14 op Schelde n. Londen. Thaletas 13 v. Rotterdam n. Hamburg Victory 14 te Crossard n. Huil. Wexford 14 dw. Hoek v. Holland n. Zaandam. Wilca 14 op Eems n. Huil. Zeehaan 14 te Spurn n. Gdynia. AKU „WILLIG" Verreweg de grootste belangstelling trokken gisteren de aandelen AKU op de bekendgemaakte tweede kwartaalcijfers over 1960. De zeer gunstige cijfers waren voor de beurs aanleiding om tot kooporders over te gaan. Na een opening van 537 daalde de koers even tot 531 om daarna te stijgen tot 543 als gevolg van aanhoudende buitenlandse aankopen. De vorige slotkoers was 517. Ook voor de overige internatio nale waarden was de stemming beter. De handel bleef echter binnen nauwe grenzen doordat de arbitrage er de voorkeur aan gaj. met. kalmpjes aan te doen. Philips rond 1170 met een winst van circa 8. Unilever circa 4 hoger op 9"5 en Hoogovens 8 pun ten beter op 766. Kon. Olie twee gulden hoger bij f 134,70. Scheepvaarten en cul tures werden volkomen genegeerd. Ook in de. staatsfondsenhoek was de handel wederom zeer stil doch dt tendentie door- elkaar aan de vast i kant. In de lokale sec tor werden aandelen Menko een paar pun ten hoger op 264 geadviseerd. Aandelen Drö kregen een 7 pet hogere advieskoers op 200. (ANP) Boeke Huidekoper van 144 op 143, Boom-Ruygrok 178 op 17814, Figee van 182 op 180, Spaarnestad van 565 op 560. VERHANDELDE FONDSEN 13 juli 14 juli Totaal 42' 432 Hoger 60(14.1%) 183(42.3%) Lager 285 (67.2%) 165 (38.2%) Gelijk 79(18.7%) 84(19.5%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U. 540—544 540 Kon. Olie 134.50—135.50 f 134.50 1166—1177 gl 1166 929—937 929 Hoogovens 767—773 767 VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U 540—548 545 Kon. Olie 134.60—135.00 134,20 1170—1174 1172 930—934 931 Hoogovens 772—773 770 DE STEMMING VAN HEDEN BIJ DE OPENING. Kalm, prijshoudend In een zeer kalme prijshoudende tendens werd de week aan het Damrak besloten. De avondhandel sloot gisteren overwegend lager, omdat Wall Street niet meewerkte. De Ned. fondsen waren daar echter hoger. Hierin vond men tijdens de voorbeurs handel aanleiding wat optimistischer te zijn. De officiële handel had echter niet veel om het lijf en de tendens was nader hand onregelmatig. Van de Europese beurzen werd nauwelijks steun ondervon den. Londen opende prijshoudend en West- Duitsland vast. Onder invloed hiervan liep AKU vanmorgen op van 540 tot 548. Van middag bleef het fonds daar enkele pun ten beneden maar t.o.v. gisteren was de winst 3 p. Philips 7 a 8, maar Unilever 5. Wegens gebrek aan affaire werd in Hoogovens begin beurs nog niet gehan deld. Geadviseerd werd 768 1). Kon. Olie 0,50 a 0,70. Parijs was gisteren gesloten, maar vandaag had men van die zijde weer aanbod te verwerken de no tering daalde 0,60 beneden pari. Scheep vaartwaarden en cultuurfondsen weinig veranderd. Staatsfondsen waren aan de vaste kant. Vorige Advieskoer slotjcoers heden 13.45 Amsterd. Bank 35114 350 Ned. Handel Mii. 287 287% Rotterd. Bank 290X 292 T ventsche 3ank. 283 285 A.K.U 54314 544 Albert Heijn 439 425 516 495 Billiton Mij. II 429 430 Bols 582 585 Bührmann Papier 495 495 Deli Mij 187,90 187,60 Dordtsche Olie 642 640 Fokker 45214 453 669 669 Hoogenbosch Sch. 275 273 Hoogovens 769l/a 765 H.V.A 160 160 Indola 486 485 480 484 K.L.M. 106,10 107.— Non. Ned. Zout 910 Kon. Olie 135,- f 143,30 Miiller Nat. Bezit 42914 429 14 Nederl. Ford 624 625 Ned. Gist- en Sp. 415 415 Ned. Kabelfabr... 585 585 Philips Gem. Bez. 1169 1172 Philips Pref 310 310 A'dam Rubber. 113 113Va Sikkens Groep 800 Stokvis R.S 253 252 Thomassen Dr. 709 Unilever 936 930 Van Berkei's Pat. 303 303 Van Gelder Pap 30514 304 Van der Heem 28514 285 Ver. Machinefabr 240 240 Wessanen 295 294 Wilton Fijenoord 20814 208 Zwanenberg-Org. 755 755 Interunie f 214.— f 214. f 237.50 f 238.— Unitas f 490.— f 495.— Ver. Bezit v. 1894 f 134,50 f 135.50 H.A.L 138 138% K.N.S.M 18114 18114 N. Scheepv. Unie 141% 141 Ommeren v 26814 269 Stoomv. Mij Ned. 165 165 Anaconda 5214 52 Kennecott Copper 77% 77% Aluminium Ltd.. 30 30 Bethlehem Steel. 4554 45 U.S. Steel 80% 80 Republic Steel 6114 6114 American Motors 2214 21% General Motors.. 421i/I8 42 Cities Service 4154 42 Shell Oil 6414 64 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York: Later weer verliezen De aandelen daalden door late verkopen af van hun hoogten en sloten op een over het algemeen gemengde toon. Verschillende van de leidende elektronische fondsen, de meeste patentgeneesmiddelen en enkele bijzondere aandelen kwamen boven het ge middelde koerspeil uit. American Motors daalde door lagere onregelmatige verkopen. Het industriegemiddelde kwam van 632,11 op 631,32, dat van spoorweegn van 139.44 op 138,44 en dat van openbare nutsbedrij ven van 94,34 op 94,10 (UPI).

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 15