Nieuw Vennep krijgt méér huizen, industrie- en recreatieterrein Tissing-ploeg wint tweede etappe in Tour de Lisse AGENDA Bij Bad hoeve dorp Nieuwe brug over Ringvaart Benoeming schoolhoofd Proef met bloemen en planten aan zee Ballonwedstrijd Minister Van Rooy houdt voet bij stuk Burgerlijke Stand van Haarlem Damesploeg van Haarlem versloeg ADZ-sters Uitvaart mgr. Lemmens UIT STAD EN STREEK Twee gewonden bij botsing in Hannie Schaftstraat Rode haan kraaide victorie Badpaviljoen bij Leeuwarden afgebrand Salzburger Festspicle met „Der Rosenkavalier,, geopend Toto wet 13 september in Eerste Kamer Wit-Rus zoekt reeds tien jaar naar zijn paspoort Zwerftocht met eigen- gebouwd zeilbootje Wat doet de Sovjet-Unie met de Cubaanse suiker? O.-Europa streeft naar grotere samenwerking Zwanenberg en Frionor werken samen Interfrosta wordt Frio Diepvries Mevr. Kasenkina overleden Velsen-lJmuiden Haarlem WOENSDAG 27 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT B. en W. van Haarlemmermeer stellen de raad voor een tweede wijziging en aan vulling van het uitbreidingsplan Nieuw Vennep aan te nemen, volgens welk de in het dorp aanwezige bebouwingsmogelijk heden worden vergroot en tevens moge lijkheden worden geschapen voor de uit breiding van industrieën en rccrcaticgron- den in dat dorp. Door de bebouwingsmogelijkheden te vergroten in het gedeelte van Nieuw Ven nep tussen de Sportveldweg, de Jhr. Van de Pollstraat, de Schoolstraat, en de Euge nie Previnaireweg zouden ruim 200 wonin gen meer kunnen worden gebouwd dan waarvoor het uitbreidingsplan tot dusver re ruimte bood. In totaal zullen ongeveer 500 woningen kunnen worden gebouwd, waarmee de woningbehoefte tot 1964 kan worden opgevangen. Met het oog op de snelle groei van de landbouwwerktuigen- en machinefabriek H. Vissers n.v. (Vicon) is een belangrijke uitbreiding van de voor industrie gereser veerde gronden noodzakelijk. Tevens re kening houdend met de toekomstige ves tiging van enkele andere bedrijven (b.v. groenteconservenfabrieken) moet de be hoefte aan industrieterrein in Nieuw Ven nep op 15 hectare worden gesteld. Dit be tekent dat afgezien van de 7'/2 ha. be stemd voor industrieterrein, nog een zelf de oppervlakte voor handel en nijverheid moet worden gereserveerd. Het kleine in dustrieterrein in Nieuw Vennep Zuid wordt dan vervangen door een vergroting van het industrieterrein van Nieuw Vennep- Noord. In verband met de ontwikkeling ten zuidwesten van het Dokter van Hae- ringplar.tsoen is bijzondere aandacht be steed aan de bebouwing van de Venneper straat. Langs beide zijden van deze straat is thans de vestiging van winkelbedrijven mogelijk gemaakt. Langs beide zijden van de Nieuwstraat is ruimte gereserveerd voor de stichting van kantoren en bedrijfs gebouwen, waaraan concrete behoefte blijkt te bestaan. Ten behoeve van de recreatie is het één hectare grote binnenterrein, omsloten door de bebouwing van Gclevinkslraat, jhr. van de Pollstraat, Venneperstraat en Eugenie Previnaireweg, bestemd lot sport en speelterrein. Dit stuk grond zal kunnen worden gebruikt voor de tennis- en korf balsport. Bovendien is getracht in het plan een aantrekkelijke wandelweg op te ne men. Deze weg is ontworpen in de vorm van een doorlopende dreef, welke het dorp ongeveer in de vorm van een rechthoek doorsnijdt. Wanneer het uitbreidingsplan zal zijn verwezenlijkt .zpl Nieuw Vennep ongeveer 6300 inwoners tellen. Hiervoor is 9,45 ha. groenvoorziening nodig. B. en W. van Haarlemmermeer heb ben de gemeenteraad voorgesteld een kre diet van 208.000 beschikbaar te. stellen voor de bouw van een nieuwe brug over de ringvaart bij Badhoevedorp. De huidige brug, die de verbinding vormt tussen Bad hoevedorp en Sloten, is verouderd en heeft een te geringe capaciteit. Besprekingen met ondermeer de gemeente Amsterdam en de Haarlemmermeerpolder hebben thans tot overeenstemming geleid. De provinciale waterstaat in Noorholland heeft een plan voor een nieuwe brug ge maakt. De kosten van deze overspanning bedragen 520.000, waarvan de gemeen te Haarlemmermeer en de polder ieder veertig percent voor hun rekening nemen en de gemeente Amsterdam voor twintig percent in de kosten zal bijdragen. Gebouwd zal worden een lage beweeg bare brug met een onderbouw van gewa pend beton. De breedte van de rijweg wordt zeven meter met twee trottoirs van elk anderhalve meter breed. De doorvaart- wijdt van het, door elektrische aandrijving beweegbare gedeelte zal 8.50 meter zijn. De brug zal even ten zuidoosten van de bestaande worden gebouwd. Voor de benoeming van een hoofd van de openbare lagere school 4 in Hoofddorp hebben B. en W. van Haarlemmermeer de volgende voordracht opgemaakt: 1. C. Baart, 2. H. de Vos, 3 C. Ruigendijk,*al len onderwijzer in Amsterdam. B. en W. hebben de gemeenteraad te vens voorgesteld mee te werken aan de aanschaffing van nieuw meubilair voor de christelijke lagere school in Vijfhuizen. De Haagse plantsoenendienst is begon nen met een proefneming, die zal leren of het mogelijk is om bakken met planten en bloemen aan de boulevard in Scheve- ningen te zetten. Men zoekt planten en bloemen, die het in de harde en zoute zeewind kunnen uit houden, al houdt men er rekening mee dat men de bloembakken bij al te ruw weer naar luwer plekken zal moeten over brengen. De Haagse plantsoenendienst experimen teert nu met planten als reedistel, toorts, tennisbloem, sint janskruid, hondstong, di verse grassoorten, zuring, cineraria mari- tirna, senecio greyii, atriplex hortensis en dergelijke. De eerste bakken zijn op de bloemisterij gereed gemaakt en zullen deze week wor den geplaatst. Als proef heeft de Haagse plantsoenen dienst enige tijd geleden reeds op de door zout en wind meest bedreigde plaatsen van de stad een sterke populierensoort (populus verheecken) geplant. Men hoopt dat deze bomen op de duur een goed en sterk windscherm zullen vormen voor de meer landwaarts gelegen beplantingen. De storm en droogte van deze zomer hebben de jonge bomen op een zware proef gesteld en de meest pessimistische technici van de dienst vermoedden reeds, toen zij het door de uitdrogende wind ge heel bruin getinte gebladerte bekeken, dat deze boom dezelfde uitputtingsverschijn selen (geremde groei, geen nieuwe vorming van lover) zou gaan vertonen als vele zwakkere broeders. Het blijkt nu echter, na wat regen en kalmer weer, dat de populieren ook voor dit jaar de moed nog niet laten zakken. Uit de „slapende ogen'' van de boom dat zijn de knoppen, die eigenlijk volgend jaar eerst aan de beurt zijn om te ont luiken groeien nu reeds de nieuwe bla deren. Het plan voorziet in totaal 9.25 ha groen. Men zal trachten dit geringe tekort in een volgend plan te corrigeren. In'1965 zal het inwonertal van Nieuw Vennep en naaste omgeving aangroeien tot 9200. Hiervoor is 6.9 ha. aan sportter reinen nodig. De in het plan hiervoor ge reserveerde ruimte is zelfs iets groter (7.05ha.) in verband met de voorgeschre ven afmetingen der velden. De jaarlijkse ballonwedstrijd van „Tou ring Zandvoort" voor kinderen van bad gasten en inwoners tot veertien jaar, zal dit jaar worden gehouden op woensdag 3 augustus 's middags om 1 uur op de Roton de. Precies op dat tijdstip zal de heer J. B. Th. Hugenholtz het startschot geven voor het loslaten van de ballonnen. Voor deze wedstrijd, waaraan gratis kan wor den deelgenomen, kan worden ingeschre ven op maandag 1 en dinsdag 2 augustus van negen tot een uur ten kantore van stichting „Touring Zandvoort" op het Raadhuisplein. De ballonnen kunnen op woensdag 3 augustus van negen uur af worden afgehaald in de speelzaal van ho tel Bouwes op het Badhuisplein. Waarde bonnen zullen weer beschikbaar worden gesteld voor de verste afstanden die de ballonnen afleggen. Ook na kennisneming van het verweer van de Nederlandse Vereniging voor Sexu- ele Hervorming tegen het door hem op 9 juni gegeven antwoord op vragen over de afwijzing van 'n verzoek tot het openen van het I.P.P.F. -congres, is de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid,mr. Van Rooy, niet tot de conclusie gekomen dat hetgeen hij stelde in zijn eerste ant woord onjuist was. Uit de op dit congres behandelde onder werpen blijkt, dat wanneer deze in hun onderling verband worden bezien, „family planning" moeilijk anders dan als syno niem met geboortebeperking kan worden verstaan. Ook hetgeen gesteld is op de persconferentie aan het einde van het con gres met betrekking tot de bevolkings explosie als reden tot vermindering der geboorten, onderstreept slechts deze ziens wijze, aldus de minister in zijn antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Van der Veen (P.S.P.). Op de vraag, of uit de motivering van de weigering moet worden afgeleid, dat in het beleid van het ministerie in gezins vragen steeds moet worden afgezien van „eenzijdige druk op grond van algemene belangen" antwoordt de minister, dat zijn antwoord op 9 juni betrekking had op de geboortebeperking en geen algemeene strekkmg had. Het bestuur van de N.V.S.H. heeft geen contact met de minister gehad. Wel is namens het bestuur overleg gepleegd met de directeur-generaal van de Volks- gezqndheid. Dit overleg voerde tot de con clusie, daT'een uitnodiging"aan dé minister ,alsi niet .ppportuum moest worden be- scnouwa. De minister meent niet, dat zijn ant woord in brede kring een onjuiste indruk heeft gegeven van 't doel en cle werkwijze van hen. die de bewuste regeling van het kindertal voorstaan en propageren in en buiten de N.V.S.H. Er is zijnerzijds dan ook geen reden tot het treffen van maat regelen om zulk 'n indruk weg te nemen. ONDERTROUWD. 26 juli: F. G. Takken en C. J. M. Mooijekind; T. Rijkïe en Loos; N. Keeman en P. C. Fransse-i; H. van Regteren en L. Schouten. GEHUWD, 26 juli: R. A. W Westerhoff en Jkvr Th. Stern; M. W. AI. Koelom j en A. L. M. Zwetsloot; P. Beentjes n V,7. C. C. van den Brande: L. Leusink en E W M. van der Haas: B. W. Wijkhul/en en C. W. van Oosten: H. Wijkhuizen en M Wijnalda BEVALLEN van een zoon, 23 j'ili. W. DeelemanVan Tijen; Ph. II. Schl itmann —Franke: 24 juli: E. C. de Vees - \erts; 25 juli: J. J. GoesDe Jong; T. Hl joint euvel Lankamp: Chr. J. UrbanDe Jong. BEVALLEN van een dochter. 23 üili: E. G. de BooKuvener; 25 juli: N. Ver neer Lempers; 26 juli: W. H. Snoek -Le« r- akker. OVERLEDEN. 23 juli: J. Bokhors'r - W'i- tokoek, 70 j., Westerhoutpark; D. M. C. WestraBergmaan, 54 j., Gas' luisvest; 24 juli: C. van Straaten. 79 j.. rlazepaVrs- laan; 25 juli: G. H. Blocmers. 79 Jsn?- straal; K. PI. A. Poulen, 75 R'ouwstra'at; Y. M. Hoogedoorn, 1 m„ Zwaluwstraat; W. MeijerVan Waard, 62 GasTuisvésc. Haarlem (dames) heeft wederom een overwinning geboekt. Dinsdagavond kreeg men in Stoop's Bad in Overveen voor de tweede klasse A ADZ uit Amsterdam op bezoek. Er werd tamelijk zwaar gespeeld. De Haarlem-midvoor bracht in moeilijke positie de stand op 10. Na de hervatting werkte ADZ de Plaarlem-voorsprong weg, maar Nel Goedhart stelde met een ver schot de Haarlem-overwinning uiteinde lijk toch veilig (21). VZV 2 kreeg voor de reserve tweede klasse de reserves van ADZ in de zwem inrichting De Heerenruinen in Velsen tegenover zich. VZV won met 75. Eveneens werd in Velsen de ontmoeting VZVWilskracht voor de derde klasse heren gespeeld. Het was de laatste wed strijd die VZV voor deze afdeling speelde. Ton en Cees Blok bepaalden de ruststand op 20. Nadat Cees Blok nogmaals een VZV-aanval met een doelpunt had afge rond, werd de Utrechtenaar Simsons voor de verdere duur van de wedstrijd het water uitgezonden. Ton Blok had de stand op 40 gebracht toen de VZV'er Westra tijdelijk uit het water verdween. Met ge lijke ploegen in de strijd bracht Wilskracht een aanval tot een goed einde. VZV kwam wederom met. 7 tegen 6 te spelen, hetgeen resulteerde in doelpunten van Jack Blok en Paul Gottmer (61) Gisteren is het stoffelijk overschot van de emeritus-bisschop van Roermond, mgr. dr. G. Lemmens, ten grave gedragen. In een rouwstoet werd het stoffelijk over schot van het bisschoppelijk paleis naar de kathedrale kerk overgebracht. Een groot aantal dragers met omfloerste vaan dels van vakorganisaties en verenigingen opende de stoet, waarin meeliepen man nelijke en vrouwelijke religieuzen, semi naristen'én geestelijken uithet bisdom; Roermond en -de- leden van het resjde^n- de episcopaat van Nederland, mét' aan het hoofd mgr. Bernardus kardinaal Al- frink, aartsbisschop van Utrecht, alsmede talrijke missiebisschoppen en bisschoppen uit het buitenland. Bij de wereldlijke autoriteiten waren on der meer: staatsraad prof. dr. L. Beel, de minister van Sociale Zaken, mr. dr. Ch. van Rooy, en de secretaresse van Prinses Wilhelmina, mej. mr. J. Geldens, leden van de Staten-generaal en leden van het diplomatieke korps. In de kathedraal werd de mis van re quiem gecelebreerd door kardinaal Al- frink. In een nieuwe rouwstoet werd het stoffelijk overschot naar het kerkhof ge bracht, waar het werd bijgezet in de bis schopskapel. Er was een grote bloemenkrans als be wijs van deelneming van Koningin Julia na en Prins Bernhard. Prinses Wilhelmi na stuurde het volgende telegram aan mgr. Moors, bisschop van Roermond: „Ik betuig u mijn oprechte deelneming in het grote verlies dat u geleden heeft. Ik zal steeds met grote dankbaarheid gedenken wat mgr. Lemmens in het verzet en voor de bevolking van Limburg in moeilijke da gen gedaan heeft." Nieuws in het kort Lening. De genie-m*e Haarlemmer meer zal bij ae n.v. Ba.ik voor Nederland se Gemeenten 216.060 lenen. De loop tijd is 25 jaar en de rente 1 'A percent. Tweeduizend mensen waren dinsdag avond in het gemeentelijk sportpark in Lisse aanwezig bij de ploegentijdrit over tien ronden, een afstand van vier km op de sintelbaan. Als starter fungeerde de heer Piet Vink uit Noordwijkerhout, bestuurslid van de ren- en tourvereniging „De Bollenstreek", kamprechter was de heer P. de Koning. Deze tijdrit bracht geen verandering in het individuele klassement. Ontelbare premies werden uitgeloofd. Een vliegenier uit Lisse bood aan de drie renners die als eerste eindigden een vliegtocht in een Viscount aan. Bij dit klassement werd als tijd voor de ploeg genomen de tijd die de als derde aankomende uit de ploeg maakte. De Bronkhorstploeg kwam als eerste aan de start en maakte een tijd van 7 min. 20,4 sec. De drie eersten waren M. v. Dijk, T. Baak en P. Vrijburg. Als tweede startte de Graficusploeg die er 7.37.8 over deed, met als eerste drie N. Zoet,W. Mooijekind en E. v. d. Drift. De ploeg van „Ons Weekblad" waarin de groene-truidrager W. Rietveld meereed maakte een tijd van 7.31.3 met W. Rietveld, J. Boot en B. Reitsma. Een tijd van 7.9.1 maakte de Tissing- ploeg met als eerste drie H. Mens, J. Lam- boo en J. v. Rooijen. De Vlinderploeg reed in 7.39. met J. v. d. Ploeg, A. Bon en P. v. d. Zwet. De ploeg van Beijersbergen maakte een tijd van 7.46.4 met H Waasdorp. R. v. Kes- teren en W. Kulk (allen uit Sassenheim). De Wajaploeg maakte een van de snelste tijden, namelijk 7.19.2 met J. Degenaars, H. v. Lierop en R. v. Lierop. De melkhandel waarin de gele-truidra- ger reed noteerde 7.26.7 met T. Zelden- thuis, B. Barten en K, Goossens. Uitslag: 1. Tissing, 2. Waja, 3. Bronk- horst, 4. Melk, 5. O.W., 6. Graficus, 7. De Vlinder, 8. Beijersbergen. Na de jeugdige renners kwamen de senioren voor veertig ronden aan de start. C. Weijers won de drie eerste premies en nam er naderhand nog een voor zijn reke ning. In do laatste ronden „vluchtte" Jan van Dijk, maar hij werd „gelapt" door C. Weijers die de veertig ronden won met als tweede Arie van Houwelingen. Iedere avond wordt een andere Tour- miss gekozen, zoveel mogelijk van iedere school één. Ditmaal was het Maja van der Zwet van de Hervormde school, die aan H. Mens de overwinningskus en de bloemen gaf. De gehele ploeg van Tissing werd in de bloemetjes gezet. Het algemeen ploegenklassement ziet er nu als volgt uit: 1. Tissing 1.42.11; 2. Waja 1.42.26; 3. Melk 1.42.48: 4. Bronkhorst 1.42.52; 5 De Vlinder 1.43.20: 6. Graficus 1.46.4; 7. Ons Weekblad 1.46.7; 8. Beijers bergen 1.57.17. De snelste rondetijd werd gemaakt dooi de gele-truidrager T. Zeldenthuis. Uitge vallen zijn Sittrop ei G. Warmerdam. Woensdagavond half acht wordt de derde etappe in vier ronden over negen km. verreden. De Hortusbrug in Amsterdam is nu bijna klaar. Twee jaar lang heeft het verkeer een omweg moeten maken maar het leed is nagenoeg geleden. Ge zicht op de nieuwe brug in de richting van de Hortus. Vanmorgen omstreeks half tien heeft zich op de hoek van de Merovingenstraat en de Hannie Schaftstraat in Haarlem een botsing voorgedaan tussen een perso nenauto en een autobus. De bestuurder van de auto, die in de Merovingenstraat reed, zou geen voorrang aan de bus heb ben gegeven. Twee inzittenden van de auto, afkomstig uit Haarlem, werden op het wegdek geslingerd en liepen glas- en snijwonden op. Het bekende paviljoen „Wielzicht", het café-restaurant aan het watersportcen trum Grote Wielen bij Leeuwarden, is gisteravond door een felle brand volledig verwoest. Omstreeks half acht werd de brand ont dekt door de echtgenote van de exploi tant, toen zij in de keuken kwam. Waar schijnlijk is de vlam in een pan frituur vet geslagen. Het vuur breidde zich snel uit en toen na ongeveer een kwartier de brandweer uit Bergum aankwam viel er van het gebouw al niets meer te redden. Van de inventaris had men inmiddels een koelkast, een bandrecorder en wat huis raad naar buiten weten te krijgen. De brandweer uit Bergum moest zich beperken tot nablussen en de brandweer uit Leeuwarden, die ook was .gealarmeerd, behoefde geen dienst te dóen. Het gebouw was grotendeels uit hout op getrokken en gedekt met een rieten dak. Het was pas in- en uitwendig gerestau reerd. Bezoekers hielpen mee om in aller ijl een aantal auto's, bromfietsen en fiet sen uit de omgeving van de vuurzee te verwijderen. Het paviljoen was eigendom van de heer Eijgelaar te Veendam. De schade, die op 100.000 geraamd is, wordt door verzekering gedekt. In Loenen Een felle brand heeft in de afgelopen nacht een huis aan de Voorsterweg in Loe nen op de Veluwe grotendeels verwoest. Gisteravond was de eigenaar, de heer Oudbier, die het huis kort geleden had ge kocht, aan het werk geweest om het pand, vroeger een bakkerij, voor bewoning ge reed te maken. Het zou over enkele da gen worden betrokken. De bovenverdie ping brandde geheel uit. Gelijkvloers werd grote waterschade aangericht. Nabii Heerenveen is gisteravond ver moedelijk door hooibroei, brand ontstaan in de boerderij van de veehouder S. Stam huis. Het gezin was'al naar bed, maar een zoon werd tijdig wakker zodat alle bewo ners, waaronder de zieke vrouw des hui zes, zich in veiligheid konden stellen. Het achterhuis en een grote hoeveelheid hooi werden een prooi der vlammen. De brand weer van Heerenveen wist het voorste gedeelte van de boerderij te behouden. De Wiener Philharmoniker, onder lei ding van Herbert von Karajan, hebben met een galavoorstelling van „Der Rosenka- valier" en een keur van Europese sterren in de hoofrollen, dinsdagavond de Salz- burger Festspiele geopend. In het nieuwe festivaltheater. Het nieuwe gebouw, dat beschouwd, wordt als het modernste opera gebouw van Europa, is in drie-en-eenhalf jaar opgetrokken en heeft tweehonderd miljoen Schilling gekost. De komische opera „Der Rosenkava- lier", waarvoor Hugo von Hofmannsthal het libretto schreef, wordt opgevoerd on der regie van Max Reinhardt en zal tijdens het huidige festival enkele opvoeringen beleven. De opera's van Mozart zullen deze zo mer echter niet in het nieuwe gebouw voor het voetlicht komen: deze voert men op in het oude festivaltheater waar eens de bisschoppelijke stallen gevestigd waren en op andere podia in de festivalstad. De hoofdrollen in de door talrijke bin nen- en buitenlandse beroemdheden bij gewoonde galavoorstelling werden gezon gen door Lisa della Casa, Hilde Gueden, Sena Jurinac, Otto Edelman en Erich Kunz. De voorzitter van de Eerste Kamer heeft gistermiddag medegedeeld dat hij voornemens is de behandeling van de wij ziging van de Loterijwet (teneinde een wettelijke regeling van de voetbaltoto te krijgen) aan de orde te stellen op dinsdag 3 september. Een Rus, die in 1922 met een Witrussische legerafdeling in China verzeild raakte, kreeg daar ten slotte een Chinees paspoort. Nu is hij al ongeveer tien jaar aan het zwerven om dit paspoort terug te krijgen. Hij is het in India kwijtgeraakt, beter ge zegd, men heeft het hem daar ontnomen en nooit terug gegeven. Om zijn pas weer in bezit te krijgen is hij zelfs in zijn eentje met een eigengebouwd zeilbootje van zeven voet lengte van Australië naar Indonesië, Malakka en Birma gevaren, tot hij einde lijk weer India bereikte. Maar hij slaagde er niet in zijn vurig begeerde paspoort machtig te worden. Deze man, de 53-jarige Dimitri Simeno- vitsj Nedbairoff, is als verstekeling met het Zwitserse m.s. „Sils" in Rotterdam aan gekomen en daar aan de Vreemdelingen dienst overgegeven. Van 1922 tot 1941 heeft hij op vele plaat sen aan de oostkust van China gewerkt. Via Birma kwam hij in het toenmalige Brits-Indië. Daar werd hij, omdat het oor log was, aangehouden en geïnterneerd, acht jaar lang. In 1949 herkreeg hij we] zijn vrijheid, maar niet zijn paspoort. Hoe veel moeite hij ook deed om het terug te krijgen, steeds kreeg hij ten antwoord: het is zoekgeraakt. Mismoedig ging hij enige tijd in Lhasa in Tibet werken. Daar kreeg hij in 1951 papieren om naar Australië te emigreren. In Australië vroeg hij overheidsinstanties hem te helpen bij het terugkrijgen van zijn pas. Tegelijkertijd trachtte hij bij am bassades van andere landen een pas los te krijgen. Hij legde het erop aan, onenig heid te krijgen met regeringsambtenaren, in de verwachting dat hij dan wel het land uitgezet zou worden. Maar hij had buiten de Australische wet gerekend. Om het land uitgezet te worden moet men een misdaad gepleegd hebben. En dat was niet zo. Toen is de Rus een zeilbootje gaan bouwen. In 1953 was het klaar. Vijf jaar deed hij erover om weer India te be reiken. Daar begon zijn zoeken naar de verdwenen pas opnieuw, met het gevolg dat hij als onwelkome gast werd opgeslo ten. Toen verzocht hij teruggestuurd te worden naar Australië. Maar inmiddels was zijn gezondheidstoestand van dien aard geworden, dat hij in Australië niet meer werd toegelaten. In het begin van dit jaar zag hij kans uit te wijken naar Goa, de Portugese enclave in India. Daar zag hij kans zich aan boord van het Zwit serse m.s. „Sils" te verstoppen. Nu heeft de Rotterdamse vreemdelingen dienst hem onder zijn hoede genomen. Men doet daar alles om de man te helpen. Zo heeft men hem bij de geneeskundige dienst laten doorlichten en onderzoeken. Mocht het resultaat gunstig zijn, dan is er mis schien nog een kansje dat hij naar Austra lië kan terugkeren. In dat geval zal hij wel een andere reisgelegenheid krijgen, omdat de „Sils" in Rotterdam aan het laden is voor Port Churchill in Canada. Is er echter geen kans meer voor Nedbairoff om naar Australië terug te keren, dan wordt hij weer aan boord van de „Sils" gebracht en komt er voorlopig geen einde aan zijn omzweryingen. Het Wall Street Journal stelde zich gis teren de vraag, wat de Sovjet-Unie zal doen met de 1,9 miljoen ton Cubaanse sui ker, die zij dit jaar heeft gekocht. Indien zij de suiker zou verbruiken, zou het ver bruik per hoofd van de bevolking met on geveer zeventien pounds stijgen tot ruim vijf en zeventig pounds per jaar, verge leken met een verbruik van negen en ze ventig pounds in het afgelopen jaar in dc Verenigde Staten. Suikerkringen te New York achten een dergelijke consumptiestijging onwaar schijnlijk. Men gelooft in deze kringen, dat de Sovjet-Unie een gedeelte van de Cu baanse suiker zal opslaan en de uitvoe ring van haar plannen voor uitbreiding van haar bietsuikerproduktie zal vertra gen. Volgens het Wall Street Journal zal wellicht een gedeelte van de Cubaanse sui ker op de wereldmarkt worden verkocht. Het blad merkt echter op, dat de Sovjet- Unie beloofd heeft de suiker niet te ver kopen aan landen, die regelmatig suiker van Cuba betrekken. De handelspolitiek van Cuba Alhier wordt van de Duits-Cubaanse Ka mer van Koophandel te Havana vernomen, dat Cuba de- meestbegunstigingsclausule van het handels- en scheepvaartverdrag met de Bondsrepubliek niet meer toepast, hoewel het verdrag tot 1963 loopt. Te Boedapest worden besprekingen ge houden die ten doel hebben de economi sche samenwerking tussen de communisti sche landen van Oost-Europa uit te brei den. Volgens het Poolse nieuwsagentschap PAP is dit bekendgemaakt door de Poolse vice-premier. Piotr Jaroszeioick, voor zijn vertrek naar Boedapest, waar hij de leiding heeft van de Poolse afvaardiging naar Comecon, de raad voor wederzijdse econo mische bijstand van de tot het Sovjet-blok behorende landen van Oost-Europa. Aan de bijeenkomst namen de Sovjet- Unie, A.lbanië, Bulgarije, Tsjechoslowakije, Polen, Hongarije, Oost-Duitsland en Roe menië deel. China, Korea, Mongolië en Vietnam hebben waarnemers gezonden. De agenda van deze zitting bevat twee pun ten. 1) Het opstellen van plannen op lange termijn voor het coördineren van de eco nomische ontwikkeling der acht socialisti sche landen; 2) verbetering van de kwali teit der produktie door verbetering van de technische methoden en door grotere sa menwerking tussen de communistische landen. De Sovjethulp Volgens het Economische Wereldarchief in Hamburg hebben de landen van het Sovjet-blok met inbegrip van commu nistisch China in het tijdvak tussen 1953 en 1960 voor drie miljard dollar aan bui tenlandse hulp verleend. Overigens is maar eenvijfde van dit bedrag omgezet in ver richte diensten en afgeleverde goederen. De Sovjet-Unie had het leeuwendeel in de verstrekte hulp namelijk 2.470.000.000. Norsk Frossenfisk a/I te Oslo, beter be kend onder de naam Frionor, en Zwanen- berg's Fabrieken n.v. te Oss zijn een nauwe samenwerking aangegaan op het gebied van de produktie, verkoop en dis tributie van 't volledige diepvriesassorti ment. De door Frionor gemaakte produk- ten zullen onder het Frionor-merk in de handel blijven. De diepvriesprodukten van Zwanenberg zullen onder het merk Frio- zwan worden geleverd. Besloten is de naam van Frionor's doch termaatschappij in Nederland, de n.v. In terfrosta, te wijzigen in Frio Diepvries n.v., in welke vennootschap Zwanenberg een belang heeft verkregen, zodat Frio Diep vries n.v. een gezamenlijke verkoop- en distributie-organisatie is geworden. Tot leden van de raad van commissarissen der Frio Diepvries n.v. zijn benoemd de heren T. Er'oo, E. Petersen en A. Asper van Frionor en de heer C. D. de Wolf van Zwa nenberg. Directeur der n.v. is de heer F. E. Jongtien. De oorspronkelijke dochtermaatschappij van Frionor, de n.v. Interfrosta te IJmui- den, verzorgde naast de verkoop van Frio- norprodukten, de laatste vier jaren even eens de alleenverkoop van de diepvries groenten onder het merk „Molen", gepro duceerd door Lucas Aardenburg n.v. te Hoogeveen. Toen begin januari Lucas Aar denburg door Unilever werd overgenomen, achtte Frionor het moment gekomen tot een definitieve basis te geraken ten aan zien van de produktie en distributie van een volledig assortiment hoogwaardige diepvriesartikelen. Deze opvatting viel samen met de plannen welke in dit opzicht bij Zwanenberg's Fabrieken n.v. be stonden. NEW YORK (UPI) De Russische onderwijzeres, mevrouw Oksana Stepano- va Kasenkina, die in 1948 uit het Russi sche consulaat in New York waar zij werd vastgehouden, ontvluchtte door uit een raam van een bovenverdieping te springen, is op 63-jarige leeftijd te Mia mi in Florida overleden, zo heeft de Tol stoi stichting, die zich bezighoudt met de hulpverlening aan Russische vluchtelin gen bekendgemaakt. Mevrouw Kasenkina was in 1948 ont voerd door Russische ambtenaren, die haar uit haar schuilplaats op een boerde rij van de stichting haalden, en haar terugbrachten naar het consulaat in af wachting van haar transport naar Rus land. Bij haar vlucht uit het consulaat raakte zij ernstig gewond. In 1957 kreeg, zij het Amerikaanse staatsburgerschap en sindsdien werd zij bewaakt om nieuwe pogingen van de Russen om haar te ont voeren te verhinderen. Zij zou naeen hartaanval zijn overleden. WOENSDAG 27 JULI Rex Theater: 20 uur:-„We zien ze ren nen". Thalia Theater: 20 uur: „De schat der Watusi". DONDERDAG 28 JULI Rex Theater: 20 uur: „We zien ze ren nen". Thalia Theater: 20 uur: „De zedenpolitie grijpt in". Vleeshal: Donderdag 14 uur: Poppen theater Merlijn met „Het blauwe water". BIOSCOPEN Cinema Palace: Tot en met donderdag 14, 1615, 19 en 21.15 uur: „Helden op sokken", alle leeftijden. Elke ochtend (be halve zondags) 10.30 uur: Vakantie-jeugd programma: „Watt en Half Watt op avontuur" Frans Halstheatcr: Vandaag en donder dag 14. 19 en 21.15 uur: „Geld ligt op straat", alle leeftijden. Lido Theater: Tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De koe en de gevangene", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Liane, het meisje uit het oerwoud", 18 jaar. Donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De Witte Non", 14 jaar. Minerva Theater: Donderdag 14.30 uur: „Niets dan pech", alle leeftijden. Vandaag 20.15 uur: „Weduwnaar met vijf dochters" Alle leeftijden. Donderdag 20.15 uur: „The smallest show on earth" alle leeftijden. Rembrandt Theater: Tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Meneer de Baron", 14 jaar. Dagelijks 10.30 uur (behalve zondags): jeugdprogramma: „De prinses en de zwijnenhoeder". Roxy Theater: Tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Gouddorst," 14 jaar. Studio Theater: Tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Faja Lobbi". alle leeftijden. Elke ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: Vakantieprogramma met Do nald Duck e.a. Theater Monopole (Zandvoort): Donder dag 14.30 uur: „De nacht van de pre mière", alle leeftijden. Vandaag en don derdag 19 en 21.15 uur: „Nat asfalt", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Tot en met 4 september dage lijks 10-17 uur, zondags 13-17 uur: Ere- tentoonstelling van schilderijen, aquarel- rellen n tekeningen van Kees Verwey. Museum „Het Huis Van Looy" (Kam perlaan): Tot 1 augustus dagelijks van 10- 12.30 en van 13.30-17 uur, zondags van 14- 17 uur: Reizende Unesco-expeditie „Stad en landschap". „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 augustus dagelijks van 10-22 uur: Expositie van tekeningen van Helga Schussheim. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3). Tot 8 augustus dagelijks van 9-17 uur: Expositie van werken van Haar lemse beeldende kunstenaars. DIVERSEN Santpoort (Wüstelaan): Kindercircus Bas Dagelijks, aanvang 10 en 19.30 uur. Zandvoort: Hedenavond 21.15 uur: groot vuurwerk op strand voor de rotonde. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 22 juli).

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7