Amsterdam is ongeschikt voor eenrichtingsverkeer Arminius stond het calvinisme nader dan vaak wordt gemeend ADMINISTRATIEVE KRACHTEN Altalia mag tot Chicago vliegen Feest in de polder Wieringerwaard De éérste fles van 't grootste merk! prijsvraag „Wereldindaba" van padvindersleiders in Ommen gestart Bomaanslag op Statenlid van Suriname 15 Eind 1960 tot Los A ngeles De Grote Beer 9 bracht scholieren thuis Professor Brummel teruggekeerd ffftiu. "Ziïimt verdien er Leeg een glas - verdien een prijs. Uw slijter of de café houder geeft u gratis een briefkaart met geïllustreerd rijmpje. De laatste regel ontbreekt: u zorgt voor 't eind van 't lied. Als 't raak is verdient u 1 van de 50 be schikbare gouden tientjes! RAPPORT VERKEERSCOMMISSIE Doorbraken in binnenstad moeten beperkt blijven Zes jaar geëist tegen twee van de zes verdachten VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken is gisteren een overeen komst getekend, waarbij de Italiaanse luchtvaartmaatschappijen het recht krij gen hun diensten ook tot Chicago uit te strekken. Daartegenover krijgen de Ame rikaanse luchtvaartmaatschappijen het recht Turijn in hun dienstregeling op te nemen. Tot nu konden zij slechts Milaan, Rome en Napels aandoen. In de overeenkomst is bepaald dat de Italiaanse luchtvaartmaatschappijen, „na nog te voeren Amerikaans-Italiaanse on derhandelingen" het recht kunnen krijgen ook andere Amerikaanse steden in hun dienstregelingen op te nemen. Alitalia mag in de toekomst ook passa giers in het buitenland opnemen op routes die in New York of Boston eindigen. De plaatsen waar dit mag gebeuren zullen nog worden bepaald, aldus de bekendmaking van het State Department. De Italiaanse regering verklaarde zich bei-eid van Alitalia statistieken over passa giers die met vliegtuigen van Alitalia van de V.S. naar Italië en van Italië verder reizen, te verzamelen. Men verwacht dat begin december nog een amendement zal worden toegevoegd waarbij Alitalia landingsrechten in Los Angeles zullen worden verleend. waarheid, die hij in de Bijbel vond. Ar minius pleit voor de organische verbin ding tussen God en mens waarbij de soe vereiniteit Gods wordt gehandhaafd (als calvinistische trek) doch tegelijkertijd de medeverantwoordelijkheid van de mens in het licht wordt gesteld (op de wijze der oud-Nederlandse reformatie). Vervolgens sprak prof. Hoenderdaal over het kerkbe grip van Arminius, die heeft gepleit voor een vrije volkskerk op Bijbelse basis, doch niet gebonden aan belijdenisgeschriften. Ten slotte maakte hij enkele vergelijkin gen met denkers uit Arminius' tijd, waar bij hij concludeerde, dat Arminius dichter bij het calvinisme staat dan meestal aan genomen wordt en dat hij naast deze cal vinistische trekken toch voortdurend in vloeden van een meer humanistische denk wijze vertoont, zoals blijkt uit zijn plei dooi voor de verdraagzaamheid en zijn be roep op de vrijheid van het geweten. Vrijdag wordt het symposium voortge zet, deels in Amsterdam, deels in Leiden waar dan bij het graf van Arminius een krans zal worden gelegd. Vermoeid na een vliegreis van ander halve dag arriveerde vannacht op Schiphol prof. dr. L. Brummel, bibliothecaris van de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag, die veertien dagen in Brazilië heeft vertoefd als deelnemer aan de conferentie van de Fédération Internationale de Documenta tion te Rio de Janeiro. Prof. Brummel die op 2 mei j.l. werd benoemd tot bijzonder hoogleraar in de bibliotheekwetenschap aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam was door de organisatoren van de conferentie uitgenodigd de verre reis te ondernemen om de honderdvijftig congressisten toe te spreken over centrale catalogi, welke on derwerp hij kortgeleden in een boekje heeft behandeld. Prof. Brummel heeft voorts in het Insti- tuto Brazileiro de Bibliografie et Docu- menta Qao een tentoonstelling van de vijf tig best verzorgde Nederlandse boeken ge opend die onder meer met behulp van de culturele attaché in Brazilië, de heer Knop pers, was ingericht. In uitbundige stemming, bepakt met souvenirs en onder vrolijke muziek van een bandje aan boord, zijn gistermorgen vroeg 130 scholieren uit diverse landen met de „Grote Beer" in Rotterdam aan gekomen. Zij hebben het afgelopen jaar onder auspiciën van de American Field Service in Amerika doorgebracht, bezoch ten er een high school en logeerden bij Amerikaanse families. Onder de jeugdige passagiers bevonden zich 38 Nederlandse meisjes en jongens, afkomstig uit 30 ge meenten. Vandaag arriveren met de „Seven Seas" uit Montreal 470 schoolkinderen in de Maasstad. Allen vormen nog maar een onderdeel van de in totaal 1225 jongelui uit Afrika, Azië, Europa, Nieuw-Zeeland en Zuid-Amerika, die gebruik maken van de scholieren-uitwisseling. Trap van paard. In het ziekenhuis te Hoogeveen overleed een 19-jarige jongen uit Hollandscheveld. Hij hielp een kennis bij het binnenhalen van het hooi en spoor de toen het paard aan met een hooivork. Het dier trapte achteruit en trof de jongen tegen borst en buik. Vanavond kan uw plezier niet op! De meest gevraagde, meest genoten bessenjenever is er weer. Pas uit het juli-zonnetje-overal in het zonnetje. Stralend rood voor een stralend humeur. Schenk gauw eens in, in naam van de gezelligheid! De Amsterdamse commissie verkeer en vervoer is na uitvoerig onderzoek tot de conclusie gekomen dat invoering van een richtingsverkeer over de ringwegen langs de Singelgracht om de oude binnenstad moet worden ontraden. De commissie zegt in een nota aan B. en W. dat invoe ring van zulk verkeer niet de voordelen biedt die men zich aanvankelijk daarvan had vrijgesteld. Op enkele belangrijke trajecten van de ringwegen (aan de ene kant Nassaukade- Stadhouderskade-Mauritskade én aan de andere kant: Sarphatistraat-Wetering- schans-Marnixkade) is eenrichtingsverkeer niet goed mogelijk. Bovendien brengt de bijzondere struc tuur van het wegenstelsel rond de Singel gracht mee, dat op het gedeelte ten noor den van de Rozengracht en het deel ten Noordoosten van het Westeinde het een richtingsverkeer geen enkel voordeel zal opleveren, doch integendeel de verkeers afwikkeling ongunstig zal beïnvloeden. Op vele plaatsen zouden ongewenste verkeers- concentraties optreden tengevolge van het „Hkohmepinh" heet de krant, die elke dag door de K.L.M. uit Griekenland wordt overgevlogen naar Schiphol. Enkele uren later is het blad. verkrijgbaar in een der kiosken op een knus pleintje temidden van de bossen bij Ommen. Er zijn nog meer kranten, uit Finland, Italië, Frankrijk en andere landen. Ze worden gretig gelezen door de deelnemers aan de derde „Wereldindaba", de interna tionale bijeenkomst van padvindersleiders en -leidsters, die tot en met 12 augustus op het padvindersbuitencentrum Gilwell Ada's hoeve te Ommen wordt gehouden^ De meeste van de 500 bezoekers aan deze' jamboree in het klein willen graag op de hoogte blijven van het nieuws thuis. Het indaba-programma is druk bezet Het vermeldt diverse inleidingen (over al lerlei onderwerpen op het gebied van de padvinderij), tea-party's, kampvuren, shows en natuurlijk ook enkele excursies. Woensdag is de derde Wereldindaba of ficieel geopend: De vlaggen gingen in top, er was een toespraak door hoofdcommis saris E. J. H. Volkmaars, voorzitter van de nationale padvindersraad. 's Middags waren de leidsters en leiders betrokken bij een spel en 's avonds schaarden ze zich rond het kampvuur. Het woord indaba stamt uit Afrika, waar het bijeenkomst van stamhoofden bete kent. En omdat de ontmoeting in Ommen bestemd is voor padvindersleiders en -leidsters gaf men aan deze kader-jambo ree die Afrikaanse naam. Dekens voor de Indiërs Maandag en dinsdag reeds stroomden de deelnemers het kampeerterrein op, soms midden in de nacht zodat de staf niet voor twee uur het bed kon opzoeken. De uit zes personen bestaande groep uit India, compleet met tulband, leverde ook nogal wat problemen op. De Indiëi-s had den namelijk geen dekens meegebracht. Er kwamen dekens van het Roode Kruis. Er kwamen ook dekens voor de Surina- mers die aan de twee die elk had meege bracht niet genoeg hadden. Ze hadden de eerste nacht liggen rillen van kou in hun tentjes. Maar goed, gisterochtend was iedereen tevreden gesteld en kon de inda ba beginnen. Nadat op het grasveld de Nederlandse driekleur was gehesen, luis terden de deelnemers naar de toespraak van de heer Volkmaars, die zei dat de padvinderij over de gehele wereld op het ogenblik ongeveer 8,5 miljoen leden telt en de nadruk legde op de grote betekenis van vriendschap tussen de volkeren. Nauwe lijks was het applaus weggestorven of er klonk een formidabele knal, die werd ge produceerd door een soort raket. Uit de raket kwamen een kleine honderd postdui ven te voorschijn die fladderend de vrij heid verkoezen. op zichzelf onnodige omleggen van de verkeersstromen. De commissie meent bovendien dat een richtingsverkeer op deze wegen voor het openbare verkeer (bus en trams) belang rijke consequenties heeft en tevens grote uitgaven vergt. Op een deel van het tra ject zullen de trams n.l. moeten worden vervangen door bussen. Ook dan nog zul len de voordelen die men meent te ver wachten van de vereenvoudiging van de verkeersstroom op de normale kruispun ten, grotendeels of zelfs geheel te niet worden gedaan door de afwikkeling van het linksafslaande verkeer van de radia- len. Invoering van het eenrichtingsverkeer zou aanzienlijke werken met zeer hoge kosten noodzakelijk maken, zoals het ver breden van een aantal bruggen, het opbre- Verkeerstunnel Tot slot beveelt de commissie in de nota een aantal maatregelen aan die haars in ziens zouden kunnen leiden tot aanzien lijke verkeersver' ^tering ter afwikkeling van het verkeer op bedoelde ringwegen, zoals verbetering van het Haarlemmer- plein-Nassauplein, demping van de Lijn baansgracht tussen Raamplein en Bloem gracht, het maken van een nieuwe ver binding tussen de Vijzelgracht en het Mu seumplein, het aanleggen van een brug over de Amstel tussen Mauritskade en Stadhouderskade, alsmede het bouwen van een verkeerstunnel onder het Rhijnspoor- plein. Doorbraken naar centrum In een tweede nota stelt de commissie dat in het westelijk deel van de oude stad wel doorbraken tot stand moeten worden gebracht, doch dat zowel ten aanzien van het aantal als ten aanzien van de breedte beperking in acht moet worden genomen. Deze beperking acht de commissie niet alleen noodzakelijk teneinde het karakter van de oude stad (Jordaan) zo min moge lijk aan te tasten, doch evenzeer door de toeneming van het verkeer als gevolg van de aanleg dezer wegen. De commissie meent, dat een doorbraak langs de Haar lemmer Houttuinen en een doorbraak tus sen de N.Z. Voorburgwal en de Elands gracht noodzakelijk is. Zij meent dat met deze beiden radialen moet worden vol staan. De advocaat-generaal bij het hof te Pa ramaribo heeft donderdag requisitoir ge houden tegen de zes verdachten in de „Bom-affaire Pengel". In de nacht van 14 op 15 april 1959 was bij de woning van het Surinaamse statenlid en fractieleider van de Nationale Partij Surinamerde heer J. A. Pengel, een bom tot ontploffing ge bracht. Van de in verband hiermede aan gehouden acht personen werden er later twee in vrijheid gesteld. In de dagvaarding werd aan de zes verdachten ten laste ge legd dat zij een aanslag hadden onderno men met het oogmerk een omwenteling teweeg te brengen, de samenspanning daartoe, uitlokking tot moord, en uitlok king tot het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en overtreding van de Vuurwapen wet. Tegen twee der verdachten werd zes jaar en vier jaar verlies van de Burger rechten, tegen twee drie jaar en zes maan den en tegen de twee overige respectieve lijk twee-en-een half en anderhalf jaar gevangenisstraf geëist. Nieuwe kerk. Het bedehuis van de Chr. Geref. Kerk van Zierikzee heeft des tijds zeer ernstig door de overstroming van 1953 geleden. Enkele weken geleden, na dat het op verschillende plaatsen gestut was, is het weer opengesteld. Algehele restauratie blijkt niet mogelijk en daarom zal de gemeente een nieuw kerkgebouw krijgen. Het Nationale Rampenfonds zal voor de kerkbouw een gift van 250.000 beschikbaar stellen. De totale bouwkosten zullen echter het dubbele bedragen. Een middelgroot Administratiekantoor op het gebied van pensioenverzekering vraagt Door de aard van de werkkring wordt een afwisselende taak geboden, terwijl door het verstrekken van studietoelagen een verdere theoretische scholing wordt gestimuleerd. Door het gebrek aan experts op dit gebied kan door eigen initia tief promotie worden gerealiseerd. Ervaring op het gebied van het verzekeringswezen is niet strikt vereist. Zij, die hierover wel beschikken genieten on afhankelijk van hun leeftijd, wel de voorkeur. Een Middelbare Opleiding is vereist, tenzij de praktijkerva ring een gelijkwaardig niveau garandeert. Een vrije salarisregeling en een premievrij pensioen bieden een aantrekkelijk financieel perspectief. Eigenhandig (niet met ballpoint) geschreven brieven, met uitvoerige inlichtingen omtrent theoretische opleiding, prac- tische loopbaan en persoonlijke omstandigheden, onder bij voeging van pasfoto, binnen een week te richten aan het LABORATORIUM VOOR TOEGEPASTE PSYCHOLOGIE, Vossius- straat 54-55, Amsterdam-Z. Op enveloppe vermelden: letters L.P.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 15