Eerste stap naar automatisering der verkeersleiding op Schiphol Pater dr. Modestus van Straten nam afscheid van Triniteitslyc. Boete van anderhalve ton voor Vinke en Co. Mr. C. W. de Visser overleden Coomans Gildehuis wordt gerestaureerd Twee doden in het verkeer Derby-kandidaten aan de start Zondag titelstrijd voor skelters in Amsterdam VRIJDAG 15 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLExMSCHE COURANT 9 Rijksluchtvaartdienst krijgt rekenmachine Burgerlijke Stand van Haarlem Rechter in de rechtbank te Rotterdafn Dr. J. van den Andel nam afscheid van Lorentzlyceum Jhr.Van Nispen kandidaat voor Eerste Kamer Overeenkomst met rijk voorgesteld voor werken bij Delftplein Examens Huur van woningen aan Einsteinstraat B. en W. antwoorden raadslid Verkoop van huizen UIT STAD EN STREEK Piers winnaar van avondrit Vierduizendste schip in Amsterdamse haven Spelers weggekocht? Jon Konrads mag niet naar Amerika Zes schermsters aangewezen Nederlandse ploeg in de Ronde van Joegoslavië Wereldrecord van Arie van Vliet geëvenaard Oefenwedstrijd van de Olympische hockeyers Joop de Mos genoodzaakt zich terug te trekken Italië leidt met 2-0 tegen Engelsen Naarmate het verkeer in de lucht toe neemt en steeds meer straalvliegtuigen aan dit verkeer gaan deelnemen, doet zich de behoefte gevoelen aan een automatisch verkeersregelings-systeem, dat de steeds omvangrijker en ingewikkelder wordende taak van de verkeersleiding kan verlich ten. Als eerste stap in deze richting krijgt de algemene verkeersleiding van de rijks luchtvaartdienst op Schiphol de beschik king over een speciale elektronische reken machine. Het verkeer in de luchtwegen, welke in internationaal verband over Nederland zijn geprojecteerd, wordt geregeld door de algemene verkeersleiding op Schiphol. Het luchtwegensysteem is bebakend met een aantal radiobakens. De vliegtuigen, die zich in de luchtwegen bewegen, navigeren op deze radiobakens en melden hun positie bij het passeren daarvan radiotelefonisch aan de ver keersleiding op Schiphol. Deze verkeers leiding geeft de gezagvoerders instructies om ervoor te zorgen, dat de vliegtuigen elkaar niet in de weg zitten waardoor ge vaar voor botsing zou kunnen ontstaan, hetgeen op drukke luchtroutes bij de grote vliegsnelheden van tegenwoordig bij vaak vrij ongunstige weersomstandigheden niet denkbeeldig is. Om een actueel beeld van het luchtver keer te behouden en tijdig instructies te kunnen geven, dient de verkeersleider vooruit te kunnen weten, hoe de situatie zich zal ontwikkelen. Hij ontvangt daartoe tevoren van iedere vlucht een vliegplan en vervolgens een vertrekbericht. Daarna is hij aangewezen op de radio-telefonische positiemeldingen van de vliegtuigen en op de meldingen van naburige verkeerslei dingscentra. die een vliegtuig bij de grens aan hun collega overdragen. Men pleegt voordien echter overleg op welke hoogte het vliegtuig kan worden geaccepteerd. De verkeersleider is voortdurend bezig met het. berekenen van de aankomsttijd van het desbetreffende vliegtuig boven het volgende radiobaken, omdat dit de basis is voor zijn beslissingen. Dit rekenwerk is vooral bij het hui dige drukke luchtverkeer zo omvangrijk dat een assistent van de verkeersleider daarmede volledig bezet is. Iickcnrompslomp vervalt De berekening van de vliegtijd tussen twee radiobakens geschiedt tot nu toe met een eenvoudige, met de hand te bedienen rekenschijf. waarop de verschillende vlieg snelheden en windeomponenten zijn aan gebracht. Behalve de eigen snelheid van het vliegtuig moet steeds de voor een be paalde hoogte door de meteorologische dienst verwachte windrichting en wind snelheid in aanmerking worden genomen. Ook is het nodig afwijkingen van het be rekende vliegplan, die een gevolg zijn van door de verkeersleider zelf gegeven in structies, opnieuw te berekenen, hetgeen zoveel mogelijkheden kan omvatten, dat het menselijk brein voor deze gevallen al leen een ruwe regel kan toepassen. Al deze bijzondex-heden worden met de hand op papieren strookjes geschreven (ongeveer 1500 per dag). Indien de werkelijke aankomsttijd van een vliegtuig boven een baken afwijkt van de verwachte aankomsttijd zullen voor alle secties van de te vliegen luchtweg de ver wachte aankomsttijden op de papieren sti'ookjes moeten woi'den gecomgeerd. Met het steeds drukkere en snellex-e luchtver keer worden deze rekem-ompslomp en de hoeveelheid schrijfwerkzaamheden steeds groter. Het overnemen daarvan door een moderne rekenmachine met een automa tische strookjesdrukinrichting ligt voor de hand. Een fabriek van signaalapparaten te Hengelo heeft een x-ekenmachine vervaar digd, welke deze berekeningen met grote snelheid en nauwkeurigheid uitvoert. In het „geheugen" van deze machine wordt een aantal vaste gegevens opgenomen, zo als posities van bakens en vliegvelden en de klim- en daalsnelheid van de verschil lende vliegtuigtypen. De windrichting en windsnelheid, die uiteraard aan verande- ring ondei-hevig zijn, kunnen op ieder mo ment op de machine worden ingesteld. Vervolgens worden de gegevens van een bepaalde vlucht, zoals roepnaam, type vliegtuig, vertrektijd, te vliegen traject, hoogte e.d. met behulp van een telex- appai-aaf. aan de machine toegevoerd,waar op deze desgevraagd onmiddellijk ant- De rederij Vinke en Co in Amsterdam is in hoger beroep door het gerecht in Oslo veroordeeld tot een boete van 150.000 omdat een van haar tankers, de Bloemen- dael, vier jaar geleden een gi'ote hoeveel heid afgewei'kte olie loste in het water van het Oslofjord. Als gevolg daarvan werden de stranden verontreinigd en een cellulose- fabriek en 97 kleine fabriekjes en particu lieren, die water uit dit fjord gebruiken, dienden hiex'op klachten in omdat zij er veel schade door kregen. Ook de oliemaatschappij Standard Oil, waaxwoor het schip voer, heeft een boete van anderhalve ton gekregen. HAARLEM, 15 juli 1960 BEVALLEN van een zoon: 13 juli: J. P. van Rooyen-Willemse; 14 juli: B. Hooge- been-Poortinga; E. E. Verhoef-Peplinski; 15 juli: H. Vermeij-Ruighaver; J. H. Ter- voert-Broekhof; E. J. H. Pouw-van Rijn. BEVALLEN van een dochter: 14 juli: M. Buurman-Gi'oenendaal; A. P. Hooge- boom-van Bilderbeek; J. M. Booms-Paf fen; A. J. M. Sminia-Hoefsmit; A. L. C. Beun-mits; C. Kai'dol-Wilhelmus; J. A. C. Zwiersen-Ammerlaan; 15 juli: T. de Nijs- Klijnsma. OVERLEDEN: 12 juli: E. Klaverstijn. 60 j., Schotei-singel; 14 juli: D. Bos. 74 j„ Mar- nixstraat: F. Storm, 84 j., Hazepaterslaan: H. Buist, 86 j., Ripperdapark; J. van de Wetering, 65 j., Spaarnhovenstraat; P. C. Heinsbergen, 86 j., Oosterhoutlaan. GEHUWD: 15 juli: F. P. P. Meijer en M. M. E. Goldman; P. Mobach en H. E. van der Meer; L. V. van Veenendaal en C. W. de Jong; W. J. Sluis en E. van Bergem: N. K. Visser en A. Dekker. woordt. met het afdrukken van de bereken de aankomsttijden en hoogten van het betrokken vliegtuig boven ieder der bakens. Behalve gegevens over luchtwegseclies kan ook in de machine worden vastgelegd welke startbaan in gebruik is, omdat dit van belang is voor het berekenen van de tijd van loskomen en aankomst boven het eerstvolgende meldingsbaken. De gegevens welke de i-ekenmachine levert, worden op stroken afgedrukt en door de verkeers leider geplaatst op het overzicht-bord, dat tot nu toe met de geschreven strookjes werd bijgehouden. Dit bord geeft de ver keersleider een beeld van het momentele en het verwacht vei-keer in de vex-schillen- de secties van de luchtwegen. Een belang rijk voordeel van het nieuwe systeem is ook, dat de rekenmachine verbonden kan worden met andere afdelingen van de ver keersleiding of met verkeersleidingscentra in de nabuurlanden, waardoor automati sche uitwisseling van alle gegevens via een telexverbinding mogelijk is. Verdere ontwikkeling Een tweede fase van de rekenmachine is nog in ontwikkeling. Zij zal over ongeveer twee jaar op Schiphol worden ingevoerd. Deze omvat het automatiseren van het overzicht-bord, zodat de verkeei'sleider de door de machine berekende vluchtgegevens automatisch gepresenteerd krijgt. Bovendien zal deze apparatuur in staat zijn de bijzonderheden van de verschillen de vluchten met elkaar te vergelijken en te signaleren waar en wanneer zich gevaar lijke situaties zouden kunnen voordoen in dien door de verkeersleider geen corri- gei-ende instructies zouden woi-den gegeven. Een derde stap is de ontwikkeling van een rekenmachine die, wanneer b.v. een botsing in de lucht zou dreigen te ont staan, snel uitrekent welke weg men het vliegtuig dient te laten volgen om het dooi de machine ontdekte botsingsgevaar te voorkomen. Het systeem is gebaseerd op gegevens, /erkregen van vliegplannen, vertrek- en positiemeldingen. De positiemeldingen wor den, althans op niet te grote afstanden van de gi-ote luchthavens, tegenwoordig veelal verkregen door het „zien" van het lucht verkeer met behulp van radar. Als toekomstige ontwikkeling staat ook het direct toevoeren van radai--gegevens aan de rekenmachine voor ogen, waarmee zou worden bereikt, dat het „beeld" van de machine, dat elke 5 a 10 minuten, (bij het passeren van bakens), wordt ververst, dan iedere 10 seconden aan de hand van de ontvangen radarecho's wordt gewijzigd Het systeem trok ook internationaal veel belangstelling. In de te Montreal gehou den vergadering van de ICAO (Internatio nal Civil Aviation Organization) werd een lezing aan dit Nederlandse systeem ge wijd. Een Nederlands voorstel om een aantal essentiële factoren te standaardise ren, teneirfde internationale samenwerking tussen verkeersleidingscentra met automa tische apparatuur mogelijk te maken, werd algemeen aanvaard. Na een ziekbed van enkele weken is donderdag te Rotterdam in de leeftijd van 53 jaar overleden mr. C. W. de Vis ser, politierechter en president van de strafkamer bij de arrondissementsrecht bank te Rotterdam. Mr. De Visser werd in 1906 te Di-ieber- gen geboren. Na beëindiging van zijn stu dies vestigde hij zich in 1932 als advo caat en procureur in Den Haag. In 1943 volgde zijn benoeming tot plaatsvervan gend rechter te Haarlem en in 1951 werd hij benoemd tot rechter te Rotterdam. Ve le jaren was hij politierechter en na de benoeming van mr. Enschedé tot hoogle raar te Rotterdam werd hij president van de sti-afkamer. Het nog zo plotselinge vei-scheiden van mi-. De Visser heeft in kringen van de Rottei-damse x-echtbank diepe indruk ge maakt. Zijn heengaan wox-dt gevoeld als een ernstig verlies. De Rotterdamse recht bank kwam vanmox-gen in een buiten gewone zitting bijeen. De president mr. J. G. L. Schreuder heeft de herdenkings rede uitgesproken en gezegd dat de x-echt bank in mr. De Visser een px-ominent lid en een gewaardeerd collega had verloren. Hij was een man met grote gaven, een uit nemend jux-ist. Als politierechter en als px-esident van de strafkamer heeft hij vele moeilijke zaken tot een goed einde gebracht. „Gaarne, aldus mr. Schx-euder, had ik hem willen installeren als vice- president van de rechtbank, maar het heeft helaas niet mogen zijn". Zijn heen gaan wordt diep betreui'd, niet alleen, zo voegde mr. Schreuder ex-aan toe, „om zijn juridische, maar ook om zijn pex-- soonlijke eigenschappen." De cx-ematie van het stoffelijk overschot van mr. De Visser is bepaald op maan dag te Westex-veld na aankomst trein 13.01 uur. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft conx-ector dr. J. van den Andel afscheid genomen van het Loi-entzlyceum te Haax-lem, dat hij sinds september 1922 in stadige trouw gediend heeft. Hij is altijd „een goede tweede" van de oudrector dr. J. Thie geweest, maar hij heeft het de laatste jax-en wegens zijn minderende gezondheidstoestand kal mer aan moeten doen. Zeer tot zijn spijt, want liefde voor het vak scheikunde èn voor de leerlingen was en bleef het richt snoer van zijn bezig leven. Een rij van sprekers legde getuigenis af van het vakmanschap en van de men selijke goedheid, waardoor dx\ J. van den Andel zich zozeer heeft onderscheiden: dx\ M. J. Heering (uit naam van het cura- tox-ium en de commissie van toezicht op het Middelbaar Ondex-wijs), de oudrector dx-. J. Thie, de rector D. C. Monté, de amanuensis Hassink, de voox-zitter van de schoolvereniging de heer Ad Pronk, de vooi-zitter van de oudervereniging, de heer G. J. Endlich en de voorzitter van de ver- eniging van oudleerlingen, de heer J. Ru- dolphy. Geschenken, zoals boekwei'ken, een platenspeler, verscheidene kostbax-e langspeelplaten met achttiende-eeuwse muziek (o.a. van de Venetiaan Albinoni) werden aangeboden. Jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hillegom en voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur is door de fractie van de K.V.P. in de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland kandi daat gesteld voor de Eerste Kamer. De ver kiezing heeft op 3 augustus plaats. Enkele jaren geleden was jhr. Van Nispen x-eeds benoemd, maar door een verschuiving in de kandidatenlijst heeft een ander zijn zetel ingenomen. Met het oog op de werkzaamheden voor de wijziging van rijksweg no. 9 bij het Delftplein stellen B. en W. van Haarlem een overeenkomst met het rijk aan te gaan waarbij het eigendom, beheer en onder houd van de werken, de uitvoering en financiering van bijkomende werken en de overdracht van gronden worden ge regeld. HAARLEM. Voor het mulo-examen te Haarlem zijn geslaagd: voor het diploma A de dames C. E. Dil, Haarlem; N. Klok, Velsen; G. C. Akkerman, IJmuiden-O.; A. J. v. Leeuwen, IJmuiden; G. J. Wegman, Beverwijk; A. M. v. Briemen, Abbenes; C. J. Nieuwenhuis, Lisse; J. E. Kuvener, Heemstede; I. v. d. Heijden, Heemstede; L. Korsuize, Nieuw-Vennep; de heren: R. A. M. Koster, Haarlem; J. J. de Koning, Haarlem; J. Schultz, Zandvoort; J. J. Wij- ker, IJmuiden; M. A. Arends, Velsen; J. J. Veenstra, Velsen; H. J. Vermaas, Velsen; II. Zuidema, IJmuiden; L. Nooi, Bever wijk; H. J. v. Riessen, Heemskerk; J. T. Sussenbach, Haax-lem; N. W. de Jongh, Lisse: B. G. Huisman, Heemstede; R. C. J. v. Lubeck, Zandvoort; B. J. Groeneweg, Zandvoox-t; E. Hagen, Zandvoort; A. Koning, Sloten (N.H.); P. Kx-oon, Nieuw- Vennep; K. Middelkoop, Nieuw-Vennep. De met gemerkte kandidaten behaalden tevens het Middenstandsdiploma. Amsterdam. Aan de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam is geslaagd voor het doctoi-aal examen rechten de heer A. W. Ingen Housz (Heemstede). In antwoord op schriftelijke vragen van het Haarlemse gemeenteraadslid me vrouw M. v.d. Wall-Duyvendak (Arb.) over de huren van het complex gemeente woningen aan de Einsteinstraat delen B. en W. mee, dat deze huren door de minis ter van Volkshuisvesting en Bouwnijvei"- heid voorlopig zijn vastgesteld aan de hand van voorlopige gegevens van de ex ploitatie. Een definitieve vaststelling van de huren zal pas mogelijk zijn, nadat de definitieve stichtingskosten bekend zijn. De inhoud van de beschikking van de minister is door B. en W. niet ter kennis van de bewonei-s gebracht, aangezien het college verwacht dat de huren als gevolg van de definitieve vaststelling van de stichtingskosten toch nog een verhoging zullen moeten ondergaan. De voorlopige huux-prijzen liggen 0.40 per woning per week lager dan die, welke door de bewo- nex-s vóór de laatste huurverhoging wer den betaald. De directeur van Volkshuis vesting is gemachtigd voorlopig de te veel betaalde huur te restitueren. Als gevolg hiervan zal de na 1 april 1960 berekende voorlopige huur eveneens worden herzien. De huur kan echter pas definitief geregeld worden na vaststelling van de definitieve stichtingskosten door de minister. Bij de donderdag in het Notarishuis te Haax-lem gehouden verkoop van huizen is de woning Glasblazerstraat 17 verkocht voor 4300 aan V/. J. van Herwaarde; de woning Oranjeplein 3 is^voor 28.000 op gehouden. Nieuws in het kort Medisch zwemmen. Op maandag 25 juli om 17.45 uur zal in het Sportfondsen- bad in Haarlem voor deelnemers(sters) aan de cursus medisch zwemmen voor licha melijk gehandicapten de mogelijkheid opengesteld worden een zwemdiploma te halen. Trouwe dienst. Aan mevrouw B. de Veer-Boon is wegens 12V2 jaar trouwe dienst bij de familie Donderdahl, Platanen- laan 15, Bloemendaal, de medaille en oor konde van de Nederlandse Vex-eniging van Huisvrouwen uitgereikt. Vanmorgen is in een academische zit ting in het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem door de leerkrachten, leerlin gen en ouders van leerlingen van het Tri- niteitslyceum afscheid genomen van Pa ter dr. Modestus van Straten, die het lyceum gaat verlaten wegens zijn benoe ming tot rector van het Nederlands schrif telijk studie-centrum in Culemborg. Bo vendien werd tegelijkertijd het zilveren priesterfeest gevierd van pater Van Stra ten, die ruim veertien jaar aan het hoofd van de Triniteitslyceisten heeft ^gestaan. Vöox-afgaande aan dezë. academische zit ting was in de dekenalèitbi-k aan de Jans straat een mis opgedx-agen door pater Van Stx-aten, die daax-bij wex-d geassi- steex-d door zijn opvolger, pater dr. A. M. G. Kuipei's, pater Reijkers en pater Leo pold Vex-hagen. Tijdens deze plechtigheid werd de missa in g van Louk Nelissen ten gehox-e gebx-acht terwijl de mis beslo ten werd met het zingen van het Te Deum van Jaen Langlais door het schoolkoor. De academische zitting in het concert gebouw begon met een declamatorium, ge titeld „De priester" op tekst van dr. J. F. M. Kat, voorgedragen door M. Prins en met orgelimprovisaties van N. Waas dorp. Hierna hield dr. A. Kuipers een rede, waarin hij de vele kwaliteiten en de tal loze activiteiten opsomde, die de scheiden de rector in de afgelopen jaren tentoon gespreid heeft. Niet alleen in schoolver band, aldus dr. Kuipers maar ook in het dagelijks leven, waax-door het terrein van zijn apostolaat onbeperkt was. Nadat het schoolkoor op bijzonder fx-aaie wijze „Lau- date Dominum" op muziek van L. Nelis sen ten gehox-e had gebracht was het woord aan de lyceïsten zelf, die na enke- Het ligt in de bedoeling van B. en W. van Haarlem het Coomans Gildehuis in de Witte Herenstraat te restaureren en het te zijner tijd beschikbaar te stellen ten be hoeve van de jeugdvorming. Voor dit doel vraagt het college van B. en W. de raad een krediet van 33.500. De staatssecx-etaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft inmiddels een subsidie toegezegd van 30 percent van de restauratiekosten tot een bedrag van 32.500, aangezien het historische gebouw tje voorkomt op de „voorlopige lijst der Nederlandse Monumenten van geschiede nis en kunst". B. en W. zijn echter van oox-deel dat een hoger subsidiepercentage gex-echtvaardigd zou zijn. Het ligt in het voornemen van het college hierover nader met de staatsseci-etax-is ovex-leg te plegen. Het gildehuis is uit historisch oogpunt voor de stad van belang, hetgeen moge blijken uit de vex-melding op de voox-lopige monumentenlijst; „Witte Hex-enstraat 32. Van het voormalige Coomans-hofje, 1611 gesticht, doorhet St. Nicolaas- of koop mansgild in 1613 voltooid, in 1654 uitge breid met een gildehuis, in 1871 gedeelte lijk gesloopt, bestaat thans nog alleen het gildehuis, in pax-ticulier bezit en een rond- bogig poox-tje van bak- en bex-gsteen, waar boven een gebeeldhouwde steen met op- schx-iften: „1659. Geribde deur met kloppex-". In een ziekenhuis te Dx'achten is de 73- jai'ige W. van der Veer uit Kortehemmen ovex-leden. Hij stak zatex-dagmiddag op de fiets, zonder op het snelvex-keer te letten, de rijksweg in de omgeving van zijn woonplaats over en werd toen door een pex-sonenauto aangereden en zeer ex-nstig gewond. In Eindhoven is de 43-jax-ige mevrouw L. A. M. de GreefVan Roy met haar bromfiets op een kruispunt in aanx-ijding gekomen met een bestelauto. Zij werd zo zwaar gewond, dat zij kort na het ongeluk ovex-leed. Ie toespraken, namens onderbouw, hbs- afdeling en gymnasium-afdeling, twee boekwex-ken en een bijdrage in de kosten voor een reis naar Gx-iekenland overhan digden. Drs. P. Hokkeling weidde ten slotte uit- voex-ig uit over de „wetenschapsman" Van Straten, waarbij hij diverse belangwekken de passages uit het proefschx-ift van de scheidende rector voorlas en bovendien en kele activiteiten van pater Van Straten opsomde, die de rector als een gx-oot clas sicus bestempelen. Na pianospel door H. de Vries dankte dë pater rector de diver se sprekers ontroerd voor de vele loftuitin gen. Zaterdagmiddag zal in Brinkmann van 3 tot 5 uur een receptie gehouden worden waar oud-leex-lingen afscheid kunnen ne men van pater Van Straten. Na een felle eindspx-int met de jonge Henk Peters, waax-bij het verschil amper 'n banddikte bedx-oeg, is Cees Piers erin geslaagd om de zevende rit van de don- dex-dagavondcompetitie, die door het Haar lemse „De Kampioen" in het „Van der Aartsportpark" werd gehouden, op zijn naam te brengen. Aanvankelijk gaven Straver en Ruijs die met solovluchten probeex-den een ont snapping te forceren, in de eex-ste koex-s- helft de toon aan. Maar door het hoge tempo wex-den deze uitlooppogingen in de kiem gesmooi-d. Alles bleef bijeen en al leen Blommaert, Bogaax-d, Bouma en H Jansen x-aakten door tegenslag achterop of moesten de strijd staken. De uitslag luidde: 1. C. Piers, de 50 ronden in 1 uur 28 min. en 33 sec.; 2 H. Peters, 3. R. Hendx-iks, 4. A. Straver 5. C. Jansen, 6. A. Ruijs, 7. M. Bouma 8. H. Jansen. Bij de C-klassers zegevierde Philippo vóór Schenk, G. Wagnex-, Nijssen, R. Wag ner en Willemse. Het clubkampioenschap sprint van „De Kampioen" wordt dinsdagavond 19 juli in de polder verx-eden. Titelhouder is Ed dy Riethoff. Liss* GESLAAGD Voor het examen U.T.S. afd. Bouwkunde slaagde de heer L. Molenaar; voor vlieg- tuig-elektronica slaagde de lieer H. van Voorst aan de U.T.S.het diploma mulo A werd behaald door R. Tromp Gzn. Mej. M. Smink behaalde de hoofdakte kleuter onderwijzeres. Voor het. mulo-examen slaagden de vol gende leex-lingen der Geref. Ulo-school' Tineke Nieuwenhuis, Nico de Jongh en Ada van Briemen. BURGERLIJKE STAND VAN LISSE GEBOREN: David C. M., z. van P. J. M. Zirkzee en A. P. van Velzen; Jacobus W.. z. van W. Ruigrok en P. C. Hoogland; Leo- nardus M. M„ z. van H. L. Tijssen en W. M. Meskers; Jan G„ z. van J. Eigenbrood en J. van Delft. GETROUWD: W. E. de Kooker en C. Benthem, C. P. Reeuwijk en M. A. v. d Aax-t. BURGERLIJKE STAND ZANDVOORT GEBOREN: Cornelis, z. van W. C. van der Mije en J. Olie; Petrus H., z. van P. J. Vleeshouwers en E. A. M. Timmermans; Jan M„ z. van M. J. Paap en N. E. Koning: Maarten H., z. van J. E. Jansen en P. W van der Tas; Theodorus J. R„ z. van P. A de Backer en M. C. J. Vulsma. Geboren buiten de gemeente: Ronald, z. van A. C. Bracke en R. van der Mije; Ma rio M., z. van J. Drommel en W. J. M. van den Elshout; Emile E„ z. van A. F. Parée en M. A. Visser. ONDERTROUWD: E. H. Gerritsen en W. M. J. van den Berg, Jac. Paap en H. van der Mije. De Amsterdamse haven heeft in de af gelopen nacht het vierduizendste schip in dit jaar ontvangen. Het was het Britse motorschip „Egreb" (1187 brt.) van de Bri tish Steamship Company uit Liverpool, dat om half een afmeerde aan de Javakade. Het schip kwam uit Liverpool via Rotter dam met een lading stukgoed. Vorig jaar ai'riveerde het vierduizendste schip op 20 juli in de Amsterdamse haven. V oetbal Het bestuur van de voetbalvereniging Corn-Boys uit Sas van Gent heeft een klacht ingediend bij het hoofdbestuur van de KNVB tegen de tweedeklasser Hulst. Het bestuur van Corn-Boys zegt dat bewe zen kan worden, dat Hulst spelers bij haar wegkoopt. Deze affaire houdt de Zeeuwse voetbal gemoederen x-eeds enige tijd bezig. Enige tijd geleden is het ook de voetbalvereni ging Terneuzen al eens opgevallen, dat hun keeper op eigenaardige wijze over ging naar de voetbalvereniging Hulst. Ook een halfspeler van Terneuzen is naar Hulst verdwenen. En nu heeft de in Zee land nog al opvallend goed spelende rechts buiten van Corn-Boys na vrij korte onder handeling met het bestuur van Hulst overschrijving aangevraagd. De KNVB zal naar aanleiding van de klacht van Corn-Boys een commissie van drie man instellen die de klacht zal onderzoeken. Olympische Spelen De 18-jarige Australische wereldkampi oen Jon Konrads, die na de Olympische Spelen in Rome een tournee wilde ma ken door Amerika, heeft hiervoor geen toestemming gekregen. Het Australische Olympische Comité heeft bepaald, dat deelnemex-s aan de Spelen, die de leef tijd van 21 jaar nog niet hebben bereikt, in teamverband moeten blijven en ook per chartervliegtuig de terugreis zullen maken. De Nedei'landse damesschermploeg (floret) voor de Olympische Spelen is nu definitief samengesteld. Zij bestaat uit Elly Botbijl, Nina Kleyweg, Lenie Kokkes- Hanepen, Dany van Rossem en Riet Noels. Ons land zal vex-tegenwooi-digd zijn zowel in de individuele wedstrijden als in de team wedstrijden. De 16-jai-ige Amsterdammer Max Dwin ger, werd, zoals bekend, als enige Neder landse schex'mer ingeschreven. Hij komt uit op het degenschermen-individueel. W ielrennen -UL A, il .i'., ,.4J. Een Nederlandse ploeg, bestaande uit de volgende renners: J. Bx-unenbex-g (Weert) E. Becker (Schaesberg), W. Harings (Scheulder) en L. Knops (Bocholz), met als reserve A. Frissen (Bunde), zal deelnemen aan de Ronde van Joegoslavië, die op 26 juli start in Subotica en zal dux-en tot en met 31 juli. Als leiders gaan mee de heren Chr. van Dooren (Maastricht) en J. C. Wil- lemsen (Nuth). Aan deze ronde nemen verder deel ploegen uit Joegoslavië, België. Polen, Tunesië, Hongarije, Roemenië en Bulgarije. Vergeefs heeft een aantal Italiaanse sprinters in Rome getracht het wereld record van onze landgenoot Arie van Vliet op de 200 meter met vliegende stax-t, dat Van Vliet op 9 september 1955 in Kopen hagen vestigde met een tijd van 11 sec. te verbeteren. De wereldkampioen Maspes slaagde er wel in, het te evenaren, maar Moi-ettini (11.4), Pesenti (11.4), Sacchi (11.4) en Lombardi (11.7) bleven er ruimschoots van vex-wijdex-d. Recordpogingen op andere afstanden bleven eveneens zonder resultaat. Hockey Met het oog op de Olympische Spelen zal een team geformeerd uit spelers van het Nederlandse hockey-trainingselftal, zondag op het Tilburg tex-rein in Tilburg een oefen wedstrijd spelen tegen een team van de Batavieren. Het elftal van de Batavieren is als volgt samengesteld: Doel: Mulder (Amsterdam); achter: Both (SCHC) en J. Tei-lingen (Be Fair); midden: Max-res (Lax-en), Violet (HDM) en Van der Valk (Lax-en); voor: Berkman (BMHC), Hooghiemstx-a (SCHC), Gielen (Be Fair), Spoelstra (Delftse Studenten) en Dekker (BMHC). Sport in het hort TENNIS De uitslagen van de wed strijden, die zijn gespeeld in Szecin in groep 2 van het toernooi om de Galea Cup, luiden: RuslandPolen 50, Tsjechoslo- wakijeNederland 41. VOETBAL Het Spaanse nationale voetbalelftal heeft in Santiago met 40 ge wonnen van Chili. De ruststand was 20 in het voox-deel van de Spanjaarden. VOETBAL De halfspeler D. Faber van Go Ahead (vx-oeger Vitesse en De Gx-aafschap) zal het komende seizoen uit komen voor AGOW. Het contract zal dezer dagen worden getekend. Sport in Kort (q- PAARDESPORT. Prins Bernhard zal op 24 juli in Groningen de draverij om de Gouden Zweep een draverij voor Neder landse paarden over een afstand van 2400 meter bijwonen en na afloop aan de winnaar de prijs uitreiken. Koersen op Duindtgt Zondagmiddag staan vrijwel alle Derby kandidaten in het laatste voorproefje voor de Derby, waarvoor zich tot nu toe nog geen enkele favoriet heeft aangemeld. Mis schien komt deze nu echter uit de bus. Daar deze Dex-by-px-oef een draverij is met handicaps is IJssel vrij gunstig geplaatst, zelfs zo, dat zij bij een herhaling van haar laatste koers op Duindigt zeker is van de ovex-winning. Erg betrouwbaar is zij niet, evenmin als de favoriet Ijsvogel S, die aan de start meestentijds veel terrein vex-speelt. Daar IJsselmonde en Yberflöte vlot en goed hun werk doen krijgt dit nummer dus wel een zeer open karakter, waarbij de voox-keur uitgaat naar IJssel. Ook in het internationale nummer is er een vraagteken en wel of Theo Messidor zijn zware handicap van 60 meter kan in lopen tegenover een Gao B, Typhoon en Sammy Mars. Op een snelle baan zal het hem niet kunnen lukken Typhoon te over meesteren. Outsider is Gao B. Bij de amateui-s verdient Xiphon L wel enig vertrouwen, daar zijn rijder nu wel geleerd zal hebben om niet als een gek van start te vliegen om halverwege met een „leeg" paard te zitten. Walter Pluto en Van H zijn de andei'e kandidaten, met X Mieke Hollandia als outsider. Het lange openingsnummer kan een prooi worden voor Xandor. die Xanthia S en Wilco Maire wel aan kan. In het derde nummer gaat de voorkeur naar Xita Hanover, die weliswaar niet zo sterk is, maar voldoende snelheid heeft om Winnfried en Walter Mitty achter zich te houden. Niet minder dan vier rennen comple teren het programma. Eén daarvan wordt een zekex-e pi-ooi voor stal Swarttouw (Ta lisman, Altai) vóór Le Faquin. In de amateux-sx-en gaat op een soepele baan Early Sun een vrijwel zekere over winning tegemoet, voor The Serpent of Iran en de outsider Staatsgeheim. In de sprintersren geniet Loyal het meeste verti'ouwen, tenzij Old Satchmo weer eens verrast met een goede ren. Out sider Patachou. Ook in de Grande Lolotte-prijs beheer sen de 3-jax-igen het beeld en voornamelijk door de goede Spoetnik, die dit seizoen nog maar één keer geklopt is. Phrolic en Sans Valeur zijn de concurrenten in deze zeer goed bezette ren. Atletiek Op de gemeentelijke atletiekbaan aan de Kruislaan te Amsterdam-Oost is met strobalen een circuit afgezet, waarop zon dagmiddag om half drie de eerste natio nale kampioenschappen skelteren worden gehouden. De skelter afgeleid van ske let is een uit een buisframe geconstru eerd vierwielig voertuigje dat door eën lichte motor wordt aangedreyen. Deze miniatuur race-wagens werden door Ame rikaanse militairen op een verre post uit verveling ontworpen, doch enkele jaren la ter is dit vermaak uitgegroeid tot een hob by die als een ware rage Amerika verover de en vervolgens naar Europa oversloeg. In maart van dit jaar zijn de skelters op het circuit te Zandvoort in Nederland geïntro duceerd. Sindsdien zijn er zes skelter-clubs opgericht en nog een tiental in oprichting, die al diverse malen demonstraties heb ben gegeven. Er wierpen zich tien Neder landse fabrieken op de fabrikage van deze autootjes, waarvan ons land er op dit ogenblik al duizend telt. Zondagmiddag worden de eerste kam pioenschappen gereden in de jeugdklassen (14-18 jaar) met motoren van 50 cc, en voorts in de klassen van 100, 125 en 200cc voor volwassenen. Donderdagavond waren er reeds zeventig inschrijvingen. Het wed strijdprogramma voor de komende maan den ziet er als volgt uit: Zwolle 6 augus tus, Nijmegen 21 augustus, Enschede 28 augustus, Schiedam 30 augustus, Rotter dam 4 september en Bodegx'aven 10 sep tember. Kampioenschap tenniste varen Donderdag zfjn op 't gemeentelijk sport park in Hilversum de wedstrijden om het open baankampioenschap van de Vereni ging van Nederlandse Tennisleraren be gonnen. Na de Hilversummer J. B. Mulder, die wegens een ernstige armblessure niet kon deelnemen, heeft thans ook de titel houder Joop de Mos zich, geplaagd door steenpuisten, uit de strijd moeten terug trekken. Het staat nog niet vast of hq met Parlevliet zijn titel in het dubbelspel zal kunnen verdedigen, doch waarschijnlijk iykt dit niet. De eerste uitslagen luiden: Hex-en enkelspel, eerste ronde: A. Brou werG. van Eijk jr. walk over; G. H. Bunt J. Gossman 611, 62; R. G. KaulingJ. Liewes 61, 61; H. van den HeuvelH. Nieberg 62, 64; G. van BeemA. Hoeps 61, 63; A. BlomP. van Riemsdijk 64. 64; A. van LeeuwenJ. H. van Hars kamp 75, 36, 75; B. SimonP. de Gunst 60, 61; A. WarmenhovenH. Scholte 64, 63; J. van der TorreTh. Borst 60, 62. Tweede x-onde: A. Bx-ouwerJ. de Mos walk over; R. G. KaulingG. H. Bunt 64, 68, 63; M. BuijtelaarH. van den Heu vel 61, 63; J. SchuuringG. van Beem 4—6, 6—2, 6—2; S. G. Parlevliet—A. Blom 60, 64; B. SimonA. van Leeuwen 60, 60; H. HemmesA. Warmenhoven 61, 75; Th. DekkersJ. van der Torre 6—4, 6—4. Italië is op weg om voor de vijfde maal in zes jaar de finale Europese zone van het toernooi om de Davis Cup te bereiken. In de wedstrijd voor de halve eindstrijd tegen Gx-oot-Brittannië op Wimbledon heeft Italië na de eerste dag de leiding met 20. Pietrangeli versloeg Wilson met 64, 63, 46, 75 en Sirola bleef met 97, 75, 16, 26, 64 de meerdere van Davies.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9