Macmillan vat brief van Kroesjtsjev ernstig op BELGIE LAAT KATANGA AAN DE UNO OVER NAAIMACHINES WERELDNIEUWS Dié is pas lekker.... dié prikt niet! ENGEL EUCHARISTISCH CONGRES Vele oud-gevangenen waren bij wijding van kapel in Dachau Aanwezigheid van Hjalmar Schacht (in zomercostuum) viel uit de toon Gemengde gevoelens in Londen over voorgestelde nieuwe topconferentie Stakingsoproep bedreigt Britse stroomvoorziening Mexico wijst Kroesjtsjev diplomatiek de deur Beroep van negers in Rhodesië op UNO en op Engeland cPraatótoel ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1960 3 Straaljager vloog met opgevouwen vleugels Antony Armstrong-Jones ontslaat zijn butler Stierenvechter Ordonez bedierf zijn reputatie Posterijen weigerden het door te zenden 0p de Op een cruise over de Noordzee kwam het stoomturbineschip Rotterdam van de Holland Amerikalijn dezer dagen de Theems opvaren. De bewoners van Tilbury, die het schip zagen afmeren, hadden nog nooit een vaartuig van dit formaat zien arriveren. De beide Brit se „Queens" zijn groter dan de „Rot terdam", maar komen nooit in een andere haven dan Southampton. Van daag wordt de Rotterdam in Zweden verwacht. De foto toont het afmeren aan de Tilbury-pier. Advertentie sinaasappeldrank f. per flesje 0.27 Grote geziftsfles 0.60 MüNCHEN, (UPI) De Münchense hulpbisschop, Johannes Neuhausler, heeft vandaag de „kapel van het heilig lijden" gewijd, welke is opgericht in het voormali ge concentratiekamp te Dachau. Bij de plechtigheid waren onder meer aanwezig, 3000 jongeren, die des morgens te voet de pelgrimstocht uit Wenen naar dit kamp waren begonnen, en een aantal prominente figuren die in de Tweede Wereldoorlog in het concentratiekamp gevangen hebben ge zeten. Op uitnodiging van bisschop Neu hausler, was ook de vroegere financiële adviseur van Hitier, Hjalmar Schacht, bij de plechtigheid aanwezig. (Van onze correspondent) LONDEN Premier Macmillan heeft zijn vakantie in Yorkshire, waar hij zoals gebruikelijk in dit seizoen op kornhoenders jaagt, onderbroken om in Londen de vol ledige teskt van Kroesjtsjevs lange ant woord op zijn brief van 19 juli te bestu deren. In Moskou heeft het regeringsblad Iz- vestia ook Macmillans brief gepubliceerd, die daarmee voor de eerste maal in Rus land is bekend gemaakt. Radio Moskou had drie kwartier nodig om Kroesjtsjevs antwoord voor te lezen. Deze verontschul digt zich voor de lange tekst, maar hij acht het noodzakelijk uitvoerig in te gaan op de oorzaken van de koude oorlog. Macmillan hield gistermiddag een specia le bijeenkomst van het kernkabinet, voor het eerst in het Admiraliteitsgebouw dat tijdens de verbouwing van Downingstrect nr. 10, die twee jaar zal duren, het hoofd kwartier is van de Britse eerste minister. Londen heeft Kroesjtsjevs betoog, waar in hij van een nieuwe topconferentie ge waagt, met gemengde gevoelens ontvan gen. Enerzijds put Kroesjtsjev zich uit in vriendelijkheden jegens Macmillan en prijst hij hem voor zijn staatsmanswijs- heid, maar anderzijds beschuldigt hij de Britse premier ervan de koude oorlog te willen voortzetten. Kroesjtsjev geeft het Westen de schuld van de toeneming dei- internationale spanning en richt zijn eri- tiek voornamelijk op de Verenigde Staten en West-Duitsland. De Russen voelen zich in de Britten meer teleurgesteld dan ge- ergerd. Kroesjtsjev zegt dat Macmillan Wash ington ongemotiveerd in bescherming tracht te nemen. Volgens Kroesjtsjev was de Britse premier gekend in de Ameri kaanse plannen tot het maken van provo cerende vluchten en op de hoogte van de koers welke de RB-47 had genomen. De Britse premier kan niet weten of het toe stel al of niet de Russische grens heeft geschonden, want zo zegt hij, Macmillan zat er zelf niet in en deze heeft evenmin na de vlucht met de piloot gepraat. Kroesjtsjev zegt dat dergelijke vluchten op zichzelf reeds een uitdaging vormen, ook al is het niet de bedoeling de grens te overschrijden. Kroesjtsjev geeft als voornaamste rede nen voor de koude oorlogsituatie het ont breken van een vredesverdrag met de twee Duitse staten en het bestaan van te gen Rusland gerichte aanvalsbases. Hij beschuldigt de westelijke mogendheden er van West-Duitsland van kernwapens te voorzien, zulks in tegenspraak met het verdrag van Potsdam. Kroesjtsjev zegt dat hij ontwapening wil met controle en tegen ontwapening is zonder controle. Kroesjtsjev dreigt opnieuw een vredesver drag met Oost-Duitsland te sluiten indien de Sovjet-Unie geen begrip ontmoet. Hij gaat tenslotte in op Macmillans op merking dat deze Kroesjtsjevs politiek niet meer begrijpt. Indien Macmillan de Sovjet-Unie verantwoordelijk stelt voor de verhoging van de internationale spanning, kan Kroesjtsjev geen eerbied hebben voor Macmillans staatsmanschap en heeft de Britse premier het blijkbaar helemaal bij Kroesjtsjev verbruid. In diplomatieke kringen in Londen vindt men Kroesjtsjevs antwoord tamelijk rede lijk van toon. Ondanks scherpe passages laat het de deur tot verdere onderhande lingen open. Kroesjtsjevs brief zou Mac millans positie als westelijke leider heb ben versterkt. De reactie van de Britse regering op Kroesjtsjevs brief is somberder dan die van diplomatieke waarnemers. In officiële kringen in Londen beschouwt men Kroesjtsjevs epistel echter als een on nodig scherp en beledigend antwoord op een beleefde en beredeneerde mededeling van Macmillan of met andere woorden een propaganda-antwoord op het redelijke en persoonlijke beroep, dat de Britse pre mier op Kroesjtsjev heeft gedaan. Mac millan is diep teleurgesteld dat in Kroe sjtsjevs brief geen enkele menselijk ge luid te vinden is. Advertentie KEUZE UIT 5 SMAKEN aardbeien, sinaasappel ananas. cassis. citroen. (Van onze correspondent) LONDEN Engeland wordt bedreigd door algehele uitschakeling van de elektri sche stroom. Het dreigement komt van een communistische vakbondsleider, die wegens een loonconflict probeert een na tionale staking bij de elektrische centra les door te zetten. In Londen rommelt het al lang. Bij en kele centrales werd kort geleden gestaakt, waardoor het ondergrondse treinverkeer ernstig getroffen werd. Deze staking duurt nog in beperkte mate voort maar loopt thans af. Twintig Londense krachtstations zouden bereid zijn aan een nationale staking deel te nemen. Ook personeel van Londense te lefooncentrales is in actie gekomen. Zijn verschijning verwekte een duide lijk misnoegen bij de andere genodig den. In tegenstelling tot de andere aanwe zigen, die zich in een stemmig zwart kos tuum hadden gestoken, verscheen de ex- nazi gekleed in een licht grijs zomerkos- tuum, waarbij hij een bruine das droeg, van dezelfde kleur als de uniformen van Hitler's Nazipartij. Hij nam met zijn vrouw een plaats in op een van de eerste rijen in de nieuwe kerk. De federale minister van financiën, Fritz Schaffer, verklaarde „geschokt" te zijn door deze verschijning. Ook de se cretaris-generaal van het centrale comité voor Duitse katholieken, Heinrich Köppler, en de Beierse minister van landbouw, Alois Hundhammer, zeiden Schacht's op treden „beschamend, verrassend en niet van goede smaak getuigend" te vinden. De nieuwe kerk is rond van vorm, om de eenheid van alle rassen en nationali teiten, die in het kamp het leven lieten, te verzinnebeelden. In de preek die tijdens de plechtigheid door bisschop Franz Hengsbach uit Essen werd gehouden zei deze: „Satan had op deze plaats zijn troon opgericht. In Dachau verloor de werkelijk heid elke dimensie, waarin de mens als een redelijk wezen kan leven. De mens werd hier tot niet meer dan een grond stof. Iets dat kon worden benut voor de produktie van zeep een duivelse manier om de levenloosheid tot uitdrukking te brengen. Wat hier is gebeurd is zo ver schrikkelijk, dat men bijna gaat begrijpen, dat er zovelen zijn die trachten de werke lijkheid geweld aan te doen, haar te ver doezelen, te verbergen en te verkleinen. Dachau heeft nooit de pretentie gehad een geliefd bedevaartsoord te zijn, en het zal dat ook nooit worden. „Dachau ligt voor ons als een open ca talogus van het nihilisme," zei de bis schop, „hier golden de wetten van de on menselijkheid." ,Maar wat verscholen ligt achter al deze gruwelen," zo ging hij verder, „is de afvalligheid van de mensen aan God, aan de waarheid, aan de vrede en het recht. Dachau heeft ons onze schuld doen inzien en ons een les geleerd, namelijk dat wij de geest van geweld moeten laten varen." Gedurende de kerkdienst spraken ook nog drie ex-gevangenen uit het kamp. Het waren de aartsbisschop van Noord-Rhode- sië, Adam Kozloviecki, die meer dan vier jaar in Dachau heeft doorgebracht, de Franse minister van justitie, Edmond Mi- chelet, die zijn gehoor herinnerde aan de kerkdiensten, welke in het kamp werden gehouden onder leiding van Poolse pries ters, die naar hij zei, voor hem de mooi ste waren, die hij in zijn leven had bij gewoond, en ten slotte de Oostenrijkse president van de nationale raad Leopold Figl. In München gaf aartsbisschop Tawvel uit Damascus intussen een persconferentie, waarop hij ondermeer zei: dat de Oosterse kerk verlangend uitziet naar het moment, dat de beide katholieke kerken, die van de Westerse en Oosterse ritus, nader tot elkaar zullen komen. Hij zei hoopvolle ver wachtingen te koesteren omtrent de be sprekingen tijdens het komende concilie. Ook verwachtte hij meer begrip en een hoffelijker bejegening van de bedienaren van de Oosterse ritus. „Wij vormen niet slechts een curiositeit" aldus Tawvel De pauselijke legaat, kardinaal Testa, bezocht vanmorgen te München een zie kenhuis en een gevangenis. WASHINGTON (DPA) De Mexicaan se ambassade in Washington heeft meege deeld dat aan de regeringen die een uit nodiging voor de viering van de 150-jarige onafhankelijkheid van Mexico medio sep tember hebben gekregen, nader te verstaan is gegeven dat als leiders van de afvaar digingen ten hoogste vice-presidenten, parlementsvoorzitters of ministers van Buitenlandse Zaken naar Mexico mogen komen. Als reden hiervoor werd opgege ven dat de Mexicaanse president het te druk zou hebben om personen van hogere rang naar behoren te kunnen ontvangen. Op de eerst gedane uitnodiging had de Russische premier Kroesjtsjev laten weten dat hij zelf de feestelijkheden zou bijwo nen. De Mexicaanse regering zou door deze reactie verrast zijn geweest en volgens waarnemers zou Kroesjtsjev uit de nadere mededeling van Mexicaanse zijde kunnen opmaken dat zijn persoonlijk bezoek niet gewenst wordt. (Van ohze correspondent) BRUSSEL België beschouwt de zaak Katanga een gedane zaak, maar wenst dat de UNO-troepen wanneer zij alsnog Kata- ga bezetten, er de toestand even hecht in handen zullen nemen als de Belgische troepen, en zich onthouden van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Katanga. „Het is onjuist te zeggen dat België akkoord is gegaan met het zenden van UNO-troepen naar Katanga. Wij kon den niets anders doen dan ons neerleg gen bij het besluit om deze troepen naar Katanga te sturen", zo heeft de Belgische premier Eyskens meegedeeld. „Wij heb ben de aandacht van de UNO gevestigd op de mogelijke gevolgen van dit binnen trekken. De UNO heeft andere dingen te doen dan wanorde in de wereld te stich ten. Wij hebben de UNO voorts verschil lende voorstellen gedaan, waaronder het voorstel om een symbolische strijdmacht naar Katanga te zenden om vast te stel len dat er orde en rust in Katanga heerst", aldus Eyskens. Een woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken heeft tegengespro ken dat de Belgische ambassade te Leo- poldstad maandag, na de uitwijzing van ambassadeur baron Van Den Bosch, zal worden gesloten, zoals de Kongolese mi nister van Voorlichting Kasjamoera heeft verklaard. De Busselse Soir protesteert tegen het „vergaande cynisme van de buitenlandse pers, die de eenheid van Kongo met Ka- tanga noodazakelijk acht en aan Katanga zelfbestuur weigert, terwijl iedere dag in Afrika één of andere Afrikaanse staat zo als Tsjaad, voormalig Frans Kongo, Da homey en Niger, republiekjes die geen miljoen inwoners hebben, onafhankelijk worden van het grote Franse Equatoriaal Afrika. De UNO, aldus de Soir, is voor de eenheid van Kongo en tegen het vrije zelfbeschikkingsrecht van Katanga, en voor „balkanisatie" van het voormalig Frans- Afrika. Waarom deze twee maten en ge wichten?" Het blad keert zich ook tegen het voorstel van de Vlaamse professor Joseph Van Bilsen, die in een radio-rede verklaarde dat de Kongolezen het gesprek met Brussel wensen te hervatten en een goodwill-missie samengesteld uit de oud ministers Van Hemelrijck, Buisseret, Gans- NAPELS (Reuter) Luitenant J. B. Barnes, een straaljagerpiloot van de Ame rikaanse marine, heeft in een ogenblik van vergeetachtigheid geschtiedenis gemaakt; hij heeft boven de baai van Napels een vlucht gemaakt met een geheime straal jager terwijl de vleugels van het toestel nog in opgevouwen toestand verkeerden. Toen hij in de lucht was, werd Barnes op de opgevouwen vleugels opmerkzaam, omdat het vliegtuig niet reageerde zoals het moest. Dit gebeurde op dinsdag jongst leden. De Amerikaanse marine-autoriteiten, die het verhaal vrijdag voor publikatie hebben vrijgegeven, menen dat dit het eerste ge val van deze aard is. Barnes had zich even voor het opstijgen in het op- en ontvouwen van de vleugels geoefend. Toen hij eenmaal in de lucht was en zijn fout bemerkte, besloot hij in het toestel te blijven. Hij vloog naar de baai van Napels om bij een eventueel ongeluk niet in de dichtbebouwde stad te recht te komen, maar slaagde er tenslotte in het vliegtuig onder controle te krijgen, waarna hij naar het vliegveld Capodichino van Napels terugkeerde en een perfecte landing maakte. LONDEN (UPI) Thomas Cronin, die enige tijd de butler is geweest van prinses Margaret, maar kortgeleden ontslagen werd, heeft zich beklaagd over de toestand ten huize van de prinses en de heer Antony Armstrong-Jones. „Ik mocht geen personeel houden, zelfs geen werkster. Ik mocht het huispersoneel zijn salarissen niet uitbetalen, en nog veel andere zaken liepen niet, zoals toch hoort, over mij. De heer Jones ik noemde hem altijd „Sir" omdat hij er niet van houdt de heer Jones te worden genoemd deed die dingen allemaal zelf" verzuchtte de butler. Cronin staat te boek als de beste butler van Londen en heeft lange tijd gediend bij de Amerikaanse ambassadeur. Zijn beschuldigingen tegen Armstrong- Jones doen vermoeden dat de fotograaf een schoonmaak van de vorstelijke huis houding begonnen is. Prins Philip heeft ook het een en ander ondernomen toen hij de echtgenoot van koningin Elizabeth was geworden. Evenals prins Philip schijnt An tony Armstrong-Jones vastbesloten te zijn zich een positie van gezag te verwerven in hofkringen. Er zijn Engelsen die denken dat de voor malige fotograaf de bezem vrijelijk han teert, zeer ten ongerieve van vele hove lingen. MADRID (UPI) Antonio Ordonez een van de beste stierenvechters van de ze tijd en persoonlijke vriend van de Ameri kaanse auteur Ernest Hemingway, is voor de tweede maal in een jaar verwikkeld geraakt in een „hoornschandaal". De di recteur-generaal van de veiligheid in Madrid heeft vrijdag bekend gemaakt dat de Spaanse fokker Juan Pedro Domecq een boete heeft gekregen van 150.000 peseta's, omdat hij van stieren, die op 11 juli in Pamplona in de arena waren gestuurd, de hoorns van nummer 1, 2 en 4 had bij gevijld. Ordonez had de eerste en de vier de stier bevochten. Eerder in het seizoen had Antonio Or donez tegen stieren gevochten uit de stal len van Antonio Perez de San Fernando, waarvan ook exemplaren „geschoren" wa ren. hetgeen Perez op 300.000 peseta's en Ordonez op een kreuk in zijn reputatie kwam te staan. Het „bijvijlen" van de hoorns komt neer op het afzagen van de hoornpunten, waardoor een eventuele kopstoot voor de torero aanzienlijk minder gevaarlijk wordt. Voorts verliest het dier het afstandsbe grip en aarzelt het van de hoorns gebruik te maken omdat ze gevoeliger geworden zijn. hof van der Meersch en senator Henry Rolin zouden willen ontvangen. Genoeg evangelie-predikers en dromers, aldus de Soir. Professor Van Bilsen was gedurende de Rondetafelconferentie en is nog één van de Belgische raadsmannen van de Kongo lese staatspresident Kasavoeboe. Ander zijds onderstreept de Soir dat de Kongo- kwestie haar weerslag zal hebben op de positie van België in West-Europa en in de noordatlantische Verdragsorganisatie. Daar de Belgen niet hebben kunnen reke nen op hun bondgenoten, en voornamelijk niet op de Verenigde Staten, zouden zij niet inzien waarom zij nog langer een kostbaar leger in West-Duitsland zouden handhaven. En waarom zou België nu NAVO-woordvoerders hebben laten weten dat zij niet meer geïnteresseerd zijn in de aanwezigheid van Belgische troepen in Afrika, zijn militaire uitgaven op het huidige hoge niveau handhaven. Wanneer België de zware lasten in de NATO niet langer behoeft te dragen en ook Kngo niet langer financieel dient te steunen, al dus concludeert de Soir, kan de budgetaire sanering, waartoe de Belgische regering in het raam van haar economisch pro gram voor nationaal herstel heeft besloten, zonder veel moeilijkheden worden doorge voerd. Tegenspraak WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van de Belgische regering heeft een bericht van de New York Times, dat de Belgische ambassadeur, Scheyven, bij minister Herter zou hebben geklaagd over de woordbreuk van secretaris-generaal Hammarskjoeld, volkomen onjuist ge noemd. De woordvoerder zei dat er geen afspraak bestond volgens welke Ham marskjoeld ermee zou hebben ingestemd met premier Tsjombe, te onderhandelen voor het binnentrekken der UNO-troepen in Katanga. Hij zou tevens hebben beloofd zijn best te doen om toenadering tussen Tsjombe en premier Loemoemba tot stand te brengen. LOESAKA (Reuter) De posterijen van Loesaka, Noord Rhodesië, hebben ge weigerd telegrammen van de nationalis tische leider Kenneth Kaunda te verzen den omdat zij, zoals een woordvoerder verklaarde, „onjuiste gegevens bevatten, die de openbare orde in gevaar zouden kunnen brengen". Kaunda wilde telegrammen aan de En gelse regering en de UNO verzenden met verzoeken om tussenkomst van Engelse en UNO-troepen. Ook de Afrikaanse nationalistische be weging van Zuid-Rhodesië, de nationale democratische partij, heeft telegrafisch pm interventie van Engeland en de UNO verzocht. De posterijen van Salisbury na men de telegrammen aan Macmillan en Hammarskjoeld wel in behandeling. Er werd onder meer in gezegd dat de rege ring van de Centraal Afrikaanse Federa tie „een oorlogsstemming maakt", door dat zij elke blanke van wapens voorziet. Nerveuze honden De honden hebben het óók al. Niet u, niet tante Anna, oom Herman en de hele verdere reut alléén, maar de honden ook. En dat wil, zou ik zeggen, toch wel wat zeggen. De Britse Vereniging voor Hon denbescherming heeft bevonden, dat hon den, als gevolg van het moderne, jachtige leven, nerveuzer zijn dan vijftig jaar ge leden en nu wilde ik zeggen. Nu moet u mij niet in de rede vallen en vragen: „Hoe weet die vereni ging hoe nerveus de honden van 1910 wa ren?" Dat weet ik ook niet. Ik vermoed, dat. ze in Engeland iedere vijftig jaar de hondencomplexen opmeten). Die honden, zo (r)apporteert de ver eniging voornoemd, „ontwikkelen allerlei complexen (net als tante Anna en oom Herman) zodat zij motorfietsen achterna jagen, postbodes bijten en tegen kinderen blaffen." Nu weet ik weinig meer van vijftig jaar geleden, maar ik meen mij toch te her inneren, dat honden altijd, zo niet motor fietsen (die toen nauwelijks bestonden), dan toch in ieder geval fietsen hebben na gezeten, tegen kinderen hebben geblaft en postbodes hebben gebeten. Tussen twee haakjes: (dit laatste heb ik nooit goed begrepen: waarom juist post boden? Waarom geen groenteboeren, land meters, schoorsteenvegers, staatsraden, glazenwassers en leden van de zangver eniging?) Daar heb ik nooit een verklaring voor kunnen vinden. Ik heb er het standaard werk „Der Hund, Seine Complexen, Abir- rungen, Traumata und Bindungen" (ver lag Jedermann und Jedermann g.m.b.h. Leipzig 1937) van prof. dr. Sigismund Leopoldt-Haufke (bijgenaamd „Der Bes- tialischer Freud") op nageslagen. Deze constateert wel de voorliefde van de hond voor de benen van postboden, maar een verklaring daarvoor geeft de hooggeleer de suffert niet. Waarschijnlijk moet de verklaring van de Britse hondenvereniging zó worden ge ïnterpreteerd, dat dit blaffen, nazitten en bijten gedurende de laatste halve eeuw zijn toegenomen. Het wachten is nu op wat de Britse Ver eniging voor Kattenbescherming ten deze te berde zal gaan brengen. Want de vraag is nu gerechtvaardigd: Hoe reageren poezen op de intensivering van het Verkeer? Voor mijn gevoel: helemaal niet. 'Als u het mij vraagt hebben katten geen com plexen. Ooit een kat tegen kinderen horen bla zen? Ooit een postbode zien bijten? Ooit een bromfiets zien nazitten? Wat u van de huidige tijd ook moge den ken, hij stelt ons voor interessante pro blemen- Maar voor mij blijft het kernprobleem: waarom juist postbodes en geen maat- kleermakers, stukadoors en ambassadera den? Elias Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTR. 181 TEL. 14444 Verduistering. De officier van Justitie te München heeft meegedeeld dat me vrouw Erika Heyde, echtgenote van de in voorarrest vertoevende dr. Werner Heyde, door de staat Beieren gedag vaard is wegens verduistering van 64.000 mark. Frau Heyde heeft 64.000 mark aan pensioen- en ondersteunings uitkeringen ontvangen in de na-oorlog- se jaren, aangenomen dat haar echtge noot om het leven gekomen was. Frau Heyde wist dat haar man als „dr. Sa- wade" pi-aktijk voerde in Flensburg. Telefoontje. Mevrouw Ruth P. Dennison uit V.S. heeft donderdagavond even ge beld met premier Tsjombe van Katan ga om hem te vertellen, dat zij volko men instemt met zijn politiek van af scheiding van Loemoemba's Kongolese republiek. „Ik wou hem alleen maar laten weten dat ik op zijn hand ben en bewondering heb voor de manier waar op hij recht en orde bewaard heeft, al dus de 42-jarige mevrouw. Tsjombe dankte haar verrast van ganser harte. Het telefoontje duurde een minuut en kostte vijftien dollar (ruim vijftig gul den). Opnieuw. De Japanse socialistische partij is een nieuwe campagne tegen het Ame rikaans-Japanse beveiligingsverdrag be gonnen nadat een Amerikaanse onder zeeboot met „Regulus"-projectielen aan boord in de haven van Jokosoeka voor anker was gegaan. De socialisten hebben het vertrek van de boot geëist die tot de Amerikaanse zevende vloot behoort. Een Japanse regeringswoord voerder heeft gezegd dat er geen kern ladingen aan boord van het vaartuig zijn. Crematorium. Dr. Eric St. John Lyburn, woonachtig te Tunbridge Wells bij Lon den, is van plan het gemeentebestuur een proces aan te doen. Dichtbij zijn woning heeft de gemeente box-den la ten plaatsen die de weg wijzen naar de begraafplaats en het crematorium van Kent en Sussex. Die borden wijzen echter naar het huis van de arts. „De mensen kijken eenmaal en zeggen dan: bij die dokter zien ze mij vooi-lopig niet. Dit heeft me zeker vijfduizend pond stex-ling aan gederfde inkomsten ge kost", zegt de arts. Afgewimpeld. De Internationale commis sie van juristen, een niet-gouvernemen- tele organisatie die wordt gesteund door dertigduizend juristen in meer dan vijf tig landen, heeft meegedeeld dat de Ar gentijnse hoogleraar in het x-echt, dr. Julio Cueto-Rue geen visum heeft ge kregen voor een vex-blijf in de Domini caanse Republiek als waarnemer van de commissie. De commissie wilde een onderzoek instellen naar de waarheid van de beschuldiging, dat in de Domi nicaanse Republiek de menselijke rech ten zouden worden geschonden. Voetafdrukken. Een Franse expeditie heeft op Spitsbergen voetsporen gevon den van een dinosaurus, een reuzenrep- tiel dat honderd miljoen jaar geleden leefde. Iedere afdx-uk was ongeveer 67 cm. lang en de afstand tussen de spo ren bedroeg van 2 tot 2,5 meter. Er zijn al eerder fossielen en voetsporen van de dinosaurus op Spitsbergen ge vonden, die in 't museum van natuurwe tenschappen in Oslo tentoongesteld wor den. Uitgewezen. Het Russische vakbondsblad „Iroed" bericht dat in juli de Ameri kaanse student Morrell, die in 't kader van 'n uitwisselingsprogramma in Mos kou studeex-de, is uitgewezen wegens spionage. De dertigjarige student zou herhaaldelijk pogingen hebben gedaan binnen te dringen in de vakbonden van 'n munitiefabriek om inlichtingen hier over in te winnen. De Amerikaanse am bassade heeft bevestigd, dat aan Mor rell verzocht is de Sovjet-Unie te ver laten, maar dat er destijds andere re denen wei-den opgegevan. Beter. Premier Walter Nash van Nieuw- Zeeland heeft in een toespraak over het verband tussen christendom en commu nisme verklaard dat naar zijn mening de levenswijze in de Sovjet-Unie niet juist is, maar toch beter dan in Zuid- Afrika. In de Sovjet-Unie is meer vrij heid en minder vrees dan in Zuid-Afri- ka, zo zei hij. Zeeslag. Vissers uit de dorpen Porto Le- vante en Chioggia, in de Po-delta, zijn in de nacht van donderdag op vrijdag slaags geweest Twaalf treilers uit Chog- gia kwamen hun netten uitzetten in wa ter dat volgens die van Porto Levante verboden gebied is voor „buitenstaan ders". Een viertal boten uit Poi-to Le vante stevende op de Choggianezen af en met jachtgeweren, en roeii-iemen, alsmede handspaken en ander scheeps tuig, begonnen de vissers elkaar te be kampen. Toen de polit' tussenbeide kwam waren er zes vissers uit Chiog gia gewond geraakt. Geen van de vis sers heeft iets anders dar klappen ge vangen. Afgekort. Het nieuwe telefoonboek van West-Duitsland zal het volgende jaar geen „Bgmstr's, Kfm,s en Hbuchfsteu- ers" meer bevatten. De minister der Posterijen, Stcüklen, is gezwicht voor de protesten, die er naar aanleiding van het nieuwe telefoonboek gerezen waren en zal bürgermeister, Kaufmann, en Heifer in Buchführung und Steuex-sache in ere hei-stellen. Bovendien waren alle voornamen tei-uggebracht tot initialen zodat er in een gi-ote stad 19 K. Schmitts en 55 A. Müllers te vinden waren, waar onder een Diplkfm, een Textvertr., en een Teppklopfmasch. (een zakenman in het bezit van een universiteitsgraad, een vertegenwooi'diger in textiel en een handelaar in taptijklopapparaten.).

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3