Circusartiest hing aan helikopter boven het IJ Generaal von Horn: troepen van de UNO zullen Katanga bezetten HET WEER Loemoemba pleegt overleg met Dag Hammarskjoeld OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Britse fascisten molesteerden Ghanese Hoge Commissaris Perzië erkent Israel Soldaat uit Bloemendaal in Frankrijk verongelukt Loemoemba in Londen Koudegolf in Noord-Italië ejore ijou viuj! Juli is veel te nat Westelijke wind Aan het strand Rel tijdens verblijf van Loemoemba in Londen Nieuwe explosies in kraters van Etna 20°/o korting op regenjassen House of England Nederlandse jongeren in moeilijkheden in Tirol Dekens stomen. Tijd. f. 1,25 In de krant van heden: Het woord is aan Uitgewezen ambassadeur 75e JAARGANG No 13 MAANDAG 25 JULI 1960 305e JAARGANG No. 166 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- llf Éi J ÉTll 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). 1 |f^i I 1 ^^^F ^^$F lr^ 1 ^^F ^^^1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 1 E 1 f 1 1 fr8™ I f Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Ai VA. V^L At A JL JL AM Jka# A f- PP;/ t. n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Op London Airport werd de Kongolese premier Patrice Loemoemba begroet door de Britse minister van staat voor Buitenlandse Zaken, John Profumo. BOLZANO (Bozen, Italië) (UPI) Een koudegolf die vandaag vanuit Duitsland en Oostenrijk Noord-Italië heeft bereikt, heeft de pieken van de Dolomieten met sneeuw bedekt en de temperaturen aan zienlijk doen dalen. Bij de Giovo- en Rolle-passen en in de vallei van Passiria (Passeier) daalden de temperaturen zondagavond onder het nul punt. In de steden Bolzano en Merano (Meran) was het zondagavond 4 graden Celsius. 'Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES (Van onze weerkundige medewerker) Doordat de bovenlucht al enkele weken veel te koud blijft (ook nu schommelt de vorstgrens boven ons land weer bij de 2000 meter hoogte) kan de zon, die op sommige dagen vele uren van de partij is, de temperatuur aan de grond niet omhoog krijgen. Is het kwik bij 18 a 20 graden aangekomen dan ontwikkelen zich to eer buien die met koude valwinden de temperatuur weer een duw omlaag geven. Op de meeste plaatsen is juli in ons land al een belangrijk te natte maand.Van droog te is in geheel West- Europa geen sprake meer. Wel is er nu wat warmere oceaan- lucht, voorafgegaan door een regenfront, naar ons land onderweg, zodat de tempera tuur iets aangenamer wordt. Wij blijven uitzien naar een hogedrukgebied, dat niet snel passeert maar in onze omgeving of boven Scandinavië blijft hangen. Het is echter niet uitgesloten dat de komende dagen het begin zullen worden van een redelijk zomerse laatste week van juli. Verwachting tot morgenavond: Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tempe ratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen goed tot mooi strand weer. Droog met zonnige perio den. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Middagtempe- ratuur ongeveer 20 gr. Zeewa ter bijna 18 gr. VooruitzichtenPerioden met goed strandweer, maar door zuidwestelijke luchtstroom nog geen belangrijk hogere tempe ratuur. (Van onze correspondent) LONDEN. UNO-troepen zullen Katanga spoedig binnenrukken. De koper provincie zal deel blijven uitmaken van de Kongo, zo heeft generaal Carl von Horn, de Zweedse commandant van de UNO-troepen in Kongo in een exclusief interview met de Londense „Daily Mail" in Leopoldstad gezegd. Hij verklaarde de volledige bevoegdheid te hebben om de poging van Tsjombe, de premier van Katanga, die gedreigd heeft de UNO-troepen te bevechten, om zich los te maken van de Kongo, te verijdelen. Von Horn sloeg met de vuist op tafel toen hij verklaarde dat de UNO-troepen de zuidelijke provincies, met inbegrip van Katanga, geheel zullen overnemen. Ik heb mijn instructies en ze zullen worden uitgevoerd. „Katanga blijft deel uitmaken van Kongo". Het zal nog een paar dagen duren, misschien meer dan een week, voor de UNO-troepen Katanga zullen betreden. De generaal beschikt nog niet over voldoende manschappen. NEW YORK, (Reuter) Premier Loe moemba van Kongo is zondag in New York aangekomen voor besprekingen met de secretaris-generaal van de UNO Dag Ham marskjoeld, die morgen naar Kongo ver trekt. Loemoemba wil de Amerikaanse pu blieke opinie op de hoogte stellen van de toestand in zijn land en zal hoogstwaar schijnlijk in Washington en Ottawa be sprekingen voeren over technische en eco nomische hulp. Vandaag heeft hij opnieuw een onderhoud met Hammarskjoeld, waar voor ook de delegatieleiders van de landen die zitting hebben in de Veiligheidsraad en van de negen Afrikaanse ledenstaten van de UNO zijn uitgenodigd. De Kongolese premier verklaarde na aankomst op het vliegveld Idlewild dat de (Van onze correspondent) LONDEN Britse fascisten hebben zaterdagavond Sir Edward Asavoe-Adjaye de Hoge Commissaris (dit is de titel van de ambassadeurs in Londen van de lan den van het Britse Gemenebest) van Gha na neergeslagen. De Hoge Commissaris had in het Ritz hotel een diner gehad met de premier van de Kongo, Patrice Loe moemba, en werd op straat door de be togende fascisten aangevallen. Een grote menigte zag geschokt toe, hoe Sir Edward werd gemolesteerd. Eerst kwam Sir Edwards zoon zijn vader te hulp en daarna schoten ook anderen toe. Ghana heeft van de Britse regering ge- eist, dat zij haar verontschuldigingen aan biedt voor het incident, en ook een vol ledig raport over het gebeurde opstelt. De Hoge Commissaris moet op doktersadvies enkele dagen het bed houden. Scotland Yard heeft drie mannen gearresteerd, die vandaag voor de politierechter zullen ver schijnen. Enkele minuten later verscheen Loe moemba. Hij wuifde glimlachtend naai de omstanders en stapte in zijn auto. welke hem naar het vliegveld bracht om zijn tocht naar New York voort te zetten, sa men met de Amerikaanse financier Edgar Detwiler, die het recht heeft gekregen de industriële en minerale rijkdommen van de Kongo voor de duur van vijftig jaar en regeringen zal worden uitgevoerd. Loe- ling, tot verdere ontwikkeling te brengen. Detwiler, die zei dat het contract gete kend was, verklaarde dat het plan door een internationaal consorium van bankiers en regeringen zal worden uitgevoerd Loe moemba en zijn regering hebben Detwi ler een garantie gegeven tegen onteige ning. Ondanks het feit dat Loemoemba vorige week nog de mogelijkheid opperde van het inroepen van Russische hulp, en daar mee een nieuwe wereldcrisis dreigde te veroorzaken, werd hij door de Britse re gering met alle hoffelijkheid ontvangen. Bij het vliegveld stond een honderdtal demonstranten, onder wie vele Afrikanen met spandoeken. Dc Frans-sprekende Loe moemba beschuldigd^ Tsjombe, de pre mier van de provincie Katanga, er op een persconferentie van dat hij niet de wen sen van de grote meerderheid van de be volking van Katanga vertegenwoordigt, maar een werktuig is van de Belgische propaganda. Loemoemba zei te geloven, dat de Belgische regering van plan is een onafhankelijk Katanga te erkennen, maai er niet openlijk voor uitkomt, uit vrees voor de wereldreactie. Loemoemba zei vertrouwen te hebben in de UNO, die Ka tanga als onderdeel van de Kongo wenst te herstellen. Loemoemba gelooft niet, dat het nodig is daartoe geweld te gebruiken. „De Belgen lieten ons in de steek en voer- CATANIA, Sicilië, (UPI) In de kra ters van de vulkaan de Etna op Sicilië heb ben zich vanmorgen vroeg opnieuw twee explosies voorgedaan, welke de bevolking van Zafferana het hoogst gelegen dorp op de Etnahellingen in pyjama de straat deed opvluchten. De reeks aardschokken in Midden-Italië bij de stad Terni, duren voort. Ondanks verzekeringen van de gemeentelijke auto riteiten, dat de schokken te wijten waren aan „normale" verschuivingen van steen massa's onder de grond, waren zondag avond maar 10.000 van Terni's 84.000 bur gers in de stad. Een aantal van hen is maar vast met vakantie naar elders gegaan, an deren slapen buiten in tenten of gepar keerde auto's. Schade van enige omvang heeft zich nog niet voorgedaan, evenmin als persoonlijke ongelukken. den stelselmatig sabotage uit", aldus Loe moemba. Gevraagd was of hij communist was, antwoordde hij lachend dat iedereen in Afrika, die vooruitstrevend is, het etiket „communist" krijgt opgeplakt. Hij zeide diep gehecht te zijn aan de bodem van Afrika en een nationalist te zijn. Detwiler voegde eraan toe, dat uit het contract met hem duidelijk blijkt, dat Loemoemba niet pro-communistisch, anti-kapitalistisch of anti-blank is. De Britten hebben een zeke re sympathie voor Loemoemba omdat hij Ghana als zijn voorbeeld beschouwt. Hij hoopt een zelfde verhouding met België tot stand te brengen als er tussen Ghana en Groot-Brittannië bestaat. Loemoemba is voorstander van een gecentraliseerd Kongo. President Kasavoeboe, die rooms- katholiek is en volgens de „Observer" paters Jezuïten als raadslieden heeft, wil een federatie van stammen. Beiden zijn door de tragische gebeurtenissen voorlo pig tot elkaar gebracht. Loemoemba zou wel zijn greep op de Kongo verloren'heb ben. maar niet op het kabinet. vrede in zijn land afhangt van het onmid dellijke vertrek van de Belgische troepen. De UNO strijdmacht zal deze week de voorgestelde sterkte van tienduizend man bereiken. Epidemieën dreigen BRUSSEL, (ANP) De Belgische re gering heeft Hammarskjoeld zondag ge waarschuwd tegen het gevaar van epide mieën in Kongo als gevolg van het vrijwel volledig uitvallen van de medische dien sten. Sinds de onafhankelijkheid heeft de Kongolese bevolking zich geleidelijk ont trokken aan alle preventieve geneeskun dige maatregelen, die haar zijn voorge steld als dwangmaatregelen van de Bel gen, aldus een boodschap van de Belgische regering aan de UNO. Voorts wordt ge meld, dat de Kongolese medische assis tenten het vertrek hebben geëist van alle vijfhonderd Belgische geneeskundige werk krachten. Zij willen de medische dien sten zelf in handen nemen en zich bevoegd heden toekennen, zonder daarvoor de ver- Advertent ie Nog meer regen in zicht... Nu in de Service-Verkoop Valmeline Eg. katoen, alle maten, klassieke en sport- modellen. Nü v.a. 71,60 Stoffels Diolen, polyester met katoen. Vedergewicht, wasbaar. Nü v.a. 75,60 Ital. import, met leer afge werkt. Modieuze kleuren. Zeer aparte modellen met ceintuur. Nü v.a. 95,60 Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 tegenover Tuschlnskl eiste opleiding te hebben gehad. In sommi ge gebieden, aldus de medeling, wordt het Belgische artsen onmogelijk gemaakt hun taak uit te voeren. De Belgische regering kondigt voorts aan de afgelopen dagen zes mobiele medische eenheden naar Kon go te hebben gezonden, waarbij zich twin tig artsen bevinden. Een beroep op de UNO gedaan om de technische leiding van de medische teams in handen van de Bel gische artsen te laten en hen voldoende bescherming te verlenen. Ook uit Brazi lië en Israël zijn medische eenheden on derweg. Met een rapport van de medische dienst op het vliegveld Ndjili van Leopoldstad is 'in Brussel gereageerd op een verklaring van Loemoemba over de „overdreven" berichten over de ontering van Belgische vrouwen tijdens de onlusten. De geneeshe ren zeggen in dit rapport, dat alleen via de luchthaven van Leopoldstad tussen de 300 en 350 Belgische vrouwen zijn geëva cueerd die door de muiters zijn mishan deld. Er waren meisjes onder van acht tot elf jaar. ELISABETHSTAD (Reuter) De minis ter van Binnenlandse Zaken van Katan ga, Godefroid Moenongo, heeft verklaard „verbaasd, teleurgesteld en bedroefd" te zijn over de weigering van België, de zaak van Katanga in de UNO te verdedigen. Wij hebben genoeg bewijzen van onze loyaliteit, toewijding en vriendschap ge geven om 'n beroep op België te kunnen doen", aldus Moenongo. De Belgische regering heeft laten weten „kennis te hebben genomen" van Katan ga's onafhankelijkheidsverklaring. Moe- nongo's verklaring is 't eerste teken van ontstemming jegens België van de rege ring van Katanga Premier Tsjombe heeft zaterdag op een persconferentie een plechtig beroep ge daan op president Kasavoeboe en op an dere Kongolese leiders om met hem sa men te werken bij de bouw van de Vere nigde Staten van Kongo. Hij ontkende dat de onafhankelijkheidsverklaring van Ka tanga tegen de Kongolese natie zou zijn gericht. De provincie heeft zich slechts afgescheiden om economische ondergang en anarchie te voorkomen, zo zei hij. Een Oostenrijkse reddingsploeg heeft zaterdagavond een groepje uitgeputte jon ge Nederlandse toeristen gered, dat op de 1.600 meter hoge Heuberg in de Tiroler Alpen in moeilijkheden was geraakt. Het groepje, dat met vakantie in Tirol was, werd door mist en zware regenval verrast, toen het de Heuberg had beklom men. De redders werden gealarmeerd door de 20-jarige Rex Boswinkel uit Am sterdam, die er in was geslaagd de vallei te bereiken. De reddingsploeg slaagde er in de uitgeputte jongelui nog de zelfde avond naar de vallei te brengen. De 20- jarige Anita Boswinkel uit Den Haag moest naar het ziekenhuis in Kufstein worden gebracht, daar zij aan het hoofd gewond was geraakt door een val. Behalve Anita en Rex Boswinkel maakten deeluit van het groepje de 20-jarige Els van Doesschote uit Amsterdam, de 10-jarige Mar ja van Zijl uit Den Haag en de 17-ja- rige Rob van Zijl uit Amsterdam. Een circusartiest heeft in Amsterdam boven het IJ halsbrekende toeren ver richt, hangende aan een trapeze, welke aan een helikopter was bevestigd. (Van onze Amsterdamse redacteur) „Mijn enige angst was dat hij te laag zou vliegen", aldus de 42-jarige trapezewerker Johannes Hochgemuth, die zaterdagmiddag tot afgrijzen van honderden te hoop ge lopen Amsterdammers, maar tot vreugde van tientallen fotografen en televisie cameramannen, aan een trapeze onder een helikopter hangend, zijn acrobatische toe ren maakte. Het circus Boltini kondigde hiermee zijn komst in de hoofdstad aan. „Mij krijgen ze nooit meer voor zo'n stunt", zei piloot Eelco Schuller na afloop van het waagstuk. „Die knaap wilde steeds hoger, maar ik heb rekening te houden met de luchtstromingen. Dat ik op het laatst plotseling laag over de aanlegplaats van de tolhuispont scheerde en voor het Shell-laboratorium een duik maakte, was niet de bedoeling. De wind wierp me daar heen en het had weinig gescheeld of ik had mijn toestel verspeeld". Om half een, na enige rondjes te hebben gemaakt, koos Schuller positie boven een landtong van de Six-haven, achter hel Centraal Station. Hochgemuth klom uit het vliegtuigje en liet zich op de trapeze zakken. Het toestel ging echter zo laag. dat hij op de grond had kunnen springen Verontwaardigd riep hij naar boven dal Schuller moest stijgen, maar hij kon de motor niet overstemmen. Hij klom weer naar boven, waarop Schuller, tot teleur stelling van de belangstellenden, onmid dellijk koers zette naar Schiphol. „Dat heeft mij nou 5.000,gekost", riep circus-directeur Toni Boltini wan hopig uit. Hij belde Schiphol op en het ge lukte hem tenslotte het tweetal opnieuw de lucht in te praten. Deze keer verliep de stunt naar wens. Johannes Hochgemuth vertelde later in het circus, waar hij „vlieger" van het luchtnummer „De Olympics" is: „Ik heb er erg tegenop gezien, niet tegen de stunt zelf, maar tegen dat vliegen. Ik had name lijk nog nooit gevlogen. Dat het zo koud zou zijn, had ik niet gedacht". De helikopter, die 's morgens van Zes tienhoven was vertrokken, had de deuren thuis gelaten. De heer Hochgemuth zat al te bibberen van de kou voordat hij zijn toeren aan de trapeze moest verrichten. pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Kunst 4 Agenda can Haarlem en IJmond 4 Uit stad en omgeving 4, 5 Beeldverhalen 6 Toch Is Het Zo6 Feuilleton 6 Horen en Zien 6 Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Sport 9, 10, 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's TEHERAN, Perzië (Reuter) De Sjah van Perzië heeft zaterdag bekendgemaakt dat zijn land Israel heeft erkend. De Sjah voegde hier aan toe, dat deze erkenning niets nieuws inhoudt, daar de de facto er kenning van Israel reeds jaren geleden heeft plaats gehad, toen werd 'n gezant in Tel Aviv benoemd, die later werd terugge roepen. Een ./oordvoerder van de Arabische Li ga heeft het besluit van Perzië Israel te erkennen „ernstig" genoemd, „te meer omdat Perzië een islamietisch land is." Advertentie Ralph Waldo Emerson: De mensen van karakter zijn het gewe ten der maatschappij. Dr. Arieh Levavi, de Israëlische am bassadeur in Argentinië, die wegens de arrestatie van Adolf Eichmann in Ar gentinië tot „persona non grata" is verklaard en uitgewezen is. De foto toont hem bij een bezoek aan het Ar gentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken in Buenos Aires. Morgen ver trekt hij naar Israel. In diplomatieke kringen verwacht men, dat zijn ver trek de weg zal banen voor de bespre kingen tussen de juridische adviseur van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken, dr. Rosenne en zijn Argentijnse collega De Pablo Par do Naar de Legervoorlichtingsdienst mede deelt, is zondagmiddag omstreeks drie uur de 20-jarige dienstplichtig soldaat J. J. Monkel uit Bloemendaal dodelijk veron gelukt. Hij reed met drie andere inzittenden in een jeep bij Messeix in de buurt van La Courtine in Frankrijk, waar zijn onderdeel, het 45ste bataljon infanterie, gelegerd is. Ir een haarspeldbocht raakte de jeep van de weg af en viel in een tien meter diep ravijn. Hierbij kwam soldaat Monkel om het leven. De drie andere inzittenden werden slechts licht gewond. Omgekomen militair naar Nederland Het stoffelijk overschot van de veronge lukte soldaat zal morgen per vliegtuig naar Nederland worden overgebracht. Van Soesterberg vertrekt daartoe mor genochtend al: extra vlucht een Dakota naar het Franse vliegveld Clermont-Fer rand in de nabijheid van La Courtine. Morgenavond wordt de Dakota met het stoffelijk overschot op Soesterberg terug verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1