Dertigduizend Belgen zijn al uit Kongo gevlucht De Gaulle zou instemmen met politieke coördinatie vele koopjes 10% korting Cuba's minister van Defensie Raul Castro in Moskou WERELDNIEUWS Etna actief Brussel ontving 12.000 repatrianten Vliegtuig met 8 Deense voetballers verongelukt Ikeda tot premier van Japan gekozen De „zes" bijeen in Den Haag Gebeuren in Kongo is diep ingeslagen Vorosjilov verlaat partijpresidium 3 Kesselring overleden Parachutisten treden op Speciaal schip gehuurd voor jacht op „monster van Loch Ness" Klacht tegen Amerika bij de UNO ingetrokken? Vliegtuig in de Sont &p de '""Praatótoe.1 FUNKE'S ROGGEBROOD Menigte in Indische stad lynchte ontvoerder MAANDAG 18 JULI 1960 (Van onze correspondent) BRUSSEL. De evacuatie van Belgische vluchtelingen uit Kongo gaat nog steeds door. Naar schatting hebben van de tach tigduizend Belgische burgers, die zich twintig dagen geleden, bij de afkondiging van de onafhankelijkheid, nog in Kongo bevonden, ongeveer dertigduizend Kongo reeds verlaten. Zaterdag landden in Za- ventem gedurende de nacht twintig vlieg tuigen en sedert tien dagen heeft de Sabe na, in samenwerking met de K.L.M. ën andere Europese luchtvaartmaatschappijen ongeveer twaalfduizend vrouwen en kin deren naar Brussel gebracht. Sommige vrijwilligers van de onthaalcentra op de nationale luchthaven van België werken er twintig uur per dag, en er zijn op het ogenblik een duizend vrijwillige chauffeurs die de vluchtelingen per auto naar hun families in België of in het buitenland brengen. De verste reis ging naar Mont- pellier in Zuid-Frankrijk. Tweeduizend leden van de pas opgerich te „Beweging voor de verdediging van de belangen van de Belgen in Afrika" mani festeerden zondagavond op de luchthaven. Er werden echter geen relletjes veroor zaakt. De demonstranten deelden pamflet ten uit tegen de regering. Zaterdag is te Brussel de „Commissie voor een onderzoek naar in Kongo begane aanslagen op personen" ingesteld. De mi nister van Justitie heeft allen, die verkla ringen wensen af te leggen, verzocht dit aan de Belgische gerechtelijke autoriteiten mede te delen. Recepties afgelast Met het oog op de ontwikkelingen in Kongo hebben alle Belgische diplomatieke vertegenwoordigingen in het buitenland het verzoek gekregen de ontvangsten ter gelegenheid van de Nationale dag van Bel gië op 21 juli af te gelasten. De receptie, die donderdag om half zes op de Belgische ambassade te Den Haag zou worden gehou den, is afgelast. In de plaats daarvan zal op hetzelfde tijdstip in de St. Jacobskerk in de Parkstraat te Den Haag een mis wor den opgedragen ter intentie van de slacht offers in Kongo en van de toekomst van dit land. Advertentie Buiten de nu ook nog nog op alle courante voorradige goederen. Gen. Cronjéstraat 4(1-44 - Haarlem Telefoon 54679 BONN (DPA) Dc voormalige gerie- raal-veldmaarschalk van de Duitse lucht macht Albert Kesselring is zaterdag in dc ouderdom van 74 jaar in een ziekenhuis in Bad Nauheim overleden. (Reuter) Generaal Kesselring, die tij dens de tweede wereldoorlog opperbevel hebber der Duitse strijdkrachten in Italië was, werd in 1947 door een geallieerde krijgsraad ter dood veroordeeld. Later werd dit vonnis omgezet in levenslange gevangenisstraf, en nog later in twintig jaar. Hij zat gevangen in gevangenis voor oorlogsmisdadigers in Werl, in West- falen, in juli 1952 kreeg hij om gezond heidsredenen verlof van drie maanden. Voor dit verlof verstreken was, gelastte de Britse regering zijn volledige invrij heidstelling. KOPENHAGEN (UPI) Acht van de beste voetballers van Denemarken zijn zaterdagmiddag omgekomen bij een vlieg tuigongeluk. Een chartervliegtuig, dat hen voor een selectiewedstrijd naar Hcrning op Jutland zou brengen, stortte in de Sont. vlak nadat het op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen was opgestegen. De enige overlevende was de piloot, die echter beide benen verloor. Van het vliegveld af zag men hoe het toestel, het eigendom van een particuliere maatschappij, het „Zonens Redningskorps", van een hoogte van honderd meter in zee stortte, even voorbij het eind van de start baan. Een machinestoring was waarschijn lijk de oorzaak. De Deense radio heeft de amusements programma's van zaterdagavond geschrapt. Het is het eerste vliegtuigongeluk dat bij het vliegveld Kastrup plaatshad, sinds het neerstorten van een K.L.M.-toestel in 1947, waarbij toen ruim twintig mensen om het leven kwamen, onder wie de Zweedse Prins Gustav Adolf en de Amerikaanse zangeres Grace More. (Ritzau) Onder de omgekomen voet ballers waren drie leden van de Olympi sche ploeg: de 29-jarige Boerge Bastholm (elf keer international), de 21-jarige Funck Jensen (vier keer international) en de 20- jarige Arne Karlsen, die twee keer voor de Deense nationale ploeg was gekozen. De bestuurder van het vliegtuig had na het opstijgen van het toestel geen zicht tengevolge van plotseling optreden de regenbuien. Dit heeft de piloot, die zwaar gewond in een ziekenhuis ligt, bij een kort verhoor verklaard. Hij zei dat de twee motoren normaal hadden gefunc tioneerd. Het 14 of 15 jaar oude toestel mocht alleen bij goed weer vliegen. Zo had het geen ruitenwissers. Daar bij de start het zicht nog vijf km was, had de be stuurder toestemming gekregen om in de lucht te gaan. Door onverwachte regen buien had hij op de instrumenten moeten vliegen, waarbij hij zijn oriëntering kwijt raakte, vooral ook doordat een sterke zij wind het toestel uit de koers drong. België stuurt nog steeds versterkingen naar onrustig Kongo. Deze foto werd gemaakt op het vliegveld Ndjili van Leopoldstad, ivaar Belgische parachu tisten muitende manschappen van het Kongolese leger opbrachten. ppw/ Het Britse visserij-weekblad „The Fi shing News" meldt dat een voormalig Brits oorlogsschip, dat is omgebouwd voor de diepzeevisserij door een Brits dagblad is gehuurd om jacht te maken op het legendarische „monster" van Loch Ness. Het schip is de voormalige kanonneer boot „Dormhouse", dat thans „Quesada" is gedoopt en in Polperto in Cornwall ge heel voor zijn nieuwe taak is ingericht. Reeds heeft de jacht op haaien aange toond, dat het schip voor zijn taak be rekend is. MOSKOU (Reuter) De Cubaanse mi nister van Defensie, Raul Castro, is zondag in Moskou aangekomen voor overleg met dc Russische regering, zo meldt het Russi sche persbureau Tass. HAVANA, Cuba (Reuter) Goed inge lichte kringen in Havana brengen het be zoek van Raul Castro, de broer van de Cu baanse premier, in verband met geruchten over een militair verdrag tussen Cuba en de Sovjet-Unie. De reden van het bezoek is niet officieel medegedeeld. Men acht het evenmin uitgesloten dat Raul Castro be sprekingen zal voeren over het bezoek van Kroesjtsjev aan Cuba. De datum van dit bezoek is nog niet bekend. Het 19.500 ton metende Russische tank schip „Pekin" is zaterdag met 25.000 ton ruwe olie in Havana aangekomen. De olie zal worden geraffineerd door de raffina derij van de Esso, die door de Cubaanse regering is overgenomen. De „Pekin" heeft een beschadigde boeg, die het heeft opge lopen bij een botsing in de Middellandse Zee met een Noors tankschip. (UPI) Duizenden Cubanen hebben zondag in de rooms-katholieke kathedraal van Havana een mis bijgewoond, waar onder de hulpbisschop een preek hield te gen het communisme. Na de mis verzamel den groepjes gelovigen zich in de omge ving van de kathedraal onder het roepen van „Cuba .ja, Rusland neen". Er ontston den enkele vuistgevechten met voorstan ders van Castro's pro-Russische politiek. Samenzwering (AFP) De Cubaanse politie beeft be kendgemaakt dat zij een groep samen zweerders heeft opgespoord. De groep had haar hoofdkwartier op twintig kilometer afstand van Havana. Bij de inval in het hoofdkwartier kwam het tot een vuurge vecht, waarbij één samenzweerder werd gedood en twee gewond. Ook twee man van de politie werden zwaar gewond. De politie nam zeventien mensen, onder wie vijf vrouwen, in hechtenis. WASHINGTON (AFP) Naar van diplomatieke zijde te Washington verluidt, heeft Cuba besloten zijn klacht tegen de Vei-enigde Staten bij de Veiligheidsraad in te trekken en aan de Organisatie van Ame rikaanse Staten (OAS) voor te leggen. De Verenigde Staten hebben Cuba in 'n nieuwe nota beschuldigd van economische en po litieke agressie tegen de Verenigde Staten. De Amerikanen protesteren tegen de nieu we Cubaanse wet op de nationalisatie. Volgens de nota is deze wet discrimine- Zaterdag is een Deens passagiersvlieg tuig ter hoogte van Kopenhagen in de Sont gestort. Van de negen inzittenden onder wie drie leden van de Deense Olympische voetbalploeg ontsnapte slechts de piloot aan de dood. Op deze foto zien we hoe het vliegtuigwrak op het droge wordt getrokken. (Telefoto). rend en willekeurig. Verder wordt in deze nota geprotesteerd tegen de behandeling van Amerikaanse journalisten. De Cubaan se autoriteiten hebben in verscheidene gevallen journalisten gevangengehouden zonder officiële beschuldiging of uitgewe zen zonder nadere verklaring, aldus de nota. Piloot gevlucht KINGSTON, Jamaica (Reuter) Een piloot van de Cubaanse luchtvaartmaat schappij, op weg van Flavana naar Miami, heeft zondag zijn toestel met vijftig passa giers bij Kingston aan de grond gezet en de autoriteiten van Jamaica politiek asiel verzocht cn gekregen. De piloot zeide dat Russische, Poolse. Tsjechoslowaakse en Chinese technici in Cuba toezicht uitoefenen op de bouw van militaire bases voor gebruik door de Sovjet Unie. Hij verklaarde dat de hoogste leiders van Cuba. premier Castro, zijn broer Raul, en de president van de Nationale bank dr. Quevara communisten zijn. Castro zou vol gens hem van plan zijn het Caraïbisc'ne gebied en geheel Latijns Amerika te ver overen. De gestrande passagiers zullen met een ander toestel worden opgehaald. TOKIO (AFP-UPI) Het Japanse La gerhuis heeft de nieuwe leider van de li berale democratische regeringspartij, Ha- jato Ikeda met 275 van de 438 stemmen tot premier gekozen als opvolger van Kis- ji. Dc liberale democraten hebben in het Lagerhuis 286 afgevaardigden. De leider van de socialistische partij. Asanoema, kreeg 121 stemmen, de sociaal-democrati sche kandidaat Nisjio 38 stemmen en ex- premier Isjibasji 1 stem. De enige com munistische afgevaardigde onthield zich van stemming. De zitting was geopend door keizer Hi- rohito. die aandrong op eenheid in het belang van de economie, de stabilisering van het maatschappelijk leven en de we- reldvreden. Ook het Hogerhuis zal vandaag over het premierschap stemmen. De liberale demo craten bezetten hier 134 van de 250 zetels. De nieuwe premier .was minister van Handel en Industrie in het kabinet Kisji. Naar in politieke kringen in Tokio ver luidt wil hij het accent leggen op een wel- vaartspolitiek. de belastingen verminde ren en een ministerie van Voorlichting in het leven roepen om de regering dichter bij de kiezers te brengen. Pro-Amerikaans Ikeda, zoon van een saké (rijstwijn)-fa- brikant, was evenals Kisji in overheids dienst tijdens de oorlog, maar hij werd niet gezuiverd. De Amerikanen stelden hem aan tot vice-minister van Financiën. DEN HAAG Het politiek overleg van de Zes van de Europese gemeenschappen is maandagochtend in de Trèveszaal in Den Haag begonnen. De conferentie staat onder voorzitterschap van de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Minister Luns wilde maan dagochtend voor het begin van de confe rentie niet meedelen waarover zou worden gesproken. De Belgische minister van buitenlandse zaken, de heer Wigny, was maandagoch tend niet aanwezig. Hij zou wel aan de middagvergadering deelnemen. De Belgi sche delegatie wordt op de ochtendverga dering geleid door de ambassadeur, baron Van der Straten-Waillet PARIJS (U.P.I.) In gezaghebbende kring te Parijs wordt vernomen dat de zes Europese landen vffn Euromarkt, Eura tom en E.K.S.G. momenteel overleggen om te komen tot een nauwe coördinatie op politiek terrein. Dit streven is, volgens de zegslieden, ingegeven door de recente ontwikkelingen in Afrika en heeft zijn gro te stoot gekregen van de gebeurtenissen in Kongo. Vooralsnog zou er een overkoepelende instantie moeten komen, geleid door één functionaris, die verantwoordelijk is voor het voeren van een beleid, dat van tevoren door de ministers van buitenlandse zaken der zes landen nauwkeurig omlijnd is. Men heeft in dit verband reeds de naam genoemd van Maurice Faure, voormalig Frans onderminister van buitenlandse za ken. Momenteel vergaderen de zes ministers van buitenlandse zaken eenmaal per drie maanden voor het bespreken van politieke kwesties, welke de zes landen West- Duitsland, Frankrijk. Italië en de Benelux raken. Men zou hun overleg grotere betekenis kunnen geven als één persoon verantwoordelijk kon worden gesteld voor het voeren van een beleid, zoals de zes ministers (de zes regeringen) dat opstellen. LONDEN (Reuter) Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat blijkens een communi qué, dat is uitgegeven na een vrijdag gehouden voltallige bijeenkomst van het centraal comité der Russische communis tische partij aan de oud-president maar schalk Klimenti Vorosjilov op zijn verzoek ontslag Is verleend als lid van het presi dium der communistische partij. Zijn op volger als president. Leonid Brezjncv, is ontheven van zijn functie van secretaris van het centraal comité. De 79-jarige Vorosjilov werd op 7 mei van zijn ambt als president ontheven met het oog op zijn gezondstoestand. Hij maakt vermoedelijk nog wel deel uit van het pre sidium van de Opperste Sovjet, waarin hij na zijn aftreden als president met algemene stemmen werd gekozen. Brezjnev wordt als een der naaste me dewerkers van Kroesjtsjev beschouwd. Hij is 53 jaar oud. In het communiqué werd gezegd, dat zijn ontslag als secretaris van het centraal comité verband houdt met zijn benoeming t.ot de post van voorzitter van het presidium van de Opperste Sov jet. Tot dusver was hij een van de zes secretarissen van het centraal partijcomi té. (AFP) Met Vorosjilov is een van de laatste „oude Bolsjewieken" uit de partij leiding verdwenen. Na in de burgeroorlog, met name in 1918 bij de verdediging van Tsaritsin het tegenwoordige Stalingrad een belangrijke rol te hebben gespeeld steeg Vorosjilov snel in de partijhiërarchie. In 1921 werd hij gekozen als lid van het cantrale partijcomité. In 1934 werd hij volkscommissaris van defensie en in 1940 vice-premier van de raad van volkscommissarissen. Toen de Duitsers in '41 de Sovjet-Unie binnen vielen, stond hij aan het hoofd van de legers in het Noordwesten. Tengevolge van de druk van de Duitse strijdkrachten moesten de Russen zich tot voor Lenin grad terugtrekken en Vorosjilov werd kort nadien van zijn commando ontheven. In de laatste jaren van het leven van Stalin hoorde men weinig van Vorosjilov. Op het 20ste partijcongres maakte Kroesj tsjev echter bekend, dat de maarschalk een van de weinigen was geweest, die zich tegen Stalin had verzet. In maart '53, na de dood van Stalin, werd Vorosji- lof benoemd tot staatshoofd, welke post hij tot 7 mei van dit jaar bekleedde. President De Gaulle heeft tot dusver weinig gevoeld voor een dergelijke supra nationale figuur. De ontwikkelingen in Kongo en de toeneming van de spanningen tussen Oost en West zouden zijn stand punt echter gewijzigd hebben De Gaulle heeft te verstaan gegeven dat het Belgi sche beleid inzake de interventie in Kongo zijn volledige instemming heeft en daar door is Parijs dichter bij Brussel gekomen dan het ooit tevoren was. De zes regeringen zouden eenstemmig van oordeel zijn, dat een nauwe politieke coördinatie thans een gebiedende eis is. Als De Gaulle in het najaar naar West- Duitsland reist er is sprake van een staatsbezoek omstreeks september zou hij uitgewerkte voorstellen meenemen. Over die voorstellen wordt thans reeds on officieel overleg gepleegd en in het Franse ministerie van buitenlandse zaken zou reeds aan de formulering van de voorstel len worden gewerkt. CATANIA, Sicilië (UPI Zondag is op het eiland Sicilië de vulkaan de Etna tot uitbarsting gekomen, volgens de deskundi gen de zwaarste eruptie, welke ooit van deze vulkaan is geregistreerd. Door een explosie in de centrale krater, werden rotsblokken zo groot als een vrachtauto tientallen meters de lucht ingeslingerd, werd een kolossale rookwolk uitgebraakt en werd tot 50 kilometer in de omtrek as uitgespuwd. De boeren op de door lava vruchtbaar gemaakte akkers op de hellingen van de 3.300 meter hoge vulkaan, namen in pa niek de vlucht, terwijl vonken een aantal wijngaarden en dennebossen in brand sta ken. Vulkanologen waarschuwden, dat de ex plosie mLschien zou worden gevolgd door een lavastroom zoals die van 1928. welke één dorp wegvaagde, nog één ten dele ver nielde en een schade van ongeveer 40 mil joen gulden veroorzaakte. De Duitse professor Alfred Rittmann, hoofd van de afdeling voor vulkaanstudie aan de universiteit van Catania, en voor zitter van het inteimationaal instituut voor vulkanologie, zeide dat geen gegevens be kend zijn over een' explosie in een krater van de Etna zo zwaar als die van zondag. De explosie van 1928 was geringer dan die van zondag, zeide de professor. Doch in het verleden zullen stellig zwaardere ontploffingen hebben plaats gehad. Twee Engelse en drie Franse toeristen hebben de bangste uren van hun leven doorgebx-acht in een hut op vijf kilometer afstand van de krater. De dorpen Milo, Linguaglossa, Piedi- monte en Fornazzo op de noordoostelijke hellingen van de Etna, waar as in de richting van de zee werd geblazen, heb ben om politieversterkingen gevraagd, voor het geval het tot een evacuatie zou moeten komen. Tussen de explosie in de krater in 1928 en het ogenblik dat de lava begon te stx-o- mén, lagen vijf dagen, "riep Rittmann in herinnering. Ook ditmaal zou het dus nog dagen kunnen duren voor lava komt. Kort verhaal Een mijner kennissen had thuis moei zaam Engels geleerd. Hij miste wellicht het zelfvertrouwen om zich zonder zorg in de vreemde taal uit te drukken, werd ook door zijn wat schichtige natuur geremd om rustig naar Engelse dialoog te luiste ren. Hij was uiterst verlangend om met zijn kennis op technisch gebied, in het buiten land werkzaam te zijn. En ziet, op een dag las hij een advertentie van een firma in Londen die iemand van zijn bekwaam heid zocht en bereid vms, een buitenlan der aan te stellen, mits deze perfecte ken nis van de taal bezat. Mijn vriend schreef met hulp van woor denboeken, goede raad en uren harde ar beid een keurige Engelse brief waarin hij al zijn aanzienlijke qualificaties opsomde. En werkelijk, zijn sollicitatie scheen in druk gemaakt te hebben, want hij kreeg een oproep om zich in persoon te Londen te komen voorstellen. Mijn vriend was nu in grote opwinding. Verbeeld je, da.t hij hen niet verstond of met zijn mond vol tanden zou staan. Hij durfde op zijn kantoor danook niet goed. te zeggen dat hij naar het buitenland sol liciteerde, nam slechts één dag vrij, ver trok 's avonds na kantoortijden kwam na middernacht bij zijn Londens hotel aan. De deur werd geopend en hij vroeg om een kamer. Hij had de zin keurig voor bereid en in het vliegtuig vele malen tot zichzelf herhaald. Maar de portier scheen hem niet te begrijpen. Paniek groeide in zijn borst. Hij zei het nu langzamer, zich afvragend of hij ernstige uitspraakfouten gemaakt had. De man hief zijn armen ten hemel. Hij varieerde de zin, herhaalde hem luider, dan zachter. Ten slotte liet de ander hem binnen, ging hem ook voor de trap op, sprak ook het een en ander, rap en volkomen onverstaanbaar voor mijn diep geschokte vriend. I-Iij lag te wentelen in zijn bed, wist dat hij verloren was. Geen woord had hij verstaan, geen woord verstaanbaar kun nen maken. Hij sliep vrijwel niet, kleedde zich bij het ochtendgloren aan en wilde met het vroegste goedkope vliegtuig terug gaan, om zo op kantoor niet eens een dag te missen. Zijn Londense poging was toch hopeloos. 1-Iet dienstertje, dat hem zijn ontbijt bracht, sprak tot zijn onuitsprekelijke opluchting Nederlands. Hij vertelde haar dat hij was komen solliciteren, ech ter alle moed verloren had en meteen te rug ging. Ze keek hem met sympathie aan. „Wat jammer," zei ze. „Overigens, was gisteravond alles in orde? De nachtpor tier is een Griek en spreekt geen woord Engels." H. B. Fortuin Advertentie èn voor uw gezondheid èn als lekkernij Hofleverancier Tien tegen één dat ook uw dokter het eet SCHAKEL De Kamers van Koophandel en industrie van de Westduitse stad Mönehen-Gladbach en Noord-Limburg hebben aangedx'ongen op elektrificatie van de 85 km lange spoorlijn tussen Venlo en Mönchen-Gladbach. Wanneer dit stuk geëlektrificeerd wordt kan van het noorden van Groot-Briltannië af tot Wenen en de zuidpunt van Italië met elektrische tractie gei-eden worden. LAMP. Een afdeling van het Poolse in stituut voor atoomvorsing heeft de eer ste Poolse „atoomlamp" vervaardigd. Het licht van deze lamp is tot op een afstand van ongeveer tweehonderd me ter zichtbaar, maar dit licht kan door het gebruik van krachtiger lenzen ver sterkt worden. De lamp zal gedurende ongeveer tien jaar de lichtsterkte gelei delijk vermindren. Telefoonboek. Zondag hebben de Moskovie ten de krantenkiosken in de stad be stormd om een exemplaar te bemachti gen van een bestseller, die deze mor gen ten verkoop werd aangeboden. Het was de stedelijke telefoongids, die voor het eei'st in zes jaren weer verscheeen. Alle vijftienduizend exemplaren waren binnen enige uren uitverkocht. De prijs bedroeg 13 roebels (ongeveer 4,95 gul den). De abonnee-lijst telt ongeveer 100.000 namen, waaiwan de meest voor komende Ivanov is, de Russische „Jan sen". Wantrouwen. Russische patrouillevaartui gen hebben vrijdagmiddag bij de Habo- mai-eilanden beslaggelegd op twee Ja panse vissex-sboten met twaalf man aan boox-d. De Russen worden er ook van verdacht de vissersboot te hebben ge- enterd, die woensdag verdween voor het eiland Koenasjiri, ten noorden van Hokkaido Dit schip had een beman ning van acht. Kidnapper. Zondag is in de Japanse stad Osaka een tandarts, genaamd Sjigehisa Motojama gearresteei'd op verdenking van ontvoering van en moox-d op het 7-jarig zoontje van een rijke zakenman in Tokio. Hij werkte onder een aange nomen naam in Osaka als ongeschoold arbeider. Het zoeken naar hem was op 19 mei begonnen, toen het lijk van het jongetje, Masaki Ozeki, gevonden was in een strozak in de auto van Motoja ma. De ontvoerder had laten weten dat hij een losgeld van twee miljoen yen verlangde maar de familie Ozeki poog de vergeefs met hem in contact te komen. NEW DELHI, India (UPI) In de In dische stad Halvand is zaterdag een man, die beschuldigd werd van ontvoering, met zijn vriend door een woedende menigte gelyncht. Ongeveer tweeduizend mensen kwamen samen voor het gerechtshof en eisten de beklaagde voor zich op. De ma gistraat riep de hulp van de politie in. Veegteken. Volgens een bericht van het Zuidkoreaanse nieuwsagentschap Dong- wha is de Noordkoreaanse communis ten-leider Kim II Soeng ernstig ziek of uitgex-angeerd. Kim is sinds midden juni niet meer in het openbaar gezien en zijn naam is door radio-Pyongyang niet meer genoemd sinds de voorzitter van het px-esidium van de Albaanse communisten op bezoek was. Discipline. President Nasser Leeft het ont slag bekrachtigd van een postbeambte, die beschuldigd was van verduistex'ing van twintig cent. De ambtenaar,' Aziz Zaki Hanna, zou een blief als gewone post hebben gestuurd, hoewel de afzen der hem twintig cent extra had betaald om er een aangetekende brief van te maken. Hanna zou de twintig cent voor zichzelf hebben gehouden. Bom. Op een bijeenkomst van Kroatische nationalisten te Buenos ires is zater- dagavond een bom ontploft, waardoor een twintigtal mensen werd gewond. De aanslag schijnt verband te houden met de tweedracht tussen pro- en anti-com munistische emigranten uit Joegoslavië in Argentinië. Honger. In de Ai'gentijnse provincie Tucu- man is een vrouw aangehouden die een achtjarige jongen heeft vennoord en hem met haar twee kinderen gedeelte lijk heeft opgegeten. Zij verklaarde de jongen de zoon van een bakker-, die brood kwam brengen te hebben ge dood. omdat zij honger had. Ondergang. In de nacht van zaterdag op zondag is tussen de Balearen en de Spaanse kust een onbekend jacht ver gaan. Het Spaanse schip „Ciudad de Va lencia" zag het bx-anden op volle zee. Toen het Spaanse schip koers had ver legd om assistentie te vexdenen. werden met een tussenpoos van 15 minuten twee ontploffingen gehoox-d. Daax-na zonk het jacht snel. Er zijn geen men sen aan boox-d gezien. De enige overle vende was een Duitse herdershond, die uit het water werd getrokken. Uitvinder. De Engelse luchtmaarschalk Sir Raymund Hart, een der uitvinders van radar, is zaterdag, 61 jaar oud, in Aston Rowant. Oxfox-dshii'e, ovexdeden. Hart heeft van 1917 tot vorig jaar de R.A.F. gediend. Bethel. In de omgeving van Jeruzalem, bij het Jordaanse dorp Beitin, is een grote, ruim drie meter hoge muur bloot gelegd, die waax-schijnlijk deel heeft uit gemaakt van een Kanaanse tempel uit het midden van het bronzen tijdperk, dat wil zeggen 1700 voor Chx\ Beitin is volgens dr. Awni Dajani, hoofd van de Jordaanse oudheidkundige dienst, het Bijbelse Bethel. Weeraiaantjes. Voor het einde van het jaar zullen de Vex-enigde Staten aard- satellieten gebruiken voor weersvoor spellingen, aldus „The New York Times". Dit betekent dat het program ma voor de weersatellieten drie jaar op het tijdschema vooruit is. Na het suc ces van de eerste weersatelliet. Tiros I werd besloten het programma te bespoe digen, aldus het blad.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3