Stichting Kindervakantiekampen laat stadsjeugd genieten van buitenleven 6 Drie mannen - niet nuchter - plunderden snackbar TAXI 13000 Méé! li-li ii gegarandeerd gefitaliseerd Deze zomer trokken 1500 Haarlemse kinderen naar Veluzvse bossen Geslaagde kinder voorstelling in Bloemendaal Vakantie-activiteiten voor de ieugd Neem de flitspuit! a f 1.40 Fa. A. EVERTS DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Openluchttheater Programma voor vrijdag Bloemendaal heeft weer twintigduizend inwoners Visfeest voor bejaarden op 27 augustus Alle ïnsekten het huis uitl^T M Flessen vanaf 'A liter HAARLEMSE POLITIERECHTER K U I N 'S „KARAMELLA'S" Naamgeving van straten Opvangcentrum voor kampeerders voldoet uitstekend Burgerlijke Stand van Haarlem ZONDER TWIJFEL is de Veluwe in deze weken Neerlands grootste en drukst bezochte „camping'. Als een zwerm goedmoedige sprinkhanen strijken de vakantie genieters op kampeercentra, hotels, pensions en andere verblijven neer. Tussen de stammen en het struikgewas der uitgestrekte bossen plekt overal het wit, bruin of oranje van de tenten. Op de autowegen jakkert de ene caravan na de andere voorbij. Dt rijwielpaden moeten een gestage stroom van zwaarbepakte fietsers en brommers verwerken. Langs de wegen proberen niet uit het goede hout gesneden tippelaars de zoveelste automobilist tot het geven van een lift te bewegen. Al deze duizenden zijn met hetzelfde doel voor ogen Veluwewaarts getrokken: het vinden van verpozing in de vrije natuur, die hun met nieuwe energie zal begiftigen voordat zij terugkeren naar inspannende studie, stampende machines of muffe kantoren. Onder hen bevinden zich ook vele honderden Haarlemse kinderen, die door bemiddeling van de stichting Kinder vakantiekampen in deze ideale omgeving van een heerlijke, onbezorgde va kantieweek genieten. Epe, Hattem, Vierhouten, Blaricum, Maarn, Maarsbergen, Elspeet, Harskamp, Ermelo, Buurse in Overijsel en Drunen in Noord-Brabant zijn de plaatsen waar in de afgelopen weken om en nabij vijftienhonderd Haar lemse meisjes en jongens hebben vertoefd of nog zullen verblijven. De stichting Kindervakantiekampen in Haarlem is voortgekomen uit Volksherstel, welke instelling in de eerste jaren na de bevrijding de uitzending van kinderen naar buiten verzorgde. De D.U.W.-kampen uit die tijd werden later vervangen dooi de meer gerieflijke vakantieoorden en jeugdhuizen, die men thans overal in de toeristencentra kan aantreffen. De ge meente Haarlem steunt het werk van de stichting met een flinke jaarlijkse subsi die. De kosten van een kampweek per kind bedragen ongeveer 44, waarvan 27 door de gemeente Haarlem betaald wordt. De rest moet door de oudere dan wel door kerkelijke cf maatschappelijke instellingen bijgepast worden. De groepen die onder de subsidieregeling vallen zijn „Humani- tas", de diaconie van de Hervormde Kerk, de di'conie van de Gereformeerde Kerk het Haarlems Speeltuinverbond en de Haarlemse R.K. Vereniging voor het Ge zin. Andere groepen, zoals de stichting Club- en Buurthuizen, financieren hun kampen zelf, maar maken eveneens ge bruik van de service" van de stichting Kindervakantiekampen. Medische controle Voordat de kinderen naar de kampen vertrekken worden zij door de G.G.D. me disch gekeurd. Ook de leiders en leidsters wordgn doorgelicht. De kampen worden regelmatig door artsen van de G.G.D. en door ambtenaren van de dienst Lichame lijke opvoeding bezocht. De kampwerken zijn voornamelijk bedoelt voor kinderen tussen acht en veertien jaar, die door verschillende omstandigheden niet of weinig in de gelegenheid zijn een deel van hun vakantie buiten door te bren gen. Vele dames en heren van de kamp leiding doen dit wek zonder er enige ver goeding voor te ontvangen. Ja zelfs zijn er die er een gedeelte van hun eigen va kantie voor opofferen. De leidsters en lei ders komen uit uiteenlopende kringen. Leerlingen van kweekscholen, onderwij zers, verpleegsters, padvinders en ambte naren met sociale belangstelling treft men onder hen aan. Zij doen dit mooie, maar ook moeilijke werk met een hartverwar mend enthousiasme daarbij geschraagd door hun liefde voor het kind. Zon en Vrijheid Een dezer dagen hebben wij een kijkje genomen in verscheidene van deze kin derkampen. Voor het eerst sinds weken was het zonnetje ons gunstig gezind. Het was dan ook niet toevallig dat wij het eer ste kamp dat wij aandeden gelegen op het terrein „Voor zon en Vrijheid" bij Vier houten onder Nunspeet zo goed als ver laten aantroffen, daar het gros van de kin deren ergens in de omringende bossen aan het spelen was. Hier kamperen 44 meisjes en jongens van de stichting Club- en Buurthuizen in een zevental tenten. Hoofdleider is de heer R. van de Boogaard, die bijgestaan wordt door de heer C. van der Meij alsmede vier leidsters en een jeugd leider. De groep arriveerde in het kamp midden in een plensbui, vertelde ons de meisjes leidster mevrouw V. Bierman uit Den Haag. Bovendien hadden de vorige kampbewo ners de boel zeldzaam vies achtergelaten, zodat we eerst uren werk hebben gehad om de rommel op te ruimen.' 'Over het eten, dat door een centrale keuken wordt klaargemaakt had mevrouw Bierman echter niets dan lof. Uitstekend bereid en volop. Het sanitaire gedeelte van het kamp, de wasgelegenheid en de toiletten, is daarentegen bepaald voor verbetering vatbaar. Totems voor tenten De 13-jarige Mats Vrenegoor uit de As terstraat liet ons trots de totempaal zien die hij met enkele kornuiten had gemaakt. Wim Koehorst (11) uit de Schaghelstraat en Geert van der Aar (9) uit de Bakker straat waren druk bezig met het oprich ten en versieren van een soortgelijk sym bool voor hun tent. De heer Van der Meij die de E.H.B.O. verzorgt had over gebrek aan „patiënten" niet te klagen. Zijn eerste hulp beperkte zich gelukkig tot het leggen van een pleister of aanstippen met jodium van wesnensteken en schram metjes opgelopen tijdens de laatste speur tocht in de dichte bossen. Later op de dag hebben wij kunnen constateren hoe rap de inhoud van indrukwekkende ketels aardappels, groente, jus en griesmeelpap in 44 hongerige magen kunnen verdwijnen. Op „Het Wisselseveld", het buitencen trum van de gemeente Haarlem nabij Epe deden de 65 meisjes en jongens van de diaconie der Gereformeerde Kerk juist de koffiemaaltijd alle eer aan. Dit riante vakantietehuis heeft eigenlijk met zijn bijna verfijnde inrichting en com fort weinig weg van een kamp. Net heid en reinheid strijden er om de voor rang. De eetzaal en slaapkamers zouden een eerste klas-hotel miet misstaan. Dag van Israël De hoofdleiding van deze groep kinde ren is in handen van de heren Ted van der Leden en Henk Baiema, beiden uit Haarlem. Zij worden daarbij geassisteerd door een zevental jeugdleidsters en leiders. Er wordt veel aan sport en spel gedaan, zowel vlak bij huis als in de wijdere om geving. Het Oude Testament leverde dank bare stof voor de „Dag van Israel", een spel gebaseerd op de strijd van 't volk Is rael tegen zijn vijanden. Oo de „Dag dei- Verenigde Naties" moeten de kinderen vra gen beantwoorden opdrachten vervullen, die verband houden met deze volkerenor ganisatie. Een felbegeerd object Is de roos van keizer Hirohito, origineel Japans, die uit gereikt wordt aan de groep met de mooiste kamer. Voor het best opgemaakte bed wordt een takje van 's keizers roos uitge loofd. Een geliefde bezigheid van de kinderen is ook het opvoeren van toneelstukjes waarbij ze handeling en tekst zelf mogen verzinnen. Zo werd in alle gemoedsrust en tot uitbundige vrolijkheid van de toeschou wers door een groepje jongens een rea listische versie van de sprookjescombinatie Roodkapje De wolf en de zeven geitjes, ten beste gegeven. Acrobaten in De Stee Diep in de bossen bij Hattem ligt het vakantieoord „De Leemkule". In „De Stee", een bijzonder schilderachtige voor malige boerderij, zijn drie groepen van 19 jongens ondergebracht. Hoofdleider is de heer J. de Ridder, die bijgestaan wordt door de jeugdleiders C. J. M. van dei- Velde uit Heemstede, student aan het groot seminarie in Warmond, en W. G. M. Waardijk uit Haarlem. De deelnmers aan dit kamp zijn uitgezonden door de Haar lemse R. K. Vereniging voor het Gezin. Een groepje jongens was zich serieus aan het voorbereiden voor de afscheids avond aan het eind van de kampweek. Zij studeerden een nummertje parterre acro batiek in, waarbij een „standje Eiffel- toren" het sluitstuk vormde. Vervolgens werden matrassen en matte naar buiten gebracht om als ondergrond te dienen voor een demonstratie „iange mat". Duik- sprongen over de ruggen van vier, vijf naast elkaar liggende jongens werden moeiteloos volbracht. Over acht wordt het pas leuk, mense!" snoefde er een, maar daar stak de leiding toch maar liever een stokje voor. Ook in het enige honderden meters ver der gelegen kamp, „Het Jeugdhuis" ge naamd, zijn jongens (51 in getal) van de Haarlemse R. K. Vereniging voor het Ge zin gehuisvest. De hoofdleiding is hier in handen van de heer J. van Wieringen. De priesterstudent W. Al en de heer J. Schou ten nemen elk een groep voor hun reke ning. Over de ligging (stapelbedden met schuimrubber matrassen) en het eten in „De Stee" en „Het Jeugdhuis" zijn de meningen onverdeeld gunstig. Met puzzel- tochten, vossejachten en voetbaltoernooien worden de dagen doorgebracht. Voordat zij het goed en wel weten is de week voorbij en stappen ze in de bus die hen in snelle vaart naar de ver trouwde omgeving van thuis en straat zal brengen. Maar nog lang daarna zal de schat van belevenissen, waarmee zij zich tijdens hun kortstondig verblijf in de Ve- luwse contreien hebben verrijkt, in hun geheugen èn hun hart gegrift staan. Ook al zullen ze dat pas vele jaren later be seffen. Een vrolijke kinderschaar, ruim vier honderd kinderen, hadden woensdagmid dag op de tribunes van het Openlucht theater in Bloemendaal plaatsgenomen en behalve dat zij zich koesterden in het zonnetje, hebben zij zich kostelijk geamu seerd met de opvoering van „Bulletje Bloedworst", welke kindervoorstelling in vier bedrijven dit keer werd verzorgd door Pander's Kindertoneel uit Amsterdam. De titelrol was bij mevrouw F. Meester in goede handen en zij heeft met haar komi sche vertolking van Bulletje Bloedworst de lachers voortdurend op haar hand ge had. Doch ook de drie andere medespelen den, Piet Koster als Boontje, Jo Rijs in de dubbelrol van de burgemeester en de ban ketbakker en John Pander zelf, die ook de regie voerde, in de dubbele rol van de huisknecht en de veldwachter, wisten bij het jeugdig publiek steeds de juiste snaar te treffen, zodat de kinderen zich gedurende enige uren uitstekend hebben geamuseerd en het gebeuren op het speel veld menigmaal luidkeels hebben mee beleefd. In het eerste bedrijf heerst er een fees telijke stemming, omdat er een nieuwe burgemeester is gekomen. Voorts spelen in dit bedrijf een ingepakte plumeau en enige betoverde kopjes die verdwijnen een belangrijke rol. In het tweede bedrijf gaat het erom een „inbreker" te pakken; een grappige vondst was daar het paar losse benen onder de tafel, tot grote hilariteit van de kinderen, die vol spanning de jacht op de dief volgden. In het derde bedrijf is er sprake van een betoverde paraplu en in het vierde en laatste bedrijf vormt een spook de hoofdschotel. Tussentijds be speelde Piet Koster zijn accordeon en zon gen de kinderen de verschillende bekende wijsjes uit volle borst mede. Dank zij Pan der's Kindertoneel hadden de kinderen een zeer plezierige vakantiemiddag. Rolschaatsenwedstrijden van het Haarlems Speeltuinverbond op de speel- uin „Klarenhof", Brouwersplein, voor de afdelingen Buitenrust, Centrum. Flo ra, Glasblazers, Haarlem-Oost, Jeugd land, Klarenhof, Oosterkwartier en W. I. K. Aanvang 10 uur. „Kindervreugd", Godfr. van Bouillon straat 14 uur: ruilbeurs voor verzame laars. „Hof van Eden", Geusevesperstraat: excursie naar museum „De Cruquius". Kaarten verkrijgbaar op de speeltui nen en speelpleinen. Op 1 juli was het aantal inwoners van Bloemendaal 20.047. Aan het begin van het tweede kwartaal stonden 19.999 in woners ingeschreven. Er werden in het tweede kwartaal 64 mensen geboren, 57 in woners overleden. Er vestigden zich 169 mensen, maar 428 inwoners vertrokken. Evenals verleden jaar houdt de Vrij staande Hengelsportvereniging voor Haar lem en Omstreken ook dit jaar een viswed strijd voor bejaarden en wel op zaterdag 27 augustus in de Leidsevaart, hoek Zand- voortselaan. Bejaarden kunnen zonder kosten aan deze viswedstrijd deelnemen. Kaarten hiervoor kunnen worden afge haald bij de secretaris P. G. Stoof, J. J. Hamelinkstraat 117, Haarlem, Hengelsport huis Willemsen, Botermarkt 46, Haarlem en bij de firma S. H. Scheffer, Warmoes straat 27, Haarlem. Advertentie i luxe lederwaren WZ/^r wEjStid) reisartikelen VOORDELIGE SCHOOLTASSEN Als haasjes zo kwiek springen deze jongens door het (kamp)leven. Zij zijn voor een week de bewoners van het Jeugdhuis in het vakantieoord „De Leemkule" bij Hattem. Advertentie ook in aerosolf 4.S0 „Geen kraam is er meer veilig voor dronken of brooddronken mensen. Het plunderen van koffietentjes is aan de orde van de dag". Aldus sprak de officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman woensdag voor de Haarlemse politie rechter. Voor hem hoorden drie mannen schuchter de aanklacht aan. Op 21 mei van dit jaar waren zij samen een als snackbar ingerichte vrachtauto, die in Abbenes geparkeerd stond, binnengedron gen. Ballen gehakt, knakwordtjes en an dere eetwaren vormden hun buit. „Als we nuchter waren geweest, was het vast niet gebeurd," verzekerde een dei- verdachten. Vlak na het gebeurde had een van de mannen een passerende agent toe geroepen:" Hier moet je wezen. Hier is wat aan de hand!" De verdachten zeiden dat ze er veel spijt van hadden. De scha de ten bedrage van 138 hadden ze in middels vergoed. Daar wilde de officier van Justitie bij zijn eis van 75 boete voor elk van de verdachten wel rekening mee houden. De politierechter mr. L. W. M. M. Drabbe vond dat de gevorderde straf gezien het gepleegde feit „Eigenlijk is het een gewone inbraak" aan de lage kant was. Hij wilde echter met de Officier van Justitie meegaan en veroordeelde de verdachten, een 23-jarige bouwvakarbeider uit Alkemade, een 44-jarige grondwerker uit Sassenheim en een 30-jarige bloemist uit Haarlemmermeer conform de eis. Verleiding was te sterk Allesbehalve op haar gemak nam vervol gens een 44-jarige inwoonster van Bad hoevedorp in het verdachtenbankje plaats. In 'n zelfbedieningswinkel in haar woon plaats had verdachte een pak koffie, een doosje bonbons en wat zakjes vanillesuiker zonder betaling meegenomen. „Ik weet niet hoe ik er toe ben gekomen", zei verdachte zacht. Op een vraag van de politierechter gaf zij toe dat ze eerder een paar pakjes zeep zonder betaling had meegenomen. „Weer een van die vrouwen voor wie de verlei- Advertentie U KOMT EROP TERUG BANKETBAKKERIJ Hoogerwoerdstraat 11 - Tel. 53158 B. en W. van Haarlem hebben een aan tal nieuwe straten en weggedeelten nieuwe namen gegeven. Zo zal de straat langs de spoorbaan Leiden-Haarlem, die parallel aan de Step- hensonstraat loopt: Rutherforstrrat gaan heten. Het zich ten zuiden van de Faraday- straat bevindende plantsoen krijgt de naam Van Leeuwenhoeckpark, de zich daarom heen bevindende straten worden respectie velijk Van Leeuwenhoeckstraat en Prof. Van der Waalspad genoemd. Het ver lengde van de Lorentzkade aldaar gaat 's Gravensandeweg heten. Nabij de toekomstige kruising van de westelijke randweg met de Kleverlaan wordt het nieuw aan te leggen pad langs de Delft Badmintonpad genoemd. Het nieuw aan te leggen verlengde deel van de Delftlaan (overgaande in de westelijke randweg) zal eveneens Delftlaan gaan heten. BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL BEVALLEN: A. M. Hoogewerf-Warmer- dam, d„ B. A. van Egmond-Mulder, d., W. J. Breeuwer-Lindeman. z. ONDERTROUWD: H. van Willigen en H. M. M. Molenaar; J. Könen en I. C. M. Koop man; A. P. Kalkers en J. M. van Haaster. GETROUWD: A. H. M. Strack van Schijn- del en A. H. M. van Weeerelt; A. P. Jaski en K. J. F. R. Leegsma. OVERLEDEN: Mej. C. M. Augustijn, 91 j., W. T. Ariës, 65 j. Advertentie BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE ONDERTROUWD: H. Ravensberg en J. A. Zekveld; G. J. Kleinnibbelink en R. Diets: J. C. L. van Roon en H. Hupkens; D. A. M. Haak en P. J. M. Mooren; J. R. van Hae- ringen en S. J. P. Lippe; P. J. A. Freriks en P. C. M. Duivenvoorden. GETROUWD: P. J. N. van Leuven en E. C. M. Steenbrink; J. H. C. Pronk en J. M. An- gevaren. GEBOREN: Elisabeth Gertruda Johanna Maria. d. v. C. P. G. L. Tel en J. H. M. van der Linden; Aafje Alida, d. v. C. J. Blokker en C. G. Bouckaert; Geertrudes Johanna Ma ria d. v. A. J. Behage en J. C. Jonk; Sebasti- aan Hendricus Franciscus, z. v. C. N. Giling en M. J. Walters; Kaspar Hendrik, z. v. G. van Noort en P. G. Snoeijing; Alphonsus Cornelis Maria, z. v. C. M. van der Prijt en J. G. Pollé; Ernst Michaël, z. v. E. A. W. B. Winkler en A. F. M. Levelt; Adriana Enge- lina Maria, d. v. L. J. Zwarter en C. M. Veld hoven. OVERLEDEN: D. Rijkeboer. 80 jaar. Advertentie Hofd'ijkstraa.t;32 - Haarlem - Tel. 1218.1 Showroom: Wagenweg 104 -Tel. 12730 COMPLETE KEUKENINRICHTING ding te sterk is en die hun handen niet thuis kunnen houden," stelde mr. Drabbe hoofdschuddend vast. De officier van Jus titie vorderde een geldboete van ƒ50 en twee weken gevangenisstraf voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. De politierech ter veroordeelde de verdachte tot dezelf de boete, maar daarnaast tot een week gevangenisstraf voorwaardelijk met de bij zondere bepaling dat zij gedurende drie jaar niet in een zelfbedieningswinkel mag komen. Op zaterdag 9 juli heeft burgemeester dr D. H. Peereboom Voller ten noorden van de Zeeweg in Overveen, tussen deze weg en 's Spartelmeer een opvangcentrum voor kampeerders geopend. Bloemendaal was daarmede de eerste gemeente langs de Noordzeekust die dit initiatief heeft geno men. In de caravan van de heer P. J. Mel- chers, die als kantoor is ingericht en die bij de ingang van het opvangcentrum staat, hebben wij dinsdagavond kunnen consta teren, dat dit opvangcentrum volkomen aan de verwachtingen beantwoordt. Het gaat er namelijk om het surplus aan kam peerders met hun caravans, auto's of mo toren op te vangen en hun gedurende één nacht op de zeer fraai en beschut gele gen terreinen in de duinen vlak bij zee gelegenheid te geven hun tenten op te slaan, indien er in de bestaande kampeer terreinen langs de kust geen plaats is. In de namiddag om vijf uur kan men zich reeds bij de heer Melchers komen melden voor één nachtverblijf in het opvangcen trum, doch 's morgens om negen uur moe ten alle kampeerders weer verdwijnen en daaraan houdt de kampbeheerder streng de hand. Dat dit opvangcentrum aan een behoef te voldoet, blijkt wel uit het feit dat nu al van 16 juli af, enkele avonden uitge zonderd, zich ongeveer tweehonderd kam peerders bij de kampleiding komen mel den. Tijdens de weekeinden is het er nog drukker. De samenwerking met de grote kampeerterreinen zoals „de Lakens" en „Liguster" in de Kennemerduinen en ,,'t Helmgat" in Bloemendaal aan Zee is uit stekend. In hoofdzaak zijn het buitenland se toeristen die zich bij de heer Mel chers komen melden. De Duitsers zijn verre in de meerdei-heid, daarnaast ko men er ook Fransen, Engelsen, Zwitsers, Denen, Noren en Zweden. Advertentie BEVALLEN van een zoon: 31 juli: H. Pool-den Drijver; 2 aug.: G. van den Berg-van Genderen; A. Meij boom-Peters; C. H. Leuven-Breeuwer; M. H. Oosterhof- de Fouw; 3 aug.: A. M. Veldink-Haringa. BEVALLEN van een dochter: 30 juli: H. D. Holtkamp-Stolk; 1 aug.: A. C. T. Ki-oezen-de Koning; 2 aug.: M. J. T. Höc- ker-Baars; 3 aug.: H. P. W Bon-Koster; L. C. de Groot-de Koning; D. Slaats- Kreeft; H. Verbeek-Schoemakei". OVERLEDEN: 31 juli: H. de Krijger, 70 j„ Hazepaterslaan; H. Kleinhout-Tijs- sen, 79 i., Ged. Schalkburgergracht; 1 aug.: H. G. Tholen-van der Kamp, 65 j., Archi pelstraat.. ONDERTROUWD: 3 aug.: J. D. A. Sik en T. Vermeer; P. J. Delfoi-ge en G. G. D. Busé; J. van der Meulen en E. Vos; E. J. M. S. Veraart en D. B. M. Ris; C. van Oene en E. G. Raaphoi-st; G. Z. van der Gevel Wen teler en M. .J. Melchior; H. C. Peters en M. C. van Alphen; D. Ovenneer en T. Steffers; M. A. van der Stoop en M. C. M. Vader; W. J. Brandt en W. J. Jordan; R, G. Snabilié en M. A. L. van Eerdenburg; N. A. van Warmerdam en H. M. Kaan dorp; J. Guldemond en M. Stoeltje; G. Ja- gersma en H. Cassée; P. A. Naastepad en T. Bakker; A. T. Ekamp en G. W. van Polen. GETROUWD: 3 aug.: J. Beelen en M. B. H. Coelen; H. A. M. van Iersel en G. F. de Vries; B. J. Weetink en M. T. Vreenegoor; H. F. van Gils en J. M. Gelaudie; K. A. van Agteren en R. J. M. Baan; A. A. van der Lcm en T. de Klerk.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5