Van ïïouwelingen en Koch in herkansing in Leipzig Zwembond protesteert tegen beslissing van het NOC Moutonnet zal Sunny Williams woensdag voor moeten laten gaan Beide stayers op de derde plaats Voordracht KNZB afgewimpeld Firpo overleden Drie wereldkampioenen komen naar Amsterdam Hans Sleeswijk toch naar de Olympische Spelen Karamoy verdedigt zijn tennistitels niet Wie legt de Olympische eed af: Consolini of schermer Mangiorotti? Australië's Olympische zwemploeg Mackenzie waarschijnlijk niet naar de Spelen Evgenia Kouznctzova wierp discus 56.82 m ver Wilkes door knieoperatie voorlopig uitgeschakeld De Duitse voetballers op IJsland OLYMPISCH ALLERLEI DINSDAG 9 AUGUSTUS 1960 Zowel de Sasscnhcimer Arie van Houwelingen als de Utrechtenaar Noppie Koch zijn er niet in geslaagd direct de finale van de stayers te bereiken. Die eer was wel weggelegd voor de ritwinnaars Dolf Verschueren en de jonge Italiaan Pizzali en voorts voor titelhouder Guillermo Timoner en de Zwitser Bucher. De Nederlanders zjjn echter nog niet uitgeschakeld, want beiden komen in de herkansing, die woensdag avond wordt gereden. Daarin plaatsten zich ook de Fransen Godeau en Retrain, de Zwitser Galatti en de Belg Pol Depaepe. Van de twee series, waarmee dit wereld kampioenschap der profstayers in het propvolle Ernst Thalmannstadion in Karl Marxstadt werd geopend, was de rit met Van ïïouwelingen verreweg het spannendst. Arie van ïïouwelingen werd de lieveling van het publiek door zijn hartverwarmende strijdlust. De Sassenheimer verzette het meeste werk. was voortdurend in duel met Guillermo Timoner om de tweede plaats, waarin de Spaanse titelhouder hem tenslotte met heel veel moeite de baas bleef. Het was ook wel een beetje de schuld van gang maker YViersma, dat Van ïïouwelingen in de herkansing terechtkwam. Want Wiersma nam soms vijftien ronden om een aanval in te leiden, maar gaf zich bij de minder inspanning vergende verdediging steeds te snel gewonnen. De Belg Verschueren had de kop geloot voor de Italiaan Honl, de Fransman Go deau, Timoner, Van Houwelingen en de Zwitser Gelatti. Al dadelijk begon een herklassering. Godeau en Timoner scho ven een plaatje op, maar het begon pas goed te spannen toen Van Houwelingen in een ruk via Honl, Timoner en Godeau zich na zes minuten op de tweede plaats nestelde. Het was het begin van een lang durig gevecht tussen de oranjeman en de kleine Spanjaard, die achter de rug van Dolf Verschueren elkaar het leven zuur maakten. Soms streed het tweetal ronden- lang zij aan zij om die begerenswaardige tweede plaats, maar enkele malen ook ging de een de ander voorbij alsof die hele maal met bestond. Wielrennen Na een half uur was Verschueren nog altijd onbedreigd en waren Timoner en Van Houwelingen in hun zoveelste duel gewikkeld. Achter kwamen Godeau en Galatti, die slechts schuchtere pogingen in het werk stelden om zich in het gevecht te mengen, terwijl Honl inmiddels op bijna vier ronden al kansloos was. Na veertig minuten precies leek Van Houweiingen zijn ondergang tegemoet te gaan. Drie ronden lang reed hij boven Timoner en raakte toen los van de rol. Zou dit hot einde zijn voor de Sassenhei mer? Hij viel terug naar de vijfde plaats, maar nog voor hij door Verschueren over weldigd kon worden, had Van Houwelin gen zijn tempo teruggevonden en diende zich nauwelijks vijf minuten later weer aan bij de achterdeur van Timoner's veste. De Nederlander wachtte een paar minu ten, zette toen een aanval in, waarvoor Timoner onmiddellijk bezweek. Nog een maal kwam de Spanjaard daarna terug en forceerde na 52 minuten de beslissing. Want ondanks een verwoede eindrush van Van Houwelingen slaagde de Spanjaard erin de Nederlander, zij het met een ver schil van slechts tien meter, naar de her kansing te verwijzen. Noppie Koch miste in de tweede serie de macht om in de slotfase Bucher van de tweede plaats te verdringen. De Belg De paepe was van kop gestart voor Pizzali, Bucher, Retrain, Holz en Koch. Na de eerste schermutselingen waarbij Koch zelfs tot de tweede plaats doordrong, hadden Pizzali en Bucher de Belg naar de derde positie verdrongen, terwijl Koch op de vierde plaats reed. Nadat Depaepe een aantal mislukte aanvallen op Bucher had gelanceerd, nam Koch in het laatste kwar tier de taak van de Belg over. Maar zelfs toen Depaepe zich in de laatste twee mi nuten heftig verzette tegen de lap, die Pizzali hem had toebedacht en Bucher in de klem kwam, ontbrak het Koch aan de snelheid om van deze benauwde situatie gebruik te maken. De uitslag van de eerste rit was: 1. Ver schueren (België) achter Van den Bosch, in 1 uur 79.283 km. 2. Timoner (Spanje) ach ter Meuleman, op 20 meter. 3. Van Hou welingen (Ned.), achter Wiersma, op 30 meter. 4. Godeau (Fr.), achter BlancGari, op 110 meter. 5. Galatti (Zwits.), achter Wambst, op 143 meter. 6. Honl (Italië), achter Jotti, op 2642 meter. Uit de tweede serie van de professional stayers plaatsten zich de Italiaan Pizzali en de Zwitser Bucher voor de eindstrijd. Rob, en Op 65-jarige leeftijd is in Buenos Aires overleden Louis Angel Firpo, in zijn glo rietijd bijgenaamd „de wilde stier van de pampa's". Firpo behaalde in New York in 1922 een reeks snelle k.o.-overwinningen op bekende zwaargewichten. Zo won hij door k.o. in de 12de ronde van Bill Bren- nen, in de 3de ronde van Jac Mcauliffe, in de 2de ronde van Jim Hibbard en in de 8ste ronde van de oud-wereldkampioen Jess Willard. Firpo verrichtte zijn grootste wapenfeit op 14 september 1923 in de 1ste ronde van zijn wedstrijd tegen de houder van de zwaargewicht titel Jack Dempsey. Hij sloeg toen Dempsey met een geweldige stoot door de touwen uit de ring. De we reldkampioen kwam op de tafel van de pers terecht, die hem terugtilde in de ring. Voordat Dempsey in staat was de boks houding aan te nemen, waren er veel meer dan 10 seconden verlopen en indien de ma nager van Firpo toen de titel voor zijn pupil nad opgeëist, zou de Argentijn we reldkampioen zijn geworden. Maar hij was te verbouwereerd om hieraan te denken en de wedstrijd werd voortgezet. Dempsey herstelde zich zeer snel en in de volgende ronde wist hij Firpo k.o. te slaan. Daarna heeft Firpo onder meer nog gebokst tegen Harry Wills en tegen Char ley Weinert, tegen wie hij teleurstelde. De laatste serieuze partij bokste hij in 1926 tegen de Europese kampioen, de Italiaan Erminio Spalla, van wie hij in 12 ronden op punten won. In 1936 kwam hij nogmaals in de ring, maar hij was toen 40 jaar en hij werd door zijn landgenoot Arturo Godoy in de 3de ronde k.o. geslagen. Louis Firpo, die aan een hartaanval is overleden, wordt beschouwd als de beste zwaargewicht die ooit uit Zuid-Amerika naar de Verenigde Staten is gekomen. De uitslag was: 1. Pizzali (It.), achter La va), 77,000 km. 2. Bucher (Zwits.) achter Grolimond, op 30 meter. 3. Koch (Ned.) achter Van Rocij, op 90 m. 4. Depaepe (B.) achter De Graaf, op 393 m. 5. Retrain (Fr.) achter Vanderstuyft, op 746 m. 6. Holz (W.-Dld) achter Kaeb, op 1432 m. Tenminste drie wereldkampioenen zul len zich maandagavond 15 augustus in het Olympisch stadion in Amsterdam aan de Nederlandse wielerliefhebbers presenteren de wereldkampioen der profsprinters Maspcs, de nieuwe titelhouder bij de ama teur-achtervolgers Delattre en de kam pioen bij de profstayers, die vrijdag pas bekend zal zijn. Maspes rijdt in het sprint nummer in Amsterdam tegen de Zwitser Plattner, de Belg Debakker en onze land genoot Derksen, die samen met de Ita liaan de laatste vier van dit wereldkam pioenschap vormden. Delattre zal met de Franse achtervol- gingsploeg voor Rome uitkomen tegen de Nederlandse „mogelijken": Van der Lans. Oudkerk, Nikkesen en Nijdam. Van wie de laatste evenals trouwens de derde prijs winnaar bij de amateurstayers, Buis, in de huldiging betrokken zal worden. Die ach- tervolgingsrit. wordt achter de schermen een strijd tussen Van Vliet en Gerardin, die verantwoordelijk zijn voor de training en de samenstelling van de ploegen. De Franse ploeg zal zeer waarschijnlijk naast Delattre bestaan uit Ncdelec, Claud en Sui- re. Uiteraard zullen in dit revanchepro gramma ook de professional stayers star ten. Na de matige vertoning van zondag middag heeft de heer Bessem besloten de amateur-stayers tegen zijn aanvankelijke voornemen in niet uit te nodigen. Zeilen Het bestuur van het N'ederlandsch Olym pisch Comité heeft in zijn vergadering van maandagavond alsnog besloten de Finn- jollenzeiler Hans Sleeswijk in te schrijven voor de Olympische zeilwedstrijden, die in de Golf van Napels worden gehouden. Als reserve-Finnjollenzeiler is Lesage aan gewezen. T entiis Lex Karamoj', Nederlands tenniskam pioen op alle drie nummers, zal in het toernooi om de nationale titels van 15 t/m 21 augustus in Scheveningen zijn titels niet verdedigen. Karamoy heeft er de voorkeur aan gegeven in die periode aan toernooien in Duitsland deel te nemen. SNELWANDELEN. Zondag is in het Zuiderpark in Den Haag een handicap snelwandelwedstrijd over 20 kilometer ge houden. Zuijderveld (Excelsior Ossen- drecht) werd zonder handicap eerste in 2 uur 7 min. en 13 sec. Het Italiaans Olympisch Comité zal pas kort voor de opening van de Spelen bekend maken welke Italiaanse atleet de Olym pische eed zal afleggen. In Italiaanse sportkringen is men er echter van over tuigd dat slechts twee kandidaten hier voor in aanmerking komen: namelijk de discuswerper Adolfo Consolini en de scher mer Eduardo Mangiorotti. Consolini, die in Rome voor de vierde maal aan de Olympische Spelen zal deel nemen, veroverde in 1948 in Londen de gouden medaille bij het discuswerpen. In Helsinki werd hij tweede en in 1956 in Melbourne legde hij beslag op de zesde plaats. Mangiarotti verzamelde in zijn loopbaan 4 gouden, 4 zilveren en 2 bronzen me dailles. In 1936 nam de veelvuldige we reldkampioen in Berlijn voor het eerst aan de Spelen deel als lid van de Itali aanse degenploeg. Hij zal in Rome voor de vijfde maal voor Italië uitkomen. Wan neer de keus op Mangiorotti valt, wordt het de eerste maal dat een schermer de Olympische eed aflegt. ZWEMMEN. Tijdens de nationale zwem- kampioenschappen in Apeldoorn is Jack Blok op de 100 meter schoolslag derde ge worden in de finale. De VZV'er noteerde een tijd van 1 min. 23.5 sec. Terwijl hij rustig op een bankje zit, geeft oefenmeester Ron Greenwood zijn Arsenal-pupillen instructies via de draadloze omroep. Ook al bevinden de voetballers zich in de uithoeken van het veld, de oefenmeester wordt goed verstaan. De spelers dragen het ont- vangertje onder de oksel en een kleine weergever aan het oor. De apparatuur is van Nederlands fabrikaat. Tot twee maal toe heeft een onder lei ding van bondsvoorzitter Jan de Vries staande delegatie uit bestuur en sportcom- missie van de KNZB maandagavond ge tracht het NOC-bestuur te overtuigen van de noodzaak ook een 4 x 200 meter esta fette-ploeg naar Rome af te vaardigen. Op de wereldranglijst van dit seizoen neemt Nederland de elfde plaats in, waarbij nog met reden mag worden getwijfeld aan de correctheid van de tijd, waarmee het op zwemgebied altijd zeer zwakke Finland de tiende plaats bezet. Bovendien achtte de zwemleiders een elfde plaats bepaald geen reden tot afwij zing, temeer daar toch wel vast staat dat menige Nederlandse Olympische deelne mer een dergelijke prestatie niet zal kun nen leveren. Maar wat wij ook aanvoer den, wij vochten tegen de bierkaai. Het besluit was kennelijk al gevallen en wij moesten deze prestigestrijd verliezen, al dus de reactie van een der leden van de KXZB-delegatie. Na beide visites aan de Haagse Surina- mestraat hebben de zwemleiders ergens in Den Haag op het oordeel zitten wach ten. Beide malen kregen zij telefonisch nul op het request. Toen eenmaal vaststond, dat de zaak verloren was en voor het Australië zal bij de Olympische zwem wedstrijden met de grootst mogelijke ploeg verschijnen. Op elk onderdeel zullen twee Auslralische deeinemers(sters) wor den ingeschreven. Een verrassing was de verkiezing van Ilsa Konrads op de 100 en 400 meter vrije slag, ondanks het feit dat zij bij de selectiewedstrijden driemaal als derde eindigde achter Dawn Frascr cn Lorraine Crapp. De Australische selectie commissie heeft blijkbaar gegokt dat Ilsa Konrads nog vóór de Spelen beter in vorm zal komen. Min of meer is hetzelfde het geval bij de 100 meter vrije slag. waarop wereldre cordhouder John Devitt tweemaal genoe gen moest nemen met een derde plaats achter John Hendricks en Geoff Scipton, maar toch ten koste van dc laatste werd gekozen. Eén wensdroom zal geen werkelijkheid worden. Jon Konrads zal geen vier gouden medailles kunnen veroveren. De 18-jarige wonderzwemmer werd namelijk slechts gekozen voor de 400 en 1500 meter vrije slag, maar niet voor de 100 meter. Wèl zal hij waarschijnlijk starten op de 4x200 me ter vrije slag estafette, waarvan de sa menstelling pas later bekend zal worden. De belangrijkste Australische troef bij de dames is Dawn Fraser, die zal uitko men op de 100 en 400 meter vrije slag, de 100 meter vlinderslag en in de beide es tafettes. eerst in de Olympische geschiedenis een KNZB-voordracht was afgewimpeld, ver strekte de heer Jan de Vries ons de vol gende verklaring: Verontwaardiging Met verontwaardiging heeft het bestuur van de KNZB kennis genomen van het be sluit van het NOC tot het niet uitzenden van een 4 x 200 meter vrije slag-ploeg. Het bestuur acht deze beslissing onaan vaardbaar en onbegrijpelijk, gezien de normen, die naar de mening van het zwembondbestuur zijn toegepast bij het aanwijzen van de deelnemers in andere mee':bare takken van sport. Het bestuur van de KNZB heeft hierna het besluit genomen, zich bij wijze van protest tegen het van zoveel ondeskundig heid en onwelwillendheid getuigende NOC- besluit, niet te laten vertegenwoordigen op de Olympische bijeenkomst welke za terdag 13 augustus in het Kurhaus in Scheveningen wordt gehouden. Geen 4 x 200 m. estafetteploeg Het bestuur van het Nederlands Olym pisch Comité heeft dus maandagavond be sloten de voordracht van de KNZB ten aanzien van de uitzending van een heren zwemploeg naar de Olympische Spelen slechts gedeeltelijk over te nemen. Neder land zal in Rome niet zijn vertegenwoor digd op de 4 x 200 meter vrije slag. De volgende zwemmers zijn aangewezen: 100 meter vrije slag: Ronnie Kroon (ZAR) en Jan Bouwman (Y), 100 meter rugslag: Jan Jiskoot (Mcrwede), 200 meter school slag: Wieger Mensonides (Zian), 200 me ter vlinderslag: Gerrit Korteweg (DZV) en Bert Sitters (Y), 4 x 100 meter wissel slag: Jan Jiskoot, Wieger Mensonides, Gerrit. Korteweg en Ronnie Kroon. Reser ves: Bert Sitters en Jan Bouwman. Als elfde speler voor watcrpoloploeg werd aangewezen: Wim van Spingelen (HZ en PC). De Nederlandse afvaardiging zwemmen, schoonspringen en waterpolo zal in Ro me onder leiding staan van: chef d'equi- pe: S. Bolman, leider heren-zwemmen: J. Buiskool, leidster dames-zwemmen: me vrouw A. Vlothuizen-Foursoff en mevr. I. Koster-van Feggelen, leiders waterpolo: F. Kuyper en C. Braasem. leider schoon- springsters: J. Braamzeel. De Australische roeier Stuart Mackenzie zal waarschijnlijk niet aan de Olympische Spelen deelnemen. In een brief aan zijn vader schreef de skiffcur, die vorig jaar in Joegoslavië een operatie aan de twaalf- vingerige darm onderging, dat hij zich op nieuw niet helemaal fit voelde. Hij heeft onder andere last van zijn lever. Macken zie schreef verder alleen te zullen uit komen wanneer hij zich goed in conditie voelde. De Australiër, die geldt als 's werelds beste skiffeur, won in Melbourne een zil veren medaille. Vorige maand won hij in Henlcy voor de vierde maal de Diamond Sculls. Wanneer Mackenzie zich terugtrekt uit de Australische Olympische ploeg, zal zijn plaats worden ingenomen door Ian Tutty. Met een fantastische worp van 56,82 meter benaderde de Russin Evgenia Kouz- netzova maandag tijdens atletiekwedstrij den in Moskou het wereldrecord dames tot op 22 cm. Het wereldrecord staat met 57,04 nieter sinds 1952 op naam van haar landgenote Nina Dumbadze. De Russische atlete is met deze prestatie de grote favo riet geworden voor de gouden medaille op de Olympische Spelen. Haar beste presta tie was tot nu toe 55 meter. Tijdens deze wedstrijden evenaarde Iri- na Press met 10.6 sec. het officiële wereld record op de 80 meter horden, dat zij reeds met 5 andere atletes op haar naam had staan. Op 24 juli j.l. liep de Oostduitse Gi- sela Birkemeyer echter 10.5 sec. Voetbal Faas WiHces zal binnenkort een menis cus-operatie moeten ondergaan. De For- tuna-speler is tijdens een vriendschappe lijke wedstrijd tegen Alemania uitgevallert omdat hij last van zijn linkerknie had Foto's hebben nu uitgewezen, dat alleen een meniscus-operatie de knie weer in orde kan maken. Wilkes zal hierdoor zes tot acht weken niet kunnen spelen. Vier dagen, nadat het Westduitse voet balelftal in de officiële landenwedstrijd tegen IJsland in Reykjavik een 40 zege behaalde, speelden de Westduitsers zondag hun tweede wedstrijd op IJsland. Het ging ditmaal tegen de plaatselijke vereniging Akranes, die met 21 verslagen werd. Bij de rust leidde Duitsland met 20. In het sportpark in Hilversum wordt de avondmeeting deze week op woensdag ge houden. Voor de deelneming maakt dit niets uit, want alle nummers zijn zeer goed bezet. In het internationale nummer ver schijnt de 4-jarige Franse hengst Mouton net weer aan de start, doch tot nu toe heeft dit paard niet voldaan aan de hoog De nieuwe autosnelweg welke Rome met het Olympisch watersportcentrum verbindt, is voor het verkeer openge steld. Op de foto: Een stukje van de weg met een bovengrondse kruising. gespannen verwachtingen. Hoewel hij deze keer zeer gunstig staat zal hij waar schijnlijk weer niet verder kunnen komen dan de tweede plaats, daar Sunny Williams met zijn enorme aanvangssnelheid zo'n ruime voorsprong zal kunnen nemen, dat hij niet meer te achterhalen zal zijn. Out sider is de Amerikaanse hengst Curlew. Van weinig minder gehalte is de Bon Harvester-prijs, waarin de jongere garde al minstens tot zulke grote snelheden in staat is. Very Nice kan dit winnen van H'ilschof, die over zijn grote vorm heen is. Walter Hollandia blijft als steeds het vraagteken, een paard met een formidabele snelheid, doch in hoge mate onbetrouw baar. Outsider is Vico B S. Met Xuthus T blijft het voor de wind gaan; opnieuw gelukkig geloot kan hij direct aan de leiding komen, van welke Koersen in Hilversum plaats Winston Hanover en X Pulto hem niet meer zullen kunnen verdringen. In het lange afstandsnummer gaat de voorkeur naar Velduil S, vóór William Z en de sterke Xavero, die echter in dit ge zelschap nog niet goed mee kan komen. Ook Walnut Erebus kan zijn successen- reeks voortzetten, vooral omdat deze korte afstand hem goed ligt. De lange tijd op non-actief geweest zijnde Wilfield zal de grote vorm nog missen om hem te kunnen overmeesteren, doch een tweede plaats vóór X Goudenrijder en Winnifred ligt binnen zijn bereik. Bij de 2-jarigen is er wederom een grote groep debutanten, waarvan Zoon van Hol landia de beste wordt geacht Een debuut bij deze generatie kan altijd beter worden afgewacht. De keus gaat naar de gerouti neerde Zambesi, vóór de vertegenwoordi gers van stal De Koff en Zanzibar. In het tweede nummer gaat de voorkeur naar Whipbird van Permit, die X Straal en Xanthia S kan kloppen. Hoewel Yankee Maid tot de 5 snelste driejarigen behoort, is het haar nog niet gelukt een overwin ning te boeken. Met een beetje geluk kan zij het sterk bezette openingsnummer win nen van Yolige Miss, Yonker Aster en de voortreffelijk Yvonne Hanover, die thans echter een te zware handicap heeft. Voor het eerst in zijn geschiedenis heeft het prinsdommetje Liechtenstein een kans om op de Olympische Spelen een gouden medaille in de wacht te slepen. Als dat gelukt zal het een grotere sensatie zijn dan toen de Luxemburgse atleet Josy Barthel op de Spelen in Helsinki in 1952 de eerste Olympische titel voor zijn land veroverde. Luxemburg is bij Liechten stein vergeleken immers een grote mo gendheid. Liechtensteins hoop is een twin tigjarige ketelmaker, Adolf Heeb geheten. Hij is een nieuwe ster aan de hemel van het amateur wielrennen, al ziet hij er hele maal niet naar uit. Het rijden van en naar zijn werk, dwars door het ruige heuvelland van zijn geboor testreek, heeft hem echter ijzer sterke beenspieren gegeven en dit jaar heeft hij maar liefst zeven wegwedstrijden ge wonnen. Heeb zal straks op de Olympische Spe len in Rome de eerste wielrenner zijn die een enthousiaste baron tot mecanicien heeft. Die aristocraat is baron Von Falz- Fein, die zelf aan wielrennen gedaan heeft en Heeb eigenlijk ontdekt heeft. „Drie jaar geleden zag ik Adolf naar zijn werk fietsen. Hij klom als een berg geit en had een stijl zoals je die alleen maar bij echte kampioenen ziet", vertelt hij. De baron nam Heeb onder zijn vleugels en allereerst zorgde hij er voor, dat de jongen biefstuk, bananen en verse groen ten at in plaats van het traditionele Liech tensteinse arbeidersmaal van maispap en koffie. Nu is Heeb bekend tot ver buiten de grenzen ran zijn vaderland-in-zakformaat en ook zijn vorst, prins Franz Joseph de tweede, steunt hem enthousiast. Enkele weken geleden leek echter alles mis te lopen en Liechtensteins vijftienduizend in woners (het hoofdstedelijke telefoonboek heeft maar drie bladzijden) waren in alle staten van opwinding. Het bleek dat Adolf Heeb niet voor de Olympische Spelen kon inschrijven, omdat de Liechtensteinse wielrennersbond niet was erkend door de Internationale Wielren Unie, waarschijn lijk omdat niemand had vermoed, dat Liechtenstein ook zo iets als een bond van wielrenners had. Toen is er een stroom van telegrammen en telefoontjes losge barsten en op het laatste moment heeft baron Falz-Fein kans gezien zijn bond in ternationale erkenning te bezorgen. Liech tenstein kan thans dus de schoonste blad zijde nan zijn roemruchte geschiedenis toevoegenMet officiële goedkeuring. NU AL RECORDS De kaartverkoop voor de Olympische Spelen heeft tot dusver volgens de meest recente statistieken een bedrag opgeleverd van meer dan 2 miljard lire (ongeveer 12 miljoen gulden), waarmee alle records van de voorgaande spelen te Londen (1948), Helsinki, (1952) en Mel bourne (1956) ruim zijn verbeterd. Men schat dat van deze recette een bedrag van 500 miljoen lire (ongeveer drie mil joen gulden) ten goede zal komen aan "de Italiaanse fiscus. Deze cijfers gelden momenteel slechts de verkoop van de genummerde plaats bewijzen en de organisatoren hopen dan ook, dat de recette in de laatste week voor de opening nog aanmerkelijk zal toenemen. KANDIDATUUR Argentinië heeft officieel zijn kandida tuur gesteld voor de organisatie van de Olympische Spelen-1968. Het Argentijns Olympisch Comité stelt zich voor, indien de organisatie inderdaad aan hem wordt toegewezen, de wedstrijden in Buenos Aires en directe omgeving te houden. De Argentijnse hoofdstad beschikt over grote voetbalstadions, zoals die van de River Plate club (150.000 toeschouwers), van Iluracan (100.000 toeschouwers) en van de Boca Juniors, San Lorenzo en Indepen- diente (elk 80.000 toeschouwers) waarin de belangrijkste Olympische evenementen kunnen plaats vinden. STRENGE CONTROLE De vrouwenafdeling, geplaatst onder de leiding, of liever gezegd onder de strenge controle, van mevrouw Gotta, zal formeel zijn verboden voor heren en men zal over dit punt niet kunnen onderhandelen. De doktoren zowel als het personeel in het vrouicenverblijf zullen vrouwen zijn. Brie ven zullen worden bezorgd door vrouwe lijke krachten en de handhaving van de orde zal worden verzorgd door een spe ciaal korps vrouwelijke agenten. En wat de officials aangaat, zij zullen zich van de telefoon moeten bedienen... SMAKEN De keukens van het Olympisch dorp, tien in totaal, zullen de meest verfijnde en de veeleisendste smaken tevreden kun nen stellen. Tal van menu's zijn reeds sa mengesteld en men vindt er vele nationale gerechten bij, zoals zuurkool met worst, goulash, spaghetti, rijst met kerry en As- sado, waar de Zuidamerikanen verzot op zijn. Het probleem van de keuken heeft ove rigens reeds aanleiding gegeven tot een diplomatiek geschil, aangezien de leiders van het Olympisch dorp het voornemen te kennen hadden gegeven enerzijds Ameri kanen en Canadezen, en anderzijds Engel sen aan dezelfde tafel te plaatsen. „Wij zullen net nooit goed vinden, dat ons eten bereid wordt door Engelse koks", verzekerden de Amerikanen en de Cana dezen en zij lieten blijken op dit punt zo vastbesloten te zijn, dat men heeft moeten afzien van het plan Amerikanen, Canade zen en Engelsen aan één tafel te vereni gen. VRIENDELIJK De verkeerspolitie in Rome heeft een vragenlijst in Frans, Duits, Engels en Spaans laten drukken, die zal worden uit gereikt aan buitenlanders die, in de dagen van de Olympische Spelen, betrapt worden bij verkeersovertredingen. De tekst van de inleiding tot het korte vragenlijstje is: „in dit geval hebt u ar tikel van het wegenverkeersreglement overtreden. Het gemeentebestuur van Ro me is ervan overtuigd dut u deze fout niet met opzet hebt begaan en wenst u een aangenaam verblijf in Rome". Het is de bedoeling dat de vragen naam, geboorteplaats en -datum, rijbe wijs, nummer van de auto, merk en bouw jaar, etc. door de overtreder worden ingevuld. Alleen bij ernstige overtredingen krijgt de betrokkene een prores-verbaal.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9