Landbouwbeleid essentieel voor het bestaan van EEG De beurs Contact met wereldmarkt moet niet verloren gaan Gunstig halfjaar Amsterdamsche Bank Premie-ontvangst De Koepel nam toe Euratoom beschikt thans over Ispra Gunstig halfjaar voor Landré Glinderman De Staatsmijnen en de fenolfabriek SCHEEPVAARTBERICHTEN DONDERDAG 21 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 MINISTER MA RIJN EN: Netto-winst 'f 11,4 min. Ruime orderpositie Fittinglab riek Westduitse import van snijbloemen en bollen Tsjechische raffinaderijen voor de VAR Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Zwitserland stopt de tomateninvoer Garantieprijs voor suiker Iets meer vraag naar steenkolen Eerste Kamer akkoord Goudreserves in Z.-Afrika weer gestegen Bezwaren in de Kamer tegen associatie van Togo met EEG Steun van EGKS voor slachtoffers van mijnramp De Cubaans-Chinese handelsovereenkomst ,,De verwezenlijking van het gemeenschappelijke landbouwbeleid is naar het oor deel van de Nederlandse regering essentieel voor het bestaan van de Gemeenschap zelf." Dit heeft de Nederlandse minister van Landbouw, de heer Marjjnen, gisteren verklaard tijdens de eerste algemene besprekingen, die de Ministerraad van de EEG in Brussel heeft gewijd aan de nieuwe voorstellen van de Europese Executieve Commissie voor een gemeenschappelijk landbouwbeleid van de zes landen. „Een gemeenschap zonder een gemeenschappelijke markt voor de landbouw zou een constructie zyn met zo'n inhaerente zwakte, dat ook op die gebieden, die zich thans zo voorspoedig ontwikkelen, het gevaar van een voortijdige stilstand niet denkbeeldig zal zijn," aldus de Nederlandse minister. De heer Marijnen sprak er wat de voor stellen van de Commissie zelf betreft zijn vreugde over uit, dat daarin volle aan dacht wordt besteed aan concrete maat regelen voor de overgangsperiode, die aan het totstandkomen van het gemeenschap pelijke beleid vooraf zal gaan. Zeggende, dat hij zich met het door de Commissie gekozen systeem van variabele heffingen zowel in het onderlinge handelsverkeer in landbouwprodukten als naar buiten kon verenigen, verklaarde hij, dat de Neder landse regering er grote betekenis aan hecht, dat daarmee het stelsel der mini mumprijzen buiten werking zal worden ge steld. „Het systeem van variabele heffin gen garandeert het bereiken van het eind doel niet, indien daarmee niet een groei ende vrijmaking van de handel de drij vende kracht oplevert. Deze garantie wordt alleen gevonden in de voortdurende voort schrijdende eenmaking van de markten". Niet in details treden Wat de marktorganisatie in het gemeen schappelijke landbouwbeleid betreft waar schuwde minister Marijnen tegen het toe passen van al te gedetailleerde regelingen; die hij bovendien zei niet nodig te ach ten. „De vorming van de gemeenschappe lijke markt op zichzelf zal reeds tot een grotere stabilisatie van de prijzen leiden en tot het verdwijnen van een aantal onevenwichtigheden, die zich thans in elk der nationale markten voordoen". De mi nister gaf evenwel toe, dat verdergaande Blijkens de baten en lasten over het eer ste halfjaar 1960 van de Amsterdamsche Bank n.v. werd ontvangen uit interest en wissels (in miljoenen guldens) 24,4 (zelfde periode van het vorig jaar 21,3), aan pro visie 21,5 (20,1) en uit effecten en syndi caten 1,6 (2.1). In totaal werd dus ontvan gen 47,5 tegen 43,5 in het eerste halfjaar van 1959. Algemene onkosten en storting in de pensioenfondsen beliepen 24.5 (22,0). Na voorziening voor afschrijving gebouwen, safe-inrichtingen en inventarissen alsmede voorziening nieuwbouw ad 2,5 (2,3) en voor belastingen ad 9,1 (8,5) resteert een netto winst voor reservering van 11,4 (10,7). Per ultimo 1960 was het kapitaal, vergeleken met een jaar tevoren, onveranderd 90,0 en was het reservefonds toegenomen van 49.0 tot 54,0. De 3 percent deposito-obligatiën per 1962 en leningen Maatschappij voor Middellang Crediet waren per 30 juni ge stegen van 66,5 tot 85,5. Krediteuren en de posito's op termijn waren toegenomen van 1717 miljoen tot 2014 miljoen, debiteuren van 742 miljoen tot 911 miljoen. Het totaal van de balanstelling steeg van 2027 miljoen tot 2375 miljoen. De orderportefeuille voor de n.v. Neder lands-Amerikaanse Fittingfabriek is be langrijk toegenomen. Ze is groter dan ver leden jaar om deze tijd. Dit deelde de directie desgevraagd mede in de heden ge houden jaarvergadering. Het eerste half jaar van 1960 heeft de maatschappij 30 per cent meer in gewicht geproduceerd en af geleverd vergeleken bij het eerste halfjaar van 1959. Het achterstallige dividend op de cumulatief preferente aandelen zal eind 1960 52 percent bedragen. Zoals het er nu uitziet, en indien zich geen nadelige om standigheden voordoen, zal in 1961 over gegaan worden tot het uitbetalen van dit dividend. De resultaten tot heden in 1960 zijn ongeveer gelijk aan die van de over eenkomstige periode van 1959. Er is nog een gedeeltelijke belastingcompensatie Het vorige jaar was deze compensatie vol ledig. De Westduitse invoercommissie heeft gisteren de invoer van snijbloemen, aspa ragus en van bloembollen zonder opgave van waarde uit België, Luxemburg, Italië en Nederland goedgekeurd. Het Ts.iechoslowaakse nieuwsagentschap Ceteka meldt, dat Tsjechoslowakije twee olieraffinaderijen, elk met een capaciteit van 1 miljoen ton per jaar, aan de Vere nigde Arabische Republiek zal leveren. De eerste raffinaderij, die te Alexandrië zal worden gebouwd, zal dit jaar worden ge leverd. De andere raffinaderij wordt te Suez gevestigd. Duitse suikerindustrie tegen E.E.G .-landbouwvoorstellen De verbouwers van suikerbieten en de suiker industrie in West-Duitsland zijn gekant tegen de landbouwvoorstellen van de Executieve Commis sie der Europese Economische Gemeenschap. Hun organisatie heeft verklaard, dat de voorstel len van de commissie te weinig rekening houden met de economische realiteit en met de markt- vraagstykken in de landen der Gemeenschap. Korter werken bij tapijtfabriek Behoudens goedkeuring van rijksbemiddelaars zal met ingang van 1 januari de 45-urige werk week worden ingevoerd bij Gebrs. Van den Bergh's Koninklijke Tapijtfabrieken te Oss. regelingen zullen moeten worden aanvaard voor sommige produkten, waar de ver schillen in de produktie te groot zijn en maatregelen moeten worden getroffen voor het bereiken van een redelijk inkomen voor de agrarische producenten. Havenbelangen De minister waarschuwde tegen het kwe ken van permanente overschotten in de graansector. Relatief hoge graanprijzen zouden de afzet van veredelingsproducten ernstig benadelen en onze handelsrelaties met derde landen verstoren. Verder meen de de heer Marijnen, dat het onrustbarend zou zijn indien bij het bepalen van de prijsverschillen de economische functie van de havens als traditionele aanvoerge- bieden van granen van overzee zou wor- den aangetast. „Ik had gehoopt", aldus de minister, „dat de voorstellen van de Executieve Commissie op dit punt duide lijker zouden zijn geweest". De minister verklaarde verder, dat men het contact met de prijsverhoudingen op de wereldmarkt niet mag verliezen. De prijzen van landbouwprodukten op de ge meenschappelijk markt moeten reële prij zen blijven. Dat wil zeggen, richting geven voor de producenten ten aanzien van om vang en samenstelling van hun produktie, waarbij ook de verhoudingen op de we reldmarkt kunnen doorwerken. De mi nister was ongerust over de mogelijkheid van het stopzetten van de invoer en van het invoeren van sluisprijzen. „Het construeren van een gemeenschap pelijk landbouwbeleid", aldus besloot de minister, „is geen doel op zichzelf, maar een middel om binnen de gemeenschap een vrije markt te scheppen, die op wel vaartsverhoging gericht is, zowel van de agrarische producenten als van de consu menten". Speciaal comité opgericht De ministerraad besloot tot het oprich ten van een reeds eerder voorgesteld spe ciaal comité, dat de besluiten over de voor stellen van de Europese Executieve Com missie voor het landbouwbeleid zal voor bereiden. Geen overeenstemming kon wor den bereikt over de vraag, of het voor zitterschap van dit comité door een lid van de Europese Executieve Commissie, in dit geval dr. Mansholt, of door een minister van Landbouw van één der zes landen zal worden bekleed. Hierover zal op de volgende vergadering van de Mi nisterraad, op 7 september, worden be slist. Inmiddels zullen de zes regeringen de samenstelling van de nationale dele gaties in dit comité bekend maken aan het secretariaat van het comité. Associatie van Togo met E.E^G. voortgezet. Na langdurige beraadslagingen heeft de Ministerraad van de E.E.G. besloten de associatie van het onafhankelijk geworden Togo de facto voort te zetten. Het verzoek van Togo o tmoette in de Ministerraad algemene instemming wat de wenselijkheid daarvan betreft. De menin gen liepen echter uiteen over de vraag, of de associatie na het aflopen van de toepassingsovereenkomst voor de associa tie met de landen overzee automatisch zal kunnen worden verlengd, of dat dan nieuwe onderhandelingen nodig zullen zijn. Het beantwoorden van dit juridisch aspect was voor de Nederlandse delegatie een politieke vraag: is het juridisch aanvaard baar, dat voor landen overzee, die onaf hankelijk worden na speciale banden te hebben gehad met een van de lid-sta ten van de E.E.G., alle daaruit voortvloeiende regelingen blijven bestaan? De ontva'ngcn bruto premien van de Amsterdamse Assurantie Associatie De Koepel n.v. namen in 1959 blijkens het jaarverslag met 1.845.800 toe tot 20.689.300, d.i. met ongeveer 10 pet., een percentage dat ook geldt voor de toene ming van de premiën eigen rekening, die 16.303.800 beliepen. Voor de brandafde- ling bedroeg het bruto bedrijfsoverschot 1.474.900 dat is 16 pet, van de bruto pre mie (v.j. 18,5 pet.), voor de varia-afdeling 1.190.900, dat is 17,5 pet. (v.j. 19,5 pet.). De transportafdeling toonde een bruto bedrijfsverlies van 27.500, dat is 0,58 pet. (v.j. 0,13 pel.) De algemene kosten beliepen f 2.442.700 of 11,8 pet. van de bruto pre mie (v.j. 2.412.800 of 12.8 pet.), de inte restrekening 545.200 (v.j. 651.000); aan buitengewone baten werd ontvangen 364.500. De winst bedroeg 1.042.400 (v.j. 1.043.000), waaruit na dotaties aan reser ves en voorzieningen 275.000 aan „De Koepel" is uitgekeerd, die daardoor in staat is haar oprichtingskosten af te schrijven en een dividend van 10 pet. (onveranderd) uit te keren. De dochtervennootschappen beschikken over een eigen vermogen van f 10.153.500, de technische reserves belo pen 14.025.700. De Zwitserse autoriteiten hebben be kend gemaakt dat zij met ingang van 25 juli a.s. de invoer van tomaten niet meer zullen toestaan. Ook vanuit ons land wer den de laatste weken regelmatig tomaten naar Zwitserland verzonden, al waren de hoeveelheden niet groot. In de week van 3 tot 9 juli exporteerde Nederland 90 ton tomaten naar Zwitser land, bij een totale tomatenexport in deze week van 8476 ton. West-Duitsland is onze belangrijkste afnemer van tomaten want in de genoemde week ging er een kwan tum van 5934 ton naar dit land. Engeland bezette toen de tweede plaats in de rij van afnemers met 1451 ton. Het Italiaanse Parlement heeft de over eenkomst tussen Euratoom en de Italiaan se regering bekrachtigd, waarbij Eura toom voor zijn gemeenschappelijk onder zoek de beschikking krijgt over het belang rijkste atoomcentrum te Ispra. In de ko mende dagen zullen de eerste deskundi gen uit Brussel zich te Ispra, op 60 km van Milaan aan de oever van het Lago Maggiore, gaan vestigen. Zij vormen slechts een voorhoede. Voor eind'1962 hoopt Euratoom 1.500 man in het centrum aan het werk te hebben. Hoe belangrijk het centrum wordt geacht blijkt onder andere uit het feit, dat in de ko mende twee jaar de bestaande installaties zullen worden uitgebreid met materiaal ter waarde van 40 miljoen dollar. Te Is pra zal voornamelijk onderzoekingswerk worden gedaan op het gebied der kern- chemie, kernfysica, ontwikkeling en be proeving van kernreactoren, enz. Voorts zal er een elektronisch brein komen dat te beschikking van alle onderzoekers in de zes landen zal staan. Bij de Europese kolonie die in Ispra gaat ontstaan, zal tenslotte nog een Euro pese school naar het voorbeeld van die in Luxemburg en Brussel worden geves tigd. De minister van Landbouw heeft aan het Landbouwschap een beschikking be treffende de garantieprijs voor suiker van oogst 1960 voorgelegd om advies. Volgens die ontwerp-beschikking zal de garantie prijs 62.10 per 100 kg suiker bedragen en zich uitstrekken over 465.000 metrieke ton suiker of over het binnenlandse sui- kerverbruik in het jaar oktober 19601961, als dat verbruik groter is dan 465.000 ton. Het bestuur van het Landbouwschap heeft, naar in zijn gisteren gehouden vergadering bleek, geen bedenkingen tegen deze rege ling. De eerste zes maanden van 1960 zjjn voor Landré en Glinderman n.v. te Am sterdam bevredigend verlopen. Zoals in het verslag over 1959 vermeld, nam de be- drijfsdrukte in de loop van dat jaar reeds toe en deze ontwikkeling heeft zich in het eerste halfjaar van 1960 voortgezet, zo deelt de directie mede. Bij het maken van vergelijkingen meent zij er goed aan te doen, daardoor niet de cijfers van de door de recessie beïnvloede jaren 1957, 1958 of 1959 te nemen, doch die van het topjaar 1956. In het verstreken halfjaar 1960 steeg het bedrag aan ont vangen orders met 4%% ten opzichte van de overeenkomstige periode in 1956. Ook in de afleveringen was de toename in ver gelijking tot 1956 niet onbelangrijk, nl. 1212%, doch er zal moeten worden afge wacht, of deze stijging zich in het tweede halfjaar 1960 zal handhaven, daar de af leveringen belemmerd worden door het veel langer worden van de levertijden. (Landré en Glinderman is importeur van machines. De aandelen zijn genoteerd op de incourante markt). In de deze week gehouden bijeenkomst van de raad van associatie tussen Enge land en de E.G.K.S. werd opgemerkt, dat de vraag naar kolen dit jaar beter is ge worden. De energiebehoeften in de komen de vijf jaar zullen waarschijnlijk blijven toenemen als resultaat van de snelle eco nomische expansie, die in deze periode wordt verwacht. Deze ontwikkeling zal evenwel hoofdzakelijk de stookolie, het aardgas en de kernegergie ten goede ko men. De vraag naar kolen zal zich naar verwachting handhaven op het huidige peil van 200 miljoen ton per jaar in En geland en 250 miljioen ton per jaar in de E.G.K.S. De raad heeft tenslotte ook aandacht ge wijd aan de ontwikkeling op de staal- markt en geconstateerd dat er ook hier een gunstige ontwikkeling bestaat. In de eerste vijf maanden van dit jaar is de gemiddelde maandproduktie in de zes E.G.K.S.-landen 23 percent hoger geweest dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar. Ook in Engeland is de staal- produktie aanzienlijk gestegen. De commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer stemt vrijwel algemeen in met de plannen tot deelneming van de Staatsmijnen in de fenol-fabriek in het Bollekgebied. Naar aanleiding van 't wets ontwerp, dat een wijziging van de begro ting 1960 van de Staatsmijnen in verband 77? et dit project inhoudt, wordt opgemerkt. dat deze deelneming voor de ontwikkeling van het chemisch bedrijfsonderdeel der Staatsmijnen, dat in de loop der jaren niet alleen voor de Staatsmijnen zelf, maar ook voor de nationale chemische in dustrie, alsmede voor de nationale econo mie van ons land van bijzondere beteke nis is. Mede omdat dientengevolge de Staatsmijnen afgezien van andere voor delen profiteren van een nieuw procé dé voor de vervaardiging van een voor haar chemische bedrijven noodzakelijke en ook verder zeer belangrijke grondstof gelijk fenol er één is. Indien de Staatsmijnen deze mogelijk heid niet geboden zou zijn geweest, zou den deze immers, aldus stelden de hier het woordvoerende leden, tot de bouw van een eigen fenolfabriek moeten over gaan, op andere basis en op minder gun stige voorwaarden. Na de daling van de Zuidafrikaanse goud- en deviezenreserves in de laatste tijd zijn de reserves in de afgelopen week weer met 1,8 miljoen pond sterling geste gen. Uit de gegevens, die door de Zuid afrikaanse Reserve Bank zijn gepubli ceerd, blijkt, dat de reserves in de op 15 juli geëindigde week tot 108.8 miljoen pond sterling zijn toegenomen. In de afgelopen maanden viel een aan houdende daling van de reserves waar te nemen, welke nog steeds 44,4 miljoen pond sterling lager zijn dan op 18 maart 1960. Een woordvoerder van de bank heeft van daag aan Comtelburo medegedeeld, dat de vraag naar deviezen door de banken de afgelopen week geleidelijk is afgeno men. In het eindverslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van de internationale suikerovereenkomst van 1958 wordt gewezen op de ontwikkelingen die zich sindsdien hebben voorgedaan: de recente ontwikkeling op Cuba en de voort schrijding van de E.E.G. Enkele leden merkten daarom op, dat zij zich het recht wilden voorbehouden bij de mondelinge behandeling van het ontwerp op deze nieuwe omstandigheden terug te komen. In het eindverslag gaan sommige leden voorts in op de opmerkingen van het Tweede-Kamerlid Vredeling tijdens het debat over dit wetsontwerp in verband met een eventuele associatie met de E.E.G. van Togoland. Deze leden verklaarden om verschillende redenen te gen een systeem van als het ware auto matische associatie wel ernstige bezwaren te koesteren. Zij dachten hierbij onder meer aan de belangen der Zuidamerikaan- se koffieproducenten en aan de politieke implicaties, welke kunnen voortvloeien uit een automatisch doorwerken van de split sing tussen E.E.G.-landen en niet-E.E.G.- landen, nu ook dwars door Afrika heen. Ook de verhouding tot Groot-Brittannië zou wellicht kunnen worden bemoeilijkt, zo betoogden verder deze leden, die in dit verband op de positie van de onafhankelijk geworden vroegere Britse gebieden in het laatstbedoelde werelddeel wezen. LUXEMBURG (ANP) De hoge auto riteit van de E.G.K.S. heeft 50.000 mark beschikbaar gesteld voor steun aan de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers der mijnramp in Neder-Saksen. De Ne derlandse vice-voorzitter van de hoge auto riteit, D. P. Spierenburg, heeft dit mee gedeeld in een telegram aan de directie van de rampmijn, waarin hij tevens na mens het hoge college zijn medeleven be tuigt. Hij heeft ook een telegram van rouwbeklag gezonden aan de premier van Neder-Saksen. Geen marken (DPA) Volgens de vakverenigings functionaris Willi Blume zijn er geen be wijzen van menselijke schuld aan het on geluk. Het masker tegen kolendamp, dat elke mijnwerker in de kolenmijnen bij zich moet hebben, is voo; de ijzermijnen nog niet ingevoerd. De ingeslotenen moe ten tot het laatste ogenblik toe vertwij feld 'gepoogd hebben de verstikkingsdood door koolmonoxyde te ontgaan. De lijken van velen werden vlak bij de perslucht ventielen gevonden. Zij hebben waarschijn lijk nog gepoogd hun mond op die ven tielen te drukken om zuivere lucht te krijgen. In Havana wordt vernomen dat de be sprekingen van de Cubaanse regering met de onder-minister van Buitenlandse Han del van de Chinese Volksrepubliek inzake de sluiting van een h ndelsovereenkomst, welke vergezeld zal gaan van de vestiging van diplomatieke betrekkingen tussen de twee landen, binnen acht dagen zal wor den getekend'. Aagtekerk 20 te Bremen v. Hamburg. Abbekerk 20 v. Tripoli n. Genua. Abida 20 te Kirkcn.ess. Aeila 26 to Brisbane verwacht. Acmaea 21 te Cardon verwacht. Aegis 21 te New York. Agamemnon 20 150 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Alamak 20 v. iMarscille n. Duinkerken. Albiasserdijk pass. 20 Vlissingen n. Houston. Alehiba pass. 20 Beachyhead n. Las Palmas. Algenib 20 57 m. o. Gibraltar n. Port Said. Algorab 21 v. Rotterdam n. Hamburg. Alhena 21 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alkaid 20 50 m. n.o. Ouessant n. IJmuiden. Alkes 20 v. New York n. Tampa Alkmaar 20 65 m. z.w. Colombo n. Calcutta. Alphacca 21 te Aden. Ameland 20 v. Maracaibo n. Curagao. Amerskerk 21 te Fremantle. Amnion 20 te Miragoane v. Puerto Cabello. Amstelhoek 20 op rede Karachi. Amstellaan 20 820 mijl z.w. Snemonorgen naar Shimonoseki. Amstelland 20 te Buenos Aires verwacht. Amstelsluis 22 te Seishinko verwacht. Andijk 21 te Houston. Appingedijk 20 90 m. n. Ushant n. Havana. Area 20 150 m. n.o. Socotra n. Abadan. Arendsdijk 21 te Corpus Christi. Arendskerk 21 te Genua. Artemis 21 te New Orleans. Asmidiske 20 14 m. n.o. St. Catherinepomt naar Hampton Roads. Bali 20 160 m. n.nnv. Perim n. Djeddah Banggai 20 v. Semarang te Tandjong Priok. Bantam 20 v. New Orleans n. Baltimore. Barendrecht 20 85 m. n.nw. Muscat n. Gibraltar. P.atjan 20 te Halifax v. Port Said. Rawean pass. 20 Muscat n. Ummsaid. Bengkalis 20 120 m. o. Morotai n. Bangkok. Eeninkust 20 v. Port Harcourt 21 te Lagos. Billiton 20 v. Karachi n. Damman. Elitar 20 v. Marseille n. Genua. Bor.ita 20 v. New Orleans n. Puerto Limon. Borneo 20 te Port Said verwacht v. Amsterdam. Breda 20 480 m. z.o. Flores n. Bremen. Bussum 22 te Rio Grande verwacht. Caltex Amsterdam 20 v. Bahrein n. Kaapstad. Callex Arnhem pass. 20 Algiers n. Port Said. Calt. Delft 20 260 m. z.z.o. K. Guardafui n. Bahrein. Caltex Gorinchem 21 te Rotterdam. Caltex Leiden 20 260 m. z.w. Bombay n. Bahrein. Calt. Pernis 20 235 m. w.n.w. Bombay n. Kurnell. Calt. Rotterd. 20 40 m. n.n.w. R. Al Hadd n. Suez. Caltex The Hague 20 240 m.t z. Ras Al Hadd naar Bahrein. Caltex Utrecht 20 520 m. o.z.o. Sydney n. Bahrein. Camerounkust 20 te Dakar. Castor 20 15 m. wn.w. Dover n. Algiers. Cinulia 1 v. Curagao n. Cardon. Cities Service Valley Forge 19 220 m. z.o. Halifax naar Port Said. Clavella 20 te Stanlow. Colytto 20 520 m. w. Casablanca n. Casablanca. Cia'dle of Liberty 20 dw. K. De Gata n. Marseille. Crania 20 485 m. o.n.o. Fayal n. Curagao. De Eerens 21 te Akaba. Delft 20 650 m. n.o. Barbados n. Barbados. Diloma 25 te Monrovia verwacht. Diogenes 20 te Talcahuano v. Valparaiso. Dordrecht 20 v. Fort de France n. New Orleans. Dorestar 20 970 m. z.z.w. Fayal n. Las Palmas. Drente 21 te Suez verwacht v. Djeddah. Ecs 21 te Gill luck. Esso Amsterdam pass. 20 Kuria Muria n. Suez. Fores thill 20 50 m. z.w. Kreta n. Hamburg. Fravizo 21 te Stockholm. Friesland SSM 20 v. Immingham n. Lyngby. Gaasterkerk pass. 20 Sabang n. Singapore. Gaasterland 20 te Amsterdam. Garoet 23 te Sydney verwacht. Geertje Buisman 19 v. South Haven n. Montreal. Geestland 20 te Preston. Graveland 20 v. Santos n. Rio de Janeiro. Grootekerk 20 te Amsterdam. Guineekust 19 v. Amsterdam n. Hamburg. Gyrotoma verm. 22 v. Rotterdam n. Curagao. Hathor 19 te Chalkis n. Napels. Hector 20 v. Lissabon n. Rotterdam. Heelsum 20 v. Bombay n. Karachi. Helena 20 te Paramaribo. Helicon 21 te Maracaibo. Hersilia 20 1500 m. z.w. Flores n. Rotterdam. Hestia 20 te Amsterdam. ITolendrecht 31 te Antwerpen verwacht. Iberia 20 dwars Orlovtonpoint n. Huil. Ittersum 19 te Le Havre v. Sananah. Ivoorkust 21 te Antwerpen. Japara 20 te Hamburg. Johan van Oldenbarnevelt 21 te Aden verwacht. Johannes Frans 21 te Coquimas. Kaap Hoorn 20 120 m. n. Finisterre n. Mena. Kalydon 28 ie Niigata verwacht. Kara 20 in Kielerkanaal verwacht n. Turku. Karakorum 21 v. Suez n. Bahrein. Karossa 20 te Merauke. Katelysia 20 360 m. n. Pto. Rico n. Maracaibo. Kelletia 22 te Accra verwacht. Kellia 25 te Buenos Aires verwacht. Kenia 20 v. Dar Es Salaam n. Mena Al Ahmadi. Kennemerland 20 130 m. n.n.o. St. Vine n. Recife. Kerkedijk 20 590 m. w. Bishoprock n. Antwerpen. Kertosono 19 te Surabaja. Khasiella 22 te Abadan verwacht. Kieldrecht 20 v. Bremen n. Antwerpen. Kinderdijk 19 v. Tampa n. Antwerpen. Kopionclla 20 in Kielerkanaal verw. n. Curagao. Korendijk 20 te New York. Korenia 29 te Curagao verwacht. Kosicia 22 te Buenos Aires verwacht. Kreon 21 te Charleston. Kryptos 22 te Curagao verwacht. Kylix 23 te Shellhaven verwacht. Laarderkerk 21 v. Kuwait n. Abadan. Leeuwarden 20 te Puerto Limon. Leiderkerk 20 te Kuwait verwacht. Lekkerkerk 20 te Rotterdam. Lelykerk 20 45 m. w. Finisterre n. Rotterdam. Leopoldskerk 20 65 m z. Finisterre n. Marseille. Leuvekerk 20 30 m. w.z.w. H. v. Holl. n. Marseille. Liberiakust 20 125 m. z.z.w. K. Finist. n. Fr'town. Lindekerk 20 v. Antwerpen n. Londen. Lissekerk 20 50 m. w.zw Aden n Muscat. Lombok 20 350 m. o.n.o. Fayal n. New York. Loosdrecht 26 te Bahrein verwacht. Lutterkerk 20 50 m. n.w. Muscat n. Port Sudan. Maas 21 te Rotterdam. Maaslloyd 20 370 m. z.o. Halifax n. Malta. Madisoiilloyd 20 te Penang. Markab pass. 20 Kaap Mondego n. Safi. Meerkerk 20 v. Genua n. Port Said. Meliskerk 20 v. Mombasa n. Port Said. Memnon 20 te Curagao verwacht. Mentor 20 140 m. w.n.w. Alexandrië n. Tunis. Merwede 21 v. Antwerpen n. Dakar. Merwellovd 20 te Le Havre. Molenkerk pass. 20 Malta n. Port Said. Montferland 20 390 m. z.w. L. Palmas n. L. Palm. Moordrecht 26 te Punta Cardon verwacht. Naess Commander 21 te Port Said. Naranio 20 te Thameshaven v. Pernis Navicella 29 te Hamburg verwacht. Neder-Ebro 20 te Antwerpen. Nestor 20 te Amsterdam. Neverita 25 te Curagao verwacht. Nieuw Amsterdam 20 te Southampton. Nieuwe Tonge 19 v. Seven Islands n. Montreal. Nijkerk 20 200 m. n.w. Messina n. Port Said. Noordwljk 20 45 m. n. Finisterre n. Emden. Oranjefontein 20 v. Durban n. Lorenco Marques. Oranje Nassau 20 v. Amsterdam n. Hamburg. Oranjestad 20 te Madeira Ouwerkerk 20 v. Nagoya te Kobe. Peperkust 19 v.t Abidjan n. Accra. Pericles 21 te Amsterdam. Pbilidora 20 dwars Kp. St. Vincent n. Mena. Philine 20 215 m. z.o. Kreta n. Gibraltar. Philippia 21 v. Lavera n. Mena Al Ahmadi. Pieter S 21 te Rotterdam. Prins Casimir 22 te Toronto verwacht. Prins der Nederlanden 20 v. Aruba n. P. Limon Prins Johan Willem Friso 21 te Rotterdam verw. Prinses Irene 20 v. Montreal n. Rotterdam. Prins Fred. Willem 20 dw. Anticosti n. Londen. Prins Willem v. Oranje 20 v. Toronto n. Chicago. Pr. Fred. Hendr. 20 55 m. w.n.n. Scillys n. R'dam. Purmerend 20 v. Mombasa n. Abadan. Raki 20 70 m. n.w. Matana eil. n. Manilla. Rnndfontein 20 240 m. o.n.o. Madeira n. South.ton. Rempang pass. 20 Oporto n. Antwerpen. Reza Shah The Great 20 v. Pt. Said n. La Spezia. Roepat. 21 te Suez. Roggeveen 20 500 m. z.z.w. Hongkong n. Saigon. Rondo 20 v. Marseille n. Antwerpen. Rcssum 17 te Antwerpen. Rijnkerk 21 te Zanzibar. Salatiga 20 v. Djibouti n. Suez. Saloum 21 te Dakar. Sanana 20 v. Pnompenh n. Hongkong. Schelp wijk 20 v. La Spezia n. Piraeus. Schie 20 te Tunis verwacht v. Algiers. Seregalkust 20 te Amsterdam. Silindocng 20 v. Sorong n. Sandakan. Skadi 20 17 m. o. Oland n. Domsjö. Sliedrecht 26 te Norfolk verwacht. Solon 20 te New York. Stad Alkmara 20 v. Tavarca n. Barcelona. Stad Arnhem 21 te Ceuta. Stad Breda pass. 20 Finisterre n. Rotterdam. Stad Delft 20 v. Rio de Janeiro n. Vitoria. Stad Dordrecht 20 v. Emden n. Oülu. Stad Maassluis 20 140 m. zw. Ushant n. IJmuiden. Stad Schiedam 21 te Narvik. Stad Utrecht 20 op rede Vitoria. Stanv Adventure 20 250 m. n.o. Singap. n. Saigon. Stanvac Alor pass. 20 Bengkalis n. Sungeigerong. Stanvac Lirik 21 te Bangkok. Stanv. Malakka 20 60 m. z. Singap. n. P. Swettenh. Stat. of Lib. 19 145 m. n.w. Ascencion n. Ph.delph Statendam 20 560 m n. Fayal n. Southampton. Stentor pass. 20 Gibraltar n. Valencia. Steven 20 v. Ceuta n. Genua. Straat Cook 20 te Devonport verw v. Melbourne. Straat Johore 21 te Cochin. Straat Torres 21 te Hongkong. Tamara 20 v. Tripoli n. Landsend. Taria 20 370 m. w. Bombay n. Abadan. Tegelberg 20 te Lorenco Marques. Telamon 19 te Paramaribo n. Curagao. Themis 21 te Paramaribo. Tliuredrecht verm. 22 v. Triest. Tiba 20 v. Antwerpen n. Rotterdam. Tjibodas 20 v. Lorenco Marques n. Beira. Tjimanuk 20 te East-London verw. v. Pt. Elisab. Tjipondok 20 v. Singapore n. Malie. Tjisadane 22 te Montevideo verwacht. Tjitarum 21 v. Penang n. Bangkok. Towa 21 te Brake. Van Heemskerk 21 v. Manilla n. Hongkong. Van Riemsdijk 20 92 m. z.z.o. Suez n. Port Said. Van Spilbergen 20 93 m. z.w. Mondoran Ferivier naar Matadi. Van Waerwijck 21 te Melbourne. Viana 26 in Kielerkanaal verwacht n. Gibraltar. Vivipara 20 in Suezkanaal verwacht n. Algiers. Waal 20 30 m. z.w. Guernsey n Rotterdam. Waikelo 20 146 m. o.n.o. Mogadiscio n. Mombasa. Waterland pass. 20 Ouessant n. Las Palmas. Waterman 20 420 m. n.w. Landsend n. South.ton. Westerdam 20 570 m. z.o. Kp. Race n. Rotterdam. Westertoren 20 160 m. o.n.o. Ras Fartak n. Suez. Wieldrecht 21 te Manaus verwacht. Woenfdrecht 29 te Coryton verwacht. Wonosari pass. 20 Kreta n. Napels. Zafra 23 in Suezkanaal verw. n. Mena Al Ahmadi. Zuiderkruis pass. 20 Kp. Guardafui n. Aden. Zwijndrecht 27 te Rio de Janeiro verwacht. KLEINE VAART Ank T 20 dwars Petten n. Zaandam. Antarctica 20 te IJmuiden v. Ramsgate. Ardeas 20 20 in. n.o. Ouessant n. Amsterdam. Berend N 20 50 m. z.w. Er n. Esbjerg. Cadans pass. 20 ET-10 v. Hamina n. Deventer. Catharina 20 in Washbay v. Kingslyn n. Bremen. Ccenraad K pass. 20 JE-10 v. Hamina n. Harlingen. Coolhaven 20 dwars Ouessant n. Casablanca. Eemstroom pass. 20 Schouwerbank n. Vlissingen. Eljo 19 10 m. z. Landsort n. Grangemouth. Eijo 20 te Kalmarsund n. Grangemouth. Emmapolder 20 in Rode Zee v Djibouti n. Eilat. Fidusia 20 15 m. n.o. Noordhinder n. Rotterdam. Flevo 20 te Cuxhavcn n. Amsterdam. Flevoland 20 te Smithknoll n. Rotterdam. Forel pass. 20 ET-13 v. Ixpila n. Middelburg. Geestdijk 20 10 m. n.w. Cromer n. Boston. Goote 20 30 m. o. Lizardhead n. Antwerpen. Joost 18 v. Zaandam te Kristinehamn. Julia Mary 20 op Thames n. Grimsby. Kaap Falga 19 v. Karskaer n. Sikea. Kars 20 20 m. n.o. Sandetti n. Rouen. Lelystad pass. 20 Goeree n. Maassluis. Liberty 20 te Outergabbard n. Rotterdam. I.ingeborg pass. 20 ET-16 v. Colchester n. Delfzijl. Maarsbergen 20 op Schelde n. Gent. Makkum 20 35 m. z.w. Texel n. Newhaven. Mare Novum 20 op Thames n. Rotterdam. Marguerite 20 4 m. n. Lynwell n. Kingslynn. Maria W 20 200 m. o.n.o. Flambor. n. Scarborough. Markab 20 te Kp. Mondego n. Safi. Martje 20 10 m. w.z.w. Meedles n. Bordeaux. Noordstad 20 te Outer Gabbart n. Londen. Notos 20 dwars Weser n. Hamburg. Pamir 20 te Inverdowsing n. Rouen. Paris 20 dwars Borkumrif n. Rotterdam. Phidias 20 40 m. z.o. Casquets n. Amsterdam. Plato 19 te Bilbao n. Leixoes. Ponza 18 v. Köping te Rotterdam. Prubato 20 in Washbay v. Boston n. Kopenhagen. Quo Vadis 20 te Dungeness n. Klaipeda. Reliable 20 5 m. w. Texel n. Hamburg. Rembrandt 20 3 m. n.w. Cromer n. Londen. Result 20 150 m. n.o. Tyne n. Hamina. Rozenburgh pass. 20 Borkumrif n. Rotterdam. Speronia pass 20 JE-12 v. Karlsborg n. Utrecht. Steady 20 in Skagerak n. Hereya. Steenbergen pass. 20 ET-13 v. Le Havre n. Bremen. Stella Maris 20 op Calzbar rivier n. Dagos. Strype 20 35 m. z.w. Royal Sovereign n. Bordeaux. Tanny 20 op Thames n. Rotterdam. Tilly 18 v. Wasklot te Amsterdam. Trias Trader 20 ten anker Southend n. Londen. Tromp 20 100 m. o. Humber n. Kotka. v. Brakel 20 40 m. n.o. Outer Gabbert n. Londen. Vlizard 20 op Thames n. Londen. Waverstroom pass. 20 Noordhinder n. A'dam. Wc-sterdok 20 60 m. o. Humber n. Rotterdam. Westersingel 20 10 m. z.w. Guernsey n. Rouen. Wickenbui-gh 20 25 m. z. Wight n. Londen. Wulp 20 10 m. z.w. Noordhinder n. Rotterdam. Zuiderzee 20 voor Waterweg n. Rotterdam. Zus pass. 20 ET-3 v. Rotterdam n. Wismar. SLEEPVAART Cycloop 19 100 m. z.w. Monrovia n. Nigeria. Friesland 19 70 m. z.w. Dakar n. Madagho. Holland 20 80 m. w. Scillys n. Wilmington. Humber 22 te Halifax verwacht. Maas 20 te Rotterdam. Noordholland 19 210 m. z.w Hongkong n. H'kong Schelde 18 te Colombo Witte Zee 19 te Brunsbüttel ZEER KRACHTIG HERSTEL Het Damrak gaf gisteren voor de inter nationale waarden een zeer krachtig koers- herstel te zien. AKU en Hoogovens haal den het forse verlies van de vorige dag volledig in. Philips en Unilever waren eveneens zeer vast en in mindere mate was dit het geval voor de aandelen Kon. Olie. Tegenover 'de vraag kon alleen wor den voldaan tegen veel hogere prijzen. Philips steeg van 1143 tot 1151, tegen 1125% Gewone aandelen en preferente aandelen Fitting werden hoger geadviseerd. (ANP). Boeke Huidekoper kwam van 141 op 140, Boom-Ruygrok van 183 op 182, Figee van 180 op 179, Spaarnestad van 555 op 560. VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U535 gb—538 536 Kon Olie129.60-130.- 129.40 Philips 1138—1145 1148 Unilever 898—906 gl 909 Hoogovens 760773 770 VERHANDELDE FONDSEN 19 juli 20 juli Totaal 429 450 Hoger 85 (19.8°/o) 236 (52.4°/o) Lager 269 (62.7%) 119(26.5%) Gelijk 75 (17.5%) 95 (21.1%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U528—535 533 Kon. Olief 128.60—129.50 129.40 Philips 1135—1143 1137 Unilever 896—907 898 Hoogovens 755760 758 DE STEMMING VAN HEDEN BIJ DE OPENING. VALT MEE Nadat het opmerkelijk herstel van gis termiddag in de avond grotendeels verlo ren was gegaan, viel de opening vanmid dag wel zeer mee. De reden van de daling van gisteravond was het teleurstellend verloop te Wall Street. De voorbeurs was onregelmatig. Philips kon het verlies van 14 tot 4 terugbrengen. Unilever had een oplopende tendens, AKU echter een da lende. Bij de opening vanmiddag zette de handel verder door. De markt vond steun in een bericht van Zwitserse zijde dat Loemoemba door de Senaat zou zijn ge wipt. In samenhang hiermee anticipeerde het Damrak op hogere koersen te New York vandaag. De koersverschillen t.o.v. het slot van gisteren bleven daardoor be perkt. De Europese beurzen hielden zich tamelijk afzijdig. Londen opende kalm en onregelmatig. De Westduitse beurzen wa ren tamelijk onzeker. Philips kon op Zwit serse vraag een verbetering van enkele punten boeken. Unilever slechts weinig beneden vorig slot en Hoogovens even eens. AKU moest door verminderde Duit se interesse iets afstaan. Kon. Olie bleef prijshoudend. KLM 0,50 goedkoper op 106,50 geadviseerd. De overige markt was licht verdeeld. Scheepvaartwaarden boden goed weerstand. Cultuuraandelen waren afbrokkelend. Staatsfondsen weinig ver anderd. Vorige Advleskoers sJotkoers 1 heden 13.45 u Amsterd. Bank 344 345 Ned. Handel Mij. 287 287 Rotterd. Bank 291 291 Twentsche Bank. 282 282 A.K.U 546 536* Albert Heijn 415 415 Amstel Bier 478 480 Billiton Mij. II 438 438 Bols 565 565 Bührmann Papier 475 480 Deli Mij f 182.— 180,10* Dordtsche Olie 622% 622 Fokker 440 658 660 Hoogenbosch Sch 272 272 Hoogovens 783 773* H.V.A 160 158% 490 495 475 K.L.M ƒ107. 106,50 Kon. Ned. Zout 905 Kon. OIR 130.50 129,50* Müller Nat. Bezit 420 423 Nederl. Ford 610 610 Ned. Gist- en Sp. 400 400 Ned. Kabelfabr... 595 595 Philips Gem. Bez. 1152 1150* Philips Pref 310 310 A'dam Rubber 112 111 Sikkens Groep 825 831 Stokvis R. S 251 251 Thomassen Dr. 675 Unilever 916 911* Van Berkel's Pat. 310 310 Van Gelder Pap. 302 303 Van der Heem 280 282 Ver Machinefabr. 242% 242 Wessanen 295% 295 Wilton Fijenoord 211 210 Zwanenberg-Org. 745 745 211. 211, 233.50 233,50 494.— 500,— Ver. Bezit v. 1894 f 131. 135, H.A.L 138 139 K.N S.M 179% 180% N. Scheepv. Unie 142% 145 Ommeren v 260 263 Stoomv. Mij. Ned. 165 166 Anaconda 52'/I8 51% Kennecott Copper 77% 77% Aluminium Ltd... 29% 29% Bethlehem Steel. 44 44% U.S. Steel 79% 79 Republic Steel 60% 60 American Motors 213% 21% Toneraal Motors. 43% 21% Cities Service 41 41% Shell Oil 64 64 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Ban'A New York: Enig herstel Op de aandelenmarkt heeft zich gisteren een stroming ontwikkeld tegen de koers- verlagingen van de laatste dagen, maar tegen het slot van de handel brak een be scheiden verkoopgolf los. die ervoor zorgde dat de koersen voor de achtste achtereen volgende dag lager waren. Vliegtuigfondsen reageerden gunstig op het slagen van de proef met de Polaris- raket en de verwachting dat er grote de fensie-contracten in de lucht hangen. Marquandt en Martin wonnen 2 dollar, Boeing Aircraft 1. Het beursvolume was 2.370.000 aandelen. Van totaal 1200 verhandelde fondsen slo ten er 461 hoger en 479 lager. Het industrie gemiddelde kwam van 624,78 op 624,13, dat van spoorwegen van 138,94 op 138,85 en dat van openbare nutsbedrijven van 94,43 op 94,27. (UPI)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 15