Horen en zien KREEFT ETEN IN STOCKHOLM 3 toonkamers Boekenhoekje PANDA EN DE LIJFWACHTERS DE REIS VAN KOEN EN LINNIE INKSssös m Het Westduitse tweede televisieprogramma N.V, DE HOUTWERF Gifmoorden van Loudun opnieuw voor rechtbank 8 téh0më'^ De radio geeft woensdag 7elevisie programma Na onderzoek op kerkhof Groenlanders drinken en roken onmatig veel rjfux&flex ",um,n,um v. DUBVENBODEN Kerkelijk Nieuws DINSDAG 26 JULI 1960 51. „Deze miljonair is erg aan zijn hoed gehecht," zei Sluiper, „herinner je je nog, dat hij hem zelfs in de afgrond nasprong? Nu zullen we eens kijken of hij praten wil, wanneer we z'n hoedje inpikken." Dit zeg gend, griste hij Palmer met een snelle greep de hoed van het hoofd en hield die boven de diepte. De miljonair gaf een rau we gil en greep met klauwende vingers vaar zijn dierbaar hoofddeksel, dat de ro ver plagend buiten zijn bereik hield.,,Geef terug!" riep hij schor, „jullie mogen me alles afpakken, maar niet mijn hoedje! Toe geef terug! Ik zal jullie alle stuivers geven, die„We willen geen stuivers, maar je miljoenen." vjel Sluiper hem in de rede. „Ik tel tot. drie. En als je dan nog niet de plaats hebt genoemd, waar je die miljoenen hebt verborgen, laat ik je hoed vallen .EEN TWEEEE .„„Mijn hoed!" schreeuwde Palmer. „DRIE!" riep Slui per, terwijl hij de hoed in de diepte wierp, „ik heb je gewaarschuwd. Dan had je het maar moeten zeggen." „Maar ik heb het gezegd!" riep Palmer schreiend: „Mijn hoed! In mijn hoed zaten mijn miljoenen een biljet van tien miljoen was er in ver borgen En d-die h-heb je nu w-w-weg gegooid!,, „In de hoed?!" herhaalde Slui per verbluft. „Ja!" schreeuwde Bul ra zend, „en die heb je weggegooid! Sufferd! Driedubbel overgehaald uilskuiken, dat je bent!!" AANKONDlGIMöÊN p| In Bonn is maandag opgericht de„Deut- scbland-Fernseh" die West- Duitsland's tweede televisieprogramma zal uitzenden. Namens de bondsregering werd de stichtingsakte getekend door bondskanselier Adenauer. De regeringen van de Westduitse deel staten hebben zich verrast en verstoord getoond over de oprichting van „Deut- schland Fernseh". Een woordvoerder van de regering van Rijnland-Paltz heeft ge zegd dat het volkomen onverklaarbaar is dat de bondsregering besloten heeft de stichtingsakte te ondertekenen. De rege ringen van de deelstaten zullen te zijner tijd stelling nemen tegen deze merkwaar dige akte, aldus de woordvoerder. De sociaal-democraten die in de bonds republiek in de oppositie zijn, hebben gezegd dat de ondertekening van overeen komst definitief aantoont dat bondskanse lier Adenauer het tweede televisieprogram ma in handen wil krijgen om de bondsver- kiezingen in 1961 te kunnen beïnvloeden. Adenauer die de akte maandag heeft ondertekend, zei dat het mogelijk zal zijn op 1 januari aanstaande met de uitzen dingen te beginnen. De Westduitse mini ster van Binnenlandse Zaken, Schroder, heeft op een persconferentie gezegd dat men in de overeenkomst geen regerings ultimatum aan de deelstaten moet zien. De huidige Westduitse televisie wordt ge leid door de regeringen van de deelstaten. Advertentie VOOR ONTVANGST GEREED geven u een compleet overzicht van de nieuwste modellen Bruynzeel keukens en kasten HAARLEM Kampersingel 22 - Tel. 11932 - 12104 HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, 7.10 Gyrnn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.13 Gram. 8.30 Voor de jeugd. 855 Tips voor de voedingsmarkt. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 910 Gram. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Moderne theo logie. lezing. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Harpreci- tal. 11.00 Lichte muz. 11.30 Cabaret. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland, lezing. 12.38 Hammondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.50 De wereld wil bedrogen zijn, lezing. 14.05 Omr.orkest en soliste. 15 00 Voor de jeugd. 16.15 Concertgeb.orkest. en soliste 16.30 Gram. 17.00 Versierde vakantietips. 17.50 Regeringsuitz.Emigratierubriek. Het emi gratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 13.35 Orgelspel. 18.55 Voor de kinderen. 19.05 Holland Festival: Harmonie- en fanfareconcert. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole-ork. en sol. 20.40 Een st.uk brood, hoorspel. 21.30 Gram. 22.20 Act. 22.30 Nieuws. 22.40 Kamermuz. 23.05 Gespro ken portret. 23.20 Moderne poëzie. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 3.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Bachkoor en -orkest. 12.37 Alle-Dag-kerkd. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, lezing. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.10 Idem. 15.30 Interscholair jeugdtoernooi Haarlem I960. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Pianorecital. 17.40 Beursber, 17.45 Amus.muz. 18.15 Het Spectrum, lezingen. 18.30 Leger des Heilsmuz. 18.45 Boek- bespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Huismuz. 19.30 Radiokrant, 19.50 Lichte muz. 20.10 Holland Festival 1960: Concertgebouw-ork. 21.05 Ruimte vaart: Grensgebied tussen fantasie en werkelijk heid, lezing. 21.20 Gram. 21.30 Koorzang. 21.55 Strijkorkest en harp 22.30 Nieuws en S.O S.-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Hol land Festival 1960: Concertgebouwork. en soliste. 23.55 - 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram 14.00, 14.15 en 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 17.00 Nws. 17.20 Voordr. 17.45 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Operamuz. 21.00 Gram. 21.10 Gevar. muziek. 21.55 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevar. muz. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 19.0020.15 Eurovisie: Rep. opening Fes tival Haus te Salzburg. 20.15 Journ. en weeroverz. 29.35 Tekenfilm. 20.45 Documentaire film. 20.55— 22.15 Speelfilm. VOOR WOENSDAG NCRV: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.30—17.40 Intern, jeugdjourn. 20.00 Journaal en weeroverz. AVRO. 20.20 Sportpanorama. 20.50 Volksdansen. 21.30—22.15 Songfestival Knokke 1960. (Va?i onze correspondent) PARIJS. De zogeheten zaak van de gifmoorden van Loudun is dezer dagen plotseling weer in het nieuws gekomen, zes jaar nadat de enige verdachte, Marie Besnard, in voorlopige vrijheid was ge steld. In Loudun, een stadje van iets meer dan 5000 inwoners, gelegen in het depar tement Vienne, tussen Tours en Nantes, werd in 1949 de lang niet onbemiddelde weduwe Marie Besnard gearresteerd. Zij werd ervan beschuldigd tussen 1940 en 1949 elf familieleden door middel van in hun voedsel gemengd arsenicum te hebben ge dood. Tot haar slachtoffers zouden onder andere haar ouders, haar beide echtgeno ten en haar schoonvader hebben behoord. Wonderlijk toeval: van alle gestorvenen had zij geërfd, zodat zij er tenslotte zeer warmpjes bij zat. In 1952 kwam zij in Poitiers voor de rechtbank. Haar drie verdedigers bleken wat men noemt slimme en handige jon gens. Zij goochelden met expertises en contra-expertises, zij zetten om het voor zichtig uit te drukken, deskundigen voor de rechtbank volledig in hun hemd en zij toonden aan dat bij het onderzoek door die deskundigen grove fouten waren ge maakt. Zelfs de doodgraver van Loudun werd verhoord en hij bleek een waardig collega van zijn grote voorganger uit Shakespeare's Hamlet, zowel in filosofie als in genegenheid voor geestrijke dran ken. Tenslotte werd de beschuldiging terug gebracht tot het vergiftigen van „slechts" zeven familieleden, maar de stelling van de verdedigers, dat de bodem waarop het kerkhof van Loudun was aangelegd ar senicum bevatte en dat dit zich had ver mengd met de stoffelijke overschotten van de gestorven familieleden had twijfel ge zaaid bij-de rechter. Drie experts werden benoemd, die een nieuw rapport over het voorkomen van arsenicum in de resten der vermeende slachtoffers en in de grond vau het Loudunse kerkhof moesten uit brengen. Zes jaar hebben zij er over ge daan en dezer dagen hebben zij bij de rechtbank van Bordeaux hun 300 pagina.'s tellend geschrift ingediend. Voor Marie Besnard, die al jaren ongestoord in haar huis te Loudun als door een ieder geachte burgeres leeft en die zelf een romance met een weduwnaar van onbesproken gedrag schijnt te zijn begonnen, ziet dat rapport er niet te best uit. De deskundigen zijn namelijk tot de conclusie gekomen dat in hetgeen over is van de lijken der in de aanklacht genoemde slachtoffers hoeveel heden arsenicum zijn gevonden, die in KOPENHAGEN (Ritzau) De Groenlan ders zijn niet tevreden met hun lot, al dus de conclusie van het onderzoek dat een Deense regeringscommissie op Groen land heeft ingesteld. De commissie heeft een demonstratie meegemaakt waarbij Groenlanders loonsverhoging eisten, meer werkgelegenheid en afschaffing van een domicilieregeling die discriminatie tussen Denen en Groenlanders teweeg zou bren gen en verschil in beloning voor mensen die hetzelfde werk doen. Ook op het ge bied van de medische verzorging zijn er klachten. Volgens een rapport van dr Smith van de Groenlandse medische dienst zouden vrijwel alle Groenlanders ondervoed zijn en daardoor zeer vatbaar voor infectie. Te lage lonen zouden daar voor mede verantwoordelijk zijn. Overi gens zouden de Groenlanders veertien per cent van hun loon aan sterke drank en twaalf percent aan rookwaren uitgeven. Driekwart van het aantal misdrijven en het merendeel der ongelukken in Groen land worden op rekening gezet van het drankmisbruik, dat een der grootste pro blemen van het eiland geworden is. De consumptie van sterke drank per hoofd van de bevolking is in Groenland tweemaal zo groot als in het moederland Denemar ken. Van Deense ambtelijke zijde werden de conclusies van het rapport-Smith van de hand gewezen omdat van onjuiste gege vens gebruik gemaakt zou zijn. Advertentie JatcezleSn De beste service bij Ged. Oude Gracht 103 -110 - Haarlem Telefoon 17165 verhouding tot die van andere op het kerkhof van Loudun begravenen en tot die van de bodem van het kerkhof zéér groot zijn. Marie Besnard zal dus wéér voor de rechters, thans voor die van Bordeaux moeten verschijnen. Dat zal vermoedelijk niet voor januari 1961 zijn. Zij heeft echter niets van haar optimisme en strijdlust ver loren en in Loudun is iedereen ervan over tuigd dat zij, in cas'' haar verdedigers, ook deze keer als triomfators uit de strijd te voorschijn zullen komen. De betrekkelijkheid, die voor alle dingen geldt, is niet het minst van toepas sing op eten. Voor velen zijn oesters een bijzondere (hoewel dure) lekkernij, maar in sommige landen komen deze schaaldieren zo veelvuldig voor, dat men ze nog niet met de nek aankijkt. In elke Zuidspaanse bar offreert men u bij het glaasje manzanilla een schaaltje langostinas, die heerlijke reuzengarnalen. U moet ze hier eens in een restaurant bestellen! Alleen de rekening zal u tegen vallen. En nemen we kreeft, het kostelijke blanke vlees van kreeft - wie kan zich veroorloven er zijn dagelijks maal mee te doen? Het zou trouwens gauw vervelen. Daarom is het maar goed dat de Zweden zich slechts gedurende een bepaalde periode van het jaar (omtrent eind juli, begin augustus) bijna onmatig aan kreeft kunnen wijden. Dat gebeurt dan ook met volledige overgave. Zo'n kreeftmaaltijd - „kraftskiva" - begint pas laat in de avond en neemt een flink deel van de nacht in beslag. Bij een bezoek aan de universiteit van Upsala had ik langdurig gespro ken met een leergierige studente, Thy- ra Forslin. Ze wilde alles van Neder land weten en verschafte mij ettelijke waardevolle inlichtingen over haar land. „Wanneer komt u in Stockholm?" vroeg ze mij bij het afscheid nemen. Ik noemde een datum en Thyra sloeg haar handen ven-ast in elkaar. „Wat komt dat prachtig uit! Ik sta erop dat u nog diezelfde avond onze gast bent. Mijn ouders geven dan een kreeftdi ner ik zal dadelijk schrijven dat ze op u moeten rekenen." Kon ik anders dan aan dit bevel ge volg geven? Ik had het ook niet kun nen vergeten, want nauwelijks een uur na mijn aankomst in de Zweedse hoofd stad was Thyra al aan de lijn. „Dat is een eerste proef," zei ze triomfantelijk. „Ik was niet vergeten dat ik u dit hotel had aanbevolen, maar ik kon er na al die weken niet zeker van zijn of u eraan had gedacht. Kunt u tegen een uur of tien bij ons zijn?" Dat kon en omdat ze precies de weg had aangegeven van het hotel in Drott- ninggatan naar de niet al te verre bui tenwijk, kon ik me stipt aan de af spraak houden. Het gezelschap was vrij groot en van alle kanten klonken mij de zangerige Zweedse welkomst woorden in de oren. „Eigenlijk had u nog een dag eerder moeten zijn. Gisternacht hebben wij zelf de kreeften gestoken, die we van nacht opeten." Zweden beleven de (daar langere) zo merdagen uitbundig. Zij weten, dat de winter weer vroeg voor de deur staat en vele lange maanden duurt. Toch le ken me vooralsnof twee nachten zonder slaap zelfs voor deze noorderlingen iets te kras. De geneuchten van de kreeftenjacht werden mij omstandig beschreven en inderdaad vond ik het jammer er niet bij te zijn geweest. De jongelui van het gezelschap waren over elven per auto naar het Magelungenmeer getrokken. Gewapend met een krachtige lamp en een vangkorf hadden zij een eind ge roeid. Daarna lieten zij de boot lang zaam naar de rotsachtige oever drij ven. Er mocht geen woord worden ge sproken. De korf was uitgezet en cirie uur lang hadden zij zwijgend op het verlossende teken van Thyra gewacht. Toen dat eindelijk kwam, werd de korf aan boord gehesen. Hij was zwaar ge weest met zijn inhoud van honderdvijf entwintig gepantserde waterbewoners. Ik keek de kring eens rond en maak te een berekening: dat waren er ver scheidene per hoofd. Thyra raadde mijn gedachten. „Wie na de kreeft niet genoeg heeft, kan nog een gebraden kalfslapje krijgen," schertste ze. Het was nog waar ook, bleek me later. Mama Forslin stond me toe in de keuken naar de voorbereidingen te ko men kijken. Een voor een wierp zij de kreeften in een geweldige pot kokend water met overvloedig zout, uien en dil- lekruid (voor het lekkere aroma). Het zwarte pantser kleurde zich oranjerood. Tegen twaalven gingen wij aan tafel. Het eerste half uur hielden de gasten zich vrij bedaard; het kraken van de schalen verbi-ak de stilte vaker dan ru moerig gepraat. Ik deed geweldig mijn best de (geroutineerde) andere kreeft eters bij te houden, maar raakte zicht baar achter. Niettemin kreeg ook mijn hoopje schalen een respectabele hoog te. Ik kon de Zweden, die bovendien veel brood en kaas nuttigden, onmoge lijk bijhouden, ook niet in het drinken. Het eerste slokje brannvin als ik het wel heb wordt dit soort vuurwater uit hout gestookt verbrandde mijn door het vele zout al gevoelige keel, maar geleidelijk ging het toch beter. Bij elke kreeft hoorde een glaasje (men accepteerde beleefd mijn her haalde weigeringen, als mijn glas nog niet leeg was) en bij elk glaasje zong men een van de vijfentwintig kreeftlie deren. „Het is pas een goede kraftskiva, als de gasten gelegenheid krijgen ze al le vijfentwintig te zingen," legde Thy ra uit. Welnu, ze hebben het die avond in ieder geval een heel eind gebracht, al kan ik u met de hand op het hart verzekeren zelf bij lange na niet aan de vijfentwintig glaasjes brannvin te zijn toegekomen. Ik had ruimschoots genoeg, toen er tot mijn stomme verbazing nog een schaal omeletten op tafel werd gezet. Er werd bier bij gedronken, veel bier, maar niemand gedroeg zich ook maar één moment onbehoorlijk. En daarna, inderdaad, daar verschenen de kalfs lapjes. Het banket werd besloten met enige reusachtige meloenen, gevuld met frambozen. De koele vruchten de den mijn tong geweldig goed. De zon was al op, voordat het laatste stukje meloen was verorberd. De klok wees echter nog het nachtelijk uur aan, half vier. Men vond het nog te vroeg om gezamenlijk te gaan zwemmen, vandaar dat er een grote kring werd gevormd, waarin zich een kruisvuur van interessante gesprekken ontwikkel de. Ik zeg interessant, omdat er veel werd gelachen en omdat het grootste deel van de in het Zweeds gelanceer de grappen en spitsvondigheden mij ontging, ook al deed mijn jonge vrien din nog zo haar best de opmerkingen in het Engels te vertalen. Een enkel glaasje grog liet ik mij onder het gesprek nog wel smaken. Toen allen zich echter op een gegeven ogenblik naar de keuken begaven om het laatste restje van hun honger te stillen met koude heerlijkheden en zou te haringen, heb ik gepast. Ik onder vond trouwens al een begin van moei lijkheden met mijn lippen, die pijnlijk waren van het vele zout dat erlangs was gegleden. De volgende middag tijdens het af scheidsbezoek was iedereen vol warme sympathie, maar geen crème of zalf gaf baat voor mijn gesprongen en ge zwollen lippen. (Nadruk verboden) 3435. Linnie was helemaal niet bang. Ze zat achter Koen en keek naar beneden, waar de stad in het zachte maanlicht te zien was. Wat leuk, om zo te vliegen! lachte ze. Ik vind het erg knap van je, dat je 't zo goed kan! Och, zo moeilijk is het niet! zei Koen bescheiden. Kijk eens, we gaan vlak langs dat haantje op de toren! Ze konden het haantje goed zien. Dag haantje! riep Linnie vrolijk. Maar het haantje zei niets, want dat. was natuurlijk van koper 10) Hij had mij klem. Ik wist wat er zou volgen en zonder nog goed naar hem te luisteren overwoog ik mijn volgend antwoord. U geeft toch toe dat u, kort voordat het ongeval u overkwam, in dat café met een of andere onbe kende hebt zitten drinken. Het signalement van die man komt ongeveer overeen met dat van uw aanval ler. Het leek mij het beste mij van de domme te houden en met oprecht klinkende verbazing liet ik mij ont vallen: Nee, dat geloof ik niet! Wat gelooft u niet senor? Dat die stakker, die ik iets te drinken heb aange boden, de man is die.... Ik zweeg. Het leek, dat ik mijn rol voortreffelijk speelde. Dus u kende die rnan wel? Absoluut niet. En desondanks bent u iets met hem gaan drinken? Met geringe wijzigingen vertelde ik hem wat er mij in de kerk was overkomen. Ik zei erbij, dat ik mede lijden met het verlopen mannetje gekregen had en dat ik hem daarna een glas Jerez had aangeboden. U moet werkelijk een ongewoon goedhartig mens zijn. Maar eerlijk gezegd wordt het gebeurde hierdoor alleen maar belangwekkender voor mij. Kijk eens, een Andalusiër heeft niet de verlegen aard, die u mij in uw achtervolger hebt beschreven. En vooral als zij in onze stad het beroep van toeristengids uitoefe nenU begrijpt me. Wat ik begreep was, dat hij mij niet geloofde. Kijk eens, senor, ik ben ervan overtuigd, dat u mij de waarheid hebt verteld. Welke redenen zoudt u in feite kunnen hebben om een man, die u wilde ver moorden, de hand boven het hoofd te houden? Dat vraag ik me ook af! Zo is het senor, zo is het. U hebt u in Frankrijk laten naturaliseren, heb ik gezien? Ja. En waarom bent u naar Sevilla gekomen? Ten eerste voor de Stille Week, met alles wat daar aan verbonden is, en ten tweede, om mijn jongens jaren nog eens op te halen. Fernandez stond op en ik volgde zijn voorbeeld. Ik hoop, senor Moralès, dat uw verblijf in onze stad beter zal verlopen dan het is begonnen. Het was mij een genoegen kennis met u te mogen maken en ik hoop dat het bij deze ontmoeting mag blijven, althans voorzover het mijn functie betreft. Mocht u prijs stel len op een volgend onderhoud met mij, aarzelt u dan niet mij te berichten. Ik sta doorlopend tot uw beschikking. Ik hoefde mij geen illusies meer te maken. Fernan dez zou zijn belangstelling voor mij niet zo spoedig verliezen als ik een paar tellen had gehoopt. Ik had zijn nieuwsgierigheid opgewekt en het domste dat een man ooit doen kan is de politie nieuwsgierig maken. Er zijn soms van die ogenblikken waarop men zich als agent van het FBI in wanhoop afvraagt, wat je in vredesnaam moet hebben bewogen toen je dit ge vaarlijke en lange werkuren verslindende beroep koos. Dat zijn de ogenblikken, waarop alles verkeerd lijkt te gaan. Ik kan iedereen de verzekering geven, dat ik me, toen ik door mijn geboortestad slenterde tussen een menigte waaruit de volgende seconde het mes tevoorschijn kon komen, dat mij op een snelle en weinig fraaie manier naar de andere wereld zou hel pen, de haren wel uit mijn hoofd had willen trekken. Dat kwam van de spijt bij de gedachte, dat op dat zelfde ogenblik andere beambten van de staat, die ze ker niet slechter werden betaald dan ik, over hun dossiers zaten gebogen. Als zij opkeken was het om een mop van een collega aan te horen. Nu en dan keken zij op hun polshorloge om zich op de hoogte te stellen van het aantal minuten, dat hen nog scheid de van het dagelijks einde van de werktijd. Zij zouden naar huis gaan, waar hun een vrouw wachtte, die geen ongerustheid kende. Er zouden kinderen zijn, die leefden in de stellige zekerheid, dat hun vader elke dag opnieuw om precies zo laat de sleutel in het slot van de voordeur stak. Niets kon daarin verandering brengen. Ik heb het niet op dat soort dromerij, ik word er altijd neerslachtig van. Gewoonlijk begin ik, wanneer mijn gedachten dit punt hebben bereikt, aan Ruth te denken. Dat werkt als een soort tegengif, dat mij mijn beroep weer doet waarderen. Als ik een vredig kantoorbestaan leidde, zou ik 's avonds geloof ik niet de moed hebben naar mijn eenzame kamers te gaan, terwijl ik wist dat Ruth met een andere man maar een paar straten van mij af woonde. Ik ben ervan overtuigd, dat zoiets mijn morele onder gang zou worden. Zodat dit weinig verheven baantje van jager op schurken goed beschouwd waarschijnlijk het enige middel is om mij in staat te stellen mijn tegenslag te dragen. Ik houd nu eenmaal van Ruth en toen Alonso de voorkeur bleek te hebben, was ik als de eerste de beste verliefde schooljongen het liefst maar doodgegaan. Eerlijk gezegd is het zo, dat Ruth mijn eerste liefde is. Tevoren was het bestaan voor mij zo moeilijk, dat ik geen gelegenheid had mij in het bestaan van meisjes te verdiepen. Ik ont moette Ruth op het psychologisch ogenblik en met haar had ik mijn leven willen opbouwen, als Alonso dat niet had verhinderd. Wanneer ik aan Ruth denk, die mij inmiddels al lang als een soort welwillende broer is gaan beschou wen, krijg ik gewoonlijk een beklemd gevoel in mijn borstkas en de spieren van mijn kaken spannen zich dan, omdat ik het leven verdraaid onrechtvaardig vind. Terwijl ik de Sierpès insla, doen deze verschijnselen zich merkwaardigerwijs voor het eerst niet voor. Komt dat nu van de moordenaars die Lajolette op mijn spoor heeft gezet, of van de ontmoeting met Maria van de Zoete Naam, met wie ik vanavond ga eten? Maria is een opvallend mooie vrouw. Zij en ik stam men van hetzelfde ras. Ik ben ervan overtuigd, dat zij, als zij een man eenmaal trouw heeft beloofd, door geen Alonso van haar belofte zal worden afgebracht, al heeft hij de beste kleermaker van heel Spanje ge had. Pépé, Pépé, dacht ik, je bent op een hellend vlak. Wie denkt er nu over liefde, als hij in een stad zit opgesloten, waar mannen rondlopen die hij met kent, maar die het op zijn leven hebben voorzien! De voorzichtigheid gebood mij stellig op mijn kamer in „Cécil-Orient" te blijven tot er nadere instructies van Cliff Anderson waren binnengekomen. Maar, bij de Heilige Maagd, ik ben nu eenmaal niet naar Sevilla gekomen om als een rat in de val op een hotelkamer te blijven zitten! Van nature ben ik een vreedzaam man en ik heb een hekel aan last. Maar ze moeten het niet te bont maken en Lajolette heeft het te bont gemaakt. Als ik hem niet neem, neemt hij mij. Het elllendige is, dat die kei-els mij kennen. Zij kunnen mij volgen, mij in het oog houden en van hen weet ik niets af. Kom Pépé Moralès, dat is een prachtgelegenheid om Anderson te laten zien dat je deugt voor je werk en ciat de Verenigde Staten er geen spijt van hoeven te hebben jou tot burger van de USA te hebben bevor derd. Nou ja, dat klinkt allemaal schitterend, maar veel schiet ik er niet mee op. Feit is, dat ik er in wezen weinig voor voel mij vrijwillig ter beschikking van mijn moordenaars te stellen. Ik loop naar het raam Ik zie heel wat mensen voorbijslenteren. Sommigen hebben haast. Zou daartussen nu ook die ene lopen, die opdracht heeft mij te volgen? Kan het die knaap zijn die met zijn ogen half dicht op een bank zijn „puro" zit te roken? Kan het die modieus geklede jongeman zijn die een krant leest, althans doet alsof? Ik ben niet laffer dan ieder ander, maar al evenmin veel dapperder. Je werkt geen jaren in het FBI zonder de nodige klappen op te lopen. Ik heb ze ook gehad en ze kwamen soms hard aan. Maar nog nooit heb ik in zo'n dichte mist rondgedwaald als die waarin mijn geboortestad Sevilla zich, althans voor mij, heeft gehuld. Ik ben gewend de rol van jager te spelen en nu bevind ik mij voor het eerst in de positie van het opgejaagde wild. Dat ligt mij allerminst. Bo vendien werkt het sterk op mijn zenuwen dat ik er geen flauw vermoeden van heb hoe Lajolette erachter is gekomen, dat ik in Sevilla ben. Waarom heeft hij mij niet tegelijk met Manuel Ezquariz laten vermoor den? Die stakker van de Palma, die aan de morfine is, heeft die nu met opzet misgeslagen? Hoe ik het ook bekijk, ik sta voor een muur en dat is geen leuk gevoel. (Wordt vervolgd) Advertentie CORSETTEN - BUSTEHOUDERS GAINES HAARLEM: HOUTPLEIN hoek RAAMSINGEL - TEL. 14384 AMSTERDAM: v. BAERLESTRAAT 156 TEL. 712054 HOOFDDORP: NIEUWE WEG 19 TEL. 6304 BEVERWIJK: LAAN VAN BLOIS 46 TEL. 5585 Ned. Herv, Kerk Aangenomen naar Drachten (4de pred.pl.) F. J. Veldman te Colijnsplaat naar 's Gravenhage-Loosduinen (6de pred.pl.) W. van Beem te Badhoevedorp. Bedankt voor Oud-Vossemeer J. Groe nenboom te Lopikerkapel. Beroepen te Wijngaarden B. J. Wiege- raad, kand. te Montfoort. Aangenomen naar Rijssen A. Kool te Brandwijk. Geref. Gemeenten Beroepen te Amsterdam-Noord W. C. J. Bosschaart, kand. te Wolphaartsdijk. Geref. Kerken Beroepen te Zwijndrecht (vac. J. Vis- scher) S. van der Veen te Arum. Aangenomen naar IJlst J. C. van Loon, kand. te Groningen. Bedankt voor Vlaardingen (8ste pred.pl.) P. Melse te Zonnemaire. UITGEVERIJ C. A. J. VAN DISHOECK BUSSUM geeft in haar serie „Praktische boekjes" een boekje over „Bloemen schik ken", door E. J. van der Linden-Nijdam. Op dit gebied zijn de laatste tijd heel wat boeken verschenen, er valt dan ook weinig nieuws te vertellen, al wijdt het dan ook nog een paar hoofdstukken aan planten verzorgen en kruiden kweken. Met de foto's en de aardige tekeningetjes maakt het een goede en verzorgde indruk. In dezelfde serie van „Praktische boek jes" verscheen nog een „handleiding"-voor „Handwerken" van Anneke Koese-Tam- meling en een „handleiding" voor goede manieren: „Etiquette" van R. A. Breen- Engelen. Een boekje, dat hierbij min of meer aan sluit is: „Gastvrouw zijn is een kunst" en dat is uitgegeven door „HET NEDER LANDS INSTITUUT VOOR BEDRIJFS- PAEDAGOGIE" en geschreven is door W. H. N. van Eijkeren. Dit boekje legt wel meer de nadruk op het gastvrouw zijn met ontvangen, diners, tafeldekken, dienen en versieren, maar het geeft toch ook allerlei goede raden voor goede manieren, hetgeen toch wel eens goed van pas kan komen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 8