de RANG dg msftapeuti# van dgmslé tang. TSJOMBE'S GROOTSPRAAK LIJKT NIET GEFUNDEERD Grondtoon voor Republikeinse campagne: anti-communisme NAAIMACHINES WERELDNIEUWS Israelisch-Argentijns 7 incident gesloten? VAN HORN'S VERKLARING WEKT OPSCHUDDING IN BRUSSEL Doodvonnis aan Georges Rapin voltrokken UN O-interventie is onvermijdelijk als Hammarskjoeld geen compromis vindt Democraten in openingsrede beticht van aanmoediging van Russen <~Praatótoel ENGEL DINSDAG 26 JULI 1960 3 Kenya's inheemse leider MBoya in New York Subandrio naar eilanden grenzend aan N. Guinea Loemoemba in New York Tsjechische vliegtuigen boven bases in Spanje Geheim België verleent Katanga alle mogelijke hulp Op de BUENOS AIRES (A.F.P.) —De uitwij zing van de Israëlische ambassadeur in Buenos Aires heeft het Argentijns-Israeli- sche incident over de ontvoering van de oorlogsmisdadiger Eichmann in feite ge sloten, zo verklaart men in kringen van het Argentijnse ministerie van Buitenland se Zaken. De ambassadeur zal vandaag naar Israel terugkeren. Volgens genoemde kringen beschouwde de Argentijnse rege ring zijn uitwijzing als een fundamente le sanctie". Pas daarna zou een regeling van het conflict mogelijk zijn. Intussen zouden juridische adviseurs van het Ar gentijnse en het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken in Buenos Aires de basis hebben gelegd voor een akkoord tussen beide landen. Een normalisering van de diplomatieke betrekkingen in een nabije toekomst zou mogelijk zijn, daar de Argentijnse regering zich niet tegen de komst van een nieuwe Israëlische ambas sadeur zou verzetten. NEW YORK (Reuter) Tom Mboya, in heems leider van Kenya, is zondag in New- York aangekomen. Hij deelde mee, dat hij met premier Loemoemba van Kongo, die enige uren vóór hem aankwam, hoopte te spreken over de toestand in Midden- Afrika. Dinsdag zou hij besprekingen voe ren met senator Kennedy, de Democrati sche kandidaat voor het presidentschap. Mboya is naar de V. S. gekomen om be langstelling te wekken voor de behoeften van Oost- en Midden-Afrika op onderwijs gebied. Hij wild geld bijeenbrengen, opdat 200 tot 250 Afrikaanse studenten in de V.S. kunnen studeren. De komende verkiezingen in zijn land zei hij te beschouwen als een referendum over onafhankelijkheid. „Wij zullen eisen dat Kenya onafhankelijk wordt na de ver kiezingen", zo kondigde hij aan. Tanganyika De leider van de Afrikaanse nationale unie van Tanganyika, Julius Nyerere, heeft gouverneur Richard Turnbull verzocht hem op te dragen een regering te vormen. Hoewel nog geen verkiezingen zijn gehou den, staat het reeds vast dat de Afrikaanse nationale unie een meerderheid in het par lement zal krijgen. In 58 districten staan namelijk slechts vertegenwoordigers van de unie-kandidaat. Het verzoek van Nye rere, een regering te mogen vormen, of schoon nog geen verkiezingen zijn gehou den, heeft rechtskundigen in Londen voor een moeilijk probleem geplaatst. DJAKARTA (Reuter) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. dr. Suban drio, heeft vrijdag met de chef-staf van de Indonesische zeemacht, schout-bij-nacht R. E. Martadinata, overleg gepleegd over zijn voor genomen bezoek aan de Indonesische eilan den, die grenzen aan Nederlands Nieuw Gui nea. Aan journalisten deelde dr. Subandrio na de bijeenkomst mede, dat het in zijn be doeling ligt het bezoek aan genoemde eilan den aan het einde van juli te brengen. DJAKARTA (UPI) Een woordvoerder van het Indonesische leger heeft maandag gezegd, dat de sterkte van de Indonesische troepen in gebieden, die grenzen aan Ne derlands Nieuw Guinea, „aanzienlijk is opgevoerd". Lt.kol. Djuhartono, die het woord voer de namens stafchef Nasution, zei dat deze versterking was gepaard gegaan met ge- intensifeerde trainingsprogramma's, ge zien de „kritieke" toestand, welke was ge schapen door het besluit van de Neder landse regering om de Karei Doorman en troepenversterkingen naar Nieuw Guinea te sturen. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ELISABETHSTAD, 26 juli. „Als de UNO-troepen Katanga binnen willen zullen wij dat beletten door het vliegveld te versperren. De onafhankelijke staat Katanga is een „fait accompli". Wij zullen tot de dood voor hem strijden". Dat zei Vloïse Tsjombe, de 42-jarige premier van de mijnstaat Katanga in Zuidoost- Kongo, die zich op 11 juli van de Kongo-republiek losscheurde, maandag tegen mij. Tsjombe gelooft overigens niet aan een UNO-interventie in Katanga, omdat de Belgen hier reeds dc orde handhaven. De Belgen doen immers alles om het Katangese „fait accompli" te versterken. Tsjombe wordt omringd door Belgische adviseurs: graaf Daspremont Lyndcn leidt de economische hulpmissie en geeft politiek advies, majoor Weber fungeert als woordvoerder en kabnetschef, majoor Grcvecocur is koortsachtig doende het Katangese leger en politietroepen op de been te brengen, de Belgische troepen handhaven dc orde en ontwapenen alle nict-Katange.se leden van de „Force Publique", niet altijd zachtzinnig zoals een incident in Kolwesie bewees, waar Belgische raketten zestien Kongolezen doodden. Op dc officiële erkenning na stelt België dus alles in het werk om de Katangezen te ruggesteunen, hopende zo een politieke tegenpool te schepen die de zfidere Oost- kongoiese gebieden kan aantrekken en de enorme Belgische belangen in Katanga kan waarborgen. Katanga's „Union Minicre" produceert acht percent van de wcreld- produktie van koper en zestig percent van kobalt. Maar waar Katanga 66 percent va-n het nationale inkomen en de Union Mi- nière twintig percent van het belasting inkomen van de Kongolese staat binnen brengt, zal Loemoemba alles proberen om deze economische locomotief weer voor zijn lege wagens te spannen. Wie deze strijd zal winnen hangt af van Hammarskjoeld's interpretatie van het re solutie van de Veiligheidsraad, die van Kongo's territoriale integriteit spreekt Hammarskjoeld. die donderdag in Leopold- stad aankomt en mogelijk een bezoek aan Katanga zal brengen, moet dan beslissen of hij de „blauwhelmen" naar de afgeschei den staat zal sturen. Tsjombe zal nauwe lijks effectieve weerstand kunnen bieden, want hij heeft slechts vijfhonderd Katan gezen onder de wapenen. Een Belgische brigade en twee parachutistenbataljons staan weliswaar officieel onder de orders van Katanga's minister van Binnenlandse Zaken, maar het is nauwelijks te verwach ten dat de Belgen gewapende weerstand aan de UNO-troepen zullen bieden. Ook minister Moenongo's ernstig gemeende voorstel om de Belgische helmen blauw te verven, lijkt nauwelijks uitvoerbaar. Hoewel Tsjombe steunt op Katanga's sterke separatistische gevoelens, een grote parlementaire meerderheid heeft en be weert dat een deel van de oppositiepartij, de Baloebakat, solidair met hem is, is het politiek thuisfront zwakker dan het lijkt. Tsjombe's Conakatpartij wordt geleid door stamhoofden en enkele door de Union Mi- nière gevormde en betaalde intellectuelen. Tsjombe behoort tot de koninklijke Loendafamilie en de sterke man Moenongo is de achterkleinzoon van het grote opper hoofd Msri. Dë achterlijke massa volgt hen braafjes, maar een groot; deel van de ontwikkelden en het'stedelijk:' proletariaat houden het met Loemoemba. Voorzitter Zendwe van de Baloebakat zit nog steeds in Leopoldstad. Tsjombe's tegenstanders noemen hem de marionet van de Union Minière, die zijn aanzienlijke persoonlijke schulden zou hebben betaald. Tsjombe en Moenongo geven toe: „Als Loemoemba hier komt gaan wij voor de bijl, daarom hou den wij vast aan de onafhankelijkheid." Hoewel onder dekking van de Katangese regering de Belgische adviseurs en mili tairen op een, overigens wankele, legale basis aan de touwtjes trekken, blijft de Belgische burgerbevolking ongerust. De mannen zijn weliswaar goeddeels uit Noord-Rhodesië terug, waarheen zij in nodeloze paniek vluchtten, maar zij zijn voortdurend gereed tot een hernieuwd ver trek. „Als de Belgische soldaten vertrek ken, gaan wij ook. Wij hebben geen be hoefte aan een bescherming door UNO- negers," is het unfair, maar algemeen com mentaar. De vrouwen en kinderen blijven naar huis vertrekken. Bij mijn aankomst op het vliegveld van Elisabethstad was de vertrekhal vol met achthonderd nerveuze echtgenoten, uren wachtend op het vertrek en bewaakt door barse Belgische militairen, die de buiten landse correspondenten overkordaat met machinepistolen in de maagstreek prikten. De Nederlandse kolonie in Elisabethstad bleef ongedeerd en ongeraakt door de pa niek. Zo blijft onder een oppervlakkige nor malisatie de toestand hier een van diepe onzekerheid over de toekomst van Kongo's rijkste deelstaat. Mogelijk zal Hammar skjoeld eerst pogen een politiek compro mis tussen Leopoldstad en Elisabethstad te bewerkstelligen, aleer hij het andere on vermijdelijke sein tot UNO-interventie geeft. Advertentie zonnige De premier van Kongo, Loemoemba in New York gefotografeerd met de se cretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld. (Telefoto). (Van onze correspondent) WASHINGTON Het ziet er naar uit, dat Nixons campagne voor het president schap veel nadruk zal leggen op de strijd tegen het communisme. Nixon, die onge twijfeld gekozen zal worden als Republi keinse candidaat op de conventie, die maandag te Chicago is begonnen, hid te voren de grondtoon-speech gelezen,' die Walter Judd, congreslid uit Minnesota, al daar zou houden. Nixon was zeer met de inhoud dezer rede ingenomen. De toe spraak van Judd was het enige belangrij ke evenement van de eerste avond. De akoestiek van de zaal te Chicago is veel beter dan die in de arena van Los Angeles, waar de Democraten hun conventie gehou den hebben. Het publiek reageerde met groot enthousiasme op de woorden van Judd, die de toon probeerde aan te geven voor de Republikeinse verkiezingsstrijd. Vele van Nixons campagnes zijn in het verleden gebaseerd geweest op de strijd tegen het communisme. Judd herinnerde er aan, dat honderd jaar geleden de grote republikein Lin coln de strijd heeft aangebonden tegen de slavernij. Wat Lincoln voor de Amerikaan se natie heeft gedaan, dat moest de nieu we republikeinse president thans doen voor de wereld. Weer een strijd van vrij heid tegen slavernij. Judd sprak met trots over de prestaties van de U-2. Het communisme is volgens Judd zo sterk ge worden, omdat de Democraten zo slap zijn geweest. De Democraten zouden de communisten aanmoedigen. In zulk een „grondtoon"-speech komt uiteraard veel partijdigheid en overdrij ving voor, maar indien de campagne fel zal worden en dat valt te verwachten dan lijkt het heel goed mogelijk, dat Nixon wederom het communisme als voor naamste Ihcma zal kiezen en dan kan men nu reeds voorzien, dat de Republi keinen er weer na aan toe kunnen komen de Democraten voor te stellen als de par tij van het verraad. Overigens kan Judds voorstelling van zaken, dat men thans een burgeroorlog op wereldschaal moet verwachten teneinde de slavernij af te schaffen, moeilijk groot enthousiasme wekken bij de Amerikanen. Hij zeide weliswaar „Wij moeten deze koude oorlog winnen," maar Lincolns bur geroorlog is niet zo koud geweest. Judd beschouwt de buitenlandse politiek als het belangrijkste thema van de ver kiezingsstrijd. Kennedy is het daarmede eens. Maar daarom zal men de binnen- landse-aangelegenheden niet vergeten^ Vooral niet, omdat de republikeienen nog steeds met trots kunnen wijzen op de wel vaart, die de jaren van Eisenhowers re giem in 't algemeen hebben gekenmerkt. Een minimum aan regeringsbemoeiing is volgens de republikeinse koks het beste recept voor een algemene welvaart. Iede re Amerikaan moet gelijke kansen heb ben. Een groot applaus kreeg Judd, toen hij in dit verband opmerkte: Kennedy, de zoon van een rijk man, moet evenveel kans hebben als Nixon, de zoon van een arm man. De Republikeinen kunnen in 't algemeen steun verwachten van de wel- gestelden. Kennelijk proberen zij vooral winst te boeken onder hen, die zich, wat de financiën betreft, dichter bij Nixon weten. Nog steeds geven sommigen de hoop niet op, Rockefeller over te halen de kandidatuur voor het vice-presidentschap te aanvaarden. Volhardt deze echter in zijn weigering, dan geeft men Cabot Lodge de beste kans voor de tweede plaats. Ca bot Lodge is onder Eisenhower Amerika's vertegenwoordiger bij de UNO geweest, waar hij zich naam heeft gemaakt als een stoer en enigszins pompeus bestrijder van de communisten. Lodge kan men Ameri ka's zwaargewicht noemen in de koude oorlog. Gezien de „grondtoon"-speech van maandagavond, zou hij daarom goed pas sen in Nixons team. MADRID, (Reutei-) De afgelopen we ken is het vliegtuig van de Tsjechoslo- waakse luchtvaartmaatschappij, dat de dienst tussen Praag en Conakry in Guinee onderhoudt, ten minste een maal uit de koers geraakt in de richting van de Ame rikaanse luchtbases in Spanje, aldus is van doorgaans goed ingelichte Amerikaanse zijde in Madrid vernomen. Advertentie UW HAAR IS UW KROON De nieuwe kortere haarmode vraagt zeer vakkundig knippen. Wij brengen het allernieuwste. Spoelingen, verven en permanent-wave onder volle garantie. 35-jarige ervaring. C. 3. OERLEMANS GIERSTRAAT 69 - TELEFOON 21736 WASHINGTON (DPA). Een commissie van het Amerikaanse Congres heeft vast gesteld dat het ministerie van Defensie wekelijks zoveel documenten van het stem pel „Geheim" voorziet dat deze op elkaar gestapeld 37 meter boven het Empire State Building zouden uitsteken. Dit gebouw van bijne 400 meter is een van de hoogste ter wereld. De commissie heeft in de afgelopen vijf jaar, in opdracht van het Huis van Afge vaardigden, een onderzoek ingesteld naar de voorlichtingpolitiek van de regering. In haar rapport wordt gezegd dat alleen al het ministerie van Defensie in de afgelopen paar jaar de bevolking driemaal zoveel in lichtingen heeft onthouden als in de voor gaande veertig jaar met inbegrip van de heide wereldoorlogen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Er heerste gisteren in Brussel aanzienlijke opschudding over de verklaring van de commandant van de UNO-trocpcnmacht in Leopoldstad, de Zweedse generaal Von Horn, die volgens de „Daily Mail" had gezegd dat de UNO- troepen ook Katanga zullen bezetten en dat alle Belgische troepen Kongo dienen te verlaten, inclusief de Belgische militaire bases. Hoogstwaarschijnlijk dat de gene raal, die zijn verklaringen later introk, deze in feite wel heeft afgelegd. Von Horn werd door secretaris-generaal Hammars kjoeld op zijn nummer gezet, zo werd in kringen van het departement van Buiten landse Zaken te Brussel bevestigd. Wigny merkte naar aanleiding van de uitlatingen van generaal Von I-Iorn het volgende op: In de eerste plaats zouden de militairen van iedere rang zich van poli tieke verklaringen dienen te onthouden. Het is een ongeschreven wet in de demo cratie dat het leger zwijgt. Wij onder zoeken of het vraaggesprek al dan niet is gehouden, en zo ja wat de juiste tekst is van de verklaringen van generaal Von Hom. Hangende dit onderzoek wil ik mij van verder commentaar onthouden. Indien de generaal de hem toegeschreven verkla ring aflegde zullen wij secretaris-generaal Hammarskjoeld vragen maatregelen te treffen tegen onverantwoordelijke verkla ringen van militairen. Hammarskjoeld komt woensdag naar Brussel voor overleg. Ik zal de zaak dan met hem bespreken. In Katanga is orde en rust, terwijl elders in Kongo onrust en chaos heersen. Premier Tsjombe oefent daadwerkelijk gezag uit in Katanga en wenst geen UNO-troepen. De toekomstige staatsvorm van Kongo is een zaak van de constituerende vergadering van Kongo. Intussen verleent België tech nische en financiële hulp aan de Kongolese provincies waar orde en rust terugkeren. De kwestie Katanga is dus nog steeds het centrale punt in de Kongolese politiek. De Belgische regering heeft op een meer for mele wijze stelling genomen ten voordele van Katanga. De adjunct-kabinetschef van premier Evskens, graaf Harold d'Aspre- mont Lynden, is in dienst getreden van premier Tsjombe en zal in Elisabethstad de Belgische technische hulp aan Katanga coördineren. Terwijl de Kongolese kwestie in Brussel een regeringscrisis dreigde te veroorzaken, behaalde de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Pierre Wigny, op het diplomatieke front twee overwinningen: de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Couve de Murville, en zijn Britse collega Selwyn Lloyd hebben over de toestand in Kongo verklaringen afgelegd die de Bel gische interpretatie van de resolutie van de Veiligheidsraad en de houding ten op zichte van Katanga nagenoeg bevestigen. In kringen van de Belgische liberale partij lijkt men plotseling van oordeel, dat het beter is dat enkele ministers van de regering, die te nauw bij het Kongo-beleid van de regering waren betrokken, zouden aftreden. Hiermee zou volgens de liberalen tegemoet, worden gekomen aan de Belgi sche openbare mening, die thans de gehele regering verantwoordelijk stelt voor de catastrofale regeringspolitiek inzake Kon go. De liberalen, die een harde politiek ten opzichte van Kongo voorstaan, ofschoon de liberale vice-president van de regering de Rondetafelconferentie presideerde, heb ben de minister van Defensie, Gilson, uit bundig lof toegezwaaid voor de organisatie van het Belgisch militair optreden in Kon go, ofschoon Gilson een C.V.P.-minister is. Het bleek echter dat de meningsverschillen gisteravond waren bijgelegd. In die zin legden de voorzitters van de C.V.P. en van de liberale partij verklaringen af. Premier Eyskens verklaarde tegenover journalisten dat er geen sprake kan zijn van een wijzi ging in de huidige Belgische regering. PARIJS (AFP) De bijna 24-jarige Georges Rapin, alias „Monsieur Bill", is dinsdagochtend in Parijs terechtgesteld. Hij was op 31 maart ter dood veroor deeld op beschuldiging van moord op zijn vriendin, de prostitué Dominique Thirel en een pompstationbediende te Villejuif. Rapin, die van goeden huize was en door zijn familie van een ruim zakgeld werd voorzien, had aansluiting bij de on derwereld van Montmartre gezocht, toen hij maatschappelijk een mislukkeling bleek te zijn. Dat hij in onderwereldkringen niet gezien was, bleek toen hij ruim een jaar geleden op aanwijzing van een zijner re laties in Montmartre werd gearresteerd wëgëns "de" 'moord op Dominique Thirel, wier gedeeltelijk verbrande lijk aan de kant van een weg door het bos van Fon- tainebleau was gevonden. Hij bekende aan deze moord schuldig te zijn. Voorts deel de hij mee de hand te hebben gehad in een reeks andere moorden, maar bij het onderzoek bleek, dat hij een grote fan tast was. Op grond van de bijzondex-heden die hij wist te vertellen, werd hem, behal ve de dood van Dominique Thirel, alleen de moord op de pompbediende ten laste gelegd. Op de terechtzitting verklaarde hij ech ter, dat ook zijn bekentenissen die op deze twee zaken betrekkingen hadden, op fantasie berustten. Toen hij, ondanks de verdediging van bekende strafpleiters als René Floriot, ter dood werd veroordeeld, weigerde hij in beroep te gaan of gratie te vragen. Hoezo lief? Wij hebben u zo dikwijls horen zingen, lezer: „Lieve Schipper vaar mij over!"; daarover zouden wij u graag nader willen spreken. Het is, dunkt ons, van belang dat wij u hier even de ogen openen. Want waar uit maakt u op dat het e en „lieve schipper is? Een een voudige, maar scherpe vraag, lijkt ons. Het kan immers best een ontaarde vader zijn of een persoon die de kat trapt of zulk een verworden individu die zijn vrouw slaat of zelfs wel een kerel die vliegjes de vleugels uitrukt in kwade opwellingen; dat kdn toch? Het kan heel best een echt kreng van een schipper zijn, die schipper van u. Wij moeten hier de, zaken helder blijven zien: met romantische praat komen wij namelijk geen steek verder. Hebt u wel eens gezien hoe die schipper van u die kees van hem pest, een schipperskees, zo'n vuilwitte blafferd? Laat dat „lieve" maar rustig weg, zouden w ij willen zeggen. En nu dit; een andere doodeenvoudige vraag, maar direct op de man af: is die schipper van u, is dat eigen lijk wel een overvaarschip- p er? Een simpele vraag maar wij ver wachten er hier, op deze plaats, onmiddel lijk een antwoord op: is die schip per, o p g e melde s c h i p p e r v an u, wel een echte ov er v aar schip p e r? Heeft hij de bevoegdheid, heeft hij de papieren, beschikt hij over de accommodatie voor passagiers en, iets an ders, functioneren zijn waterdichte schot ten wel allemaal even goed? Want waar gaan wij heen als wij elke willekeurige rakker maar op een schip plaatsen en over laten varenWij dienen u wèl te adviseren zich toch niet te spoedig met vreemde zeelieden (of wat zich daar voor uitgeeft) af te geven; het kan oorzaak worden van veel vervelends. En erger. En dan dit: waar is hij op school ge gaan? Hoe is zijn verhouding tot de rede rij? Dat mag men, te bliksem, toch ook wel effe weten als men zich aan zo'n man gaat toevertrouwen, menen wij. En, om voort te gaan, heeft die „lieve schipper", waar u de mond zo vol van hebt, heeft die eigenlijk wel een pet met zo'n gouden plak aa.n de voorkant? En: heeft hij biezen om de mouwen? En nou dit: is hij helemaal wel ooit op het water ge weest met dat bloedrode k op pie? Weet hij wel wat water is? Dat zou je niet zeggen als je die oogjes ziet. Nog iets: heeft hij eigenlijk wel een schip? Zullen wij u eens iets vertéllen? Die schipper van u is die vent uit dat versje: „Schuitje varen al over de zee, Zeg, Gon da ga je mee, Zeg, Gonda ga je mee? En als je niet mee wil gaan, moet je uit mijn huis vandaan, tierélala, tierelala, tiere- lalala". Zó een is het er, uw mooie schipper: meisjes meelokken en als ze niet willen, ze uit huis zetten. Mooie methode, mooie manier van doen met die pet. Kunst: Gonda het huis uitzet ten! En waar moet ze naar toe? Zo'n schip per is die „lieve schipper" van u, die u zo nodig over moest varen. En nou nog eens even iets: hebt u die trui van hem gezien, met dat motiefje tegen het borstbeen? Is dat geen lor van een trui? Is dat geen to taal-waardeloze trui? Nou, wat wilt u dan verder nog met die schipper-van-u? U kunt net zo goed vragen: „Lieve schipper, overvaar mij!" Net zo goed. Laten wij u niet weer over die man horen reppen! Duif Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTR. 181 TEL. 14444 Te mooi. Een foto van een mooi Deens meisje heeft een duizendtal vrijgezel- len het hoofd op hol gebracht en het pas begonnen huwelijksbureau van een ondernemende invalide jongeman ten gronde doen gaan. Het meisje was de enige kandidate voor een huwelijk, die zich bij het bureau aanmeldde maar op in de Noorse en Zweedse bladen geplaat ste advertentie kwamen van wijd en zijd brieven binnen. De bureau-ondernemer bleek de toevloed van brieven niet te kunnen verwerken en het meisje schrok zo van haar succes dat zij voorlopig van alle trouwplannen afzag. Een dei- teleurgestelde reflectante diende bij de politie een klacht in en deze heeft zich nu over de bei-g brieven ontfermd.. Tegenspraak. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, heeft vei-klaai-d, dat de Verenigde Staten over geen enkele aanwijzing beschikken over Russische troepenconcenti-aties rondom Berlijn, die, zoals gemeld, een militai re bedx-eiging voor Bei-lijn zouden ople veren. Ook de minister van Defensie. Gates, weigerde hierop in te gaan. „Het zijn maar persberichten," zo zei hij. Meevaller. Vijftien Portugezen, onder wie zes officieren, zijn maandag in Lissabon veroordeeld tot gevangenisstraffen, va riërend van drie tot twintig maanden. Zij zouden een komplot hebben ge smeed om de regering-Salazar in maart 1959 omver te werpen. Allen, op één na, zijn op vrije voeten gesteld, ook dege nen wier straftermijn nog niet verstre ken was. daar zij voorwaardelijk zijn veroordeeld. Acht verdachten werden vrijgesproken. Sterk. Generaal-majoor Doan van de Amerikaanse militaire missie op For mosa heeft te Taipeh verklaard dat in geval van een gewapend conflict met communistisch China het nationalisti sche leger van zeshonderdduizend man sterk genoeg is om de indringers af te slaan. Hij zei het onwaarschijnlijk te achten dat Amerikaanse troepen zou den moeten worden ingezet, alhoewel bijstand van bepaalde ondersteunings eenheden niet uitgesloten zou zijn. Psycholoog. De Zwitserse psycholoog pro fessor Carl G. Jung heeft maandag in zijn woning in Küssnacht (Zwitserland) in besloten kring zijn vijfentachtigste verjaardag gevieid. Sprong. Maandagmorgen is in de Deense haven Gedser een Tsjechisch echtpaar met twee kinderen van vijf en acht jaar van een Oostduits toeristenvaartuig in het water gesprongen. De vluchtelingen werden aan wal geholpen, waar zij asiel vroegen. Oplichters. Het hoofd en verscheidene la gere leiders van de Italiaanse padvin derij zijn in het afgelopen weekeinde aangehouden op beschuldiging van op lichting. Zij zouden in totaal omstreeks 50 miljoen lire (300.000 gulden) aan „commissieloon" hebben ontvangen van mensen, wie zij het beheer van clubhuizen hadden toegezegd. Ontploffing. Tengevolge van een ontplof fing in een steenkoolmijn bij Cardowan, in de omgeving van Glasgow, zijn drie mijnwerkers om het leven gekomen en zeven ernstig gewond. De mijn. waar 1.865 mijnwerkers arbeiden, is een van de belangrijkste van Schotland. Volhouder. De Zweedse premier, Tage Erlander, heeft, door 4.850 dagen in functie te zijn, een wereldrecord ge vestigd. Erlanders voorganger, Per Al- bin Hansson, stierf toen hij 4.846 dagen premier was geweest. Overwerk. Vier aardschokken op de vul kaan de Etna hebben grote ongerust heid veroorzaakt onder dc bevolking op de hellingen van de werkende vulkaan. In de muren van een aantal huizen ont stonden grote scheuren. Vulkanologen achten de toestand niet gevaarlijk. Zomer. Paus Joannes is in zijn zomervil- la te Castelgandolfo aangekomen. De rit van het Vaticaan naar Castelgandol fo waar de Paus de rest van de zomer zal doorbrengen, duurde ongeveer veer tig minuten. Doodstraf. In Amman zijn de voormalige stafchef van het Jordaanse leger gene raal Sadek Sjareh en zijn zwager dr. Ri- faat Oadeh ter dood veroordeeld op be schuldiging van samenzwering tegen 't huidige bewind in Jordanië, in samen werking met de Verenigde Arabische Republiek. Twintig officieren werden op dezelfde beschuldiging tot gevangenis straf veroordeeld. Van acht hunner werd de straf door premier Hazza Mad- jali verminderd of kwijtgescholden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3