RENAULT Haarlem mist nachtelijke shows en cabarets, kortom het heeft geen uitgaansleven GEBR. KIMMAN AUTOMOBIELEN Voor verhuur van OPELS NACHTLEVEN IN HAARLEM Het „Grote Feest" blijft achterwege RENAULT DAUPHINE Garage Ben Hout Garage Hardebelt Nieuwe ijsbaan gaat bijna twee ton kosten TR0UPIN ZIJLWEG 151 B. en W. vragen bijna zeven ton voor scholenbouw SLOT DEFECT? R. Bossinade is 40 jaar bij Hattum en Blankevoort Benoeming regenten van Grote Gasthuis Centrale verwarming in Schalkwijk kost f 789.217 A. Onkenhout overleden Bond van Ouden van Dagen vraagt verhoging van steunnormen Burgerlijke Stand van Haarlem „DE SLEUTELSPECIALIST" ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1 960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Prijs ƒ5625— Verreweg de zuinigste auto In haar klasse Brandstofverbruik 1 1. op 17 km. Oliecarter 2V2 1.. Verversen elke 2500 km. Wegenbelasting: minimum. Afschrijving gemiddeld 900.— tot 1200.— per jaar en vaak nog minder. Zeer weinig reparatie en dan nog goedkoop door praktische constructie en lage onderdelen- prijs. b.v. complete motorrevisie ongeveer 300. Daarbij: veilig, pittig en elegant. Laat u eens geheel vrijblijvend voor lichten door HOOFDAGENTSCHAP Wagenweg 166-168 - Tel. 12138 en 15056 B-AGENTSCHAP Rijksstraatweg 249 - Telefoon 5745? Maandag herdenkt de heer R. Bossinade, adjunct-directeur van de n.v. Hattum en Blankevoort te Haarlem, de dag waar op hij veertig jaar geleden bij deze ven nootschap in dienst trad. De heer Bossinade is speciaal belast met het zogenaamde „natte bedrijf", hetgeen wil zeggen dat hij mede de leiding heeft over de uitvoering van baggerwerken. Des middags bestaat van half vier tot half zes in restaurant Brinkmann te Haar lem gelegenheid de heer Bossinade ter ge legenheid van zijn jubileum geluk te wen sen. WANNEER MEN ALS onbevooroordeeld vreemdeling Haarlem-bij-nacht binnen komt. dan ziet 't er allemaal beslist nog niet zo triest uit. Vooral bij het Houtplein zor gen ongeveer dertig lichtreklames voor een plezierige avond. De aspirant-feestgan ger komt. echter bedrogen uit, want wan neer hij even scherper kijkt ziet hij dat al die flakkerende lichtjes uitsluitend het gebruik van bepaalde merken fietsen, auto' gloeilampen en sigaretten aanbevelen. In de binnenstad is het dan, zo tegen een uur of tien, elf, al vrij stil. Natuurlijk in de diverse cafés kan men de avond best gezellig doorbrengen en in Brinkmann Haarlemser dan Haarlem is het. zelfs vol. Maar meer dan een door de klant te bepalen aantal consumpties of een maaltijd krijgt men er niet aan geboden. Wil men er ook niet aangeboden krijgen, misschien. Zo is het overal in de Haarlemse café's. Soms kan men er biljarten, vaak staat er in de hoek van de zaal een televisie toestel, men praat of dobbelt wat aan de bar en dikwijls geeft een bandrecorder of een helgekleurde juke-box muziek ten beste. Maar daai-mee is het afgelopen. Om Ab de Lang kruipt weer achter zijn piano, die hij aan de bar heeft vastge- bouwd, hij pingelt wat, zingt een liedje en kijkt tevreden om zich heen. Wanneer we vertrekken op zoek naar meer amusement is het buiten doodstil. Haarlem slaapt al. Een paar cafetaria's zijn nog open, maar de caféhouders pra ten op de stoep nog wat met hun klan ten en gaan dan even later naar binnen om de boel op te ruimen en de kas op te maken. Er zijn twee uitzonderingen. De Cosy Corner op de Grote Markt en de Penny Bar in de Koningstraat, waar de eigenaars beschikken over de door de gemeente zo zuinig beheerde „nachtvergunningen". „Geen achterland" Plaatsvervangend-eigenaar W. Steenstra van de Cosy Corner weet eigenlijk nog niet precies wat hij ervan denken moet. Vier maanden geleden kwam hij uit Deventer hier naar toe en hij moet eigenlijk wel een beetje vreemd opgekeken hebben toen hij merkte, dat het hier zo vroeg sluiten geblazen is. „Weet u wat het Is", zegt hij, en hij speelt een goed-klinkende melodie op de vleugel in zijn zaak. „ze mis sen hier het „Grote Feest", 't Klinkt gek, maar in Deventer, waar je het toch niet zou zoeken, daar zijn een stuk of vier, vijf zaken met nachtvergunning. Tot vier uur. Daar kon het ook gebeuren, dat de directeur van een groot bedrijf naast zijn loopjongen aan de bar zat. Gewoon gezel lig. Maar hier heb ik dat nog nooit mee gemaakt. Misschien gaat het hier 's nachts niet zo goed omdat er geen achterland is. Je zit hier vlak bij Amsterdam en bij Zandvoort, waar je overal terecht kunt. In de Penny Bar in de Koningstraat was het toen wij binnenkwamen op een doodgewone avond midden in de week stampvol. 't Is altijd zo hier", zegt Bob Tol- meyer, de gezellige eigenaar, die zelf druk doende is achter de bar. „Omdat we laat opengaan komen er laat mensen. We heb ben tot voor kort een pianist gehad, maar je moet met je tijd meegaan. Nu staat er een juke-box met van die schetter-mu- ziek. 't Is jammer dat we niet wat lan ger mogen openblijven en dat er niet ge danst mag worden, maar daar is nu een maal niets aan te doen. Trouwens zo heb ben we ook wel plezier, maar om twee uur gaat de tent dicht. Daar helpt geen lieve vader of moeder aan". Hij is druk in de weer met glazen en flessen, praat wat met zijn grote ver scheidenheid van klanten en zegt even la ter. ..D'r moest wat meer nachtleven ko men hier in Haarlem, een cabaret of iets dergelijks". „Ik zoek ruimte" „Een cabaret of iets dergelijks. Eigen lijk zoiets als Tingeltangel in Amsterdam, maar dan helemaal anders. Ik heb er maar tachtig vierkante meter ruimte voor nodig, of honderd, maar zestig zou ook ge noeg zijn. In het centrum natuurlijk. Som mige mensen halen hun schouders op. Ze zeggen dat ik gek ben. maar ik wil het hier in Haarlem proberen". Frans Koster, semi-prof cabaretier, wo nende in Bloemendaal, echtgenoot van Fiet en sinds zeven maanden vader van doch tertje Macha, praat met overtuiging over zijn plan om „ergens in Haarlem" in een keldertje of op een zolder zijn eigen zaak te beginnen. „Alles is voor elkaar," zegt hij, „ver gunningen, geld, noem maar op. Ik moet alleen ruimte hebben. In het centrum, want als ik aan de Jan Gijzenhade ga zitten dan komt er geen hond. Kijk, Fiet was toen zij pr ij 'winnares was in een na tionaal kleinkunst-concours steeds op tour nee, maar sinds Macha er is wil ze niet meer weg. Ik ook niet trouwens. We wil len hier blijven en hier werken. Zo maar prettig voor een stuk of tachtig mensen 's avonds, zonder veel tam-tam, wat ca- baret-achtigs. Dan kunnen de mensen hier blijven." Hij kijkt ons aan. „Ze hoeven niet naar Amsterdam of Zandvoort". bij de Official Dealer HOUTPLEIN Haarlem - Tel. 13850 Met het oog op de aanleg van het ge deelte van de Westelijke Randweg tussen de Stuyvesantstraat en de Zijlweg in Haar lem is de reorganisatie van de huidige ijsbaan aan de Kleverlaan volgens het college van B. en W. dringend noodzake lijk, wil de voltooiing daarvan voor het komende winterseizoen een feit zijn. Deze nieuwe ijsbaan zal met het oog op de betrekkelijk beperkte ruimte tussen het tracé van de Westelijke Randweg en de spoorbaan Haarlem-Alkmaar een enigszins langgerekte vorm krijgen. Uiteraard zijn met deze verplaatsing tal van voorzienin gen gemoeid. Zo moet bijvoorbeeld de be planting van de oude baan worden opge ruimd, de bestaande verhardingen, keten, terreinafscheidingen, riolering, toegangs kokers, duikerbuis en de pompinstallatie dienen te worden opgeruimd en verwijderd Voor de nieuwe ijsbaan zullen een aantal grondwerken dienen te worden uitgevoerd, zoals het maken van ophogingen en ka den, het baggeren en dempen van sloten, het inzaaien van het opgehoogde terrein en het bezoden van nieuwe dijkjes enz. Voorts moeten er riolerings- en bestra tingswerkzaamheden worden uitgevoerd, er moet een nieuw gemaaltje komen er zal een stalen loopbrug worden gebouwd en het geheel zal dienen te worden omge ven door een nieuwe afrastering. Het ligt in de bedoeling dat de nieuwe ijsbaan ook een wedstrijdbaan voor ijshockey krijgt. Om deze baan zal een houten omranding worden gemaakt met toegangsdeuren. Met het uitvoeren van al deze werken met inbegrip van het leggen van de elek trische kabels en leidingen voor verlich ting zal een bedrag gemoeid zijn van naar schatting 196.100.- Het ligt, aldus B. en W.. voor de hand, dat een aanmerkelijk deel van deze kos ten voor rekening dient te komen van de provincie. B. en W. stellen de raad thans voor het gevraagde krediet beschikbaar te stellen en voorts verzoeken B. en W. de raad het college te machtigen omtrent de kostenverdeling onderhandelingen te nodig zijn voor de eerste levensbehoeften moeten de ondersteunden, volgens de brief, in werkelijkheid een verlaging van het le venspeil incasseren. Daarom vraagt het bestuur van de afdeling B. en W. te willen bevorderen „dat ook deze minstbedeelden van de verhogingen kunnen profiteren door het thans in het uitzicht gestelde bedrag niet in mindering te brengen van de uit keringen van Sciale Zaken, of door de r.orm van de uitkeringen zodanig te ver hogen dat ook voor hen een kleine ver mindering van hun financiële zorgen merk baar is". Dc Haarlemse gemeenteraad zal woens dag het college van regenten van het St. Elisabeth's Gasthuis opnieuw moeten be noemen. Als niet-loden van de gemeente raad hebben in dit college zitting de heren ir. H. Hissink en W. Mensink. Als i-aads- leden hebben zitting in het college de da mes mevrouw T. KerkhoffPet en me vrouw mr. E. A. J. ScheltemaConradi en de heren W. J. B. M. J. van Liemt en D. A. J. Spek. B. en W. stellen voor deze le den opnieuw te benoemen. Advertentie Advertentie HAARLEM Haarlem-bij-nacht. Aantrekkelijke licht' jes op het Houtplein. Weinig mensen en om twaalf uur doodse stilte Advertentie Automobielbedrijf HARDEBELT Rijksstraatweg 249 - Haarlem-Noord Telefoon 57455 BEVALLEN van een zoon: 2 aug.: E. van BarneveldPiet; 3 aug.: E. T. J. Vissers Timmers, W. E. HouwelingHeijnerman; 4 aug.: J. M. M. Lagerweijvan der Wij den, M. C. van den NieuwenhofRijkse, C. W. BosBos, C. M. GroenendaalNeu teboom; 5 aug.: C. J. Steffens—Hermans, E. van Deldenter Wal. BEVALLEN van een dochter: 3 aug.: M A. Franckenvan den Broek, H. C. Mate- naarPeters, M. L. SmitKoorn. OVERLEDEN: W. J. F. van Esveld— Rost, 74 j., Hazepaterslaan. G. ZomerBel- jaars, 77 j., Kamperlaan. E. A. Plantinga. 18 w., Hazepaterslaan. 4 aug.: C. B. Bak kerVisser, 70 j., Laurens Reaellaan. N. Hartgerink, 68 p., Maerten van Hcems- kerkstraat. W. Bies, 65 j., Maerten \^an Heemskerkstraat. GEHUWD: 5 aug.: J. H. A. A. van Kleeff en W. M. J. C. Hummeling. R. J. Sindorf en T. H. H. van Nuus. H. de Wilde en I. S. van de Gevel. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om aan de woningbouw verenigingen „Bloemendaal", „Eigen Wo ning", „St. Jozef" en „De Voorzorg" voorschotten te verlenen tot een bedrag van 789.217,- voor het aanbrengen van een centrale verwarmingsinstallatie ten behoeve van het complex van 498 wonin gen, 1 kantoorruimte, 1 dokterspraktijk ruimte, en het complex van 9 bovenwo ningen, 8 winkels en 1 kantoorruimte, ge legen in het uitbreid.ngsplan Schalkwijk. Door de bouw van het ketelhuis komen vier garages te vervallen, terwijl voorts een dokterspraktijkruimte thans centraal verwarmd zal kunnen worden. Hierdoor kan de bouwsom van de garages en de dokterspraktijkruimte verminderd worden met f 17.476,- Advertentie Frans, Fiet en Macha Koster op zoek naar een geschikte ruimte om er een cabaret te beginnen. twaalf uur helemaal want dan wordt er gesloten. Op zaterdag mag het een uur- *je langer voortduren, maar dan gaan de deuren onherroepelijk dicht. Tot verdriet van een ieder, die het ca baret, de dancing of het variété mint. Een enkeling heeft zich daar niet zo één, twee, drie bij kunnen neerleggen. Ab de Lang bijvoorbeeld in de Gasthui straat. Een groot deel van zijn leven heeft hij zijn brood verdiend als entertrainer in diverse (niet Haarlemse) nachtclubs, maar de laatste tijd beheert hij met zorg een klein café waarin zijn piano een voor aanstaande plaats inneemt Wij hier gaan om half negen open. maar de grote toeloop komt pas na elven en vooral nadat de andere café's gesloten zijn. Maar het „Grote Feest" heb ik nog nooit hier meegemaakt. Zo'n feest waar bij we weer eens ouderwets plezier kun nen hebben. Maar ja misschien komt dat nog". Maar voorlopig heeft Frans Koster nog geen geschikte ruimte. En daarom zijn we toch naar Zandvoort gegaan. Waar het „Grote Feest" wel moet zijn, waar het nachtleven welig zou tieren, zoals de ken ners zeiden. Maar daarover zouden we een volgend keer willen vertellen. Penny Bar. Druk, op een doodgewone avond, midden in de week. „In het begin was het wel eens moei lijk, hier in Haarlem", zegt hij, „maar nu heb ik m'n eigen klantenkring opge bouwd. Veel jonge mensen, nee, beslist geen nozems, gewoon gezellige jongens en meisjes, die hier wat drinken. We zingen Anno 1892 - Tel. K.2500 - 19561 - 20154 - 20750 voor ALLE NATUURSTEEN zoals Flagstones voor tuin en schouwen Raamtabletten - Tafelbladen GRAFWERKEN enz. EIGEN BLOKKENZAGERIJ TOT 5 TON. De afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ouden van Dagen heeft zich met een adres tot het college van B. en W'. en de gemeenteraad van Haarlem gewen de gemeenteraad van Haarlem gewend, waarin zij verzoekt de steunnormen te verhogen, om ook de door Sociale Zaken gesteunden te doen delen in de welvaarts- vermeerdering. Het bestuur van de afdeling schrijft dat bij verhoging van de uitkering volgens de A.O.W. de uitkeringen aan ondersteunden door Sociale Zaken daarmee steeds wer den verminderd. Daardoor worden vol gens het adres degenen getroffen die een verhoging van inkomsten het meest nodig hebben. Anderen delen door pensioen of andere inkomsten wel in de welvaartsvermeerde ring mee, maar de ondersteunden zijn daarvan steeds uitgesloten. Door de stij ging van de prijzen van de produkten die Kort na zijn zestigste verjaardag is in Haarlem overleden de heer A. Onkenhout. in leven administrateur en waarnemend hoofd van de zevende afdeling (Openbare Werken) van de gemeentesecretarie van Haarlem. De heer Onkenhout is een van de oud gedienden van de afdeling voor Openbare Werken. Na een lange en eervolle loop baan werd hij op 1 januari 1958 benoemd tot administrateur en waarnemend hoofd van de afdeling. Daarnaast heeft de heer Onkenhout een vooraanstaande rol ge speeld in het organisatieleven. Zo is hij tal van jaren lid van het afdelingsbestuur van de Algemene Bond van Ambtenaren en voorzitter van de groep gemeenteper- soneel van deze bond geweest. Bovendien was hij de laatste jaren lid van het hoofd bestuur van de A.B.V.A. Verder was hij namens deze bond vertegenwoordiger in de personeelscommissie en de commissie van overleg op het stadhuis. Bovendien is de thans overledene een enthousiast sportbeoefenaar geweest. De heer Onkenhout is op 1 april 1916 in dienst van de gemeente Haarlem ge komen, waar hij aanvankelijk werkzaam was op de afdeling voor Openbare Werken op het stadhuis. Gedurende de oorlog heeft hij mede leiding gegeven aan het evacu atiebureau en na de oorlog is hij korte tijd hoofd geweest van het huisvestings bureau. De begrafenis van het stoffelijk over schot heeft maandagmorgen om half twaalf op de Noorderbegraafplaats aan de Ver- gierdeweg in Haarlem-Noord plaats. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om voor het bouwen van een veertien-klassig schoolgebouw in wijk A van het uitbreidingsplan Sehalkwijk een bedrag van 486.743 beschikbaar te stel len. Met de oplevering van de woningen in Schalkwijk zal reeds in januari 1961 wor den begonnen en omdat het niet mogelijk is de daar wonende kinderen te plaatsen op in de aangrenzende stadsdelen gelegen scholen is het, aldus B. en W. noodzake lijk in dit nieuwe woongebied lokaalruimte te creëren. Per september 1961 zal in to taal reeds schoolruimte aanwezig moeten zijn voor ongeveer twaalf klassen. Voorts stellen B. en W. de raad voor om het reeds beschikbaar gestelde kre diet voor het bouwen van een 14-klassig schoolgebouw aan de De Bazellaan in Park wijk te verhogen met 51.443. Voor het afwerken van het terrein is verder nog een bedrag van 58.000,- nodig en voor de inrichting de som van de som van 46.200,- Tenslotte verzoeken B. en W. de raad om voor het maken van een leslokaal op de zolderverdieping van de Klaas de Vriesschool en voor de inrichting van dit lokaal bedragen van respectievelijk 7 24.500 en ƒ.3600.- uit te trekken. DIT IS HET VERHAAL over het nachtleven in Haarlem. Of heter over het ontbreken van het nachtleven in Haarlem. Want, hoe we ook gespeurd en ge vraagd hebben, we hebben het niet gevonden. Het. is er gewoon niet. Nu zijn er altijd ergcn.s in de stad wel een paar werklieden bezig, die bijvoorbeeld een stukje straat asfalteren of een verkeerslicht repareren, maar wanneer ge daar op wijst, dan hebt ge niet. begrepen wal we bedoelen. We zochten de openbare wat frivole avondverpozing, waarnaar sommige mensen, vooral in vakantietijd reik halzend uitkijken en waaraan wereldsteden als Parijs en New York voor een groot deel hun faam ontlenen. En dat nachtleven mist Haarlem ten ene male. De oorzaak van het ontbreken van nachtelijk plezier in cabarets, bars, shows, bodega's, clubs of hoe dergelijke instellingen verder getiteld mogen zijn is moei lijk te vinden. „Er worden veel te weinig vergunningen gegeven', zei iemand; „De Haarlemmers zijn er niet geschikt voor', beweerde een ander; „We liggen te dicht bij Amsterdam en Zandvoort", was de stelling van een derde. De waar heid zal. zoals gewoonlijk, wel ergens in het midden liggen, maar een feit blijft het dat Haarlemse cafés op tivee uitzonderingen na op weekdagen om twaalf uur de deur definitief sluiten. De stad is uitgestorven, de vrolijk aandoende licht reklames floepen uit. Het is stil. Tot plezier van degenen, die de rust liefhebben. Tof verdriet van al die mensen, die s avonds voor het slapengaan nog even op stap willen. Ab de Lang in zijn café achter zijn piano annex bar. Cosy Corner. Plaatsvervangend eige naar W. Steenstra achter de vleugel. Advertentie Lange Veerstraat 10 - Haarlem - Tel. 11493 samen wat, ik goochel een beetje en we hebben het goed hier. 's Avonds om acht uur ga ik pas open, de ene avond is het wat stil, de andere avond zit het hier stampvol met gasten. Van die stijfheid van de Haarlemmers heb ik nooit wat gemerkt, 't werkt prettig hier." „Met je tijd meegaan"

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5