Dagblad abonnees GESLAAGDEN I960 De Twentsche Bank In Turkije krijgen 235 generaals pensioen Loemoemba zocht geen contact in Londen In Enschede muziek bij huwelijkssluiting Loods met honderden autobanden uitgebrand Suriname krijgt bananencultuur Bromfietser en duo rijder door D-trein meegesleurd Duitse kampeerders stichtten duinbrand Kind van zes zoek in Katwijk Angstig avontuur van twee palingvissers Gestrande „Pax" is vlotgetrokken Wachtcommandant liet zijn hart spreken jongelui Meisjes voor de huishouding gevr. 6 Koningin-moeder Elizabeth van Engeland zestig jaar Opgravingen in Jordanië werpen licht op 3000 jaar bijbelse historie Downingstreet verhuist G liane se delegatie gaat mee naar Tunis en verder Westduitse hydrozwever Minister Luns naar Italië Nederlandse deelneming Zeven doden in het verkeer Faillissementen Examens in uw winkel ASS. voor de inkoopafdeling ASS. voor de afdeling planning PHILIPS' NEDERLAND n.v. EINDHOVEN vakbekwame etaleurs H.B.S. 5 j.c. Gymnasium Handelsschool M. MS. DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT LONDEN (UPI) Koningin-moeder Elizabeth van Groot-Brittannië is vandaag zestig jaar geworden. Hoewel zij de leef tijd heeft bereikt waarop Britse vrouwen in Engeland aan het pensioen" toe zijn, wil de natie haar niet missen. De dochter van koningin-moeder Eliza beth, koningin Elizabeth, heeft voor haar een programma van openbare verplichtin gen en overzeese reizen opgesteld. Toen koning George VI in 1952 stierf, was de door smart overmande koningin Elizabeth van plan zich terug te trekken op een kasteel in het Schotland van haar geboorte. Haar dochter smeekte haar evenwel in Londen te blijven om haar in de eerste maanden als koningin bij te staan. Koningin-moeder Elizabeth stemde toe en heeft het sindsdien zo druk gekregen dat ze het kasteel Mey alleen in vakan ties betrekt. Het is ook de reden dat koningin Elizabeth een voorstel van een lid van het Gemenebest afwees om haar moeder tot gouverneur-generaal te benoe men. Koningin-moeder Elizabeth zal haar kroonjaar vieren op een intiem feestje met haar kinderen en kleinkinderen. Bij gelegenheid van haar verjaardag is een nieuwe reeks foto's van de koningin-moe der verschenen. De kranten maakten er melding van dat het typerend voor haar was dat ze niet verzocht om retouchering van de portretten. Ook al hebben de jaren en de zorgen hun sporen op het immer glimlachende gelaat van de koningin-moeder achtergela ten, toch vindt men er nog de schoonheid in die de Hertog van York bewoog haar te trouwen. De socialistische Daily Mirror vat het onder de kop „Prettige verjaardag" kort en bondig samen: „Voor iedereen is zij eenvoudig de „Queen mum". ANKARA (AFP) De Turkse minister van defensie generaal Fahri Ozdilek heeft op een persconferentie, waar uitsluitend Turkse journalisten werden toegelaten meegedeeld, dat 235 generaals op eigen verzoek met pensioen gaan. Tot hen behoren de chef-staf van het leger generaal Gomuspula en het hoofd van de inlichtingendienst van het leger, admi raal Sargut. In Ankara circuleren geruch ten, dat generaal Gomuspula en zes ande re hooggeplaatste officieren zijn gearres teerd. Minister Ozdilek gaat als generaal met pensioen, maar behoudt de portefeuille van defensie. Ten tijde van de opstand was hij militair gouverneur van Istanbul. Ge neraal Gursel. de leider van de staatsgreep benoemde hem tot minister van oorlog. Ozdilek is lid van het comité voor natio nale eenheid. De aftredende generaals hebben een dag order tot de troepen gericht, waarin on der meer wordt gezegd dat „het reeds jaren verwaarloosde leger niet langer ef ficiënt is georganiseerd". „Om de strijd kracht en het potentiëel te vergroten, om een jeugdige en dynamische strijdmacht te vormen is het noodzakelijk gebleken het defensie-apparaat volledig te reorga niseren". De commandant van de N.A.V.O. generaal Lauris Norstad, zou reeds van de reorganisatie op de hoogte zijn ge bracht toen hij enkele dagen geleden een kort bezoek aan Ankara bracht. Generaal Gursel, opperbevelhebber van het leger, is reeds pensioengerechtigd maar blijft generaal. De vijf generaals die lid zijn van het comité voor nationale een heid hebben allen om pensionering ver zocht, doch het comité heeft slechts het verzoek van generaal Ozdilek ingewilligd. In dóórgaans goed ingelichte kringen in Ankara meent men dat de regering de uitvoering van een plan voor reorganisa tie van de strijdkrachten heeft versneld met het oog op de plotseling toegenomen contra-revolutionaire en reactionaire pro paganda. De contra-revolutionaire bewe ging zou in enkele militaire centra aan hang hebben gekregen en het nieuwe Turk se bewind, dat zich vrij soepel heeft ge toond, zou thans hebben overgeschakeld op een „harder" beleid. Dr. Awna Dajani, de directeur van de oudheidkundige dienst van Jordanië, heeft medegedeeld, dat bij opgravingen nabij het dorp Aljib, ongeveer twaalf kilometer ten noorden van Jeruzalem, oudheidkundi ge vondsten zijn gedaan, betrekking heb bend op 3.000 jaren bijbelse geschiedenis. Na vier jaren van opgravingen in deze streek hebben oudheidkundigen een beeld gekregen van de stad Gibeon over een tijdsverloop van drieduizend jaren. Gibeon was één van de vijf steden, welke vroeger in deze streek waren gelegen. De opgravingsexpeditie heeft een recon structie gemaakt van het dagelijks leven in deze vijf steden. Dit jaar ontdekten de oudheidkundigen de begraafplaats van een dezer steden. Zij bestaat uit een ronde, in de rotsen uitgehouwen schacht, in de zij kanten van deze schacht zijn de graftom ben uitgehouwen. De ontdekking van graftomben in de tijd van Josua is het eerste, tot dusver gevon den, bewijs van een woongemeenschap in deze periode. Het befaamde „10 Downing Street" ambtswoning van Britse premiers se dert 1735, wordt ontruimd. Macmülan is er met zijn staf uitgetrokken en heeft zijn tenten opgeslagen in het ge bouw van de Admiraliteit, waar het meubilair wordt heengebracht. De ambtswoning staat in het hart van London, in 'n klein doodlopend straatje en wordt geflankeerd door de ambts woning van de minister van Financiën, op nummer 11. en door nummer 12, waar de leiding van de regeringsfrac tie in het Lagerhuis zetelt. De muren van nummer 10 zijn scheefgezakt even als de fundamenten. De vloeren zijn zo vermolmd, dat bij officiële recepties het aantal genodigden strikt beperkt moest ivorden en de liften vrijwel om de andere dag buiten iverking waren. Ook de sanitaire installatie moet nodig vernieuwd worden: er zijn niet genoeg badkamers. Het restauratiewerk incluis de belendende percelen, zal op ruim dertien miljoen gulden komen. „10 Downing Street" is niet alleen de ambtswoning van de eerste-minister, maar dient ook als werkruimte voor een staf van vijftig mensen. Het huis ziet er bijzonder bescheiden uit en bui tenlandse bezoekers, die het voor het eerst zien, zijn altijd verbaasd, dat dit het beroemdste huis van het Britse rijk is. Meer dan twee eeuwen lang zijn de groten der aarde er binnen gegaan. Daarom zal de voorgevel behouden worden, evenals de historische kamer, waar het kabinet vergadert, en enige receptiezalen. De rest zal echter geheel worden verbouwd, hetgeen twee tot drie jaren zal duren. Het gebouw van de Admiraliteit ook driehonderd jaar oud ligt ongeveer vierhonderd meter van Downing Street. (Van onze correspondent) LONDEN Loemoemba, de premier van Kongo, ls slechts zes uur in Londen geweest. Voor zijn vertrek heeft Lord Home, de Britse minister van Buitenland se Zaken, nog een vergeefse poging ge daan om een gesprek met hem te voeren op Home's buitengoed, dat zich in de nabijheid van Londen-Airport bevindt. Loemoemba liet echter weten, dat hij geen tijd had, omdat het Russische vlieg tuig, waarmee hij vertrok, niet langer kon wachten. Het was echter bekend, dat Loemoemba de vertrektijd zelf kon be palen. Loemoemba heeft tijdens zijn kor te verblijf in Londen België openlijk van agressie in Kongo beschuldigd. Het is in strijd met de regels van de diplomatie zulks te doen op het grondgebied van een bondgenoot. Dat dit toch gebeurd is, wordt vergoelijkend toegeschreven aan Loe- moemba's onervarenheid. Bij Loemoemba's vertrek heerste ge heimzinnigheid over een vriendin van de premier, de 24-jarige Belgische Elyane Vermeirsch, die door een Kongolese func tionaris uit het toestel was gezet. Zij zou in Amerika als tolk voor Loemoemba zijn opgetreden. Zij wordt beschreven als iemand, die Loemoemba adviseert. Zelfs wordt beweerd, dat hij haar een plaatsje in zijn kabinet had beloofd. Zij had met de Kongolese premier willen terugvliegen. Mejuffrouw Vermeirsch heeft een jaar in Londen als lerares gewerkt en haar vriendschap met Loemoemba begon op een internationale conferentie. Na de on afhankelijkheidsverklaring van Kongo vloog zij naar Londen om hem te ontmoe ten, toen hij op weg was naar Amerika. Haar vader verklaarde in Brussel, dat hij dacht dat zijn dochter Loemoemba in New York voor haar beroep als journaliste had ontmoet. De Ghanese delegatie vloog met Loe moemba mee. In Accra wordt vernomen, dat de groep uit Ghana Loemoemba, die geen eigen diplomatieke missies in de Afrikaanse landen bezit, bij zijn contacten als een soort secretariaat helpt. Heinz Wagner uit Mainz-Kastel heeft een merkwaardig zweeftuigje gebouwd. De „Hydrozwever" die voorzien is van pontons, moet door een boot worden voortgetrokken en verheft zich bij een snelheid van meer dan 35 km/u in de lucht door middel van de rotor. Tijdens de tweede xvereldoorlog maakte de „Kriegsmarine" van een dergelijk ap paraatje gebruik in samenwerking met een onderzeeboot: In het toestelletje zat dan een uitkijk, die naar vijande lijke schepen speurde. Het gemeentebestuur van Enschede is voornemens de huwelijksvoltrekking in het raadhuis meer sfeer te verlenen door een muzikale omlijsting. De bedoeling is, zowel bij het betreden als bij het verlaten van de trouwzaal door het bruidspaar muziek ten gehore te bren gen en tevens na de door de ambtenaar van de burgerlijke stand uitgesproken verklaring dat het huwelijk tot stand is gekomen. Voor deze laatstbedoelde muziek kan het bruidspaar keuze maken uit vijf tig muziek- of zangnummers. Overleg hierover kan worden gepleegd bij de hu welijks-aangifte. Men kan dan ook opge ven dat geen muziek wordt gewenst. De muziekapparatuur zal onzichtbaar wopden aangebracht in de tafel, waarach ter de ambtenaar van de burgerlijke stand en zijn assistent plaatsnemen. Door middel van enkele knoppen kan de assistent het apparaat onopvallend bedienen. In een oude houten loods op het terrein van de legerplaats Nieuw-Milligen (Velu- we) heeft een felle brand gewoed, waar bij honderden autobanden, talloze accu's en andere auto-onderdelen, die in het on geveer 100 meter lange gebouw waren op geslagen, een prooi der vlammen zijn ge- woi-den. Ook de loods ging volledig ver loren. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het vuur werd bestreden door de Apeldoox-nse brandweer en de luchtmacht brandweer van Nieuw-Milligen. Pas na vijf uur was het vuur volledig geblust. ROME (Rtr) De Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal met de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Antonio Segni, een gedachtenwisseling hebben over de si tuatie in Europa en in de wereld. De bespreking wordt gehouden op 16 augustus in Venetië op verzoek van de Italiaanse bewindsman, aldus een commu niqué dat in Rome is verstrekt. Binnenkort zal in Suriname een onder neming worden gevestigd, die zich bezig zal houden met de teelt, de afzet en het transport van bananen naar het buiten land en die op zal treden als „kernonder neming" waaraan de kleine landbouw-be- drijven in Suriname zich kunnen optrek ken. Dit werd gisteren op Schiphol mede gedeeld door de Surinaamse minister van Landbouw, Veeteelt en Visserij, dr. Ram- baran Mishre, voordat hij van de Amster damse luchthaven per Dc-8 naar New York vertrok. „De definitieve vestiging is het voor naamste resultaat van mijn besprekingen in Nederland", zo verklaarde de bewinds man. „Begonnen zal worden met een 200 a 300 hectare, waarop de verbouw van bananen ter hand zal worden genomen. Echter hopen we na verloop van ongeveer een jaar over te kunnen gaan tot een ge leidelijke uitbreiding van dit project, tot 1500 a 2000 hectare. De Nederlandse maat schappijen, die bedragen in deze onderne ming zullen investeren zijn o.a. de Neder landse Handel Maatschappij en de Rotter damse bananen-firma Van Hoboken. Daar naast hebben nog verschillende andere be drijven belangstelling voor dit project ge toond." Minister Rambaran Mishre bestempelde de mogelijkheden voor de uitvoer van ba nanen op het ogenblik als zeer groot. Ook over de transport-mogelijkheden van ba nanen uit de West naar Europa heeft de Surinaamse minister besprekingen gevoerd. Het is de bedoeling hiervoor grotere sche pen te gaan gebruiken. Tenslotte had de minister in Nederland bésprekingen gevoerd over de vestiging van een aantal agrarische industrieën in Suriname. „Deze besprekingen, onder an dere over de komst van een sappen-fabriek en een meel-fabriek ter verwerking van bananen-meel en over de vestiging van een vertegenwoordiging van de Nederland se industrie in Suriname, zijn reeds in een vergevorderd stadium", zo zei de minis ter. Hij legde er de nadruk op, dat vele projecten, die op het punt staan uitgevoerd te worden, tot stand gekomen zijn dank zij de belangeloze medewerking van de heer W. Bruynzeel. Op een niet beveiligde overweg tussen Gilze-Rfjen en Tilburg is een bromfietser met zijn duopassagier onder een D-trein uit Duitsland gekomen. Beiden werden op slag gedood. Het waren de gebroeders W. en A. Z. uit Tilburg. Beiden waren ongehuwd. Vermoedelijk hebben zjj de trein te laat gezien. Dertig meter voorbij de plaats van de aanrijding werden de slachtoffers in een sloot gevonden. De trein had. 40 minu ten vertraging. De 18-jarige M. J. van Engelsen is om het leven gekomen toen hij met zijn auto op een niet-beveiligde overweg tussen Die ren en Laag Soeren tegen een goederen trein reed. Zijn 23-jarige broer H. van Engelen werd licht gewond. De twee broers waren kooplieden, afkomstig uit het woon wagenkamp aan de Kanaaldijk bij Dieren. Op de parkweg te Voorburg is een 42- jarige verpleegster door een vrachtauto overreden en ter plaatse overleden. De 59-jarige wielrijder W. Derkx uit Venlo, die zondagnacht in zijn woonplaats kwam te vallen, waarbij hij ernstig gewond raakte, is in de loop van woensdag in het ziekenhuis te Venlo overleden. Op de rijksweg UtrechtDen Bosch, bij Vianen, is vanmorgen een verkeers ongeval gebeurd, dat een dode en twee gewonden eiste. Door een verkeerde in haalmanoeuvre van de bestuurder van een kleine bestelwagen, F. van B. uit Leer dam, ontstond een botsing tussen vier auto's, waarbij de bestelwagen bekneld raakte tussen een cementwagen en een mestauto. Een der inzittenden van de be stelwagen, H. ten H. uit Schoonerwoerd, was op slag dood. De chauffeur en een andere inzittende, Th. S. uit Kedichem, werden ernstig gewond. Bestuurders en inzittenden van de drie andere wagens liepen geen noemenswaardig letsel op. Vanochtend omstreeks zes uur is op een niet beveiligd overwegje nabij de Schie- weg te Delft een veetransportauto door een trein gegrepen en in de naast de spoor baan gelegen sloot terecht gekomen. De chauffeur, de 22-jarige H. W. M. Koot uit Delft, werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. De bestuurder van de trein remde krachtig, doch kon het ongeluk niet voorkomen. Door het sterke remmen werd een treinpassagiere aan het hoofd gewond Het ongeluk moet te wijten zijn aan het feit, dat er vanochtend vroeg plaatselijk een dichte mist hing. De 83-jarige weduwe J. Bleeksma-Auke- ma uit Hilversum is dodelijk gewond ge raakt toen zij op de met knipperbollen beveiligde voetgangers-oversteekplaats in de Langestraat te Hilversum werd aange reden door een 40-jarige motorrijder. Zij overleed later in een ziekenhuis. Het on geluk gebeurde toen de vrouw direct na het passeren van een personenauto over stak zonder acht te slaan op het verkeer van links. In de duinen bij Scheveningen heeft van morgen een duinbrandje gewoed, dat waarschijnlijk veroorzaakt is door twee in dit verboden gebied kamperende Duitse jongens. Een surveillerende duinwacht, die de brand ontdekte, waarschuwde on middellijk een passerende politiejeep. De bemanning van deze jeep gaf direct de melding grote buitenbrand aan de brand weer dooi", die met groot materieel uit rukte. Van twee kanten werd het vuur be streden met nevelstralen. Over ruim 400 vierkante meter is de duinvegetatie ver loren gegaan. De twee Duitse jongens, bei de zestien jaar, zijn voor een verhoor overgebracht naar het politiebureau. Het zesjarig zoontje van de familie Ver hoef, wonende aan het Commandeurspad te Katwijk aan den Rijn wordt sinds dins dagmiddag vermist. De jongen is het laatst bij de groentenveiling gezien. Daar er in de buurt van de veiling veel vaar ten en sloten zijn wordt gevreesd dat hij is verdronken. De politie heeft dag en nacht gedregd, tot nu toe echter zonder resultaat. (Van onze Zeeuwse correspondent) De heren Letschert en Hector uit Ber gen op Zoom hebben enige angstige uren op de Ooster-Schelde achter de rug. Zij waren er dinsdag met hun motorboot op uit getrokken om te gaan peuren (paling vissen) op de Ooster-Schelde. In het nach telijk duister is echter, toen zij op de donkere zandplaat aan het werk waren, ht motorbootje losgeraakt. De heer Let schert heeft nog geprobeerd 't bootje zwem mend op te halen. De stroom was echter te snel en uitgeput moest de heer Let schert weer naar de zandbank terug. Bin nen enige uren zou de vloed de plaat overstromen, wat voor hen de verdrin kingsdood betekende. Zij hebben toen voor hun leven geschreeuwd en met succes, want een kwartier later werden zij met een roeibootje uit hun hachelijke positie bevrijd. Het reddende schip was een be- tonningsvaartuig van rijkswaterstaat. Voor de twee paling-peurders was hier mede het angstige avontuur afgelopen. Voor hun echtgenoten, de reddingsboot en politieboot uit Bergen op Zoom echter nog niet. Het vaartuig kon hen pas om 3 uur woensdagmiddag aan wal zetten. Inmid dels hadden de vrouwen, die hun mannen de andere morgen niet thuis zagen komen, de politie gewaarschuwd. Een schipper vond het bootje van de onfortuinlijke vis sers terug langs de zeedijk tussen Rilland Bath en Ierseke, maar zag geen spoor van opvarenden. Direct werden uitgebrei de maatregelen getroffen om hen te vin den. Een motor-reddingsboot van de ge meente Bergen op Zoom kon niet uitva ren omdat het water te laag stond. De politie heeft toen verschillende leden van de watersportvereniging „De Schelde" be reid gevonden met hun boot uit te varen en de Schelde af te zoeken. De hele morgen en middag heeft men zonder resultaat ge zocht. Pas toen men onverrichterzake te Bergen op Zoom terug kwam, bleek dat de twee drenkelingen al hoog en droog bij moeder de vrouw zaten. Gisteren is het sinds 12 juli op 't noord- strand bij Westkapelle vastzittende kust vaartuig „Pax" vlot getrokken. Het sdhip is voor onderzoek naar de haven van Vlis- singen gesleept. De bergingspogingen hebben de afgelo pen dagen veel belangstelling van de bad gasten getrokken. Een graafmachine had het zand rondom het scheepje weggegra- ven, zodat dit in een kunstmatig meertje ging drijven. Gistermorgen was een kanaal van dit meertje naar zee gegraven en bij hoogwater is de „Pax" daar doorheen ge trokken. Bij vonnis van de Arrondissements rechtbank te Haarlem van 2 augustus 1960 is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank van 19 juli 1960, waarbij J. Daim, wonende te Haarlem aan de Asterstraat 19, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. H. C. R. M. van Cranenburgh, advocaat en procureur te Haarlem aan de Wilhelmina- straat 5, tot curator. Den Haag. Geslaagd voor het examen tekenen m.o. akte a: L. H. Tan te Aerderihout. De auditeur-militair bij d krijgsraad te velde West heeft heeft tege de 27-jarige beroepsmarechaussee eerste klas M. van der S. uit Den Haag een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek van voor arrest gevorderd, alsmede ontslag uit de militaire dienst. De marechaussee, die in juni van dit jaar dienst deed als wachtcommandant bij het Koninklijk Paleis Huis ten Bosch, had een meisje, dat inlichtingen kwam vragen, toegelaten tot de terreinen rondom het Koninklijk paleis. Hij had getracht, een afspraakje met haar te maken. De audi teur-militair achtte de handelwijze van de marechaussee hoogst onverantwoorde lijk. Hij was van oordeel dat deze man zeker niet in militaire dienst thuishooi't. De verdediger, kapitein W. G. Tibben, zei in zijn pleidooi dat onder het uniform van de marechaussee „de mens zit met al zijn moeilijkheden". Ook 's mans ge zondheid laat het een en ander te wensen over. Hij is afgekeurd voor bepaalde dien sten en zou zijn hele verdere loopbaan slechts wachtcommandant kunnen blijven. De raadsman vroeg, het onvoorwaardelijke deel van de straf zo kort mogelijk te hou den en, indien ontslag moest volgen, dit te bewerkstelligen via een medische af keuring. willen weten wat er te koop is in de wereld, in het land. in de omgeving én TEN BERGE'S CONFECTIE INDUSTRIE N.V. Olmenlaan 3 - Zwanenburg. vraagt voor direct Aanmelden dagelijks van 9 tot 18 uur - Telef. K 2907 - 5141. Op groot kantoor te Amsterdam kunnen enkele actieve geplaatst worden. Goede vooruitzichten en hoog sal. Brieven onder letter N.S.E. aan Nijgh Van Ditmar. Post bus 358. Amsterdam. in klein gezin. Voor dag en nacht. Eventueel twee vriendinnen. Mevr. Speel. Saxenburgerweg 9, Bloemend., Tel. 02500-51801 PHILIPS Voor het inrichten van etalages, waarin artikelen van zeer uiteenlopende aard tentoongesteld wor den, vraagt de etalagedienst enkele welke ieder een bepaald rayon zullen moeten bewerken. Voor het goed vervullen van deze functie zijn onderstaande punten van belang: bewijzen van theoretische en praktische vak bekwaamheid voor het verzorgen van goede verkoop-etalages inventief vermogen ervaring in tekstschilderen en het uitvoeren van eenvoudige decoraties. leeftijd bij voorkeur tot 30 jaar. Brieven met volledige gegevens te richten aan de afdeling Personeelzaken, Willemstraat 20, Eindhoven, onder HD 60189. Een interessante werkkring en goede vooruitzichten vindt U bij In de administratieve zowel als in de commerciële afdelingen van onze kantoren te Amsterdam en Haarlem kunnen wij energieke jonge mensen plaatsen, die zich een goede toekomst willen verwerven. Voor vergoeding van studiekosten bestaat een gunstige regeling. Brieven met opgave van leeftijd aan de afd. Personeelzaken van ons hoofdkantoor te Amsterdam, Spuistraat 138-130 rtsp. ons kantoor te Haarlem, Zijlstraat 76.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6