hamol weer Tsjombe dreigt de UNO-troepen met geweld te zullen keren Dr Bunche voor overleg naar Elisabethstad HET WEER vandaag! VESPA Zandvoortse politieman redt vijl mensen uit gevaarlijke mui Frits van Dijk in zee bij Zandvoort verdronken 75e JAARGANG No 22 DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1960 305e JAARGANG No 175 Zevenjarige jongen heelhuids aangeland na val in kolkende Niagara! Heeft U dit écht gebeurde adembenemende geval gemistJammer! Zwakke wind Aan het strand Lekker uitgeslapen In de krant van heden: Drie mensen in zee verdronken Reeds 55 doden en 47 vermisten op Formosa Naaste medewerker van Fidel Castro gevlucht Haarlemmer bij Purnierend verdronken J. J. VAN KOOTEN Intocht in Brussel Dr. De Beus naar Canberra Het woord is aan Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- TT H T^\ 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). K*93**! 1 1 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- B I C II it J 1 I §1^®® 111 i #1 lil I ililil Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Jg JL A A A I??# A *W^ls fr. p.p. 815. Lossejirs.^12 ct.^Postgiro 273107, Hoofdredacteur: Simon Koster TT tt t Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT t. n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije LEOPOLDSTAD (Reuter) Het besluit van secretaris-generaal Hammars kjoeld om zaterdag UNO-troepen naar de Kongolese provincie Katanga te sturen, heeft scherpe reacties uitgelokt van de onafhankelijke regering-Tsjombe, die heeft laten weten dat zij zich desnoods met geweld zal verzetten. Premier Tsjombe heeft mobilisatie van het Katangese leger bevolen en Hammarskjoelds medewerker Ralph Bunche uitgenodigd vandaag naar Elisabethstad te komen om de toestand te bespreken. Hammarskjoeld heeft laten weten dat het binnen trekken van UNO-troepen in Katanga op geen enkele wijze inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo of Katanga betekent. De UNO is en blijft onpartijdig, zo zegt hij. (Van onze correspondent BRUSSEL De ontruiming van Ka- tanga door de Belgische troepen was gis teren opnieuw het politieke hoogtepunt in Brussel. Het is voor een deel van de Bel gische opinie een zware psychologische slag. Men vreest dat de UNO-troepen in Katan ga niet zullen kunnen voorkomen dat er een felle strijd ontbrandt tussen de voor- en tegenstanders van Tsjombe en Loemoem- ba en dat in deze, totnogtoe nogal rustig gebleven, provincie onrust, chaos en plun deringen zullen uitlopen op een algemene vlucht van Europeanen. In Elisabethstad hebben de Belgische vertegenwoordigers zich ingespannen de gemoederen van de Belgen te kalmeren. Een groot aantal amb tenaren wil Katanga samen met de Bel gische 1 roepen verlaten. Het gevoel van on rust voor een wraak van Loemoemba op de Katangese leiders kan dus tot nieuwe onheilen leiden. Hammarskjoeld is, aldus het oordeel van Belgische waarne mers, echter gebonden door de resolutie van de Veiligheidsraad, dat de Belgische troepen het Kongolees grondgebied spoe dig moeten verlaten, waarbij geen onder scheid wordt gemaakt tussen Kongo en Katanga. Tsjombe, en voornamelijk zijn mi nister van Binnenlandse Zaken, het tradi tionele stamhoofd Mnoengo, hebben ver schrikkelijke bedreigingen geuit aan het adres van de UNO. Mnoengo verklaarde dat alle weerbare mannen van de stam men in Katanga zullen worden gemobili seerd om op de UNO soldaten te schieten. Vandaar de moeilijke positie van de Bel gische regering: enerzijds heeft zij in vol ledige onderwerping aan de UNO-richt- lijnen besloten haar troepen ook uit Ka- tanga terug te trekken, maar anderzijds vreest zij een nieuwe paniek onder de blanken in Katanga. Advertentie Verwachting tot morgenavond: In bet noorden en noordoosten van het land bewolkt en plaat selijk enige regen. Elders zon nige perioden en in de middag enkele verspreid voorkomende buien. Overwegend zwakke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Uit het noorden toenemende be wolking, maar ook morgen overwegend droog met enkele opklaringen. Matige wind, draaiend naar noord tot nóord- oost. Temperatuur ongeveer 20 gr., zeewater 18 gr. Vooruitzich ten noordoostelijke wind met later enkele opklaringen, maar nog dezelfde temperaturen. Men is er in Brussel echter niet van over tuigd dat de installatie van UNO-troepen in Katanga automatisch betekent dat de provincie onder het gezag van Loemoem ba zal komen, voor zover de centrale re gering van Loemoemba ooit gezag heeft gehad. Waarom zouden de Belgen en Ka- tangezen de UNO-troepen als vijandige troepen zien? Om de Katangese pil door een deel van de elgische opinie te doen slikken hebben premier Eyskens en de minister van Buitenlandse Zaken Wigny gisteravond op een persconferentie de UNO voor haar verantwoordelijkheid inzake Katanga ge plaatst. „Ik wil de UNO niet bekritiseren", aldus minister Wigny, „maar het moet mij toch van het hart, dat het nogal zonderling is dat de UNO toelaat dat. dagelijks op roepen tot geweld en moord door radio Leopoldstad over Kongo worden uitge stort, terwijl de UNO belast is met de handhaving van de orde." Totnutoe wordt de veiligheid van de Katangese bevolking en die van twintigduizend Belgen gega randeerd door 1500 Belgische soldaten. Premier Eyskens onderstreepte dat de UNO niet het recht heeft van de mili taire bezetting van Katanga een politieke operatie te maken. Na de uiteenzetting van cle beide Bel gische bewindslieden stelde een journa list de vraag:,,De UNO troepen zouden zaterdag naar Katanga trekken. Bete kent zulks dat de Belgische troepen Ka- tanga voor zaterdag moeten verlaten?" Beide ministers antwoordden hierop ont kennend. In Brussel maakte de oproep van minister Mnoengo tot de inlandse stam hoofden om hun duizenden krijgers te mo biliseren terwijl Katanga slechts vijf honderd man gewapende troepen heeft een diepe indruk. Sommige politieke waar nemers zien verklaringen van Tsjombe en Mnoengo echter als wanhoopskreten en niet als een feitelijk gevaar voor de UNO- troepen. Anderen zijn van oordeel dat Mnoengo de UNO inderdaad de grootste last kan bezorgen. Dit zou dan ook de verklaring zijn voor het overleg van Ralph Bunche met Tsjombe en Mnoengo. De Belgische regering blijft echter bij haar beslissing dat de Belgische troepen op Advertentie korte termijn Katanga zullen verlaten, wanneer de UNO er de situatie goed in handen heeft. De poging van Hammarskjoeld om Tsjombe en Loemoemba bij elkaar te bren gen zijn, naar het zich laat aanzien, voor lopig mislukt. Premier Eyskens ontving gisteren ook een delegatie van de Belgi sche socialistische partij die in een kort communiqué als haar mening te kennen gaf dat België zich geheel moet onder werpen aan de resoluties van de Veilig heidsraad en loyaal met de UNO moet samenwerken. De gevoelsreactie van de Belgische opi nie bleek gisteren reeds duidelijk uit de geestdriftige en ontroerende begroeting van de eerste contingenten parachutisten die uit Kongo terugkeerden en die door de Koningsstraat defileerden, nadat Ko ning Boudewijn hen had geïnspecteerd op 'net vliegveld van Zaventhem. Het trekt evenzeer de aandacht dat de Vlaamse opi nie veel nuchterder reageert dan de Waal se. De Vlaamse opinie wordt door het „hoera-patriotisme" van Franssprekende Brusselaars en Walen rond Katanga niet bewogen. Twee verraste Sovjet-geneesheren Leonid Konderjazov en Nikolai Lavre- nov heten de vroegere Sovjet-soldaat Pjotr Vetrov (links) welkom bij zijn terugkeer in het bewuste leven In 1942 kreeg deze man een ,shell-sk" bij de slag voor Moskou en dez dagen kwam hij bij kennis in het Dobryncha- ziekenhuis te Moskou. Nog nimmer was dit jaar de zee voor Zandvoort zo gevaarlijk als woensdag. Een zeer sterke branding en een hoge golfslag zorgden hier reeds voor, doch bovendien ontston den door de landwind gevaarlijke stromingen. Daar hoge golven veel aantrekkelijks bieden voor baders en zwemmers, was het aantal personen in zee ondanks de gevaren bijzonder groot. Reeds in de morgenuren heeft de stvand- poiitie met bijzondere zorg de situatie ge volgd en patrouilleerde een tweetal leden van de politie-strandbrigade gewapend met een signaalhoorn, voortdurend langs het strand. Na twaalf uur, toen bij aflo pend tij de situatie nog gevaarlijker werd werden de rode korven gehesen en ver scheen de politie-mobilofoonwagen op het strand om de mensen te waarschuwen voor de zeer gevaarlijke -zee. De toneel speler Frits van Dijk is het slachtoffer van de gevaarlijke zee geworden. Omstreeks half twee geraakte een 32-ja- rige mevrouw- uit Amsterdam, die met een veertienjarig buurmeisje een dagje uit Amsterdam was gekomen, in grote moei lijkheden. Het tweetal kwam in een ver raderlijk dicht bij de kust gelegen mui ter hoogte van de Zeestraat bij een poging om een twaalfjarig Duits meisje, die in deze mui was geraakt, te helpen. Het hulpgeroep van het drietal werd op gemerkt door twee onbekend gebleven Duitse jongens, die de in nood verkeren- den direct te hulp snelden, doch geen kans zagen, de drie mensen uit de sterk trekkende mui te halen. Dit werd opgemerkt door de politie- strandwacht-hoofdagent A. van Waarden- berg van het Zandvoortse politiekorps, die geen ogenblik aarzelde en erin slaagde met behulp van strandbezoekers eerst de twee Duitse jongens, daarna het Duitse meisje, vervolgens het buurmeisje en ten slotte de Amsterdamse dame uit de mui te halen. Deze laatste was er intussen reeds vrij slecht aan toe, doch met dok tershulp slaagde men er al spoedig in, haar weer wat op haar verhaal te doen komen, waarna zij in het politiebureau verder op verhaal kon komen. pag. Weerrapporten 1, 2 Buitenlands nieuws 2, 6 Op de Praatstoel 3 Uit het binnenland ....3, 6 Kunst 4 Uit stad. en omgeving 5, 7 Agenda van Haarlem en IJ mond 7 Toch Is Het Zo9 Beeldverhalen 9 Feuilleton 9 Horen en Zien 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 - Dit nummer bestaat uit zestien pagina's In het politiebureau spraken wij deze op het nippertje geredde dame, die nog maar nauwelijks bekomen was van de schrik en haar emoties niet kon bedwin gen. „Nooit ga ik de zee meer in" zei ze. ..En ik kwam toch vrijwel elke zondag naar Zandvoort. Het was zo verschrikke lijk angstig, dat ik dacht dat mijn einde gekomen was. Maar ik wilde niet en daar om blééf ik als goede zwemster doorvechten. Het was alsof mijn benen onder mij werden weggetrokken. Voortdu rend werd ik onder water gezogen en rol den de hoge golven over mij heen. Het was iets ontzettends. Toen de hulp kwam opdagen, waarvoor ik zo verschrikkelijk dankbaar ben, ook aan de onbekende Duit se jongens, was ik aan het einde van mijn krachten." De zee werd later op de plaats van deze gevaarlijke mui door de politie voor ba ders en zwemmers verboden verklaard. Bij het baden in zee is woensdagmiddag de 17-jarige Maartje Klijwegt uit Strijen verdronken. Het meisje was met een tante en een nichtje bij Hoek van Holland naar het strand gegaan. Tot borsthoogte bevond zij zich in zee, toen een golf haar plotse ling omver wierp. Maartje, die niet zwem men kon, wist zich niet op te richten. De reddingsbrigade bracht het bewusteloze meisje op het strand. Er werd kunstmatige ademhaling toegepast, maar dit heeft niet mogen baten. Woensdagmorgen is ter hoogte van het Zuiderbad te Noordwijk aan Zee een 24- jarige Engelsman uit Newcastle bij het zwemmen in zee in een mui geraakt en verdronken. De zee was op dat ogenblik zeer gevaarlijk. Hoewel het badpersoneel de Engelsman terugriep, stoorde hij zich hier niet aan. Badknechts en een lid van de Apeldoornse reddingsbrigade begaven zich met een lijn in het water, maar de krachtige stroom had de Engelsman al mee gesleurd. Omstreeks het middaguur spoel de het stoffelijk overschot ter hoogte van het Huis ter Duin aan. Woensdagochtend hebben twee jongens van elf en tien jaar zich ter hoogte van de Kwartellaan in Scheven! ngen tot op schouderhoogte in zee gewaagd, ondanks de waarschuwingsborden dat de zee mo menteel gevaarlijk is. Door de sterke stro ming kwamen zij in moeilijkheden. De elf jarige kon door de 39-jarige L. Visser, een kantoorbediende uit Breda, worden gered. De tienjarige jongen is nog steeds zoek. Aangenomen wordt dat hij verdronken is Het vierjarig jongetje P. Stokman uit de Schijndelstraat in Rotterdam-Zuid is woensdagmiddag levenloos aangetroffen in een vijvertje op het. Zuidplein, niet ver van de ouderlijke woning. Vermoedelijk is de knaap, die sinds gisteren vermist werd, bij het spelen in het water gevallen. Een anderhalfjarig dochtertje van de familie Van der Made uit Kockengen is woensdagavond verdronken in de sloot naast het ouderlijk huis. TAIPEH (AFP) De overstromingen, die het midden en oosten van het eiland Formosa hebben getroffen, hebben aan 55 personen het leven gekost, tenvijl er 47 worden vermist. Er zijn 2.900 huizen ingestort of bescha digd. KEY WEST, Florida, (UPI) Majoor Raul Chibas, een medewerker van pre mier Fidel Castro van Cuba, heeft in de Amerikaanse staat Florida politiek asiel gevraagd. Chibas en zijn vrouw kwamen met een boot uit Cuba. Chibas was de president van de revolu tionaire krijgsraad die kort na Castro's staatsgreep in het stadion van Havana zeshonderd oorlogsmisdadigers ter dood veroordeelde. De stroón processen veroor zaakten zulk een reactie in de gehele we reld, dat de voorstelling werd afgelast. Woensdagavond is de 20-jarige H. B. G. Leeuwinga, wonende Nachtegaalstraat 13 te Haarlem, in het Noordhollands Kanaal verdronken. De jongen was samen met zijn moeder, zijn verloofde en de aanstaande echtge noot van zijn moeder aan het vissen bij de Neckermolen nabij Purmerend. Hoe wel hij de zwemkunst nauwelijks meester was, dook hij in het diepe Noordhollandse kanaal. Hij kwam niet meer boven. Zijn verloofde dook hem na, maar omdat zij de drenkeling niet snel kon vinden riep zij de hulp van de anderen in. De aan staande man van de moeder die evenmin de zwemkunst meester is, dook daarna het kanaal in. Hij kon door het meisje nog gered worden. Op het hulpgeroep kwamen twee in de nabijheid wonende broers, Cornelis en Pe trus van Al toegesneld, die na vijf minu ten de drenkeling op het droge brachten. Zij pasten kunstmatige ademhaling toe. Dit mocht echter niet meer baten. De «1-jarige acteur Frits van Dyk is gistermiddag omstreeks kwart voor vier aan hel zuiderstrand van Zandvoort in een mui geraakt en verdronken. Zijn vijftien jarige kleindochter was met hem in zee. Op haar hulpgeroep schoten enkele bad gasten toe, die het kind in veiligheid brach ten. Zij vertelde dat haar grootvader nog in zee was waarop de redders zich op nieuw te water begaven. Voor Frits van Dijk kwam de hulp te laat. Hij werd be wusteloos op het strand gebracht en naar In 1959 werd deze foto gemaakt van Frits van Dijk voor het schilderij dat hem uitbeeldt in een van zijn grootste rollen, als Kringelein in Mensen in het Hotel van Vicky Baum. het Elisabeth's of Grote Gasthuis te Haar lem vervoerd. Daar werd zijn dood gecon stateerd. Zijn kleindochter wordt nog in het Elisabeth's Ziekenhuis verpleegd. De zee was gisteren vlak voor de kust bijzonder gevaarlijk. Omstreeks het mid daguur waren, eveneens aan het zuider strand, een vrouw en twee meisjes in een mui geraakt. Zij werden allen gered. Advertentie SO .-L' elegante tassen en byoux GR.HOUTSTR .18* TEL.204I5- HAARLEM KOFFERS en REISTASSEN In iedere prijsklasse Advertentie ALLE TYPEN HOUTPLEIN 18 - 20 TEL. 16615 - 12000 Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÊOE DAMES- EN HERENJASJES Het eerste detachement Belgische pa rachutisten dat uit Kongo in België is teruggekeerd, houdt zijn intocht in Brussel, toegejuicht door de bevolking van de Belgische hoofdstad. Bij Koninklijk Besluit is dr. J. G. de Beus, laatstelijk Nederlands ambassadeur te Moskou, benoemd tot Nederlands am bassadeur te Canberra. Elbert Hubbard: Een pessimist is iemand die op Intieme voet gestaan heeft met een optimist.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1