Kongolezen wilden van niet de bloeddorstige dr Verwoerd Co. Belgische koloniale troepen zijn de hoofdschuldigen in Kongo Russische luchtvaartdelegatie op doorreis in ons land DAUPHINE GARAGE DEN HOUT GARAGE „Laat ons meepraten over de jeugd- en onderwijszaken" Feestweekronde van Santpoort Oorzaak van vreemde ziekte in leerfabriek ontdekt Geen luchtvaartverdrag met V.S. Luchtballonhaven in Brabant geopend Leerkrachten worden bijna overal buiten gehouden 4 Onbekookt Tactloos KUIN'S „KARAMELLA'S" Rainbow kleedt U vlot! Examens WERELDONDER WIJZERSCONGRES INS DAG 2 AUGUSTUS 196 0 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANTHAARLEMS DAGBLAD (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma LEOPOLDSTAD. augustus. De advertenties en de speciale afgezanten van de Zuidafrikaanse regering bewerken de Belgische vluchtelingen uit Kongo: „Kom naar Zuid-Afrika. Gratis transport. Wij garanderen u een minimum maand inkomen van achthonderd gulden en een woning". Er zijn vele Belgen die gaan. Sommigen hadden zich in Rhodesië willen vestigen, maar werden daar opge schrikt door de onlusten in Boelawajo. Nu pakken zij nog eens hun koffers en vertrekken naar de blanke burcht, waar dr. Verwoerd zich de enige winnaar waant van de Kongolese tragedie. Hij krijgt er duizenden blanken bij, die „Afrika kennen" en die na hun ervaringen met de „sales macaques" (vuile apen) wel op zijn Nationalistische partij zullen stemmen. Hij kan in binnen- en buitenland zijn apartheidsbeleid staven met een verwijzing naar Kongo: „Zie wat er gebeurt wanneer men die half-wilde „kaffirs", die zwarte beesten, de macht over de blanken geeft". Is dat waar, zijn Afrikanen „sales macaques" en half-wilde beesten? Ik was gisteravond op vijftig meter van mijn hotel toen drie zwarte taxi-chauffeurs mij praaiden: „Taxi meneer?" Ik glimlachte hen toe en zei: „nee, dank u. Ik woon hier op de hoek". Toen glimlachten zij terug en zeiden: „Dat is aardig van u. U is vast niet van hier, want hier nam nooit iemand de moeite ons antwoord te geven". En zij stonden erop mij die laatste vijftig meter gratis naar mijn hotel te rijden. Nu maken drie aardige taxichauffeurs of een hotelboy die 'n fooi weigerde, nadat ik opgemerkt had dat hy my teveel geld had teruggegeven, het hele zwarte continent nog niet uit, het Afrika dat ik de afgelopen zes jaar van noord naar zuid en van oost naar west heb doorkruist. Van dat wereld deel met zijn lachende, simpele, geduldige mensen ben ik gaan houden. Ik ben er na de verhalen uit Kongo over moord, ver krachting en plundering ook aan gaan twij felen. Ik heb die verhalen de afgelopen weken zorgvuldig nagegaan. En zonder af te dingen op de dagen van pijnigende vrees die de Belgen in Kongo hebben doorge maakt, sluit mijn conclusie zich aan bij die van alle objectieve waarnemers hier, onder wie ook Belgische missionarissen en ambte naren: zo de Kongolezen niet de zoetords zijn van een reclameplaat der morele her bewapening, daar zijn zy evenmin de bloeddorstige wilden van dr. Verwoerd en Co. Maakt men zich los van de begrijpelijke, maar daarom nog niet gegronde, panische opwinding, die de Belgische exodus uit Kongo omgaf, dan stuit men ten eerste op het feit dat er minder dan twintig Euro peanen om het leven zijn gekomen. Het aantal verkrachtingen is begrijpelijkerwijs veel moeilijker vast te stellen. Maar de verhalen over duizenden misbruikte vrou wen zijn hierom al ongeloofwaardig: er is geen enkel geval aan te wijzen van een blanke die werd vermoord, omdat hij zijn hart in plaats van zijn verstand aan het woord latend met het eerste het beste wapen zijn vrouw probeerde te be schermen. Zo de beperkter omvang ervan niet wegneemt dat er afschuwelijke wan daden zijn gepleegd, dat er is gemoord, geplunderd, verkracht, mishandeld en brand gesticht, dan moet verder worden vastgesteld, dat in 99 percent van alle ge vallen het niet de zwarte bevolking is ge weest, die zich daaraan heeft schuldig ge maakt, maar de muitende Force Publique, België's koloniale troepen. Op enkele incidentele gevallen van plun dering na, zoals in Elisabethstad en Ma- tadi, heeft de zwarte bevolking zich af zijdig gehouden, vaak zelfs de blanken en hun eigendommen geprobeerd te bescher men. Ook vandaag nog laat zij de ver laten huizen, winkels en auto's van de blanken ongemoeid, al moet men hopen dat stijgend geld- en voedselgebrek haar niet te sterk in verleiding zal brengen. Die zelfbeheersing is des te opvallender, omdat de afkeer van de Kongolezen jegens de Bel gen moeilijk ontkenbaar is en omdat de paniek onder de blanken onmiddellijk een contra-paniek onder de zwarten uitlokte. Toen de blanken in Elisabethstad hun vrouwen en kinderen evacueerden, stuur den zwarte arbeiders hun families naar hun dorpjes terug. Kongo was dan onaf hankelijk geworden, de zwarte bevolking reageerde op de muiterij van de Force Pu blique met een typisch koloniale reflex: muiterij betekent represailles. De Kongo lezen geloofden en geloven zelfs nu. nog oprecht een beetje in de mogelijkheid van een Belgische tegenactie: bombarde menten, mitraillades. Na tachtig jaar kolo niaal regime is dat niet helemaal onbe grijpelijk. hand in hebben gehad, al is dat evenmin bewezen. Er is in ieder geval een oorzaak aan te wijzen, de dagorder van generaal Janssens. Deze opperbevelhebber van de Force Publique, een hanig militairtje, heeft na de relletjes van Leopoldstad in januari 1959 al eens tevergeefs geprobeerd de Massu van Kongo te worden. Die vlie ger ging niet op. Hoewel hij in juni uren lang op het terras van Loemoemba's villa ijsbeerde, in afwachting van de porte feuille van Defensie, vervloog zijn droom de Glubb Pasja van Kongo te worden, ook in rook. Of tiet uit wrok daarover of uit eenvoudige stupiditeit was, is moeilijk na te gaan, maar de kleine generaal deelde op Onafhankelijkheidsdag zijn zwarte troepen mee: „De onafhankelijkheid is voor de bur gers. Voor de militairen blijft alles bij het oude. Gij zijt in het verleden door blanke officieren gecommandeerd, gij zult in de toekomst door blanke officieren worden gecommandeerd". De generaal, die zich altijd liet voorstaan op zijn openhartigheid en zijn kennis van de Afrikaanse mentali teit, had met zijn onbegrijpelijke tactloos heid de brandpijl in de hooiberg ge schoten. De muiterij brak los in Thysstad, verspreidde zich als een lopend vuurtje langs het perfecte eigen telecommunicatie net van de Force Publique, ontbrandde een tekenend symptoom alleen niet in die weinige garnizoenen waar de blanke officieren er onmiddellijk in toestemden dat de zwarte manschappen in verkie zingen zouden opmaken, welke officieren gehandhaafd zouden blijven. Zelfs die muiterij bleef op de meeste plaatsen beperkt tot vernederend en ruw optreden tegen blanken, fouillering, ar restaties, oorvijgen, door sommige blanken die hun koloniale wereld ineens op haar kop zagen staan, ondergaan als onverdraag lijke martelingen. In feite bibberden de Kongolese militairen zelf van angst. Zij die eertijds zelf muiterijen de kop moesten indrukken, meenden precies te weten wat hun nu te wachten stond. Vandaar hun onbekookte reacties als zij wapens bij blanken vonden. Vanwaar het bestiale karakter van het begin van hun muiterij? Een jonge, be daarde Kongolese P.T.T.-ambtenaar zei tegen mij: „De Kongolezen die zich bij de Force Publique meldden om zo nodig hun zwarte broeders de hersens in te slaan, waren niet bepaald de bloem der natie. Zij hadden ook een kwaad geweten, vrees den als collaborateurs beschouwd te wor den en wilden daarom wel eens laten zien hoe anti-Belgisch zij waren". Ziehier een zo zakelijk mogelijke samen vatting van de houding der Kongolese be volking, niet bedoeld om het leed der blanken te bagatelliseren of de zwarten schoon te wassen, maar wel om temidden van alle opwinding vast te stellen, dat het Afrika waarvoor Europa zich zal moeten blijven interesseren, niet een door louter kannibalen bevolkte nachtmerrie is. Zo heeft de terreur huisgehouden. Rest dus de grondoorzaak van de Kongo lese tragedie :de muiterij van de Force Pu blique. De drijfveren van die als een stro- vuur om zich heen grijpende opstand zijn nog niet alle bekend. Het is niet uitge sloten dat communistische agenten er de Hoogcrwoerdslraat 11 - Tel. 53158 Op het parcours aan de Terrasweg houdt de Harddraverijvereniging „Santpoort en omstreken" woensdagavond 3 augustus als onderdeel van de feestweekviering weer de traditionele wielerronde van Sant poort. Voor deze ronde, waarvan de tech nische leiding is opgedragen aan de Bever- wijkse rennersclub „Kennemerland", heb ben meer dan zeventig renners ingeschre ven. Onder hen bevinden zich de plaatse lijke favoriet Coen Visser, die er zijn zin nen op heeft gezet om voor eigen publiek te zegevieren; de Beverwij kers Groot, Dul- lemans, Castricum en Hofland; Timmer en De Reus uit Velsen-Noord, de Amsterdam mers Den Enting, Balvert en Quariënto, de Haarlemmers Riethoff, Piers, Sminia, Giekse, Koonings, Jansen en Bogaard; Zonneveld uit Uitgeest, Eelsing uit IJmui- den, Bogers uit Nieuw-Vennep en nog vele anderen. Advertentie U KOMT EROP TERUG BANKETBAKKERIJ Advertentie VLOTTE PULLOVER, marinlère, zware katoen. Kwaliteit, wit met blauw afgebiesd. Speciale prijs 7.50 ONDERJURK, nylon charmeuse. Zwierige strook van Franse kant, maten 38 - 52. Wit, geel, rose, bleu, lila 9.95 HELANCA SLIPS, blijvend elastisch, perfecte pasvorm 5.50 en 2.95 MODEHUIS ANEGANG 26 TELEFOON 10643 Een militair orkest van de UNO- eenheid der Ghanezen speelt in Leopoldstad, High Life". De oppositie in het parlement van Katanga marcheert de zaal uil om dat zij de afscheiding van de pro vincie van Kongo niet erkent. De raadselachtige ziekte, die zich gema nifesteerd heeft bij diverse personeels leden van de Schiedamse Lederwaren- fabriek in Sint Michielsgestel is thans op gehelderd. De kwaal die met lichte ver lammingsverschijnselen gepaard ging, zou te wijten zijn aan een ingewikkelde orga nische verbinding in de lijm, die in deze fabriek gebruikt werd. Het onderzoek is verricht door een Belgische medicus- scheikundige. Zijn bevindingen zijn mee gedeeld aan de Arbeidsinspectie te Breda, die nog steeds geen verbod had uitgevaar digd om in de fabriek te laten werken. Bij het onderzoek is gebleken, dat de giftige chemische verbinding, die vluchtig is, via de mond, maar ook door de huid het lichaam kan binnendringen en daar op ver lamming gelijkende verschijnselen veroor zaken kan, die echter, naar de medici me nen, van tijdelijke aard zullen blijken te zijn. Het onderzoek wordt nog voortgezet, maar de fabrieksdirectie zal nu eerst de lege fabriekshal grondig laten reinigen al vorens het werk te doen hervatten, het geen waarschijnlijk pas over drie weken zal geschieden. De gevaarlijke lijmsoort zal in het bedrijf niet meer gebruikt wor den. Hoogleraar. Tot hoogleraar in de af deling der scheikundige technologie aan de technische hogeschool te Eindhoven, om onderwijs te geven in anoi-ganische schei kunde, is benoemd dr. G. C. A. Schuit. Hoeveel vliegtuigen heeft de Sovjet-Russische luchtvaartmaatschappij Acroflot? Dat was een vraag, die een van de vier Nederlandse journalisten gisteren stelde aan de leider van een Russische luchtvaartdelegatie, Georgi Stehetchikov, luitenant- generaal van de Russische luchtmacht en plaatsvervangend president-directeur van de Aroflot. Van alle luchtvaartmaatschappijen ter wereld, behalve van die van de landen achter het ijzeren gordijn, is dit bekend. Het antwoord van de heer Stehetchi kov was simpel: „Heel veel". Daar namen de journalisten geen genoegen mee. Via de chef van de afdeling publiciteit van de Aeroflot, een Rus, die als tolk optrad, drongen zij op het cijfer aan. Dit werd hun niet gegeven. Wel zei de Russische gene raal: „De Aeroflot is de grootste luchtvaartmaatschappij ter wereld". Het Russische gezelschap bestond uit 10 leden. Behalve de leider waren er enkele luchtvaartdeskundigen van de Sovjet-Unie en een zestal directeuren van Aeroflot. Zij waren op weg naar New York. Het ge zelschap landde tegen het middaguur op de Amsterdamse luchthaven met het lijn- vliegtuig van de Aeroflot uit Moskou, een Tupolev-104 straalmachine, op doorreis naar Amerika. Daar stond een ontvangst comité van de KLM onder leiding van on derdirecteur J. F. van Oldenborgh gereed om de Russen welkom te heten. Aangekondigd was, dat de president-di recteur van de Russische luchtvaartmaat schappij, de heer Loginov, de Russische, delegatie zou leiden, maar het bleek, dat deze in Moskou was achtergebleven. Geen verdrag met V.S. De Amerikanen hebben geen medewer king willen verlenen aan een „Russisch- Amerikaans luchtvaartverdrag" deelde de tolk mede, en daarom is de president directeur niet meegegaanIndien over dit verdrag voor een lijn tussen Mos kou en New York overeenstemming was bereikt, dan zou hij deze reis wel hebben meegemaakt, omdat hij de overeenkomst zou moeten tekenen. Nu wordt er niets getekend". Via de tolk gaf luitenant-generaal Slchet- chikov antwoord op nog enkele vragen van de Nederlandse journalisten. Hij zette uit een, dat de missie naar Amerika ging op grond van een algemeen Russisch- Ameri kaans verdrag, dat 2 jaar geleden was gesloten. Volgens de leider van de Rus sische delegatie hadden in de afgelopen 2 jaar reeds 7 Amerikaanse delegaties Rusland bezocht. Hij zelf was thans lei der van de vierde delegatie, die naar Amerika ging. Hij noemde dit een routi ne-bezoek. Het gezelschap zou in Amerika gedurende drie weken Amerikaanse vlieg velden en fabrieken bezoeken. Er was geen sprake van, dat er een burgerlucht- vaartverdrag getekend zou worden. „Amerika heeft nu eenmaal geen oren naar een nieuw verdrag", zo zei hij. Op de vra3g of er Russische passagiersvlieg tuigen waren, die de afstand Moskou-New- York zonder tussenlanding zouden kunnen vliegen gaf hij een bevestigend antwoord: de Tupolev-114. De delegatie vloog pas gis teravond met een DC-8 straalmachine om half zeven door naar New York. In die tussentijd ging het gezelschap in Zand- voort de lunch gebruiken, die door de K.L.M. werd aangeboden. Op de vraag of van dit oponthoud ge bruik zou worden gemaakt voor overleg met de K.L.M., antwoordde de heer Stehetchikov tevreden glimlachend: „De verstandhouding tussen de Aeroflot en de K.L.M. is ook zonder overleg goed genoeg. Toen een van de verslaggevers hem vroeg of er kans was, dat de Sovjet-Unie de K.L.M. ook landingsrechten zou geven op andere vliegvelden dan die bij Moskou, antwoordde hij met een wedervraag: „Bent u soms allemaal directeuren van de K.L.M., dat u dat zo graag wilt weten?" Er ontstond nog een eigenaardige situa tie bij het bezoek van deze Russische luchtvaartdelegatie, want zij beschikte na melijk niet over verblijfs-visa voor Neder land. Eigenlijk had de uit 10 man be staande delegatie dus op het vliegveld moeten blijven, totdat zij met een lijnma- chine van de K.L.M., een Dc-8, 's avonds om half zeven de reis naar New York had kunnen voortzetten. Mede dankzij de medewerking van de Koninklijke Marechaussee op Schiphol ver- Maandagmiddag is in de Brabantse ge meente Etten-Leur nabij Breda de enige Nederlandse luchtballonhaven geopend met een champagnedoop. Vervolgens steeg de eerste ballon van de nieuwe haven op met Nini Boesman en de directeur van een Et- tense industrie, de heer P.H. Verseveldt. De ballon dreef weg in de richting Turn hout. De Haagse ballonclub zal een ballon haven exploiteren. Het is de bedoeling dat elke week een ballon van deze haven op stijgt. kreeg zij op grond van de transit-clausule vergunning zich in ons land vrij te bewe gen tot de volgende verbinding met het land van bestemming tot stand zou komen, in dit geval voor het vertrek van de K.L.M.-machine naar New York. Den Haag. Geslaagd voor het examen tekenen m.o. akte b: H. C. van der Vossen te Haarlem. Den Haag. Geslaagd voor de sehoolakte Hoog- Duits m.o.-A: mej. A. M. Ph. Schampers en mej. M. A. Bakels, beiden te Haarlem. Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor de hoofdakte examens (gehele akte): mej. L. J. Modder, Den Helder; mej. S. M. E. Ortjens, Amster dam; mej. G. M. van Schagen, Egmond- Binnen; mej. Th. E. M. Smit, Amsterdam; de heren: G. J. Fijma, Amsterdam; J. de Jong, Anna Paulowna; J. Karman, Uit hoorn; J. C. v. d. Werf, Amstelveen; W. Brandsma, Alkmaar. Voor verklaring A: de heer M. van Da len, Overveen. De examens zijn hiermede beëindigd. Advertentie ondanks haar jeugd, pas 4 jaar oud, reeds een begrip. Waarom 7 1. Productie 2100 per dag. 2. Aanschaf 5625. 3. Verbruik 1 L op 17 KM. 4. Afschrijving zeer laag 5. Wegenbelasting minimum 6. Veiligheid: 4 portieren met bevei liging voor kinderen; prachtige wegligging en remvermogen. 7. Motor vrijwel geruisloos. 8. Garantie: 6 mnd. incl. arb. loon. 9. Elegant enz. enz. enz. Hoofdagentschap: WAGENWEG 166—168 TELEF. 12138 en 15056. B.-Agentschap: RIJKSSTRAATWEG 249 - TEL. 57455 De Sovjet-delegatie, die op doorreis van Moskou naar New York Neder land aandeed, gebruikte de lunch in Zandvoort, waar men bovendien ge ruime tijd op het terras van Bouwes genoot van een van de schaarse zon nige dagen in Nederland. Op de foto de leider van de delegatie generaal- luitenant van de luchtmacht Stchot- chikov Georgi Semjonewitch, eerste plaatsvervangend president-directeur van Aeroflot (midden). Rechts zijn gastheer, de heer J. F. van Oldenborgh, een der onderdirecteuren van de KLM. „De onderwijzers en leraren willen mee praten over onderwijsproblemen en andere onderwerpen, waarbij zij zijn betrokken. Te veel regeringen en instanties doen als of er geen onderwijzersorganisaties be staan". Deze klacht uitte de voorzitter van de wereldfederatie van onderwijzers- en lerarenorganisaties, de Brit Sir Ronald Gould, maandag tijdens de behandeling van 't jaarverslag van de secretaris-gene raal op het negende congres van deze or ganisatie in Amsterdam. Uit het verslag van de secretarisgeneraal dr. William G. Carr (V.S.) bleek dat de World Confede ration of Organisations of the Teaching Profession wel veel contacten onderhoudt met organen van de UNO, maar dat er nog te veel besprekingen over onderwijs- aangelegenheden worden gehouden zonder vertegenwoordigers van het onderwijs. De Zweed K. H. Wittrock bepleitte de noodzaak, dat de onderwijzers- en lera renorganisaties in allerlei organen worden vertegenwoordigd. „Het dragen van ver antwoordelijkheid is speciaal van groot belang bij de sociale en politieke opbouw van de achtergebleven gebieden", zo merk te de heer Gould op. Wereldprogram bepleit „Het kind is de vader van de mens heid en daarom dient men te beseffen, welke belangrijke rol de school en ook de onderwijzers spelen bij de gezondmaking van het kind", aldus de Zwitser Robert Michel op het congres. Tevoren hadden de vierhonderd congres sisten reeds kennis kunnen nemen van de uitvoerige rapporten die 42 onderwijzers organisaties uit 29 landen over „de gezond heid van het kind en de school" hebben opgesteld. Ze deden dit aan de hand van een uitgebreide vragenlijst. Naar aanleiding van dit onderzoek merk te de heer Michel op, dat er op het ter rein van de schoolgezondheidszorg in de wereld nog grote verschillen bestaan.Er zijn landen waar een kind maar vijftig percent kans heeft om een paar jaar oud te worden, zo zei hij en voegde daaraan toe, dat van de wereldkinderbevolking van 5 tot la jaar slechts 55 percent de gele genheid heeft een school te bezoeken. In de grote steden laat de schoolgezond heidszorg meestal weinig te wensen over, maar gebrekkig of onvoldoende is de situ atie juist op het platteland. De onderwijzersoi-ganisaties in de hele wereld moeten voor verwezenlijking van een vast omlijnd programma ijveren, daar bij rekening houdend met de mogelijkhe den van het land. Wanneer de ouders de gezondheidszorg voor hun kinderen niet kunnen betalen, moet een andere oplossing worden gevonden, die kan variëren van een door de overheid gesubsidiëerde ver plichte ziekenverzekering voor elk school kind tot gratis schoolgezondheidszorg. Teveel schooluren Van de overige punten, die de aandacht vragen noemde de heer Michel o.m.: de geestelijke gezondheid van het schoolkind (meer evenwicht tot stand brengen tussen leerplan en vrije tijd) de gezondheidszorg tijdens de schoolvakanties (in sommige lan- dén hebben de kinderen jaarlijks 22 we ken vakantie, waardoor ze medische con trole missen), de schooltijden (in sommi ge landen nog 38 uur per week met 3 uur huiswerk per avond en dat terwijl de werkweek overal wordt verkort) en de schoolmaaltijden. Van groot belang achtte de heer Michel het houden van zomerkam pen en de vorming van openluchtklassen in die gebieden van de wereld waar zulks mogelijk is. De conclusies van het congres zullen zaterdag in enkele resoluties worden vast gelegd, nadat men ook heeft kennis geno men van de besprekingen in een aantal discussiegroepen. Tenslotte ging het congres akkoord met de toelating van veertien onderwijzers en lerarenorganisaties met tezamen 460.000 leden uit Bermuda, Malakka, Columbia, Costa Rica, Rhodesia en Nyassaland, Pa nama, Congo, Somaliland, Zuid-Rhodesia, Peru en de Verenigde Staten.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4