Belgische troepen worden uit Leopoldstad teruggetrokken „Agenten treft geen verwijt aldus hoofdcommissaris UNO-troepen zijn in staat de orde te verzekeren HET WEER VESPA Etenstijd in Oudewater Vliegtuig neergestort in Kongo: 34 doden Telefoneren 1 nov. goedkoper Alle beschuldigingen ontkend J. J. VAN KOOTEN "êeforeijouêity! Onbestendig Aan het strand NA INCIDENT MET JOURNALIST Miljonair uit Singapore tegen losgeld vrij Twee oorlogsbodems van V.S. in botsing, 11 doden Het woord is aan... Moeilijke maanden. 75e JAARGANG No 9 WOENSDAG 20 JULI 1960 305e JAARGANG No 162 Haarlems Dagblad Hoofdredacteur: Simon Koster -a. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie Redactie, Administratie Grote Hout. El I 1 H III Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). 1 éF*® I Jj^jl Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- m i 11 ff, 1! 1 Ir8® ill M lËlaffllaSfflia Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Jh JL ofta JL JLJLa&^ %?gr^ JKg&P P-P- f 8-15- Losse nrs-12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie» P. W. Peereboom en Nlr. H. C. van der Mije LEOPOLDSTAD, Kongo (ANP/Reuter/AFP) De Belgische troepen zijn begonnen het gebied van Leopoldstad te ontruimen. De terugtrekking zal zater dag voltooid zijn, zo zijn dr. Bunche, de plaatsvervanger van secretaris-generaal Hammarskjocld, en de Belgische ambassadeur, Jean van den Bosch, overeen gekomen. Het is thans nog niet duidelijk of dc vertrekkende Belgische troepen naar andere gebieden in Kongo zullen gaan, of dat zij liet land geheel zullen verlaten. In Leopoldstad patrouilleerden dinsdag gemengde patrouilles van Kongolezen en Afrikaanse UNO militairen. Dr. Bunche heeft medegedeeld dat er thans zoveel UNO militairen Kongo binnenkomen, dat het mogelijk is orde en rust te ver zekeren en de gehele bevolking, Afrikaans of Europees, te beschermen. In Jadötstad, een kleine honderd kilo meter van Elisabethstad in de Kongo lese provincie Katanga, heeft de politie korte metten gemaakt met Kongolese plunderaars, die de periode tussen de vlucht van de blanken en de aankomst van de Belgische troepen hadden ge bruikt om zich te verrijken aan de ach tergelaten eigendommen. Twee met stokken bewapende politiemannen sleuren een negervrouw naar het bureau, die met gestolen goederen op het hoofd de wijk ivilde nemen. In de krant van heden: paa Weerrapporten 12 Uit het binnenland 1, 2, 7 Buitenlands Nieuws1, 3, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving4, 5 Agenda 7 Kunst 7, 9 Feuilleton 9 Boekenhoekje9 Beeldverhalen 9 Horen en Zien 9 Economisch nieuws 11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINSSPLEIN)-'AMSTERDAM TEL. 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen met plaatselijk een bui. Morgen tegen de avond van het westen uit weer enige regen. Overwe gend matige wind, krimpend naar zuid of zuidwest. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen droog en vrij goed strandweer met opklaringen. Zwakke tot matige wind van zee uit. Temperatuur ongeveer 18 gr. C., Zeewater 17 gr. C. Voor uitzichten: Een nieuw oceaan front doet na morgenavond de kans op regen weer toenemen met minder stabiel strandweer Dc opperbevelhebber der UNO-troepen, dc Zweedse generaal-ma.joor Carl von Horn, heeft medegedeeld, dat Zweedse mi litairen vandaag de bezetting van het vliegveld van Leopoldstad van de Belgi sche eenheden zullen overnemen. De Ier se regering zal driehonderd militairen ter beschikking van de UNO-Iegerleiding in Kongo stellen. De Sovjet-Unie heeft vijf vliegtuigen ter beschikking van Ghana gesteld voor het overbrengen van Ghanese troepen naar Kongo. Rusland heeft geprotesteerd tegen de aankomst in Leopoldstad van twintig Amerikaanse militairen. Het protest is door de Verenigde Staten afgewezen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de aanwezig heid van de twintig militairen vereist was in het kader van de Amerikaanse hulpver lening bij het vervoeren van UNO-troepen en levensmiddelen naar Kongo. President Kasavoeboe en premier Loe- moemba, die Stanleystad, in Oost-Kongo hebben bezocht, zijn in Leopoldstad terug gekeerd. Minister Ganshof afgetreden De Belgische minister, belast met alge mene zaken in Afrika, de heer Ganshof van der Meersch, is afgetreden. In een of ficieel communiqué wordt gezegd, dat de taak van de minister is beëindigd. Zijn voornaamste opdracht was de rust en orde te handhaven tot aan de Kongolese onaf hankelijkheid. Hij verstrekte Loemocmba in de week voor de overdracht van de soe vereiniteit een opdracht tot het vormen van de eerste Kongolese regering. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Wigny is per vliegtuig naar New York vertrokken ter bijwoning van de be sprekingen in de Veiligheidsraad van de Kongolese kwestie. Hammarskjoeld naar Kongo Hammarskjoeld hoopt zaterdag uit New York naar Leopoldstad te vertrekken. Na zijn bezoek aan de Kongolese hoofdstad wil hij naar Pretoria gaan om eventueel later naar Kongo terug te keren. Het be zoek aan Zuid-Afrika geschiedt krachtens mandaat van de Veiligheidsraad met het doel de Zuidafrikaanse regering te raad plegen over de rassenkwestie. Hammars kjoeld zou niet van plan zijn naar Elisa bethstad in Katanga te gaan. Premier Tsjombe van Katanga heeft verklaard dat Hammarskjoeld een uitnodiging daartoe had aanvaard. BRUSSEL (Reuter) Een Belgisch transportvliegtuig van het type C-119, dat militairen vervoerde, is in Noordoost- Kongo bij Masisi verongelukt; 34 mensen kwamen om het leven, aldus hebben re geringskringen te Brussel meegedeeld. Het toestel vloog tegen de top van een bergketen aan de grens van Roeanda- Oeroendi. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Korthals heeft gisteravond in de Eerste Kamer meegedeeld, dat waar schijnlijk niet ingang van 1 november de lokale en interlokale telefoontarieven met vier percent zullen worden verlaagd, waar door zij weer komen op het peil van vóór 1957. Het is de bedoeling in Arnhem een groot gebouw te stichten voor de giro en daar een belangrijk deel van de dienst onder te brengen. Er werken in Arnhem thans reeds ongeveer duizend personen bij de giro. Een deel van de girodienst zal in het dichtbevolkte westen gevestigd riioe- ten blijven. Door dc decentralisatie is in grijpende wijziging gebracht in het plan voor de bouw van een groot girocomplex in Den Haag. Op het daarvoor gereserveer de terrein komt nu een nieuwe telefoon centrale voor het district Den Haag. Bij de post za! de volle aandacht gericht blijven op het dienstbetoon, personeels- schaarste werkt daarvoor echter belemme rend. (Var?, onze Amsterdamse redacteur) Het Incident met de Amsterdamse ver slaggever B. Brakel, die op 3 juli op volgens ooggetuigen onheuse wijze is be handeld door een politie-agent, waarna andere agenten van het bureau Warmoes- straal hem bovendien 't scheldwoord „pers muskieten" zouden hebben toegevoegd, is uitgegroeid tot een controverse lussen de hoofdcommissaris van politic, de heer H. J. van der Molen, en de Amsterdamse journalisten, die de. goede verstandhouding die in de hoofdstad tussen politie en pers heeft bestaan in gevaar heeft gebracht. De heer Th. Eerdmans, voorzitter van de vereniging De Amsterdamse Pers, ont ving gisteren namelijk van de hoofdcom missaris een briefje waarin de politie functionaris door stijl en inhoud de Am sterdamse journalisten tegen zich in het harnas heeft gejaagd. In het zeer kor te schrijven wordt gezegd dat naar aan leiding van het onderhoud dat de hoofd commissaris op 4 juli met het bestuur van de vereniging De Amsterdamse Pers heeft gehad, een uitvoerig onderzoek naar het incident op 3 juli is ingesteld. Hieruit is echter niet kunnen blijken dat de be trokkenen een verwijt over hun optreden kan worden gemaakt, aldus de hoofdcom missaris. Het bestuur van de Amsterdamse Pers heeft gisteravond laten weten dat het met verontwaardiging en bevreemding van het briefje heeft kennis genomen. Het had het resultaat van het politie-onderzoek overi gens reeds in een Amsterdams avondblad gelezen. Het was pijnlijk getroffen dat. de voorzitter niet. eerder en dan mondeling deze mededeling had gekregen. Een sa menvatting van het rapport is het bestuur onthouden. Voorts acht het bestuur de wij ze waarop het briefje dat uit drie zin nen bestaat is gesteld, pijnlijk en wel haast onhoffelijk. Het bestuur stelt tenslot te, dat het geen enkele reden heeft tot. twijfelen aan de waarheidsgetrouwheid van de verklaringen van de betrokken journa list en die van zijn van he incident ge tuigen geweest zijnde collega's Omdat men meent dat deze kwestie de gehele Nederlandse journalistiek raakt heeft men zich gewend tot de Federatie van Journalisten. De agent die de heer Brakel beetpakte, zou volgens de heer Brakel hebben gezegd: „Ik zal wel zorgen dat je er in draait: dit zal je laatste stukkie wel we zen. De krant schrijft altijd zo slecht, over de politie, nu zal ik in mijn proces verbaal eens slecht over de krant schrij ven". Volgens het rapport van de politie heeft de agent later ten stelligste ontkend, deze of andere uitdrukkingen van gelijke strek king te hebben gebruikt. Bovendien zou de heer Brakel niet ruw en hardhandig naar het bureau zijn overgebracht, zoals hij zelf had verklaard. In deze zaak zijn destijds drie proces sen verbaal opgemaakt: tegen de heer Brakel omdat hij zich voor rechercheur zou hebben uitgegeven, en tegen hotelhou der Pronk en diens makker „Utrechtse Appie" wegens mishandeling van de heer Brakel. De twee collega's van de heer Brakel die zouden zijn uitgescholden voor „persmus kieten", hebben destijds afgezien van het indienen van een officiële klacht, omdat het. Tweede Bureau deze zaak zou onder zoeken. In een onderhoud met een verslaggever van het A.N.P. heeft hoofdcommissaris Van der Molen o.m. gezegd: „Er is be weerd, dat Brakel ruw bij de arm zou zijn gepakt toen hij werd opgebracht, maar men moet beseffen dat de heer Bra kel op dat moment verdachte was en de agenten zijn tenslotte geen weesmeisjes. Dit is voor hen dagelijks werk en de agenten gebruiken voor de pers nu een maal geen fluwelen handschoenen, want zij mogen geen onderscheid maken". De drie politiefunctionarissen die het rapport samenstelden, hebben in deze zaak behalve de drie journalisten, ook de hotelhouder en zeven agenten gehoord Niemand, behalve de Vrije Volk-verslagge vers, heeft het woord „persmuskieten" ho ren vallen en niemand, behalve de heer Brakel, heeft volgens de hoofdcommissa ris dreigementen en beledigende opmer kingen aan het adres van de heer Brake! gehoord. De agenten ontkennen ook de ge wraakte opmerkingen te hebben gemaakt.. „Als de heer Brakel een normale bur ger was geweest, was deze rel niet ont staan", Als de voortekenen niet bedriegen zal de Oudewaterse ooievaars-vierling weldra het nest verlaten om op eigen wieken de wijde wereld in te gaan. Als vader of moeder met voedsel in aantocht is, wordt het onrustig in het nest en worden de reeds indrukwekkende vleugels uitgeslagen. Als het voedsel dart in het nest wordt gedeponeerd, ziet men alleen nog de vier ruggen van de gulzig etende jonge ooievaars, terwijl de oude toeziet dat ieder het zijne krijgt, en dien nodig zich persoonlijk met de distributie van het lekkers bemoeit In afwachting van de volgende toevoer is de rust op het nest weergekeerd. SINGAPORE, (UPI) De miljonair C. K. Tang uit Singapore, die zaterdag ontvoerd werd tijdens een wandeling, is dinsdagavond vrijgelaten, nadat zijn fa milie een bedrag van 150.000 malaya-dol- lars (ongeveer 190.000 gulden) voor hem betaald had. De zestigjarige miljonair is op vakantie gegaan. De politie zal hem pas ondervragen, als hij terugkeert. Advertentie ALLF, TYPEN HOUTPLEIN 18-20 - TEL. 16615 - 12000 NEWPORT BEACH, V.S. (Reuter) Tengevolge van de aanvaring in dichte mist tussen twee Amerikaanse torpedo- bootjagers voor de kust van Newport Beach in Califorriië zijn 11 mensen om het leven gekomen. Er zouden tenminste 10 gewonden zijn. De 2.200 ton metende „Collett" trof de „Ammen" (2.100 ton) dinsdagavond aan bakboordzijde. Door het ontstane gat stroomde water de ma chinekamer van de „Ammen" binnen. De „Collett" heeft schade aan de boeg opge lopen. Sleepboten voeren diensdagavond met grote snelheid naar de „Ammen", die zware slagzij maakt en voor de kust van Huntington Beach voor anker is ge gaan. De „Ammen" was op weg naar San Diego om opgeleegd te worden. Multatuli Ik wou mezelf gaarne eens ontmoeten om te weten hoe ik me beviel. Maar 'k moet bijzonder goed gehumeurd wezen op die dag, want ik hou niet van on aangenaamheden. Nadat de eerste acte van het Amerikaan se verkiezingsdrama-in-drie-bedrijven ver leden week in Los Angeles is geëindigd met de keuze van John F. Kennedy tot Democratisch kandidaat voor het presi dentschap, gaat aanstaande maandag in Chicago het doek op voor het tweede be drijf. Tenzij er dan een politieke deus ex machina ten tonele verschijnt die alle plannen van het Republikeinse partij bestuur verstoort, zal de benoeming van Richard M. Nixon tot tegenkandidaat van Kennedy het hoogtepunt van die tweede acte vormen. En dan volgt, precies zoals in de schouwburg, de grote pauze die in dit geval zal duren tot 3 november, de dag waarop het Amerikaanse volk naar de stembus gaat. Als de verkiezingen, waar mee de derde acte op die dag begint, een Democratische overwinning zouden opleve ren (en er zijn vele tekenen die in die richting wijzen) zullen er nog twee maan den van algehele politieke verlamming volgen voordat het stuk in januari eindigt met de overneming van het bewind door de nieuwe regering. Zo wil het de grond wet van de Verenigde Staten. Al met al duurt het Amerikaanse ver kiezingsdrama dus zes volle maanden. En onder de tegenwoordige omstandigheden is er zeker alle reden om in dit verband het woord „drama" te bezigen, zelfs als men het in zijn populaire betekenis als synoniem van „tragedie" gebruikt. Want het is weinig minder dan tragisch, dat de Verenigde Staten gedurende de gehele tweede helft van 1960 in politiek opzicht zullen worden beheerst door de verkie zingsstrijd en dat alles wat de Ameri kaanse regering in die zes maanden doet, in het licht van die verkiezingsstrijd zal (en vaak ook moet) worden bekeken. Een half jaar lang zal het politieke leiderschap van de Verenigde Staten op internationaal gebied dus voor zo ver het niet geheel en al verstek zal laten gaan in grote mate voortvloeien uit overwegingen van binnenlandse politiek. Toen Kroesjtsjev dit voorjaar de Parijse topconferentie onmogelijk maakte, gaf hij de wereld te verstaan dat hij hoopte op een beter internationaal politiek klimaat „over een maand of acht", dus in januari van het volgend jaar. Het was duidelijk dat hij daarmee zinspeelde op de verwach ting dat er van zijn standpunt uit ge zien beter te praten zou zijn met de volgende Amerikaanse president dan met Eisenhower. Maar men mag wel aannemen dat de Sovjet-premier op dat ogenblik niet alles, wat zijn houding bepaalde, wereldkundig heeft gemaakt. Het is heel goed mogelijk dat hij het uitstel forceerde niet zo zeer omdat hij in 1961 een andere Amerikaanse president als onderhande lingspartner zou hebben, maar veeleer om dat hij voorzag dat hij in de tweede helft van 1960 met een politiek goeddeels vleu gellam Amerika te maken zou krijgen bij zijn streven naar de wereldheerschappij Zijn deskundigen inzake de V. S. zullen weinig moeite hebben gehad, hem dat aan de hand van voorbeelden uit het verleden duidelijk te maken. En zijn conclusie zal dan allicht zijn geweest dat er, als hij die periode maar zo energiek mogelijk voor zijn doeleinden benutte, daarna met de nieuwe Amerikaanse president inderdaad (van Kroesjtsjevs standpunt) „gemakke lijker" te praten zou zijn. Dit is natuurlijk niet meer dan een gis sing, maar als men van deze gissing uit gaat, wordt het begrijpelijker waarom Kroesjtsjev de koude oorlog, die hij eerst scheen te willen beëindigen, nu weer met zulke ongekende hevigheid voert. Hij weet dat de man in het Witte Huis (die boven dien wordt geadviseerd door een goedwil lende maar blijkbaar weinig bekwame minister van Buitenlandse Zaken) tijdens de huidige periode in politiek opzicht aan handen en voeten gebonden is, door zijn eigen partij nog meer dan door de opposi tie. Hij weet dat in het diplomatieke spel nooit veel rekening wordt gehouden met ethische overwegingen, en door de com munisten nog minder dan door anderen. En hij weet dus ook, dat hij in dit halfjaar een unieke gelegenheid heeft om slagen (niet alleen boven, maar vooral ook onder de gordel) uit te delen met slechts een geringe kans dat hij ze terug krijgt. We kunnen er zeker van zijn, dat Kroesj tsjev deze gelegenheid tot het uiterste zal gebruiken en misbruiken. En het Westen zal zich schrap moeten zetten om dooi deze periode onbeschadigd en onverzwaki heen te komen. Op Amerikaanse leiding daarbij zullen we nauwelijks, en op z'n best slechts in heel bescheiden mate, mogen rekenen. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1