Incident pers en politie in Amsterdam gesloten Haarlem koopt aquarel van Verwey Rentabiliteit bollenexportbedrijf laat nog veel te wensen Korter werken bij Conrad-Stork Dronken walsbestuurder rijdt voetgangster aan Na verklaringen van hoofdcommissaris Bevordering van de verkeersveiligheid Zonder rijbewijs op scooter van baas ervandoor Nederlanders gewond bij auto-ongelukken in het buitenland Vijf jaar geëist tegen aanrander 7 K. VOLDER IN „TRESLONG": K U IN 'S .KARAMELLA'S" Burgerlijke Stand van Haarlem Profdr. Hoedemaker in Heemstede herdacht Botsing bij Leidsevaart C. de Hooyer - veertig jaar hij de NS gehuldigd Landdag van r.k. boeren- jongeren op „Hageveld" Twee politiekorpsen op zoek naar een kat Kath. bollenexporteurs akkoord met adviezen aan P.V.S. Atmodes-meisjes wonnen dualmeet in Rotterdam Antwoord op vragen over admiraal Burke's uitlatingen Nederlander verdronken in Meer van Lugano Onder kantelende tractor bekneld DINSDAG 26 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De exportcursgroep van de Katholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf had de heer K. Volder uitgenodigd om iets te vertellen over de rentabiliteit van het bloembollenexportbe drijf. Ook niet-leden mochten deze voor dracht maandagavond in „Treslong" bij wonen en velen hadden van deze gelegen heid gebruik gemaakt. De heer Volder stelde, dat zijn aanwe zigheid al een bewijs was voor het feit dat het met de rentabiliteit niet best ge steld is. Hij meende enig recht van spre ken te hebben, want sinds enkele jaren doet hij aan bedrijfsvergelijkingen. in 15 grote exportbedrijven met een gezamen lijke export van 22 miljoen gulden bleek de rentabiliteit in 1958 nihil of zelfs daar onder te zijn. Tenminste als men de uit komsten terugschakelt op gezonde econo mische principes. Hij heeft een aantal stellingen aange voerd, die vele bloembollenkwekers en ex porteurs wel vreemd in de oren zullen klin ken. De eerste is, dat men toch zal moe ten proberen om wat meer industrieel te gaan denken. Ten tweede, dat men dat moet doen aan de hand van een deugde lijke administratie, welke naar hij meen de niet veel voorkomt. Het leek hem niet mogelijk, dat een ex porteur bloembollen kan kweken en dat een kweker kan exporteren. Het gezegde ..Schoenmaker blijf bij je leest" is ook hier van toepassing. De grote bedrijven zouden er beslist geen bezwaar tegen hebben als de kleine werkelijk eens gingen calculeren. Men zou het zelfs toejuichen als een paar klei nere bedrijven gingen samenwerken en odoende de concurrentie beter het hoofd kunnen bieden als ze maar werkelijk goe ie calculaties zouden uitvoeren. Spreker ei getracht te hebben te weten te komen, locveel de export naar een land aan de exporteur kost of winst oplevert. Hij noem de Duitsland als voorbeeld. De Duitsers zijn volgens de heer Volder werkelijk niet ~o noodlijdend, dat de exporteurs daar heen met de allerlaagste prijzen behoeven Ie komen. Dit is overigens reeds gecon stateerd in „De Hobaho" van 1932. Hij was van mening, dat een directeur van een exportbedrijf een salaris moet kunnen verdienen van dertig tot veertig duizend gulden. Maar dit salaris vindt men nooit ergens in de boeken. Hij noem de nog meer posten, die normaliter ge boekt zouden moeten worden. O.m. rente uit eigen vermogen. Men accepteert soms grote orders, wetend er geen winst op te maken, maar....het gebouw en het personeel zijn er toch! En natuurlijk pakte het probleem van de rei zigers of vertegenwoordigers ook in zijn ogen helemaal verkeerd uit. Men zou door meer samenwerking en een zekere kartel vorming toch wel kunnen voorkomen, dat twintig of dertig vertegenwoordigers bij een afnemer komen. Iemand noemde latei- zelfs een geval van tachtig! Steeds weer wees de heer Volder op het nut van een goede calculatie en een betere samenwerking om de rentabiliteit te verhogen. En door bezuiniging op de arbeid door middel van verbeterde werk methoden. Beperking van het assortiment leek hem ook raadzaam, omdat de klan ten toch niet alle 13.219 soorten hyacinten tulpen en narcissen kennen. Hij nam aan, dat men in Japan niet dit systeem zou volgen en alleen rendabele soorten zou telen. Maar wie weet hier wat rendabel is? Volgens hem moet men niet beneden de half miljoen gulden exporteren, omdat dat in vele gevallen alleen maar neerkomt op het maken van een omzet en niet van Advertentie HEBT U ZE AL GEPROEFD BANKETBAKKERIJ Hoogcrwoerdstraat 11 - Tel. 53158 Met ingang 1 augustus zullen bij Corad- Stork te Haarlem nieuwe werktijden wor den ingevoerd. Eenmaal per twee weken zal het personeel op zaterdagmorgen vrij af krijgen. De regeling komt er op neer dat om de week 45 en 49 uur wordt ge werkt. In feite wordt er dus één uur per week minder gewerkt. BEVALLEN van een zoon, 21 juli: M. P. M. Godijkvan Kampen; E. M. Stiphout Hoogenbosch; 22 juli: F. A. Keesmaat Rol; J. M. Smit—Reesink; J. C. M. Pielage —Van Kaam; M. Wolsleger—Rijneveld; A. M. S. C. S. van der Glas—Grandia; 23 juli: C. M. A. KlijnsmaBaart; A. M Riks manDuijndam; 24 juli: M. G. Zethof Stevens; A. M. E. Smorenberg—Spaas; K. A. WoriesMeijer; 25 juli: W. B. J. M. Brabander—Strik; R. M. E. van der Spree Ottho. BEVALLEN van een dochter, 20 juli: B. G. M. HogeveenSchnitger; 21 juli: G. G. van der Stroom"Wildeman; E. M. Stip houtHoogenbosch; A. G. RolVellekoop; 22 juli: M. v. Wagensveldvan der Kolk; S. Bakker—Deen; A. Mengerink—Heijgen; 23 juli: A. ProperBeksvoort; A. J. de HaanHommersen; E. E. v. GalenLoot; M. Assendelft—Souwerbren; 24 juli: S. Oostrom—Kuiper A. M. L. B. van Trigt— Lepage; G. M. Remmers—Schönhage; G. HoogendijkSchol; M. R. J. van Zeist Smolders. OVERLEDEN, 21 juli: J. M. F. Knop, 72 jaar, Hyacintenlaan; J. van Heijningen, 86 jaar] Gasthuisvest; 22 juli: J. H. Wilms, 75 jaar, Duinoordstraat; J. E. Versteeg Musch, 91 j., Schotersingel; 23 juli: H. Boh, 5 j., Bataviastraat; J. B. Pieter, 65 j., Mo- lijnstraat; J. C. Kroes, 77 j., Pleiadestraat; E. Bijlsma—Schots, 62 j., Gasthuisvest; M. E. van Bruggen, 67 j., Steenbokstraat; 24 iuli: P. J. E. van den Berh, 89 j.. Wester houtstraat. ONDERTROUWD, 23 juli: J. J. M. Zegers en J. J. M. Hutten; 25 juli: J. M. van Roon en A. Fok; S. C. Blauw en A. A. G. van Waveren; H. L. Kamerling en C. G. St.roosma. GEHUWD. 23 juli: J. P. Visser en J. van Veen; T. van der Woude en A. de Nieuwe. winst. Deze kleinere bedrijven kunnen door samenwerking veel bereiken. In de zeven kwartier dat hij zo maar losse grepen uit zijn notities deed kregen de aanwezigen zoveel te verwerken, dat de rondvraag maar met moeite op gang kwam. Daarbij bleek, dat men toch wel zeer geporteerd is voor lonende minimum prijzen, waarin ook nog alle risico's zijn opgenomen. En dat, zei de heer Volder, zal nooit kunnen. Men heeft tenslotte als ondernemer altijd risico's. Vanmorgen is tijdens een korte plechtig heid op de algemene begraafplaats in Heemstede prof. dr. Ph. -J. Hoedemaker herdacht, die vandaag vijftig jaar gele den is overleden. Een afvaardiging van de Christelijk-Historische Unie onder lei ding van het Eerste Kamerlid mr. dr. J. van Bruggen legde een krans op het graf van de in 1910 overleden theoloog, die tijdens zijn leven volgens een vroeger opstel van prof. dr. G. C. van Niftrik „een eenzaam strijder is geweest tegen dr. A. Kuyper". Ook Hoedemaker streef de naar een oplossing van de moeilijkhe den in de Hervormde Kerk, maar terwijl Kuyper door de Doleantie in 1886 een breuk teweegbracht in de volkskerk, waar door de Gereformeerde kerken in Neder land ontstonden, meende Hoedemaker in de volkskerk te moeten blijven om zonder breuk en zonder separatie tot gezondma king van het kerkelijke leven en tot over winning van de partijstrijd te kunnen ko men. Tijdens de plechtigheid bij het graf van prof. Hoedemaker hield mr. dr. Van Bruggen een korte herdeningsrede. Een motorwals, bestuurd door een 30- jarige machinist uit Nijkerk die volgens de politie kennelijk onder invloed van sterke drank was, heeft maandagmiddag omstreeks half vier op de Botermarkt in Haarlem een voetgangster aangereden en een grote consternatie veroorzaakt. Het gevaarte dat in de richting van de Gierstraat reed zette een 33-jarige inwoon ster uit Amsterdam, die daar wandelde, klem tegen een geparkeerde bakfiets. Het slachtoffer liep een gebroken linker enkel op, alsmede verscheidene andere breuken. Bovendien werd haar rechter voet gewond. Zij is per G.G. en G.D. naar het Diacon- nessenhuis gebracht, vanwaar zij later is overgebracht naar het Binnengasthuis in Amsterdam. De politie nam de wals in beslag en vorderde het rijbewijs van de bestuurder in. De radio-autodienst nam laatstgenoem de vervolgens mee naar het politiebureau in de Smedestraat. Maandagmorgen omstreeks acht uur is een bestelauto, die op de Leidsevaart in Haarlem reed, in botsing gekomen met een op de Schimmelpenninckweg rijdende vrachtauto. De bestuurder van de bestelauto, een 24-jarige verwarmingsmonteur uit Zand- voort, verzuimde volgens mededelingen van de politie voorrang te geven. Zijn auto sloeg enige malen over de kop en kwam tot stilstand bij de verkeersgeleider. De wagen werd zwaar beschadigd en moest per kraanwagen worden wegge sleept. De inzittenden, de verwarmings monteur en zijn broer, kwamen er met enige lichte verwondingen af. Vanmorgen heeft in de wachtkamer op het tweede perron, van het station te Haarlem de huldiging plaatsgehad van de heer C. de Gooijer, .commies I te Haar lem, die vandaag veertig jaar in dienst was van de Nederlandse Spoorwegen. De lange rij sprekers werd geopend dooi de heer mr. W. J. Uhlenbeck, districts inspecteur vervoer Amsterdam, die na zijn huldigingstoespraak de jubilars een grati ficatie en het N.S.-diploma met oorkonde voor veertig jaar trouwe dienst overhan digde. De overige sprekers waren de heer J. J. Jurrissen, directeur van de NZHVM, de heer G. J. Ras, adjunct-hoofdstation chef eerste klasse A van Haarlem, de heer De Jong, sectiechef seinwezen, de heer Burmanje, depotchef Amsterdam, de heer Verzandvoort, oud-onderchef van Haarlem, de heer Van Duijn, leider van het jaarlijks Lourdes-transport en de heer Wijmans oud-hofdstationchef van Haarlem. De diverse sprekers lieten hun waarde rende woorden aan het adres van de heer De Gooyer vergezeld gaan van diverse geschenken, waarvoor de jubilaris uitvoe rig bedankte. De r.k. boerenjongeren uit de bisdom men Haarlem en Rotterdam, verenigd in L.T.J, en L.T.M., hebben zondag op het terrein van het seminarie „Hageveld" in Heemstede hun jaarlijkse landdag gehou den, die in een zeer geanimeerde stem ming is verlopen. De emeritus-bisschop van Haarlem, mgr. J. P.Huibers, droeg 's morgens aan het begin van de land dag een h. mis op, tijdens welke hij de ongeveer vierhonderd jongeren toesprak. Vertegenwoordigers van de verschillende districten kwamen tijdens de kerkdienst de voor dat district kenmerkende produkten van het veld aanbieden. Jongeren uit Weesp en omgeving gaven een opvoering van het spel „De nieuwe weg". Ben Heuer heeft dit speciaal voor deze landdag geschreven. In een aantal ta ferelen laat dit spel de strijd van een con servatieve boer tegen de vernieuwing zien. Uiteindelijk komt de boer tot beter inzicht en beseft hij dat hij verder moet kijken dan de grensen van zijn land en dat hij de ruimte moet zoeken. De schrijver heeft in het spel gebeurtenissen uit het dage lijks leven van de boer verwerkt, zodat het stuk de jongeren gemakkelijk aan sprak. Het spel vormde min of meer de inleiding op deze winter te houden ge- spreksavonden, die handelen over het the ma: „Ruimte". Na dit spel volgde een uitgebreid sport programma, dat geopend werd met een demonstratie vendelzwaaien. De jongeren konden tegen elkaar uitkomen in volley balwedstrijden en diverse atletiek-num- mers als hardlopen, estafette honderd me ter, kampen op de evenwichtsbalk. Voorts waren er wedstrijden in ringsteken en touwtrekken. Tot besluit kon men dansen. GESLAAGD Hoofddorp. Voor het examen coupeuse slaagden de dames A. R. Maas, R. v. Steen en G. Thuis, allen leerlingen van de Sint Jozefvakschool in Hoofddorp. De Haarlemse en hoofdstedelijke poli tiekorpsen zijn tot diep in de nacht in touw geweest om een kostbare Siamese kat op te sporen, die enige dagen lang vermist was en waarvan het vermoeden bestond dat een Amsterdamse koopman in ongeregelde goederen hen. gestolen had. Dit vermoeden werd bewaarheid toen Am sterdamse agenten in gezelschap van een Haarlemse rechercheur de kat vannacht aantroffen in een torenkamertje van het pakhuis van de koopman, terwijl daar bo vendien als stille aanklacht een adverten tie werd gevonden, waarin een kat werd aangeboden Het begon zaterdag allemaal met een advertentie in een H .arlems blad waarin on inlichtingen werd gevraagd over een vermiste Siamese kater. Een Haarlemse deelde mee dat een bij haa aan de deur komende koopman een dergelijk dier te koop had aangeboden. Daarop werd de politie ingeschakeld, die de Amsterdamse koopman aanhield. De eigenares van de kat was inmiddels met haar man naar de hoofdstad getogen om het dier uit zijn torenkamertje te bevrijden. De hoofdste delijke agenten die het echtpaar verge zelden hadden echter geen sleutel van het kamertje. Daarop zijn zij in het holst van de nacht per auto naar Haarlem ge gaan, waar^zij de koopman in zijn cel bezochten en hem om de sleutel vroegen. Om kwart voor twee kon het dier zich eindelijk weer 'n vrije kat noemen. De Katholieke Vereniging van Onderne mers in het Bloembollenbedrijf heeft maandagavond haar exporteursgroep in „Treslong" bijeengeroepen om de advie zen aan het Produktschap voor Sierge wassen te bespreken. Men is eensgezind geweest in zijn besluiten, zodat de voor zitter, de heer A. Nijssen uit Santpoort geen moeilijke vergadering te leiden had. Het eerste punt was de bespreking van de andere wijze van heffing. Het P.V.S. stelt voor de heffingen en kortingen voor o.m. de Onpersoonlijke Reclame en We tenschappelijk onderzoek te doen plaats hebben op basis van de binnenlandse mi nimum-prijzen en dus niet meer over de factuur-bedragen. Doel is dat exporteurs met dochterondernemingen in het buiten land, die alles tegen de minimumprijzen kunnen factureren, geen voordelen te be zorgen tegenover de exporteurs zonder die „eigen huizen", die alles tegen de werkelijke verkoopprijs factureren. Deze prijs ligt doorgaans hoger. Er blijken verschillende nadelen aan het nieuwe systeem te zitten en bovendien weet men er te weinig in de praktijk van om er over te oordelen. Op voorstel van de heer v.d. Kolk zal men het voorstel pas later in behandeling nemen. In die tussen tijd kan men vergelijkende proeven gaan nemen in de administratie en aan de hand van de bevindingen daarvan gaan beslis sen. De verschillende theoretische bereke ningen, die enkele heren al hadden opge zet liepen nu al uiteen. Men behoefde ook niet lang te spreken over het vraagstuk of het Produktschap zal worden geadviseerd de teelt van de hoofdsoorten met tien procent uit te brei den. Volgens de aanwezigen zal er vol doende plantgoed van tulpen zijn om niet bevreesd te zijn voor onttrekking van le verbaar aan de exportmarkt. De hyacinten zijn voldoende gegroeid om tien procent en meer toe te staan. Narcissen vormen nog wel een vraagstuk. De heer Fr. Murk een felle voorstander van grote uitbreidingen beweerde, dat men veel last van de cultures in het bui tenland kreeg en noemde alarmerende ge vallen. „Wij moeten zorgen dat Neder land blijft domineren". Volgens de heer Van de Kolk was de situatie nu echter zo, dat Nederland moet zorgen mee te kunnen blijven komen. Vier heren stemden tegen de tien pro cent en wilden 7 percent voor hyacinten, 7 percent voor tulpen en 5 percent voor narcissen. Over het voorstel om de exportprijzen weer te berekenen op basis van de bin nenlandse minimumprijs plus exportmar ge is niet lang gesproken. Men vond het wel goed zo. Op de Nennyto-sintelbaan te Rotterdam troffen de jeugdploegen van „Hollandia" en „Atmodes" elkaar in een sportieve strijd. Er werden diverse goede prestaties geleverd. De overwinning was voor de Atmodes-meisjes, die met ruim 200 punten voorsprong zegevierden. Astrid Plugboer won in 8.4 sec. de, 60 meter, terwijl zij ook het verspringen met 4.39 meter voor haar rekening nam. En tevens op de tweede plaats beslag legde met het kogelstoten met 8.57 meter. Op de 60 m werd Anneke de Bruin tweede met 8.5 sec. Bij de B-meisjes ging Jos van Duffelen in de prima tijd van 10.4 sec. door de 80 meter-finish met Marian van Rheenen in 10.8 en Cora Wesseling in 10.9 sec. op de tweede en derde plaats. Marian van Rhee nen bezorgde „Atmodes" weer een eerste plaats door het vèrspringen te winnen met 4.75 m. Cora Wesseling werd goede tweede met 4.71 meter, met Ineke van Abs als derde met 4.57 m. Ook met het kogelstoten B waren de drie eerste plaatsen voor „At modes", n.l. Marian den Ouden met 10.12 m als eerste, Greet Hoenderdos met 9.67 m als tweede en Cora Wesseling met 9.55 m als derde. Een goede prestatie leverde ook Lottie Plugboer op de 600 m meisjes A met een tijd van 1 min. 48.2 sec. bezette zij de eerste plaats en bleef 1.3 sec. onder het op haar naam staande clubrecord. Tevens ging zij met de erepalm strijken door 4.99 m vér te springen. Een derde plaats sleepte zij in de wacht met het kogelstoten met 9.07 m. Joke Dobbelaar werd met 10.6 sec. tweede op de 80 m A. De 4 x 80 m esta fette meisjes A en B waren voor „Atmo des" in respectievelijk 43.8 en 42. 8sec., terwijl de C-meisjes op de 4 x 60 m tweede werden in 35.6 sec. Nieuwe brug. Hedenmorgen is de nieuwe klapbrug over de Mei-wede bij Gorinchem ingevaren en gemonteerd. Het 590 ton zware gevaarte werd door vier zware bokken naar zijn bestemming ge bracht. Om zes uur vanmorgen hing de basculebrug los tussen de vier bokken Twee uur later was de brug op haar plaats gemanoeuvreerd. ia: De gemeente Haarlem heeft van Kees Verwey, de deze maand voltooide aquarel „Bloemen in kristal" (44.5 X 56j gekocht, welke onder catalogus nummer 89 te bezichtigen is op de ere- expositie, welke tot 4 september in cultureel centrum „De Vishal" te Haarlem gehouden wordt. Advertentie De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam deelt mede dat naar aanleiding van de moeilijkheden, die gerezen zijn in verband met het optreden van een of meer politie-ambtenaren jegens enige verslag gevers en het antwoord, dat de hoofdcom missaris van politie over deze aangelegen heid heeft gezonden aan de voorzitter van de Amsterdamse pers, in tegenwoordig heid van de procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam, mr. H. R. de Zaaijer, en de officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, een onderhoud heeft plaats gehad tussen enerzijds de hoofdcommissa ris van politie te Amsterdam en anderzijds drs. G. van Lieshout, voorzitter van de Federatie van Nederlandse Journalisten, A. Scheffer, tweede voorzitter van de Ne derlandse Journalistenkring, Joh. C. Fran cken van de Protestants-Christelijke Jour nalistenkring en Th. M. Eerdmans, voorzit ter van de vereniging „De Amsterdamse Pers", waarbij hierover nader van gedach ten is gewisseld. Als resultaat hiervan is het volgende communiqué uitgegeven: „De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam heeft het bestuur der Federatie van Nederlandse Journalisten herhaald, dat het terzake ingestelde uitvoerige on derzoek geen grond heeft opgeleverd tot een disciplinaire maatregel tegen één of meer politie-ambtenaren, die direct of in direct bij het voorval waren en werden betrokken. In het midden moet worden gelaten in hoeverre met en bij de aanhouding van één der journalisten voldoende tactisch is opgetreden, tevens of in dit geval niet een Verkeersdeskundigen uit dertien landen van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking, waarbij Nederland, hebben zich op een conferentie in Enge land uitgesproken voor instelling van een internationaal orgaan ter bevordering van de verkeersveiligheid. Zij zijn het erover eens dat het onderzoek op dit gebied nau wer internationaal overleg vereist. Het door hen voorgestelde orgaan zou dan ook het onderzoek in de verschillen de landen moeten coördineren, de uitwis seling van gegevens bevorderen en zelf standig nieuwe methoden van onderzoek moeten kunnen aanbevelen. Naast deze internationale commissie zouden in elk land nationale commissies voor onder zoek naar de verkeersonveiligheid moeten komen. Op de conferentie, die in het Britse cen trum voor verkeersonderzoek te Langley (Buckinghamshire) is gehouden, is o.a. ge sproken over de voorrangsregels op kruis punten, oversteekplaatsen voor voetgan gers. de doeltreffendheid van veiligheids gordels voor automobilisten ei. helmen voor motoi-rijders, de snelheidsbeperking in de steden en de gevolgen van alcoholgebruik in het verkeer. Twee politieagenten, die per auto in Alphen aan de Rijn surveilleerden, zagen een jongeman op een scooter slingerend een voor het verkeer verboden straat in rijden. De agenten gingen hem achterna en hielden hem aan. Daar zij vermoedden dat hij een beetje dronken was, verzoch ten zij hem naar het bureau te rijden. Om ontvluchtingspogingen te voorkomen nam één der agenten plaats achterop de scoo ter. Hij loodste de scooterrijder naar het bureau. Daar werd de jongeman ver zocht zijn voertuig in de garage te zetten. In plaats van dit te doen gaf hij echter plotseling gas en stoof in een razende vaart weg. De nog in de politieauto zit tende agent zette onmiddellijk de achter volging in. Bij 'n café sprong de jongeman van zijn scooter af en vluchtte. Nadat de agent een waarschuwingsschot had ge lost kon de vluchteling achter het café worden gepakt en naar het bureau worden gebracht Uit het verhoor bleek dat hij niet in het bezit was van een rijbewijs en dat hij de scooter, die van zijn baas was, had weggenomen. Minister-president prof De Quay heeft mede namens de minister vap Defensie en de minister van Buitenlandse Zaken ge antwoord op vragen die gesteld waren door het lid van de Tweede Kamer de heer De Kadt (p.v.d.a.) over een persconferentie, welke de Amerikaanse admiraal Burke op 28 juni in Den Haag heeft gehouden en waarin hij o.m. uitlatingen had gedaan ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea. In het ministeriële antwoord wordt ern stig bezwaar gemaakt tegen de veronder stelling, dat de Nederlandse regering buitenlanders uitspraken zou laten doen omtrent kwesties, waarover in Nederland grote meningsverschillen bestaan. De mededelingen van admiraal Burke over de maatregelen van de Nederlandse regering met betrekking tot Nieuw-Guinea en de betekenis en het gebruik van de „Karei Doorman" hadden betrekking op een door de regering genomen en door de Tweede Kamer goedgekeurde beslissing. Derhalve was er geen sprake van partij kiezen door een Amerikaanse militair in een controversiële aangelegenheid. De mi nister-president ziet dan ook geen aanlei ding er de Verenigde Staten op te wijzen, dat zulk een partij kiezen weinig bevor derlijk is voor een bondgenootschappelijke verhouding. De minister-president eindigt zijn ant woord met te zeggen dat het niet op zijn weg ligt mededelingen te doen over de mening van de Amerikaanse regering om trent de uitingen van admiraal Burke. sfeer kan zijn ontstaan, die geleid kan heb ben tot de indruk bij de betrokken jour nalisten, dat enerzijds voorbarig tegen één hunner werd opgetreden, terwijl an derzijds werd voorbijgegaan aan een door hem ondergane mishandeling, en ook ove rigens geen welwillende stemming jegens de drie journalisten werd betoond. Het uiteenlopen van de verklaringen omtrent opmerkingen en woorden, die tijdens het contact met de journalisten zijn gebezigd, is oorzaak, dat het onder zoek op dit punt niet heeft kunnen leiden tot het vormen van een duidelijk beeld van dit gedeelte van het contact. Dat de onderhavige aangelegenheid door een en ander in sterke mate is ver troebeld en de verhoudingen hierdoor in zeer ongunstige zin werden beïnvloed, wordt betreurd. Eveneens kan worden ingezien dat bij de wijze, waarop de voorzitter van de vereniging „De Amsterdamse Pers" op de hoogte werd gebracht van het resultaat van het ingestelde onderzoek, niet vol doende rekening is gehouden met de strek king van het gesprek, dat hij met de plaatsvervangend-hoofdcommissaris heeft gevoerd en met het publieke belang van een goede verhouding tussen pers en po litie in Amsterdam. Uiteindelijk wordt er nog op gewezen, dat los van bovenbedoeld onderzoek staat de justitiële behandeling van deze aange legenheid", aldus de verklaring van de hoofdcommissaris. Incident gesloten In aansluiting- op dit communiqué deelt het bestuur van de Federatie van Neder landse Journalisten mede: „Het bestuur van de F.N.J. heeft met voldoening van de door de hoofdcommissaris van politie afgelegde verklaring kennis genomen. Door deze ver klaring is zijns inziens de blaam van on betrouwbaarheid, geworpen op betrokken journalisten, weggenomen en is door de hoofdcommissaris van politie erkend, dat de aangelegenheid afgewikkeld werd op een wijze, welke niet bevorderlijk was voor de goede verhouding tussen pers en politie. Het bestuur van de F.N.J. beschouwt hiermee dit incident voor gesloten. Het ver trouwt dat het contact, dat heeft plaatsge had, zal leiden tot een betere samenwerking en een beter begrip voor eikaars taak". Het federatiebestuur zal het centraal be middelingsorgaan voor justitie-politie-pers, tot hetwelk het zich reeds had gewend, mededeling doen van de verklaring van de hoofdcommissaris". Zes Nederlanders, die per auto door Duitsland reisden, zijn min of meer ern stig gewond geraakt bij een botsing van hun wagen met een Duitse vrachtwagen. De twee inzittenden van deze vrachtauto werden eveneens gewond. Het ongeluk gebeurde op de weg tussen Neu-Ulm en Senden in West-Beieren. De Nederlandse wagen werd bestuurd door de heer J. Meinds uit Stadsknaal, die verge zeld was van zijn echtgenote, drie doch ters en een kleindochter. Allen zijn opge nomen in het ziekenhuis te Ulm. De toe stand van de heer Meins is zeer ernstig. Nabij Lorient in Frankrijk zijn vier Ne derlanders gewond bij een auto-ongeluk. Een auto, bestuurd door de 48-jarige heer S. Kruithof uit Apeldoorn, waarin voorts zijn 48-jarige vromV, zijn 18-jarige doch ter en ëen 16-jarige zoontje zaten, bot ste een grote vrachtauto, die door slippen plotseling dwars over de weg kwam te staan. De voorkant van de Nederlandse auto werd geheel ingedrukt. De vier gewonden werden overgebracht naar het ziekenhuis te Hennebont bij Lorient. Alleen de toe stand van de heer Kruithof is ernstig. In de buurt van Göppingen tussen Stutt gart en Ulm is een Nederlands busje in brand geraakt, waardoor een gedeelte van het busje uitbrandde. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De bestuur der kwam uit Veenendaal. De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank heeft vijf jaar gevange nisstraf en terbeschikkingstelling van de regering gevraagd tegen een 24-jarige bloemist, zonder vaste woon- en ver blijfplaats, die op 21 april in het Amster damse Bos een 24-jarige onderwijzeres had aangerand. Twee dagen na deze daad werd de bloemist tijdens een drie kwartier du- redne razzia van de politie uit Nieuwer Amstel in het bos gegrepen. De officier zei dat uit het psychiatrisch rapport is gebleken dat de bloemist een zeer gevaarlijk man is, die zo lang moge lijk uit de maatschappij verwijderd moet worden. De rechtbank zal op 29 juli uit spraak doen. De 54-jarige onderwijzer G. Beetstra. hoofd van de Van Kinsbergen-ulo-school te Apeldoorn, is verdronken in het Meer van Lugano. De heer Beetstra vertoefde met vakantie op een kampeerterrein te Maroggia, een dorpje even buiten Lugano aan het Meer van Lugano. Hij placht 's morgens te gaan zwemmen, doch keerde gisteren niet terug. Toen men hem ging zoeken werd zijn stoffelijk overschot dicht bij de oever van het meer gevonden. In Lioessens (Friesland) is de 24-jarige landbouwerd K. Bijland verongelukt, door dat hij beklemd raakte onder een tractor die van een dijk viel. Nadat de tractor met een kraanwagen was opgetakeld, kon het slachtoffer worden bevrijd. Hij was toen i-eeds overleden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7