INTERNATIONAAL WIELER PROGRAMMA Minister handhaaft voorstel tot opheffing van Haarlemmerliede ik Speeltuin „Buitenrust" kwart eeuw open voor het kind ik Frans Hals- en Prinsenschool worden samengevoegd :enrust" kwart oor het kind AGEN DA Haarlem boekte eerste winst in derde klasse Leerlingental vermindert in Bloemendaal Vakantie-activiteiten voor de jeugd VRIJDAG 15 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Memorie van Antwoord op komst Weinig kans voor combinaties van Halfzveg- Zwanenburg en Beverwijk-Heemskerk Bloemendaal sluit een geldlening koelkasten diepvriezers Philips wil in Haarlem servicestation bouwen Wacht verbod voor het Klein Heiligland Rijksspaarregeling voor ambtenaren Examens kraamaan tekening in Grote Gasthui Lathyrustentoonstelling op „Eigen Tuin" Ouders hielpen daadwerkelijk mee bij bouw en inrichting van clubhuis koelkasten diepvriezers Rijksspaarregeling voor ambtenaren Examens kraamaan tekening in Grote Gasthuis Lathyrustentoonstelling op „Eigen Tuin" Wegens slinkend aantal leerlingen Nieuwe zaal voor Leger des Heils in Haarlem Tweede lening voor „De Blinkert" voorgesteld V eisendJmuiden Beverwijk Heemskerk Haarlem Kilometerwedstrijd van HPC gaat niet door Geen subsidie voor Velsens Avondlyceum Salarisverhoging voor gemeentepersoneel Ver mindering personeel aan Bornwaterschool Programma voor maandag sche ontwikkeling van de drie bestaande gemeenten afzonderlijk, waarbij een sa mensmelting in een later stadium altijd nog mogelijk blijft. Gaat men over tot het scheppen van een wel grote, maar daar om nog niet krachtige gemeente aan de noordzijde van het Noordzeekanaal Be verwijk-Heemskerk zou overwegend woon oord worden voor de arbeiders van de Hoogovens in de gemeente Velscn dan is de combinatie met Velsen later vrijwel uitgesloten te achten. Uiteraard hebben Gedeputeerde Staten in hun advies de inzichten van de stede- bouwkundige D. Zuiderhoek, die voor Heemskerk een afwijkend ontwikkelings plan heeft ontworpen, buiten beschouwing gelaten. Zij hebben zich uitsluitend kun nen baseren op het door de Staten aan vaarde streekplan. De omstandigheid dat daarin Beverwijk en Heemskerk aan el kaar gebouwd zijn geprojecteerd, bleek geen overwegend bezwaar te zijn tegen de handhaving van de zelfstandigheid van beide gemeenten. In de donderdag 21 juli te houden ver gadering van de gemeenteraad van Bloe mendaal zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om een lening van 267.000 aan te gaan met de n.v. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. De rente bedraagt 4^2 °/o, de aflossing 25 jaarlijkse termijnen en het bedrag zal op 1 augustus 1960 worden opgenomen. De opbrengst is bestemd voor de verbe tering van de woning Graaf Florislaan 35 9.000), voorzieningen ten behoeve van de schooltandartsendienst (f 784), schadever goeding aan pachters van de door de ge meente aangekochte grond aan de Kenne- merweg 41.354) en de aanleg en verbe tering van wegen en voetpaden 215.400). Advertentie (•vering vlo vw Kandelaar hn* KÖNIG M.V. AMSTERDAM ROTTERDAM ALMELO VENLO De n.v. Philips Nederland te Eind hoven wil in Haarlem een elektronisch en elektrotechnisch servicestation vestigen, dat tot taak zal hebben de door Philips te leveren apparatuur op elektronisch en elek trotechnisch gebied te installeren en na levering de technische nazorg te behar tigen. Met het oog hierop stellen B. enW. van Haarlem voor een terrein van on geveer 734 vierkante meter aan de Dr. de Liefdestraat in koop af te staan tegen de prijs van 29,50 per vierkante meter. Voorts stellen B. en W. voor aan de heer W.C. Keizer een terrein van ongeveer 111 vierkante meter op de hoek van het Tey- lerplein en de Jacob Geelstraat te verkopen tegen 20 per vierkante meter voor de uitbreiding van een zich daat bevindende apotheek. Tenslotte stellen B. en W. voor aan de Izaak Enschedéweg twee terreinen in erf pacht uit te geven. Het ene, groot 880 vier kante meter, voor 75 jaar aan de machine fabriek Möhringer voor de uitbreiding van het bestaande fabriekscomplex en het andere, groot 1000 vierkante meter, voor 75 jaar aan de Coöperatieve Kruideniers vereniging „Haarlemse Inkoopcombina tie" g.a. voor de bouw van een magazijn, annex kantoorruimte. De erfpachtsom bedraagt in beide gevallen ƒ1,16 per vier kante meter. B. en W. van Haarlem hebben beslo ten een wachtverbod vast te stellen voor het gedeelte van het Klein Heiligland in Haarlem tussen de Gedempte Oude Gracht en de Cornelissteeg en voor de oostelijke weghelft van het gedeelte van het Klein Heiligland tussen de Cornelissteeg en de Gasthuivest. Advertentie OLYMPISCH STADION Maandag a.s. half acht HULDIGING TOUR DE FRANCE PLOEG AFSCHEID GERRIT SCHULTE Kandidaten Wereldkampioenschappen Stayers: Timoner, Verschueren, Biicher, Wierstra e.a. Sprinters: Maspes, Rousseau, Debakker. Derksén. Uitgebreid bijprogramma met PETER POST Voor de betaling door de gemeen Haarlem van de premies van de ambt naren, die deelnemen aan de rijsspaarr geling is een bedrag nodig van 8.0C waarvan het rijk ƒ6.000 voor zijn rek ning neemt. B. en W. van Haarlem vr; gen de raad voor dit doel een bedrag v; 2.000 ter beschikking te stellen. Ond deze regeling vallen onder meer het pe soneel van de gemeentepolitie met ui zondering van het administratieve en tec: nische personeel, het personeel van i gemeentelijke dagscholen voor v.h.m met uitzondering van het administratie- pesoneel, het personeel bij de gemeent lijke dagscholen voor nijvei'heidsonderwi; het onderwijzend personeel met inbegr van de vakleerkrachten bij het openba; lager onderwijs en de hoofdleidsters i leidsters bij het openbaar kleuteronde wijs. In het St. Elisabeth's Gasthuis te Haa lem zijn de volgende dames geslaagd vo het examen voor de kraamaantekening: i F. G. van Everdingen; T. Hartel; M. i Hoving; M. J. Jacobs; C. Jonker; A. Ni meyer; E. Ott; T. G. van den Outenaar; E. Pot; Y. C. Ronkes Agerbeek. De volkstuinvereniging „Eigen Tuin" Haarlem zal zaterdagmiddag en zond in het verenigingsgebouw op de tuin e tentoonstelling houden van zelf gekwee te lathyrus. Deze vereniging verwierf onlangs op Floriade te Rotterdam met haar bloem een verguld zilveren medaille. Er bestaat tijdens de tentoonstelling g legenheid het gehele complex der ve eniging in ogenschouw te nemen. Belan stellenden zullen dan tevens kunnen zi hoe goede lathyrus gekweekt behoort worden. Tijdens deze tentoonstelling zal de z deling Haarlem van de Vereniging tot fc vordering der Bijenteelt in Nederland e expositie verzorgen van hetgeen ve band houdt met het bijenhouden. In sp ciale observatiekasten zal men, acht glas, iets kunnen leren van de geheim van het wonderlijk bijenleven. Verder zi len foto's het een en ander verduidelijkt Het volkstuincomplex is gelegen lan de Schipholweg aan de Zomerweg in Haa lem. De tentoonstelling is geopend op zate dag van drie tot zeven en op zondag v tien tot zeven uur. (•varing via «w handelaar [OTTERDAM ALMELO VENLO Voor de betaling door de gemeente Haarlem van de premies van de ambte naren, die deelnemen aan de rijsspaarre- geling is een bedrag nodig van 8.000, waarvan het rijk ƒ6.000 voor zijn reke ning neemt. B. en W. van Haarlem vra gen de raad voor dit doel een bedrag van 2.000 ter beschikking te stellen. Onder deze regeling vallen onder meer het per soneel van de gemeentepolitie met uit zondering van het administratieve en tech nische personeel, het personeel van de gemeentelijke dagscholen voor v.h.m.o. met uitzondering van het administratieve pesoneel, het personeel bij de gemeente lijke dagscholen voor nijvei-heidsonderwijs, het onderwijzend personeel met inbegrip van de vakleerkrachten bij het openbaar lager onderwijs en de hoofdleidsters en leidsters bij het openbaar kleuteronder wijs. In het St. Elisabeth's Gasthuis te Haar lem zijn de volgende dames geslaagd voor het examen voor de kraamaantekening: M. F. G. van Everdingen; T. Hartel; M. M. Hoving; M. J. Jacobs; C. Jonker; A. Nie- meyer; E. Ott; T. G. van den Outenaar; A. E. Pot; Y. C. Ronkes Agerbeek. De volkstuinvereniging „Eigen Tuin" te Haarlem zal zaterdagmiddag en zondag in het verenigingsgebouw op de tuin een tentoonstelling houden van zelf gekweek te lathyrus. Deze vereniging verwierf onlangs op de Floriade te Rotterdam met haar bloemen een verguld zilveren medaille. Er bestaat tijdens de tentoonstelling ge legenheid het gehele complex der ver eniging in ogenschouw te nemen. Belang stellenden zullen dan tevens kunnen zien hoe goede lathyrus gekweekt behoort te worden. Tijdens deze tentoonstelling zal de af deling Haarlem van de Vereniging tot be vordering der Bijenteelt in Nederland een expositie verzorgen van hetgeen ver band houdt met het bijenhouden. In spe ciale observatiekasten zal men, achter glas, iets kunnen leren van de geheimen van het wonderlijk bijenleven. Verder zul len foto's het een en ander verduidelijken. Het volkstuincomplex is gelegen langs de Schipholweg aan de Zomerweg in Haar lem. De tentoonstelling is geopend op zater dag van drie tot zeven en op zondag van tien tot zeven uur. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor de Frans Hals- en Prinsenschool samen te voegen tot een nieuwe school voor gewoon lager onderwijs, die zal wor den gevestigd in het gebouw Socndastraat 41. De reden tot dit voorstel is gelegen in het steeds afnemende aantal leerlingen van de Frans Halsschool. In 1959 had deze school nog een gemiddeld aantal leerlin gen van 156. Op 16 januari en 16 mei was dit aantal geslonken tot respectievelijk 112 en 114 leerlingen en de verwachting is gewettigd dat het gemiddeld aantal in 1960 minder dan 125 zal bedragen. Volgens de Lagere onderwijswet zal deze school moe ten worden opgeheven, tenzij de raad zich voor 1 februari uitspreekt voor instand houding ervan. Volgens B. en W. is hiervoor geen nood zaak aanwezig. Het college acht het voort bestaan van een school met een slinkend aantal leerlingen niet in het belang van het onderwijs, noch in dat van de leer lingen. B. en W. zouden de Frans Hals- school per 15 augustus willen opheffen, waarna de leerlingen zouden kunnen wor den toegelaten tot de Prinsenschool. De minister heeft echter reeds bij een vorige gelegenheid aanbevolen over te gaan tot opheffing van beide scholen en in plaats daarvan een nieuwe school te stichten. B. en W. stellen dit aan de raad voor. In verband hiermee stellen B. en W. voor aan de leerkrachten van beide scholen eervol ontslag te verlenen. Tevens wordt voorgesteld alle leerkrachten opnieuw te benoemen aan de nieuw te stichten Prin- Reeds jaren werd er door de heilssolda ten en vrienden, behorende tot de afde ling van het Leger des Heils in Haarlem- Noord gewerkt voor een nieuwe zaal. Het gebouw, waar dertig jaar lang de bijeen komsten werden gehouden moest worden verlaten. Een bouwsteen- en giro-aktie werd georganiseerd en hiermede kon de beginsom voor de bouw worden verkre gen. Nu is het dan zover, dat aan de Ban- doengstraat, hoek Besoekistraat de zaal is verrezen. Zaterdag om 15.30 uur zal dit gebouw worden geopend door de com mandant van het Leger des Heils ltn. com missioner W. F. Palstra geassisteerd door vooraanstaande figuren uit het Leger des Heils. Het muziekkorps van Haarlem- Noord en Haarlem-Centrum zal medewer king verlenen. Na een korte plechtigheid voor de zaal, zal om 16 uur een samenkomst in de zaal worden gehouden. Om 20 uur des avonds heeft de divisie-officier luitenant kolonel P. Deurloo de leiding van een fees telijke bijeenkomst. De eerste zondag in het nieuwe gebouw zal ltn. kol. F. Holland de leider zijn van de bijeenkomst. Lt. kol. Holland is de chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, enkele maanden geleden uit Engeland overgekomen om de comman dant te assisteren. senschool, evenwel met uitzondering van het hoofd van de Frans Halsschool, de heer S.P. Doek. Tot hoofd van de nieuwe Prinsenschool stellen B. en W. voor te benoemen de heer L. de Klerk, die thans ook reeds hoofd is. Voorts stellen B. en V/. voor de subsi die voor de r.k. Industrie- en Huishoud school te verhogen met 22.219, aangezien deze school door het ingebruiknemen van haar nieuwe gebouw voor aanzienlijk hogere kosten is komen te staan. Een groot aantal kleinere kredieten wordt gevraagd ten behoeve van verbete ringen aan schoolgebouwen. Zo vragen B. en W. 1.000 voor aanschaffing van testmaterialen ten behoeve van de Prof. van Gilseschool; 20.200 voor het aanleg gen van centrale verwarming in de P. H. van der Leij-school; 5.285.voor de aan schaffing van leermiddelen voor handen arbeid en tekenen voor het Lorentzlyceum; 7.400 voor de aanschaffing van olieka chels voor de Lorentzschool aan het Leid- seplein; 12.800 voor het aanschaffen van oliekachels voor de Tetterodeschool en 490 voor het plaatsen van een schutting bij de speelplaats van de Dr. Gunning- school. Voor de benoeming van een onderwijze res aan de Fuhrhopschool hebben B. en W. een voordracht samengesteld met de volgende namen: mej. J. J. John (Haar lem), mej. N. Kasten (Medemblik) en mej. C. L. Alphenaar (Haarlem). VRIJDAG 15 JULI Rex, 20 uur: „Operatie Petticoat". Thalia, 20 uur: „Goliath en de barbaren". ZATERDAG 16 JULI Rex, 20 uur: „Operatie Petticoat". Thalia, 19 en 21.15 uur: „Goliath en de barbaren". Pieter Vermeulenmuscum, Cultureel Centrum, 1416.30 uur. ZONDAG 17 JULI Thalia, 15 uur: „Abbott en Costello bij de kannibalen"; 20 uur: „Goliath en de barbaren". Rex, 15 uur en 20 uur: „Operatie Petti coat". VRIJDAG 15 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Alle lieben Peter". W.B. Theater, 20 uur: „Song of India". ZATERDAG 16 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Alle lieben Peter". W.B. Theater, 20 uur: „Song of India". Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 uur: .„Achterdocht". Zondagmiddag 14.30 uur: „Onder kruisvuur". (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is nog deze zomer de Memorie van Antwoord van de minis ter van Binnenlandse Zaken te verwach ten op het voorlopig verslag van de be trokken commissie uit de Tweede Kamer op het wetsontwerp tot opheffing van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude en de verdeling van haar grond gebied tussen Haarlem en Haarlemmer meer. Aangenomen kan worden, dat minister Toxopeus nieuwe moed heeft geput om zijn plannen toch door te zetten uit de nota van Gedeputeerde Staten van Noordhol land, welke zijn departement dezer dagen heeft bereikt. De kritiek van de Kamerle den en de vooral van K.V.P.-zijde in het voorlopig verslag gedane suggestie om een nieuwe gemeente Halfweg-Zwanenbur te vormen, hebben bij het provinciaal be stuur weinig weerklank gevonden. Het laat zich trouwens aanzien, dat. ook in de Kamer zelf het verzet tegen de opheffing van Haarlemmerliede zwakker zal blijken dan het voorlopig verslag doet vermoeden. Eén der Kamerleden zei ons zelfs van oordeel te zijn, dat Haarlem te bescheiden is geweest. Aan de kracht van een „groe ne bufferzone" geloofde dit parlementslid namelijk niet, zolang de bestemming van het betrokken gebied de polders tussen Liede en Zijkanaal F ook in het streek- plan niet duidelijk als recreatiegebied wordt vastgelegd en bebost wordt. Een vlak weidelandschap zal, ook wanneer het in handen komt van een krachtiger ge meente als Haarlemmermeer, bebouwing en industrialisatie blijven uitlokken, aldus dit Kamerlid, dat overigens daarmee een persoonlijke mening weergaf en, zoals de zaken thans liggen, voorstander van het wetsontwerp is. Zijn de vooruitzichten op de uiteindelij ke aanvaarding van het wetsontwerp tot liquidatie van Haarlemmerliede gunstig, anders staat het met de procedure tot het samenvoegen van Heemskerk en Bever wijk, waartoe de minister op grond van artikel 165 van de gemeentewet het ini tiatief heeft genomen, nadat de voorge stelde IJmondraad geen genade had kun nen vinden. Ook daarover hebben Gede puteerde Staten van Noordholland dezer dagen hun mening kenbaar gemaakt, maar uit dat stuk kan minister Toxopeus nauwelijks enige steun voor zijn standpunt halen. De meerderheid van het Noordhollandse college staat op het standpunt van al les" of „niets", dat wil zeggen één IJmondgemeentc, welke dus behalve Be verwijk en Heemskerk ook Velsen zou moeten omvatten, of anders een harmoni- .-In Stoop's bad in Overveen werd voor de derde klasse heren de wedstrijd Haar lem—OZV gespeeld. Haarlem had enkele wijzigingen in de opstelling aangebracht, die de verrichtingen ten goede kwamen. Met een achterwaarts schot van aJn Paan akker verkreeg Haarlem de leiding, maar door Cor Kluiskens en Wim Kluiskens kwam OZV op 1-2. Haarlem bleef echter door beter samenspel enig overwicht be houden en Jan Paanakker bracht de rust stand op 2-2. Na de hervatting werd er zwaarder ge speeld. De aanhang van Oudewater had reeds een waarschuwing van de scheids rechter gehad om zich rustig te houden, waarna het aan de Haarlem-kant ook nogal rumoerig bleef. In het water werden kort na elkaar van beide partijen spelers het water uitgezonden. Na een treffer van Paanakker (3-2) kwamen allen weer in de strijd. Kort voor het einde maakte Van Doorenmalen er uit een strafworp 4-2 van Met deze zege haalde Haarlem de eerste winstpunten binnen. HVGB speelde voor de tweede klasse in Vlaardingen. waar Hogeland goed op schot was. Nadat Boon voor HVGB de score had geopend, werd een vrije worp, genomen door Kok, via een hand van Hogeland, in een HVGB-doelpunt omgezet. Hogeland nam nummer drie voor zijn rekening en Boon nummer vier. Na de rust viel er we gens ziekte een VZC-speler uit; HVGB liet toen ook een speler toekijken. Nadat Ho geland tweemaal had raak geschoten, boek ten Zandstra en Groenenberg (2) succes, waarmee VZC al haar kruit had verscho ten. Hogeland bracht de eindstand op 7-3 voor HVGB. HPC 2 heren is met 9-0 de meerdere gebleven van HZC 2. HPC (dames) kreeg in de zwemvijver Groenendaal in Heem stede ZIOS uit Den Haag op bezoek. Door Wil Korsman, Hennie Band en Hennie Vlaanderen kwam HPC met 3-0 voor, waarna ZIOS vier keer scoorde. VZVDWR was een bewegelijke strijd. Nini Selderijk-Kint opende de score, waar na Nel Toon voor 2-0 zorgde. Na de her vatting schoot Nel Toon nogmaals raak, waarna er twee VZV-speelsters het water werden uitgezonden. Ali Drogtrop schoot voor DWR een strafworp tegen de lat, maar Joke. Drogtrop bracht de stand toch nog op 3-1. Marijke van Kc en bracht de eindstand op 4-1. Haarlem trok naar Utrecht om tegen Zwemlust uit te komen. Gita Hellingman liet in de eerste helft het enige doelpunt noteren, zodat Haarlem met een voorsprong aan de tweede helft begon. Thea Hölsken scoorde 0-2, waarna de gastvrouwen de stand op 1-2 brachten. Nicolet Loven be paalde tenslotte met een strafworp de Haarlem-overwinning op 3-1. Haarlem 2 bond voor de eerste klasse Kringcompetitie de strijd aan tegen N.iord, dat met 2-0 geklopt werd. De kilometer zwemwedstrijd ,die jaarlijks door 1-IPC georganiseerd pleegt te worden om de Haarlems Dagblad-Oprechte Haar lemse Courant wisselbeker, kan op zater dag niet dooi-gaan daar er door de hiertoe bevoegde instanties geen keuringsver klaring van het water wordt afgegeven en het door de KNZB verboden is zwemwed strijden te houden in water dat niet is goedgekeurd. R. en W. van Haarlem: B. en W. van Haarlem stellen de raad voor afwijzend te beschikken op een sub sidieaanvrage van de Stichting Avond lyceum IJmond te Velsen ten behoeve van de zes Haarlemse onderwijzers, die aan het lyceum een opleiding voor de hoofdakte volgen. B. en W. gronden hun afwijzend oordeel op de omstandigheid dat aan de Rijks kweekschool in Haarlem eveneens de mo gelijkheid bestaat om in de avonduren een hoofdakte-opleiding te volgen. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om het gemeentepersoneel in over eenstemming met de richtlijnen van de minister van Binnenlandse Zaken, over het eerste kwartaal van 1960 nogmaals een uitkering ineens van 3 percent te ver strekken, met ingang van 1 april 1960 een salarisverhoging van 5 percent toe te kennen en met ingang van 1 april I960 een looncompensatie voor do huurverhoging toe te kennen van 2'/s percent met een mini mum van 17,40 per maand of 4.per week. B. en W. van Bloemendaal hebben de gemeenteraad meegedeeld, dat het aantal leerlingen dat zich aanmeldt voor de eer ste klasse van de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs, vermindert; c'.aarom stellen zij voor tot vermindering, van het personeel aan de Bornwater- school over te gaan. De tendens van teruggang van het aan tal leerlingen zal voortduren. In het bij zonder is dit van toepassing op de Born- waterschool te Bloemendaal en de Julia- naschool te Overveen. Na doorstroming van de geboortetop van de jaren 1946 en 1947 is voor deze scholen geen compense rende omstandigheid aan te wijzen, zodat het totaal aantal leerlingen van jaar tot jaar achteruitloopt. Op 1 september 1958 telde de Bornwaterschool 330, een jaar later 292 en vermoedelijk op 1 september I960 261. Een gelijk beeld geven de cijfers van de Julianaschool te zien. Voor de Vondelschool in Aerdenhout lig gen de verhoudingen gunstiger, hetgeen voornamelijk moet worden toegeschreven aan de verdere gereedkoming van het „Plan Bovenweg", waar zich vele jonge gezinnen hebben gevestigd. Met ingang van 1 september zal aan de Bornwaterschool één leerkracht meer verbonden zijn dan het aantal waarvoor het rijk tot. heden de jaarwedde aan de gemeente vergoedde. Wil de jaarwedde van de leerkracht niet ten laste van de gemeentekas komen dan zal ontslag moe ten worden verleend, aldus B. en W. Op 1 januari 1961 zal wederom een leerkracht aan de Bornwaterschool overcompleet zijn; dit zal eveneens het geval zijn aan de Julianaschool. Deze maand is het vijfentwintig jaar ge leden dat de heer J. Oosterhout in Haar lem het initiatief nam voor de oprichting van een speeltuin in de omgeving van de Van Zompelstraat, de Bakkerstraat en De Keystraat. Hij vond namelijk dat de kin deren die daar woonden een plekje moes ten hebben waar ze veilig konden spelen. Een aan de De Keystraat wonende bloe mist was bereid de daarvoor benodigde grond aan de Van Zompelstraat aan de gemeente te verkopen voor de inrichting van een speeltuin. Zo ontstond de speel tuin „Rozenprieel", later herdoopt in „Buitenrust". Zaterdagmiddag wordt ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig be staan in het clubhuis aan de Voortingstraat een receptie gehouden. De speeltuin „Rozenprieel" had een voorspoedige start. Er meldden zich spon taan een aantal vaders om schommels, wippen, een klimrek en een grote zand bak te maken. Voor slechts luttele centen konden de kinderen lid worden. Al spoe dig deed zich de behoefte aan een club gebouw voelen. Ook dit kwam er dank zij de handigheid van een aantal werkloze vrijwilligers. Het gebouwtje stond in die dagen tegen de houten school waarin la ter de Nazorg werd gehuisvest. Tijdens de bezettingsjaren is zowel het clubhuis als het schoolgebouw als brandstof in kachels, fornuizen en noodkacheltjes verdwenen. Het winterclubwerk was door de sloop van het clubhuis zeer gedupeerd. In de huiska mers van de leidsters en leiders werden toen de diverse handenarbeidclubjes voort gezet. Na de oorlog werd de vereniging verrijkt met een mooie grote speeltuin aan de Schalkwijkerweg bij de Buitenrustbrug. De „tuin" aan de Van Zompelstraat werd speciaal ingericht voor de kleuters en in 1949 in gebruik genomen. Niet lang daar na staken bestuursleden en leden de han den uit de mouwen om het clubhuis te her bouwen en aan te kleden. Op 15 juli 1953 was het zover dat de burgemeester van Haarlem, mr. O.P.F.M. Cremers, deze aanwinst plechtig kon openen. In de loop der jaren hebben zich tal van dames en heren zich, hetzij als be stuurslid. hetzij als leidster of leider voor het speeltuinwerk bij „Buitenrust" bijzon der verdienstelijk gemaakt. Belangeloos en vaak ten koste van veel vrije tijd heb ben zij dit mooie werk in het belang van de jeugd gedaan. Hoewel het ondoenlijk is de namen van deze „ooms" en „tantes" te noemen willen wij die van mejuffrouw J. P. van Hellemond niet onvermeld laten. Een lange reeks van jaren is zij als be stuurslid en als leidster een van de beste krachten van „Buitenrust" geweest. Onbetaalbare „opa" Op de speeltuin aan de Schalkwijker- weg zwaait de 75-jarige heer C. Melkerl de scepter. Niemand noemt he m echter „meneer Melkert", voor iedereen is hij „opa". Als wij hem naar zijn ervaringen met zi.in speeltuinklantjes vragen zegt hij zonder aarzelen: „Ik heb ze goed onder de knie! De slechte heb ik er uit gegooid, de goeie heb ik gehouden!" Dat klinkt nogal streng, maar in werkelijkheid is het zo dat de meisjes en jongens „opa" Mel kert op de handen dragen. Het is druk op de speeltuin. De heer Melkert organiseert weer een van zijn wedstrijden om prijzen. Daar vliegen de kinderen op af als vliegen op de stroop. De prijsjes betaalt „opa" uit eigen zak. Soms geeft hij zomaar vijf gulden aan ijs jes weg. De kinderen van „Buitenrust" boffen dat hun „opa" zo handig is met timme ren. Evenwichtsbalk, banken en ander speelgerei, alles is eigen fabrikaat. De laatste aanwinst is de prachtige glijbaan die „opa" Melkert voor de speeltuin heeft gemaakt. „Ik doe alles zelf, ik heb nie mand nodig," zegt hij niet zonder trots. Een groepje kinderen komt. aanstormen. „Opa. hoe moet ik dat doen?" „Opa. kom even mee daarheen!" Alles schreeuwt door elkaar. Drie, vier kinderen willen hem elk een andere kant op trekken. „Kom, dan ga ik maar weer. U ziet 't, ze laten me geen moment met rust," zegt „opa" Melkert en hij begeeft zich naar een hoek van de speeltuin waar een groep kinderen met een behendigheidswedstrijd bezig is. We hebben het idee dat de jubilerende speeltuin „Buitenrust" zich met zo'n onbe taalbare „opa" als tuinopzichter bijzonder gelukkig mag prijzen. „Opa" Melkert van de speeltuin Bui tenrust is bij de jeugd bijzonder popu lair. Omstuwd door kinderen geeft hij hier aanwijzingen voor een ivedstrijd om prijzen, die hij uit. eigen zak bekostigt. De in 1953 door de Haarlemse raad ver strekte geldlening van 75.000 ten behoeve van de inrichting van het verzorgingshuis ..De Blinkert" is niet voldoende gebleken. Met name een door de aannemer in reke ning gebracht bedrag van 9.145,32, waar van 9.112,50 akkoord werd bevonden alsmede een bedrag van 1564,84 voor in richtingskosten, kuftnen niet bestreden worden met het bedrag van de reeds eer der verstrekte lening. B. en W. stellen de raad voor een tweede lening ten bedrage van 10.650 te verstrekken tegen een rentevoet van 4percent. Voor alle afdelingen van het Haar lems Speeltuinverbond openingsdag van de vakantiespelen op het sportter rein aan de Kleverlaan. Stertocht, daar na ballonnenwedstrijd. In de middag uren optreden van Nederlands Jeugd theater Truxini. Speeltuin „Dartele Jeugd", Flevoplein 9 uur: autobustocht; speeltuin „Hof van Eden", Geusevesperstr. 9.30 uur: gekos tumeerd openingsfeest; speeltuin „Noor dervreugd", Ambachtstraat 9 uur: auto bustocht; speeltuin „Buitenrust" Schalk wijkerweg 10 uur: zwemmen; speeltuin „Glasblazers", Papentorenvest 15 uur: excursie Stadskweektuin; speeltuin „Te Zaanen", Anth. Fokkerlaan, 10 uur: zwemmen. Kaarten voor deze activiteiten zijn verkrijgbaar op alle speeltuinen en -pleinen. Openluchttheater: Zaterdag 20.15 uur: Operette „Die Fledermaus". Vleeshal: Zaterdag 14 uur: Poppentheater Merlijn met „De fluit van Bozewol". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15. 19 en 21.15 uur: „The geisha boy", a.l. Elke ochtend (behalve zondags) 10.30 uur: „Vakantie-jeugd programma. Frans Halstheater: Vandaag, zaterdag, maandag, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur en dinsdag 14 en 20 uur: „The Glenn Miller Story", alle leeftijden. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „De koe en de gevangene", alle leeftijden. Zaterdagnachtyoorstelling 23.30 uur: „Blanke lading uit Parijs", 18 jaar. Zondagochtend 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „De wraak der geuzen", 14 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Gaslight", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur: „Hij, zij en de petticoat", a.l. Zaterdag 14.30 uur en zondag 14 en 16.15 uur: „Circusparade", a.l. Maandag en dinsdag 20.15 uur: „Lè diable au corps", 18 jaar. Woensdag 14.30 en 20.15 uur en donderdag 20.15 uur: „It happened to Jane", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot. en met donderdag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „Zet 'm op. Tommy", alle leeftijden. Elke och tend 10.30 uur (behalve zondags): Montag- nes Jeugdvariété. Zondag 11 uur: „De wereld der stilte", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Fort Yuma", 14 jaar. Van maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „In de catatomben van de onder wereld", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag, zaterdag, maandag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „I'm all right Jack". 14 jaar. Elke ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: Vakan- tieprogramma met Donald Duck e.a. Zon dagochtend 11 uur: „Lassie's grote avon tuur", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort) Vrijdag tot en met zondag 14.30 uur: „Walt Disney's fabelland", a.l. Vrijdag tot en met zondag 19 en 21.15 uur: „Some like it hot", 18 jaar. Maandag tot en met donderdag 14.30 uur: „Walt Disney's fabelland", a.l. Maandag tot en met donderdag 19 en 21.15 uur: „Münchhausen in Afrika", a.l. Donderdag 19 en 21.15 uur: „Als mijn grote broer dat wist", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Museum „Het Huis Van Looy" (Kam perlaan): Tot 1 augustus dagelijks van 1012.30 en van 13.3017 uur, zondags van 1417 uur: Reizende Unesco-expositie „Stad en landschap". „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 augustus dagelijks van 10—22 uur: Expositie van tekeningen van Helga Schussheim. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tot 8 augustus dagelijks van 917 uur: Expositie van werken van Haarlemse beeldende kunstenaars. (Verder raadplege men de rut/rif)k „Uit gaan in Haarlem" elders in dit blad).

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7