Haarlemse speeltuinkmderen weer in IJmuiden met vakantie Tussen garantiebeleid en omvang produktie te eng verband gelegd Toeristenkaarten zijn meer in trek dan paspoorten Oost*west In regen en wind trekken zij er vrolijk op uit Slapeloze nachten Grote drukte bij de afgifte van reispapieren op afd. Bevolking Reactie op ministeriële toespraak DONDERDAG 21 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Auto van Amsterdammer in Haarlem gestolen Jongetje met been onder bestelauto A. J. F. Slendebroek overleden Documenten voor reizen naar t buitenland Veel belangstelling voor eerste vuurwerk UIT STAD EN STREEK Prijzen aan Nederlandse winnaars uitgereikt Zaaizaadvereniging wordt geliquideerd VOORZITTER LANDBOUWSCHAP: Lang geleden, toen het vraagstuk van de oost-west verbindingen rondom Haar lem óók al de aandacht van provinciale en stedelijke autoriteiten had, is eens van bepaalde zijde opgemerkt: „Zandvoort is een aardige gemeente. Het is alleen jam mer dat het niet ten oosten van Haarlem ligt." In deze bouderende zin ligt het gehele probleem van de oost-west verbindingen opgesloten. Zandvoort is een aardige ge meente en bovendien een badplaats. Daar om trekt het vooral op mooie zondagen en in de vakantieperiode veel verkeer tot zich. En als Zandvoort ten oosten van Haarlem lag zou de verbinding, bij voor beeld met Amsterdam en het Ruhrgebied, inderdaad eenvoudiger tot stand te bren gen zijn. De realiteit is echter anders: Zandvoort ligt ten westen van Haarlem en daarom zal al het verkeer naar de bad plaats dóór, of in ieder geval dicht langs de woonagglomeraties van Haarlem. Heemstede en Bloemendaal moeten gaan. Hier nu openbaren zich verschillen van inzicht. Het streekplan dat jaren geleden door de provincie is opgesteld geeft als oplossing een weg met ongelijkvloerse kruisingen door het zuidelijk deel van Haarlem en Aerdenhout aan. Deze weg zou de Zandvoortselaan aanzienlijk ontlas ten en zou al het doorgaande verkeer van en naar de badplaats te verwerken krij gen. De gemeenten Bloemendaal en Haarlem hebben zich tegen deze weg verzet. Bloe mendaal, dat een aantasting van de rus tige woonwijk Aerdenhout vreesde, heeft toen het initiatief tot een eigen plan ge nomen. Op uitnodiging van het gemeente bestuur is jhr. ir. J. de Ranitz met het plan gekomen, een oost-west verbinding aan te leggen ten zuiden van de agglome raties Haarlem, Heemstede en Aerden hout. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft zich herhaaldelijk ten gunste van dit plan-De Ranitz uitgesproken, omdat het vreesde dat een snelverkeersweg door het zuidelijk deel van Haarlem een scheiding zou vormen tussen verschillende delen van de woonagglomeratie, doordat deze weg al het oost-west verkeer zou hebben te ver werken. B. en W. van Haarlem zijn te vens voorstanders geweest van een plaat selijke oost-west verbinding door Haar lem-Zuid, die uitsluitend zou moeten die nen voor de verbinding tussen de stads wijken onderling. Wat Zandvoort betreft: deze gemeente is voor een zuidelijke om- leidingsweg voor het snelverkeer. De provincie evenwel heeft vastgehou den aan de in het streekplan aangegeven verbindingen. Zij kantte zich steeds tegen een weg volgens het plan-De Ranitz. Deze oppositie heeft nu steun gekregen in de vorm van het rapport dat de hoofdinge- nieui--directeur van de Provinciale Water staat heeft samengesteld aan de hand van de resultaten van de verkeerstellingen. Al thans, het heeft er alle schijn van dat de cijfers de oplossing van het streekplan on dersteunen. Prognoses hebben volgens het rapport aangetoond, dat een weg ten zui den van Heemstede ongeveer 2900 motor rijtuigen per dag zou krijgen te verwer ken, hetgeen nog niet de helft-is van wat gemiddeld per dag .ove.r-de. Zandvoortse laan rijdt. Inderdagd .illustrepvt een. der gelijk getal niet de dwingende noodzaak daar een nieuwe weg' aan te' léggen; 'zou men denken. Hierbij wordt echter vergeten dat cij fers niet alles zeggen. Hoe goed en we tenschappelijk een prognose ook tot stand kan komen, er kan daarbij onmogelijk re kening worden gehouden met een toene ming van het verkeer, als een bepaalde weg er eenmaal is. Als men zou besluiten de weg volgens het plan De Ranitz aan te leggen en door Haarlem-Zuid zou een stadsverbindingsweg met gelijkvloerse kruisingen worden aangelegd, dan zou het wel eens zo kunnen zijn dat het doorgaan de verkeer tóch de meer zuidelijke snel verkeersweg zou kiezen. Verder kunnen cijfers onmogelijk de moeilijkheden bena deren. die een snelverkeersweg door een bevolkingsagglomeratie oplevert. En dat deze moeilijkheden groot zijn nog ge heel afgezien van de ontsiering die een dergelijke weg voor woonwijken zou ople veren hebben de gemeentebesturen van Haarlem en Bloemendaal al wel overwo gen. Het lijkt ons daarom dat de publikatie van het rapport allerminst een einde van de discussies zal betekenen. Integendeel, voorstanders van het plan-De Ranitz zul len niet nalaten naar argumenten te zoe ken, die de conclusies van het rapport weerleggen. Het zou inderdaad eenvoudiger zijn ge weest, indien Zandvoort ten oosten van Haarlem lag Met storm, regen en slapeloze nachten is vorige week het vakantiekamp van Haarlemse speeltuinkinderen in de IJmuidense duinen weer begonnen. Met minder deelnemers dan vorig jaar, veertig namelijk. Niet alle scholen hadden vakantie en niet in het minst heeft het sleclile weer de tweede week veel ouders cloen besluiten hun kinderen maar onder hun eigen veilige dak te houden. Deze week doen er dertig kinderen mee. Ondanks ziekte en heimwee heeft de afge lopen week geen enkel deelnemertje voortijdig het kamp verlaten. De eerste de beste avond zei er een knaapje: „Ik schei er mee uit., is dat nou kamperen?" De jongen was nog nooit eerder van huis geweest. Een gesprek met zijn groep- leidster wist hem er toe te besluiten toch nog maar te blijven. De rest van ae week had hij pret voor tien. Een inwoner van Amsterdam heeft bij de Haarlemse politie aangifte gedaan van de ontvreemding van zijn auto, die hij woensdagavond omstreeks kwart over acht in de Damstraat had geparkeerd. Toen hij om elf uur terugkwam was zijn wa gen, een staalgrijze Chevrolet, bouwjaar 1954, kenteken FD4772, verdwenen. „SLAPELOZE NACHTEN PLENTY." Kampvader F. de Droog blijft evenwel blijmoedig. „Vooral met de grote tent hebben we wat te stellen gehad." Er moest zelfs hulp uit Haarlem komen om het klapperend linnen en krakend, touw weer in het gareel te brengen. Ook de kleine tent van de kamppolitie (iets nieuws) is vorige week omgewaaid. Deze kamppolitie ziet toe op de juiste naleving van de kampvoorschrifen en wordt ge vormd door twee IJmuidense jongens. Het kamp bestaat uit zes tenten; vier voor iedere groep met een leider of leid ster, een Rode Kruistent en de woontent voor vader en moeder De Droog. Voor noodgevallen mogen de Haarlemmers ge bruik maken van de bunker op het kam peerterrein. In een klein bunkertje zijn slaapplaatsen voor de keukenleiding inge richt, als keuken fungeert een houten huis je. De Rode Kruistent is al een paar maal in gebruik geweest. Een paar kinderen hadden last van kou op de maag en een jongetje had last van wagenziekte. Hij moest onmiddellijk na de aankomst uit Haarlem worden overgebracht naar de Rode Kruistent. Een leider sleepte zijn slaapzak ook naar die tent zodat de pa tient 's nachts niet alleen hoefde te zijn. Het was maar een nacht nodig want de volgende dag was de jongen alweer beter. Maar die ene nacht is voor de betrok ken leider niet zonder stoornissen voor bij gegaan. Op een gegeven ogenblik schrok hij wakker en miste de jongen. Met een zaklantaren in de vuist repte hij zich uit de tent en verdween in de duisternis op zoek naar de verlorene. De lichtbundel van de zaklamp drong in alle tenten, hoeken en gaten van het kamp. Tevergeefs. Tocli was de patiënt geen mo- menuit de tent geweest. Hij was alleen zo diep in zijn slaapzak weggekropen, dat de leider hem voor een vormeloze hoop dekens had aangezien Genoeg te zien De regen weerhoudt de jongens en meis jes niet er op uit te trekken naar het strand en langs sluizen en havens. Een groep heeft een conservenfabriek mogen bezichtigen, een tweede groep heeft de loodsboot Aldebaran van onder tot bo ven bekeken (Peter de Droog raakt daar niet over uitgepraat) en weer anderen kwamen met een flinke hoeveelheid vis, vers uit een trawler, weer thuis. Als er al te veel water uit de lucht valt moeten de kinderen zich binnenshuis vermaken. Ook daarop is gerekend. Er zijn dozen met spelen, boeken en een voetbalspel. Volgen de week zullen weer twee groepen een be zoek kunnen brengen aan de conservenfa briek. Ze zullen officieel worden rond geleid. Deze week was 't te druk in de fa briek. Woensdagavond hebben de Haarlem- mertjes de vuurtoren beklommen. Dat vond „de meneer van de vuurtoren" zo maar goed. De Haarlemse B. B. verzorgt weer zo ver mogelijk de donderdagse recreatiea vond met ijslollies, tekenfilms en een leer zame verkeersfilm. Vrijdagsavonds moe tende kinderen zelf tonen wat zij op aller lei gebied weten. De beste kieners krijgen een prijsje. 's Ochtends om zeven uur krijgen de lei ders en leidsters thee op bed. Daar is voor de kinderen het sein zich gereed te maken voor de ochtendgymnastiek. Daarna is het wassen, kleden en vlaghijsen. Na het eten moeten de tenten worden klaarge maakt voor de inspectie. De beste tent van de week ontvangt op vrijdagavond een vlaggetje. Er worden ook wedstrijden ge houden in het zandvormen bakken op het strand. Trouwens in het water is hel ook lekker. Iedere avond stel de leiding na gezamenlijk overleg het programma voor de volgende dag vast. Geen lastposten „Bijzondere lastposten zijn er dit jaar niet bij", meent kampvader De Droog. „Dat is wel eens anders geweest. Deze keer hebben we een fijn stelletje." De vier leiders en leidsters zijn het roerend met hem eens. Ome Chris is best te spreken over zijn „Diepzeeduikers", tante Lydia over haar „Teenagers", tante Marie over haar „Sterke Buffels" en tante Wil over haar „Zeemeerminnen." Tante Alie is Rode Kruiszuster. De nachten zijn rustiger dan vorig jaar. Toen was het warm en dat lokte de kin deren wel eens naar buiten. Een van de kinderen laat zich door niets weerhouden 's nachts een kijkje buiten te nemen. Het kind slaapwandelt. De leidster weet het echter altijd weer in veilige tent te leiden. Het eten is best. Iedere avond om half- zes komt een vrachtauto met gamellen uit Haarlem en kampvader De Droog hoeft zijn fluitje maar aan de mond te zetten of de kinderen rennen al naar de grote tent waar het eten klaar staat. „Ook dat is wel eens anders geweest," zegt de kampvader. Mevrouw A. W. van Es en mevrouw A. Graas verzorgen weer als vanouds de broodmaaltijden. De heer Van Es, die 1959 ook van de partij was heeft nog geen vakantie. Woensdagmiddag omstreeks kwart voor zes is op de Heerenweg bij de Kerklaan in Heemstede een zesjarig jongetje door een bestelauto aangereden, toen hij plot seling zonder uit te kijken de weg overstak De bestuurder van de bestelauto remde krachtig maar kon niet verhinderen dat het jongetje met een been onder één dei- wielen van de auto kwam. Met een vrij ernstige beenfractuur is het slachtoffer tje naar het Diaconessenluiis vervoerd. De bestuurder van een achter de auto rijdende andere bestelauto was op het snel le remmen niet verdacht en botste tegen de voor hem rijdende wagen, waardoor materiële schade ontstond. In Haarlem is op 61-jarige leeftijd na een langdurige ziekte overleden de heer A. J. F. Slendebroek, in leven directeur van de n. v. Bouwhandelmaatschappij v.h. Martin en Co te Amsterdam. De overledene bekleedde deze functie sinds 1945. Bovendien heeft de heer Slen debroek tal van bestuursfuncties vervuld. Zo was hij vice-voorzitter van het Ver bond van de Nederlandse Groothandel, voorzitter van de Federatie van Vereni gingen van Groothandelaren in Bouwstof fen. voorzitter van de Nederlandse Tegel- handelarenorganisatie en had hij boven dien nog zitting in vele commissies op het gebied van de bouwnijverheid. In 1959 werden zijn vele verdiensten er kend door de benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De crema tie heeft in stilte plaats gehad. Landen waarheen men kan reizen op een paspoort dat niet langer dan vijf jaar verlopen is: Andorra, België, West-Duitsland (uitgezonderd West- Berlijn), Frankrijk, Italië, Liechtenstein. Luxemburg, Monaco, Oostenrijk, Zwit serland. Toeristenkaarten A model I960, gel digheidsduur twee maanden, alleen voor toeristische doeleinden: geldig voor: Andorra. België, West-Duitsland, Frank rijk, Griekenland, Groot-Brittannië (in begrepen Noord-Ierland, Kanaaleilan den en het eiland Man), Italië, Liech tenstein, Luxemburg, Monaco, Oosten rijk, San Marino, Zwitserland. Voor Groot-Brittannië tevens vereist visitorscard. De drukte bij de afdeling „Paspoorten en toeristen-kaarten" ONDER HET. BORDJE „Paspoorten en toeristenkaarten" boven de brede balie van de afdeling .burgerlijke stand in het stadhuis te Haarlem, wordt de rij wachtenden steeds langer. Ook bij de andere afdelingen achter de lange balie komen nu steeds meer mensen. Gemoedelijk hangen zij erover heen en praten met de ambtenaar, die rustig achter de bruine „barricade" de vragen beantwoordt, de door het lange wach ten soms verhitte gemoederen kalmeert en verder al die handelingen verricht, die des ambtenaars" zijn. Voor de balie staan de mensen in rijen, mensen met de handen in de zakken en ongeduldige mensen; achter de balie zitten de mensen in rijen, mensen met hun handen vol papieren en mensen die vaak bijzonder lang geduldig kunnen blijven. „Ja, ik heb er huzarentussen zitten" verklaarde de heer H. H. Janssen, hoofd van de afdeling burgerlijke stand, bevolking en verkiezingen. „Er zijn mensen die soms, laten ive zeggen, bijzonder ongedurig zijn en dan heb je heel wat aan de rustige ambtenaren, die de zaak kunnen sussen". De heer Janssen, die de veertig man personeel van de afdeling bij voorkeur „zijn jongens" noemt, staat nu twee jaar aan het hoofd van deze afdeling en één dezer dagen hebben wij met deze 44-jarige Limburger een gesprekje gevoerd over het aantrekkelijke werk van de ambtenaar vooral met het oog op de uitgifte van pas poorten en toeristenkaarten. Het blijkt, aldus de heer Janssen, dat de toeristen- kaart op het reislustige publiek veel meer aantrekkingskracht uitoefent dan het pas poort of het verlopen paspoort dat voor dezelfde doeleinden kan worden gebruikt. Een toeristenkaart is twee maanden gel dig, kan één maal per jaar worden verkre gen en met deze toeristenkaart is het mo gelijk dertien landen te bezoeken. Men kan deze kaart echter alleen voor toeristische doeleinden gebruiken. Met een paspoort dat niet langer dan vijf jaar is verlopen kan men tien landen bezoeken. Met beide reispapieren is het evenwel mogelijk de toeristenlanden als Zwitser land, Italië en Oostenrijk te bezoeken. Maar in plaats voor deze landen nu rustig hun verlopen paspoort te gebruiken, komen de mensen ieder jaar weer met twee foto's en een gulden aandragen en willen zij een toeristenkaart hebben. Wat ons betreft kan dit. natuurlijk. De heer Janssen haalde de gele toeris tenkaart 1960 te voorschijn en vertelde dat dank zij de hulp van de Citograaf, een vernuftige mechanische administratie machine, deze kaart na ongeveer drie mi nuten kant en klaar aan de nieuwe eige naar kan worden meegegeven. „Natuurlijk duurt dit met paspoorten iets langer. De aanvraag hiervoor gaat eerst naar de politie. Maar in het algemeen kan men toch over drie a vier dagen zijn pas poort komen afhalen." Het hoofd van de afdeling bevolking lachte. „Maar ja, ondanks het feit dat men met een paspoort dus in bepaalde gevallen tien jaar toe kan, staat men liever in de rij te wachten voor zo'n toe ristenkaart." „Krijgen de mensen onderling nu nooit eens ruzie, bij dat lange wachten?" „Oh, ja maar daarvoor heb ik dus mijn „huzaren" en tegenwoordig ook een bode op de gang, die de mensen de weg wijst. Want vaak kan men niet lezen. Soms vragen ze waar ze een toeristen kaart kunnen krijgen en dan staat het met koeien van letters op het bord boven hun hoofd." Cabines Bij de rondgang over de afdeling werd ons tenslotte alles getoond. De archiefbak- ken met de persoonskaarten alles van iedereen de laden waarin de micro-foto's van de persoonskaarten worden opgebor gen, de Citograaf waar de gegevens van de persoonskaarten op een bepaalde wijze werden overgebracht op metalen plaatjes, de blanke persoonskaarten, de volgeschre ven persoonskaarten, de schrijfmachines en de typistes. Bij de afdelingen huwelijk en geboorte aankondigingen zijn matglazen cabines ge maakt, waar men rustig zijn zaken met de desbetreffende ambtenaar kan afhan delen. „Vroeger was het zo", vertelde de heer Janssen, „dat men leunend over de balie de intiemste zaken ter sprake bracht, waarbij het publiek de oren spitste om maar niets van het verhaal te missen. De ambtenaar nam de betrokkenen dan wel eens mee naar een apart kamertje maar prettig was dit toch niet". Er is natuurlijk niet altijd prettig werk te doen. De bode, die op de gang het pu blick de'weg naar de verschillende afde lingen wijst, moet vaak een minderjarige terugwijzen voor dat deze de balie bereikt heeft, omdat de kinderen niet altijd de voor een afgifte, verlenging of wijziging van een paspoort benodigde „verklaring van geen bezwaar" van de beide ouders kunnen tonen. Men overweegt thans om een tweede toeristenkaart in te stellen, die twee jaar geldig zal zijn. Dit wordt dan toeristenkaart model B. Overigens zij nog opgemerkt, dat voor een reis naar Groot-Brittannië, naast een toeristenkaart nog een ander reispapier, een zogenaamde „visitors card", vereist is, dat men bij een reisbureau kan afhalen. Deze en nog vele andere raadgevingen verstrekte ons de heer Janssen bij het afscheidnemen. Toen wij de afdeling over liepen op weg naar de deur, stond er nog steeds een lange rij mensen voor de ba lie. „Dat is niets", zei de heer Janssen, „Had u vorige week moeten komen. Toen hebben wij duizend reispapieren uitge schreven." Voor het eerst in het zomerseizoen beleefde Zandvoort woensdagavond een ouderwetse, gezellige en drukke seizoen avond. Voor het eerst werkte daaraan ook het weer in niet onbelangrijke mate mee. zodat, toen de Zandvoortse muziekkapel in de muziektent op het Raadhuisplein begon met het geven van een uitgesteld concert reeds een grote drukte in het dorpscen trum heerste. Met medewerking van het tamboerkorps werd onder leiding van di recteur J. Wildschut een vrolijk, populair programma ten gehore gebracht, dat be sloten werd met een grote taptoe. Onder ideale weersomstandigheden kondigde om precies kwart voor tienen een daverende knal het begin van het vuurwerk aan, dat op het strand voor de Rotonde werd afge stoken, als eerste van de serie door stich ting „Touring Zandvoort" te geven vuur werken in dit seizoen. Duizenden hadden zich langs de boule vard opgesteld en ook nu weer bleek, hoe zeer vuurwerken als een der meeste ge waardeerde seizoen-evenementen worden beschouwd. Met groot enthousiasme werd het altijd boeiende spel van vuur, licht en kleuren gevolgd. Opvallend was dat de vele reklamestukken een bijzonder aardig effect opleverden door de fraaie omlijs ting, die eraan gegeven was. Ook het zgn „luchtwerk" bracht op het gebied van de pyro-techniek veel schoons te genieten Om kwart over tien kondigde het slot stuk: „V.V.V. tot ziens 27 juli" het einde van het vuurwerk aan, waarna de mensen massa zich weer door het dorp verspreid de, waar nog vrij lang een gezellige druk te bleef heersen. De N.Z.H. moest met vele extra bus-diensten rijden, doch de afvoer van de bezoekers leverde geen moeilijkheden op. Nieuws in het kort Kykdag bij politie. De Haarlemse po litie houdt zaterdag weer kijkdag van door haar in beslag genomen fietsen, brom fietsen en motorfietsen. Wie zijn vervoer middel mist kan tussen 9 en 17 uur in het politiebureau aan de Smedestraat terecht. Gunning. B. en W. van Alkmaar heb ben de wijziging van de nevenriolering in de omgeving Rippingstraat en Nieuw- poortslaan te Alkmaar gegund aan n.v. Aannemersbedrijf G. Hulsebosch te Bloe mendaal voor de door haar ingeschreven som van 273.000. Eveneens is aan deze vennootschap gegund het leggen van een stamriool van 400 meter in de Westerweg voor 56.900. B. en W. van Bodegraven hebben aan hetzelfde bedrijf opgedragen het maken van een onderheide riolering en nieuwe bestratingen met bijkomende werken voor 794.750, zijnde de op één na laagste in schrijving. Internationale opstelwedstrijd Vanmorgen zijn in de hal van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de nationale prijzen uitgereikt aan de winnaars en winnaressen van de in ternationale opstelwedstrijd 1960 voor leer lingen van dagscholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs en kweek scholen hier te lande. Deze wedstrijd was georganiseerd door het internationaal comité „Europese Schooldag". Plet concours is in elf landen gehouden. Behalve opstellen konden ook tekenin gen worden ingezonden. In Nederland hebben circa 31.200 leerlingen aan deze wedstrijd deelgenomen. Zij waren verdeeld in drie leeftijdscate gorieën. Door de regeringen van de deel nemende landen zijn voor jongelui van zestien jaar en ouder „reisprijzen" ter beschikking gesteld. Nederland heeft uit de internationale verdeling twaalf reis prijzen ontvangen, terwijl het internatio nale comité acht Nederlandse reisprij zen (ter beschikking gesteld door de minis teries van buitenlandse Zaken en van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen) ter verdeling kreeg over de winnaars uit de overige landen. Tot de prijswinnaars die een boekenbon ontvingen behoort de dertienjarige An- nemarieke Koper uit Zandvoort, leerlinge van het Lourens Costerlyceum in Haarlem. VANAVOND IN LUXOR TWEE VOORSTELLINGEN Vanavond zijn in het Luxor Theater te Haarlem twee voorstellingen van de film „Gaslight", en wel om 19 en 21.15 uur, in plaats van één om 20 uur, zoals abusieve lijk in de agenda staat vermeld. Het bestuur van de coöperatieve zaai zaadvereniging „West-Friesland" w.a. ge vestigd te Wijdenes heeft aan de circa 400 leden voorgesteld om de vereniging te liquideren. De zaadteelt in West Fries land is na de oorlog steeds minder ge worden. De telers schakelen meer en meer over op meer lonende produkten, zoals fruit of bloembollen. Het grootste deel van de zaden, die door de afnemers worden gevraagd moet thans elders in het land of in het buitenland worden geteeld. Voor een Westfriese zaaizaadcoöperatie acht men in de huidige situatie geen taak meer weggelegd. Plet bedrijf waarin 40 mensen werken zal in elk geval nog tot mei vol gend jaar blijven draaien. De vereniging werd 25 jaar geleden op gericht. In de Woensdag gehouden bestuursver gadering van het Landbouwschap is de voorzitter, de heer A. W. Biewenga, inge gaan op de rede die minister Marijnen op 23 juni in Sas van Gent hoeft gehouden. De minister heeft daar een beroep op de boeren gedaan om waar mogelijk mee te werken aan een evenwichtiger samenwer king van de landbouwproduklie. Dat zou naar zijn mening kunnen gebeuren door het tarwe- en suikerbietenareaal niet ver der uit te breiden en indien mogelijk wat verder in te krimpen, en door ook in de verschillende veehouderijsectoren de om vang van de produktie me-.- in overeen stemming te brengen met de afzetmoge lijkheden. De heer Biewenga zei te menen, dat de minister geen beroep heeft gedaan op de individuele boer, die immers geen invloed kan uitoefenen op de op'orengstprijzen van de afzonderlijke produkten en de onder linge verhouding tussen die prijzen. Het zou onjuist zijn van die individuele boer te verlangen, dat hij zijn produktie-sche- ma anders opstelt dan overeenkomt me! de rentabiliteit van de verschillende pro- duktierichtingen. Voor deze opvatting heeft de heer Biewenga een bevestiging gevonden in de rede. die de minister op 3 maart in Leeuwarden heeft gehouden. Hij deelde in die rede mee dat hij het ad vies van de rijkslandbouwvoorlichtings- dienst aan de individuele boeren, hun melkproduktie uit te breiden, goedkeurt, ook al zou Nederland nationaal gezien niet meer melk kunnen gebruiken. De heer Biewenga nam daarom aan dat de mini ster een beroep heeft gedaan op de geor ganiseerde landbouw, voor zover deze be trokken is bij de concretisering van het garantieprijsbeleid. De voorzitter van het Landbouwschap was van oordeel, dat de minister in zijn te Sas van Gent uitgesproken rede een al te eng verband heeft gelegd tussen het garan- prijsbeleid en de omvang van de produk tie. In de akkerbouwsector vormt volgens de heer Biewenga het garantieprijsbeleid op zichzelf geen oorzaak voor een scheef groeien van het bouwplan. Het is veeleei de onderlinge verhouding van de px-ijzen der verschillende akkerbouwprodukten, die tot. een zekere wijziging van het produktie- patrocn aanleiding kan geven. Doordat de laatste jaren de opbrengst van akkerbouw produkten uit de vrije sector ongunstig is geweest, zijn de akkerbouwers genood- de zaakt te vluchten in de richting van gegarandeerde produkten. De heer Biewenga merkte op dat de uit breiding van de tarweproduktie dit jaar voor veertig procent geschiedt in oostelijk Flevoland, dat onder beheer staat van het rijk, en wees op de hoeveelheidsbeperkin- gen bij de garantie op suikerbieten en melk. De uitbreiding van de melkproduk tie moet waarschijnlijk eerder worden toe geschreven aan andere oorzaken dan het garantiebeleid. Welke uitwijkmogelijkheiden? De minister heeft, naar het oordeel van de heer Biewenga, nauwelijks uitsluitsel gegeven over de uitwijkmogelijkheden die er voor de boeren zouden zijn. Spreker meende dat in de akkerbouwsector bij een gunstige rentabiliteit van voedergranen en ook van brouwgerst-, waarschynlyk een verdere uitbreiding van het tarwe- en suikerbietenareaal kan worden voorko men. Zeer vele weidebedrijven echter heb ben geen uitwijkmogelijkheid. De heer Biewenga vroeg zich af op welke wijze hier de produktie meer in overeen stemming met de afzetmogelijkheden zou kunnen worden gebracht zonder een ver mindering van de bestaansmogelijkheid. Ook heeft inkrimping van de melkproduk tie in Nederland weinig zin indien andere landen met name de landen waarheen Nederland melk- en zuivelprodukten ex porteert - de produktie ongelimiteerd uit breiden. Volgens cijfers van de O.E.E.S. was in 1958/1959 de melkproduktie in Frankrijk en Italië 134 procent van die in 1950/1951. In West-Duitsland was dat 125. in België en Luxemburg 116 en in Neder land 110 procent. Rekening houdende met deze gegevens zal volgend d heer Biewen ga terdege moeten worden overwogen of Nederland er goed aan zal doen eenzijdig de produktie te beperken, ook al omdat een beperking ongetwijfeld de kostprijs van de melk ongunstig zal beïnvloeden. Tenslotte wilde de heer Fiewenga uiting geven aan de bereidheid var t' Landbouw schap tot samenwerking met de overheid. Reeds enkele maanden word; met de mini ster overleg gepleegd over de grondslagen van het garantiebeleid. Indien de minister ook het in Sas van Gent behandelde onder werp hierin wil betrekken dan verklaart het Landbouwschap zich bereid mede te werken dit. vraagstuk tot een oplossing tr brengen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11