DE CUBAANSE CRISIS NAAIMACHINES Nu verrassend zuiver en koeler roken Wereldnieuws J Socialisten willen de Bondsdag wel naar Berlijn laten gaan Van dag tot dag Inmenging ENGEL dank zij ragdun en ventilerend eijin papier. De Gaulle nam de parade van Quatorze Juillet af Mevrouw Eichmann spant een geding aan Kisji blijft voorlopig premier van Japan f ^Praatstoel 3 Christen-democraten manen tot voorzichtigheid in het licht van Kroesjtsjevs dreigementen Mevrouw De Gaulle als eregast op de tribune Britse Hogerhuisleden signaleren slavenhandel Kort nieuws Eichmann kiest Servatius als zijn verdediger Socialisten boycotten de verkiezing van Ikeda door dr. R. van Egmond -Op de VRIJDAG 15 JULI 1960 De beslissing van de Veiligheidsraad in zake Kongo het inzetten van een UNO- politieleger ter verzekering van orde en rust en het gelijktijdig vertrek van de Bel gische troepen kan worden gezien als een snel en energiek ingrijpen uit hoofde van een internationale vredestaak. Daar mee heeft de Veiligheidsraad een van die zeldzame bewijzen van zijn functionele bestaansrecht kunnen leveren, wat bij vorige gelegenheden vaak onmogelijk werd gemaakt door tegenstrijdige belangen en gecompliceerde omstandigheden. Men moet nog afwachten wat het prak tische resultaat van dit ingrijpen zal zijn. aangezien de reacties van de kersverse Kongolese machthebbei-s van weinig be grip voor de bedoelingen der UNO getui gen, doch er is een gerede kans dat de veiligheid van de bedreigde blanken in hoge mate zal worden bevorderd. Overigens vraagt men zich wel af, of deze drastische inzet van de UNO-politie ook mogelijk zou zijn geweest in een geval, waar het niet een pas verrezen staat met onervaren leiders en ongeregelde toestan den was geweest, waar een dergelijke noodsituatie zou zijn ontstaan. Het argu ment „inmenging in binnenlandse aange legenheden" zou door de Kongolese leiders hier even terecht kunnen worden gebruikt als dat bijvoorbeeld herhaaldelijk in Zuid- Afrika en Frans-Algerijë opgeld heeft ge daan om de UNO-bemoeiing af te wijzen. Dit argument zal trouwens ook wel wor den gebruikt, doch dan zouden we het wel eens voor de eerste maal in de UNO- geschiedenis kunnen beleven, dat deze in ternationale organisatie haar besluit door voert zonder zich aan de protesten te sto ren. Het is de vraag, of de UNO in een dergelijke situatie en met instemming van de grote meerderheid der partijen niet ge rechtigd is het roer in eigen hand te ne men en zich met kracht te mengen in de „binnenlandse aangelegenheden", omdat het leven van mensen op het spel staat. „De rechten van de mens" zijn tenslotte ook een in het Handvest verzekerde UNO- aangelegenheid, die in bepaalde situaties en ontwikkelingen wel eens primair kun nen worden geacht. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTR. 181 TEL. 14444 ADVERTENTIE Nieuw „Klaar-open" pakje Wie nu ROXY rookt, geniet meer dan een ander. Het eljin papier is zo ragdun, dat U louter tabak proeft, zuiver en geurig. Bovendien rookt U koeler, want 't effin papier ventileert door onzichtbare openingetjes. Kies nu ROXY en geniet onbezorgd van de beste tabakken uit Amerika. ROXY Distributors for Holland - Alvana Import Company (Van onze correspondent) PARIJS Terwijl honderd straaljagers rode, witte en blauwe rookslierten in de lucht vlak boven de huizen trokken, de fileerden gisteren elfduizend parachutis ten, infanteristen en andere manschappen te voet, te paard, in tanks, gevechtswa gens en trucks langs de eretribunes bij de Are de Triomphe te Parijs waar de president der republiek, generaal De Gaul le, omringd door zijn ministers en andere hoogwaardigheidsbekleders de traditione le revue ter herdenking van de „Quatorze Juillet"- (14-juli) gebeurtenis afnam. Voor het eerst was ook de echtgenote van een Frans president, in de persoon van mevrouw De Gaulle, als eregast bij deze militaire ceremonies uitgenodigd. Een novum, waarmee generaal De Gaulle, die na de oorlog de Frangaises voor het eerst kiesrecht gaf, nu ook zijn weder helft betrok in dit emancipatiestreven ten behoeve van de vrouw. In Frankrijk had de 14-julidag het normale verloop met volks bals op straten en pleinen gedurende het gehele etmaal, vuurwerk en bijzonderlijk in Parijs wilde offensieven met stinkbom men, zevenklappers, rotjes en rotte vruch ten tegen de politie in de studentenwijk het Quartier Latin. In Algerije werd een zware domper op de feestvreugde gezet doordat in Constantine tijdens de parade een echte bom ontplofte, die drie doden en ruim dertig gewonden eiste. Uit naam van de Franse regering heeft de hoge vertegenwoordiger in Algiers, Paul De- louvrier zijn verontwaardigde afschuw over deze terreurdaad uitgesproken en de nabestaanden van de slachtoffers zijn me deleven betuigd. LONDEN (UPI) In zijn maiden speech in het Britse Hogerhuis heeft Lord Robin Maugham, neef van de auteur So merset Maugham, opzien gebaard toen hij zei eens voor 37 pond en tien shilling een slaaf te hebben gekocht. Lord Maugham, die lange tijd in Noord- Afrika heeft gewoond, zei dat de slaaf in kwestie een twintig-jaar oude jongen van de Toearegstam in de Sahara was. Na de koop had hij de jongen vrijgelaten. Maugham had het moment waarop de koopsom werd overhandigd laten fotogra feren, „om in Engeland terug te komen met het bewijs dat slavernij nog steeds een levend begrip is in de Sahara". Volgens de Labourafgevaardigde lord Shackleton zijn er in Saoedi Arable zeker nog „een half miljoen" slaven. Lord Maugham had slaven gezien toen hij in 1943 met generaal Glubb Pasja in Saoedi Arabië was geweest, „maar ik zag geen tekenen van slechte behandeling". Hij verweet de Britse regering, dat zij de een krachtige bondgenoot in verlegenheid een krachtig bondgenoot in verlegenheid zou brengen. (Van onze correspondent) Bonn Tussen de Westduitse rege ringspartij de CDU en de grootste oppo sitiegroep de SPD heerst onenigheid over de wenselijkheid om in het najaar een vergadering van de Bondsdag (Tweede Ka mer) te West-Berlijn te houden De mini ster voor al-Duitse Zaken Lemmer betwij felt het nut van een dergelijke bijeenkomst. De SPD-fractie secretaris Mommer heeft er voor gepleit ondanks Kroesjtsjevs drei gementen toch naar Berlijn te gaan. Minister Lemmer heeft weliswaar gezegd dat het een zaak is van de Bondsdag zelf of men in de herfst te West-Berlijn zal vergaderen en niet een zaak van de rege ring te Bonn of van Kroesjtsjev, die heeft gedreigd: „een Bondsdagvergadering te Berlijn zal leiden tot de sluiting van een Russische-Oostduits vredesverdrag en dus tot algehele Oostduilse controle op de toegangswegen naar West-Berlijn". Maar Lemmer zei ook dat alle politieke hande lingen er op moeten worden onderzocht of ze moeilijkheden voor de westelijke geallieerden (de Verenigde Staten. Groot Brittannië en Frankrijk) in Berlijn kunnen veroorzaken. Zulke moeilijkheden moeten zijns inziens, voorkomen worden. De socialist Mommer waarschuwde dat men niet moet toegeven aan de eisen en dreigementen der Russen. De Bonds dag moet naar zijn mening naar Berlijn gaan. zoals zij sedert 1949 ieder jaar naar Berlijn is geweest zonder dat de Russen er tegen hebben geprotesteerd. Een der gelijke vergadering is zijns inziens geen provocatie, maar slechts een vasthouden aan de huidige rechtsstatus van de stad en van de positie der geallieerden in Ber lijn. Ophcffings missies? Inmiddels begint het er op te lijken dat de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hun militaire missies in Pots- damm (Oost-Berlijn) zullen sluiten. Na de Oostduitse aanvallen op geallieerde officie ren. voor wie de Russen geen bescherming believen te geven, overwegen de Westelij ke geallieerden de leden van de Russische militaire missie in West-Duitsland bewe gingsbeperking op te leggen. Een volgen de stap zal dan neerkomen op het sluiten van de missies in Oost- en dus ook in West-Duitsland. Noodtoestand. Het Beierse ministerie van binnenlandse zaken heeft voor de duur van het internationaal eucharistisch congres, dat van 31 juli tot 8 augustus in München wordt gehouden, de „open bare noodtoestand" uitgeroepen daar het plaatselijke politiekorps het niet zonder versterking zal kunnen stellen om de orde te bewaren. Uit de ver- schilende streklen van Beieren zullen een extra drieduizend politiemannen naar München gedirigeerd worden, waaronder ook eenheden van de West duitse grensbewaking met hefschroef- vliegtuigen en radio-eenheden. BUENOS AIRES Argentinië (UPI) De vrouw van de in Israel op zijn berech ting wachtende Duitse oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann, Veronica Catherina Lie- bel Eichmann, heeft een strafrechtelijke vervolging ingesteld tegen de ontvoerders van haar man. In de eis wordt gezegd dat de ontvoer ders en hun helpers de individuele vrij heid aanrandden, toen zij op 11 mei om acht uur 's avonds op een kruispunt in Buenos Aires, Eichmann meenamen. Vol gens Eichmanns vrouw werd „macht in de plaats gesteld van wet, en geweld in de plaats van beginselen". Verwacht wordt dat de gerechtelijke procedure over de kwestie verscheidene maanden in beslag zal nemen. Eerst zal een kantonrechter de ontvankelijkheid van de eis moeten onder zoeken. JERUZALEM Israel (UPI) Drie ad vocaten hebben zich bereid verklaard als verdedigers op te treden van Eichmann. Eichmanns keus viel op Robert Servatius, die ervaring heeft in zaken als de zijne. Servatius is aangezocht door Eichmanns broer Robert, uit Linz in Oostenrijk. Ser vatius gaf te kennen dat hij andere juris ten zal consulteren tijdens het proces. De Israëlische minister van Justitie heeft Eichmann laten weten dat hij in het Knesset, het Israëlische parlement, een wet zal indienen, waardoor zijn advocaten gemachtigd zullen worden in Israëlische hoven op te treden. In een brief aan de minister heeft Servatius geschreven dat- hij geen binding heeft „met politieke krin gen rondom de verdachte". TOKIO (UPI) De Japanse socialisti sche partij (oppositie) was vandaag niet bereid deel te nemen aan de verkiezing van een nieuwe premier. Het ziet er nu naar uit dat de door messteken gewonde premier Kisji voorlopig zal aanblijven. Het parlement zou vanochtend samenko men om Kisji's ontslag te aanvaarden en Hatajo Ikeda, de nieuwe voorzitter van de liberaal-democraten (regeringspartij) tot zijn opvolger te kiezen. De socialisten bleken echter niet bereid aan de zitting deel te nemen, als zij geen ondub belzinnige waarborgen hadden dat in de nabije toekomst verkiezingen zouden wor den gehouden. Naar de mening der liberaal-democra ten is een afkoelingsperiode noodzakelijk en kunnen voor november geen verkiezin gen worden gehouden. Ikeda, wiens partij een absolute meer derheid' Th het parlement. heeft, 'zöü het zonder de socialisten kunnen stellen, als hij zijn verkiezing wilde doordrukken, maar hij wilde de zaak niet verder op de spits drijven. Bij zijn verkiezing tot par tijvoorzitter, heeft hij gezegd dat hij al het mogelijke zou doen om samenwerking met de minderheid te krijgen in het par lement. Die poging zou schipbreuk leiden, als hij zijn verkiezing tot premier zou doordrijven. De socialisten hebben ontbin ding van de kamer en verkiezingen ver langd, opdat het volk zich kan uitspreken over Japans militaire verdrag met de Verenigde Staten. Kisji maakt het goed. Verwacht wordt dat hij niet langer dan een dag of tien in het ziekenhuis behoeft te blijven. Terwijl de wereld in Afrika in vuur en vlam staat, speelt zich op het Westelijk Halfrond een drama af in langzamer tempo, doch daarom niet min der ernstig van aard. In de Kongo bleef cr, evenals in In donesië enkele jaren tevoren, voor de blanken nog maar één mogelijkheid: een „sauve qui peut". En daarmee zijn deze beide landen en hoevele andere misschien nog in die delen van de wereld, wanneer straks ook daar de koppige wijn van de onafhankelijkheid wordt gedronken? in feite voor het Westen verloren. Maar Latijns Amerika werd tot dusverre steeds beschouwd als een gebied dat veilig was voor het Westen. Door de ont wikkelingen in Cuba dreigt een hoeksteen uit het huis, dat Westelijk Halfrond heet. en waarin onze grote bondgeno ten de Amerikanen wonen, weg te vallen. In de Kongo is niets meer te redden, maar in Latijns Amerika is het wel licht nog niet te laat om de positie van het Westen te ver zekeren. En gemakkelijke taak zal het niet zijn. dal staat bij voor baat vast. Een taak, die veel zal vergen van de Noord-Ame rikaanse diplomatie. En dat in een tijdvak van volkomen onzekerheid ten aanzien van de voornaamste richtlijnen van die diplomatie, die im mers zullen worden uitgestip peld door een president die nog verkozen moet worden en van wiens opvattingen men dus niets weel. Alhoewel er in de jaren volgende op het uit breken van de tweede wereld oorlog door de Democraten een bi-partisan foreign policy" is gevolgd en er sedertdien geen diepgaande verschillen tussen beide partijen ten aan zien van de politiek in Latijns Amerika hebben bestaan, is het zeer wel denkbaar dat de Cubaanse crisis zodanige ver schillen van opvatting zal doen ontstaan. In ieder geval zal de gehele buitenlandse politiek van de Verenigde Staten min stens een half jaar lang iets onzekers krijgen. Mochten de Democraten straks winnen, dan zal die onzekerheid nog veel langer duren omdat zij zonder twijfel hetzelfde zullen doen wat de Republikeinen in 1952, na de eerste verkiezing van Eisenhower, deden: het ganse kader op het State De partment vervangen. Op zichzelf staat iedere Amerikaanse regering, dus ook één die wel zou weten dat zij het volgend jaar nog in het zadel zat en steunen kon op de zelfde adviseurs als thans, voor ongekend grote moeilijk heden met het Cubaanse ge val. Men komt er ditmaal niet met het veroordelen van Cas tro als een communist, zoals men er wèl in geslaagd was om in 1954, op de Inter-Ame- rikaanse conferentie te Cara cas, de president van Guate mala, Arbenz, als zodanig ver oordeeld te krijgen lang niet zonder moeite overigens. Het is trouwens een open vraag of men Castro mag zien als een communist; de man is op de rneest hinderlijke wijze anti- Amerikaans, maar dat is nog geenszins hetzelfde als com munist te zijn. Ware het an ders, dan zag het er in Latijns Amerika hoogst bedenkelijk uit want dan wemelde het overal van communisten! De waarheid is helaas, dat de an ti-Amerikaanse gevoelens in Latijns Amerika bijzonder sterk geworden zijn in de laat ste jaren. Vice-president Nixon, die bijna het leven liet bij de relletjes tegen hem tij dens zijn bezoek aan hetzelfde Caracas, kan het weten De vraag moet gesteld wor den. waarom die gevoelens zo hevig zijn. Het antwoord zal dan luiden, dat dit voor een groot deel komt door de de plorabele omstandigheden waaronder zeker de helft van de Latijns Amerikanen verke ren. Met name is dit waar op het platteland, en in Latijns Amerika is de plattelandsbe volking nog altijd overwegend. De Noord-Amerikaanse rege ring wordt in die landen ver eenzelvigd met de Noord- Amerikaanse ondernemingen een niet onbegrijpelijke as sociatie wanneer men weet dat de Amerikaanse regering steeds met grote nadruk op komt voor de belangen van die ondernemingen. Natuurlijk is het onlogisch van al deze „campesinos" van Latijns Amerika om de Verenigde Staten te houden voor de oor zaak van hun ongelukkige economische toestand, want liet heersende grootgrondbezit, de achterlijkheid van de be volking zelf en het gebrek aan kapitaal enerzijds, aan een doelmatige en integere rege ring anderzijds, zijn daaraan in het algemeen veel meer schuld dan de Noord-Ameri kaanse ondernemingen. Daar echter waar de laatsten een dominerende plaats in de eco nomie innemen (en dit is ner gens zozeer het geval als in Cuba en in Centraal-Amerika), liggen de zaken enigszins an ders. Cuba, een zeer vrucht baar eiland, is uitsluitend pro ducent geworden van suiker en van een kleine hoeveelheid hoogwaardige tabak; de sui- kerproduktie, de grootste ter wereld, is overwegend in Noord-Amerikaanse handen. In het vlakke deel van het land heeft de suikercultuur beslag gelegd op nagenoeg alle gronden en daardoor aan de bevolking de gelegenheid ont nomen om eigen voedingsge wassen te telen. Het ongeluk van de suikercultuur is nu, dat deze de mensen slechts enke le maanden per jaar volop werk geeft. Is de campagne voorbij, dan verlopen vele maanden met heel weinig of geen werk, daardoor ook wei nig of geen loon en veel te weinig geld voor een enigszins redelijke voeding. Voor deze „campesinos", van wie zich de vorige regeringen in Havana gewoonlijk niets aantrokken, is Fidel Castro het idool, en naarmate hij de Noord-Ame rikanen zwaarder aanvalt over de televisie, naar die mate stijgt nog zijn populariteit. Ook wanneer de Verenigde Staten maatregelen nemen die Cuba diep in het vlees snijden, zoals nu onlangs door de be perking van de invoer van suiker, dan vermindert dit niet de aanhang van Castro, maar het maakt integendeel hem en zijn volgelingen nog rabiater, nog meer „anti-Yankee". De Russen hebben deze on gezochte kans natuurlijk da delijk aangegrepen door in schijn aan de regering van Castro de helpende hand te bieden. Naarmate de Verenig de Staten verder gaan met hun economische sancties, naar die mate wordt Castro meer naai de Russen toegekeerd. Bovendien is Castro een symbool geworden, overal in Latijns Amerika. Hij geniet er de sympathie van allen die zelf. om welke reden dan ook, anti-Amerikaans zijn. Onder die omstandigheden zal het de Verenigde Staten zeker niet gemakkelijk vallen om van de eerstvolgende Inter-Ameri- kaanse Conferentie een blanco mandaat te krijgen voor op treden tegen Cuba. Op die conferentie zal bovendien, als niet alle tekenen bedriegen, een geheel ander probleem aan de orde worden gesteld: dat van de interventies van de overgebleven dictaturen in La tijns Amerika in de zaken van landen als Venezuela, die in eigen huis aan de dictatuur een einde hebben gemaakt. In de democratische kringen in Latijns Amerika is men er al tijd prompt bij om de Verenig de Staten ervan te beschuldi gen steun te geven aan de dic tators. Wij willen in het mid den laten of die critiek billijk is, maar dat zij bestaat, is zeker. Bijna even zeker is het, dat de Verenigde Staten geen invertentie wensen tegen de dictator van de Dominicaanse Republiek. Trujillo. Maar wanneer zij die afwijzen, hoe kunnen zij het dan klaarspe len om Castro veroordeeld te krijgen door de Latijns-Ame rikanen op die zelfde confe rentie? Het is nog niet te laat voor een opbouwende politiek van het Westen ten aanzien van Latijns Amerika, dat zich ze ker niet gelukkig zou voelen wanneer de invloed van de Russen daar aanzienlijk steeg. Een wezenlijke economische hulp is dan onmisbaar. Eén van de potentiële kandidaten voor het Amerikaanse presi dentschap, Nelson Rockefeller, die Latijns Amerika vrij goed kent, heeft getoond dit te be seffen; hij wil een soort Mar shall-plan voor Latijns Ame rika. Nog beter dan een zuiver Amerikaans plan ware een plan van het gehele Westen, dus inclusief Europa. Bij ge brek aan een zodanige aanpak is het te vrezen dat de positie van het Westen in Latijns Amerika in de komende jaren ernstig zal verzwakken. Het is niet opwekkend om zich de positie van het Westen voor te stellen zonder de steun van tenminste één continent dat de hoog nodige grondstof fen kan verschaffen. Daarom alleen al zou men volle lering moeten trekken uit de Cu baanse crisis. Dit is er, wat nu reeds duidelijk blijkt uit die crisis: wanneer het Westen fouten maakt, dan staan de Russen klaar om daarmee hun voordeel te doen! Hak zetten Ik kom wel eens in een warenhuis waar de dames en heren, bij wijze van service en verkoopstunt, stante pede een hak wordt gezet. Allen die onderweg in het on gerede zijn geraakt, doordat, bijvoorbeeld het naaldje in een rooster bleef haken of op hun hakken zijn getrapt, kunnen zich aan een soort bartje scharen en met de schoen in de hand de techniek te hulp roepen. Dan zie je zo een man of wat of beter is te zeggen: vrouw of wat naast elkaar op de kruk zitten, geheel of gedeel telijk ontschoeid. Dat is een vreemd ge zicht. Men verwacht niet mensen in een druk warenhuis te zien, die er op kouse voetjes bij hangen. Dat staat vreselijk bloot, vooral als men bedenkt dat de pa tiënten met hoed en regenmantel zijn neergestreken. Maar leuk wordt het pas, als je op die kousevoetjes gaat letten. O neen, niet op de eventuele stopjes of gaten, maar op het tenenwerk. Je hebt mensen die, als ze het schoeisel hebben af gesjord, de tenen neerspreiden zoals de groenteboer zijn verse wortelen drapeert om de verkoop te bevorderen. Die tenen liggen niet, zij han gen als vijf wimpeltjes op een windloze nationale feestdag. Je hebt er ook, die ontdetan van het leren schoen-keurs prompt omhoogveren als het jubelend toonbeeld van eeuwig optimisme. Je zou ze met gemak kunnen gebruiken als hoe- denstandaard of als kapstok. Er zijn er die, tot rust gekomen, de te nen uitspreiden als waren het rudimenten van zwemvliezen. Bij het zien daarvan vraag je je steeds weer af, hoe dat moet, als die vijf weer bij elkaar zitten in maat 38. En dan zijn er de wriemelaars, mensen die constant hun tenen mobiel hebben, als of het vijftal in een druk gesprek is ge wikkeld, doch niet tot overeenstemming kan komen. Dat is het meest aantrekke lijke beeld. Want gelijk de cinematograaf het won van de toverlantaarn, zo winnen het de wrïemellenen van de dooie dien ders. Een drukte in die kous, een gedoe en een gewemel zonder ophouden. Je hebt de neiging om met een beetje zand aan vinger en duim er één te vangen, zoals men een aal strikt. Maar ja, begin daar eens aan. Trouwens, wie zou een derge lijke vocttastelijkheid op prijs stellen. Als u eens komt in dat warenhuis, ga vooral eens kijken. Uren vermaak en doorlopende voorstelling. Pinokkio IJveraar. De Oostduitse regering heeft donderdag bij Engeland, Frankrijk en de V.S. geprotesteerd tegen de arres tatie van de lïjarige Oostduitse spoor wegarbeider Lot har Kubert. Kubert werd in juni in West-Berlijn gearres teerd, omdat hij twee vluchtelingen .uLL Oost-Duitsland in een kamer op een sta tion in West-Berlijn zou hebben opge sloten en Hen aan de Oostduitse politie had overgegeven. Lang. De Noorse premier heeft in Trom- sö een 1.036 meter lange brug, die de langste betonnen brug van Noord- Europa zou zijn, geopend. Verschrikking. In het gebied van de Nijl- Delta zijn dertig mensen om het leven gekomen, doordat een te zwaar beladen vrachtwagen door een verkeerde ma noeuvre van de bestuurder in een droogstaand kanaal reed. Van de 51 mannelijke en vrouwelijke landbouwar- beiders, die zich op de wagen bevon den, werden er dertig door het zware gewicht van de op hen liggende vracht wagen in de natte modder gedrukt en levend begraven. De overigen hebben zich nog tijdig in veiligheid kunnen stellen. Een ander. In een communiqué, dat don derdag werd uitgegeven aan het einde van een zitting van het Oostduitse ka binet, werd meegedeeld, dat de minis ter van defensie Willi Stoph van zijn functie is ontheven. Stoph blijft verbon den aan het kabinet van de eerste mi nister. Tot zijn opvolger is benoemd generaal Heinz Hoffmann, opperbevel hebber van het Oostduitse „Volksleger" Even aangewipt. Bij hun aankomst don derdag in de Joegoslavische havenstad Split, zijn Sir Winston en Lady Chruchill ontvangen door de president van Joegoslavië en madame Tito op de villa Dalmacija. Het echtpaar maakt een pieziervaart aan boord van het jacht Christina van de Griekse reder Onassis. Tito en zijn vrouw hebben later een bezoek aan boord gebracht. Wrakstukken. Op de hellingen van de Pichincha, bij de Ecuadoriaanse hoofd stad Quito zijn de wrakstukken gevon den van een Amerikaanse Dakota die sinds maandag werd vermist. Alle acht tien inzittenden zijn omgekomen. Het toestel, eigendom van de Amerikaanse diplomatieke missie in Colombia, was op weg naar Bogota. Leerlingen. De leerlingen van de school voor journalistiek van Managua, Nica ragua, hebben woensdag tegen „het Amerikaanse imperialisme" gedemon streerd. Zij droegen een doodkist en spandoeken met „wij willen geen Ame rikaanse hulp met voorwaarden" met zich mee. De politie heeft de betogers uiteengejaagd. Nog meer. De Sovjet-Unie heeft in de ministerbijeenkomst van de economi sche en sociale raad (Ecosoc) van de UNO medegedeeld bereid te zijn nog meer economische en technische steun, tot een bedrag van 2,5 miljoen roebels, te verlenen aan de nieuwe onafhanke lijke staten in Afrika. Waarom? Ondanks een stevige oppositie van de zijde van de Zwitserse boeren en de paardenliefhebbers zal de federa le regering zo spoedig mogelijk de af delingen kavalerie afschaffen. Dit is een van de plannen, die bekend zijn gemaakt om te komen tot een grondige reorganisatie van de Zwitserse strijd krachten. Liever iets op. In West-Duitsland komt het dragen van mutsen door mannen weer in zwang. Tegen een produktie van 6.9 miljoen mutsen in 1958 staat er een van 7.3 miljoen in 1959. De Duitse mut senindustrie zal op de zevende inter nationale herenmodeweek einde augus tus in Keulen met een gemeenschappe lijke stand uitkomen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3