Onafhankelijkheid is met te vroeg verleend maar te laat voorbereid DE HARDE LES VAN KONGO Laatste IJmuidense loggers vertrokken Extra-zitting van Congres biedt kansen voor demagogie Engeland en Frankrijk winnen finale die België en Nederland verloren weg die vlek met KEK 75« laat geen kringen na! Crematie van Frits v. Dijk te Westerveld „Haast met de Nieuw- Guinearaad" Huzaar kreeg schot in de borst bij oefening in La Courtine DINSDAG 9 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 11 De beslissende fase Atoombomaanval op Hirosjima herdacht met betogingen wm "-/Tb DE PRESIDENTSCAMPAGNE IN DE V.S. Zichzelf tot last Afrikaan doodde panter met blote handen Examens Speurtocht in Spanje naar Hemingway leverde alleen een dubbelganger op Sloper omgekomen bij instorting (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) LEOPOLDSTAD, augustus Gelijk een telescoop is het proces van de dekolo nisatie van Belgisch Kongo ineengedrukt. Waar Indonesië tien jaar over deed: de geleidelijke verslechtering der betrekkingen met Nederland, het terzijde schuiven van adviseurs en experts, het zich onttrekken aan verplichtingen, de plagerijen en' tenslotte het uitdrijven van alle Nederlanders, waarmee het zichzelf de econo mische ruggegraat uit het lijf trok, dat heeft Kongo in precies vier weken voor elkaar gekregen. Sterker nog, waar Indonesië van Nieuw-Guinea verstoken blijft, daar heeft Kongo de terugkeer van Katanga in feite al bewerkstelligd. Dat in het °°g lopende verschil verbergt nochtans een merkwaardige overeenkomst: er be staat blijkbaar een historische termijn van een jaar of tien, waarin landen hun koloniale problemen kunnen afdoen. Dat de Nederlandse poging is mislukt, mag grotendeels aan de historische pech worden toegeschreven, dat een vijf jaar door de oorlog geïsoleerd land als eerste werd blootgesteld aan wat de antikoloniale kettingreactie zou worden en daardoor voortdurend een stap bij de gebeurte nissen achterbleef. Dat België die tien jaar, waarin het gratis dag-in dag-uit dooi de gebeurtenissen werd gewaarschuwd, in zelfgenoegzaamheid alleen maar voor uitstel van het onvermijdelijke heeft gebruikt, is een historische blunder, waar oor het vandaag de rekening in gecondenseerde vorm krijgt gepresenteerd. Nog vandaag hoort men zeggen: „De :beurtenissen in Kongo hebben bewezen, it België de onafhankelijkheid te vroeg eeft verleend." Dat borreltafel-argument ordt weersproken door een van de weini- o Belgische experts, die sinds jaren de uidige catastrofe heeft voorzien, prof. rt van Bilsen. Zijn beschuldiging luidt: België heeft niet te vroeg de onafhan- elijkheid verleend, het heeft haar te laat ••oorbereid". Bat. is waar: het Belgische beleid heeft, in iongo klerken en geschoolde arbeiders voortgebracht maar geen enkele zwarte 'ntellectueel, arts, advocaat of ingenieur. Bat wreekte zich op de dag, dat België de ^afhankelijkheid moest verlenen. Het kon De minister van voorlichting van Kongo, Kasjamoera, die door sommigen als een communist wordt beschouwt. zich niet permitteren in 1950 een koloniale oorlog te gaan voeren, waartoe het als klein land noch de politieke noch de mili taire middelen bezat. Het deed een schuchtere poging tussen de fases van ko lonialisme en onafhankelijkheid een over gangsperiode van interne autonomie te schuiven. Er waren gematigde zwarte lei ders, die de noodzaak daarvan begrepen, maar zij konden die niet openlijk aanvaar den omdat de politieke race tegen de ex tremer zwarte politici dan bij voorbaat verloren zou zijn. Zo koerste het schip van België's koloniaal beleid al sinds maan den, eigenlijk sinds jaren, onafwendbaar naar de klippen waarop het nu is stuk geslagen. Nederland en België hebben hun kolonia le beleid, ondanks een uitstekende admi nistratie zien mislukken in wat achteraf gezien de beslissende fase van het kolo nialisme blijkt te zijn, namelijk de na- koloniale periode. Waar Engeland en Frankrijk geslaagd zijn, hebben wij ge faald en het is niet riskant te veronderstel len dat de geringe afmetingen van onze landen met het bijpassend gebrek aan al lure en cultureel en politiek prestige daar vrij wat mee van doèn hebben. Belgen en Nederlanders kunnen deze historische afrekening overigens vrij ge laten aanvaarden, zij hebben er au fond minder last van dan de Indonesiërs en de Kongolezen, die met de brokken zitten, die zij weliswaar zelf gemaakt hebben, maar dan toch voornamelijk omdat zij niet be ter wisten. De parallel tussen Kongo en Indonesië is hier en daar verblindend duidelijk: het verschil tussen Leopoldstad en Djakarta is politiek veel geringer dan dat tussen Leopoldstad en Brazzaville aan de over kant van de rivier, waar nota bene de stambroeders van de Bakongo wonen, of dat tussen Kongo en Ghana. Sukarno en Loemoemba zijn politieke tweelingen, al nam de één met Aziatische subtiliteit tien jaar voor de geleidelijke ruïne en slaat de ander in vier weken op z'n Afrikaans de boel kort en klein. Die overeenkomst is geen wonder, beiden zijn de produkten van, of liever gezegd de reactie op de brave bedoelingen, de burgerlijkheid, het gebrek aan grote stijl en politieke behen digheid van de lage landen bij de zee. Het niveau van Nehru of Bourguiba of zelfs de constructieve demagogie van N' Kroemah en Sekou Touré kwam in rui mer omgeving tot stand, groeide op de bodem van Oxford, de London school of economics, de Sorbonne en het Palais Bourbon. De overeenkomst tussen Loemoemb en Sukarno valt ook door te trekken in de oppositie. Er lopen vandaag in Leopoldstad Hat- ta's, Sarifuddins en Anak Agungs bij de vleet rond, al missen zij de scholing van die Indonesiërs. Wanneer Jean Bolikango in hotel Regina een persconferentie houdt, waarin hij de demagogie en het extremis me van Loemoemba betreurt, op flinkheid en samenwerking met de Europeanen aan dringt, dan hoor ik weer de stemmen van de Indonesiërs, die tegen Sukarno's re giem opponeerden, die met hun fatsoen onze hoop wekten en door hun griezelig gebrek aan politieke hardheid en list ver volgens die hoop de bodem weer in sloegen. De Kongolees-Indonesische parallel tot in de toekomst doortrekkende, mag men dus voorlopig rekening houden met de blij vende aanwezigheid van Patrice Loe moemba op de premierszetel, straks mis schien de dictatorstroon van Kongo. Dat is een onaangenaam feit, maar v/aar Europese lievekoekjes steeds minder ge bakken worden, zal men er het beste van moeten zien te maken. Niet dat Loe moemba onaantastbaar is, hij wordt be dreigd door het verhaal wordt eentonig soortgelijke centrifugale krachten, die opk Sukarno al hebben doen wankelen. Zoals Sumatra, Celebes en Borneo zich steeds weer aan Java's greep, proberen te ontworstelen, zo zullen Katanga en Neder- Kongo de twee machtigste en rijkste pro vincies zich blijven insmeren met de olie van hun tribalisme, hun stamgevoelens, om aan de greep van Loemoemba's een heidsstaat te ontglippen. Vergeleken bij de kracht van de Afri kaanse stam-solidariteit, sinds eeuwen de basis, de allesomvattende levensvorm, de reden van bestaan van de Afrikaanse en keling, zijn de eilandelijke gevoelens in Indonesië maar kinderspel. Alle grote par tijen van Kongo, de Abako, de Balubakat, de Conakat en veie anderen zijn politieke stamorganisaties, op een na: de nationale Kongolese beweging van Loemoemba. Dit M.N.C., omringd door een paar splinter groepjes op ideologische grondslag zoals de socialistische partij, is een al-Kongole- se groepering en een uitgesproken vijand van het tribalisme. Die positie bepaalt Loemoemba's kracht en zijn zwakte. Het M.N.C. haalt nooit de automatische loyaliteit, die de leden aan hun stampartij bewijzen. Maar de stam- partijen blijven uiteraard regionaal be grensd door het stamgebied. Loemoemba's beweging vertegenwoordigt in die zin het moderne Afrikaanse nationalisme, dat van N'kroemah en Touré, die van de wille keurige brokken kolonie, die zij erfden, nationale eenheden willen maken, die in de toekomst een Pan-Afrikaanse federatie zouden kunnen aangaan. Uit dien hoofde zal Loemoemba steeds kunnen rekenen op de steun van de andere Afrikaanse leiders, die ten koste van alles de balkanisatie van Afrika willen vermijden. Het zal hem vermoedelijk ook de steun van het Westen opleveren dat bij een versnippe ring van Afrika evenmin gebaat is. Men moet tenslotte hopen, dat Loemoemba,- als hij zich kan handhaven, onder het wakend oog, met de behulpzame hand van N'kroe mah en andere Afrikaanse leiders zal opgroeien tot een niveau, aarop een ver gelijking tussen hem en Sukarno niet meer op zal gaan. Hij is tenslotte nog jong. In Hirosjima is zaterdag het feit her dacht, dat vijftien jaar geleden de stad door de atoombom wei-d getroffen. Lam pions bevestigd aan kleine vlotten dreven in de avond over de rivieren en grachten door de stad ter nagedachtenis van de meer dan 200.000 mensen die indertijd het leven lieten. De burgers van de stad zeiden in een verklaring ervan overtuigd te zijn, dat het hun taak is „een nieuwe wereld te vesti gen waarin de mensen samen kunnen le ven en waarin kernwapens volkomen zijn afgeschaft en de oorlog is uitgebannen". In Engeland werd in verscheidene ste den voor afschaffing van alle kernwapens gedemonstreerd. In New York demonstreerden enkele dui zenden personen, die de route van Times Square naar het Hoofdkwartier van de Verenigde Naties in beslag namen voor atoomontwapening en vreedzame coëxi stentie. Op de vuist De politie van West-Berlijn heeft zater dag een dertigtal Oostberlijners meegeno men naar het bureau om hen te bescher men tegen stadgenoten uit West-Berlijn. Vele Oostelijke jongeren, waren naar het westen gekomen voor het houden van een demonstratie ter gelegenheid van de vijf tiende jaarherdenking van de atoombom aanval op Hirosjima. Zij droegen plakkaten mee als „De Amerikanen wierpen vijftien jaar geleden een atoombom af boven Hiro sjima", „De 200.000 doden van Hirosjima zijn een waarschuwing" en „Bestrijdt het atoomgevaar". De leuzen wekten de woede op van de West-Berlijners. Zij rukten de Oostelijken de plakkaten uit de hand" en gingen met. hen op de vuist, totdat de poli tie tussenbeide kwam. Het was een triest schouwspel, het vertrek van de laatste IJmuidense loggers uit hun thuishaven. De visserij- merken, IJM 75 en IJM 283 waren al bijna onleesbaar geworden door roest en afbladderende verf. De N.V. Visserij Onderneming Pronk heeft de Gorre- dijk en Martenshoek aan de Sleephel- ling-Mij Scheveningen verkocht. De sleepboot Stentor van bureau Wijsmul ler heeft de beide loggers maandag naar Scheveningen gesleept. Ajnr-rtpntip HET CORSET met de volmaakte pasvorm ook voor UW FIGUUR HAARLEM: HOUTPLEIN hoek RAAMSINGEL - TEL. 14384 AMSTERDAM: v. BAERLESTRAAT TEL. 712054 156 HOOFDDORP: NIEUWE WEG 19 TEL. 6304 BEVERWIJK: LAAN VAN TEL 5585 BLOIS 46 Advertentie vlekkenpasta 'n Erdal-produkt, dus goed! lees gebruiks aanwijzing (Van onze correspondent) WASHINGTON Maandag 8 augustus begon een eigenaardige extra zitting van het Amerikaanse congres. Meestal handelen de congresleden de zaken af voordat de grote politieke conventies be ginnen. De maand augustus wordt dan ge bruikt om wat vakantie te houden en op Amerika's dag van de arbeid de eer ste maandag in September beginnen dan de campagne voor het presidentschap, plus die voor alle zetels in het huis en voor een derde van de senaatszetels. Dit jaar echter wordt er gebroken met de traditie van een verkiezingsperiode, want de leden van Huis en Senaat moeten terugkeren naar Washington voor een extra zitting, die duren zal tot begin september. Men had zoveel tijd verpraat in het Congres, dat men onmogelijk klaar kon komen vóór de conventies. Het nadeel van die extra zitting is, dat 't wel heel moeilijk zal zijn om verkiezings motieven weg te houden uit het debat. Ve le Congresleden zullen in de verleiding komen om „een goede beurt te maken" bij hun kiezers, ook al zouden zij weten, dat hun actie eigenlijk niet in het lands belang was. Bovendien doet zich het eigenaardige schouwspel voor, dat in de Senaat drie topfiguren van deze verkiezingsstrijd in één arena verenigd zijn: vice-president Nixon, republikeins kandidaat voor het presidentschap, is voorzitter van de Senaat en Kennedy en Johnson, die de Democra ten tot kandidaat gekozen hebben voor het presidentschap en vicepresidentschap, zijn de aanvoerders van Nixons tegenpar tij in vergadering. Johnson, die al geruime tijd de leider is in de Senaat van de Demo craten, zal in de komende weken wel nauw overleg plegen met Kennedy. In feite is Kennedy nu de leider geworden. Het Amerikaanse publiek verwacht wel het nodige vuurwerk van deze zittingen. Het zou pleiten voor het verantwoorde lijkheidsgevoel der Congresleden, wanneer het publiek teleurgesteld werd in de vuur werk-verwachtingen. Het zou getuigen van decorum, indien Senaat en Huis het nog resterende programma af gingen werken met de ernstige bedoeling constructieve compromissen aan te gaan over onderwer pen, waar de twee partijen verschil van mening over hebben. Aan de orde komen bijvoorbeeld nog: medische steun voor ouden van dagen, steun voor 't onderwijs, huizenbouw, minimum lonen en niet te vergeten: defensie. De Democraten hebben de meerderheid in beide vergaderingen. Zij kunnen daarom met éclatante, popu laire en kostbare voorstellingen voor de dag komen. Alleen het veto van president Eisenhower kan verhinderen dat die voor stellen wetskracht krijgen. Maar zulke De mocratische manoeuvres zouden laag bij de grondse manipulaties zijn om kiezers gunst te winnen. Ook de Republikeinen kunnen 'n goedkoop spelletje maken van die extra Congreszit tingen. Het moet voor hen verleidelijk zijn om voor te stellen aan de negers meer rechten te garanderen. Zij weten, dat in dat geval de conservatieve Democraten uit het zuiden tot een filibuster zullen overgaan, (zolang praten tot het 5 septem ber is en het Congres naar huis moet). De Republikeinen kunnen dan beweren, dat de Democraten wel mooie dingen aan de negers beloven, doch zelf de maatrege len in het voordeel van de negers sabote ren. Ook dit zou een goedkope manoeuvre zijn om de gunst van bepaalde groepen te winnen. De meerderheid der Democra ten wil wel degelijk veel voor de negers doen, maar in zulk een korte, door een limiet beperkte zitting, heeft een filibus ter absolute torpederingskracht. Met enige spanning wacht men af wat zwaarder zal wegen in deze weken op het Capitool: het landsbelang of de politieke carrière. GENUA (UPI) Een dokter in de Ita liaanse stad Genua gelooft, dat hij een de finitief middel tegen snurken heeft uitge vonden. Dr. Boris Vaslieff heeft een appa raatje ontworpen, waardoor de snurkge- luiden van een slaper versterkt worden en opnieuw worden „uitgezonden", maar zo, dat zij alléén de oren van de slaper zelf bereiken. De snurker wordt dus wakker van het lawaai, dat hij zelf maakt. Op die manier wordt het dus weer rustig in de slaapka mer. tenminste totdat hij weer in slaapt. BOELAWAYO Zuid Rhodesia (UPI) Een inboorling van de Kumalo stam, heeft met zijn blote handen, na een gevecht van een uur een panter gedood. De inboor ling, Majonde was zijn vee aan het wei den, toen hij zijn honden hoorde blaffen. Op een gegeven ogenblik werd de pan ter razend en in plaats van op de vlucht te slaan, viel hij aan. Dit gebeurde zo snel, dat Majonde geen tijd had om zijn stok te gebruiken. Hij had de panter bij de voorpoten gegrepen terwijl hij zijn sprong maakte. „Ik wierp de panter op zijn rug en ging schrijlings op zijn buik zitten en duwde zijn voorpoten wijd uit elkaar op de grond. Ik moest ver voorover leunen om niet door de klauwen van zijn achterpoten van ach teren opengereten te worden. Ik schreeuwde en schreeuwde, maar door het geblaf van de honden en het gebrul van de panter dacht ik dat niemand me zou horen. Ik lag heel lang op de panter en trachtte te verhinderen, dat hij los zou komen. Hij beet me in mijn polsen en dwars door mijn handen en krabde me in het gezicht. Ik had geen kracht meer in mijn han den, alleen nog in mijn duim en moe van het wachten op hulp, kneep ik hem hard in de nek. Eindelijk verslapte het beest. Zijn bek hing open en zijn ogen waren verdraaid, maar het lichaam trok nog, zodat ik op stond cn hem dood sloeg met een stok. Ik zat onder het bloed en had geen kracht meer, maar de panter was dood". Zeer velen hebben gisteren een laatste groet gebracht aan de vorige week bij het zwemmen in zee verdronken toneelspeler Frits van Dijk, wiens stoffelijk overschot gistermorgen stond opgebaard in de tot chapelle ardente ingerichte hal van de Amsterdamse Stadsschouwburg. Rondom de kist lagen talrijke kransen onder ande re van het gemeentebestuur van Amster dam. directie en leden van de toneel groep Theater, waaraan de acteur verbon den was, de Nederlandse Vereniging van Toneelkunstenaars, het Nederlands Thea ter Centrum en toneelgezelschappen. Om twaalf uur werd de kist uitgedragen. Als slippendragers fungeerden Marie Hamel, Elise Hoomans, Albert van Dalsum, Ferd Sterneberg, Louis van Gasteren, Paul Huf Rob de Vries en Ko van Dijk. Achter de wagen volgde een lange stoet van actrices en toneelspelers, die de wagen tot de Stad houderskade begeleidden. Vandaar reden de rouwauto's naar Westerveld. ImjLe mla yj^het £rWtorium sprak als eersté Albert van Dalsum. Hij zei ver bijstert!' te rtjn'dööf lï'éf fëit";dat een leven zo vol activiteit op zo'n onbarmhartige wijze is weggesleurd door de verraderlij ke zee. De heer Van Dalsum schetste zijn vriend en collega als een trouw en aan hankelijk kameraad, die de liefde voor het vak net als vroeger in de gildetijd op nieuw voelbaar heeft gemaakt. Frits van Dijk is volgens spreker een prachtig voor beeld voor de jonge kunstenaars. Hij was zuiver in zijn intenties. Hij dankte namens vele toneelspelers Van Dijk voor het voor beeld, dat hij voor allen is geweest. De directeur van de toneelgroep Theater de heer Rob de Vries, merkte op dat Frits van Dijk een groot acteur en een groot mens was. „Hij heeft Theater altijd met raad en daad bijgestaan en nimmer deden wij een tevergeefs beroep op hem." Namens de Nederlandse Vereniging van Toneelkunstenaars, het stichtingsbestuur, de directie en oudleerlingen der Toneel school en als vriend nam Ferd Sterne berg afscheid van de oveledene. Hij haal de enkele jeugdherinneringen op waarbij hij opnieuw de aandacht vestigde op de steun die Van Dijk altijd aan velen heeft gegeven. Nadat de baar onder de tonen van Ases Dood uit de Peer Gynt van Grieg was gedaald dankte een vriend van Frits van Dijk namens de familie en vrienden voor de belangstelling. FAK-FAK, (APN) De „Nieuw Guinea Koerier" schrijft onder de titel „Haast met de Nieuw Guinearaad" over de voor bereidingen voor de in Nieuw Guinea te houden verkiezing voor deze raad onder meer: „In Fak-Fak hebben de districts hoofden reeds een begin gemaakt met het opstellen van de kiezerslijsten. Dorp na dorp wordt bezocht om de kiesgerechtig den te registreren. Bovendien zal spoedig een voorlichtings- en registratieprogram ma voor het ressort worden uitgevoerd. Hiervan vormt de voorlichting wel de hoofdschotel, want men is er zich van bewust dat zonder goede voorlichting de bevolking in het geheel niet zal begrijpen wat haar straks te doen zal staan en hoe zij zal moeten handelen. Gezien de vele nieuwe begrippen, die bij de bevolking ingevoerd moeten wor den, zal vooral deze voorlichting tijdro vend zijn en zij zal ook een zware wissel trekken op tijd en werkkracht van het bestuurspersoneel in de onderafdeling. Naar wij vernemen zou het in de bedoe ling liggen om de verkiezingen van het ene lid voor de Nieuw Guinearaad dat uit Fak-Fak moet komen, te combineren met de verkiezing van de streekraad Fak-Fak. Teneinde dit alles vlot te doen verlopen, zullen de eisen welke aan het kiezerskorps gesteld worden en ook de gehele wijze van verkiezing van de Fak-Fak raad aan die van de Nieuw Guinearaad aangepast moe ten .worden. Het is te hopen, dat de haast waarme de een en ander gepaard gaat, niet ten koste zal gaan van het begrip en bewust wording van de bevolking. Dit is vooral voor de streekraad van groot belang aan gezien hiervoor immers twaalf personen gekozen moeten worden, in tegenstelling met de verkiezingen voor de Nieuw Guinea raad die slechts een raadslid dienen op te leveren. Bij oefeningen in La Courtine is maan dagmiddag de 19-jarige dienstplichtige hu zaar A. M. J. M. van den Bereken om het leven gekomen. De huzaar, die was ingedeeld bij het 41-ste tankbataljon kreeg toen er oefeningen met tanks werden ge houden, een schot in de borst. Huzaar Van den Bereken woonde in Noordwijkerhout. Naar de toedracht van het ongeluk stelt de Koninklijke Marechaussee een onder zoek in. Den Haag. Geslaagd voor het examen tekenen m.o.-A: mej. E. Prillwitz, Heemstede. In Spanje is zondag een grote speurtocht naar Hemingway gehouden nadat het ge rucht was ontstaan dat de grote schrij ver ernstig ziek zou zijn. Twee factoren bemoeilijkten echter het zoeken naar de auteur: het feit dat hij zich na zijn aan komst op vrijdag naar een buitenverblijf van een vriend aan de Spaanse zuidkust had begeven, welk buitenverblijf geen te lefoonaansluiting heeft, en voorts het feit, dat Hemingway een dubbelganger heeft, die in staat is iedereen behalve de in tieme vrienden van de schrijver, te laten geloven, dat hij de grote Hemingway is. Deze diLbbelganger was in dezelfde streek met vakantie. Het bericht van de ziekte van Heming way bereikte zondag Madrid, en korte tijd na dit nieuws meldde het semi-offi- ciële persbureau „Cifra" dat de auteur ziek was geworden. Toen men ein delijk hei buitenverblijf van de Ameri kaanse vriend van Hemingway had bereikt zei een van de leden van de huishouding van Hughes Davis, dat de schrijver en de heer Davis 's morgens om tien uur wa ren vertrokken. „Naar mijn mening be vond de heer Hemingway zich in goede gezondheid", zei de woordvoerder tegen een correspondent van United Press In ternational. Een woordvoerder van het hoofdbureau van politie te Malaga, waaronder de plaats Churriana, waar 't buitenverblijf van Da- vis zich bevindt, ressorteert, zei dat He mingway van plan was een stierengevecht in Malaga bij te wonen. Hij had vorige week bij de politie reeds toestemming ge vraagd, om dit gevecht waarin zijn per soonlijke vriend, Luis Miguel Dominguin, zou optreden, vanuit de „callejon" gade te slaan. De „Callejon is de eerste omhei ning van de arena, waar de stieren vechters en hun helpers zich opstellen, en waar zij indien dit noodzakelijk blijkt, zich kunnen terugtrekken voor de soms zeer heftige uitvallen van de stier. Toen 's avonds bleek, dat Hemingway het stierengevecht in Malaga niet met zijn aanwezigheid had vereerd werd de speur tocht naar hem met kracht hervat. Vele Spanjaarden beschouwen de schrijver als de meest geliefde bezoeker van hun land. Inmiddels werd wel de schrijver of de persoon die zo sprekend op Hemingway gelijkt op verschillende plaatsen in Mala ga gesignaleerd. Men heeft niet met zeker heid kunnen vaststellen met wie men te te doen had, omdat de dubbelganger, een zekere Kenneth Vandervoort die doorgaat voor een uitstekend kenner van de Spaan se taal, zich graag op dezelfde wijze kleedt als de beroemde auteur. Zelfs de oude honk balpet die Hemingway bij voorkeur draagt en een soortgelijke grijzende baard sieren het hoofd van Vandervoort. Ook geeft de laatste graag handtekeningen aan bewon deraars die hem voor de schrijver aan zien. Deze signaturen voorziet hij mees tal van een opdracht in de geest van:„Het is niet alles goud wat er blinkt. Hartelijke groeten van iemand die er uitziet als, Ernesto Hemingway". De echte en nog steeds onvindbare He mingway verblijft in Spanje om materiaal te verzamelen voor een modernisering van zijn klassiek geworden werk over het Spaanse stierengevecht, „De dood in de middag". Bij sloopwerkzaamheden aan de oude gasfabriek te Utrecht is de 24-jarige Rot terdamse sloper F. Ooms om het leven gekomen. Hij was met een medearbeider bezig het trappenhuis van een gasoven te slopen, toen plotseling met donderend ge raas het dak en het trappenhuis naar be neden kwamen. De sloper werd bedolven onder brokken beton en was vrijwel op slag dood. De andere arbeider kwam met de schrik vrij.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11