Wierstra na slim gereden rit in stayersfinale Harddraverij vereniging Santpoort legde eer in met concours-hippique Vlotte start van omvangrijk programma van „Zandvoort" Hij bleef 30 meter op winnaar Raynal achter DWS-A versloeg Cardiff City Hairos II vertrok naar de V.S. Vader van zwem sters beschuldigt trainers 11 Toernooi om Zilveren Molen bij RCH Barbare Moore is boos Interessant parkoers voor wegwedstrijden Tegenslag voor Van Uden en Henk Heida OLYMPISCH ALLERLEI WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1960 De Amsterdammer Martin Wierstra legde dinsdagavond zijn toelatingsexamen tot de stayersfinale met goed gevolg af by de wereldkampioenschappen wielrennen in Leipzig. In een bijzonder snelle en ook spectaculaire rit eindigde hij achter de jonge Fransman Raynal op de eveneens recht op de eindstrijd gevende tweede plaats. Wier stra reed achter Van Ingelghem een „uitgekookte" wedstryd. De oranjeman was voortdurend in de voorste gelederen te vinden, maar zorgde ervoor de nodige reserves op te sparen voor de eindfase. Daarin sloeg hy na ongeveer drie kwartier zyn slag. Toen maakte de Nederlandse kampioen na een van de vele duels tussen de Westduitser Marsell en de Spaanse kampioen Gomilla gebruik van de adempauze, die het tweetal nodig had om zich te herstellen, veroverde de tweede plaats en liet zich daarvan niet meer verdry ven. Raynal, die van kop was vertrokken, draaide van het begin af een zeer hoog tempo en reed alle baanrecords weer aan flarden. En terwijl de Fransman geen en kele maal werkelijk bedreigd werd, vlogen vlak achter hem de stukken eraf, waar van de Belg Proost en de Italiaan Musone de slachtoffers werden. Wierstra mengde zich pas na twaalf mi nuten voor het eerst in de strijd en ging onmiddellijk een rondenlang duel aan met Marsell. Het was nog te vroeg geweest want de Duitser verdedigde zien •-o fel, dat Wierstra hoog in de bocht kwam te „zwemmen", waarbij de toeschouwers, die het stadion weer tot de laatste plaats be zetten, het hart vasthielden. Wierstra her stelde zich echter snel en sloeg voorlopig zelfs de aanvallen van Gomilla af. Na 23 minuten echter moest de Amster dammer Gomilla laten gaan. Hij deed het graag, want zijn verwachting, dat de Spanjaard het niet bij de derde plaats zou laten en al zijn spurtcapaciteiten zou in- Wielrennen zetten om Marsell het leven zuur te ma ken, werd bewaarheid. De Wèstduitser hield stand, zodat Wierstra na 35 minuten Gomilla toch maar weer voorbijging. Het spel van tevoren herhaalde zich. Weer kwam Gomilla en weer liet Wierstra hem zonder strijd passeren. Het scherpe duel, dat nu tussen de Spanjaard en Mar sell werd uitgevochten, werd door Wier stra met welgevallen gadegeslagen. Toen het tweetal na 43 minuten naar adem zat te snakken, greep Wierstra de kans om de ereplaats na de onbereikbare Raynal te bezetten, met beide handen aan. Het pleit was beslist. In de finale hebben zich geplaats de Belg Verschueren, de Zwitser Bucher, De Span jaard Timoner, de Italiaan Pizzali, de Fransman Raynal en de Nederlander Wierstra. Woensdagavond rijden de Neder landers Koch en Van Houwelingen om drie plaatsen de herkansing tegen de Fransen Godeau en Retrain, de Belg De Paepe, de Zwitser Galatti, de Duitser Marsell, de Spanjaard Gomilla en de Italiaan Musone. De uitslag van de rit was: 1. Raynal (Fr.) in 1 uur 80.793 km.; 2. Wierstra (Ned.), op 30 meter; 3. Gomila (Spanje) op 100 me ter; 4. Marsell (W.Dld. op 1 ronde en 220 meter; 5. Musone (It.), op 1995 meter. De Belg Proost staakte de strijd. Gomila, Marsell en Musone komen uit in de her kansing. Proost is voor verdere deelne ming uitgeschakeld. Voetbal In een matig gespeelde wedstrijd heeft DWS-Amsterdam dinsdagavond een 3-0 overwinning behaald op Cardiff City. Met de rust hadden de Amsterdammers een 1-0 voorsprong, nadat in de vierde minuut doelma'n Swan foutief reageerde op een schot van Den Oude. Wel waren de Engelsen in het veld ster ker, maar doelman Jongbloed verdedigde zijn doel uitstekend. In de tweede helft zag men opnieuw een iets sterker Cardiff, maar een afgekeurd doelpunt in de negen tiende minuut van linksbuiten Warkins was de inleiding van een snelle uitval van DWS en het was Doorneveld, die de stand op 2-0 bracht. Ook bij dit doelpunt ging keeper Swan niet geheel vrijuit. Kort voor het einde was het opnieuw een fout van Swan, waardoor Den Oude de stand op 3-0 bracht. Er waren 6000 toeschouwers. Traditiegetrouw houdt RCH ook nu weer het toernooi om de Zilveren Molen van Groenendaal. Verleden jaar werd deze serie wedstrijden opengesteld voor ama teurelftallen. Ditmaal, op zondag 14 augus tus, nemen deel Schoten, Ripperda, TYBB en de amateurploeg van RCH. Het programma luidt: 11 uur: Ripperda —RCH, 12 uur: Schoten—TYBB. 13 uur: tussenwedstrijd: RCHTYBB aspiranten. 14 uur: verliezersfinale, 15 uur: winnaars finale. De wedstrijden worden gespeeld in het Heemsteedse Sportpark. Wandelsport De befaamde dr. Barbara Moore, die zo pas een voettocht dwars door de Verenig de Staten heeft gemaakt, is op het vlieg veld van London aangekomen. Het eerste wat zij zei was dat zij „wraak zou nemen" op de Amerikaanse douanebeambten, die haar afschuwelijk behandeld hebben. De Amerikaanse douaniers in San Fran cisco hadden al haar fruit afgenomen, om dat men geen fruit in Californië mag in voeren. Nu dreigt dr. Moore bij de Ameri kaanse ambassade haar beklag te gaan doen. Dr. Moore vertelde de autox'iteiten in San Francisco, dat zij vegeta-.-er was en dus fruit nodig had als voedsel. Zij ont kende echter, dat zij de vruchten naar de hoofden van de douanebeambten had ge gooid. „Ik smeet ze alleen maar op de balie". Martin Wierstra (boven) achter van Ingelghem, passeert de Westduitser Marsell, die los van de rol is. Met een speciaal chartervliegtuig van de „Lufthansa" is de Nederlandse hengst Hai ros II, die onlangs het kampioenschap van Europa veroverde, vannacht van Schiphol naar New York vertrokken. Hairos II zal daar op 20 augustus uitkomen in de Rosen thal race, die geldt als de officieuze wed strijd voor het wereldkampioenschap. In het vliegtuig, dat uit Milaan kwam, bevonden zich reeds enige andere Europese top-paarden, w.o. Tornese en Icare IV. Tijdens de reis over de oceaan wordt Hai ros II verzorgd door zijn trainer, de heer J. W. Runhaar, Willem Geersen, die Hairos zal rijden, vertrekt volgende week pas naar de Verenigde Staten. Op de Amsterdamse luchthaven was hij, evenals de eigenaar, de heer A. Voordouw uit Wassenaar, bij het vertrek aanwezig. Het begint ernst te worden op de Sach- senring, het 8,731 km lange motox'circuit bij Hohenstein Ernstthal, waar zaterdag en zondag de amateui'S en professionals op de weg dit wereldkampioenschap zul len besluiten. Een legertje werklieden is druk bezig met de laatste werkzaamheden aan de ï-eusachtige tribunes, die duizenden toe schouwers kunnen bevatten, met de bouw van de verzorgingscabines en wat verder nodig is om een feilloos verloop van de wedstrijden te waarborgen. De Sachsenring ligt temidden van een landschap, dat in vele opzichten aan Zuid- Limburg doet denken. liet parcours is bij zonder interessant. Onmiddellijk na de start volgt een 2,5 km lange klim met een hoogteverschil van 120 meter. Op zichzelf is dit geen onoverkomenlijke hindernis voor de wegcracks, maar die bult zal wel degelijk "kunnen meetellen" naarmate het aantak'afgelegde rohd"'es "groter-wordt. De amateui'S zullen zaterdag 20 ronden met een totale afstand van ruim 174 km moe ten i'ijden, waarna de profs zondag 33 maal hun klimtalenten (totale afstand ruim 279 km) zullen mogen demonstreren. De finish is vlak na een lange afdaling over een prachtige asfaltweg, die een paar honderd meter voor de eindsti'eep scherp naar links ombuigt en dan als laatste ver rassing een korte maar sterk stijgende klim naar de verlossende eindsti-eep in petto heeft. Tussen de amateui'S uit Roemenië, Fin land en Luxemburg, die dinsdag reeds het parkoers verkenden, bevond zich ook Charly Gaul met zijn „lijfknecht" Mar cel Ernzer. De Luxemburgse „konings klimmer" was zwijgzaam als altijd en wilde zich niet uitlaten over de kansen voor zondag. Hij haalde de schouders op en zei: „we zullen wel zien". De Nederlandse wegrenners, zowel de pi'ofs als de amateurs, komen vanavond per trein in Leipzig aan. De volgende och tend'zullen zij op de fiets de bijna negen tig kilometer naar Oelsnitz afleggen, Nauwelijks zijn de selectiewedstrijden voor de samenstelling van de Amerikaan se Olympische zwemploeg, waarbij enke le fantastische prestaties werden geleverd ten einde of de geruchten over doping dui ken op. Met name de vader van twee van de zwemsters, Sylvia en Patricia Ruuska, heeft de beschuldiging geuit, dat de trai ners van drie verenigingen aan de West kust hun pupillen stimulerende middelen zouden hebben gegeven tijdens de wed strijden in Deaborn. De trainer van de Amerikaanse Olym pische Zwembond, Geoi'ge Haines, en de leiders van de damesploeg reageei'den onmiddellijk op deze beschuldiging: Deze zwemsters hebben gewonnen omdat zij over de kwaliteiten beschikten en omdat ze hard geti'aind hadden. D<?geaen die de meisjes ervan beschuldigen stimulerende middelen te gebruiken, zijn leugenaax's. Betty Baldwin, die de ploeg leidt, zei: „de heer Rüuska heeft uit wx-ok gehandeld. Sylvia heeft zich tex'nauwexmood gekwa lificeerd voor de estafette en Patricia gaat helemaal niet naar Rome". Eén van de tx'ainex's op wij de beschul diging betrekking had, Walt Schluetei*, ver klaarde: „Het is belachelijk en absurd, Ruuska heeft de honing en de, vitamine b en c, die wij het gehele jaar door gebrui ken, aangezien voor geheimzinnige sti- mulerrende middelen." De pogingen, die Jan van Uden en Henk Heida dinsdagavond zouden doen om op de 400 x'esp. 800 meter beneden de Olympische limiet te blijven, zijn uitgesteld tot woens dagavond. De sintelbaan aan het Amsterdamse Olympiaplein was door de regen van de laatste dagen te zwaar geworden om een redelijke kans op succes te hebben. Toen de Harddraverijvereniging in Sant poort het vorig jaar ter gelegenheid van haar jubileum eens probeerde met een concours-hippique op het mooie sportter rein van het Lavigerie College was de uitslag daarvan weliswaar nog niet geheel bevredigend, maar toch wel zó, dat men een herhaling aandurfde in de hoop, dat de resultaten het zouden rechtvaardigen elke zomer zulk een hippische dag in de paardensportkalender op te nemen. Niettegenstaande het dreigende weer was er veel belangstelling. En we zijn ervan overtuigd, dat zij die één keer een concours te Santpoort hebben medege maakt dit elk volgend jaar zullen herha- halen. Zulk een rustig terrein zal men in de verre omgeving moeilijk kunnen vin den. En daarnaast klopte de organisatie, zelfs in de morgenuren, toen er in ver schillende ringen dressuurproeven verre den werden, tot in de kleinste bijzonder heden. De ring was veel ruimer dan vorig jaar, omdat men de auto's op de weg had doen parkeren; dit kwam vooral de tuigpaar- den ten goede. In de z.g. aangespannen nummers moeten de paarden de ruimte hebben om hun gangen tot volle ontplooi ing te kunnen doen komen. Toch was er één handicap en dat was voox-al in het begin de gladheid van het terrein, waar van vooral de deelnemei's in de dressuux-- proeven en later ook wel sommigen in en kele afdelingen van het springconcours de dupe werden. Eveneens hadden we de in druk dat ook niet alle tuigpaarden zich even zeker voelden. Zoals gezegd werden des mox-gens de dressuurproeven verreden, waax'onder één voor de jeugd en voorts vóór de aanvang van het middagprogramma nog een spring concours voor jongere ruitex's. Tijdens het middagprogi'amma werden de prijzen voor deze nummers uitgex-eikt en het was bijzonder goed gezien, dat de beste dressuurruiters op aanwijzing van de bekende senior van de rijkunstenaars, de heer Van Loon uit Oisterwijk, allexiei verrichtingen ten beste gaven. Het meren deel van het publiek is namelijk van het fijne van de rijkunst niet op de hoogte en zonder zulk een openbare les zouden zij er weinig aan hebben. Nu hebben zij allen kunnen meeleven en hebben zij er zelfs veel van geleei'd. Tot de beste dressuurruiters, die deze demonstratie mochten geven, behoorde als eerste px'ijswinnaar, de heer Pot uit Hilversum op Tasso en vervolgens mej. Eysvogel uit Haarlem, die zelfs de tweede en derde plaats kon bezetten op respectie velijk Kavalier en Paddy. Waarna dan als vierde de heer Pot nog eens volgde. Uit de andere dressuux-proeven vei'melden we nog de heer Naessens, die op Zsa Zsa van de Manege Groenendae! uit Heemstede tweede werd in de jeugddressuur. Het jeugdspringconcours was in twee de len gesplitst, waarin heel wat foutloze parcoursen gereden werden, maar ook heel wat ruiters wei'den uitgebeld. Het was een wedsti-ijd van uitersten! Eigenaardig ge noeg kwam hierin geen enkele ruiter of amazone uit deze omgeving uit, zulks in tegenstelling tot het jachtpaardennummer, waax-in een nogal heterogeen paardenge- zelschap in de ring verscheen en waarbij Topflight van W. Huysman uit Vogelen- sang, gereden door mevrouw Huysman, eerste werd. Er stonden twee springconcoursen op het middagprogramma, welke in afdelingen verreden werden, waardoor men eentonig heid voorkwam. In het M.A.-spi'ingnum- mer kwamen elf paarden uit, waarvan er vijf foutloos bleven en voor de eerste prijs moesten overspringen (op tijd). Een drietal daarvan gelukte het opnieuw om zonder fouten i'ond te komen: Rob Kou- wenberg uit Roosendaal op Quodian, J. Maathuis uit Almelo op Ramona en mej. Arts uit Amsterdam op Weinbrandt, die in deze volgorde dan ook geplaatst wer- den. Het andere hindernisnummer was een z.g. Puissance-springconcours. Na de eer ste ronde bleven 4 deelnemers foutloos, waaronder Maathuis met twee paarden. Hij was de enige, die op Phaffy in de tweede ronde zonder fouten rond kwam en daax'mede de wedstrijd welverdiend won. Met zijn andere paaPd, Madel wie Du, ïnaakte hij drie fouten doordat hij zich in het parcours vergiste, doch kwam teza men met Rob Kouwenbex'g op Quodian op de tweede plaats. Vierde werd mej. Jos van Loon uit Heemstede op Nakiri. Zij heeft voor de „thriller" gezoi'gd door met een snelti'einvaart zowel in de eerste als in de tweede ronde de hindernissen te nemen. En tenslotte dan nog even een woordje over de tuigpaardenrubrieken. Vooral stal Van Dijk uit Emmeloord verzamelde weer heel wat linten en won niet minder dan vijf nummers. Voorts was stal Hemmes uit Groningen weer in puike concitie, ter wijl de Hoofddorpse amateur-paardenman C. Spaans de moeite had genomen om in verschillende rubrieken met zijn hackneys ter opluistering te vex-schijnen. De ereprijs door ons blad uitgeloofd in een der z.g. limietklassen tweespannen werd toegekend aan Dorus en Cedronia van gebr. Damen te Langbroek, zulks in concurrentie met bekende spannen uit alle delen van ons land. In het „Concours d' élégance", werden combinaties rijpaai'd en auto op sierlijk heid beoox-deeld. Er kwamen 6 combina ties in de ring en de jury had een moei lijke taak omdat in zulke gevallen de smaak toch vermoedelijk wel de doox'slag zal geven. Er waren dure sleeën en kost bare paarden. Het publiek heeft dit num mer, geloven we, wél gewaardeeld omdat hier geen paardenkennis noch autotech- Advertentie iï Js&'j'J'O...-l't 'w.J&Ö f. V De meest gerookte filter sigaret in Amerika - Nu ook in Nederland Het toernooi van de tennisclub „Zand voort", dat tot en met zondag op de fraai gelegen banen na'by de Kennemer Golf club gehouden wordt, heeft een bijzonder vlotte start gehad doordat men reeds zon dag aan de pa'rtyen is begonnen, hoewel het toernooi pas maandag zou beginnen. Men kan 's avonds echter niet veel meer spelen en men heeft uit de ervaring van vorig jaar lering getrokken en hoewel niet geheel in overeenstemming met het door de bond uitgestippelde programma, geen risico genomen. De belangstelling voor het toernooi is weer groot. Het A-toernooi zal voornamelijk het komende weekeind ver speeld worden. De Amsterdammer N. Fleury, een B- speler boekte in de bescheiden start van het A-toernooi, reeds twee overwinningen. Hij klopte A. v. d. Hoff en L. Banning. Bij de dames bleef Cockie v. d. Broek met een zege op mevr. Venekamp, de Zandvoortse vertegenwoordigster, in de strijd: 8-6 6-3. Wil v. d. Broek liet zich door de dochter van de wedstrijdleider Ria Smids in drie •sets kloppen: 7-5 5-7 en 6-3. A-toernooi, H.E.: N. Fleury versl. A. v. d. Hoff 6—1, 62; R. v. Gelder versl. H. Sikkes 62, 75; N. Fleury versl. L. Banning 75, 6—4. D.E.: mej. C. v. d. Broek versl. mevr. W. Vene kamp 86, 6—3; mej. R. Smids versl. mej. W. v. d. Broek 75, 57, 6—3. B-toernool, H.E.: J. Brandse versl. R. Visser 6—0, 60; J. Ostlxof versl. P. Zonderland 75, 6—4: E. Kuyper versl. D. Pomper 6—3. 6—4; C. Teitler versl. E. Barten 6,-0. 6—2; A. Offers versl. B. Berrier 6—0, 6—0; N.:'Fleury versl. A. Koster 6—2, 61, mr. Slijper versl. J. Seidel 60, 6—0; ,T, Brandse versl. mr. Slijper 62, 3—6, 60; J. Ong versl. L. Gerritsma 6—4, 6—0; H. Steinvoor- ler versl. P. Hendi'iks 62, 8—6. I). E.: mej. M. v. Rappard versl. mevr. C. van Poelgeest 6—1, 64; mej. M. v. Rappard versl. mevr. W. Venekamp 7—5, 6—3; mevr. J. Wijcker- held versl. mevr, T. Klein 6—0, 62; mevr. J. Wijekerheld versl. mej. M. v. Rappard 6—3, 6—2. H.D.: J. Verspoor/C. Verschuur versl. J. Brok- man/C. Kleyn 75. 6—2; J. Verspoor/C. Verschuur versl. J. Eizema/H. Kempenaar 6—2, 6—3; J. Brandse/E. Barten versl. J. de Haan/J. Ong 97, 6—2; N. Fleury/Scholten versl. J en G. Zijlstra 8—6, 6—3; H. Goossens/R. v. Rooden versl. J. Weidema/F. v. Dam 64. 63. C-toernooi, H.E.: B. BeiTiër versl. H. Kempe naar 64. 4—6, 6—3; R. v. Drieënhuizen versl. H. Gerk 64, 60; F. de Boer versl. B. Buger 8—6, 7—5; M. Wiersma versl. N. Struvkenkamp 62, 2—6, 62; F. Barkhuis versl. B. Berriër 6—3, 1—6, 6—4; M. Wiersma versl. R. Vijver 6—2, 63; J. Brokman versl. F. de Boer 6—3, 61; R. van Drieënhuizen versl. J. C. Buyze 26, 75, 62; F. Roelvink versl. P. Krot 60. 60; B. Roelvink versl. F. Jessurun 61, 6—2; E. Weert versl. H. Vogelzang 61, 6—4; A. Koster versl. P. Schol ten 6—2. 64; G. Zijlstra versl. J. Apon 6 3, 6—2; R v. Walsum versl. E. Bouma 6—0, 6—0; A. Zijl stra versl. J. Oppedyt 6—4, 6—0; J. Themans versl. V. Bouma 6—0. 6—1; E. Weert versl. B. Dieker 7—5, 6—2; G. Zijlstra versl. S. Blom 6I, 7—5: J. de Haan versl. J. Zijlstra 86, 8—6; R. v. Walsum versl. H. Schagen 61, 62; F. Rho- dius versl. M. v. d. Boogaard 64. 26, 62; B. v. Uitert versl. M. E. Schmeink 6—1, 6—1; F. Dunselman versl. H. Langemeijer 6—3, 6—2; J. Zijlstra versl. N. W. Tephoorn 6—4, 6l; R. Ver- donkschot versl. D. de Leeuw 7—5. 6—2; B. The mans versl. P. v. d. Kruyff 7—5, 61; E. v. d. Beek versl. C. Schul 60, 86: F Rhodius versl. H. Rietberg 63, 8—6; E. Weert versl. A. Koster 7—5, 86; E. v. d. Beek versl. J. v. d. Veer 75, 6—0: E. v. d. Beek versl. Drieënhuizen 6—3, 6—2; B. Themans versl. F. Rhodius 64, 86; J. Zijl- stra versl. F. Barkhuis 6—4, 6—1; F. Roelvink versl. B. Berriër Sr. 61, 60; B. Roelvink versl. Verdonkschot 6—0, 64. D.E.: mej. M. v. Rappard versl. mevr. T. van Tilburg 6—4, 9—7; mevr. C. v. Poelgeest versl. mej. L. Weijers 6—1, 6-0; mej. J. Smids versl. mej. B. Kauling 6—0 6l; mej. J. Smids versl. mej. M. v. Rappard 0—6, 6—3, 6—2; mevr. N. v. d. Boogaard versl. mej. M. Fahrenfort 64, 6—3; mevr. M. Kalff versl. mej. A. Tollenaar 7—5, 3—6, 6—4; mej. F. Beunder versl. mevr. M. Kalff 6—8, 62. 6—2; mej. E. Schmeink versl. mej. M. Weij ers 62, 6 3; mevr. M. Schul versl. mevr. C. van Zijl 62, 61; mevr. C. Poelgeest versl. mej. F. Beunder 6—2, 1—6, 6—1. H.I).: N. Touber/I. Jessurun versl. J. Dankel- man/R. de Boer 6—2, 4J6, 6—1; E. Weert/J. Bark huis versl. J. Scholderman/.J. Lohof 8—6, 6—4; J. Eizema/H. Kempenaar versl. Lammerts/Kompier 6—0, 6—1; F. Roelvink/F. Dunselman versl. B. Luger/J. v. Dijk 3—6, 7—5, 6—4; J. en G. Zijlstra versl. M. Weijers/N. Struijkenkamp 6—2, 46, 61. IX. 1».: mevr. Asch v. Wijck/mevr. Barten versl. mevr. Rietberg/mevr. v. Deutekom 6—3, 61; mevr. v. Leeuwen/mej. v. Leeuwen versl. mej. Venekamp/mej. Blom 4—6. 8—6, 6—1; mevr. Poei- geest/mevr. v. Tilburg versl. mevr. Kalff/mej. Kolkman 61, 61: mej. M. en L. Weijers versl. mej. Eizema/mej. Kleyn 6—1, 6—3; mevr. Poel geest/mevr. v. Tilburg versl. mevr. en mej. Van Leeuwen 6—0, 6—1. G.D.: mevr. Jessurun/P. Janssen versl. mej. M. en de hr. M. Weijers 6—2, 6—3: mevr. v. Poel- geest/F.izema versl. mej. v. d. Veen/H. Schend- stok 6—2, 75: mevr. Jessurun/P. Janssen versl. mevr. Kolkman/A. v. Mancius 6—2. 64; mevr. Dankelman/ Schoolderman versl. mej. Beunder- v. d. Veer 6—3, 1—6, 6—1. Brederode-t.oernooi Toen wij zondag de banen van het tennispark Brederode verlieten resteerden er nog enige eind strijden, waarvan de finale heren enkelspel voor maandag op het programma bleef staan. De laat ste resultaten luidden: II.E., C-toernooi: J. v. d. Veer versl. PI. Niggebrugge 9—11. 6-4, 6—4. II.n.: Bosman/Niggcbrugge versl. Goossens/Van Rooden 6—3, 3—6, opgegeven. G.D.: mej. v. Loc- nen/Bosman versl. mej. M. en de hr. M. Weijers 2—6, 6-3. 6—2. Mej. Arts uit Amsterdam in actie op „Weinbrandt" niek bij te pas kwam. Eerste werd het fraaie rijpaardje van mej. Kistemaker uit Hoofddorp naast een Mercedes Sport en tweede een rood-zwarte symfonie, waar bij mej. Schroder uit Bloemendaal "Wart- burg bereed naast de Simca van mevr. Bsse van Lamsweerde. Derde werden paard en auto van J. G. Hissink uit Aer- denhout. Daarop volgde manege Gi'oenen- daal uit Heemstede, waarbij de Porsche van dr. Schuddeboom begeleid werd door Ohama, bereden door mej. van Loon. Vijf de tenslotte werd Tonny Eysvogel op Ted dy naast mevr. Eysvogels B. M. W. Sport. Als extra prijs voor de origineelste com binatie, welke natuurlijk niet in het kader der eei-stgenoemden beoordeeld kón wor den, een geelzwarte Citroën uit het jaar 1924 (van de reeds genoemde heer Spaans uit Hoofddorp) met daarnaast Ansje Slob op het edele schimmelponytje Bimbo van de fam. Drijver uit Heemstede. De burgemeester van Rome, de heer Urbano Cioccetti, die de nieuwe verkeers regels speciaal ingesteld voor de Olym pische Spelen opvolgde, moest zijn wa gen verlaten en opbellen om hulp te vra gen toen hij dinsdag de weg kwijt raakte in een wirwar van zijstraten. Dit werd in Rome bekendgemaakt. De Stadsraad, die belast is met het rege len van het verkeer had. volgens het rap port, de burgemeester geïnstrueerd hoe hij zijn stadhuis moest bereiken. De nieuwe regels zijn bedoeld om ver keersopstoppingen tijdens de Olympische Spelen te voorkomen. Het verkeer is in het centrum van de stad afgeleid van de nor male routes en tientallen straten met een richtingverkeer zijn toegevoegd. De veranderingen hebben vele kleine op stoppingen veroorzaakt en het gegil van remmen, dat klonk wanneer de gewoonte getrouw snel rijdende Italianen hun nor male route van hun werk naar huis ge blokkeerd vonden, heeft het lawaai in de stad nog doen toenemen. OPSCHRIFTEN VERWIJDERD De fascistische opschriften van het Forum Italico, vroeger Forum Mussolini geheten, zullen worden verwijdei'd. Hier mee is men bij lamplicht bijna in het ge heim begonnen, nadat de linkse bladen en met name die van de communistische partij en de Nenni-Socialisten er sterk op hadden aangedrongen. Ploegen arbeiders met beitels en zakken cement hebben zich, vergezeld van carabi nieri en agenten, naar de wijken begeven, waar de Olympische Spelen zullen worden gehouden. Een laag cement is aangebracht op het mozaiek waarin de fascistische eed werd weergegeven „Ik zweer dat ik zon der redetwisten de orders van de Duce zal opvolgen en dat ik de zaak van de fascis tische revolutie rhet alle krachten en zo nodig met storting van mijn bloed zal dienen". Vervolgens hebben de wex-klui het op schrift met cement bedekt waarin herin nerd werd aan de toepassing van economi sche sancties door de Volkenbond op 18 november 1935 tegen Italië, dat de oorlog begonnen was tegen Abessinië. Heftige in cidenten ontstonden tussen de ordedienst en de persfotografen, toen deze plaatjes wilden maken van de arbeidei's. FUNCTIONA RISSEN Twaalf leden van Nedei'landse sportbon den zullen, op uitnodiging van de inter nationale organisaties, een officiële functie vervullen bij de komende Olympische Spelen. Eén van hen is prins Bernhard, die voox'zitter zal zijn van de jury d'appèl voor de hippische evenementen. De andere functionai'issen zijn: lt.-kol, G. W. Ie Heux, voorzitter jury dressuurwedstrijden; L.A. Elgershuizen: scheidsrechter hockey; mr J. P._ A. van Ballegoyen de Jong: scheids-^ rechter hockey; W. Goose: scheidsrechter- waterpolo; F. M. TI. Benninga: jurylidi zwemmen; E. van Es: jurylid zwemmen; J. Armbrust: jurylid zwemmen; mevr A.H. Klazema-Theil: jurylid gymnastiek; mr E. Stutterheim: jurylid zeilen; C. E. van dei- Ploeg: starter ï'oeien; W. S. Schrqout- ziguer: kampx-echter ï'oeien. BOODSCHAPPENJONGENS Men kent in Rome de z.g. valletti, jonge vrijwilligers, die door het Italiaans-Olym pisch Comité in dienst genomen zijn om de communiqués aan de journalisten te brengen. Ze ondergaan op het ogenblik een intensieve training. Deze ivordt geleid door de hoofden van dienst, de er van gebruik maken om particuliere berichten te laten overbrengen. Zo kreeg een van de valletti onlangs een verzegelde spoedopdracht in handen, die zo vlug mogelijk naar een ander diensthoofd gebracht moest worden. De vrijwilliger rende er in looppas heen, kreeg een antwoord mee en draafde iveer terug. Hij heeft niet geweten wat er in beide brieven stond. Gelukkig maar, het waren slechts twee regels: in de eerste: „Zeg hoe maak jij het" en in de tweede „Dank je uitstekend, jij ook?" ZAKEN ZIJN ZAKEN Zaken zijn zaken, echter ook in Italië tot op zekere hoogte. Dat ondervond een boer, die eigenaar was van een stukje gi'ond tussen het Domus Paces en het Domus Mai'iae, waar zich de beide pers centra bevinden. Hij zou het verhuren aan de organisatie die er een weg op wilde aanleggen. De akte was reeds opgemaakt toen de boer voor de luttele viei'kante me ters een bedrag van 5 miljoen lire vroeg ongeveer 30.000 gulden). Uiteraai'd ging de ti'ansactie niet door. Speciaal voor de bewoners van het Olympische dorp heeft een Italiaanse scooterfabriek een aantel scooters be schikbaar gesteld. De voertuigjes zijn voorzien van het wapen van Rome en dat van de Olympische Spelen en mo gen zonder meer door de atleten wor den gebruikt maar 's avonds na tien uur is het uit met de pret: de nachtrust van de bewoners van het Olympische dorp zal door het geknetter van de machientjes niet gestoord worden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11