Uitgaan in Haarlem Vijfde N.Ph.O.-zomerconcert met Ans Bouter als soliste Concertgebouworkest onder Kubelik met Mahler's Tweede Symfonie Het Nederlands Ballet danste in het Openluchttheater Mahlermedaille voor Kubelik Eerste grote expositie van kleurenfoto's in Amsterdam geopend TU-104 straalvliegtuigen uit dienst genomen? Frans studentenkoor geeft concert op Grote Markt Marionettentheater Bert Brugman met opera-uitvoeringen in Amsterdam Races standaardmotoren op circuit Zandvoort 4 GEEN DRUPPEL C iner am av o or stelling in Rotterdam TU-104 TENTOONSTELLINGEN LEZEN EN LATEN LEZEN VRIJDAG 15 JULI 1960 HET NEDERLANDS BALLET, dat dezer dagen een prijs heeft, gekregen voor zijn bijzondere bijdrage aan het Thé&tre des Nations en voor het uitbrengen van de beste vertolkster, als hoedanig Joan Cad- zow kort na de toekenning van de Prix Anna Pavlova op nieuw is onderschei den, kwam donderdag met een combinatie van werken uit de daar vertoonde pro gramma's naar Bloe- mendaal om zijn ver dichting aan het Hol land Festival te ver vullen. Bij gunstiger weersomstandigheden tijdens de voorgaan de dagen zou er stellig meer belangstelling hebben bestaan voor deze voorstelling, die volgens de oorspronkelijke plannen op de eerste avond van deze week zou hebben plaatsgehad. Velen vonden het blijkbaar nog te koud om zelfs met plaids en extra jassen een paar uur buiten op de tribunes door te brengen. Een half uur voor het be gin liet het ter begeleiding gecontracteerde Nederlands Kamerorkest ter plaatse weten de lucht te vochtig te achten voor zijn in strumenten, die schielijk werden ingepakt. Dientengevolge moest „Largo en allegro" van Henk Badings en Sonia Gaskell ver vallen en kon André Presser achter de piano in het groen gaan zitten, want blijk baar vindt men lichamen van dansers min der kostbare instrumenten, die ivel aan wind en kilheid mogen worden blootge steld. Ballet-meester Karei Shook gaf toe stemming tot het laten doorgaan van de vertoning op voorwaarde, dat de prntze niet langer zou duren dan de voor verkleding benodigde tijd. Bloemendaals Openluchttheater biedt een ideale achtergrond voor exotische en folkloristische dansmanifestaties. De ver fijnde kunst van het Westeuropese ballet komt er echter over het algemeen alleen pas tot haar recht, als er met behulp van schijnwerpers een betrekkelijk begrensde ruimte van licht in de stemmig gescha keerde duisternis wordt geschapen. Een artistiek bevredigende oplossing voor het probleem der bespeling kan slechts wor den gevonden door de voorstellingen zeker niet vóór negen uur te laten beginnen en dan nog bij voorkeur met een kleurig ver halend of anekdotisch schouwspel. Reke ning houdend met de verbindingen zullen de programma's daardoor korter moeten worden, zodat ze in ieder geval voor elf uur zijn afgelopen, maar tegenover dat kwantitatieve verlies komt een aanzienlijk belangrijkere winst aan kwaliteit te staan. Een normaliter niet genoeg te bewonderen meesterwerk als „Serenade" van Balan- chine op muziek van Tsjaikofsky verloor in het vervalende daglicht van gisteravond vrijwel iedere nuance van gevoeligheid. Het werd zou men kunnen zeggen de omzetting van een gedicht met behoud van de woorden tot proza zonder zin. „Four temperaments" van dezelfde cho reograaf op de gelijknamige compositie van Hindemith kwam daarentegen aan het slot van de avond schitterend tot gelding. Ook hier kon men in het bijzonder het aandeel van Sonia van Beers en Peter Wil liam Reilly in de ontvouwing van één dei- thema's en van Reuven Voorembergh in de afdeling „flegmatisch" geestdriftig waarderen. Ook de prestaties van Leonie Kramer, Andrea Jungen en op een be scheiden plan Ria Koppers droegen veel bij tot het uiteindelijk behaalde succes. Daartussen schitterde Joan Cadzow in de speciaal voor haar vervaardigde „Etu- Advertentie Geen druppel regen de laatste dagen. Fijn voor de vacantie- gangers! En komt er plotse ling een buitje... dan blijven wij toch kurkdroog - in onze BigBen plastic regenjas, 'n Groot gemak in een klein pakje. Zo klein, zo licht, zo waterdicht. Prijzen van 6.90-7.90-9.75* 12.75*-15.75 en 17.50 met piuvfx) -patentsluiting De consul-generaal van België in Am sterdam, de heer H. R. de Vleeshouwer, heeft donderdagmiddag in „Arti et Ami- citiae" in Amsterdam een tentoonstelling van kleurenfoto's geopend, die tijdens het staatsiebezoek van Koningin Juliana en Prinses Beatrix aan België door vier Nederlandse persfotografen wei-den ge maakt. Zij werden hiertoe in staat gesteld door een Belgische fabriek van fotopro- dukten, die ook de inrichting van deze eerste grote expositie van kleurenfoto's in Nederland mogelijk maakte. Op de tentoonstelling die tot 27 juli in Amsterdam blijft en daarna kan worden bezichtigd in Den Haag, Delft en Baarn, zijn ongeveer 250 9 x 9 cm afdrukken en 80 vergrotingen te zien. De foto's werden gemaakt door de fotojournalisten C. de Boer uit Haarlem J. Eenkhoorn uit Am sterdam, B. J. van den Meerendonk uit Amsterdam en T. van der Reijken uit Delft, die verenigd zijn in „United Photos". De heer De Vleeshouwer merkte in zijn openingswoord onder meer op, dat deze expositie de vriendschapsbanden tussen Nederland en België zeker zal verstevigen. Tevoren had de voorzitter van de Neder landse vereniging van fotojournalisten, de heer P. van Breukelen, reeds de aandacht gevestigd op het belang van deze unieke gebeurtenis. „We zijn er ook als organi satie van Nederlandse fotojournalisten trots op dat vier onzer leden de eer te beurt is gevallen de eerste grote expositie van kleurenfoto's te mogen inrichten," zei hij. De heer Van Breukelen zei voorts, dat deze tentoonstelling het resultaat is van samenwerking tussen Nederlandse fotografen en Belgisch technisch vakman schap. Hij hoopte dat dit contact zou wor den voortgezet. De openingsplechtigheid werd onder meer bijgewoond door vice-admiraal-tit. buiten dienst N. A. Rost van Tonningen, adjudant-generaal in buitengewone dienst van Koningin Juliana. Joan Cadzow, aan wie het Theatre des Nations in Parijs gisteren de prijs voor de beste vertolking van dit seizoen heeft toegewezen. des Chorégraphiques" van Serge Lifar met haar op een superieure techniek steu nende autoriteit als prima ballerina. Het in wezen oninteressante maakwerk, getui gend van weinig begrip voor de slechts terwille van romantisch effectbejag mis bruikte muziek van Schumann, heeft niet meer oppervlakkig genoegen te bieden dan verbazing om „onbestaanbare" verrichtin gen kan opleveren. Vooral Ronald Snij ders heeft zich opzienbarend gekweten van de taak der anderen om in de sfeer van het sensationele verwachtingen te wekken, die door haar specialiteiten virtuoos wer den overtroffen. David Koning Advertentie HET GROTE AANTAL van meer dan honderd symfonieën, die Joseph Haydn gecomponeerd heeft, leidt tot de conclusie, dat de Oostenrijkse meester kon putten uit een rijk vloeiende inspiratiebron en dat de scheppingsstrijd, zoals de negentiende eeuwse romantische componisten moeten gekend hebben, de strijd om het evenwicht tussen de vorm en de inhoud, Haydn volkomen vreemd was. Inderdaad moet hij zich ten opzichte van de muziek die hij schreef, zijn leven lang zo gelukkig gevoeld hebben als hij op het zolderkamertje was, waar hij als jongeman in behoeftige omstandig heden woonde en geen koning benijdde, wanneer hij aan zijn wormstekig klavier zat te improviseren. De Symfonie no. 97 in C van de meester, waarmede het vijfde zomerconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, dat donderdagavond onder leiding van Marinus Adam in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem werd gegeven, begonnen werd, getuigt van een vrijheid van muzikaal den ken, die een verrukkende, pure schoonheid kan openbaren. Eenvoudige schoonheid ge bracht met het verfijnde, transparante lij nenspel van thematiek en van melodieën, met de subtiliteit van dynamische schake ringen en met de klaarheid van lichtende instrumentale kleuren. De uitvoering, die van Haydns symfonie werd gegeven, liet er geen twijfel over bestaan, dat de muziek, die zij bevat, voor vertolking een uiterst kwetsbaar object is en dat het een zeer veeleisende opdracht is om aan deze schone klankenordening inhoud te geven. Maar ook kon deze uitvoering de zekerheid ge ven, dat het waarlijk zin heeft om van tijd tot tijd op de symfonische kunst van Haydn terug te grijpen en om in vrij onbekende of weinig gespeelde werken van zijn hand verrijkende muzikale ontdekkingen te doen. Marinus Adam en het orkest, die nu een verdiende vakantie gaan genieten, zullen vele van de toehoorders op dit zomercon cert aan zich verplichten wanneer zij in de toekomst een reprise en dan uiteraard nog met groter verdieping van Haydns symfonie zouden geven. Het Pianoconcert in C (K.V. 415) van Wolfgang Amadeus Mozart, dat hierna met de pianiste Ans Bouter als soliste ten ge hore werd gebracht, behoort evenmin tot het vertrouwde traditionele concertreper toire. En evenmin is het een werk, dat een voudig is uit te voeren, want de muziek heeft eenzelfde verfijning, is van een zelf de structuur als Haydns symfonie en zij bezit een gevoelsexpressie, die beslist ver werkelijkt. dient te worden, als onmisbare uitvoeringsfactor. Voor wat het aandeel van de pianiste in de vertolking betrof zijn de toehoorders niets te kort gekomen. Ans Bouter speelde haar partij met een vlotte, lenige techniek en duidelijke tekening en de klank wist zij te laden met licht sentiment, dat voortref felijk beantwoordde aan de specifieke stijl der muziek en dat aan haar spel inhoud en verdieping gaf. Hoewel de begeleiding daar niet volledig op ingesteld bleek, zorgde Marinus Adam voor het op de voet volgen van Ans Bouters voordracht, zodat toch van een eenheid van vertolking gesproken kon worden. En daarvoor heeft de soliste de dirigent en het orkest nadrukkelijk haar erkentelijkheid betoond en hen laten delen in het hartelijk succes dat de uitvoering verkreeg. De hoogste troeven heeft het orkest met Marinus Adam op deze avond uitgespeeld met de vertolking van de Suite uit de mu ziek bij „Der Bürger als Edelmann" van Richard Strauss. Men heeft kunnen genie ten van bijzonder geslaagde gedeelten uit deze fraai geïnstrumenteerde suite, waar van de muziek een opvallend persoonlijk accent verkregen heeft, onmiskenbaar voor de componist van „Don Juan", „Till Eulen- spiegel" en zoveel andere symfonische ge dichten. Voortreffelijk zijn ook de invloe den van zeventiende eeuwse muziek in deze toneel-muziek verwerkt. Het solospel van de concertmeester Jan Hesmerg, de violon cellist Eduard Biele en van de pianiste Ans Bouter werd voor de uitvoering van bete kenis, maar ook het spel van de altviolis ten, dat aan „Cleonte" een bijzondere char me gaf, een vermelding, die hier mede geen tekort wil doen aan de beste prestaties van andere medewerkende orkestleden. MET EEN UITVOERING van de tweede Symfonie van Mahler heeft de herdenking van deze componist, wat het Elolland Festival betreft, zijn besluit gevonden. Met een half dozijn werken is ruimschoots aan dacht geschonken aan een componist wiens uitingen wel heel sterk het stempel dragen van een hypertrofie van het eigen ik. Het is deze pretentie van „IK, de Grote Tovenaar, zal jullie eens iets laten, horen die zijn muziek voor een groot deel onverteerbaar maakt. Een componist die een uitgespro ken begaafdheid had voor het intieme genre bij uitstek, het lied, heeft helaas zijn pen als een soort toverstaf beschouwd en zijn ingevingen als magische spreuken die een „kosmische beleving" bij het publiek moesten opwekken. Het scheppen van „werelden" door middel van avond-vullende symfonieën is een verkrachting van de muze. Wie haar in be scheidenheid liefheeft kan (misschien) een goede symfonie bij haar maken. Men zou kunnen opmerken dat het pu bliek dat donderdagavond anderhalf uur aan één stuk naar de1 vertolking van het Concertgebouworkest onder Rafael Kube lik geluisterd had dan toch maar in een ovationeel applaus uitbrak zoals men het elden meemaai;t. Ja, maar heeft men óók gelet op de verheimelijkte blijken van een verminderde concentratie, het programma-lezen onder de muziek, het op-de-stoel-draaien, een bepaalde suffig heid in de blik? Men kan de luisteraars hiervan geen verwijt maken, de uitvoe renden nog minder: Kubelik heeft het ge heel met een enorm elan geleid, het or kest gaf wat het te geven had, de koren Toonkunst en Apollo waren in het laatste deel vlekkeloos van intonatie, de beide solo-partijen door eerste-rangs krach ten bezet: de sopraan Maria Stader en de alt Nan Merriman. Het is niet om de oprechtheid van de reacties in twijfel te trekken, maar alleen in de hoop ze te verklaren, wanneer men de veronder stelling waagt, dat de ontspanning na een dergelijk massaal en mystiek-filosofisch bekroond vertoon zich noodzakelijkerwijs langs deze weg moet uiten. Het is de aanblik en het aanhoren van de in tijds duur en aantal medewerkers omvangrijke Op de Westblaak te Rotterdam is het Ci nerama-theater geopend, het enige in Ne derland. De openingsvoorstelling werd ge geven ten bate van de kanker- en polio- bestrijding en de entreeprijzen waren daarom extra hoog gehouden, ten minste f 35 per plaats. Er waren bijna duizend toeschouwers. Cinerama is slechts ten dele te verge lijken met een gewone filmvoorstelling. Het doek reikt van de grond af tot aan het plafond, tien meter hoog en spreidt zich in licht, gebogen vorm uit naar rechts en naar links tot een gezamenlijke breed te van 30 m. Om dit kolossale doek te belichten zijn drie projectoren nodig, die elk een derde deel van het beeld voor hun rekening nemen en passend op elkaar aan sluiten. Het nieuwe van het systeem ervaart men het best als er beweging gesugger- reerd wordt, dus als men als het ware zelf in een gondel zit en door de kanalen van Venetië gepeddeld wordt, of in een vliegtuig onder bruggen doorsuist en nau we rotskloven neemt, of en in dat ge- van nog wel het sterkst als men zich voelt meegenomen in een schuitje door de bochten en diepten van de grote achtbaan in Rockaways Playland bij New York. Het geluid is stereofonisch en verhoogt daar door de illusie ten zeerste. De uitvinder van Cinerama is Lowelle Thomas. Van wat er te zien is noemen wij onder andere een tocht door Venetië, de triomfscène uit „Aïda" in de Scala te Milaan, het optre den van de Wiener Sangerknaben, een stie rengevecht in Spanje, een doedelzakpara de in Edinburgh en natuurlijk taferelen uit de Verenigde Staten. inspanning waar men bij tegenwoordig is, die, als het slot in ons aller bijzijn ge haald is, de reactie geeft van „wij zijn er, de top is bereikt, we hebben niet voor niets geluisterd". Want het is psycholo gisch zeer begrijpelijk dat de prestatie van drie- a vierhonderd man op het po dium veel sterker een beroep doet op ons gevoel van collectieve verbondenheid dan het musiceren van een kwartetje van vier strijkers, om een ander uiterste te noemen. Een dergelijke uitbarsting van enthousiasme behoeft dan ook in dit ge val geenszins een tijdelijk afdwalen of zelfs verveeldzijn tijdens de uitvoering- zelf uit te sluiten. Wat wij vandaag in de eerste plaats aan de muziek beleven, óók de luisteraar die zich daarvan niet bewust is, is de structuur die het gecomponeerde werk aan de tijd geeft. Waarschijnlijk is dit struc tuur-besef aan bepaalde grenzen van tijds duur gebonden, waarbuiten de muziek voor onze waarneming begint te verbrok kelen, geen eenheid, dus: geen zin meer vertoont. En dit tekent zich daarin af dat wij „er geen zin meer in hebben", dat wil zeggen: afdwalen, er niet meer „bij" zijn, vermoeid geraken. Dat Mah ler's opgeblazen ontboezemingen hiertoe aanleiding geven, kan men niet ontkennen. Misschien moet men nog met de Eline Ve- re-achtige wazigheid anno 1910 behept zijn om zulke muziek te kunnen verdragen. En anders is het maar tot op zeer be perkte hoogte échte muziek, in de zin waarin Bach, Mozart en een dozijn an dere meesters ons dat begrip hebben doen verstaan. Sas Bun ge O ROME (UPI) Volgens het Italiaanse persbureau „Continentale" heeft de Russi sche regering de reusachtige straalver- keersvliegtuigen van het type TU-104 uit de dienst genomen naar aanleiding van een reeks ongelukken met vele doden. Bij de ongelukken met dit type vliegtui gen zouden meer dan 500 mensen zijn om gekomen, aldus Continentale, die zich spe cialiseert in nieuws uit het communisti sche kamp en vaak betrouwbaar is geble ken. Onder de slachtoffers van de ongelukken zouden vele Russische functionarissen ge weest zijn. Details over de vliegongeluk ken, zeven a acht in aantal, beginnen thans uit te lekken. Het persbureau merk te op dat premier Kroesjtsjev voor zijn bezoek aan Rusland in een TU-104 reisde, maar in Iljoéshin terug keerde. Einde 1958, aldus Continentale, was ook een onderzoek ingesteld nadat er zich een reeks ongelukken met de TU-104 had voor gedaan. De resultaten van dit onderzoek zouden niet zo gunstig zijn geweest voor het vliegtuig noch voor de ontwerper er van, Arkadi Tupolev, die in 1939 tot 1943 een gevangenisstraf had ondergaan we gens „onkunde en sabotage". Maar de ongelukken werden officieel ge weten aan „onvoldoend geoefende pilo ten" om eventuele kopers in het midden en verre oosten waar grote propaganda voor het vliegtuig was gemaakt, niet af te schrikken. Volgens Continentale zal de TU-104 wor den vervangen door de TU-124, die snel heden van 620 mijl per uur kan halen. De Chorale Universitaire de Montpellier, die verleden jaar een tournee door Spanje maakte, bezoekt thans ons land en zal zoals bericht in Zandvoort en het Open luchttheater in folkloristisch kostuum concerteren. De Stichting Haarlems Bloei heeft het koor bereid gevonden om op zaterdag 16 juli van vier uur tot half vijf op het rondpoint van de Grote Markt enkele lie deren te zingen. Des avonds treden de vijftig studenten op in Zandvoort en op woensdag 20 juli in het Openlucht Theater te Bloemendaal. Gisteravond werd, na het Mahler concert, in de Mengelbergfoyer van het Concertge bouw in Amster dam dirigent Rafael Kubelik onderschei den met de Mahler medaille, welke hem zoals de foto toont werd uitgereikt door prof. Erwin Ratz, président van het Mahler Gesellschaft. In Nederland bezit alleen de dirigent Eduard Flipse deze medaille. Donderdagavond heeft voor het eerst in een openbare schouwburg, het Nieuive de la Mar theater te Amsterdamhet Neder lands Marionettentheater, onder leiding van Berg Brugman een voorstelling gege ven. Na zevenendertig jaar uitsluitend MUZIEK Vrijdag 15 juli, Teylers museum, 20 uur: Demonstratie van het eenendertigtoons- orgel door prof. A. D. Fokker voor cur sisten van de Orgelacademie. Zaterdag 16 juli, Openluchttheater, 20.15 u.: Operette „Die Fledermaus" van Johann Strauss door de Zuid-Nederlandse Opera uit Maastricht. Woensdag 20 juli, Openluchttheater, 20.15 uur: Concert door het Frans Studenten koor uit Montpellier. Op het programma staan nationale en folkloristische popu laire liederen. Tevens wordt een koor werk van Mozart „Venerabilis barba capasinorum" ten gehore gebracht. Woensdag 20 juli, Openluchttheater, 14.30 uur: Kindervoorstelling: „Dik Troms nieuwe avonturen". Dagelijks in 't Goede Uur tot 18 juli, van 21 tot 22 u.: Klassiek grammofoonplaten- concert van werk van Mozart en Beet hoven. Van 18 tot 25 juli werk van Brahms. Iedere zondag 12 uur: Gold- berg-variaties van Bach. Grote of St. Bavokerk: Elke vrijdag van 1212.30 uur en elke maandag van 16 16.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. DIVERSEN Woensdag 20 juli, Concertgebouw, 14.30 u.: Anneke Elro en haar sprookjesgezel schap geeft een voorstelling van „Piggel- mee". Teylermuseum: Schilderijen uit 19e en 20e eeuw. Tekeningen uit de Hollandse. Italiaanse en Franse school van de zes tiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten. Dagelijks van 1115 uur, behalve maan dag en eerste zondag van de maand, van 1317 uur. Expositie tekeningen en etsen van Rembrandt. Dezelfde openings tijden. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 10—17 uur: zondagen 13—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit ue Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden Dagelijks geopend van 10—17 uur. des zondags van 1317 uur. Iedere zaterdag avond, tot en met 3 september, van 20.30 tot 22.30 uur: speciale avondopenstelling met buitenverlichting, oude muziek en kaarsverlichting in de expositiezalen. Voormalig woonhuis, Jacobus van Looy (Kleine Houtweg 103): Op donderdagen geopend van 10—12.30 en van 13.30—17 uur, op zondagen van 14—17 uur. Cruquius Museum, aan de weg naar Hoofddorp: Dagelijks geopend van 9— 12.30 uur en van 14 tot 17 uur. Des zon dags van 1012.30 uur en van 1417 uur Kunstzaal 't Goede Uur: Gedurende de maand juli expositie van tekeningen van Helga Schussheim uit Amsterdam. Dage lijks geopend van 10 tot 22 uur. Museum ,Het Huis Van Looy": Gedurende de maand juli reizende tentoonstelling „Stad en Landschap", onder auspiciën van de Unesco. Dagelijks geopend van 10 tot 12.30 uur en 13.30 uur tot 17 uur. Des zondags van 14 tot 17 uur. Kunstcentrum De Ark: Van 10 juli tot 8 augustus wisselexpositie van werken van Haarlemse beeldende kunstenaars. Geopend dagelijks van 9 tot 17 uur. Lijst van door de Stadsbibliotheek te Haarlem aangeschafte boeken. Romans: Apol: Achter tralies. Brechl: Drie stuiversroman. Chesterton: De wijsheid van Father Brown. Kramp: Het lam. Zuckmayer: Zonder masker. Andres: Ritter der Gerechtig- keit. Merz: Eisrevue. Peter: Mr. Progress und das neue Babylon. Cecil: Alibi for a judge. Mey- nellThe abandoned doll. Wyndham: The Mid- wich cuckoos. Ontwikkelingshoeken: Oosthoeks encyclope die dl. 4 (Leeszaal). Hulshos: Het wondere leven in onze duinen. Spoerl: Kies zelf uw auto. Van Braband en Roskam: De bromfiets. Van Mierlo: Nieuwe studiën over Anna Bijns en andere op stellen. Salomons: Herinneringen uit den ouden tijd dl. 2. Veltman: Gedichten. Albrecht Roden- hach herdacht. 1856-1956. Mens: Oude raadhui zen. Kempe: Film. Goebel: Grundzüge des mo dernen Klavierbaues. Gids voor Schotland. Wig man: Dit is het Nationale park De hoge Veluwc. Nederland's adelsboek 1960 (Leeszaall. Daven port: Great escapades. Franzero: Cleopatra, vrouw en vorstin. Doendcs: Ontmoetingen met het oude Hellas. Ontluisterde Mei 1940. Genees kundig jaarboek voor Nederland en riiksdeler, overzee dl. 2 1960. voorstellingen op uitnodiging gegeven te hebben voor kunstkringen, personeels verenigingen en de laatste jaren ook voor de televisie gaf het theater donderdag avond in Amsterdam de eerste van een serie opera-uitvoeringen die tot 5 augus tus in het hierboven genoemde theater wordt verzorgd. Tot 21 juli speelt het Ne derlands Marionettentheater een speciale bewerking voor marionetten van Gounods „Faust" van 21 juli tot 2S juli, de opera Rigolettovan Verdi en van 28 juli tot 5 augustus „De Parelvissers" van Bizet. De geluidsband, waarop dank zij de grammofoonopnamen, de stemmen voor komen van vermaarde figuren van het operatoneel, zoals Maria Callas, Victoria de los Angeles, Giuseppo di Stefano en Tito Gobbi met koor en orkest, draagt zorg voor de muzikale illustratie. Door een bewegingssysteem van eigen vinding waarop inmiddels octrooi is verkregen, is het voor Bert Brugman en de zijnen mo gelijk de bewegingen van mond en lede maten van de poppen volkomen synchroon met zang en muziek te laten verlopen. De marionetten worden door Bert Brugman en zijn mede-poppenspelers gesneden. De decors en de kostuums, waarvoor Wim Vesseur en enkele anderen de ontwerpen maakten, worden eveneens door het gezel schap vervaardigd. Bert Brugman beschikt nu over vijfhon derd poppen en een zeer groot aantal de cors. De uitvoeringen van het gezelschap, De Koninklijke Nederlandse Motorrij ders Vereniging houdt zondag op het cir cuit van Zandvoort wederom races voor standaardmotoren, waarvoor reeds zeven tig inschrijvingen zijn binnengekomen. Om zo spannend mogelijke wedstrijden te krijgen, zullen de ingeschreven motoren, in afwijking van de gebruikelijke metho de (indeling naar cylinderinhoud), worden ingedeeld in vijf groepen, waarbij de top snelheid bepalend is. Elke groep rijdt twee manches van elk vijf ronden, zodat er dus totaal twintig races zijn. dat in 1923 werd opgericht en tot de oud ste onderneming op dit gebied in Neder land en misschien wel in Europa gerekend wordt, komen tot stand met behulp van zijn vrouw en zijn vijf zoons. Het gezel schap Brugman heeft reeds in het experi mentele stadium van de televisie aan dit medium medegewerkt en tot voor kort hadden geregeld uitzendingen van Brug- man's spel „Dappere Dodo" plaats. Thans brengt het gezelschap een serie avonturen van Tom Poes op het scherm. Deze avondvoorstellingen in het Nieuwe de la Mar theater beginnen om acht uur. Bovendien zijn er, met ingang van maan dag 18 juli, op de televisieloze middagen, dus telkens op maandag, donderdag en vrijdag, kindervoorstellingen, waarin Dap pere Dodo wordt gespeeld. Die voorstellin gen beginnen om kwart over twee. „De Parelvissers" van Bizet

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4