Communistisch „politbureau" in Indonesië wordt verhoord Kongolese Senaat tegen beroep op Russische interventie HET WEER Bij brand in Bennebroek zijn 67 varkens omgekomen Dreigement van Loemoemba eenstemmig afgekeurd sWMORRIS "before i/ou êutjl NASUTION GRIJPT IN Man overviel een 18-jarig dienstmeisje Vier doden in het verkeer jan doornbosch Var kens schuren van psychiatrische inrichting geheel uitgebrand Herziening geëist van het kabinet Parachutisten redden 166 Europeanen 75e JAARGANG No 8 DINSDAG 19 JULI 1960 305e JAARGANG No 161 Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT P." W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Het woord is aan Veel bewolking Aan het strand In de krant van heden: accordeon- en gi!aar-8es Als u gaat verhuizen V.S. protesteren tegen vasthouden van twee overlevenden der RB-47 Vijftig man ingesloten bij mijnbrand in Nedersaksen BONTMANTELS Bonthuis „Hélène" Stormachtig begin 20°/o korting op Towersportcolberts House of England Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- Ti 8 1 li 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). i»«| V 8 C* 1 1I lOC Verschijnt dagehjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- fj QCj L 1 W OliS L/UUDlQU kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 ^rf&aA A A A AM -BW A JS&* ^*1 Raarlems Dagblad/0pri HaarL CrL Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 NYLON REGENJASSEN ƒ49.75 Chateaubriand: De Griekse geschiedenis is een gedicht, de Romeinse een schilderij, de tegen woordige een kroniek. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Iets lagere middagtemperaturen. Overwegend matige, later naar noordelijke richtingen draaien de wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen nog matig strandweer met mogelijk een bui en naar noordelijke richting draaiende wind. Temperatuur 18 tot 19 gr. G. Zeewater 17 gr. C. Vooruit zichten: IToge-drukgebied bij Ierland komt naderbij en doet de wind afnemen, maar uit noordelijke richting wordt nog te koele lucht aangevoerd. pag Weerrapporten I, 2 Uit het binnenland1,2, 4 Buitenlands Nieuws1, 3, 4 Op de Praatstoel 3 Agenda 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 6' Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Garcia de Leon7 Beeldverhalen 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Maandagmiddag is in een huis aan de Laan van Minsweerd te Utrecht een 18- jarig dienstmeisje door een man aange vallen. De ongeveer 30-jarige man diende zich aan als colporteur in wasmachines en televisietoestellen. Toen het meisje zei dat mevrouw niet thuis was, drong hij de woning binnen en sloeg het meisje op het hoofd. Toen het meisje begon te gillen nam de man d& vlucht Het bleek dat hij het meisje twee tanden uit de mond had geslagen. Ze was niet in staat een nauw keurige beschrijving te geven van de man die haar had overvallen. In Nunspeet is de 46-jarige mevrouw Pe- ters-Soman verongelukt, toen zij met haar bromfiets van het rijwielpad de rijksweg opi-eed. Zij werd door een auto aangere den en overleed korte tijd later. Het ach terop de bromfiets gezeten dochtertje liep slechts lichte kwetsuren op. Mevrouw Pe ters was met haar man en twee kinde ren op weg naar een vakantie-adres in Haarlem. In Voorthuizen wilde de 52-jarige A. van Beek de Overhorsterweg bij zijn woning oversteken. Hij werd aangereden door een auto en was op slag dood. Op de provinciale weg bij Schermer- horn is een motorfiets, bestuurd door T. N. Ootes uit Hensbroek, tegen een paal gebotst. De broer van de bestuurder, de 23-jarige N. Ootes uit Rotterdam, werd ernstig gewond en is in een ziekenhuis te Alkmaar overleden. De bestuurder kreeg geen letsel. In het Wilhelminagasthuis te Amsterdam is de 66-jarige mevrouw J. Bosma-Jansma overleden, die in de Kinkerstraat door een "bestelauto was aangereden en ernstig aan het hoofd werd gewond. Advertentie reteerstraat 112 - haarlem-noord Advertentie dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman Waarom zou u risico lopen Vraag ons eens geheel vrijblijvend inlichtingen. F. DAMIAANS EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 Ook in de Kongolese kamer werd het regeringsbeleid aangevallen. De afgevaar digden weigerden het besluit van Loe moemba om de diplomatieke betrekkingen met België te verbreken zonder meer goed te keuren. Besloten werd, een gezamenlij ke vergadering met de Senaat te hofcden om over deze kwestie te beslissen. Ovei één zaak waren Kamer en Senaat het eens: de Belgische troepen moeten onmid dellijk uit Kongo worden geruggetrokken „In Brussel zei eerste minister Eyskens het standpunt te delen van premier Tsjom- be, die verklaard heeft UNO-troepen uit Katanga te zullen weren. „Wij hebben goedgevonden, dat UNO troepen naar Kon go zijn gezonden om de orde te herstellen, zo zei hij. „Dat geldt dus alleen de ge bieden, waar onrust heerst. Vastgesteld I moet worden, dat in Katar.ga geen wan- Om ongeveer half vijf ontdekten men sen die in een plezierbootje door de Leidse- vaart voeren de beginnende brand in de aan de bosrand staande varkensschuren. Onmiddellijk sloegen zij alarm. Op dat moment waren echter weinig mensen in de buurt. Toen de bedrijfsbrandweer bij de schuren kwam, was het vuur al snel toegenomen. In korte tijd stond de achter vleugel van de in hoef ijzer-vorm gebouw de schuren in lichter laaie. De bedrijfs brandweer kreeg voor de bestrijding van het vuur assistentie van de vrijwillige brandweer in Bennebroek. Met behulp van het stichtingspersoneel, van bloembollenarbeiders en anderen werd getracht de in paniek geraakte var kens uit de brandende schuur te bevrijden. Dit leverde bijzonder veel moeilijkheden op. De onwillig geworden dieren brach ten een enorm geschreeuw voort en takel den elkaar met beten toe. Uiteindelijk slaagde men erin 99 dieren te bevrijden. De zolder van de schuren lag vol stro. Toen de vlammen dit hadden bereikt ont stond een grote rookontwikkeling, waar door de blussingswerkzaamheden mede werden bemoeilijkt. Met man en macht werd eraan gewerkt om de vuurhaard bereikbaarder te maken. Hiervoor moest ondermeer een muur worden omgetrokken ■n het stro uit elkaar worden gehaald. De brandweren konden niet voorkomen lat de schuren door 't vuur totaal werden vernield. Om zes uur kon de brandweer net de nablussing beginnen. De gehele avond is men hiermee doorgegaan. De gehele nacht werd bij de afgebrande schu ren de wacht gehouden teneinde een even tuele heropleving van brand in de kiem te smoren. De geredde dieren zijn in een loods on dergebracht. De schade, die zeer groot is, is thans nog niet precies vast te stellen. De oorzaak van de brand is onbekend. Zowel de gebouwen als de levende have waren verzekerd. Op de foto de uitge brande schuren. DJAKARTA (AFP) Het militaire op perbevel in Djakarta heeft het gehele po litbureau van de Indonesische commu nistische partij, met inbegrip van de se cretaris-generaal, Aidit, verzocht voor een ondervraging voor de militaire inlichtin gendienst te verschijnen, zo is dinsdag in Djakarta bekendgemaakt. De woordvoer der van het opperbevel, luitenant Eddy, heeft verklaard, dat deze ondervraging zou gaan over de verklaring, die de partij vorige week had gepubliceerd en waarin ernstige critiek werd geoefend op de rc- geringspolitiek van het afgelopen jaar en waarin geopperd werd het kabinet te wij zigen. Deze verklaring was verschenen in het communistische partijorgaan, dat onmid dellijk een verschijningsverbod kreeg op gelegd. Luitenant Eddy verklaarde dat de ver klaring van de partij „ongerustheid en verwarring in de gemeenschap had ge wekt en het gevaar inhield het gezag van de centrale regering rechtstreeks te ver minderen". De Londense Times voorziet een con flict tussen de communistische partij in Indonesië en president Sukarno als gevolg van de arrestatie van dr. Sakirman, lid van het presidium van de communistische partij. Men kan volgens dit blad nog be ter spreken van een conflict tussen de communisten en het leger, „want dit zijn de twee effectieve machten, waarop Su- BRUSSEL (ANP) De Kongolese Senaat heeft maandag „krachtig en eenstemmig" het dreigement van minister-president Loemoemba met Rus sische interventie in een motie afgekeurd. Onmiddellijk na het bekend worden van Loeiuoemba's ultimatum kwam het Belgische kabinet in Brus sel bijeen. „Onze positie blijft onveranderd. Er'zijn geen nieuwe elemen ten", aldus werd na de ministerraad medegedeeld. „De toestand is te ernstig", zeide minister Wigny, alvorens naar Den Haag te vertrekken om zijn vijf collega's van de EEG-landen van de laatste ontwikkelingen in Kongo op de hoogte ite stellen. De opperbevelhebber van de UNO troe pen in Kongo, de Zweed Carl von Horn verklaarde, „We hebben nog niet genoeg troepen in Kongo om de Belgische strijdkrachten te kunnen af lossen". De UNO-vertegenwoordigcr in Kongo, dr. Bunche, heeft het ultimatum van Loe moemba, waarin deze de UNO 24 uur de tijd gaf om de Belgische troepen uit Kongo te doen vertrekken, bij gebreke waarvan hü een beroep op de Sovjet-Unie zou doen, van de hand gewezen. De Kongolese senaat had nog verdere critiek op de regering van Loemoemba. Op een rumoerige vergadering werd de terugkeer van president Kasavoeboe en minister-president Loemoemba naar Leo- poldstad geëist wegens de aan de orde zijnde ernstige kwesties. Beide Kongolese staatslieden bevinden zich in Stanleystad, waar de eerste afdelingen van de UNI- strijdmacht maandagochtend zijn aange komen en Loemoemba de opstandige Kon golese militairen tot bedaren tracht te brengen door op grote schaal bevorderin gen uit te delen. Dat de senatoren niet volledig tevreden zijn over de gang van zaken blijkt uit het feit, dat zij een com missie hebben ingesteld „om voorstellen uit te werken voor de herziening van het ka binet". Op voorstel van Ileo werd niet on middellijk overgegaan tot stemming over een motie van wantrouwen, omdat de re gering nog geen regeringsprogramma heeft ingediend by het parlement. De her ziening van de regering-Loemoemba is echter zonder verder uitstel geboden, zo zei hij. Ileo vestigde de aandacht van de senato ren voorts op de sociale gevaren, die Leopoldstad bedreigen als gevolg van de snelle stijging van het aantal werklozen Meer dan zeventigduizend mannen zijn werkloos geworden door het vertrek van de werkgevers en de sluiting van bedrij ven. Tallozen zijn ontslagen zonder te zijn betaald. De massa is ontevreden en stelt regering en parlement verantwoordelijk Deze massa kan morgen oprukken naar het parlementsgebouw. Er zijn dringend maatregelen nodig om hen tevreden te stellen, zo zei hij. Troepen terug! orde meer heerst." De Belgische eerste minister noemde het „ondenkbaar", dat UNO-troepen zullen optreden voor of tegen de Katangese onafhankelijkheid. De UNO strijdmacht mag geen acties ondernemen met een politiek doel, zo zei hij. Te Thysstad in het gebied van de Be- neden-Kongo, hebben muitende Kongolese troepen vliegtuigen en helikopters, die achtergebleven Europeanen trachten te evacueren, beschoten en wegen geblok keerd. Sinds zondag worden een Belgisch militair vliegtuig en een helikopter ver mist en gevreesd wordt, dat hierbij twee Belgische militairen en een bestuursamb tenaar om het leven zijn gekomen. Een konvooi, begeleid door een Kongolese staatssecretaris, dat uit Leopoldstad was vertrokken om een onderzoek in te stellen, werd niet toegelaten. In Brussel ging het gerucht, dat de op standelingen zouden worden bevoor raad met wapens en munitie, die door een Pools schip zouden zijn aangevoerd in de oceaanhaven Matadi. De wapens zouden oorspronkelijk bestemd zijn geweest voor de Algerijnse opstandelingen. Een Belgi sche woordvoerder in Brussel heeft deze berichten ontkend „De toegang van de haven", zo zei hij, „is al zo verzand, dat alleen een „spookschip" de kade zou kun nen bereiken". Matadi ligt aan de ingang van de Kongo-rivier en de toegang moet voortdurend worden uitgebaggerd. In België, waar alle feestelijkheden voor de nationale dag op 21 juli zijn afgelast, blijft de kwestie van het al of niet er kennen van de Kantagese onafhankelijk heid de politieke partijen bezig houden. De liberale partij is er voor, maar de socialistische partij heeft op een buiten gewone vergadering in Brussel een reso lutie aangenomen, dat de Belgische rege ring zich dient te onthouden van elke in menging in de binnenlandse aangelegen heden van Kongo. Minister De Schrijver zal België verte genwoordigen bij de verdere bespreking van de Kongolese kwestie door de UNO. WASHINGTON (UPI) —In een nieuwe nota aan de Russische regering over liet neerschieten van een RB-47 verkennings vliegtuig verklaart de Amerikaanse'rege ring, dat deze daad geheel onwettig is en dat ook het vasthouden van de twee over levenden geen enkele wettige basis heeft. De beschuldiging, dat het verkennings vliegtuig een spionagevlucht boven Rus sisch grondgebied maakte wordt van de hand gewezen en de Amerikaanse rege ring verklaart zijn eigen gevolgtrekking te moeten maken uit de weigering van de Sovjet-Unie om deel te nemen aan een ge zamenlijk Amerikaans-Russisch onderzoek naar het incident. De nota is vandaag in Moskou overhan digd. karno's geleide democratie gedurende het afgelopen jaar was gebaseerd". Dat dr. Sakirman ook nog vicevoorzit- ter van de nationale planraad was geeft aan deze arrestatie nog een diepere bete kenis. Daardoor is het niet alleen een maatregel tegen de partij maar ook tegen haar voortgezette deelneming in de rege ring. De critiek van de Indonesische commu nisten op de regering beperkte zich niet tot die, welke van communistisch oogpunt uit in de gegeven omstandigheden te ver wachten was, zoals het verwijt tegen de aanvaarding van Amerikaanse hulp en het aansprakelijk stellen van de regering voor de verslechterde relatie met China. Zij gold ook de inflatie en de voedselschaar ste en kreeg daardoor weerklank bij de meeste Indonesiërs, die teleurgesteld zijn door de ervaringen met de geleide demo cratie. „Het conflict tussen het leger en de com munisten laat Sukarno weinig ruimte voor manoeuvres", zo gaat de Times verder „Hij is nu afhankelijk van het leger en op Java. waar in het centrale en oostelijke deel de greep van de communisten op de plaatselijke regeringen krachtig is, zal het niet gemakkelijk zijn de zaken in de hand te houden als het tot een open conflict komt. Als Sukarno de steun van andere partijen had zou hij het in een dergelijk conflict gemakkelijker hebben, maar die heeft hij nu verloren". Het artikel besluit met de opmerking: „De profeten van de ineenstorting in In donesië hebben al zo vaak ongelijk ge kregen, dat mogelijk zelfs ook nu Indo nesië er weer doorheen zal modderen naar een nauwelijks minder chaotische maar een minder dreigende toestand. Eén waarschuwing lijkt echter op haar plaats te zijn. Als de Indonesische communisten de nieuwe uitleg van de communistische leerstellingen door Peking goed gelezen hebben zullen zij weten, dat er een tijd komt, waarop zelfs de parlementaire com munistische partij, die zich altijd het best heeft gedragen, tot geweld behoort over te gaan". SALZGITTER, West-Duitsland (Reuter) Tengevolge van een hevige brand die hedenochtend in een mp bij Salzgitter in Nedersaksen is uitgebroken, zijn vijftig mijnwerkers van de buitenwereld afgesne den. Tot dusver zijn twee doden geborgen aldus het ministerie van Economische Za ken van Nedersaksen. Advertentie ZOMEROPRUIMING Jap. Nerzstola's 225.-, 350.-, 450.- Chin. Persianer Mantels in zwart en grijs, lang v.a. 125.-, kort v.a. 99.50 (Vicoma N.V.) WILHELMINAPARK 17 - TEL. 19056 bus 6 en 11 HAARLEM-Z. Bij een brand in de boerderij van de psychiatrische inrichting „Voge lenzang" in Bennebroek zijn maan dagmiddag 67 varkens omgekomen. Van de 166 varkens konden er 99 uit de brandende schuren worden be vrijd. Eén dier was zodanig bedekt met brandwonden, dat dit later moest worden afgemaakt. In weersomstandigheden die eerder bij het najaar dan bij de zomer passen zijn maandag op het sportterrein aan de Kleverlaan in Haarlem de vakantie- spelen van het Haarlems Speeltuinver- bond met het oplaten van ballonnetjes symbolisch geopend. Regenvlagen en een stormachtige wind vermochten de pret van de kinderen echter niet te drukken. De foto toont het ogenblik waarop zij juichend de kleurige bal lonnen de vrijheid geven. Zie verder pagina 5) Belgische parachutisten hebben maan dag 166 Europeanen gered, die in de plaats Boenia in de Oostprovincie door muitende Kongolezen waren ingesloten. De opstandelingen hadden de plaats bezet. Het plaatselijke radiostation zond niet meer uit. De Europese inwoners slaag den er echter in SOS-seinen uit te zen den. In regeringskringen te Brussel is ge zegd, dat veertigduizend Europeanen uit Kongo zijn gevlucht sinds het uitbreken der ongeregeldheden; zestig percent van hen zijn Belgen de rest Grieken, Ameri kanen en Portugezen. Men schat het aan tal nog in Kongo aanwezige Europeanen op ongeveer vijftigduizend. Met de vakantie in zicht in de Service-Verkoop lichtgewicht o.a. loafers en Ital. Mohairs, halfgevoerd Nü v.a. 47,60 Ierse en Schotse Donagals; 't gehele jaar draagbare tinten. Nü v.a. 71,60 Engelse Fresco's en dunne tweeds; Franse velours en Bouclé's. Nü v.a. 79,60 Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 tegenover Tuschlnskl Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1