Japanse christenen betuigen afkeer van veiligheidspact ':§Jm OP EN OM HE T BINNENHOF u Druk op knopje in België bracht drie Haagse jongens in de cel ontharing depilan Puzzelnummer eenenveertig Kerkelijk Leven i laal-tcuia Aan lange reeks auto- en bromfiets- diefstallen kwam een einde ZATERDAG 23 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MAAGKLACHTEN? door VENTROLETTEN Zeeman belaagde vrouw met een scheermes Benoemingen aan de Vrije Universiteit Nieuwe weg van Beek naar Duitse grens V. DUIVENBODEN Aanvaring in dichte mist Gaat u met vakantie? O S lO v ThTk t .V Advertentie Een groep van zesentwintig vooraan staande christenen in Japan heeft een open brief naar het buitenland gezonden, waar in gezegd wordt, dat het verzet tegen het verdrag voor wederzijdse veiligheid met de Verenigde Staten in brede lagen van het volk verankerd is. De massale stem ming tegen het verdrag wordt toegeschre ven aan een sterke afkeer van oorlog en kernwapens. De briefschrijvers verklaren, dat de re- gering-Kisji de sterke arm van de politie te baat heeft genomen in een poging het verdrag er snel door te krijgen. Zij ont kennen, dat de betogingen in Tokio tegen het voorgenomen bezoek van president Eisenhower, louter communistische relle tjes waren. De betogingen waren volgens de ondertekenaars van de brief het werk van alle soorten mensen uit alle lagen van de maatschappij. De brief betreurt de indruk, dat Japan anti-Amerikaans zou zijn, een indruk, die door extremisten van links en rechts kunstmatig is aangewak kerd, en zegt dat „de protesten van het volk niet primair tegen Amerika gericht zijn". Ter verklaring van het gedrag van de volks-menigten zegt de brief met nadruk, dat „vrees voor de vernietigende werking van kernwapens moeders en zonen doet sidderen bij de dreiging van herbewape ning en mogelijke militaire dienstplicht. Deze vrees wordt nog versterkt doordat er aanwijzingen zijn dat militarisme en fas cistische groeperingen weer de kop opste ken". De brief zegt verder: „Teleurstellingen over het mislukken van de top-conferentie, wantrouwen veroorzaakt door het incident met de U-2 en de daaruit voortkomende verhoging van de internationale spanning hebben in het Japanse volk grote vrees verwekt voor de mogelijkheid te worden betrokken in een oorlog met kernwapens die het niet wenst. Deze angst en vrees verkeerden prompt in verzet tegen het voorgestelde verdrag, dat men zag als een beperking van de Japanse onafhankelijk heid, en hadden als resultaat een sterke tegenstand tegen het politieke spel van premier Kisji en zijn partij". De verklaring constateert, dat veel be richten over het deelnemen van een aan tal studenten en leerlingen van christelijke scholen en van chirstelijke voorgangers en gemeenteleden aan de betogingen, in het Westen zijn gepubliceerd, en merkt hierbij op, dat deze mensen geen communisten zijn noch dat zij achter de leiders van de communisten aanlopen. Zij hadden geen aandeel in de gewelddaden, ofschoon ver- scheidenen van hen gewond werden bij aanvallen van rechtse extremisten terwijl ze rustig bij het Diet-gebouw stonden. Zij die deelnamen deden dit individueel, niet als vertegenwoordigers van hun scholen of kerken. De gemeenschappelijke band, die hen met andere betogers verenigde, was verzet tegen de oorlog en herbewapening, en tegen hetgeen zij beschouwden als de ondemocratische houding van de regering. In een appèl aan de ontvangers en lezers van deze open brief, schrijven de onder tekenaars: „Hoewel de democratie in Ja pan nog erg jong is en haar fundamen ten nog niet verzekerd zijn, vertrouwen wij dat zij aanvallen zowel van links als van rechts zal overleven. Wij bidden dat onze christelijke broeders in het buitenland hun gebeden, hun geduld en hun begrip aan ons land zullen willen schenken. In ver twijfeling bidden wij om de leiding van God, de Heer der geschiedenis, voor ons volk, opdat het niet geworpen wordt in het zelfde soort van blind anti-communis tisch despotisme, dat Korea kort geleden heeft ondervonden". Tot de ondertekenaars van deze brief be horen christelijke hoogleraren, predikan ten en kerkelijke bestuurders. Missionarissen in Leopoldstad De rooms-katholieke aartsbisschop van Leopoldstad in de Kongo, monseigneur Scalais, heeft met de provinciaal der Scheutisten, de Belgische pater M. van Dijck, alle parochies en onderwijsinstel lingen van de st«d bezocht. De Kongolese priesters en de meestal Belgische missio narissen werken in goede verstandhouding samen. De kerkelijke leiding maakt zich echter wel zorgen over de economische en maatschappelijke situatie in de Afrikaanse wijken van de stad. omdat het aantal, werklozen hand over hand toeneemt. De missionarissen zijn nog de enige Europeanen in deze wijken. De staatsradio van Kongo heeft tot de missionarissen het verzoek gericht om op hun posten te blij ven. Het is een feit, dat de Kongolezen zich bewust worden van de ernstige problemen, die het vertrek van de missionarissen met name voor het onderwijs zou meebrengen. Tot dusver werden de missionarissen door tientallen leke-onderwijzers bijgestaan. Hun terugkeer naar Kongo is echter twij felachtig geworden. Wanneer nu ook de missionarissen zouden vertrekken, bete kent dit, dat 52.000 leerlingen de missie scholen niet meer zouden kunnen bezoe ken. Advertentie AFGELOPEN I Zuurbranden en Heftige oprispingen! AFGELOPEN Deze speciaal bewerkte, onschadelijke maagtabletten heffen direct al die narig heid op; ook dat nare zeurende-vermoei- ende gevoel in de maagstreek verdwijnt prompt en keert niet terug. U gaat met genoegen aan tafel en hebt weer lust in het leven. Ventroletten brengen blijvende verbetering. Probeer direct een doosje Ventroletten prijs f. 3.75; of neem een radicaalkuur (gelijk aan vier doosjes) prijs f. 12.-. Verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten. Valkhoff's pharmaceutlsche fabriek Postbus 194 - Haarlem Verkoopkantoor: Fa H. ten Herkei N.V. Hilversum Modern, snel en mild, veilig en reukloos: van hamol uit Zwitserland tube 1.50-2.95 Eis van twee jaar celstraf Wegens poging tot afpersing en aanran ding heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam tegen een 23-ja- rige uit Curacao afkomstige zeeman twee jaar gevangenisstraf geëist. Het was ten laste gelegd dat hij een 30-jarige vrouw in april van dit jaar herhaalde malen met een geopend scheermes had bedreigd. De vrouw kende de zeeman, omdat hij be vriend was met haar man, die in de perio de dat de verdachte haar lastig viel, op zee voer. De zeeman zou van haar geld hebben geëist, eerst 25 gulden per dag en later 10 gulden. Op een nacht in april had hij haar bij het verlaten van een café op de Nieuwendijk opgewacht met een scheermes in de hand. Onder bedrei ging van: „Als je niet meegaat ga je er aan" had hij haar gedwongen mee te lo pen naar zijn kamer. Pas de volgende middag had de verdachte haar losgelaten. Met een opgezette en blauwe wang tenge volge van die mishandelingen door de ver dachte was ze thuis gekomen, hetgeen door een als getuige gehoorde huisgenote werd bevestigd. De verdachte verklaarde dat hij nog 10 gulden kreeg die hij de vrouw had ge leend en dat hij dat geld terug wilde heb ben. Volgens hem waren alle door de ge tuigen afgelegde verklaringen vals. De officier van Justitie merkte op dat de verdachte een terreur uitoefende in zijn omgeving zoals uit het onderzoek was ge bleken. De verdediger voerde aan dat de zeeman waarschijnlijk de dupe werd van een complot om hem een tijdlang weg te krijgen. Op 29 juli volgt de uitspraak. Directeuren van de Vrije Universiteit te Amsterdam hebben prof. dr. G. Wielenga thans buitengewoon hoogleraar in de di dactiek, statistische methoden in de psy chologie en experimentele psychologie, be noemd tot gewoon hoogleraar in de pae- dagogiek en de toepassing van statistische methoden in de psychologie. Dr. S. D. Fokkema, leider van het re- searchlaboratorium voor dc psychologie, is benoemd tot lector voor het onderwijs in de experimentele psychologie. Voor de opleiding in de paedagogiek werd tevens de heer J. W. van Hulst, di recteur van de hervormde kweekschool te Amsterdam, benoemd tot wetenschappe lijk hoofdambtenaar. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Gelderland, ir. A. Bur ger, heeft het hoofdgedeelte van de nieu we weg van Beek bij Nijmegen naar de Duitse grens in de gemeente Ubbergen ge opend. De weg dient niet alleen het streek- belang maar ook het steeds drukker wor dende vervoer van groenten en fruit van Nederland naar het Ruhrgebied en het Rijnland. Dat ging tot dusverre over de heuvelachtige en betrekkelijk smalle we gen van Ubbergen-Beek en Berg en Dal. Gehoopt wordt dat onze oosterburen nu ook spoedig de weg van de Duitse grens naar Kleef zullen verbeteren. Advertentie aluminium |aloul«4n De beste service bij Ged. Oude Gracht 108-110 - Haarlem Telefoon 17185 Deze verwrongen massa metaal vorm de tot voor enkele dagen de slanke boeg van de Amerikaanse torpedoboot- jager „Collett". Tijdens een dichte mist buiten de Californische kust kwam het schip in aanvaring met een andere torpedobootjager. Elf opvarenden van de „Collett" vonden de dood, terwijl er tien gewond werden. Van de aangeva ren torpedobootjager liep de machine kamer onder water, terwijl er aan boord van het schip ook nog brand uitbrak. ERONS In de Gazet van Antwerpen zag ik er een, waarop ik geen com- mentaar wens te geven; slechts een wenkbrauwfronsing: Dame vraagt kamer om te slapen j| bij eigenaar alleen, omtrent Git- schotel en kerk, 83, Hofstadestr., Berchem. KEGELEN Het Vaderland had een kop: In het oude „Zuid" rollen vanaf zaterdag de kegels. Ik zou daaraan willen toevoegen: „en vallen de ballen om". DIERTJE H Deze zag ik in Het Vaderland: H Aangeboden groene parkiet met kooi en lange cricketbroek. Jan van Nassaustr. 44 telefoon 775148. ^Hll KOOPJE (J) Volgens catalogus nr. 100 van anti- quariaat A. Kok (Oude Hoogstraat, Amsterdam) is daar (voor 67,50) verkrijgbaar: „Das grausame Weib (neu gebun- E den)" KOOPJE (II) En deze is Stadsblad uit H et Nieuwe (Schiedam): Te koop: Engels ameublement =E met bijpassend gotisch zitje en racefiets, alles in prima staat, ee Schimmelpenninckstr. 25, Schie- dam. De racefiets neo-gotisch? TalaHus - 11# „Awel zulle, kunde gij effe op dat knopske drukken?" vroeg een Belgische automobilist in de buurt van Antwerpen aan een uit Den Haag afkomstige jonge man. De jongen drukte op het knopje en hielp daarmee zichzelf en twee vrienden in handen van de politie. Voor een lange reeks van auto- en bromfietsdiefstallen en andere misdrijven zullen zij nu worden vervolgd. mm wmmm 'U,: -f- 7 V Bloeiperiode voor de Eerste Kamer De Staten-Generaal bestaan volgens de grondwet uit twee Kamers en de mede werking van deze twee takken der volks vertegenwoordiging is onontbeerlijk, wil een wetsontwerp uiteindelijk voorzien van de koninklijke bekrachtiging, tot wet ver- Horizontaal: 1. soort vestingwerk, 5. ma rine vrouwenafd., afk., 10. bep. boom, 11. voorbeeld, 13. woud van pijnbomen, 15. moeder van Jezus, 18. meisjesnaam, 19. rund, 21. in, 22. eveneens, 23. N. Atl. Ver- drags Org., afk., 25. eenheid v. verlichting, 26. ongaarne, 27. kroegje, 30. dwarsligger, 31. enige, 32. stijf, 35. een ongenoemde, afk. 36. zie 23, 37. kleurloos, 39. mijns inziens, afk., 41. bovenaards wezen, 43. het „ik", 45. meisjesnaam, 48. Griekse God v. d. oorlog, 50. kleur, 51. in goede conditie, 52. spoor staaf, 53. nachtvogel, 54. rivier in Drente, 56. Burgerlijk Wetboek, afk. 58. op de ma nier van, 59. gedurende, 62. in eigen per soon, 64. traag, futloos, 65. meisjesnaam, 66. neiging, 67. plaats, stad. Vertikaal: 2. afwezig, 3. berg waarop Mozes stierf, 4. heldendicht, 5. schijn, 6. gewoonterecht. 7. verstand, 8. insect, 9. tro pische vruchten, 12. boosaardige, 13. bep. bont, 14. bep. zijden weefsel, 16. in geen geval, 17. bep. bloem, 20. luier, 24. eerlijk 26. nota bene, afk., 28. bep. bloem, 29. ko- baltglas. 33. inhoudsmaat, 34. gegroet, 35 stralenkrans, 38. koning uit drama van Shakespeare, 39. zwaar, 40. lange, brede shawl, 42. grapjas, 44. beker v. h. Laatste H. Avondmaal, 46. keur, 47. spil, 49. week dier, 54. meisjesnaam, 55. plaats aan de Rode Zee, 56. hulp, 57. kleed, 60. verbeel ding, 61. zeer, 63. snel. Oplossingen inzenden vóór donderdag ochtend uitsluitend per briefkaart. Oplossing puzzel no. 40: Horizontaal: 1. vagevuur, 5. gesmak, 10. rapport, 11. eierrek, 12. afschrijven, 13. ziel, 15. welnu, 16. koopziek, 19. aambeeld, 21. anode, 25. tand, 26. madeliefje, 28. lagunes, 29. loflied, 30. pieren, 31. broeders. Vertikaal: 1. verval, 2. gepaste, 3. voor handen, 4. uitkijk, 6. ezel, 7. martini, 8. ku keleku, 9. wederom, 14. apenliefde, 17. har- telap, 18. plaatst, 20. menigte, 22. deftige, 23. zeiler, 24. bendes, 27. knie. Prijswinnaars: J. NordsiekWeslcrveld, Bloemondaalsestraatweg 139, Santpoort 7.50. W. L. J. CramerMansvelder, Vel- serduinweg 117, I.Jmuidcn 5.A. J. Kre- heven kunnen worden. Zeker, de Eerste Kamer is heel wat minder machtig dan haar zusterinstelling aan de overzijde van het Binnenhof, doordat zij het recht van amendement mist en haar aandeel in de vaststelling van de komende wetstekst in feite ontbreekt. Ook is haar vertegenwoor digend karakter bepaald van minder be tekenis. Dit tengevolge van het feit, dat haar samenstelling niet op direkte ver kiezing door het kiezerskorps berust en haar vernieuwing slechts elke drie jaar voor de helft geschiedt. Maar dit alles neemt niet weg, dat zij wel degelijk zekere invloed uitoefent op de gang van zaken, alleen reeds wat het tot stand doen komen van wetten aangaat. In de jongste weken nu heeft onze Senaat zich in het bijzonder twee keer sterk doen gelden. Bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat greep zij de ge legenheid aan te weten in het met een motie bekroonde debat met betrekking tot de IJtunnelkwestie om te laten zien en voelen dat zij er ook nog is. Verder had zij kort tevoren het bijkans zonder strijd dooi de Tweede Kamer aanvaarde regeringsont werp verworpen, dat een nieuwe regeling van het archiefwezen bevatte. De talrijke niet-Hagenaars, die zo nu en dan in de fraaie vergaderzaal van de Kamer van Vijfenzeventig een toeristisch kijkje komen nemen, moeten de laatste dagen bepaald onder de indruk zijn gekomen van de bij kans stralende gezichten onzer senatoren. Daarop stond te lezen dat zij zich ter dege bewust zijn van de betekenis der door hen in ons staatsbestel ingenomen positie. Het is hun immers in dit opzicht de laatste tijd bijzonder voor de wind gegaan. Hun doen en laten heeft alleszins begrijpe lijk flink de aandacht getrokken. Zij toonden zich ware mannetjesputters. Kortom, zij beleven werkelijk een bloei periode. Snelle bediening Binnen drie weken nadat het ontwerp voor een nieuwe Archiefwet op het sena- toriale veto was afgestuit, is een nieuw ontwerp bij de Tweede Kamer ingediend, dat ongetwijfeld in de ogen van die leden der Eerste Kamer, die tegen hadden ge stemd, een verbeterde uitgave zal zijn. Het bevat namelijk niet de twee artikelen die voor hen, omdat zij naar hun mening een bedenkelijke aantasting van het particu liere eigendomsrecht mogelijk maakten, de steen des aanstoots hadden gevormd. Nu was er tijdens de gedachtenwisseling over het oude ontwerp door een der afgevaar digden al op aangedrongen dat de regering zou toezeggen met een novelle voor de dag te komen, dat wil zeggen met een nieuw wetje, dat dan die beide bepalingen onver wijld zou schrappen. Had staatssecretaris mr. Scholten een belofte van die aard ge daan, dan had hij voor zijn ontwerp met de artikelen in kwestie waarschijnlijk nog wel het jawoord verkregen, omdat men dan meteen de zekerheid zou hebben ge had, dat die artikelen ijlings weer zouden verdwijnen. De staatssecretaris ging echter bij bedoeld debat niet op die suggestie in. Maar ziet, nog géén drie weken nadat de senatoren niet slechts hun tanden had den laten zien doch werkelijk ook hadden val gerust doen zonder enig risico voor een politieke verwikkeling! zien zij zich op hun wenken bediend. Want het nieuwe ontwerp bevat de door hen verafschuwde bepalingen niet. Staatsrechtelijk probleem Door deze gang van zaken doet zich thans de vraag voor, of een oplossing als deze staatsrechtelijk wel aanvaardbaar te achten valt. De Eerste Kamer mist het recht van amendement. Nu geldt in het algemeen de theorie, dat zij ook niet langs een omweg dat recht: mag uitoefenen. Dus niet via een ruilhandel met de regering in de vorm van het afdwingen van de belofte ener novelle, waarftegenover zij dan bereid is het op be paalde onderdelen bestreden ontwerp te aanvaarden in de wetenschap dat een no velle die onderdelen fluks zal helpen ver wijderen. Evenmin, zo gaat de theorie ver der, doet een regering er goed aan, ook zonder iets dergelijks eerst te hebben be loofd, binnen een minimum van tijd na verwerping van een wetsontwerp door de Eerste Kamer een nieuw ontwerp in te dienen, dat rekening houdt met hetgeen de meerderheid van de Eerste Kamer onge wenst vond. Dit dan is de in het algemeen geldende theorie. Van tijd tot tijd wordt daarvan echter in de praktijk wel afge weken. Een stukje parlementsgeschiedenis Nu het hier gaat om een aangelegenheid als de regeling van het Archiefwezen is het zeker niet misplaatst, een terugblik te werpen op onze parlementaire geschiede nis. En dan kom ik op het gebeurde met de zestig jaar geleden, na aanvankelijk stranding in de Eerste Kamer, tenslotte op geslaagde wijze in de vaart gebrachte On gevallenwet. Het regeringsontwerp bevatte het stelsel van verplichte verzekering, louter bij een staatsinstelling, n.l. de Rijks verzekeringsbank. In de Tweede Kamer werd een poging gedaan tot amendering in die zin dat door werkgevers opgerichte bedrijfsverenigingen, uitsluitend beogend arbeiders tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen te verzekeren, het recht zouden hebben hierin ten dele te voorzien, een mogelijkheid dus tot risico-overdracht. De regering wilde er echter niet van weten. Dit leidde lot verwerping van 't amende ment. mer, Prins Hendrikstraat 5, Lisse 2.50. doorgebeten dat konden zij in dit ge- en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Maar in de Eerste Kamer bleek een meerderheid aanwezig, die 't ontwerp zon der dit stelsel van ï-isico-overdracht niet wenste te aanvaarden. Het ontwerp leed zodoende op 1 juni 1900 schipbreuk. Prompt drie weken hierna diende de regering een gewijzigd wetsontwerp bij de Tweede Ka mer in, dat thans wel een en ander inzake risico-overdracht inhield en dit ontwerp be reikte daarop vrij snel het Staatsblad. In beginsel voel ik voor zulk een wijken voor de Eerste Kamer weinig. Toch zij gaarne erkend, dat de met de Ongevallenwet ge durende meer dan een halve eeuw opgedane ervaring reden geeft om te concluderen, dat de regering in 1900 wijs heeft gehandeld met de toen toegepaste oplossing van de hier vermelde verwikkeling. Kiezen of delen Haar bleef destijds trouwens weinig an ders over dan. hetzij die weg te bewan delen, hetzij van een tot stand doen komen van de Ongevallenwet voorlopig af te zien. Met betrekking tot de Archiefwet is het ongeveer eender gesteld. Het uitblijven van een nieuwe wettelijke regeling zou de belangen van een goede behartiging van het archiefwezen ernstig hebben ge schaad. Het is bepaald de hoogste tijd een nieuwe, tevens aanmerkelijk betere wet telijke regeling in het leven te roepen. Daarom is het zeker begrijpelijk, dat de regering er de voorkeur aan heeft gegeven in dit geval eieren voor haar geld te kiezen. Immers zal zij zich trouwens nog nader be raden over wat er nog mogelijk zal zijn om terugkeer van verdwaalde archiefbeschei den bij de overheid te bevorderen, hetgeen in het bijzonder het doel was van de twee artikelen, welke het op 9 juli ingediende ontwerp niet meer bevat. Senatoriale meegaandheid Was de Eerste Kamer in slechts korte tijd twee keer achter elkaar lastig tegenover de regering geweest, in de afgelopen week liet zij zich van 'n geheel andere kant kennen. Met name ten opzichte van de wetsontwer pen tot wijziging van de gz-ondbelasting en van de personele belasting. Te dien opzichte toch legde zij grote meegaandheid aan de dag. Zij nam ze zelfs zonder hoofdelijke stemming aan alleen de C.H. afgevaar digde De Geuze en zijn Staatkundig Gere formeerd medelid Fokker lieten met be trekking tot de verhoging van de grond belasting hun „tegen" aantekenen nadat in de Tweede Kamer de met het kabinet De Quay bevriende meerderheid het des betreffende ontwerp alleen maar had ge slikt onder de druk van minister Zijlstra's „onaanvaardbaar" tegenpver de motie- Lucas (K.V.P.) tot uitstel 'van behandeling. Ofschoon er ook in de Eerste Kamer nog wel een beetje nagepruttel wegens dat „on aanvaardbaar" te beluisteren viel, won minister Zijlstra daar het pleit toch heel gemakkelijk. Een troost vormde ongetwij feld de verklaring van de minister, dat hij alleen voor deze ene keer op de door hem voorgestelde verhogingen stond en hij bij een volgende huurronde te dien opzichte niet tot recidive zal overgaan. Dr. E. van Raalte Op 18 juni deed een autoverhuurder uit Den Haag bij de politie aangifte van dief stal van een personenauto. Op dezelfde dag kreeg de Haagse politie uit België be richt, dat de auto zwaar beschadigd langs de weg van de grens naar Antwerpen was gevonden. Enige tijd later had de Belgi sche gendarmerie ook de dief in handen: een 18-jarige jongen, die bekende de auto in Den Haag te hebben gestolen. Samen met een vriend was hij ermee naar België gereden. De vriend was in de grensstreek zo goed bekend, dat de jon gens zonder de marechaussee te passeren over de grens wisten te komen. Zij zetten koers naar Antwerpen, maar onderweg zag de vriend echter een prachtige brom fiets staan. Hij stapte uit, nam de brom fiets en reed ermee terug naar Nederland. Zijn vriend reed met de auto verder, maar slipte onderweg, sloeg over de kop en botste tegen een paal, waardoor de auto totaal werd vernield. Een Belgische automobilist was getuige van het ongeluk en stopte. Tot zijn ver bazing zag hij de jongen, die ongedeerd uit het wrak kroop, zonder nog naar de verongelukte wagen om te kijken, hard weglopen. Dat leek hem vreemd en hij hield de jongen aan onder voorwendsel, dat hij panne had en even hulp nodig had bij het weer op gang bi-engen van zijn auto. De jongen drukte op het knopje, de auto startte en de dankbare Belg bood de jongen een lift aan. Toen hij in Antwer pen wilde uitstappen bleek hij voor de deur van een politiebureau te staan. De Belg toeterde zo hard dat er een gendar me naar buiten kwam. De jongen werd toen ingerekend en naar Den Haag terug gebracht. De jongen bekende samen met de reeds genoemde vriend en met een 17-jarige timmermansleerling in de laat ste anderhalf jaar 22 bromfietsen, een fiets, zeven auto's en een draagbare radio te hebben gestolen. De bromfietsen wer den meestal gesloopt, waarna met de on derdelen andere bromfietsen rijklaar wer den gemaakt, de rest in het water werd gegooid of in bossen achtergelaten. In een bos in de buurt van Doorn lieten zij de gesloopte fietsen liggen. Met de auto's ging het ongeveer net zo. De jongens maakten er ritten mee en lieten de wa gens dan ergens staan, met medeneming van wat er van de inhoud van hun gading was. Zo stalen zij een verrekijker, een camera, een zakradio, een paraplu, siga ren, sterke drank en ook wel nummer borden. In mei van dit jaar liepen zij in het noorden van het land bijna tegen de lamp. Op 21 mei hadden zij in Den Haag een bestelauto gestolen. Zij reden ermee naar Groningen en vandaar naar Meppel. On derweg werden zij gevolgd door de rijks politie, die de zaak niet vertrouwde, maar na een dolle rit waarin snelheden van 135 kilometer werden behaald, wisten zij te ontkomen. In een onoverzichtelijke bocht schoten zij namelijk een inrit in en keer den, toen zij de politiewagen voorbij had den zien stuiven, over de weg die zij zo juist gekomen waren terug. In Groningen kregen zij echter onmiddellijk de gemeen tepolitie achter zich aan. De jongens wis ten evenwel opnieuw te ontkomen, zij het met achterlating van de auto. Een poging om een personenauto te stelen mislukte doordat de eigenaar juist naar buiten kwam. De laatste trein bracht de jongens nog naar Assen, maar verder kwamen zij niet. Op het Stationsplein stond echter een bestelauto. De sleutels die de jongens nog van een vorige auto van hetzelfde merk in de zak hadden, bleken ook op deze auto te passen en zo kwamen zij die nacht toch nog in Den Haag terug. Van een bankstel, dat in de bestelauto stond, schroefden zij onderweg uit baldadigheid de poten af en gooiden deze in het water. """««at»»»* MIIIUM11 mi MBIIHMMI C f iC J '7 iH De Tsjechoslowaakse P.T.T. zal ter ge legenheid van de nationale verzame laarstentoonstelling „Bratislava 1960" in september een tweetal postzegels uitgeven, welke de filatelisten bij zonder zal interesseren. De ene zegel met een frankeerwaarde van 60 hel ler toont een hand met een pincet die enkele postzegels vasthoudt. Een van de afgebeelde postzegels is ook als aparte frankeerzegel in de waarde van 1 kroon verkrijgbaar.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7