Een nacht oo VOEDSELSCHAARSTE IN OOST- D UIT S L AND PROEF! Boekenhoekje PANDA EN DE LIJFWACHTERS DE REIS VAN KOEN EN LINNIE DONDERDAG 21 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Gevarieerd Klucht van de koe vanuit IJ maiden De radio geeft vrijdag Gevolg van collectiviserings- politiek der regering 7 elevisief)rogra m ma Sprookjesprins vm. Ambachtsheer rijdt in diligence door het Sticht Kort nieuws Toch ió Uet zo V. NIEUWE WERELD Kerkelijk Nieuws f w\J Y\ Charles Exbrayat r v. DUBVENBODEN Herdenking van Paulus 47. Toen zij in de galen kregen, dat zij aan de heli van de moeilijke jongens ben gelden, ontspon zich een nieuw twistge sprek tussen Palmer en de. lijfwacht. De vraag was namelijk, wie door wie gered werd. „Jullie hangen aan mijn voet!" riep de miljonair, „dus ik red jullie. Dub bel tarief!" „Niets daarvan!" riep Jut verontwaardigd. ..alleen erkende lijfwach ten mogen iets voor een redding rekenen!" ..Laat.- dan- mijn voet los!" riep Palmer harteloos, terwijl hij met zijn geldzak naar de hand van de lijfwacht sloeg. „Nee! Niet loslaten!" riep Panda met een ang stige blik in de diepte. „Tuurlijk niet," zei Jut grimmig, „ik ken mijn plicht als lijfwacht. We moeten bij hem. blijven, om hem tegen de moeilijke jongens te helpen!" Hoewel dit misschien wat opti mistisch gezegd, was, had Jut niet hele maal ongelijk. Alleen al door het feil, dat zij aan de miljonair hingen, voorkwamen ze, dat. deze in handen van de moeilijke jongens viel. Want hoewel Bul al zijn krachten inspande om de miljonair binnen te halen, kon hij het gezamenlijke gewicht niet hijsen. „Pff, het lukt niet!" pufte hij, „we moeten eerst die andere twee kwijt." „Dat kan, laat. dat maar aan mij over," zei Sluiper met een onheilspellende glim lach. En hij zette koers naar een stadje, dat dichtbij .in een dal lag. Gebrek aan afwisseling was er gister avond op de televisie in elk geval niet. Na het N.T.S.-journaal, waarin o.m. de voorzitter van de Amsterdamse Pers, de heer Theo Eerdmans zijn mening gaf over de conclusie van de Amsterdamse hoofd commissaris van politie met betrekking tot het optreden van enkele van zijn agen ten tegenover de journalist nadat: deze door een tweetal figuren van de Amster damse zelfkant was mishandeld, gaven twee ondernemende Apeldoornse jongelui een interessant met foto's geïllustreerd re laas van hun bevindingen op de Mont Blanc, waar een sekte vorige week het einde van de wereld afwachtte. Onze aard appel was vervolgens het onderwerp van een filmpje over de teelt en verdere be handeling van dit nationale produkt op zijn weg naar de consument. Maria van der Eist bleef in haar rubriek „Televitri- ne" in het culinaire vlak. Samen met een vriendin liet zij zien met welke betrekke lijk eenvoudige middelen lekkere hapjes en drankjes voor een feestje te bereiden zijn. Een cameraman deed met een re cept voor een „long drink" ook een duit in het zakje, en schrille tegenstelling met deze tips voor lekkerbekken vormde de hierna vertoonde film over de benarde om standigheden waaronder de bevolking in de Griekse landstreek Thracië leeft. Dank zij de hulp van de UNO en de Nederland se Organisatie voor Internationale Bij stand komt daar nu gelukkig verandering in.„Piste" presenteerde weer de gebrui kelijke ^variéténummers van acrobaten, evenwichtskunstenaars en jongleurs. De ezel Sulleiman onketende nogal wat vro lijkheid door met zijn spreekwoordelijke koppigheid ieder die hem trachtte te be rijden van zich af te schudden. Tot slot was er een rechtstreekse reportage uit Londen van het concours hippique om de gouden beker van Koning George V. Beeldschermer Tn de oude vorm van „wagenspel" zal in IJmuiden de oud-Nederlandse klucht van Bredero: „Klucht van de koe" worden uitgevoerd, ten behoeve van het. KRO- televisieprogramma van zaterdag 30 juli. Fred Engelen voert de regie van de „wagenspelers"; de televisie-presentatie is in handen van Luc van Gent. Teddy en Henk Scholten zullen in de ..Zaterdagavond-Akkoorden" een aantal internationale variété-medewerkers intro duceren zoals de in Engeland zeer ge vierde ..Gibson Girls", vier zingende zusjes; Allan Bruce, een Schotse zanger; Dorita- y-Pepe met -Spaanse -zang- en gi taar en de klarinettist Carl Barriteau. De BBC Televison Toppers werken eveneens mede aan dit door Jos v.d. Valk gepre senteerde amusementsprogramma. De bijdrage van Alfred Hitchcock lot het programma is getiteld „Loodgieters- karwei" (The Deadly). HILVERSUM I! 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA 10.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Gram. voor de jeugd. 0.00 Gymn. voor de vrouw. 0.10 Gram. 0.35 Waterst. 0.40 VPRO: 10.00 Wat doe je met je tijd als je ziek bent. lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.35 Cabaret. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Kamermuz. 11.45 Hammondorgelspel. AVRO: 12.00 Jazzmuz. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. voor de landb. 12.30 Land- en t.uinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meeled. en gram. 13.25 Metropole-ork. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Kamerkoor. 14.20 Voordr. 14.40 Kamer- ui uz. 15.05 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Ver sierde vakantietips. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse, notities. 18.20 Gevar. muz. 18.50 Act. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Hammondorgelspel. VPRO: 19.30 Het platteland nu. rep. 19.45 Op bezoek bij anderen, lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Filmbespr. 20.20 Muzikale lozing. 20.35 Ont moeting met het Oosten, lezing. 20.50 Benelux, lezing. VARA: 21.00 Quiz.. 21.55 Jazzmuziek. 22.15 Buitenlands wëekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om dc mens. gesprek. VARA: 23.00 Sociab nieuws in Esperanto. 23.10 Muzikale revue. 23.55 --24.00 Nieuws. HILVERSUM 11. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Voor dc jeugd. 10.00 Lichte muz. 10.25 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als dc z.iele luistert, lezing. 12 00 Middag klok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuin- b< uwmeded. 12.33 Lichte muz. 12,50 Filharm.ork. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Klassieke en moderne meesterwerken. 14.30 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Voor dc zieken. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Metropole-orkest en solist. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.10 Vaticaanse act. oi gram. 18.25 Gram. 18.50 Regeringsuitz.: Emi- gratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luvk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Pol. lezing. 19.40 Verz.progr. voor de mili tairen. 20.30 Het NedeiT ids in Duitsland, ,klankb. 2.00 Lichte muz. 21.20 Licht progr. 21.50 Strijk kwartet. 22.10 Gram. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Geloof en leven in de kerk, lezing. 22.50 Gevarieerd programma. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.a0 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgolrecital. (In de pauze: Gram.). 14.00 Gram. 16.00 Lichte muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muz. (verv.l. 17.45 Marsmuz. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Boekspr. 18.20 Voor d" soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Amus.muz. 20.00 Holland Festival I960" Concertgeb.ork.. kamerkoor en sol. 21.35 Klass. kamermuz. 22.00 Nieuws. 22.Io Moderne kamermuz. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. BERLIJN (UPI) 19 .juli Volgens berichten, die West-Berlijn hebben bereikt, heerst er een ernstige schaarste aan voedsel in Oost-Duitsland. In de meeste Oostduitse steden is vlees vrijwel uit de winkels verdwenen, terwijl huisvrouwen urenlang in de queue moeten staan om wat melk, eieren, groenten, fruit, boter en (gerantsoeneerde) aardappelen te bemachtigen. Volgens inlichtingen van vluch telingen, die deze week in West-Berlijn zijn aangekomen, zou zelfs brood schaars zijn. De communistische overheid heeft het beslaan van de schaarste toegegeven. Volgens een officiële verklaring bestaan er „onnodige moeilijkheden bij de aan voer", die veroorzaakt zouden zijn door stagnatie in het distributiesysteem. In West-Berlijn gelooft men echter, dat de waarheid anders is. Men schrijft de voedselschaarste toe aan onwil bij de Oost duitse boeren om zich te onderwerpen aan de gedwongen collectivisering van de boe renbedrijven. Dat blijkt overigens ook uit Oostduitse krantenberichten, waarin sprake is van boeren, die weigeren hun produkten aan de staat af te leveren en hun officieel vastgestelde quota te vervullen. Het com munistische boerenweekblad ..Der freie Bauer" zegt bovendien, dat de boeren het vee op de collectieve boerderijen slachten om het vlees op de zwarte markt te ver kopen in plaats van zich houden aan de door de staat vastgestelde slachtschema's. Volgens ..Der freie Bauer''-hebben de be drijven in de omgeving van de stad Co't- bus 5.000 koeien. 6.640 varkens en 40.000 kippen minder dan zij officieel moeten heb ben. Het blad voegt daaraan toe. dat zes collectieve bedrijven in hetzelfde district in de maand mei nog geen zeven eieren elk aan de staat hebben afgeleverd- De eieren worden zwart verkocht. Een amb tenaar heeft volgens hetzelfde blad de boe ren er van beschuldigd eenzelfde handel wijze te volgen met "boter en'melk. In de omgeving van de stad Laasow zou slechts dertig percent van het officiële quotum melk aan de staat zijn afgeleverd. Dergelijke berichten zijn ooi: in andere Oostduitse publikaties v.rschenen en Franz Thedieck, staatssecretaris van het West- duitse ministerie van zaken die geheel Duitsland betreffen, heeft reeds gesproken VOOR DONDERDAG NTS: 20.0(1 Journaal on weerover;:. VPRO: 20.20 Gesprek aan de schrijftafel. 20.30 Filmverslag- 21.00 De test, blijspel. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekjournaal. NCRV: 20.30 Actueel progr. 21.15 Film. 21.45 Balladcnprogr. 22.15 Wat ben ik?, lezing. van een „stijgende crisis". Volgens hem is gedwongen collectivisering van de boeren bedrijven de groodoorzaak. Oostduisters, die naar West-Berlijn zijn gevlucht, ver tellen, dat de voedselsituatie in Oost- Duitsland even slecht is als in de zomer van 1953, kort na de opstand. Intussen zit de Oostduitse regering niet stil. Boeren worden veroordeeld tot. ge vangenisstraffen. die variëren van drie tot vijftien jaar. Officieel heet. het dan, dat zij zich schuldig hebben gemaakt, aan „fas cistische en terroristische activiteiten". Bovendien is Willi Stoph. de minister van Defensie, van zijn post ontheven om zich thans te gaan toeleggen op de collectivi sering en de communistische partijdecreten bij de boerenbevolking door te voeren. Rheine. Deutsland (UPI). ..Asse poester, waar ben je?", was de aanhef van een huwelijksadvertentie, welke een 45-jarige arbeider in Rheine antwoorden van 300 vrouwen bezorgde. Doch het feit dat zijn "'echtgenote ongeveer de helft van ,di.t. aantal antwoorden ontving, maakte 'de situatie moeilijk. Zij nam de politie' in dc arm. Stratmann zou 2.000 mark hebben opgenomen van de bankrekening van zijn 23-jarige zoon, een „slee" van een auto hebben gehuurd en vertrokken zijn met het restant van de partij brieven der ge ïnteresseerde dames. De politie van Rhei ne vaardigde een arrestatiebevel uit. Strat- manns spoor vervaagde, tot de I-Iam- burgse politie zijn glanzende huurauto vond op 'n plek waar 'n parkeerverbod be stond. Stratmann werd aangehouden en overgedragen aan de politie van Rheine. Dc plaatselijke rechter plaatste hem in voorarrest, op verdenking van huwelijks- zwendel. Na zijn vertrek uit Rheine. had Stratmann 6000 kilometer in dg gehuurde auto gereden. Advertentie Duyvi$ Sandwich j Spread: fris-hartig 2 op brood, toast j en beschuit! 2 Met GRATIS spreadmes, voor zuinig smeren, schoon de pot leegmaken. tl i êWè lil Een oude diligence zal op 1 augustus nog eens, zoals in vroeger eeuwen, een rit. maken van de stad Utrecht langs verschil lende plaatsen aan de Stichtse heuvelrug. De inzittenden zullen gekleed zijn in cos- tuums uit de napoleontische tijd. Het zijn Pietér Jodocus van Oosthuyse met echt genote en kinderen. Deze Van Oosthuyse, een schatrijk man, wilde op de Stichtse heuvelrug een grote industriestad stichten en liet als begin een hele dorpskern in één keer bouwen: nu nog het centrum van het dorp Rijsenburg. Op initiatief van de beeldhouwer en historicus Wim Harzing gaat. men in Rijsenburg het 150-jarig be staan in de eerste week van augustus vieren, zoveel mogelijk in de stijl, waarin de ambachtsheer Van Oosthuyse de be volking destijds jaarlijks feesten aanbood. Natuurlijk mocht de ambachtsheer daar bij zelf niet ontbreken.Deze komt per post koets uit Utrecht naar Rijsenburg. waar hij op het voormalig aartsbisschoppelijk paleis Sparrendaal, dat. verbouwd is tot raadhuis voor Driebergen-Rijsenburg, ont vangen wordt. Gcwetensgeld. Een geestelijke is gis teren 245 gaan brengen op het Nijmeegse politiebureau. Het bedrag was in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen uit een geparkeerde auto in het centrum van de stad. De dader had kort na de diefstal be rouw over zijn daad gekregen en had de geestelijke verzocht het geld op het politie bureau te deponeren. Wanneer we weten, dat het in de oud heid bij mannen van wetenschap reeds algemeen bekend was, dat de aarde een bolvorm had en dat sommige klassieke schrijvers de mening hebben verkondigd, dat tussen West-Europa en Oost-Azië nog een groot continent zou kunnen liggen, is het begrijpelijk dat sommige onderzoekers in onze tijd het vermoeden hebben geuit, dat. koene zeevaarders uit de oudheid reeds tochten naar het vasteland van Amerika hebben ondernomen. Zou dit waar zijn, dan zou. de reis van Columbus niet alleen zijn voorafgegaan door die van de Noormannen omstreeks het jaar 1000, maar nog véél en véél vroeger, óók door die van andere zeevarende volken. Op de Azoren, die een flink eind ten wes ten van Madeira liggen, zijn Karthaagse munten gevonden, zodat deze eilanden groep in de oudheid in ieder geval bezoek van Fenicische zeelieden heeft ontvangen. Wanneer nu schepen uit. de oudheid hele maal tot de Azoren zijn gevaren, is er dan bezwaar tegen, aan te nemen dal dergelijke schepen bij stormweer nóg verder naar het westen zijn afgedreven en zelfs in Ameri kaanse wateren zijn terecht gekomen? Het is bekend dat vissersschuiten van de Ca.na- rische eilanden in de 18de eeuw herhaalde- Ulijk naar Zuid-Amerika zijn afgedreven, dus er zijn werkelijk geen steekhoudende argumenten legen de veronderstelling, dat dit in de oudheid ook wel eens zal zijn voorgekomen. Inderdaad, iets dergelijks zou zich in de oudheid best hebben kunnen voordoen. Maar daarmee is dan nog geenszins ver klaard hoe klassieke schrijvers intuïtief het beslaan van het Amerikaanse vaste land hebben kunnen voorspellen. Om deze vóórwetenschap te kunnen verklaren had den die enkele, door stormen naar Ameri kaanse kusten gejaagde schepen, ook weer behouden in Europese wateren moeten te rugkeren, zodat de opvarenden verslag van hun bevindingen hadden kunnen doen. En juist dit laatste is hoogst onwaarschijnlijk. Retourreizen over dergelijke reusachtige afstanden mogen we van de door storm gedesorganiseerde schepen uit de oudheid zeker niet veronderstellen. Althans, zolang hiervoor geen enkel bewijs ivordt aange voerd. En deze bewijzen ontbreken volko men. We veronderstellen zelfs, dat in dien ooit een schip uit de oudheid behou den uit Amerikaanse tvateren zou zijn te ruggekeerd en de opvarenden verslag had den kunnen uitbrengen over het bestaan van een groot continent aan N de overkant dit in de oudheid minstens een even grote sensatie zou zijn geweest als de ontdekkingsreis van Pytheas, die destijds Thule ontdekte. Het volledige stil- zwijgen van alle klassieke schrijvers over een dergelijke tocht, is integendeel een sterke aanwijzing voor de stelling, dat zo'n sensationele tocht uit Amerikaanse wateren nooit heeft plaats gehad. Bovendien en dit is wel het sterkste argument wanneer klassieke schrijvers van teruggekeerde zeelui hadden gehoord, dat aan de overzijde van de Atlantische Oceaan uitgestrekte landmassa's lagen, zou hun oordeel heel anders hebben geluid. Dan zou Seneca niet hebben gezegd, dat nieuwe werelden ontdekt zouden worden, maar dat zij ontdekt waren, eventueel met vermel ding van de bron waaruit hij zijn kennis had geput. En Strabo zou niet hebben ver kondigd, dat ten ivesten van Europa ge weldige landmassa's kónden liggen, maar dat ze er werkelijk lagen. Kort en goed, de reis naar Amerika heen en terug heeft in de oudheid niet plaats gevonden. We weten evenmin met zeker heid, of er ooit schepen uit. de oudheid in Amerika zijn terecht gekomen. Anders ge zegd: we weten niet of Amerika in de oud heid reeds bij toeval is ontdekt. Het omgekeerde is echter wél waar schijnlijk, n.l. dat in de oudheid Europa door Amerikanen is ontdekt. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) H. Pétillon Ned. Herv. Rerk Beroepen te Altforst M. Jansen, kand. te Nieuwenhagen (L.) Aangenomen het beroep van de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaamheden voor de arbeid ten be hoeve van de Morgenlandzending en als docent aan de Theologische afdeling van de Universiteit te Beiroet E. M- Top, kand. te Wemeldinge. Bedankt voor Sint Pancras G. van Noor dennen te Berkel en Rodenrijs. Benoemd tot vicaris te Kapelle (Zd. Be veland), J. Bezemer, kand. te Waalwijk. 2627. Koen liet het vliegtuigje weer in kringen dalen. Dat was even uitkijken, maar het ging goed. Terwijl Limüe voorzichtig wat achteruit, ging, liet Koen de machine netjes op de tafel landen. Toen het vliegtuigje daar stond, lachte Koen vrolijk naar Linnie, die kwam aanlopen. Zie je wel, dat het best gaat? zei hij. Prachtig! zei Linnie. Koen stapte uit en kwam. naast haar staan. Hel was helemaal niet moeilijk! zei hij. Vertaling: Margot Bakker 6) Terwijl ik de kerk binnenging had ik de sensatie dat er mij een zware mantel om de schouders werd gewor pen. Een mantel, die mij geheel omhulde, en die mij de herinneringen opdrong, waaraan ik overgeleverd was.' Ik zag mezelf als kleine jongen voor het altaar neer knielen om het Onze Vader op te zeggen voor dom Domingo binnenkwam, die ons de catechismus zou over horen. Hij moest nu al jaren dood zijn, die brave dom Domingo die mij zo graag op het seminarie had gezien. Hij verbeeldde zich altijd dat een jongen, die vlot zijn catechismus en zijn gebeden opzei, ook het verlangen koesterde een prins der kerk te worden. Waarschijnlijk was hij zijn eigen studie toen al lang en breed vergeten. Hij besefte niet meer hoeveel inspanning het hem had gekost in deze tempel van San Juan de la Palma zijn van het. voorportaal terug en wacht af. Hij volgt mij op de hielen. Hij weet blijkbaar niet waar hij mij zoeken moet en er verschijnt een verontruste uitdruk king op zijn gezicht. Hij kijkt naar alle kanten om zich heen, maar hij ontdekt mij niet. Juist als hij het voor portaal wil verlaten besluip ik hem van achteren en zeg zacht: Hier ben ik, makker. Hij maakt een soort luchtsprong, alsof hij op een gifslang had getrapt. Hij keert zich vliegensvlug om en staart mij ont steld aan. MaarmaarsenorIk ken u in het geheel niet. Dan is het waarschijnlijk om kennis met mij te maken, dat u mij geen seconde uit het oog hebt ver loren, terwijl ik mij in de kerk bevond! Of bent u rnij apostolaat te verwerven, onder de hoede van zijn be minde Maagd van Armagura.. -Hij. had .er. .absoluut. .soms. al vanuit mijn hotel gevolgd? geen begrip voor dat een jongen nog andere verlan- Ik verzeker u gens kon koesteren dan een veilig 'én' beschermd 'Ie- Ik" laat hem niet uitpraten, maar grijp hem bij de ven onder de vleugelen van zijn geliefde .schutspatro-, .arm. en zeg: Kom. jij maar eens mee! ■Voorzichtig probeert hij zich los te worstelen. Al gauw ziet hij in dat hij machteloos is en hij kermt: Laat me los of ik roep de politie! Dat- durf jij niet! Die. slag is voor mij. Hij zegt niets meer en lijkt zich in de situatie te schikken. Zacht vraagt hij: Waar breng je me heen? Wij gaan samen een borrel drinken. Mijn antwoord, lucht hem zichtbaar op. Hij begrijpt in de verste verte niet wat hem overkomt. Arm in arm steken wij de plaza over en gaan een cafeetje binnen, dat niet overmatig is verlicht. Wij kiezen de tafel, het allerverst van de ingang, vlak onder een aanplakbiljet, dat meedeelt, dat Miguel-Louis Dominguin twee stieren zal bevechten in het Maestranza te Sevilla, op de eerste zondag van de Feria. De baas, die blijkbaar geen man is voor overbodige inspanning, vraagt zonder van zijn plaats achter de tapkast te komen: Willen de heren soms iets drinken? Ik bestelde twee Jerez. Naar de klank van zijn stem te oordelen zou hij er vrede mee hebben gehad als wij hem hadden ver teld geen enkele behoefte aan welke drank dan ook te hebben, want hij had kennelijk weinig lust op te staan. De caféhouder liet een vermoeide zucht horen en als goed Andalusiër, voor wie de tijd niet meetelt, en die var. mening is dat men zich niet moet haasten om aan het werk te gaan of om te sterven, deed hij lang over mijn bestelling. Eerst kostte het hem de nodige tijd een fles Jerez op te sporen, daarna zocht hij eindeloos naar twee schone glazen. Wij hadden ruim en breed vijf minuten aan die tafel gezeten toen hij nes. Onder het wakend oog van de kostéi', 'dië mij vérttïoe-' delijk voor een buitenlands toerist hield, drentelde ik langzaam de kerk door. Elke pilaar en elke nis riepen herinneringen bij mij wakker,'dié ik met 'éen' bl'ök in' mijn keel onderging. Toen ik voor het altaar neerknielde, deed ik dat wat onwennig na zoveel jaren en verloor ik enigszins mijn evenwicht. Daarbij wierp ik een-blik.naar.Links en.ving ik een glimp op van iemand die zich voor mij onzicht baar trachtte te maken. Mijn eerste impuls was dade lijk op onderzoek uit te gaan, maar ik bedacht me. Ik wilde me niet overleveren aan de- ziekelijke .angst van iemand die zich achtervolgd weet. Daartegen zijn de menselijke zenuwen nu eenmaal niet. bestand. Ik dwong mezelf kalm te blijven en niets te laten merken. Even later zette ik mijn wandeling door het kerkgebouw voort. Nu en dan benutte ik een schaars verlichte nis om me terug te trekken en mij al dan niet vermeende achtervolger te bespieden. De man hield zich eveneens alsof hij voor mij niet de geringste belangstelling koes terde zolang ik naar hem keek. Maar als hij mij 'n ogen blik kwijt was zag ik hem onzeker worden. Hij gluurde dan gejaagd om zich heen en kwam niet tot rust voor ik mij weer vertoonde. Ik hoefde mijzelf niets wijs te maken, de man hield mij in de gaten. Toch was het vrijwel onmogelijk dat Lajolette op de hoogte kon zijn van mijn aankomst te Sevilla. De lust bekroop mij, me zekerheid te verschaffen en wel door die knaap mijn vuist onder de neus te houden en hem op de man af te vragen wat hij van mij wilde. De man werkt op mijn zenuwen, ik hoef me niet groot te houden. Dat is dom van mij. Ik kan beter eerlijk tegenover mezelf zijn. Ik verlaat de kerk. Maar zodra ik buiten ben. trek ik mij in een donkere hoek besloot zich naar ons toe te slepen. Uit afkeer zich nog meer inspanning te moeten getroosten, zag hij er vanaf onze glazen vol te schenken. Hij liet de fles op de tafel achter met de mededeling: „Neemt u er maar van wat u nodig hebt. Ik hoor straks wel wat u gehad hebt Zijn pantoffels schuren over de vloer, terwijl hij weg- sloft. De arme kerel lijkt het leven volkomen moe te zijn. Waarschijnlijk speelt zijn lever hem parten. Toch ben ik er zeker van dat ik hem, als ik hier vanmiddag of vanavond nog eens binnenloop, totaal veranderd zal aantreffen. Hij zal dan een groot woord hebben en brutaal om zich heen kijken, terwijl hij met vrienden of tegenstanders in levendig gesprek gewikkeld, met het doel hen ervan te overtuigen dat die of die niet tot de beste matadors kan worden gerekend of dat geen enkele broederschap het wat betreft vroomheid, rijk dom en goede smaak kan opnemen tegen de „Pontifi- cia, Real e Ilustre Hermandad Sacramental y Cofradia de Nazai~enos de Nuestro Padre Jesus del Silencio en el Desprecio de Herodes y Maria Santisima de la Armagura", waartoe hijzelf behoort. Ik schenk de gla zen vol en als ik daarna onverwacht opkijk, kruist mijn blik die van mijn gast, die mij aandachtig gade slaat. Pas nu vallen mij zijn pupillen op. Veel hoef je van de materie niet af te weten om te constateren dat deze man aan de morfine is. Hij vertoont de elementaire kenmerken die ons op de eerste cursus te Washington al zijn bijgebracht. Ik krijg een droog gevoel in mijn keel. Een man die aan de morfine is! Moet ik daaruit opmaken, dat de bende mij al op het spoor is? Mijn gedachten gaan naar Esquariz en er loopt mij onwillekeurig een rilling langs de rug. Toch is het meer woede dan angst die mij mijn spieren doet spannen. Als ik niet had geleerd mij te beheersen zou ik die knaap naar de keel zijn gevlogen en dan zou ik er ongetwijfeld uit hebben gekregen wie hem erop uitge stuurd heeft. Ik haal diep adem om mijn opwinding baas te worden en als ik mijn glas opneem vraag ik hem: Drinkt u op mijn gezondheid? Weer geeft hij blijk van weinig openhartigheid. Hij doet wat hij kan om het trillen van zijn handen te onderdrukken, maar ik weet inmiddels dat dat trillen zowel een gevolg is van verdovende middelen als van angst. Zijn kaken werken heftig en daaruit maak ik op dat hij aan flinke spanningen blootstaat. Het zweet gutst hem langs de slapen als hij met een stem die ver van zeker klinkt antwoordt: Waarom niet, senor? Wij klinken en hij drinkt zijn glas in een teug leeg. (Wordt vervolgd) „KOFFIE UIT KAFFA" door Go Ver burg, uitgegeven bij n.v. Gebr. Zomer en Keunings uitgeversmaatschappij te Wage- ningen, behandelt de geschiedenis van een jonge Nederlander, Jonas Lowet, die tij dens de crisis van de dertiger jaren naar Abessinië trekt en daar in het land van Kaffa ten koste van veel moeite een kof fieplantage begint. Uitvoerig schetst Ver burg de moeilijkheden van allerlei aard, culminerend in de Italiaanse veroverings- aspiraties. Lowet is in gezelschap van twee Duitsers, die ook tal van moeilijkheden veroorzaken. De Hollander weet echter de vriendschap van de Abessijnse bevolking te verkrijgen en trouwt zelfs met de doch ter van een districtshoofd. Het boek is met veel liefde voor Abessinië in een degelijke ernstige stijl geschreven, die bepaald ly risch wordt als beschrijvingen van de be volking, het landschap of de koffie dit volgens Verburg noodzakelijk maken. Het is een roman zonder pretenties en laat zich prettig lezen. „HET BRAAMBOS" door Charles Mer- gendahl uitgegeven bij Nieuwe Wieken n.v. te Amstelveen is een doktersroman, die zich afspeelt in een klein Amerikaans plaatsje. De schrijver geeft aan de hand van de geschiedenis van zijn held dokter Guy Montford een minutieuze beschrijving van het leven in dit plaatsje East Norton met al zijn verborgen driften en lusten. En dat er wat dit betreft heel wat leeft in de onderstroom van zo'n op het oog onschuldig plaatsje, weet Morgendahl ons wel duidelijk te maken. Dokter Guy Montford is niet zo erg ge liefd: hij wordt beschuldigd van het pijn loos doden van een zeer goede vriend, die ongeneeslijk ziek blijkt te zijn. De roddel campagne tegen hem neemt dan verder toe, als blijkt dat hij een verhouding heeft met de vrouw van de gestorven vriend. Een in hem teleurgestelde verpleegster, die verliefd op hem is, zorgt ervoor dat het vuurtje nog eens extra wordt aangewak kerd. Daar tussendoor lopen dan nog wat abnormale, geestelijk en seksueel labiele figuren, die ook allen hun deel leveren in het „verderfelijke" leven van East Norton. Kortom: een boek dat voor op bepaald gebied geïnteresseerden meer geeft dan de onschuldige titel zou doen vermoeden. Advertentie aluminium ialoesleSn De beste service bij Ged. Oxide Gracht 108 -118 - Haarlem Telefoon 17165 MALTA, (UPI) Negentienhonderd jaar geleden leed de apostel Paulus schip breuk op het eiland Malta, toen hij in ketene geklonken naar Rome werd ge voerd, om daar bij keizer Nero in beroep te gaan. Zijn gedwongen verblijf op het eiland duurde toen drie maanden. Woens dag zijn met het Britse fregat „Surprise" de kluisters, waarvan de overlevering zegt, dat Paulus ze eens heeft gedragen, op Malta aangekomen. Zij zullen de reeds een maand durende feesten ter gedachte nis aan het verblijf van de apostel op het eiland luister bijzetten. De ketenen, die als kostbare, eeuwenou de relikwieën in de St. Paulus basiliek in Rome bewaard worden, zullen met veel vertoon op het eiland worden ontvangen. Als bewaarder treedt aan boord op de bijzondere afgezant van paus Johannes XXIII, de kardinaal-legaat Muench, die ook deken is van de St. Paulus-basiliek. Wanneer het fregat de haven binnen loopt zal het worden begroet door beieren de kerkklokken en een ere-saluut uit de kanonnen van het fort St. Elmo. De reli kwieën worden dan overgebracht op een fraai versierde praalwagen en in een pro cessie naar de kathedraal van St. Jan worden gereden. Vijf kardinalen en veertig bisschoppen uit alle delen van de wereld zullen dan een plechtige mis opdragen. Bedevaartsgangers uit alle delen van de wereld zijn al naar het eiland gekomen om de feestelijkheden bij te wonen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13