Korte rit door natte Betuwe bracht Muggen in Scherpenzeel RENAULT ^Brieven aan de redactie De klassementen Jubilaressen bij christelijk kleuteronderwijs geëerd Massale deelname aan sportdag van Haarlems Speeltuinverbond AUTOMOBIELEN Bert van der Pol blijft na de tijdrit in bezit van leiderstrui Cijferwerk en vooruitrijden Vakantie-activiteiten voor de jeugd MENSEN IN DE MUGGENRONDE 400 deelnemers, toch op tijd klaar Radio Moors Programma voor maandag DUBBEL KONINKLIJK GOUD Zaadhandel Jan Roozen ALLES VOOR UW TUIN Kort nieuws B. B. naar Vierdaagse Mr. H. Siertsema benoemd tot rechter in Amsterdam RINUS EN WIM Ook u kunt bergen verzetten Avondstilten dit jaar in koor van Grote Kerk Burgerlijke Stand van Haarlem De uitslag van de tijdrit, ven-eden tijdens de vijfde etappe luidt: A-klasse: 1. Adrie Sijpestein (Indische buurt) 20 pnt., 2. Bert van der Pol (Am- sterdamsebuurt) 19 pnt., 3. Frans Meyer (Harmenjansbuurt) 18 pnt., 4. Gerard Waivers (Zuid-West) 17 pnt., 5. Henk Jonkers (Spaarndam) 16 pnt. B-klasse: 1. Jan Engel (Vondelkwar tier) 20 pnt., 2. Henk Dijkstra (Trans vaal 19 pnt., 3. René Beun (Indische buurt) 18 pnt., 4. Simon van der Ploeg (Zuid-West) 17 pnt., 5. Richard Ran (Harmenjansbuurt) 16 pnt. Het algemeen klassement luidt thans: A-klasse: 1. Bert van der Pol (Am sterdamse buurt) 86 pnt., 2. Adrie Sijpe stein (Indischebuurt) 82 pnt., 3. Frans Meyer (Harmenjansbuurt) 78 pnt., 4. Wim Molendijk (Kleverpark) 68 pnt.. 5. Dick Ramakers (Vondelkwartier) 67 pnt. B-klasse: 1. Jan Engel (Vondelkwar tier) 80 pnt., 2. Henk Dijkstra (Trans vaal) 80 pnt., 3. Richard Ran (Harmen jansbuurt) 64 pnt., 4. René Beun (Indi schebuurt) 63 pnt., 5. Jan Voulon (Am- sterdamsebuurt) 62 pnt. Het ploegenklassement luidt na de vijfde etappe: 1. Amsterdamsebuurt 358 pnt., 2. Transvaal 332 pnt., 3. Indische buurt 331 pnt.. 4. Harmenjansbuurt 331 pnt., 5. Vondelkwartier 326 pnt., 6. Vo- gelenbuurt 289 pnt., 7. Spaarndam 281 pnt., 8. Kleverpark 279 pnt., 9. Zuid 274 pnt., 10. Zuid-West 272 pnt. Voor alle afdelingen van het Haar lems Speel tuinverbond prestatietocht. Vertrek 10 uur van speeltuin „Welte vreden," Spaarndamseweg. „Oosterkwartier", Bern. Zweers- straat 10 uur: Ganzenbordspel. Mendelcollege, Orionweg 10 en 14 uur toneelvoorstelling. „Patvliet", Marianne Philipsplant- soen 10 uur: zwemmen in zwembad Kleverlaan. „Jeugdland", Theemsplein 10 uur: zwemmen in zwembad Houtvaart. „Flora", Jasmijnstraat 15 uur: ex cursie naar Stadskwektuin. „Mariagaarde", Westergracht 9 uur: wandeltocht naar Kennemerduinen. „Zaanenoord", Zaanenstraat 9.15 uur: wandeltocht naar Kennemerdui nen. „Don Bosco", Phoenixstraat 9.30 uur: grote uitgaansdag. „Elba", Ged. Schalkburgergracht: wedstrijden op de tuin. Rinus van Heiningen (links) en Willem Sluiter bespreken één van de talloze organisatorische problemen, waaraan de Muggenronde zo rijk is. Tour en nog altijd vervidt hij zijn dagelijk se plicht met bijzonder veel genoegen. Elke dag weer rijdt Wim Sluiter name lijk een honderdtal meiers voor de jongens uit op zijn snelbrommer om de route aan te geven en aan hem is het dan ook te danken, dat de karavaan geen moment naar de goede weg behoeft te zoeken. „Het is prettig werk", aldus Wim," het hele jaar door ben ik electricien en die ene week met de Muggenronde mee haalt je es uit de gewone sleur". Joy-rijden en aansprakelijkheid. Het is genoegzaam bekend, dat het euvel van joy rijden, m.a.w. het onrechtmatig ge bruik van motorvoertuigen, met vrij gro te regelmaat voorkomt. En het zijn niet altijd bepaald jeugdige „avonturiers" die daarbij zijn betrokken. De huidige jeugd groeit op met het motorvoertuig en is daarvan doorgaans nogal geporteerd. Ve len zien reeds van jongsaf de handelingen, die nodig zijn om een motorvoertuigen in beweging te brengen, en op gegeven mo ment menen zij het „wel door" te hebben. De overmoed de jeugd nu eenmaal eigen doet op een ongelegen ogenblik alle bedenkingen te niet en er wordt „gereden". 1-Iet behoeft geen commentaar, dat dit rijden vrijwel nim mer zonder onaangename gevolgen tot een einde komt. Immers meestal draait het op „brokken" uit en meerdere ma len van omvangrijke aard om nog maar niet van lichamelijk letsel te spreken. Dan volgen uiteraard de aanspraken tot schade-vergoeding, welke indien het minderjarige „coureurs" betreft ge richt worden aan de Ouders of voogden. Dergelijke aanspraken berusten op het bepaalde bij art. 1401 t/m. 1407 van het Burgerlijk Wetboek. De ervaring wijst uit, dat vele ouders of voogden in de mening verkeren tegen dergelijke aanspraken verzekerd te zijn uit hoofde ener door hen gesloten Wette lijke Aansprakelijkheidsverzekering als particulier, resp. gezinshoofd. Het is ech ter een feit dat deze mening volkomen onjuist is en dan ook reeds meerdere ma len tot ernstige teleurstelling heeft ge leid. De Wettelijke Aansprakelijkheidsverze kering als particulier, resp. gezinshoofd berust weliswaar op de artikelen 1401 t/m. 1407 van het B.W., doch sluit elk gebruik van motorvoertuigen uit, hetzij rechtma tig of onrechtmatig. Volledigheidshalve dient nog te worden gemeld dat in deze Ook een bromfiets als motorvoertuig wordt aangemerkt. Laat toch vooral de ouders één en ander duidelijk onder de ogen brengen van de „candidaten" die voor dergelijke escapa des in aanmerking komen. Niet alleen de welstand van de gedupeerde partij, doch ook die van het eigen gezin kan hiervan afhangen. Ook hier geldt, dat een gewaar schuwd man voor twee telt. J. ALBERTI JR. ZATERDAG 23 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Verkort weergegeven) Advertentie SPEK STRAAT 5 - TEL. 16061 Jubileum. Dinsdag 26 juli is de heer C. de Gooijer, commies eerste klasse van de Nederlandse Spoorwegen, veertig jaar in dienst van de N.S. De heer De Gooijer begon zijn loopbaan in 1920 als stations assistent in Weesp. Van 1922 tot 1925 was hij werkzaam op het station Zandvoort, de twee daaropvolgende jaren in Lisse en daarna van 1927 af in Haarlem. Administrateur Rinus van Heiningen en zijn hulp Wim Sluiters zorgen er elke dag voor, dat de klassementen in een vlot tem po gemaakt worden en dat de renners direct na het eten weten waar zij aan toe zijn. Rinus van Heiningen, 38 jaar oudPTT- ambtenaar in Haarlem, vurig wielersport liefhebber, doet dit iverk al voor het twee de jaar. In 1959 moest hij nog wat aan dit cijfer werk wennen, maar dit jaar re kent hij de diverse klassementen uit in een tempo, waaraan een gediplomeerd boekhouder een voorbeeld zou kunnen ne men. „Ik heb er spijt van, dat ik pas zo laat bij de Muggenronde ben gekomen", zo zei Rinus ons "als ik geweten had, dat het zulk leuk werk was dan was ik al veel eerder meegegaan. Ik geef graag een week van m'n vakantie om die zes dagen mee te rijden. Als het mogelijk was zou ik er dagwerk van willen ma ken. Want zo'n prettige vriendschappe lijke sfeer tref je nergens". Wim Sluiter (34 jaar oud) rijdt al drie jaar met de Muggenronde mee. Via zijn zwager. Huug van Hulst, kwam hij in de Als onderdeel van de vakantiespelen heeft het Haarlems Speeltuinverbond vrijdag op het sportterrein aan de Kleverlaan een massale achtkamp voor de jeugd van tien tot en met veertien jaar gehouden. De deelname aan dit sportevenement was bij zonder groot. Omstreeks vierhonderd meis jes en jongens hebben gisteren de gehele dag het sportveld bevolkt. Het wedstrijd programma dat zij moesten afwerken be stond uit 100 meter hardlopen, kogelstoten, baldribbelen, balgooien, hindernisloop, verspringen, 80 meter hordenloop en hink- stap-sprong. De vakantiecommmissie had met haar medewerkers en medewerksters aan de lange lijsten van deelnemers de handen vol. Niettemin had deze sportdag een vlot verloop. In recordtijd slaagde een groep leidsters erin de duizenden resultaten te rangschikken en konden nog geen kwartier nadat het laatste onderdeel was verwerkt de namen van de winnaars bekend worden gemaakt. Wedstrijdleider J. Groen ver zuimde dan ook niet bij de prijsuitreiking deze dames extra in het zonnetje te zetten, welke waardering door de jeugd met een oorverdovend gejuich werd onderstreept. De voornaamste uitslagen in de diverse leeftijdsgroepen waren: Meisjes van 10 jaar: 1. Marion Boekaai-t (Klarenhof) 16 'punten; 2. Patricia Munk (Frans Hals) 17 pnt.; 3. Ali Boeser (Fr. Hals) 18 pnt. Meis jes van 11 jaar: 1. Dineke Verpolen (Te Op het sportterrein aan de Kleverlaan werd vrijdag een achtkamp voor $e speeltuinjeugd gehouden. Hier ziet u een van de deelneemstertjes in actie bij het kogelstoten. Zaanen) 6 pnt.; 2. An ja Piersma (Ooster kwartier) 10 pnt.; 3. Adrie Stut (Weltevre den) 10 pnt. Meisjes van 12 jaar: 1. Loes Rouhorst (Frans Hals) 11 pnt.; 2. Miesje Oerlemans (Buitenrust) 11 pnt.; 3. Ineke Stringer (Buitenrust) 12 pnt. Meisjes van 13 jaar: 1. Lida Rondema (Oosterkwartier) 4 pnt.; 2. Mieke Engel (Oosterkwartier) 8 pnt.; 3. Petra Koster (Frans Hals) 12 pnt. Meisjes van 14 jaar: 1. Atie Gootjes 6 pnt.; 2. Marianne Post 7 pnt.; 3. Els Klaaszen. Jongens van 10 jaar: 1. Robbie Schoon hoven (VZOD) 8 pnt.; 2. Gerard Boukart (Klarenhof) 11 pnt.; 3. Hans Blom (VZOD) 13 pnt. Jongens van 11 jaar: 1. Reggie van Berkel (Delftwijk) 5 pnt.; 2. Bram Zander (Buitem-ust) 12 pnt.; 3. Harmen Volkert (Te Zaanen) 16 pnt. Jongeps van 12 jaar: 1. Bert Duin (DVS) 6 pnt.; 2. Gerard van Looy (Te Zaanen) 13 pnt.; 3. Gerrit Karssenburg (Oosterkwartier) 15 pnt. Jongens van 13 jaar. 1. Benny Boelens (Weltevreden 11 pnt.; 2. Jan Groeneveld (Flora) 13 pnt.; 3. Jan Westerhuis (Klarenhof) 17 pnt. Jon gens van 14 jaar: 1. Hans Beenders (Oos- terkwartie) 4 pnt.; 2. Rudi Zander (Buiten rust) 15 pnt.; 3. Eddie Hogerwerf (Klaren hof) 19 pnt. Ook dit jaar zijn in de Grote Kerk in Haarlem weer avondstilten, en wel van 27 juli tot en met 24 augustus. Met het oog op de restauratiewerkzaamheden zul len deze avondstilten in het koor van de Grote Kerk worden gehouden. De orga nisten Klaas Bolt en Hendrik Lasschuit zullen het koororgel bespelen en voor so listische medewerking zorgen. De eerste avondstilte wordt woensdagavond 27 juli gehouden. Voorganger is ds. Joh. Brons geest en organist de heer Hendrik Las schuit. Advertentie Automobielbedrijf FLINTERMAN Zandvoortselaan 365 - Bentveld Voor demonstratie tel. 42212 ter volgden Rudolf van Roodselaar, Dick van Horik, Bram Krol en Jan Dijkstra. Mecanicien Mooyekind was toen- als van ouds- nog bezig met zijn dagelijkse re paraties, die dit keer beperkt bleven tot het plakken van „slechts" zeven lekke banden. Vooi-al de fiets van Emiel Roose vergde wat meer aandacht omdat Emiel precies door een naaldhak van een da messchoen was gereden. De heer Mooye kind ging echter rustig door met zijn werk in de wetenschap, dat hij niet de enige was, die nog voor de Muggen in de weer was, want op dat ogenblik waren twee Aalsmeerse motoragenten bezig aan de terugtocht naar huis na de Muggenronde tientallen kilometers begeleid te hebben. En verder zorgde ploegleider Dirk Trap er met een onwaarschijnlijk groot aantal grollen en grappen voor, dat ook de ploeg leiders de laatste avond voor het naar huis gaan lachend doorkwamen Zaterdag wachtte de karavaan nog een negentig kilometer lange toch van Scher penzeel naar haarlem. Een formaliteit eigenlijk, die de jongens echter graag ver vullen omdat ze immers de wetenschap hebben, dat ze aan de Richard Holkade door honderden Haarlemmers ontvangen zullen worden. De ploeg van de Amsterdamse Buurt is eerste in het ploegenklassement, tevens gekozen tot de meest hulpvaardige ploeg. Daarom lieten de jongens het zich vrijdagavond bij de maaltijd extra goed smaken. HET BEGIN VAN de vijfde dag van de Haarlemse Muggenronde was wat onge woon. Zonder dat de leiders er om be hoefden te roepen kwamen alle zestig jon gens namelijk vroeg in de morgen naai de tent, waar Tourleider Huug van Hulst lag en zij kwamen toen vragen of „de grote baas" alstjeblieft de Ronde zou wil len uitrijden. De avond tevoren was Huug van Hulst namelijk op het kampterrein over een schrikdraad gestruikeld en van een heuveltje drie meter naar beneden ge vallen. Aanvankelijk vreesde men dat hij zijn knieschijf gebroken had, maar 's mor gens werd uit een onderzoek van een dok ter duidelijk, dat het allemaal nogal mee viel. De knie was flink gekneusd, maar verder was er niet veel aan de hand. Dat betekende echter beslist niet, dat Van Hulst de tocht verder normaal in de motorzijspan kon uitrijden. Met behulp van e.h.b.o.-man Jaap Schotman, die trou wens door onbekende oorzaak zelf ook on der de pleisters zat, werd de Ronde-leider neergelegd op een veldbed in de geluids wagen en van die plaats af gaf hij om precies negen uur de aanwijzingen aan de jongens, die gehoorzaam in twee autobus sen stapten en zich als vorsten op vakan tie naar de startplaats Nijmegen lieten rijden. zeel nog maar een peuleschil was. In dit dorp wachtten tientallen Haarlemmers de Muggenkaravaan op en daar ook begon men op een door de politie afgezette weg aan de tijdrit over vijfhonderd meter. Dankzij de leiding van administrateur en manusje-van-alles Henk Knol werden de dertig ritjes vlot verreden, waarbij bleek, dat Adrie Sijpestein uit de Indischebuurt de halve kilometer als snelste had afge legd in precies 56 seconden. Bert van der Pol uit de Amsterdamsebuurt deed er 0,6 seconde langer over en Frans Meijer vol bracht de toch nog moeilijke „wedstrijd van de waarheid" in 57 seconden. Bij de B-klassers was Jan Engel (Von delkwartier) weer de beste in 59,6 secon den) gevolgd door Henk Dijkstra van de ploeg uit de Transvaalbuurt, die er 1 minuut 0,4 seconde voor nodig had. Pas na een uitvoerige maaltijd in Scher penzeel zochten de renners de gemeente lijke eierveiling op, die door de Scherpen- zeelse burgemeester beschikbaar was ge steld. Daar maakte Daan Vrolijk de uit slag bekend van de Muggen-quiz, die ge wonnen is door Dick Ramakers. Daarach- Advertentie KUIN'S „KABAÊVSELLA'S" DIE MOET U EENS PROEVEN JlC\ BANKETBAKKERIJ Ma Hoogerwoerdstraat 11 - Tel. 53158 Evenals vorig jaar zal de dienst bescher ming bevolking van Haarlem met de can- tinewagen op vrijdag 29 juli de laatste dag van de „Vierdaagse" de wandel groepen uit Haarlem helpen bij het fit be reiken van de finish. Daartoe zal deze bekende grijze wagen met hete koffie en een koele dronk tussen 11 en 12 uur aanwezig zijn vóór het r.k. internaat te Mook aan de weg Nijmegen- Mook en tussen 13 en 14 uur aan de Schei- dingsweg te Nijmegen. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot rechter in de arrondissementsrechtbank te Amsterdam mr. H. Siertsema, substituut griffier en rechter-plaatsvervanger in de rechtbank te Haarlem. De benoeming gaat in op de datum van indiensttreding, res pectievelijk installatie. Deze zal vermoe delijk eind augustus plaats hebben. Mr. Siertsema is in 1948 benoemd tot waarnemend griffier bij de rechtbank te Haarlem. In 1951 werd hij subsituut-grif fier en in 1959 volgde zijn benoeming tot rechter-plaatsvervanger. Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend - gediplomeerd KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Tel. 14609 In het scholenbureau aan de Vrouwe straat in Haarlem heeft de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Crcmers vrijdagmiddag aan twee hoofdleiders bij het christelijk kleuteronderwijs de gouden medaille behorende bij de orde van Oran- je-Nassau, uitgereikt. Deze eer viel te beurt aan mejuffrouw G. van Delden, hoofd van de kleuterschool „Lenteleven" aan de Colensostraat en aan mejuffrouw H. Th. C. van Langelaar, hoofd van de Oranjekleuterschool aan de Oranjestraat. Zij ontvingen de koninklijke onderschei ding naar aanleiding van het feit dat zij veertig jaar verbonden waren aan het kleuteronderwijs. Na een kort begroetingswoord van de voorzitter van het bestuur der Vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel, ds. G. H. van der Woord, stelde burgemeester Cremers waarderend het werk van de beide hoofdleidsters in het licht. Hij wees op de moeilijke om standigheden waaronder het onderwijs aan de „Bewaarschool" veertig jaar geleden gegeven moest worden. „Als werksters van het eerste uur moogt u met voldoe ning op die tijd terugzien. Door uw uit stekende leiding hebt u het bewijs gele verd hoe waardevol het werken met kin deren voor hun eerste vorming buiten ge zinsverband is," aldus mr. Cremers. Het deed de burgemeester veel genoegen dat de verdiensten van beide jubilaressen in brede kring de aandacht hebben getrok ken en aanleiding hebben gegeven tot de toekenning van de koninklijke onderschei ding. Deze mededeling werd door de aan wezigen met een hartelijk applaus ontvan gen. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, speldt mejuffrouw H. Th. C. van Langelaar het ere-metaal op. Rechts de reeds gedecoreerde mejuffrouw G. van Delden. Advertentie Voor iets lekkers naar JOS DEKKERS „De BESTE CROQUETTEN van Haarlem" SCHERPENZEEL-VRIJDAG. De karavaan is moe. Na vier dagen fietsen door Zuid-Nederland geloven de rennertjes het eigenlijk wel een beetje. Zelfs het feit, dat de vijfde rit maar vijftig kilometer lang was kon niet voorkomen, dat de jongens steeds weer achterraakten op het tijd schema. De start in Nijmegen werd door een donderbui al vertraagd en verder zakte het tempo door de Betuwe tot beneden de vijftien kilometer omdat de jongens tegen de harde wind moesten optornen. De karavaan arriveerde daardoor ver over tijd in Scherpenzeel, maar de politieagenten waren trouw blijven wachten en zelfs de burgemeester van Scherpenzeel was nog aanwezig om de jongens te verwelkomen. Hij deelde de vermoeide Muggen bovendien nog mee, dat hij de Scherpenzeelse eierveiling graag ter beschikking van de Muggenronde stelde, zodat de jongens niet in de tenten behoefden te overnachten. Uiteraard werd dit door de jongens met gejuich ontvangen, vooral door Bert van der Pol, die weliswaar als tweede in de tijdrit finishte, maar die toch in het bezit bleef van de leiderstrui. „Ik heb er altijd van- gedroomd de Muggentrui naar Haarlem te mogen brengen", zei hij ons, „en nu is het dan zo ver. Ik weet niet waar ik m'n geluk moet zoeken". „Wat zullen ze thuis blij zijn". Ook de jongens van de Amsterdamsebuurt waren best in hun schik, want op de laatste dag mogen zij met de oranje leiderspetjes op het hoofd de laatste rit van Scherpenzeel naar Haarlem afleggen. Of zij echter blijven leiden in het ploegenklassement zal de tijdrit aan de Richard Holkade moeten uitmaken. Vervolgens speldde de burgemeester de dames Van Delden en Van Langelaar de versierselen van de koninklijke onderschei ding op. Mede namens haar collega ver zocht mejuffrouw Van Langelaar mr. Cremers haar dank aan de Koningin over te brengen. Hierna bleef men nog gerui me tijd bijeen. Advertentie Waarom toe te geven aan voortdurende moeheid en lusteloosheid Het regelmatig gebruik van PSYCHO- TONIC herstelt uw energie en doet u van het leven genieten. VINOBASIS N.V. - Amsterdam Kruisweg 29-31. Telefoon 21647 BEVALLEN van een zoon 21 juli: W. C. Scheepers-Bakker, H. C. Woltman-Stol- voort, W. J. Pfaff-Medenblik, J. L. Brou- wer-Simons: 22 juli: I. Aarts-Huismans. J. G. Zoon-Van Meurs. BEVALLEN van een dochter: 21 juli: P. M. Vreeswijk-Van Kampen, M. van der Werff-Dudink; 22 juli: A. J. M. Leijen- Harmes, E. Petersen-Beuming. OVERLEDEN: 20 juli: M. J. Niermans- Jordan, 78 j., Atjehstraat; 21 juli: J. J. van Kessel, 45 j„ Teslastraat; W. G. Ocken- felds, 16 j., Gasthuisvest. ONDERTROUWD: 22 juli: P. F. Man- naert en J. A. de Bruin, G. Borghuis en T. C. Ruijter. GETROUWD: 22 juli: W. P. Wijtkamp en W. H. C. Kruijff. DIE STAD LAG 130 kilometer van het Zuid-Limburgse Epen verwijderd en on derweg hadden de jongens dus tijd genoeg om de kansen voor de tijdrit aan het slot van de vijfde etappe te bespreken en om te zien hoe zich boven Limburg tot drie keer toe een donderbui ontlastte. Ook vlak voor het vertrek in de Nijmeegse veiling hal, regende het en daarom begonnen de Muggen pas om half drie aan hun voor laatste etappe. Ploegleider Bob Maas had de plaats van Huug van Hulst ingenomen en onder zijn leiding fietsten de jongens, begeleid door de Nijmeegse politie, de Waalbrug over waarna zij begonnen aan een lange rit door de Betuwe, die uitgezet was door de V.V.V. Tijdrit Via de dorpjes Lent, Doodewaard en Op- heusden bereikte men Veenendaal. waar na de rit langs Renswoude naar Scherpen- Voor de afwisseling lieten de Muggen zich eens rijden. Een deel van de kara vaan in de bus nabij Nijmegen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4