C.P.N. verliest twee van haar vier zetels Vertrouwen tussen aannemers en ministers is hersteld (JCort en Rustig maar bewolkt Gemeente- en schoolbesturen tegen opheffing 7e en 8ste leerjaar OVERALLS MENSEN GRATIS I HEEREMANS en VAN LEUVEN N.V. P. v. d. A. en - wellicht - de K. V.P. krijgen er een senator bij In beroep bij de Kroon tegen de beslissing van staatssecretaris Honderden duiven door pokken aangetast Breda krijgt woonwijk voor Ambonezen Helft der Friese bouw capaciteit ligt stil Nog pl.m. 14000 spijt optanten in Indonesië DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1960 v. DUIVENBODEN Vy EERSTE KAMER VERKIEZINGEN VAUXHALL natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 K.V.P.-enquête wijst uit Waar ga jij naar toe? BIJ Duyvis Sandwich Spread 1 aluminium laioeslettn De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 Advertentie VICTOR - YELOX - CRESTA vanaf 7.450. AUTOMOBIELBEDRIJF Off. Dealer General Motors Nwe Gracht 78 - Tel. 17588 - Haarlem Brandweerraad. Bij Koninklijk Be sluit is benoemd tot lid van de Brandweer- raad prof. ir. A. de Heer, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. Het KNMI deelt mede: Van Ierland strekt zich vrijwel recht naar het oosten een gebied van betrekke lijk lage druk uit Hierin komt boven En geland een kern voor, die heel langzaam in zuidelijke richting beweegt. Van meer betekenis is een andere kern die van de Oostzee is gekomen, gistermiddag de Kie- lerbocht bereikte en nu eveneens naar het zuiden koerst. De kern heeft de afgelopen nacht in de streek tussen de Weser en de Elbe 20 tot 35 mm regen gebracht. In de lagedrukgordel ligt nog steeds het front, dat de noordelijke begrenzing van de in onze omgeving aanwezige koele lucht vormt. Het strekte zich vanmorgen uit van Denemarken naar midden-Engeland en gaat nu heel langzaam naar het zuiden be wegen. In verband hiermee zal er in de noordelijke helft van het land ook morgen veel bewolking blijven en is daar kans op enige regen. In het zuiden van het land Vrijdag 5 augustus Zon op 5.07 uur, onder 20.24 uur. Maan op 19 uur, onder 3.05 uur. Maanstanden 7 aug. 3.41 uur volle maan. 14 aug. 6.37 uur laatste kwartier. 22 aug. 10.16 uur nieuwe maan. 29 aug. 20.23 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 4 augustus Hoog water 0.29 en 13.14 uur. Laag water 8.30 en 21.09 uur. Vrijdag 5 augustus Hoog water 1.39 en 14.13 uur. Laag water 9.42 en 22.12 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJ> ,den worden opnieuw zonnige perioden en slechts enkele verspreid voorkomende buien verwacht. WEERRAPPORTEN Temperaturen Puiten- en binnenland heden- g A morgen 1 uut Neerslag- A3 A ga laatsta M uur g g Den Helder zwaar bew wnw 19 0 Ypenburg mist windst 21 0 Vlissingen onbewolkt zzw 20 0 Eelde regenbui w 20 1 De Bilt iiohl 'u-w. windst. 21 0 Twente regen wzw 20 3 Eindhoven mist z 22 0 Zd-Limburg licht bew. z 21 0 Helsinki half bew. nw 16 0,2 Stockholm zwaar oew no 22 6 Oslo zwaar bew n 22 0 Kopenhagen zwaar bew nno 21 0 Aberdeen mist nnw 18 0,2 Londen zwaar bew. zzw 23 0 Amsterdam onbewolkt windst. 22 0 Brussel licht bew. z 22 0 Luxemburg licht bew. nw 20 0 Parijs onbewolkt windst. 23 0 Bordeaux onweer n 26 0,1 Grenoble half bew. windst. 23 0 Nice licht bew. n 24 0 Berlijn regen z 20 6 Frankfort half bew. zw 20 2 München onbewolkt z 18 0 Zürich mist nno 22 0 Genève onbewolkt windst. 21 0 Locarno zwaar bew windst. 24 2 Innsbruck onbpwolkt windst. 22 0 Belgrado licht bew. wzw 24 0 Athene onbewoikt wzw Rome onbewolkt windst. 29 0 Ajaccio licht bew. nno 26 0 Madrid zwaar bew z 33 0 Lissabon licht bew. w 25 0 Wenen onbewolkt w 21 0 De voornaamste resultaten van de ver kiezingen voor de Eerste Kamer, die dins dag gehouden zijn in de vergaderingen der Provinciale Staten van Zuid-Holland, Gro ningen, Drente, Overijsel en Gelderland, zijn, dat: a. De communisten twee van hun vier zetels in de Senaat verliezen. b. De P.v.d.A. krijgt er een zetel bij. c. K.V.P. en V.V.D. maken eveneens kans op een zetel extra. De oude en nieuwe samenstelling van de Eerste Kamer is: P.v.d.A. K.V.P. AR. C.H. V.V.D. C.P.N. S G P. oud nieuw 22 23 25 25 8 8 8 7 7 7 4 2 1 75 72 Over drie zetels moet nog worden geloot door K.V.P., C.H.U.. V.V.D. en S.G.P. Deze loting zal morgen geschieden. In Zuid-Holland werden gekozen: A.R.: J. Schipper en dr. W. F. de Gaay Fortman; C.H.U.: mr. W. F. Lichtenauer; V.V.D.: mr. H. van Riel en prof. dr. H. J. Witteveen; K.V.P.: ir. E. H. A. Kraaijvanger en jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Panner- den (burgemeester van Hillegom); P.v.d.A.: mr. J. in 't Veld, P. J. Kapteyn, mr. M. de Niet, mej. mr. J. Zeelenberg. J. Hoogland, mr. G. van Hall en mr. M. van der Stoel. Vier van de volgende kandidaten zullen door loting worden aangewezen: J. W. van Hulst (C.H.U.), mevr. J. F. Schouwenaar-Franssen (V.V.D.), ir. A. L. H. Roebroek (K.V.P.), Th. S. J. Hooij (K.V.P.) en ir. H. Fokker (S.G.P.). Het op de V.V.D.-lijst in Zuid-Holland gekozen lid de heer Van Riel heeft reeds zitting in de Eerste Kamer voor Noord holland en Friesland. Naar wij vernemen zal hij zijn verkiezing in Zuid-Holland niet aanvaarden. Gekozen verklaard zal dan worden mevrouw Schouwenaar-Franssen. Bij de loting zal in dit geval voor de V.V.D. in aanmerking komen de heer Van Vliet. De negentien gekozen leden voor de pro vincies Gelderland, OverijselGroningen en Drente zijn: mr. J. A. Jonkman; ir. H. Vos; C. W. van Wingerden; dr. A. Que- rido; C. van der Waerden; dr. I. Sam- kalden (alle P.v.d.A.). Dr. L. J. C. Beaufort; dr. J. J. Gielen; J. L. P. M. Teijssen; mr. J. L. M. Niers; H. Rottinghuis (alle K.V.P.). Dr. W. P. Berghuis; J. Tjalma; P. C. Elffe- rich (alle A.R.). Mr. G. Vixseboxse; ir. M. A. Geuze; C. J. van Mastrigt (C.H.U.). H. D. Louwes en mr. R. H. baron De Vos van Steenwijk (V.V.D.). De nieuwe leden van de Eerste Kamer zijn van links naar rechts: Mej. B. Zeelenberg Jhr. D. F. A. H. van Nispen tot Pannerden Dr. W F. de Gaay Fortman C. J. van Mastrigt I. Samkalden (Van onze Haagse redacteur) Sterk® keper- en jeanskwaliteïten uit eigen confectiebedrijf SANFOR dus voorgekrompen vanaf 11.50 voor al uw bedrijfskleding Meer dan dertig gemeente- en schoolbesturen zijn bij de Kroon in beroep gegaan tegen beschikkingen van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen drs. G. C. Stubenrauch, waarbij verzoeken om aan bepaalde lagere scholen een achtste leerjaar te verbinden werden afgewezen. Voor de Raad van State kwamen thans zes van die beroepen aan de orde. Zij waren ingediend door B. en W. van Maassluis, het bestuur van de christelijke school in Venlo, een neutrale bijzondere school te Oostvoorne, de gemeentebesturen van Oude en van Nieuwe Tonge en een rooms-katholieke lagere school in Oude Tonge. In de komende tijd zullen nog meer van dit soort zaken volgen. Een groot aantal postduiven in de Bra bantse gemeente Oosterhout is aangetast door pokken. Ze kunnen daardoor niet deelnemen- aan wedvluchten waarop in deze plaats gewoonlijk druk wordt inge schreven. Het aantal aangetaste dieren wordt op- 500 geschat. De verschijnselen zijn puistjes aan kop en oogranden. De Utrefchtse' g'ezöfidhëidsdienst heeft vastge steld-dat het hier een besmettelijke vogel ziekte betreft, waaraan vrijwel niets is te doen. De dienst heeft regelmatige Inenting geadviseerd om uitbreiding van de epide mie te voorkomen. Binnenkort zal in Breda worden begon nen met de bouw van een speciale woon wijk voor de Ambonnezen die in de Ba- roniestad tewerkgesteld zijn. Het plan dat 53 woningen, een kerkje voor 100 perso nen met een recreatieruimte en een kleu terlokaal omvat, is in opdracht van het Rijk ontworpen door openbare werken te Breda. Het project vraagt 1,3 miljoen. Het rijk subsidieert gedeeltelijk. Advertentie Het gewestelijk K.V.P. bestuur in Fries land heeft een enquete gehouden naar de bouwcapaciteit in die provincie. De gege vens zijn voorgelegd aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Bij deze enquete kreeg het bestuur medewer king van 44 Friese gemeenten. Uit de inzendingen van 36 van deze ge meenten is gebleken, zo concludeert het gewestelijk partijbestuur, dat de helft van de in Friesland beschikbare capaciteit op het ogenblik benut wordt. In deze gemeen ten wonen 299 aannemers, die zonder in schakeling van extra personeel, dus zon der gevaar voor overspanning van de ar beidsmarkt, op dit ogenblik nog 2306 wo ningen extra zouden kunnen bouwen. Friesland kreeg dit jaar een bouwvolu me toegewezen van 1300 woningwetwonin gen en 1200 premiewoningen. Met aanwen ding van de ongebruikte bouwcapaciteit zou in Friesland het dubbele van dit aan tal kunnen worden gebouwd, aldus het be stuur. 1-Iet bestuur acht het funest voor de in dustrialisatie en de hoogstnoodzakelijke krotopruiming in Friesland, dat de bouw capaciteit in Friesland niet volledig wordt benut. Voorts is gebleken dat in enkele Friese gemeenten met een groot woningtekort nog werkeloze bouwvakarbeiders staan in geschreven. Men wil nu van Friesland uit aandrang op de minister uitoefenen om het woningencontingent voor Friesland van 1960 te verhogen. Minister-president prof. dr. J. E. de Quay heeft woensdagmorgen de harten veroverd van de spijtoptanten, die met de „Zuiderkruis" in Amsterdam arri veerden. Dat de eerste-minister zelf te hunner verwelkoming aanwezig zou zijn, had men stellig niet verwacht. „Waar ga jij naar toe", vroeg prof. De Quay aan een klein meisje, dat de plaats van bestemming op een kaartje had staan, dat om haat hals hing. Heimwee. Verlangen naar huis heeft een Deense voetballer tot diefstal aange zet. In Amsterdam-West nam hij een bromfiets weg met het voornemen naar zijn woonplaats Aarhuus te rijden. Maar oen half uur later zat hij al op het politie bureau. Hij zei de bromfiets te hebben weggenomen omdat hij niet over voldoen de reisgeld beschikte om naar Denemar ken terug te gaan. Rusthoudcn. Het kabinet van de gou verneur van Suriname heeft medegedeeld dat de gouverneur op medisch advies ge durende enige tijd zijn werkzaamheden en representatieve verplichtingen enigermate zal moeten beperken. Burgemeestersambt. Aan de heer P. H. Gubbels is op zijn verzoek eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Arcen en Velden (L.) met dankbe tuiging voor de langdurige diensten, door hem als zodanig bewezen. Hoogleraar. Dr. C. de Jager is be noemd tot gewoon hoogleraar in de astro fysica aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Sedert 1946 is dr. De Jager verbonden aan de Utrechtse Sterrewaeht, sinds 1957 als lector. Hij is deskundige op het terrein van het ruimie-onderzoek. Eén dienst. De staatssecretaris van Defensie de heer Calmeyer heeft ingesteld de dienst van kwartiermeester-generaal. Deze dienst is bestemd om in één orgaan samen te vatten en in de plaats te komen van het Directoraat Materieel Landmacht, het basiscommando en de inspecties der intendance, genie, technische dienst, ver bindingsdienst en geneeskundige dienst van de Koninklijke Landmacht. Met de taak van kwartiermeester-generaal is be last de luitenant-generaal ir. M. Brink- greve, voordien Directeur Materieel Land macht. De kwartiermeester-generaal staat voor wat betreft het technische deel van zijn taak onder de bevelen van de chef van de Generale Staf en voor wat betreft het commerciële deel onder de minister van Defensie. Duitser bestolen. Een 16-jarige jongen uit Arnhem heeft samen met een 15-jarige vriend uit Nijmegen uit de kleding van een Duitse badgast, die op het strand in Hoek van Holland lag te slapen, 75 gestolen. De knapen, die met een tent op het Hoekse kampeerterrein stonden, werden korte tijd later aangehouden. Zij vertelden dat zij geld nodig hadden voor de kermis „Go"-eongres. In Oegstgeest is het vierde Europese „Go"-congres geopend. Dit congres wordt voor de eerste keer in Nederland gehouden. „Go" is een om streeks vier eeuwen oud spel, dat op het ogenblik populair is. Het congres werd ge opend door de Japanse ambassadeur, de heer Akira Miyazaki. Gedurende veertien dagen 2al om het kampioenschap worden gespeeld in Oud-Poelgeest. Rector-magnificus V.U. Tot rector- magnificus van de Vrije Universiteit te Amsterdam is benoemd prof. mr. I. A. Die penhorst, lid der Eerste Kamer. De huidi ge rector-magnificus prof. mr. P. J. Ver dam zal in een openbare zitting van de senaat op woensdag 21 september in de Woestduinkerk te Amsterdam het rectoraat aan zijn opvolger overdragen. Advertentie „We zien weer licht en weer zon", zei ons gisteren bij het verlaten van het mi nisterie van Economische Zaken de waarnemend voorzitter van de raad van bestuur bouwbedrijf, de heer J. F. A. Nelissen. Het ziet er naar uit, dat zijn montere ver klaring niet slechts betrekking had op het schone weer van vandaag. De bespre kingen tussen de ministers van Economische Zaken en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid enerzijds en een delegatie van de raad van bestuur bouwbedrijf anderzijds, over de veelomstreden prijzenbeschikking bouwbedrijf-1960 waren volgens een communiqué in „een sfeer van wederzijds vertrouwen" gevoerd. De oorsprong van de moeilijkheden om het achtste leerjaar ligt in de bezettings tijd. Door een Duitse maatregel werd de leerplicht tot acht jaar verlengd, maar op verzoek van de Tweede Kamer werd in 1948 deze maatregel ongedaan gemaakt, in die zin dat voor het zevende en achtste leerjaar zelfstandige scholen voor voort gezet lager onderwijs werden gesticht. In vele gemeenten stuitte de verwezenlijking van die mogelijkheid op bezwaren: er wa ren niet voldoende bevoegde leerkrachten, een pedagogisch verantwoord leerplan ont brak en er waren niet voldoende lesloka len beschikbaar. Omdat het vooral in de kleinere plaatsen vaak om kleine aantal len leerlingen ging, kwam het in de prak tijk vaak voor, dat de scholieren van het zevende en achtste leerjaar bij de zesde klasse ingedeeld bleven, hetgeen hun op leiding uiteraard niet ten goede kwam. Een in 1950 gevolgde wetswijziging bekrachtig de die toestand: de zesklassige lagere scholen konden weer achtklassige worden. Deze enigszins zwevende situatie werd nog bevorderd doordat niet alle vervolg- xriolen onmiddellijk op de zesde klasse van de lagere school aansloten. Dat gold met name voor land- en tuinbouwscholen, technische scholen en dergelijke. Aan de andere kant was het vooral op het plat teland zo, dat de kinderen tot en met het achtste leerjaar op de lagere school ble ven, niet omdat zij niet voor ander onder wijs in aanmerking zouden komen, maar omdat de ouders dat uit traditie niet no dig oordeelden. Nieuwe opzet gezet lager onderwijs zelf: men bevordert op het departement de stichting van streekscholen met een zevende en achtste leerjaar. Levensbeschouwelijke voorkeur Intussen bleek* uit hetgeen namens het bestuur van de Christelijke Lagere School te Venlo en later door de burgemeester van Nieuwe Tonge werd opgemerkt wel, dat de richtingkwestie in dit soort zaken niet te onderschatten valt. In Venlo bij voorbeeld zouden de protestantse kinderen naar een rooms-katholieke school moeten, wat door de pleiter voor de christelijke school in strijd met de vrijheid van onder wijs werd geacht. Ook de andere aanslui tende onderwijsmogelijkheden zijn niet protestants-christelijk. Op Goeree-Overflakkee ontbreekt daar entegen de mogelijkheid van openbaar voortgezet lager onderwijs. Burgemeester Van Hofwegen voerde persoonlijk het pleit voor de tien of twaalf leerlingen uit zijn gemeente, die daarvan verstoken dreigen te worden. De door de rijksinspecteur aan bevolen oplossing om voor die kinderen parallclklassen van de zesde klas van de lagere school te maken vond hij in strijd met de bedoeling van de wetgever. De Raad van State zal over al deze zaken advies uitbrengen aan de Koningin. Volgens globale berekeningen van het ministerie van Maatschappelijk Werk zijn van 1952 tot 1960 ongeveer 4000 Neder landers en spijtoptanten uit Indonesië ge- emigreerd naar Nederlands Nieuw-Guinea. Australië en Nieuw-Zeeland. In deze pe riode werden in ons land in totaal 126.000 repatrianten geregistreerd. Bij de souve- reiniteitsoverdracht waren er naar schat ting 258.000 Nederlanders in Indonesië. Nu zijn het er nog ongeveer 14.000, groten deels spijtoptanten. Zoals bekend, bestonden er nog vele vrschillen van mening tussen de bouw- patroons en de regering over de uitleg van deze beschikking. De aannemers hiel den zich met name het recht voor strij- gingen van de loonkosten op de een of andere wijze aan de opdrachtgevers door Advertentie spreadmes, voor zuinig smeren te berekenen. In een brief van 22 juni i960 had de raad van bestuur bouwbe drijf gevraagd om een bespreking met de regering over de toepassing van de prijzenbeschikking. Van de zijde der re gering is daaraan deelgenomen door de ministers De Pous en Van Aartsen. „In de loop van dit gesprek," zo zegt het korte communiqué van het ministerie van Economische Zaken, „is onder ogen gezien op welke wijze tot opheffing van deze prijzenbeschikking kan worden ge raakt onder handhaving van de doelstel lingen van het prijsbeleid der regering in het algemeen en van die waarvoor deze prijzenbeschikking was uitgevaardigd, in het bijzonder. Op 27 augustus zal een nieuwe bespreking tussen beide ministe ries cn de raad van bestuur bouwbedrijf worden gehouden," zo besluit het commu niqué Eén en ander leidde ertoe, dat in 1958 voor de vierde keer de Lager-Onderwijs- wet op dat punt werd gewijzigd. De zes klassige school werd weer regel, de „cen trale scholen" voor voortgezet lager on derwijs konden blijven bestaan voor zover zij in een behoefte voorzagen en bij wijze van overgangsmaatregel konden de lagere scholen, die reeds een achtste leerjaar hadden, dat tot 1 september van dit jaar behouden, waarna men aan de staatsse cretaris dispensatie kon verzoeken. Die ontheffing van de verplichting om het achtste leerjaar te laten vervallen wordt niet verleend wanneer de staatsse cretaris meent, dat er voldoende mogelijk heden van aansluitend onderwijs bestaan of de belangstelling voor dat achtste leer jaar te gering wordt geacht. Daarbij spe len twee factoren een rol. In de eerste plaats hebben vele land- en tuinbouw of technische scholen een voorbereidende klasse geopend ter overbrugging van het hiaat tussen het zesde leerjaar van de lagere school en het eerste van het be trokken type voortgezet onderwijs. Ten tweede zijn ook de verbindingen op het platteland zo ver verbeterd, dat vele in stellingen van voortgezet onderwijs een groter gebied kunnen bestrijken. Dat laatste geldt uiteraard ook voor het voort- Advertentie Tijdens de bespreking van hedenochtend zijn dus alle mogelijkheden voor verder vruchtdragend overleg 'n definitieve over eenstemming tussen de regering en de r. v. b. bouwbedrijf opengehouden. Het heeft zijn nut er in dit verband op te wijzen, dat het verbod van de prijzenbe schikking bouwbedrijf 1960 van doorbere kening van hogere loonkosten betrekking had op de in uitvoering zijnde bouwwer ken. Intussen is men weer een half jaar verder, de meeste van de desbetreffende bouwwerken zullen inmiddels voltooid zijn. Men kan zich voorstellen dat daarmee een belangrijke hinderpaal op de weg naar overeenstemimng is verdwenen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2