Agent van journalistenincident nu in conflict met chauffeur Belang van emigratie gaat ver uit boven nadeel voor arbeidsmarkt „Overstaphulp" in Centraal Station doet zeer nuttig werk Kort en bondig Regenkans blijft bestaan Nederland een goodwill-voorsprong van jaren in landen met toekomst Misverstand leidde tot vechtpartij Verkeersplein Oudenrijn wordt aanmerkelijk vergroot Aanvullende werken niet stopgezet J ZATERDAG 23 JULI 1960 2 Regeringscommissaris Haveman Grootse bouwplannen in Leiden „Minas Gerais" gaat proefvaren Bloemsierkunst uit zestien landen Kijk en rijd bl| Uw Flat-dealen FIAT 500 f 3760.-1 FIAT 600 f 4599.- Agent voor: Haarlem e.o. GEBR. BEEKMAN AUTOMOBIELBEDRIJVEN AMSTERDAMS ALLERLEI Personeel wel sterk ingekrompen Kerkelijk Nieuws Kantoormachïnetechnici zijn ontevreden Nu is er... het middel legenafwashanden (Van onze Haagse redacteur) „De invloed van de emigratie op de arbeidsmarkt is veel geringer dan het grote publiek in het algemeen denkt. Zij is zelfs vrijwel te verwaarlozen. Wan neer de emigratie vandaag zou eindigen, dan zou dat misschien vijf percent meer ruimte op de arbeidsmarkt opleveren. Tegenover dat betrekkelijk kleine tijdelijk voordeel zou dan een heel wat groter nadeel voor Nederlands econo mische en culturele expansie op lange termijn staan." Dit zei de regeringscom missaris voor de Emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, met wie wij een gesprek hadden over de in brede kring gerezen tegenstand tegen de bevordering van de emigratie in een periode dat de Nederlandse arbeidsmarkt zó aan overspanning lijdt, dat men zijn toevlucht moet nemen tot de import van buitenlandse werk krachten. De regeringscommissaris merkte op, dat de situatie op de arbeidsmarkt een gevolg is van de heersende hoogconjunc tuur. Dat wil dus zeggen, dat die toestand van jaar tot jaar kan veranderen en ook bij tijd en wijle in zijn tegendeel kan omslaan. Emigratie nu is een beleid dat op lange termijn wordt gevoerd. Zij houdt minder verband met de ogenblikkelijke situatie op de Nederlandse ai'beidsmarkt dan wel met het structurele ontwikke lingsprogramma dat overzee in Australië, Canada of elders wordt uitgevoerd. Het is dan ook niet zo, dat men de emigratie gelijk een kraan kan dichtdraaien of open zetten. De landen die voor emigratie open staan willen op langere termijn weten waar ze aan toe zijn wat de te verwach ten stroom van nieuwe werkkrachten be treft. Daar komt nog bij, dat om de emi gratie zo goed mogelijk te doen slagen allereerst in het belang van de emi granten zelf een uitgebreid net van relaties over de gehele wereld diente te worden opgebouwd, relaties die pas na verloop van tijd overtuigd raken van de kwaliteit en de betrouw baarheid van het Nederlandse emi gratie-apparaat. Stelt men deze partners teleur door de emigrantenstroom plotse ling af te dammen, dan gaat een moei zaam gekweekte goodwill verloren. Nu moet men tevens de samenstelling van de groep emigranten in het oog hou den. In de eerste plaats omvat die niet meer dan acht a negenduizend manne lijke werknemers. Men bedenke, dat er elk jaar in het Nederlandse produktiepro- ces plaats gevonden dient te worden voor zestigduizend aankomende arbeidskrach ten! Maar in de tweede plaats, zei mr. Haveman, behoort die groep voor de helft tot de zo genoemde witte-boordjes- sector, vaak kantoorpersoneel dat econo misch gesproken een marginaal bestaan heeft. Bij de andere helft zitten vele agra riërs, voor wie in het eigen vak in Ne derland zeker geen plaats meer is, tal van kleine zelfstandigen wier zaak even eens tot de randbedrijven moet worden gerekend, verder vele ongeschoolden voor wie het zelfs bij de huidige conjunctuur moeilijk- is een passende plaats te vinden. De werkelijk goede vaklieden vormen slechts een minderheid. Typerend is dat tenminste één op de vijf emigrerende ge zinnen geen belasting betaalde. Men moet dit goed begrijpen: Neder land stuurt geen emigranten van dubieu ze kwaliteit, maar juist mensen die vaak onvrede hebben met de plaats welke zij in een overvol land als het onze kunnen bereiken. In het nieuwe land blijkt im mers overduidelijk, dat de Nederlandse emigrant iemand is met zeer veel onder nemingsgeest, werkkracht en vindingrijk heid. Voor mr. Haveman ligt nu juist daar het grote belang van de emigraties door de emigranten scheppen, wij ons hechte banden met landen welke zich thans in volle ontplooiing bevinden en die economisch gesproken een grote toe komst tegemoet gaan. Juist een land als het onze profiteert van dergelijke stam verwante relaties overzee voor zijn scheep- en luchtvaart, voor zijn exporte rende industrie zijn de Nederlandse ne derzettingen in den vreemde waardevolle bruggehoofden, waarvan het belang moei lijk te overschatten valt. Nederland heeft in dat opzicht op andere landen een vooi'- sprong van jaren. Welsprekende cijfers De cijfers illustreren dat argument wel sprekend: in de laatste tien jaren behoor de 67 percent van de nieuwe landbouw bedrijven in Canada aan Nederlanders. Voor de industriële vestigingen bedroeg dit percentage 23 percent In absolute getallen gaat het om zeven- achthon derd bedrijven, waarvan zeventig tot tach tig grote. Dit Canadese voorbeeld kan ge makkelijk met overeenkomstigei cijfers uit Australië, waar onder meer een van oorsprong Nederlands bouwbedrijf en een verzekeringsmaatschappij tot fantastische bloei zijn gekomen, worden aangevuld. Dergelijke ondernemingen verstrekken op hun beurt orders aan bedrijven in het moederland en trekken ook personeel aan Indien de Leidse raad in zijn zitting van maandagmiddag akkoord kan gaan met het voorstel van B. en W. om aan een aannemingsmaatschappij uit Rotter dam een bouwterrein aan het Stationsplein van ruim 5000 vierkante meter voor to taal 727.000 te verkopen, dan zal reeds over enkele weken begonnen worden met de voorbereiding van omvangrijke bouw werken, die een investering van negen mil joen gulden vergen. Men begint te bouwen aan de Stationsweg in het verlengde van het huidige kantoorgebouw van de Leidse Duinwatermaatschappij. Gelijkloers is hier een aantal winkels geprojecteerd met daarboven nog zes lagen. Totaal komt er 14.000 vierkante meter kantoorruimte voor de Leidse universiteit. Indien zich bij de bouw geen moeilijkheden voordoen kan de ze vleugel reeds over ongeveer anderhalf jaar gereed zijn. Aan de zijde van het Stationsplein zijn 91 flats geprojecteerd. Aan dit plein is ook een café-restaurant in de plannen opgenomen. Achter het ge bouw dat aan de zijde van het Stations plein vermoedelijk door torenflats wordt afgesloten komt een openbare parkeer plaats van 3500 vierkante meter. De bouw is mogelijk gemaakt door de financiële deelneming van het Philips Pen sioenfonds te Eindhoven. of scheppen weer nieuwe vestigingsmoge lijkheden. Het gevolg van dat alles is, dat Neder land niet meer alleen een belangrijk Euro pees achterland heeft, waarvan het de natuurlijke toegangspoort is, maar cok een voorland dat in de toekomst rijke vrucht zal dragen. Nederland heeft daar door een unieke positie in de integratie van de westelijke wereld, aldus mr. Ha veman. die ook nog wees op de niet onbe langrijke culturele aspecten van de emi gratie. In Australië studeren aan de uni versiteit van Melbourne negentig Austra lische studenten Nederlandse taal en let terkunde en is Nederland een keuzevak op twee middelbare scholen. De radio schenkt er veel aandacht aan Nederland se muziek, in de voetbalsport nemen Ne derlanders een overwegende plaats in. Wij wezen nog eens op de tegenstelling welke er schuilt in de enerzijds bestaan de emigratie en de noodzaak om buiten landse werkkrachten aan te trekken. Die twee tendenzen zijn echter minder tegen strijdig dan men denkt. De arbeidsmach ten welke in het buitenland worden ge worven zijn immers geselecteerd, omdat zij bestemd zijn voor die bedrijfstakken welke met een ogenblikkelijk tekort aan geschoolde arbeiders kampen. Het zijn geen immigranten in de eigenlijke zin van het woord, want zij laten hun gezinnen achter. De hoogconjunctuur is trouwens ook een natuurlijke rem op onze eigen emigratie. Het aantal ver- trekkenden bedroeg in het afgelopen jaar 23.000 en dat was nog vooral dank zij de vlotte medewerking van de Verenigde Sta ten, die in twee jaar tuinduizend Indische Nederlanders zullen opnemen. Anders was het getal emigranten waarschijnlijk tot achttienduizend gedaald, nadat het enige jaren geleden nog dertigduizend bedroeg. Op 26 juli zal het Braziliaanse vliegdek- schip „Minas Gerais", dat bij Verolme op Rozenburg verbouwd werd, zee kiezen voor een proefvaart. De 650 manschappen zijn dan aan boord. De verbouwing heeft drie jaar geduurd en miljoenen gekost. Het schip heeft een totaal nieuwe opbouw ge kregen. Het vliegdek is verbreed, er zijn nieuwe vliegtuigliften gekomen en nieuwe bemanningsverblijven. Ook is een andere katapultinstallatie aangebracht. Om de aanvangssnelheid van vliegtuigen en voor al van straaljagers te vergroten, was het nodig over te gaan tot het gebruik van een stoomkatapult met een lengte van 56 meter. Bij de verbouwing is 1700 ton staal verwerkt, 300 meter elektrische kabel, 65 km pijpleiding en 100 ton verf. Vaklieden uit zestien landen hebben de bloemsierkunsttentoonstelling aangelegd die vrijdagmorgen op de Floriade in Rot terdam is geopend. Het is de zesde bin- nententoonstelling die in de Energiehal is ingericht. De expositie staat onder auspi ciën van de Fleurop-Interflora, de inter nationale bloemistenorganisatie, die dezer dagen in Rotterdam congresseert. In tegenstelling tot de vorige binnenten- toonstellingen is de ruimte 5400 m2 nu verknipt. Door middel van tulen stro ken zijn kleine ruimten gemaakt, zodat de bloemstukken en -stukjes, in de grote hal beter tot hun recht komen. Deze afscher ming verbindt tevens de stands met el kaar. De bloemstukken zijn zeer geva rieerd opgesteld: soms op plateaus van leisteen, glas, hout, aan of over een vij ver, terwijl ook opgemaakte vazen, flessen en potten wel op een grasmat prijken. De inzending van elk land heeft een eigen ka rakter. Een tuinfeest ziet men uitgebeeld naast de subtiele Japanse wijze van bloemschikken. Volgens de deelnemers is dit de grootste manifestatie op het gebied van de bloemsierkunst, die ooit gehouden is. Een attractie is het „bruidsballet": een bruid toont bouquetten en wordt daarbij op artistieke wijze bijgestaan door een balletgroepje uit Deventer. Advertentie Hierom hebben snel, sportief en toch hypercom-i fortabel door de gedetailleerde, zorgvuldige afwerking irioinoco eiatQ geruisloze motor, die ook bovei» ■öe Kleinere haiö 60 km sne|heid nog pittig en de voorkeur pre,t'9 accelenicr' snelle service door heel Europa Sterk in prijs verlaagd I Thans Haarlem: Wagenweg 72 Tel. 02500-I4I60 Bloemendaa!: Bloemendaalseweg 52 Te!. 02500-54601 De 30-jarige Amsterdamse vrachtauto- chauffeur A. B. heeft gistermiddag bij de centrale recherche van de hoofdstedelijke politie proces verbaal laten opmaken we gens mishandeling door de agent J. van Kinderen, blinden en invaliden die na aankomst met de trein op het Amster damse Centraalstation moeten overstap pen of hun reis met bus of tram willen vervolgen, kunnen hierbij geholpen wor den door de „overstaphulp" van het maat schappelijk advies- en inlichtingenbureau, dat1 reeds tientallen jaren in een rustig hoekje van het stationsgebouw uiterst nut tig werk verricht. 'Een telefoontje (46258) is voldoende om van deze gratis hulp ver zekerd te zijn. Eigenlijk is het bureau een vraagbaak geworden voor iedereen die verward dreigt te geraken in het gecom pliceerde leven van de grote stad. Een van de meest tijdrovende taken is te be middelen bij het zoeken naar kamers. De laatste jaren is daar bovendien bijgeko men de inlichtingendienst over de be trouwbaarheid van buitenlandse adressen, waar jonge meisjes willen gaan werken. Het afgelopen jaar zijn op dit terrein niet minder dan 1228 verzoeken afgewerkt. Straks als de vakanties voorbij zijn, zul len vele ouders zich tot het bureau wen den om meer te weten te komen over de reputatie van lieden die Amsterdamse dochters in den vreemde het hof hebben gemaakt en evenals vorige jaren zal dan wel weer een groot percentage bij het we gen te licht worden bevonden. Sinds 1945 is de oppervlakte van stede lijk Amsterdam verdubbeld. Het bouwen van nieuwe wijken is echter niet alleen het bouwen van huizen. Bij die huizen be horen kerken, ontspanningsgelegenheden, recreatieterreinen en jeugdgebouwen. De laatste categorie is er tot dusver niet al te best afgekomen. Vandaar dat in de westelijke tuinsteden grote tevredenheid heerst over het besluit van het gemeente bestuur om voor een totaal bedrag van ruim zeven ton een drietal jeugdhonken te bouwen. De tuinsteden Slotermeer, Geu zenveld en Slotervaart krijgen er elk een. De grootste vreugde treft men echter aan in Amsterdam-Noord, vanwege het in het vooruitzicht gestelde nieuwe jeugdgebouw, dat het kortelings afgebrande verenigings gebouwencomplex moet vervangen. Hier mee hebben B. en W. van Amsterdam wie zo dikwijls laksheid wordt verweten bewezen snel te kunnen handelen. Binnen een maand na de brand kreeg de gemeen teraad de voordracht toegezonden om niet minder dan 1,7 miljoen gulden beschik baar te stellen voor dit gebouw, dat on der meer een grote zaal voor toneel en sport, 14 clubkamers, 2 lokalen voor han denarbeid en een grote foyer zal bevatten. Hoewel de restauratie van het paleis op de Dam in feite reeds in 1914 is begon nen, weet iedere Amsterdammer, die de Dam passeert, dat er werkelijk hard ge werkt wordt. Aan de voorzijde zowel als aan de achterzijde van het monumentale gebouw zijn schuttingen opgetrokken, waarachter velerlei geluiden verraden dat er iets gaande is. Weet u overigens wat de voor- en wat de achterzijde van het paleis is? De achterzijde staat aan de Dam, de voorzijde aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal met de hoofdingang recht te genover de Raadhuisstraat. Er zijn overi gens maar weinig Amsterdammers die dat weten. Het gebouw met de meeste luidsprekers in Amsterdam is nu het Centraal Station. Er zijn er 750, die vele malen per dag in ge bruik zijn om rangeerder Pietersen naar perron vijf te roepen en juffrouw Willem- sen uit Roodeschool naar 't plaatskaarten- zal ondervinden. kantoor om haar moeder op te bellen. Vroeger was zo'n luidspreker-mededeling vrijwel onverstaanbaar. Dezer dagen is daar een belangrijke verbetering in aan gebracht. Knappe koppen hebben zich be zonnen op het probleem hoe de nagalm uit de luidsprekers onder de enorme over kapping kon worden voorkomen. Het was als het ei van Columbus: de luidsprekers zijn thans in vijf groepen opgesteld en via een vertragingsinstallatie klinkt het geluid uit de ene groep telkens één tiende se conde later dan uit de andere. Rekening houdend met de wetenschap dat het ge luid zich voortplant met een snelheid van 333 meter per seconde staan de vijf groe pen met een onderlinge afstand van 33 meter opgesteld, zodat het geluid van de eerste groep na één tiende seconde bij de tweede groep is aangekomen, waaruit op dat ogenblik hetzelfde geluid klinkt, na twee tiende seconde gebeurt hetzelfde bij de derde groep luidsprekers enz. De na galm is weg en de stem uit de luidspre ker is even duidelijk als die uit de radio thuis. Nog dit jaar zullen de grondaankopen worden gedaan voor vergroting van het verkeersplein Oudenrijn te Utrecht. Het krijgt de vorm van een klaverblad. Ir. J. F. Springer, hoofdingenieur A van de Rijkswaterstaat en hoofd van de Directie Wegen afdeling Utrecht, is belast met de uitvoering van het plan. Omstreeks tien miljoen zal de uitvoering van dit grote plan kosten. In 1961 denkt men het werk te kunnen beginnen. In 1963 zal het „kla verblad" klaar moeten zijn. De verkeersstroom, die steeds groter wordt, dwingt tot het invoeren van de klaverbladoplossing. De grote voordelen zijn dat er geen kruisend verkeer in voor komt en dat er nooit linksafgeslagen zal worden. Alleen rechtsafslaan is mogelijk. De verkeerslichten, die thans op het ver keersplein staan, komen nu te vervallen. In het hart van het klaverblad komt een viaduct van zestig meter breedte met een overspanning van tachtig meter. De capaciteit van het vierdelige ver keersplein zal worden aangepast aan de capaciteit van de toeleidende wegen. Het huidige verkeersplein Oudenrijn is te klein om de verkeersstroom op topda gen te verwerken. Op zulke dagen, zoals Tweede Paas- of Pinksterdag, passeren bij goed weer ongeveer zeventigduizend auto's het plein, dat deze drukte niet meer kan verwerken. Bijna onontwarbare verkeersopstoppingen zijn er het gevolg van. De filevorming leidt to zeer grote vertragingen. Het verkeer kruipt op druk ke dagen als een slak over de weg. Aangezien dit met de klaverbladoplos sing wordt voorkomen kan men de capa citeit belangrijk boven de zeventigduizend auto's per dag stellen en dat is, gezien de in de komende jaren te verwachten verdere groei van het wagenpark, ook wel nodig. De uitbreiding van het verkeers plein Oudenrijn maakt van het geheel een klaverblad, waarvan elke lus even groot zal zijn als het verkeersplein thans is. Het werk zal worden uitgevoerd zonder dat het verkeer er belangrijke hinder van der M. van het bureau Warmoesstraat. De chauffeur was geverbaliseerd, omdat hij de bevelen van de politie niet zou hebben opgevolgd en een verkeersagent zou heb ben geschopt en gekrabd. De chauffeur is evenwel van mening dat hij uit noodweer heeft gehandeld, omdat hij na een mis verstand over de instructies van twee agenten door een van hen ruw zou zjjn behandeld. Toen B. naar het bureau werd opgebracht, zou de agent voorts dreige menten hebben geuit. Dezelfde agent was op 3 juli betrokken bij het incident met de Volkskrant-ver slaggever A. Brakel, die door twee figu ren van de Amsterdamse walletjes werd neergeslagen, en twee van zijn collega's van „Het Vrije Vok". De drie journalis ten dienden een klacht in bij de politie, doch de hoofdcommissaris van de hoofd stedelijke politie heeft, zoals bekend is, na kennisneming van het rapport over deze zaak geen aanleiding gezien een discipli naire maatregel tegen agent Van der M. of een van zijn collega's te nemen. Agent Van der M. regelde tijdens het spitsuur het verkeer op dj Haarlemmer sluis, daarbij geassisteerd door een twee de agent. Deze werd op een bepaald ogen blik gewenkt door Van der M., maar dit werd door de van het Singel naderende vrachtautochauffeur A. B. opgevat als een teken, dat hij zich links van de file moest opstellen. Dit misverstand leidde tot een kleine verkeersopstopping, welke werd ontward door de assisterende agent. Toen B. ten slotte kon oprijden en agent Van der M. passeerde, riep deze hem toe: „Rijd maar door, het proces verbaal volgt wel". Dat was voor de chauffeur aanleiding uit zijn auto te stappen en opheldering te vragen. Hij wilde de agent duidelijk maken, dat er sprake was van een misverstand en dat hij volgens de aanwijzingen van de twee de agent had gehandeld. Agent Van der M. beval B. in te stap pen en door te rijden. Hij greep de chauffeur bij zijn mouw en duwde hem in de auto. Daarna sloeg hij de deur dicht, waarbij B. echter zijn duim klemde. Om zich te bevrijden, gooide deze de deur weer open, die tegen de agent aankwam. Hierop gaf Van der M. de chauffeur een vuistslag in het gezicht. Er ontstond een vechtpartijtje, waarbij de chauffeur door 3 met gummistokken gewapende agenten werd overmeesterd. De chauffeur heeft verklaard van Van der M. nog slagen in het gezicht te hebben gekregen toen hij door de andere agenten werd vastgehou den. Hij zag kans zijn rijtijdenboekje uit zijn zak te trekken en dit tussen het pu bliek te gooien, daarbij schreeuwend om getuigenverklaringen. De chauffeur werd naar het politie bureau Warmoesstraat overgebracht, tij dens welk transport agent Van der M. te gen hem zou hebben gezegd: „Ik zal wel zorgen, dat je een paar maanden krijgt". Vier uur heeft de chauffeur in een cel van het bureau gezeten. Aan het verzoek om behandeling van zijn gewonde duim werd niet voldaan, zo verklaart hij. Er werd proces verbaal tegen hem opgemaakt we gens het niet opvolgen van bevelen van de politie. Hij heeft thans een klacht inge diend wegens mishandeling door de agent. Vragen van raadslid Het Amsterdamse gemeenteraadslid P. A. Burggraaf (P.S.P.) heeft aan B. en W. vragen gesteld over de moeilijkheden die zich hebben voorgedaan tussen de agent en de vrachtauto-chauffeur. De heer Burggraaf vraagt of B. en W. niet van mening zijn dat na het geschil tussen politie en enkele journalisten de nu wederom opgetreden moeilijkheden tussen burgerij en politie aanleiding kun nen vormen tot een verstoring van het goede contact dat tussen burgerij en poli tie bestaat. Is het B. en W. bekend, dat de recente geschillen tussen politie en bur gerij bij de laatste groep ernstige onge rustheid hebben gewekt en zijn B. en W. bereid een onderzoek naar dit optreden van de politie te laten instellen? Is het college voorts bereid zich te bezinnen op een mogelijkheid dan in het openbaar op heldering van zaken te geven? zo vraagt de heer Burggraaf. Tegen het begin van deze maand waren op 182 objecten voor aanvullende werkge legenheid 4.841 man werkzaam. Aldus mi nister Van Rooy in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid Ze- gering Hadders (V.V.D.), dij de minister in overweging had gegever alle objecten voor aanvullende werkgelegenheid te slui ten. Dit vooral, omdat in de westelijke provincies en in Utrecht, Gelderland en Limburg het aantal tewerkgestelden zo gering is. De minister wijst erop, dat op 2 juli het laatste object voor hoofdarbeiders in de westelijke provincies intussen is stopgezet, in Utrecht was op 1 juli geen object in uitvoering, in Gelderland waren 3 objec ten in uitvoering. Het pei'soneelbestand van de rijksdienst voor de aanvullende werkgelegenlxeid kan echter niet worden afgestemd op het ge ringe aantal tewerkgestelden in de zomer van een jaar met een bijzonder gunstige conjunctuur, zo gaat de minister verder. De instandhouding van een voldoende vooiTaad A.W.-objecten vergt de voortdu rende zox-g van de dienst. Overigens ston den op de begroting 1955 343 personeelsle den, te weten 110 pei-soneelsleden voor de A.W. en de D.A.C.W. naast 233 personeels leden voor de buisvesting. Op de begroting 1960 bestaat voor de rijksdienst voo. de aanvullende werkgele genheid de formatie uit 153 personeelsle den, waarvan 81 pei'soneelsleden in hoofd zaak werkzaam zijn voor de huisvesting. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Oostwoud-Midwoud: J. Boersma, kand. te Amsterdam. Geref. Kerken Beroepen te Muiden: G. van Halsema te Fijnaart. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Steenwijk: J. Vogel, kand te Wormerveer; te Eemdijk: A. J. Otter, kand. te Apeldoorn. Looncontroleur beboet. Een looncon- troleur van het departement van Sociale Zaken, die voor de rechtbank te Breda te rechtstond wegens het aannemen van een gift van de directie van een bedrijf in Til burg, nadat hij daar loonovertredingen had vastgesteld, is veroordeeld tot 200 boete. De eis was drie maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van het recht een controlerend ambt te bekleden. Wisseltruc .Twee buitenlanders heb ben met succes de wisseltx'uc toegepast in Rotterdam. Eij een scheepvaartkantoor aan de Westblaak kwamen twee buitenlandei's om 1000 te wisselen. Toen dit gebeurd was, ontdekte de kassier naderhand dat 500 aan de kas ontbrak.... Mej. A. E. Winkel overleden. Te Was senaar is overleden mej. A. E. Winkel, secretaresse van de bijzondere organisaties T.N.O. voor de voeding en voor de volks gezondheid. De leden van de Vereniging van Kan- toormachinetechnici zijn ontevreden over de arbeidsvoorwaarden in deze branche. Het bestuur van de vereniging heeft zich tot het College van Rijksbemiddelaars ge wend om gehoord te worden voordat de nieuwe c.a.o. voor deze groep technici, waarover tussen werkgevers en werk nemersbonden reeds overeenstemming is bereikt, wordt goedgekeurd of bindend verklaard. De vereniging is niet aangesloten bij een der erkende vakbonden, omdat, zoals de voorzitter van de vereniging, de heer C. de Gast, verklaarde, „de vakbonden niet bij machte zijn om voor deze groep technici betere arbeidsvoorwaarden te verkrijgen". Hij zei dat vele technici met een nettoloon van 65 tot 70 per week naar huis gaan. Voor dat loon kan een werknemer volgens de c.a.o. woi'den verplicht 60 uur en langer te werken. De werkgeversorganisaties stellen dat een loonsverhoging voor de technici slechts dan mogelijk is, indien deze in de onderhoudsprijzen mag doorbe rekend worden. De heer De Gast deelde mede, dat indien de werkgever zich aan de vastgestelde onderhoudsprijzen houdt, de gemiddelde dagopbrengst van een techni cus 30 tot 32.50 is. De prijs die de cliënt voor de technicus betaalt is 6.50 per uur. De technicus zelf ontvangt slechts 1.75 per uur. Deze cliëntenprijs is sinds oktober 1959 gestegen met 6 percent, maar de technici hebben tot op heden geen loonsverhoging gehad, zei de heer De Gast. De cliëntenprijs voor technici, die zijn opgeleid voor bijvoorbeeld boekhoudmachi nes, de specialisten, is 7.50 per uur en hoger. Maar de technici, die dit werk uit voeren, krijgen ongeveer 2 per uur. Ook krijgen zij slechts 48 uur uitbetaald, ter wijl zij veelal 60 a 70 uur per week wer ken. De Vex-eniging van Kantoormachïnetech nici wenst nu, als grootste werknemers organisatie in deze branche, als gespreks- parner bij de onderhandelingen betreffen de een nieuwe c.a.o. te worden erkend. De vereniging acht het standpunt der werk geversorganisaties, die een loonsverhoging der technici afhankelijk stellen van door berekening in de onderhoudsprijzen, niet aanvaardbaar en noemt een loonsverho ging van 15 tot 20 percent bij handhaving van de huidige prijzen alleszins redelijk. Advertentie Een wondermiddelWrijf een weinig Clipp in de nog vochtige huid. Dit voor komt „afwashanden". U merkt 't na één behandeling: de huid blijft gaaf en soepel. Uw handen zijn zacht als fluweel Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie beïnvloeden, zodat het weekeinde onbe- boven de Noordzee, die in ons land tal- stendig blijft met tijdelijk regen en te rijke regen- en onweersbuien veroorzaak- lage temperaturen voor de tijd van het te, vult op en verplaatst zich in de rich- jaar. ting van Denemarken. Op de oceaan komt er al weer een nieuwe depressie opzetten. Het centrum ervan bevond zich zaterdag ochtend een paar honderd km ten westen van Ierland. Deze storing voert een grote hoeveelheid zachte en vochtige lucht mee, voorafgegaan door een brede regenzone. WEERRAPPORTEN ipera turen, buiten binnenland heden- Temperaturen, en morgen T uur. Neerslag: laatste 24 uur Zondag 24 juli Zon op 4.49 uur, onder 20.43 uur. Maan op 5.40 uur, onder 20.45 uur. Maandag 25 juli Zon op 5.50 uur, onder 20.41 uur. Maan op 6.42 uur, onder 21.14 uur. Maanstanden 23 juli 31 juli 19.31 uur 13.39 uur Nieuwe maan. Eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 23 juli Hoog water 3.28 en 15.54 uur. Laag water 11.29 en 23.52 uur. Zondag 24 juli Hoog water 4.04 en 16.30 uur. Laag water 12.07 en uur. Maandag 25 juli Hoog water 4.38 en 17.04 uur. Laag water 0.25 en 12.43 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder licht bew. n 17 0,2 Ypenburg regenbui z 17 2 Vlissingen regenbui nnw 17 11 Eelde zwaar bew. zzw 18 0,5 De Bilt half bew. windst. 18 0,5 Twente geheel bew zzw 17 12 Eindhoven regen zw 16 3 Zd-Limburg regen zzw 17 19 Helsinki regen nnw 20 14 Stockholm geheel bew. nnw 19 0 Oslo zwaar bew. windst. 17 9 Kopenhagen zwaar bew. no 18 0 Aberdeen mist windst. 16 11 Londen zwaar bew. wnw 17 7 Amsterdam licht bew. z 18 0,4 Brussel onweer z 19 37 Luxemburg regen wzw 18 2 Parijs licht bew. w 19 3 Bordeaux zwaar bew. zw 21 0 Grenoble half bew. nw 23 0 Nice zwaar bew. nnw 25 0 Berlijn zwaar bew. zw 20 1 Frankfort zwaar bew. zw 22 1 München regen wzw 22 10 Zürich zwaar bew. w 20 1 Genève half bew. zzw 22 0 Locarno zwaar bew. z 25 0 Wenen regen w 25 1 Innsbruck regen windst. 22 14 Belgrado licht bew. windst. 26 0 Athene onbewolkt wnw 36 Rome onbewolkt zzo 30 0 Ajaccio licht bew. on o 26 0 Madrid onbewolkt nw 33 0 Lissabon onbewolkt nnw 28 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2