Rijkssubsidies voor aankopen van kunstwerken op tentoonstellingen Geruststellende mededelingen van wethouder De Roos over de Opera Ruime Rotterdamse victorie in nationale fotowedstrijd Amerikanen vastberaden over raketbewapening van Europa, Britten in verlegenheid AGENDA in De enige zeeploze toiletzeep Nederland naar Haarlem Kopers verplicht de werken tenminste vijf jaar in hun bezit te houden Ook twee prijzen Haarlem Nestor der doopsgezinde predikanten overleden Kerkelijk Nieuws Subsidie van Amsterdam voor Ned. Comedie De negen muzen BIJ WIJZE VAN PROEF GEDURENDE EEN JAAR Max Tailleur weer naar A merika RUSSISCHE NOTA TREFT DOEL Velsen'IJ muiden Beverwijk DONDERDAG 2 1 JULI 196 0 De veertienjarige Reitze van der Lin den, die in Fons Rademaker's nieuwe film „Het Mes" (naar een verhaal van Hugo Claus) een hoofdrol zal spelen, krijgt in een Amsterdamse manege rij lessen. In de film moet hij namelijk goed met paarden kunnen omgaan. Op zijn 92ste verjaardag is te Groningen overleden de nestor van de doopsgezinde predikanten in ons land, ds. A. Gerritsma. Ds. Gerritsma werd in 1868 te 't Meer bij Heerenveen geboren. Na zijn gymnasiale opleiding studeerde hij theologie aan de universiteit van Amsterdam. In 1894 deed hij zijn intrede in Pieterswijk bij Grijps- kerk, waar hij tot aan zijn emeritaat in 1935, 41 jaar lang, werkzaam bleef. Hij was bestuurder van de Algemene Doops gezinde Sociëteit in ons land. WASHINGTON (UPI) De Verenigde Staten hebben verklaard, dat de bondge noten in de NAVO zich er door Russische protesten niet van zullen laten weerhou den, de projectielbewapening van West- Europa uit te voeren. Deze verklaring, die woensdagavond door de perschef van het ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White, aan de pers werd voorgelezen, was een antwoord op een Russische nota, waar in werd gezegd, dat de Verenigde Sta ten van plan zijn West-Duitsiand met pro jectielen van het type Polaris te bewape nen. In de Amerikaanse verklaring werd gezegd, dat de Verenigde Staten geen plannen hebben om projectielen aan Duits land direct te geven, maar dat besprekin gen worden gevoerd over de bewapening van de NAVO met de Polaris, een pro jectiel voor de middenafstand. In de Russische nota wordt gezegd dat „de onverantwoordelijke politiek van Was hington" ertoe kan leiden dat het Ameri kaanse volk ervoor moet betalen met het bloed van zijn zonen." In de verklaring werd voorts verteld dat besprekingen over het gebruik van de Po laris door de NAVO. aan de gang zijn krachtens een sinds 1957 bestaand man daat van de regeringshoofden van de 15 NAVO-mogendheden om bij de opbouw van de defensieve kracht gebruik te ma ken van de meest recente ontwikkelingen op het gebied van bewapening en techniek. De stappen, die door de alliantie even tueel zullen worden genomen om projec tielen van de middenafstand bij de verde diging van het verdragsgebied in te scha kelen, zullen voortvloeien uit defensieplan nen waarover binnen de NAVO overeen stemming is bereikt, en zullen niet wor den genomen door afzonderlijke regerin gen, die handelen buiten het raam van de NAVO. „Niets bekend" Onze correspondent in Londen schrijft: Het :s nu wel duidelijk, dat de Russen gretig gebruik maken van elk probleem dat het Westen verdeeld houdt. Thans is het de I westie van de eventuele bewape ning door NAVO van de Westduitsers met de Pclaris. Amerika schijnt dit te willen, maar alleen een gemeenschappelijk NA- VO-besluit kan dit denkbeeld tot werke lijkheid maken. Terwijl het Lagerhuis zich gisteren met dit vraagstuk bezig hield bracht Soldatov, de Russische ambassa deur in Londen, een bezoek aan Sehvyn Lloyd, de Britse minister van buitenland se zaken, om hem een dreigende nota te overhandigen, waarin de Verenigde Sta ten worden gewaarschuwd, dat indien Duitsland de projectielen krijgt de Sovjet- Unie gedwongen zal zijn noodzakelijke te genmaatregelen te nemen. Selwyn Lloyd heeft Soldatov geantwoord dat hem niets bekend is van een over eenkomst over de voorziening van Polaris aan de Duitsers. Ook in Engeland erkent men, dat de Polaris op een vooruitgescho ven post als de Bondsrepubliek een volle dige ommekeer zou teweeg brengen in NAVO als louter defensieve instelling om dat van Duitsland uit een Polaris Moskou kan bereiken, waardoor elk gewapend con flict reeds meteen al het risico van uni versele h-bom oorlog met zich zou mee brengen. Tijdens het defensiedebat werd de Britse regering hierover aangevallen door Geor ge Brown, de oppositie-woordvoerder voor defensie, die een groot gezag bezit. Hij is de man, die waarschijnlijk de overleden Aneurin Bevan als plaatsvervangend lei der van de Labourpartij zal opvolgen. Labour roept om verzet Hij verweet de regering, dat haar stand punt over de bewapening van Duitsland met Polaris niet bekend is en voegde er aan toe te geloven dat de regering-Ade- nauer Polaris niet wenst. Brown verzocht de Britse regering zich te verzetten tegen de door de Amerikanen uitgeoefende druk. Watkinson, de Britse minister van defen sie gaf een ontwijkend antwoord door te zeggen dat het aan de NAVO dient te wor den overgelaten om te beslissen of Polaris in beginsel op het Europese vasteland dient te worden gebruikt of niet. Brown klaagde bitter over het feit, dat de Britse regering haar defensie-politiek heeft ge grondvest op de nog volkomen denkbeel dige Amerikaanse Skybolt, het projectiel, dat van verre afstand door vliegtuigen zal moeten worden gelanceerd. Het standpunt van Labour dat met de eigen inwendige tegenstand tegen kernbewapening heeft te kampen, is dat de nucleaire wapens aan de Verenigde Staten moeten worden over gelaten, en dat de Britse of Europese bij drage zich tot conventionele strijdkrachten behoort te beperken. Hierover heerst vol gens Brown overeenstemming tussen La bour, de S.P.D. en de Franse socialisten. De Britse regering zal Skybolt kopen als deze na de eerste proefneming in het aan staande voorjaar een succes blijkt te zijn. Zoals men weet heeft Engeland besloten voorlopig af te zien van het maken van een eigen vèrdragende raket omdat de aan een plaats gebonden Britse Blue Streak te kwetsbaar is gebleken. Dit be tekent dat Engeland afhankelijk is van de Amerikaanse raketproduktie, hetgeen ook een zekere politieke afhankelijkheid met zich meebrengt. Maar de Britten zullen ook door deze zure appel heen moeten. Uit Watkinsons woorden bleek echter, dat de Britse regering nog steeds overweegt om met het geld, dat is vrijgekomen door het opgeven van Blue Streak een nieuwe poging te wagen om een andere Britse ra ket te maken. Volgens Watkinson komen de Britse V- bommenwerpers, uitgerust met de Britse Blue Steel-bom of met de Amerikaanse Skybolt-raket, nog zeker wel tien jaar voor de Britse defensie in aanmerking. Advertentie DU-NY reinigt diep In de poriën. Dal wil zeggenDU-NY haalt niet alleen het vuil van maar ook uit Uw huid. Boorden en man- chellen blijven daardoor veel lan ger schoon. Talloos zl|n de mensen met huid klachten. Maar hun aantal smelt als sneeuw voor de zon nu zij DU-NY gebruiken. Huidverstop pingen, meeéters. puistjes enz. verdwijnen meestal snel door het gebruik van DU-NY. Overmatige transpiratie verdwllnt. De huid ademt weer en wordt niet meer verstopt door kalkzeepres- ten. DU-NY werkt ook als deodo rant. Uw huid blijft langer fris. Ook ten aanzien van het vraagstuk tot het vormen van een vaste groep solisten van het eerste plan zag de wethouder geen moeilijkheden voor het komende sei zoen. Hij deelde mee, dat van de ze ventien geëngageerde solisten voor 1960-61 en veertien op een vast jaarcontract zijn aangesteld. Het bestuur is er nog niet in geslaagd een algemene dirigent vast aan te stellen. Men heeft wel de dirigen ten Josef Krips, Alexander Krannhals, Jean Fournet, Guarnieri, Den Hertog en Doratie kunnen contracteren voor het nieuwe seizoen. De wethouder zei tenslotte, dat er in de regeling van de financiële verhouding tus sen 't rijk en de gemeente meer differen tiatie zal moeten komen voor de bijzon dere functie van Amsterdam als centrum voor cultuur. Zo niet, dan zal in de toe komst nauwelijks ruimte op de begrotingen gevonden kunnen worde om de belang rijke kunstinstellingen de nodige armslag te geven. Ned. Herv. Kerk BEVAT GEEN VETZUREN DUS ALCALIVRIJ De gemeenteraad van Amsterdam heeft zonder veel debat een subsidie van 437.850 verleend aan de Stichting Am sterdams Toneelgezelschap Nederlandse Comedie voor het seizoen 1960-'61 (vorig seizoen 540.000). Bovendien stelde de raad aan dit gezelshcap een aanvullende subsidie voor het seizoen 1958-'59 ter be schikking van 21.409,34. (Van onze Haagse redacteur) Zoals reeds bij de begrotingsbehandeling in de Staten- Generaal is aangekondigd, zal de staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen dit jaar bij wijze van proef grotere subsidies verstrekken aan particulieren bij aankopen van werken van levende Nederlandse beeldende kunstenaars, zoals sedert enige jaren op de Contour-tentoonstellingen in Delft is gebeurd. De bedoeling van deze subsidiëring is de afzet van kunstwerken te bevorderen, teneinde de levende beeldende kunst een plaats te geven in het leven van grotere groepen van de Nederlandse bevolking. De subsidiëring zal geschieden bij aankopen op openbare verkoop tentoonstellingen. In verband hiermede kunnen in stanties, die het voornemen hebben in de periode 1 oktober 1960 tot 1 oktober 1961 zulk een tentoonstelling te organi seren, zich vóór 1 september 1960 bij de afdeling Kunsten van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen aanmelden met het verzoek die tentoonstelling voor toepassing van de subsidieregeling in aanmerking te brengen. Bjj deze aanvrage dienen te worden vermeld: Plaats en tyd van de tentoonstelling: de namen van de deelnemende kunste naars; de soort(en) van werken, die zullen worden geëxposeerd, de aantallen werken, die zullen worden tentoongesteld, de voorwaarden, waaronder de kunste naars exposeren, de totale verkoopwaarde. Voorzover deze gegevens nog niet vast staan, dient men zo nauwkeurig mogelijk de bestaande plannen en het stadium van realisering, waarin zy zich bevinden, uiteen te zetten. De aantallen yverken en hun totale waarde kunnen dan worden geschat. In het algemeen komen voorlopig al leen tentoonstellingen van schilderijen, gouaches, aquarellen, tekeningen, grafische werken en plastiek in aanmerking, waar aan tenminste tien kunstenaars met in totaal tenminste veertig werken deelne men. Een uitzondering kan worden ge maakt voor tentoonstellingen, die door kunsthandelaren worden georganiseerd. Per tentoonstelling wordt een bedrag voor subsidieverlening beschikbaar gesteld, dat afhankelijk is van het aantal te expo seren werken en de gezamenlijke ver- Advertentie koopwaarde. De aanwijzing van de in aan merking komende tentoonstellingen en van de per tentoonstelling beschikbare be dragen, zal mede afhankelijk zijn van het totaal voor dit doel beschikbare bedrag. Voor de periode 1 oktober 19601 oktober 1961 is dit bedrag op maximaal ƒ65.000 gesteld. Aan de organisatoren van tentoonstel lingen die voor subsidiëring in aanmerking worden gebracht, zullen tezijnertijd de no dige gegevens bekend worden gemaakt. Het is enerzijds de bedoeling te voorko men, dat een onevenredig groot deel van de beschikbare bedragen zal worden be steed voor zeer laag geprijsde werken en anderzijds dat belangrijke subsidiebedra gen worden besteed voor zgn. beleggings aankopen. Daarom zal een subsidie van ongeveer 30 pet worden verleend bij prij zen tot 200, dat daarna oploopt tot 50 percent, bij ƒ400 en bij prijzen van meer dan 600 weer zal dalen. Boven de 800 zal het subsidie 250 bedragen. Bij een prijs boven de 1.250 zal geen subsidie meer worden verleend. De kopers zullen zich jegens het rijk moeten verbinden, het met subsidie ver worven kunstwerk niet binnen vijf jaar te zullen verkopen. Alleen natuurlijke personen zullen bij aankoop voor subsi diëring in aanmerking komen. „Maandagmarkt Haarlem" is de titel van de met een tweede prijs bekroonde foto van de Haarlemmer M. Vennik. derd gulden) in deze categorie gaat weer naar Rotterdam wegens een door de heer R. Collette evenwichtig verdeelde opname van het koopvaardij-monument. De vereniging van Nederlandse Ge meenten had tevens een afzonderlike be kroning van 250 gulden uitgeloofd voor de beste foto van een specifiek gemeente lijke taak. Gekozen werd alweer een Rot terdamse plaat, namelijk van de heer P. P. van Aalst over de brandweer. De directeur van de vereniging, de heer J. N. P. J. Verstegen, vond dat deze opna me van twee spuitende mannen op voor treffelijke wijze de eendracht en vastbe slotenheid weergeeft welke tot de beste eigenschappen van gemeentebestuur en samenwerkende burgers gerekend dienen te worden. Bij zijn vertrek naar Zuid-Afrika is Max Tailleur gaat in drieëndertig ste- directeur van de K.L.M., de heer R. J. Vogels, benoemd tot skipper van de „World society of skippers of the flying Dutchman". Op zijn beurt onderscheidde Tailleur de heer Vogels en wel met een gouden Doofpot-speldje. Bovendien over handigde Max Tailleur in het gebouw van de Civiele dienst op Schiphol mej. Frieda Swart de secretaresse van de Public Relations dienst van de K.L.M., die zijn circa 80.000 kilometer lange toernee door Zuid-Afrika en Amerika heeft voorbereid, de gouden Anne Frank Medaille. Max Tailleur, op Schiphol door de onder den van Zuid-Afrika, Zuid, Midden- en NoordAmerika en Canada optreden voor Nederlandse verenigingen en maatschap pijen. Begin oktober keert hij in Neder land terug. DONDERDAG 21 JULI Rex, 20 uur: „Operatie Petticoat". Thalia, 20 uur: „De familie Trapp". VRIJDAG 22 JULI Rex, 20 uur: „De koe en de gevangene". Thalia, 20 uur: „Als mijn grote broer dat wist". DONDERDAG 21 JULI Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Salem Aleikum". VRIJDAG 22 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen" (vijfde week). Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „De koe en de gevangene". W. B. Theater, 20 uur: „De slavin van Haroea". Vleeshal: Vrijdag 14 uur: Poppentheater Merlijn met „De Chinese Draak". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur „The geisha boy", alle leeftijden. Van vrij dag tot en met. donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Helden op sokken", alle leef tijden. Elke ochtend (behalve zondags) 10.30 uur: Vakantie-jeugdprogramma: „Watt en Half Watt op avontuur". Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „The Glennn Miller Story", alle leef tijden. Vrijdag, zaterdag, maandag, woens dag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zon dag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur: „Geld ligt op straat", alle leeft. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur, vrijdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De koe en de gevangene", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Gas light", 18 jaar. Vrijdag tot en met woens dag 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Liane, het meisje uit het oerwoud", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „It happened to Jane", alle leeftijden. Vrijdag 20.15 uur, zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur: „Our man in Havanna", 14 jaar. Vrij dag en zaterdag 14.30 uur en zondag 14 en 16.15 uur: „Rusty en de spionnen", a. 1. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Zet 'm op Tommy", alle leeftijden. Vrijdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Meneer de Baron", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „In de catacomben van de onderwereld", 14 jaar. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Toen de hel losbrak", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „I'm all right Jack", 14 jaar. Vrijdag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Faja Lobbi", alle leeftijden. Elke ochtend (be halve zondag) 10.30 uur: Vakantieprogram ma met Donald Duck e.a. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 19 en 21.15 uur: „Als mijn grote broer dat wist", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Museum „Het Huis Van Looy" (Kam perlaan): Tot 1 augustus dagelijks van 10— 12.30 en van 13.30—17 uur, zondags van 14—17 uur: Reizende Unesco-expeditie „Stad en landschap". „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 augustus dagelijks van 10—22 uur: Expositie van tekeningen van Helga Schussheim. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1—3): Tot 8 augustus dagelijks van 9—17 uur: Expositie van werken van Haarlemse beeldende kunstenaars. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 15 juli.) De burgemeester van Scheemda, de heer G. H. Post Cleveringa, heeft woens dagmiddag te Den Haag in zijn kwali teit van bestuurslid van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en van lid van de jury voor de nationale fotowedstrijd, „De plaats waarin wij wonen" aan de in zenders van de beste foto's over dat on derwerp prijzen uitgereikt De wedstrijd, die door de Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie ter gelegeheid van de week van fotografie in samenwerking met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten was georganiseerd, is een groot succes geworden, getuige de niet minder dan 5500 foto's welke door 1770 amateur fotografen werden ingezonden. Ongeveer een vijfde deel daarvan was van de jeug dige deelnemers afkomstig, die afzonder lijk beoordeeld werden. De heer Post Cleveringa wees erop. dat de gemeentebesturen met het onderwerp van deze wedstrijd bijzonder ingenomen waren, omdat het bijdraagt tot het aan- kwken van burgerzin, de belangstelling voor het gemeentelijke leven aanwakkert en de goodwill van de plaatselijke overheid bevordert. Bovendien werd 't op deze ma nier met een zinvolle vrije-tijdsbesteding verbonden. Als actief amateurfotograaf maakte hij met plezier gewag van een verheugend gehalte der inzendingen, wel ke vooral op de moderne stad zijn geïn spireerd. Alleen meende hij wel de jeugdige deel nemers het lidmaatschap van een foto club te moeten aanbevelen om zich in de finesses van de fotokunst beter te kunnen verdiepen. Overigens was het opmerkelijk, dat een hele reeks Rotterdammers met beelden van de Maasstad tot de bekroonden be hoorde. Inderdaad zullen maar weinigen ongevoelig blijven voor de suggestieve foto welke de heer H. Duynstee onder het motto „Wordende Stad" maakte van een groep staalskeletten. Hij kreeg duizend gulden voor die knappe compositie. De tweede-prijswinnaar, mevrouw J. M. Rijn- Zwartkruis, schoot een mooie plaat van de politiële activiteit na een verkeersongeluk (bekroond met vijfhonderd gulden). De derde prijs (250 gulden) ging eveneens naar Rotterdam ter beloning van de heer T. Hermans voor zijn foto van de Maas boulevard. De vierde prijs werd verworven door mevrouw C. J. van de Broek uit Haarlem, die een fraaie detail-opname maakte van de Sionskerk in Haarlem-Noord. Bij de prijzen voor de jeugdige deelnemers (tot en met achttien jaar) bevond zich ook een Haarlemmer, namelijk de heer M. Vennik, die een aardige stemmingsfoto maakte van de maandagmarkt in zijn woonplaats. Maar de eerste prijs (hon- Het- echtpaar Ferrer-Hepburn met zijn zoontje Sean, in de kliniek te Luzern waar Audrey zondagmiddag het leven schonk aan de acht pond wegende baby De wethouder voor de Kunstzaken der Gemeente Amsterdam, mr. A. de Roos, acht de tijd nog niet gekomen om een uitspraak te doen over de vraag of het voorkeur verdient de Nederlandse Opera om te vormen tot een overheidsdienst, hetzij als onderdeel van de rijks- dan wel der gemeentelijke diensten, zoals de Ne derlandse Federatie van Beroepsvereni gingen van Kunstenaars (zie ons blad van gisteren, pag 7), in een memorandum aan de gemeenteraad had gesuggereerd. Het vraagstuk over de meest verkieselijke be stuursvorm van een kunstinstelling heeft vele moeilijke zijden. Bij de behandeling van de gemeentebegroting voor het komen de jaar willen B. en W. nader op dit vraagstuk terugkomen. Dit antwoordde de wethouder op vra gen van raadsleden naar aanleiding van de voordracht tot het verlenen van een subsidie, groot 1,2 miljoen gulden, aan de Stichting de Nederlandse Opera geves tigd te Amsterdam voor het seizoen 1960- 61, benevens een aanvullende subsidie van 14.218,92 voor het seizoen 1958-59. De raad keurde deze voordracht zonder hoofdelijke stemming goed onder de voor waarde dat het rijk voor het seizoen 1960- 61 eenzelfde bedrag van 1,2 miljoen aan de opera ter beschikking zal stellen. De wethouder deed „enkele geruststel lende mededelingen", zoals een der raads leden het noemde. De nieuwe vorm voor het overleg tussen het bestuur en de ge- engageerden zal volgens de wethouder ze ker in de toekomst bijdragen tot het voor komen van moeilijkheden zoals in het ver leden zijn gerezen als gevolg van een ver menging van de organisatie van geënga- geerden tot bedrijfsvertegenwoordiging en vakvereniging. Aangenomen het beroep van de Gene rale Synode als predikant voor buiten gewone werkzaamheden (arbeid t.b.v. de Protestantse Evangelische Kerk in België met standplaats Geraerdsbergen) J. de Jong, kand. te Utrecht. Bedankt voor Haarlem (vac. G. J. Waar denburg) F. H. J. Bik te Heelsum. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Vlaardingen W. H. de Boer te Urk naar Ottawa (Ontario, Ca nada) (Can. Ref. Church) H. Krabbendam, kand. te Philadelphia (U.S.A.). Geraert ter Borchprijs 1960. De Ge- raert ter Borchprijs, de door het provin ciaal bestuur van Overijsel ingestelde kunstprijs, zal dit jaar worden toegekend voor het beste werkstuk op het gebied van de beeldhouwkunst, waaronder klein- plastieken. De toekenning zal wederom ge schieden aan een nauw met de provincie betrokken kunstenaar. Voor inzending ko men in aanmerking werken die na 1 ja nuari 1954 tot stand zijn gekomen. Aan melding dient te geschieden voor 1 okto ber a.s. bij Gedeputeerde Staten van Over ijsel te Zwolle.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5