Macmillan tast Kremlin af naar verborgen opzetten Thailands vorstenpaar brengt fleur in druilerig Londen Speculatie op communisten-angst is voor-de-hand-liggend wapen Het herinnert echter aan Nixons niet vlekkeloze politieke verleden NIXON VOOR ZWARE STRIjD Communistenleider in Indonesië in verhoor HEEREMANS en VAN LEUVEN N.V. Amerikaanse koude oorlogcapriolen verstoren Londen evenzeer Gezocht antisemiet was met vakantie in Miinchen fototip nr. 6 4 Insinuatie-taktiek Toch het oude thema) VAUXHALL Staatsbezoek in Londen Nieuw Nepalees protest tegen grensschendingen niet zo.... maar zo! Noodtoestand en censuur in Guatemala DONDERDAG 21 JULI 1960 (Van onze correspondent) WASHINGTON - Het moet al heel vreemd lopen als Nixon niet. de Repu blikeinse kandidaat wordt voor het pre sidentschap. Eindelijk zal hij dan zijn kans krijgen, maar hoe anders, hoeveel moeilijker zijn de omstandigheden voor hem geworden deze laatste maanden. Een ding kan Nixon moed geven: hij heeft al veel vaker in zijn leven opge tornd tegen moeilijkheden en met succes. Nixon komt uit een gezin, dat maar weinig welvarender was dan het gezin waar Eisenhower in is opgegroeid. Zijn vader had een benzinepomp en een kruidenierswinkeltje. Deze combinatie ziet men vrij vaak in kleine plaatsen in Amerika en de mensen, die zo'n bedrijf je hebben behoren tot de kleine midden stand. Toen Dick Nixon naar de middel bare school ging, verdiende hij zelf wat geld, door voor de groentenafdeling van zijn vaders winkel te zorgen. Voor dag en dauw stond hij op om de groenten te gaan kopen op de markt en na school tijd verkocht hij wat hij 's ochtends in geslagen had. Hij maakte braaf zijn huis werk en men kan zich voorstellen, dat er weinig tijd. overbleef voor plezier. Zijn prestaties op school waren zo goed, dat hij een beurs kreeg om rechten te zaan studeren aan de Duke-universiteit in North Carolina. Nixon leerde daardoor een heel ander deel van het land kennen. Zijnouders hadden hun zaakje in een kleine plaats in Californië, thans ging hij studeren in het zuidoosten van Amerika. Al had hij dan een beurs, hij moest het nog heel zuinig aandoen. Geld voor een normale studentenkamer in een universiteitsgebouw- had hij niet. Vandaar dat hij met nog drie andere jongens zijn intrek nam in een heel eenvoudig huisje in het bos. dat zij voor een krats konden huren. Zulk een sobere jeugd paste wel bij de Quaker opvoeding. die Nixon thuis gekregen had. De Quakers zijn in het algemeen zuinige, hardwerkende, ingetogen mensen. Maar dat Nixon toen de oorlog uitbrak dienst nam bij de marine, paste minder bij zijn Quaker-milieu. Vele Quakers wei geren krijgsdienst uit gewetensbezwaar. Zal Nixon, desperaat vechtend, terugke ren tot zijn oude wapen: speculatie op angst voor het communisme? Het lijkt niet onmogelijk. Hij moet rondzien naar een „goed" thema en de Russische en Chinese communisten hebben hem de laatste tijd wel aan materiaal geholpen.Wordt commu nisme inderdaad Nixons thema dan moet met verwachten, dat de spanningen tussen Mevrouw Nixon. Zo langzamerhand echter schijnt Richard Nixon zijn eigen opvattingen te ontwikke len: hij leert dansen en pokerspelen, twee dingen die Quakers ook zelden doen. Met dat pokerspel heeft hij gedurende de oor log aardig wat geld verdiend en men kan zich dat voorstellen. Hij heeft beslist een „poker-face". In 1946 werd hij aangezocht om de Re publikeinse kandidaat te worden voor zijn district in Californië. Zou hij winnen, dan zou hij naar Washington gaan als lid van het Huis van Afgevaardigden. Maar zijn kansen om te winnen waren uiterst gering. Wel was Nixon, al sedert zijn h.b.s.-tijd een groot debatteux-, maar zijn Democra tische tegenstander was zeer gezien en bekwaam. Nixon begreep, dat hij nooit zou kunnen winnen als hij niet op een of andere manier sensatie in de campagne kon brengen. Hij wist Voorhis, zijn De mocratische opponent, tot een serie de batten te vei-leiden en zeer tot ontsteltenis van Vooi-his, begon Nixon daar te insinue ren, dat de communistische invloed in de Democratische partij groot was en hij eindigde de campagne op zulk een manier, dat het publiek het gevoel kreeg, dat De Vice-president Richard Nixon. mocraten en communisten ongeveer het zelfde waren. Later zou senator McCarthy ongeveer dezelfde taktiek beoefenen. Eenmaal in het Huis maakte Nixcn nog veel meer naam als communisterijager: hij had er een groot aandeel in, dat Alger Hiss veroordeeld werd. (Tegen Hiss, wa ren beschuldigingen ingebracht, omdat hij geheime documenten van het State De partment aan de Russen in handen zou hebben gespeeld). In 1950 zag Nixon kans met dezelfde insinuatie-taktiek nog hogerop te komen: hij bond de strijd aan tegen Helen Dou glas, een toneelspeelster uit Californië, die de Democratische kandidaat was voor een senaatszetel. Nixon bereikte zijn grootste effect door zijn bewering, dat Helen Dou glas vele malen precies eender had ge stemd als Marcantonio, een New Yorker, die inderdaad de communistische partij lijn placht te volgen. Dat eender stemmen betrof in vele gevallen onderwerpen, die met communisme niets te maken hadden, maar voor Nixon was het genoeg om te insinueren, dat Helen Douglas en de on gunstig bekend staande Mai-cantonio een soort komplot vormden. Hij wist de kie zers in Californië zo te imponeren, dat hij royaal won. Deze niet al te fraaie episoden liggen al vrij ver in het verleden. Maar nog altijd wei-pen zij een smet op Nixons naam. De Democi-aten hebben goed onthouden, dat deze man, om te winnen, alles op alles zet en beslist niet scrupuleus is in de keus van zijn middelen. Reeds vroeg moet De wey, de propagandist voor Eisenhower, winnaai-s-capaciteit in Nixon hebben ont dekt. Dank zij Dewey's steun werd Nixon betrekkelijk gemakkelijk Eisenhowers tweede man in 1952. Sindsdien heeft Nixon veel geleerd. Zijn ijver is nog steeds even groot als toen hij op de schoolbanken zat. Hij heeft meer mensenkennis opgedaan; hij heeft sa men met zijn knappe vrouw Pat Ame rika vertegenwooi-digd op reizen naar alle werelddelen behalve Australië; hij heeft geleei-d zijn ambitie te beheei'sen tijdens ernstige ziekten van Eisenhower, kortom Nixon is gerijpt en heeft regeringserva- ring opgedaan. Aan Klein, de man die als alles goed gaat voor Nixon de nieuwe Hagei'ty zou woi'den, vi-oeg men onlangs, of hij tijdens de campagne, de nadruk zou leggen op Nixons jeugd. Zijn antwoord was: „Wij zullen de nadruk leggen op Nixons rijp heid". En inderdaad, in het duel dat binnenkort in Amerika gaat beginnen, zul len de Republikeinen hex-haaldelijk beto gen: „Jeugd is goed, maar dan jeugd- met-ervaring". Bestuurservaring heeft Kennedy namelijk niet. Nixon weet, dat de officiële aanhang van zijn Republikeinse partij kleiner is dan die van de Democraten. Hij moet daai-om kie- zex-s winnen buiten zijn partij: onaflian- kelijken en, zo mogelijk, Democraten. Een zware taak, temeex-, omdat de Democra- ten in het tweetal Kennedy-Johnson een bijzonder sterk team hebben. Wat kan Nixons taktiek zijn om opnieuw een ver- kiezings-wonder te bewerken? Opnieuw zal hij alles op alles zetten. Zijn ambitie is griezelig groot en, hetzelfde kan men van Kennedy zeggen. Dit wordt een poli tiek duel, misschien niet van gx-ootse allu re, maar stellig van hoog voltage. Dit zijn geen „wilde jongens", die gedreven door eerzucht onbesuisd op elkaar gaan inhakken. Eerzucht hebben zij in hoge mate, maar tevens kennen zij alle trucs van het vak; zij en hun medewei'kers zijn meesters in massa-manipulatie en in te levisie-techniek. Amerika en de Sovjet-Unie gedurende de campagne nog zullen toenemen. Het Krem lin zal Nixons beweringen niet onbeant woord laten. Kennedy zeide toen hij de kandidatuur aanvaardde „misschien zijn er, die meer fellc voorden willen horen over de mannen in het Krèniïin'maar ons doel wordt niet bereikt door rhetoriek". Zou Nixon echter communisme tot het centrale thema maken, dan zouden beide candidaten wei eens tegen elkaar moeten op gaan bieden in anti-communisme. DJAKARTA (UPI) De kloof tussen het leger en de communistische partij in Indonesië is dinsdag dieper geworden na dat de leiders van de partij voor een ver hoor door de militaire commandant van Djakarta werden ontboden. Een woord voerder van de militaire chef, luitenant Eddy D. Djajaatmadja, zei dat de onder vraging vei-band hield met op 5 juli in het partijblad Harian Rakjat vex-schenen publikaties, waax-in werd gesteld dat het kabinet van Soekax-no zijn taak niet naar behoren zou vervullen. In andere kringen meende men echter dat deze plotselinge opx-oep de x-eactie was van het leger op de communistische pro testen tegen de ontvoering van een lid van het partijbestuui-, Sakix-man, die sinds za terdag uit zijn huis in Bandung is verdwe- nen. De communistische pax-tij de PKI meent te weten dat enige onbekenden in uniform Sakirman hebben meegenomen. De legerautoriteiten weigeren echter elk commentaar op deze insinuatie. De onverwachte actie van het leger wox-dt echter gezien als een vervolg op de uitlatingen van chef van de genex-ale staf, generaal Abdoel Hax-is Nasoetion, die za terdag de PKI ervan heeft beschuldigd de politiek van de regering te sabotei'en, waai-door de pax-tij zich na de mening van Nasoetion op het zelfde vlak heeft ge plaatst als de Pei-mesta rebellen en de opstandelingen van de Daroel Islam. Advertentie VICTOR VELOX - CRESTA vanaf ƒ7.450.— AUTOMOBIELBEDRIJF Off. Dealer General Motors Nwe Gracht 78 - Tel. 17588 - Haarlem (Van onze correspondent) LONDEN. Macniillans brief aan Kroesjtsjev wordt door de Londense pers beschouwd als een nieuwe Britse poging om een einde te maken aan de koude oor log. Zeventien maanden geleden ging Macmillan naar Moskou met hetzelfde oogmerk. Het onmiddellijke doel was toen de risico's voortkomend uit Kroesjtsjevs bedreiging van Berlijn te bezweren. Mac millan is niet volledig geslaagd, maar zijn missie is, tenminste wat de acute crisis over Berlijn aangaat, toch ook niet mis lukt. Zijn nieuwe waarschuwing is niet alleen menselijkerwijze noodzakelijk om Kroesjtsjev opnieuw onder ogen te bren gen dat hij met vuur speelt, maar vooral psychologisch, namelijk om te voorkomen dat de wereld dit zwijgend en lijdzaam over zijn kant laat gaan. Weinigen geloven dat Macmillans brief de internationale toestand op slag zal ver beteren. Want wat Kx-oesjtsjev wil, weet men, ondanks Macmillans tot hem gerichte vraag wel degelijk, namelijk Amex-ika in zijn kwetsbare periode zoveel mogelijk vernederen om alom een anti-Amerikaan- se stemming te kweken en een breuk in het westelijk bondgenootschap te veroor zaken. De kernkwestie is of Kroesjtsjev niet zal tei-ugschrikken voor oorlog indien dat de consequentie zou zijn van zijn daden. Dat hij doelbewust op oorlog aanstuurt weigert ook Londen voetstoots aan te ne men. Er is nog iets anders dat Macmillan door middel van zijn brief wenst te weten te komen, namelijk wat Kroesjtsjevs bin nenlandse positie nu precies is, met name of hij de gevangene is van de kampioenen in het Kremlin van de koude ooi-log. Vex-- der biedt Macmillan Kroesjtsjev opnieuw de helpende, hand aan. in geval hij bereid is een stap terug te doen van de rand van de afgrond. Macmillan lijkt bereid even tueel te onderhandelen over een weder zijdse beperking van de spionage-activi- teiten. (Van onze correspondent) LONDEN In de Britse hoofdstad wap peren thans ongebruikelijke vlaggen: een bréde blauwe baan in het midden, om lijst door smalle strepen x-ood en wit. Het zijn de vlaggen van Thailand, vroeger Siam genoemd. Dinsdag is namelijk het staatsbezoek begonnen van de 32-jarige koning Phoemibol en zijn schone, elegante echtgenote, koningin Sirikit. Des middags werd het koninklijke paar door Koningin Elizabeth en Prins Philip aan het Vicvo- ria-station begroet, waarna de gebruikelij- ke korte rijtoer naar Buckingham-palace volgde. Op de Mali. de statige toegangs weg tot het paleis, toonden de ex-emasten, waaraan de Thailandse vlaggen waaien, een vleugje oosterse pi-acht: vei-gulde pa- gode-achtige kroontjes. Het is het eex-ste statiebezoek van een voi-st uit het land van de witte olifanten en de exotische tempels. Engeland vex-stevigt op het ogen blik om begx-ijpelijke x-edenen de banden met het Nabije en Veri-e Oosten. Begin volgend jaar zal de Britse koninklijke fa milie India en Pakistan bezoeken. In maart gaat zij naar Perzië. De Britten zijn engiszins vertrouwd met Thailand, zij het met de romantische kant, omdat jarenlang de zich in dat land afspelende musical „The King and I" in Londen ging. Het toeval wil, dat de hoofdrolspeelster-, de bekende vroegex-e filmactrice Valery Hob- son, thans de echtgenote is van de ondex-- minister van buitenlandse zaken, Profumo, een van de gastheren van de bezoekende vorstilüB Omgekeerd zijn ook koning Phoemibol en koningin Sirikit vex-tx-ouwd met de Engels spi-ekende wex-eld. De koning, wiens bloed niet helemaal koninklijk is. wei-d in dc Verenigde Staten gebox-en en Sirikit woon de in Londen, waar haar vader Thailands ambassadeur was. Het bezoek is tot stand gekomen nadat Prinses Alexandra, de cnai-mante dochter van de hertogin van Kent, vorig jaar op bezoek was in Bang kok. Koning Phoemibol volgde zijn broeder, koning Mahidol, op, die in 1946 zelfmoord pleegde. Hij studeex-de ten dele in Zwit serland en hij is 'n gelovig Boeddhist, hoe wel hij volgens de grondwet ook andere godsdiensten, inclusief het christendom, moet hooghouden. Het Thailandse konings huis is waarschijnlijk het oudste regex-en- de huis ter wex-eld. De koning is erg po- pulaix-. Koningin Sirikit was 17 toen zij 10 jaar geleden met de koning in het hu welijk tx-ad. Zij is een sterke persoonlijk heid en verricht energiek sociale arbeid. Ook de koning is een harde werkei\ Hoewel hij zich strikt aan de tx-adities houdt er zijn nog astrologen aan zijn hof is hij een moderne jongeman die Het koninklijk paar van Thailand reed van het Victoriastation in Londen in open rijtuigen naar Buckingham Palace Koning Phoenibol zat met koningin Elizabeth in het eerste rijtuig. Zijn ge malin werd begeleid door prins Philip. atletiek beoefent en als saxafoon- en klarinetspeler jazzmuziek uitvoert. Hij heeft ook voor Broadway hits geschreven, opgediept uit de koninklijke archieven. Toen hij naar Sirikits hand dong, com poneerde hij een speciaal liefdeslied, geti teld „Wonderland". Hij schrijft ook ballet muziek en schildert. Hij houdt van snel autorijden en legt zich er op toe om het peil van het voetballen in zijn land te verhogen. Hoe los de koning ook achter de schei-- men is, het officiële optreden van de ko ning in zijr. eigen land is zeer fox-meel. Het px-otocol in Thailand is zeer streng en bevat merkwaai-dige x-egels: aan het Bangkokse hof draait men de tenen altijd naar buiten als men iemand spreekt, want het woi-dt als zeer onbeleefd beschouwd de tenen regelrecht naar een hoogge plaatst persoon te laten wijzen.. Het koninklijk paar maakt een zes- maandse tournee door 14 landen. Het is een i-eis om de vriendschapsbanden met het Westen te bestendigen. Ook dit is een Thailandse traditie. Maar de koning be schouwt de tournee vooral als een studie- x-eis. Thailand het woord betekent: land van vx-ije mensen is sinds de bloedeloze staatsgreep van 1932 een con stitutionele monarchie, hoewel berustende op 'n door de koning benoemde wetgevende vergadering, bestaande uit vertegenwoor digers van de vex-schillende beroepen. Het experiment in zuiver Westei-se parlemen taire democratie, mislukte, maar er wordt naar een nieuwe oplossing gezocht. Ex- deden zich sinds de oorlog nog enkele staatsgx-epen voox-, maar het land wist zijn stabiliteit te behouden. Langzaam is ex- een zekere aanpassing aan de westex-se levenswijze. De koning hoopt zijn advi- seux-s voor bepaalde Westex-se democrati sche denkbeelden te winnen. Door deze reizen zal de jonge koning misschien nog beter in staat zijn dan tot nu toe om zijn overwicht uit te oefenen op de machtige militaire leiders die hem omringen. (UPI) Nauwelijks waren de koning en koningin van Thailand dinsdag van Buckingham Palace vertrokken, of de sul tan en de sultane van Zanzibar maakten er hun opwachting. Ook de koning en koningin van Zweden zijn in Londen, op particulier bezoek. BONN (A.F.P.) De onderwijzer Louis Zind, die voi'ig jaar naar Cairo vluchtte om zich aan een gevangenisstx-af wegens antisemitisme te onttrekken, blijkt een va kantie in West-Duitsland te hebben door gebx-acht. Een Amex-ikaanse fotogx-aaf heeft tegen over de politie van Miinchen verklaard, da Zind van 1 tot 4 juli in West-Duitsland is geweest. Bovendien beschikt de politie over door Zind getekende brieven en kaar ten die uit Mnchen zijn verzonden. Een van deze brieven is een verzoek aan de president, waarin Zind om gratie verzoekt. Een andere brief is geadi-esseerd aan de cox-respondent van het Westduitse pers bureau in Cairo, en beschrijft hoe Zind van zijn vakantie in Duitsland heeft ge noten. Of Macmillan bij zijn nieuwe poging om Kx-oesjtsjev tot redelijkheid te bewegen in het westen alleen staat moet worden afge wacht. Niet kan worden ontkend dat Lon den eveneens in hoge mate verstoord is over de Amerikaanse koude ooi-logcaprio- len„ nu weer over de vei-klai'ing in een in terview aan een Amerikaans tijdschrift van genei-aal Thomas D. White, hoofd van de Amerikaanse luchtmacht, die toegaf dat Amerikaanse bommenwerpers opzettelijk t.ot bij de Russische radarstations wox-den gezonden als een waarschuwing aan de Russen. Deze uitdagende vluchten welke de Amerikanen schooljongensachtig „bel- letjetrekken bij de Russen" noemen, moe ten volgens de generaal de Amerikaanse bondgenoten een hart onder de riem ste ken door te demonstreren dat Amerika voorbereid is. Een aantal Britse bladen noemt ook dit een onverantwoordelijk spel met vuur. Micmillans bx-ief heeft reeds een eerste ongunstige commentaar van x-adio-Moskou uitgelokt, welke hem ex- van beschuldigde de aansprakelijkheid voor het RB-47 incident te verschuiven van de schuldige naar de onschuldige. De Sovjet-regering draagt een zware ver antwoordelijkheid door de actie van de piloot, die de Amex-ikaanse machine in het internationale luchtruim neéx-schoot. Het Russische protest, zo zegt de Bi-itse rege ring, ging uit van valse vex-onderstellin- gen. De Britse regering neemt deze aan val zeer ernstig op, welke het gevaar illus- tx-eert van de instructies aan de Rus sische luchtmacht. De Britse regering deelt de mening niet dat het gebruik van Brits gx-ondgebied door de Amerikaan se luchtmacht voor rechtmatige opex-aties in het internationale luchtruim op eniger lei wijze zou kunnen wox-den beschouwd als een agressieve daad. In zijn brief komt Macmillan terug op het incident met de RB-47 en zegt dat zelfs wanneer de feiten zich zouden hebben toegedragen als uiteengezet is in de Russische nota er even min een rechtvaai-diging zou zijn geweest voor de Russische daad welke er op bere kend was van het incident een groot internationaal conflict te maken. KATHMANDOE Nepal (Reutex-) Ne pal heeft in Peking krachtig gepx-otesteex*d tegen een nieuwe schending van Nepalees gx-ondgebied door Chinese troepen, zo is woensdag van gezaghebbende zijde in Kathmandoe vernomen. In de eerste week van juli zouden weer Chinese soldaten zijn gezien in het ge bied van Moestang in Noox-dwest-Nepal. Het protest is de vorige week ingediend. Tot nu toe heeft men nog geen antwoox-d uit Peking ontvangen. Advertentie Houdt Uw camera recht, van voren èn opzij! Eén scheve toren van Pisa is genoeg.... Nóg een goede tip: Gebruik GUATEMALA CITY, (AFP) Het par lement van Guatemala heeft een decreet van president Miguel Ydigoras Fuentes, waai-bij dinsdag voor een periode van dertig dagen de noodtoestand werd afge kondigd, bekrachtigd. Bepaalde politieke gi-oeperingen, voox-namelijk communisti sche, zouden onrust willen vex-oorzaken om de regex-ing omver te werpen. Aanleiding tot het decx-eet was een aan slag in het theater in de stad Guatemala waarbij maandag één persoon, om het leven is gekomen en vijftien zijn gewond en aan de poging van een groep revolu tionairen zondag te Coban in het noorden van het land een legerpost te bezetten. Na het afkondigen van de noodtoestand in Guatemala is een censuur op pers-tele- grammen naar het buitenland ingesteld. Militairen en politieke hebben dinsdag avond in Guatemalastad met traangas en waarschuwingsschoten aan demonstreren de studenten belet eeo mai-s naar het parlement te houden. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4