1 1UUi icma 1-ZViy Ü1UU wïïsïïws België verleent bijstand aan de provincie Katanga Brussel vreest voor Russische interventie in Kongo OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Belgische ambassadeur uit Moskou teruggeroepen Lottgering Acht mensen omgekomen bij verkeersongelukken Afscheiding niet officieel erkend Kabinetscrisis in Leopoldstad 20°/o en 40°/o House of England In twee weken meer regen dan vorig jaar in twee maanden Vrij koel Aan het strand Het woord is aan Amerika begint reeks ondergrondse kernproeven Dekens stómen. Tijd. f. 1,25 Reisredacteur naar Kongo In de krant van heden: 7 o e JAARGANG No 7 MAANDAG 18 JULI I960 305e JAARGANG No 160 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- li 1 I li H Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). faWf I 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heüigland 10. Tel. 15295. Bij- I Iff If 1 ff I f-* I ff 1^ I Jff fffffffflgffjff] Abonnement p week 59 rt p. parted 7ffi, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie» P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) Brussel Dc aandacht gaat in Brussel sterk uit naar de politieke ontwikkeling, zowel in de centrale regering van Kongo te Leopoldstad als in de provinciale rege ring van het afgescheiden Katanga. Alle senatoren en volksvertegenwoordigers van Katanga die nog in Leopoldstad verbleven zijn naar Elisabethstad teruggekeerd. In de hoofdstad van Katanga is ook de raads man van de Belgische minister-president, graaf d'Aspremont-Lynden angekomen, die op het vliegveld te Elisabethstad door de premier Tsjombe werd begroet. In naam van de Belgische regering beloofde de Bel gische regeringsfunctionaris alle mogelij ke technische, administratieve en financië le steun aan Katanga, zonder dat er even wel vooralsnog sprake van is dat Brussel de rcgering-Tsjombe officieel erkent. Tsjombe heeft de commandant van de Belgische troepen in Katanga, kolonel We ber, tot zijn militair adviseur benoemd en het bevel der Belgische troepen is aan een andere Belgische kolonel toevertrouwd. In Jadotstad, een van de grote centra der kopermijnen, is de door Loemoemba tot genex-aal van de Kongolese gewapende macht benoemde Victor Loendoela, die sergeant-majoor was onder het Belgisch koloniaal regime, geari-esteerd. Hij zal naar zijn geboortedorp in de provincie Ka- sai worden teruggestuurd. Men erkende dat hij in Jadotstad, waar zich massale gewelddaden en plunderingen voordeden, blanken het leven heeft gered. Tsjombe ontving afgevaardigden van de Belgische mandaatgebieden Roeanda en Oeroendi om met hen te praten over de oprichting van een Oost-Kongolese federa le republiek. Tsjombe is er van overtuigd, dat ook afgevaardigden uit de provincie Kasai en de provincie Kivoe met hem wil len samenwerken. In Elisabethstad zijn duizenden Belgi- Advertentie In onze Service-Verkoop korfing op sportpantalons Ital. Barathea van Marzotto o.a. lichte en middengrljze tinten. Van 59,50 nu 35,70 Terylene, geheel "wash and wear" veiwerkt, vocht- en vuilafslotend, blijvende plooi. Van 54,50 nu 32,70 Mohair met wol, Zwitserse Import, modieus model met ritssluiting en stofcelntuur. Van 49,50 nu 39,60 Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 tegenover Tuschlnskl (Van onze weerkundige medewerker) Tijdens het weekeinde kwamen in de onstabiele lucht heel wat buien tot ont wikkeling. Zeeland bleef de laatste 10 da gen met 10 tot 20 mm,, de droogste pro vincie maar in de meeste plaatsen is 30 tot 50 en in sommige delen van het land, vooral in het noorden, 50 tot 70 mm. re gen gevallen. Op tal van plaatsen viel er de laatste veertien dagen meer regen dan verleden jaar in de maanden jidi en augustus samen. De lohid- en stormwaarschuwingsdienst kwam verleden jaar van begin april tot 17 oktober niet één keer in actie. In de afgelopen drie weken heeft het KNMI al op 11 dagen een waarschuwing voor har de of stormachtige wind moeten geven. Ook de laatste drie zondagen, waaronder die van gisteren, waren een grote teleur stelling. De depressies zijn deze zomer bijzonder hardnekkig en geven geen enkel hoge- drukgebied de kans vaste voet te krij gen, niet in West-Europa ook niet in Scan dinavië. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot krach tige en aan de kust aanvankelijk nog af en toe harde westelijke wind. Vrij koel. Volledige weerrapporten op pagina twee. Oog morgen onbestendig strand weer met nog een krachtige wes tenwind. Opklaringen maar nog een plaatselijke bui. Koel, over dag 17 tot 18 gr. C. Zeewater: 17 gr. C. Langs het hele strand viel zondag 3 tot 7 mm regen. Vooruitzichten: hoge drukge- bied ten westen van Ierland zal in het midden van de week enige verbetering brenegen. sche vrouwen cn kinderen teruggekeerd en het leven wordt er snel normaal. „Brussel" wil echter voorlopig niet de indruk geven, dat het de onafhankelijkheid van Kongo indirect ongedaan wil maken door een officiële erkenning van de onaf hankelijkheid van Katanga, maar men wil anderzijds de door Tsjombe uitgestoken vriendenhand niet weigeren. Enkele Brus selse kranten, ondermeer de Soir, hebben sterk aangedrongen op erkenning van Ka- tanga. De voormalige gouverneur van de provincie, de Belg Schoeller, is in Brussel teruggekeerd en onmiddellijk door koning Boudewijn en de regering ontvangen. Men is van oordeel dat wanneer Loemoemba aan het hoofd van de centrale regering van Kongo kon worden vervangen door een gematigde Kongolese leider er nog veel te redden valt, hoe hopeloos de toe stand er ook nog uitziet. De wederopbouw van Kongo zal echter moeten geschieden op basis van het federaal systeem. In Katanga is reeds begonnen met de opbouw van een eigen gewapende macht, samengesteld uit Katangezen. Pas wan neer deze in staat zal zijn de orde te handhaven, zal de regering van Katanga er mee instemmen, dat de Belgische troe pen het land verlaten. (Reuter) In Elisabethstad, de hoofdstad van Katanga worden 150 manschappen van de „Force République" vastgehouden. Men tracht uit te zoeken wie van hen zaterdag vijf Europeanen hebben doodge schoten. De politie heeft een geheime zen der in beslag genomen, die, naar aange nomen wordt, is gebruikt voor het door geven aan onjuiste boodschappen aan vliegtuigen die soldaten naar Elisabethstad brachten. Van andere zijde is vernomen dat een Italiaanse staatsburger is aange houden en uitgewezen omdat hij door middel van een geheime zender bood schappen heeft uitgezonden. Minister-president Tsjombe, heeft mee gedeeld dat hij het vice-presidentschap van de onafhankelijke staat Katanga en vier ministersportefeuilles heeft aangebo den aan het kartel van de oppositie. Waar nemers nemen aan dat Tsjombe hiermee de eensgezindheid van de bevolking wil bevorderen. mmm Af Arthur Bear: Je kunt een jongen uit een dorp weg halen, maar je kunt het dorp niet uit de jongen weg halen. WASHINGTON (A.F.P.) De Verenig de Staten zullen in de komende twee jaar elf ondergrondse kernontploffingen van ge ringe omvang teweegbrengen als onder deel van het onderzoek naar methoden om dergelijke proeven beter te kunnen ontdek ken, zo heeft het ministerie van defensie te Washington zondag bekendgemaakt. In het zelfde kader zullen 21 explosies met klassieke middelen boven de aarde wor den teweeggebracht. Koningin Juliana en de prinsessen Margriet en Marijke hebben ter gele genheid van het gouden jubileum van de Koninklijke Zeil-, Roei- en Motor sportvereniging „De Kaag" met het koninklijke jacht Piet Hein" een be zoek gebracht aan de Kagerplassen, waar zij het admiraalzeilen hebben bij gewoond. De burgemeester van War mond en zijn echtgenote maakten het tochtje met de „Piet Hein" mee. Foto's: De Koningin op de „Piet Hein". Het koninklijke jacht bij het admiraal- zeilen. BRUSSEL (ANP/Reuter/Belga) „De Belgische regering beschikt over in lichtingen, die haar verplichten aan te nemen dat onder bepaalde omstandigheden het gevaar van een Kongolees verzoek om Russische interventie aanwezig is," zo is in Brussel medegedeeld. In de mededeling wordt verder gezegd, dat de Bel gische regering echter niet officieel op de hoogte is van het voornemen van de Kongolese regering om een dergelijk beroep op de Sovjet-Unie te doen. Volgens berichten uit Stanleystad zou minister-president Loemoemba hebben gedreigd, militaire steun aan Moskou te vragen, indien de Belgische troepen niet binnen 72 uur uit Kongo zouden worden teruggetrokken. Het is niet uitgesloten dat de Sovjet-Unie de mogelijkheid van het zenden van Russische troepen naar Kongo in de Veiligheidsraad ter sprake zal brengen. De Russische afgevaardigde heeft zondag verzocht de Veilighedsraad weer bijeen te roepen om de toestand in Kongo te bespreken. „Binnen enkele uren" zullen uit Mos kou vliegtuigen met suiker en conserven naar Kongo vertrekken, aldus meldt het Russische partijorgaan „Pravda". De toestellen zullen in Cairo en Khartoem tussenlandingen maken. De Sovjet-Unie zal in totaal 1.000 ton suiker, 300 ton con serven en 8.700 ton meel naar Kongo zen den. Tegen het einde van de week vertrekt de „Leninogorsk" uit Odessa naar Kongo. (Reuter) De Belgische regering heeft de UNO met klem verzocht, een Pools vrachtschip met wapens te beletten zijn lading naar Kongo te brengen. Een woordvoerder van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken zei een bericht van radio-Leopoldslad, dat het Poolse shcip zijn lading brengt volgens het technisch hulpprogram van UNO, ongeloofwaardig te achten. In Warschau is ontkend dat er een Pools vrachtschip met wapens en munitie op weg is naar Kongo. Men noemde de mededeling van Belgische zij de een wild gerucht, in omloop gebracht om vrees te wekken voor een communis tische interventie in Kongo. De Belgische ambassadeur te Moskou is voor overleg naar Brussel ontboden wegens het ontoelaatbare gebaar jegens de Belgische minister van Buitenlandse Zaken. Eerste minister Eyskens zei: „Wij hebben onze ambassadeur teruggeroepen en iedereen weet wat dit in de diplomatieke taal betekent. Wij zijn een klein land. Wij hebben recht op respect, vooral van de zijde van landen die terecht als aanval lers mogen worden aangeduid". Premier Loemoemba en president Kasa- voeboe verblijven thans in Stanleystad. Gezien het feit dat Loemoemba heeft laten doorschemeren dat hij wellicht enige tijd in Stanleystad zal blijven, en omdat de ze stad het centrum van zijn aanhangers is, wordt het niet uitgesloten geacht dat hij de zetel van de regering van Leopold stad naar Stanleystad zal verplaatsen. Stanleystad is vrijwel van de buitenwereld afgesloten. Volgens de Belgische P.T.T. is de telefoonverbinding met de stad al een weck verbroken. De moeilijkheden in Kongo dreigen vol gens in Brussel ontvangen berichten te worden vermeerderd met een kabinetscri sis. Zondag heeft de minister van Econo mische Zaken, Jav, per brief zijn ontslag bij Loemoemba ingediend omdat hij het regeringsbeleid niet meer met zijn naam wilde dekken. Jav, die de enige minister van de in Katanga overheersende Conakat-par- tij was, vertrok nog zondag met een aan tal partijleden uit Kamer en Senaat naar Elisabethstad. De aankondiging van zijn ontslag werd onmiddellijk gevolgd door berichten over het ontslag van drie an dere ministers, die echter niet officieel zijn bevestigd. Onder hen zou ook zijn de minister van Buitenlandse Zaken, Bombo- ko. wie de afgelopen dagen door zijn per soonlijke moed bij het ontzetten van Euro peanen die door Kongolese muiters wer den bedreigd tot in het Belgische parle ment toe hulde werd gebracht voor zijn houding. De partij- en persoonlijke twisten tussen de Kongolese politici heeft geleid tot vrees voor hun persoonlijke veiligheid. Verschei dene ministers zijn van de Afrikaanse wij ken van de stad verhuisd naar de Euro pese wijk, waar zij zich beter beschermd voelen tegen acties van hun tegenstan ders. Enkele ministers hebben na het voorval van de vorige week, waarbij mi nisteriële auto's door werkloze landgeno ten werden belaagd, van auto's verwis seld. In plaats van in de Amerikaanse li mousines, door de Belgische regering voor de overdracht van de soevereiniteit voor hen gekocht, rijden zij thans in minder opvallende voertuigen. Advertentie STOPPEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL: 11561 BINNENWEG 137 - TELy36^32^^,;7v Politieke waarnemers in Brussel wijzen erop, dat het zeer goed mogelijk is, dat Loemoemba zijn ultimatum niet recht streeks aan de Belgen heeft, willen doen toekomen, omdat hij de diplomatieke be trekkingen met hen verbroken heeft. Zij zien in een ultimatum van Loemoem ba een mogelijke waarschuwing aan het adres van de UNO om haast te maken met het zenden van troepen te vervanging van de Belgische militairen, die Loemoemba zo snel mogelijk het land uit wil hebben. Secretaris-generaal Hammarskjoeld van de UNO heeft Zweden verzocht, een ba taljon ter beschikking van de UNO-strijd- macht in Kongo te stellen. Omdat er haast bij is, heeft de UNO de suggestie gedaan, he t baltaljon samen te stellen uit Zwe den die bij de UNO-troepen in Gaza die nen. Hammarskjoeld heeft nog twee Euro pese, een Latijns-Amerikaans en een Azia tisch land om militairen voor Kongo ge vraagd. Maar in doorgaans welingelichte kringen verluidt betrof het verzoek Ier land, Joegoslavië, Haiti en Birma. Het detachement Ghanese troepen dat zondag in Stanleystad aankwam, heeft versterking gekregen van Ethiopische troe pen, nadat in Leooplstad berichten waren ontvangen dat de stiuatie in de Oost-pro vincie was verslechterd. Onze reisredacteur, de heer W. L. Brugs- ma, die juist is teruggekeerd uit Japan, zal nu weldra naar Kongo vertrekken. Als ge volg hiervan wordt zijn serie reportages over de ontwikkeling in Japan onder broken. pag. Weerrapporten 1, 2 Binnenlands nieuws1, 2, 5 Uit het Buitenland 1, 3, 5 Kunst 2, 7 Op de Praatstoel 3 Agenda 4 Uit stad en omgeving4, 5 Op en om het Binnenhof5 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Toch Is Het Zo7 Beeldverhalen 7 Economisch nieuws S Beurs 8 Scheepsberichten 8 Sport 9,10, 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Advertentie Op de Vughterweg te 's Hertogenbosch zijn bij een autobotsing twee personen om het leven gekomen. Zes anderen wer den min of meer ernstig gewond. Op het moment dat uit de richting Vug'nt een file auto's naderde, trachtte de heer P. Winkens uit Vught deze file te passeren. Een- auto, bestuurd door de 29-jarige heer H. Merkelbach uit Hilvaren- beek naderde van tegengestelde richting. De heer Winkens trachtte in de file te rug te komen, maar zijn auto slipte en kwam in botsing met de tegenligger. Zo wel de heer Merkelbach als de naast hem zittende 57-jarige Engelsman, G. E. Wells uit Dartford, waren op slag dood. De andere inzittenden van beide auto's werden ernstig gewond naar het zieken huis in 's Hertogenbosch overgebracht. Bij Buurmalsen is een busje uit Gelder- malsen door onbekende oorzaak tegen een lichtmast gereden. De 76-jarige mevrouw J. van Mourik uit Geldermalsen was op slag dood. De andere inzittenden onder wie zich een aantal kinderen bevond, werden zwaar gewond. Daar door de bot sing de banken van het busje in elkaar waren geschoven, moesten de slachtoffers worden uitgezaagd. Zeven personen, onder wie de bestuurder, de 40-jarige C. Ver meulen uit Geldermalsen, zijn met twee ziekenauto's naar het ziekenhuis in Cu- lemborg overgebracht. Allen hadden beenbreuken en hersenschuddingen opge lopen. De rentmeester der domeinen in de Wieringermeer, ir. A. Ovinge uit Alkmaar, is bij een autobotsing nabij Bergen op Zoom om het leven gekomen. Zijn twee collega's, ir. J. Kluytenaar, rentmeester der domeinen te Breda, die de auto be stuurde, en ir. J. Nysingh, rentmeester der domeinen te Zwolle, werden gewond. De botsing ontstond doordat een aanne mer uit Bergen op Zoom op een kruis punt geen voorrang gaf aan de auto, waar in de drie rentmeesters gezeten waren. De botsing was zo hevig, dat de door ir. Kluytenaar bestuurde auto kantelde en tegen een paal sloeg. Alle drie inzitten den werden uit de wagen geslingerd. De heer Ovinge werd hierbij zo zwaar gewond dat hij ter plaatse overdeed. Ir. Nysingh kreeg inwendige kneuzingen en ir. Kluy tenaar liep- een hersenschudding en enkele hoofdwonden op. De aannemer, die alleen in zijn auto zat, kreeg een hersenschud ding en een armfractuur. In Halsteren is de 19-jarige H. J. van de Kieboom met zijn bromfiets door onbekende oorzaak gevallen. Hij werd zo ernstig gewond dat hij kort daarop over leed. Twee Duitse vakantiegangers die op een motorfiets van Renesse terugreden naar Solingen zijn in Nieuwerkerk (Zee land) geslipt. De duopassagiere, een ze ventienjarig meisje, sloeg met haar hoofd tegen een betonnen paaltje aan en werd levensgevaarlijk gewond. De bestuurder liep een gebroken sleutelbeen op. Het meisje is later overleden. Op de verkeersweg Ferwerd-Holwerd (Fr.) is de 9-jarige Geit Bakker uit Blija (Fr.) om het leven gekomen. Het jon getje fietste met een vriendje achter een vrachtauto en stak daarachter vandaan plotseling met zijn fiets naar links de weg over. Juist op dat moment passeer de uit tegenovergestelde richting een per sonenauto. De jongen werd aangereden, en over de weg geslingerd. Hij was op slag dood. De bestuurder van de perso nenauto, de heer Westra uit Sexbierum, remde zo krachtig dat de auto twee keer over de kop sloeg en zwaar beschadigd op een iets lager gelegen parallel lopende weg op de wielen terecht kwam, de heer Westra liep echter geen letsel op. Mevrouw A. C. G. Dalenoord-Moerman uit Glimmen, echtgenote van de presi dent-directeur van het W. A. Scholtens- concern uit Foxhol, is in een ziekenhuis te Enschede overleden. De heer en me vrouw Dalenoord werden anderhalve week geleden ernstig gewond toen hun auto na bij Deventer in botsing kwam met een autobus. De toestand van de heer Dalen oord, die in het Deventer ziekenhuis wordt verpleegd, is naar omstandigheden goed. Advertentie zie advertentie op pagina 12 Voor een aantal welpen deed zich zaterdagmiddag een welkome gelegen heid voor een goede daad te verrichten. Van een vrachtauto, die op de Juliana- laan in O verveen reed, vielen namelijk enige kratten met sinaasappelen op straat. Hier ziet men de jeugdige pad vinders druk doende de „appeltjes van Oranje" op te rapen, onder het goed* keurend toezicht van hun akela. „Wij doen ons best" schijnt de welp links op de foto tegen haar te zeggen. V BARTEÜORISSTR. HAARLEM TEL .13439 .lEi'oSESÏRAAT (BI) KQHWGSPIEIN) AM0EftOAMvfEk '223596 SUèDE DAMES- EN HERENJASJES

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1